De koerswijziging in de Fransche politiek De hertog van Windsor benoemd tot gouverneur der Bahama-eilanden Nieuwe geruchten over een omvorming der Britsche regeering Engeland protesteert tegen Zweden Duitsch-Italiaansch- Hongaarsche besprekingen te München De redenen voor de grond wetherziening in Frankrijk Een motie betreffende het vaststellen der verantwoor delijkheden Een rede van Herriot De voorzitter van den Senaat bedankt Maarschalk Pétain Herziening der grondwet ook door den Senaat goed gekeurd Een Britsch initiatief ten opzichte van Ierland verwacht De oorlog kost aan Engeland 91/2 millioen pond per dag Het Duitsch legerbericht Twaalf Engelsghe bommen werpers neergeschoten Het Italiaansch Legerbericht Drie gewezen ministers aangehouden te Marseille LONDEN. 10 Juli. Officieel wordt ge meld dat de Hertog van Windsor, tot goe- verneur en bevelhebber der weermacht der Bahama-eilanden benoemd werd. LISSABON, 10 Juli. De benoeming van den Hertog van Windsor tot Gouverneur der Bahama-eilanden. heeft overal in En geland den indruk verwekt, dat deze be noeming gelijk staat met een verbanning, vermits dit ambt niet met den rang van een lid van het Koninklijk Hof overeen te brengen is. Tn breede kringen is men in Engeland overtuigd, dat Churchil persoonlijk dit be- De hertog van Windsor sluit getroffen heeft, wijl hij voor de te rugkomst van den Hertog van Wondsor in het land bevreesd was. Toen men vóór kor ten tijd vernam, dat de Hertog, die zich in Frankrijk ophield, dit land verlaten had om naar Scinje te reizen en van daar over Portugaal naar Engeland terug tè keeren, liepen er onmiddellijk geruchten volgens de welke Churchil besloten had de terugkomst van den Hertog van Windsor op alle mo gelijke wijzen te verhinderen. In bepaalde kringen van Londen ver telt men, dat Churchil den Hertog bij zijn terugkomst zou doen aanhouden. Door de benoeming van den Hertog van Windsor tot Gouverneur der Bahama-eilan den, is hem feitelijk elke deelneming aan het politiek en openbaar leven in Engeland onmogelijk gemaakt. STOCKHOLM, 10 Juli. In de parlemen taire kringen van Londen houdt men er hoe langer hoe meer rekening mede dat Chur chill in afzienbaren tijd toch tot een omvor ming der regeering zal moeten besluiten. Het aftreden van Chamberlain en de opname van Lloyd George in het Kabinet, zouden de voornaamste wijzigingen uitmaken. Zijnerzijds meldt Folkets Dagbladet uit Londen: In welingelichte kringen houdt men het voor waarschijnlijk dat Churchill het inzicht koestert aan Lloyd George een plaats in het Kabinet aan te bieden, terwijl Chamberlain terzelfdertijd zou aftreden. Tot hiertoe zou Lloyd George echter elk aanbod weigerend hebben beantwoord. In parlementaire kringen is men nochtans van meening dat alle partijen hun invloed zouden moeten doen gelden om Lloyd George er toe te brengen dit aanbod te aanvaarden. Van zijn kant zou Chamberlain reeds ver schillende malen zijn ontslag aangeboden hebben, wat Churchill nochtans tot hiertoe niet aannam, niettegenstaande alle aanval len welke op Chamberlain gericht werden. Wegens hei- toelaten van den doorvoer van Duitsche koopwaar en Duitsche soldaten STOCKHOLM. 9 Juli. De Britsche ge- zant te Stockholm heeft gisteren in het Zweedsche Ministerie van Buitenlandsche Za ken. namens zijne regeering, protest aange- teekend tegen het feit dat de Zweedsche re geering toegelaten heeft dat Duitschland goederen in transito vervoert van en naar Noorwegen door Zweden, terwijl zij ook de doorreis van Duitsche soldaten duldt. Men meent in Zweden dat het alleen gaat om ecu Britsch pro-forma protest en men denkt ook dat hiermede het incident geslo ten is. HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 12 JULI 1»« Frankrijk moet' de noodige lessen trekken uit den