11 Juli-herdenking Het Scheldewater is niet in den grooten tunnel te Antwerpen gedrongen Inlichtingen nopens ge sneuvelde en gekwetste soldaten alsook nopens burgerlijke slachtoffers Nog de aanval op de Fransche vloot bij Oran Autoweg onder de rivier is zes weken onbruikbaar geweest. - De kleine tunnel gespaard gebleven Amerikaansche oorlogs schepen in de wateren van Martinique Engeland verloor na den wapenstilstand met Frankrijk 110 vliegtuigen Bommen ontploffen te Jerusalem Herstellingswerken aan de Hood Het vervoer van munitie van Tientsin naar Shanghai S? Grondwater en kooloxyde in den tunnel De kleine tunnel gered 7e Ruiselede Het familiedrama te Gent Te Aalst - ft HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 12 JULI 1M« Bemanning van de Fransche stoomboot Pasteur wou haar eigen schip tot zinken brengen NEW YORK, 10 Juli. Naar de t Asso- ciated Press uit betrouwbare bron ver neemt, beproefden Fransche matrozen een dag na den Engelschen aanval op de Fran sche vloot bij Oran, de Fransche stoomboot c Pasteur <3.000 ton), welke zich in de haven van Bedfort bij Halifax bevond, zelf tot zinken te brengen. Na een hevig gevecht met bewapende Engelschen, werden zij ech ter daartoe verhinderd, alhoewel het water reeds in de opslagplaatsen van het schip bin nendrong. De Amerikaanschc munitie-lading werd la ter door de Engelschen gelost. Bijna zes weken is Antwerpen verstoken geweest van den grooten verkeerstunne! onder de Schelde. De moderne autoweg onder de rivier was ten behoeve van militaire doeleinden onbruikbaar gemaakt en de aanwezigheid van water erin had de vrees gewekt, dat het kostbare werkstuk in langen tijd geen dienst meer zou kunnen doen. Deze vrees is ongegrond gebleken, want sinds 2 Juli is de weg, zij het voorloopig slechts in de richting naar den linkeroever, weer voor het autoverkeer opengesteld. Desniettemin zijn aangaande deze stagnatie zooveel geruchten in omloop geweest, dat wij het noodfg oordeelden ons licht eens te gaan opsteken bij bevoegde zijde. Daar kon men ons met zekerheid mededeelen dat de bewering, dat het Scheldewater in den tunnel was gedrongen, in strijd met de feiten is gebleken. WASHINGTON, 10 Juli. Dc h. Huil, Staatssekretaris voor Buitenlandsche Zaken, heeft aan de pers herhaald dat de Ameri kaansche oorlogsschepen in de wateren van Martinique slechts een observatieopdracht hebben. De Amerikaansche Regeering heeft Enge land gevraagd om welke reden Britsche oor logsbodems vóór Martinique geconcentreerd lagen. De nacht van 17 op 18 Mei Het relaas van de toedracht begint in den nacht van 17 op 18 Mei, toen Belgische troe- penafdeelingen, uitgerust met rollend mate riaal, geschut en paarden, den tunnel door trokken in de richting van de stad. Tenge volge van het ontbreken van een regelende hand, ontstond er een groote stagnatie m BERLIJN, 10 Juli. De Britsche Radio heeft andermaal gepoogd de verliezen van het Engelsche luchtwezen te minimiseeren. De Duitsche deskundige kringen vestigen hieromtrent de aandacht op de Duitsche le- gereberichten, die opgeven wat de Britsche luchtmacht verloren heeft tusschen 25 Juni en 8 Juli, d.w.z. na den wapenstilstand met Frankrijk, namelijk 110 stuks terwijl slechts 20 Duitsche vliegtuigen vermist worden. EGYPTISCHE GRENS, 10 Juli. Reizi gers die uit Jerusalem terugkeeren melden dat bomontploffingen zich zouden hebben voorgedaan vóór het Hooger Britsch Kom- missariaat. In de stad hoorde men overal het lawaai der ontploffing en duizenden ruiten vlogen in scherven. Men spreekt van talrijke dooden en ge wonden. Men denkt dat men te doen heeft met na tionalistische Arabieren, die een protest heb ben willen uitbrengen tegenover het voor stel der hervorming van Palestina in een onafhankelijken Joodschen Staat. MADRID, 10 Juli. Herstellingswerken moesten aan den Engelschen dreadnought Hood i het grootste slagschip der we reld) verricht worden gedurende zijn ver blijf in de haven van Gibraltar. De schoor steen namelijk werd gedurende den slag met de Fransche vloot zwaar beschadigd. Viasmarkt te Kortrijk Bij de verloopen week is er weinig verande ring in de netlrijvigheid vast te stellen, alhoe wel de drukke beweging nog heerschte. De be sprekingen duren nog voort, maar van leve ringen is er geen kwestie. De prijzen beginnen echter bepaald te worden. Het inlandsen ruw vlas van 1.20 tot 1.70 fr. en het inlandsch gezwingeld vlas geroot in putten, van 1200 tot 2Ó00 fr de baal van 100 kilos. Van de andere soorten is nog geen vasten prijs bepaald. Ook komen nog tal van vlaslieden met stalen groen vlas ter markt ter voorlegging. Wat den oogst van den groei 1940 zal opbrengen