verloren veldslag BERN, 10 Juli. Uit Vichy wordt gemeld dat het uukument dat de redenen vermeldt die aanleiding gaven tot het besluitsontwerp voor de herziening der Grondwet-herziening, waarvan Maarschalk Pétain de onmiddellij ke bestudeering verlangde, onder meer zegt Frankrijk dient uit de verloren veldslagen de noodige lessen te trekken. Alhoewel Frankrijk er zich rekenschap dient van te geven van de draagwijdte der nederlaag, dient Frankrijk zich evenwel niet over te geven aan een nutteloos leedwezen. In de militaire nederlaag hebben andere landen de sterkte gevonden om weer op te staan en een nieuwe' orde te stichten. Op dit bittere oogen- blik van de Fransche geschiedenis, dient Frankrijk de noodzakelijkheid te begrijpen ecner nationale omwenteling. De regeering dient te beschikken over al de bevoegdheden om besluiten te treffen en uit te voeren, die noodzakelijk zijn en ook om de besprekingen te leiden. Weinig vertrouwen in de bekeering der Fransche politiekers MADRID. 10 Juli. Het blad Alcazar toont zich sceptisch tegenover de voorgestel de hei-vormingen der Fransche Regeering. Frankrijk is nog te zeer onder den invloed van zijn vroeger regime en van talrijke per sonaliteiten met een droevig verleden. Door zijne persoonlijke ondervinding ge leid, kan Spanje weinig vertrouwen stellen in de bekeering der politieke Fransche leiders. BERN, 10 Juli. Senator Charles Reise heeft in de Senaatzitting een motieontwerp voorgelegd dat naderhand aan de Kommissie van Landsverdediging overhandigd werd. Het ontwerp luidt als volgt De Senaat verzoekt de regeering onmid dellijk te onderzoeken, wie verantwoordelijk is, van het begin van den oorlog af, van de ontoereikende middelen om de operaties te leiden en van het doorzetten der vijandelijk heden nadat de legeroverheden dit reeds als onmogelijk verklaard hadden. Zij eischt ook voorbeeldige straffen. Na de zitting vergaderden de Voorzitters der kommissies van Leger, Marine en Lucht wezen met de ontwerpers der motie en be sloten, Woensdag reeds, na de Nationale Ver gadering, de leden der drie Kommissies als ook die der Kommissie van Buitenlandsche Zaken bijeen te roepen en onmiddellijk hun vertegenwoordigende sprekers aan te duiden. BERN, 10 Juli. Men meldt uit Vichy dat de h. Herriot, Voorzitter der Kamer, een re devoering uitgesproken heeft tijdens de zit ting der Kamer. Na een hulde aan de afge storvenen behandelde hij den wederopbouw van het land Na de groote ramp. zegde hij, zoekt men diegenen die er voor verantwoordelijk zijn. Hunne fouten zijn talrijk. Het uur der ver gelding zal komen. Maar op dit oogenblik moeten alleen het verstand en de reden heer- schen. Het gansche volk schaarde zich in zijn nood rond de indrukwekkende perso naliteit van Maarschalk Pétain. Frankrijk moet zich hernieuwen. De Republiek zal moeten overgaan van de lichtzinnigheid naar de waardigheid; maar de waarde harer principes blijft onwankelbaar. BERN, 10 Juli. De h. Jeanneney, voor zitter van den Senaat, bedankte gisteren Maarschalk Pétain in naam van den Se naat, voor het feit dat hij zijn persoon ter beschikking van den Staat stelde. De h. Jeanneney verklaarde dat Frankrijk opnieuw zijn moreele hoedanigheid in zijn gezag moest versterken. Frankrijk boet thans voor zijne dwalingen. Alleen Markies de Chambrun stemde te gen het wetsontwerp der regeering. BERN, 10 Juli. Men meldt uit Vichy, dar de Senaat net wetsvoorstel der regeering voor de herziening der grondwet met 225 stemmen tegen een heeft aangenomen. Ciano, Teleki en Csaky te München aangekomen Het D. N. B. meldt uit München Van morgen om 9 uur is graaf Ciano. de Italiaansche minister van Buitenlandsche Za ken, op doorreis te München aangekómen. Te zijner ontvangst waren op het versier de station aanwezigvon Ribbentrop, de rijksminister van Buitenlandsche Zaken; Ritter von Epp, de rijksstadhouder, en ver tegenwoordigers van partij en Staat. Vóór het station schreed de hooge gast langs het front van de eere-compagnic. I—I lil— .1^1 lil' l» Volgens uit Londen toegekomen berichten verwacht men daar in politieke kringen dat Engeland in afzienbaren tijd een voor de toekomst zeer gewichtigen stap zal doen te genover Ierland. Na de Londensche reis van den Minister- President van Noord-Ierland, Lord Craigaven, werd er in dezelfde kringen van de Engel- sche hoofdstad verklaard, dat er om zoo te zeggen geen hoop meer bestaat een vereeni- ging met Ierland te verkrijgen voor de kwes tie van de Iersche eilanden. Het staat nu vast dat zoowel De Valera, Minister-President van Ierland, als ook Crai gaven, Minister-President van Noord-Ier land, beiden zich op hun tegenovergesteld standpunt handhaven. Voor het tot stand komen van een com promis bestaat er evenmin eenige hoop. De Dagens Nijheter meldt heden uit Londen, dat de geruchten, volgens dewelke De Valera naar Londen zou komen om in zake de verdediging van Ierland besprekin gen te voeren, niet werden bevestigd Men is echter de meening toegedaan dat men wel dra een Britsch initiatief mag verwachten. De ingewikkelde aard van het vraagstuk maakt het moeilijk op voorhand den vorm te bepalen die het Britsch initiatief zal aan nemen. LONDEN, 9 Juli. Minister Kingsley Wood heeft heden in het Lagerhuis nieuwe belastingen aangekondigd. Hij verklaarde dat ongeveer een milliard pond sterling zul len moeten opgebracht worden. Van de 700 millioen pond sterling die laatst doof het Lagerhuis werden gestemd, zijn er reeds 575 millioen pond sterling uitgegeven. De oorlog kost aan Engeland 9 1/2 millioen pond sterling per dag. Eischt Japan verontschuldigin gen van Amerika WASHINGTON, 10 Juli. Volgens ge ruchten, die te Washington de ronde doen, zou het incident te Shanghai tusschen de Japansche politie en de Amerikaansche ma trozen tot gevolg hebben dat Japan officieel van de V. S. verontschuldigingen zou eischen. Van een anderen kant heeft de h. Huil verklaard geen kennis te hebben van een zulkdanigen eisch vanwege Japan. Men hoopt steeds dat het incident ter plaatse zal kunnen geregeld worden. BERLIJN, 10 Juli. Het opperbevel der Duitsche weermacht meldt Een duikboot meldt dat hij 35.187 Ton vijandelijke schepen gezonken heeft. Gedu rende de jongste luchtaanvallen op de Oost en Zuidkusten van Engeland werden een kustschip en drie handelsschepen (26,000 ton) in den grond geboord. Tien andere handel schepen werden zwaar beschadigd of gedeel telijk in brand gestoken. De petroleumdepots der vliegvelden van Ipswich en Pembroke, de wapenfabrieken van Norwich, Leeds, Tilburg en Swansea werden ook bestookt. Branden en ontploffingen werden waargenomen. Bo ven het Kanaal kwam het meermaals tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Brit sche jachtvliegtuigen, waarbij de vijand zwa re verliezen leed. Zooals reeds gemeld, be proefden twaalf Bristol-Blenheim bommen vliegtuigen het vliegveld van Stavanger-Sola aan te vallen. Alle vliegtuigen werden neer geschoten eer zij hun doel hadden bereikt. De Duitsche verliezen zijn daartegenover on beduidend. Verleden nacht kwamen vijande lijke vliegtuigen opnieuw boven Nederland, Noord- en West Duitschland niet militaire doeleinden bombardeeren, maar zonder wer kelijke schade aan te richten. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 29 vliegtuigen, waarvan een Sunderland, 28 vliegtuigen werden in lucht gevechten neergehaald, een door het afweer geschut. Drie eigen toestellen worden ver mist. In den nacht van 8 op 9 Juli werd een Britsch vliegtuig door jachttoestellen boven Duitschland neergeschoten. BERLIJN. 9 Juli. Heden voormiddag be proefden twaalf Engelsche bommenwerpers van het model Bristol Blenheim, de vliegha- ven van Stavanger-Sola aan te vallen. Tengevolge van het spoedige ingrijpen van jachtvliegtuigen en afweergeschut, werden de vijandelijke vliegtuigen in de onmogelijkheid gesteld om de hen opgelegde taak uit te voe ren en vermochten ze slechts weinige bom men te werpen, welke slechts geringe schade aanrichtten. De twaalf aanvallende Britsche vliegtuigen werden neergehaald; elf stuks in luchtge vechten door jacht- en kampvliegtuigen en een door het afweergeschut. Van Duitsche zijde ging geen enkel vlieg tuig verloren. Onderzoek tegen senator Nye WASHINGTON, 10 Juli. De h. Nye, re publikeinsche senator, deelt mede dat de Criminal Police hem verdenkt van pro- Du itsche handelingen en een onderzoek te gen hem heeft ingesteld. Graaf Teleki Een uur na de aankomst van den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zakoc kwamen in een extra-trein de Hongaarsche minister-president graaf Teleki en de minis ter van Buitenlandsche Zaken graaf Csaky te München aan. ROME. 10. Het opperbevel van het le ger deelt mede De verkenningsdienst van de luchtvaart had op 8 Juli gemeld, dat er zich Engelsche zeestrijdkrachten in drie groepen, bestaande uit eenige slagschepen en vliegtuig-moeder schepen. tusschen het eiland Kreta en de Noord-A fiïkaansche kust op weg naar het Westen bevonden. Dit bericht werd kort daarop bevestigd door een onzer onderzeeërs, welke een vijandelijke destroyer getorpedeerd en tot zinken gebracht had. Onze luchtmacht vertrok aanstonds en ondernam gedurende den geheelen dag zeer doeltreffende bomaanvallen. Enkele schepen werden getroffen en ondergingen ernstige schade. Branden werden waargenomen. Men mag aannemen dat een schip, waarschijnlijk een slagschip, tot zinken gebracht werd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd, met uit zondering van een enkel dat op Grieksch grondgebied moest landen. De bemanning bleef ongedeerd. De Engelsche vloot heeft, niettegenstaan de haar verliezen, haar weg voortgezet en gaf den indruk dat zij inzicht had ter zee en in de lucht een aanval te ondernemen te gen een van onze voornaamste kusten. Ten gevolge daarvan is een sterke groep van on ze vloot in zee gevaren om deze poging te voorkomen. Laat in den namiddag van 9 Juli slaagde onze vloot, niettegenstaande het donker we der. welke de verkenning bemoeilijkte, erin met den vijand in de zee van York in voe ling te komen, terwijl omvangrijke lucht strijdkrachten haar actie ondersteunden. Na een korten, marr hevigen strijd zag de vijand zich geneer zaakt zich onverrichterzake Zuid oostwaarts te verwijderen. Een enkel Ita liaansch schip werd getroffen, maar de gele den rchr.de zal in enkele dagen hersteld zijn. Tijdens den strijd werden 29 man der be manning gedood en 69 gewond. Do luchtmacht heeft, niettegenstaande he vig afweergeschut, den vijand tot in den la ten avond" achtervolgd, zonder hem een oogenblik verpoozing te gunnen. Eenige zij ner eenheden werden herhaaldelijk door zware bommen getroffen. Onze torpedoj'agcr Zephier werd tot zinken gebracht, maai de bemanning kon gered worden. Een onzer onderzeeërs is niet naar zijn basis terugge keerd. Er werd ook vastgesteld dat op 8 Juli een ander Engelscii smaldeel Gibraltar had ver laten en in Nocrd-Oostelijke richting vaarde. Het werd door onze luchtmacht ten Zuiden van de Balearen gedurenaen den heelen dag 'op hevige wijze en met groot succes gebom bardeerd. Drie van onze vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. Volgens een radio-bericht van Donderdag ochtend. zouden de gewezen Frmsche minis ters Daladier. Campinchi en Mandel aan gehouden zijn en opgesloten in de gevangenis te Marseille.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4