staat nog af tc wachten. JAPANNERS PROTESTEEREN BIJ BRITSCHE ZEEVAARTDIENSTEN SHANGHAI, 10 Juli. (Belga). De Japan- sche maritieme overheden te Shanghai heb ben heftig protest ingediend bij de Britsche zeevaartdiensten tegen het vervoer van Fran sche munities van Tientsin naar Shanghai door het Engelsch vrachtschip Scheuking Het schip had zich niet bekommerd om de door de Japansche schepen opgegeven signa len tot stoppen en was verder der Wangpoo opgevaren. Men heeft het met geweld naar Wusung moeten terug leiden, waar men heeft kunnen vaststellen dat het meer dan een mil- Hoen kogels aan boord had. geheel den tunnel. De brandweerlieden, die nog bezig waren met de pompslangen uit te leggen, voelden zich onbehagelijk worden. Zij hadden het gevoel alsof ze liepen, terwijl ze toch slechts stapvoets vooruit kwamen. Het werd toen duidelijk dat de arbeid aan den tunnel niet kon worden uitgevoerd, voor aleer de electrische pompinstallatie bruik baar was gemaakt. Het werk is toen overge- De onderaardsche gang van den tunnel voor voetgangers, welke gang 500 meter lang is. het verkeer, dermate zelfs, dat ongeveer om twee uur de hulp werd ingeroepen van den opruimingsdienst der brandweer. De rijweg in den tunnel w as versperd door auto's, mo torfietsen, rijwielen, die als een kluwen in eengedrongen lagen, en zelfs waren hier en daar paarden gevallen. Met de opruimingswerkzaamheden, d.w.z. het wegsleepen van de voertuigen, gingen on geveer twee uur om. Toen trokken de laatste afdeelingen af en bleef slechts achter een kommandant van het korps genietroepen, die belast was geworden met het onbruikbaar maken van dezen verkeersweg. Door hem werd aan den uitgang van den linkeroever, dus waar de tunnel op vasten bodem staat, op de voorgeschreven punten dynamiet ge legd, en daarna een kleinere hoeveelheid op den rechteroever. Vervolgens werden voor den uitgang aan den stadskant een aantal z.g. natiewagens opgestapeld om den door gang te belemmeren. De ontploffingen maakten de drie installa ties pomp-, luchtverversching- en elcctrici- teitsinstallatie, onklaar. Aan den linkeroever sloeg een hoeveelheid dynamiet vlak naast het luchtstation St. Anna een diepen trech ter in den bodem en beschadigde tevens de betonnen luchtgaanderij aan de bovenzijde in ernstige mate. Aan den rechteroever werd de betonnen luchtgaanderij eveneens, zij het in mindere mate, geraakt. Hoe hevig ook de uitwerking van de spring stof was, naar achteraf kon worden vastge steld, werd op geen enkel gedeelte het meta len omhulsel van den tunnel geraakt. De schade was aan beide zijden slechts aange richt aan de gedeelten, die op vasten grond staan. Aanvankelijk bleef het een raadsel, waar het water dat tamelijk snel den tunnel in klom, vandaan kwam. Tenslotte bleek dat in het gat, dat aan den linkeroever door het dynamiet geslagen was, het grondwater om hoog spoot. De bezettingstroepen, welke in den loop van 18 Mei 's morgens aan den linkeroever aankwamen, riepen telefonisch de hulp van de brandweer in om den tunnel leeg te pom pen. Het bleek echter ondoenlijk om met eenige pompen van gering vermogen het stij gend grondwater te keer te gaan. De bezet tingstroepen stonden er op dat al het beschik bare pompmateriaal in gebruik zou genomen «orden. Vooraleer de installatie gereed was o?idernamen een luitenant van de brandweer- d-enst en een zijner manschappen een in spectietocht door den inktzwarten gang. Er werd hen van Duitsche zijde gewaarschuwd dat er nog hoopen dynamiet op het water dreven, die tot ontploffing konden komen. Inderdaad klonken bijwijlen .doffe knallen. De brandweerlieden, lieten zich echter nog niet direkt afschrikken. Zij zetten hun tocht voort, maar werden weer opgehouden en aan gemaand terug te keeren, daar zich volgens hun bewering gas in den tunnelkoker ont wikkelde. Inderdaad was ait het geval Al spoedig verspreidde de kooloxyde» ontstaan tengevol ge van de dynamielontpWfiftfcen, zich door dragen geworden aan de diensten van Ha venwerktuigen en Havenwerken. De eerste zorg was het herstellen van de luchtverver- schinginstallatie en vei volgens is een aan vang gemaakt met het droogpompen, waarbij vooral de twee meter hooge slijklaag, die zich had gevormd, veel moeilijkheden ople verde. Op de plaats, waar het gat geslagen was, n.l. aan het luchtstation St. Anna, bleek de gebruikelijke uitgang niet meer te kun nen dienen. Er is dus op den linkeroever een nieuwe uitgang gemaakt. Alle sporen van de schade zijn nog niet uit- gewischt, want nu nog, als men den tunnel doorrijdt, ziet men strepen van het lekkende water. Ook met den zkleinen of voetgangers tunnel had men plannen gehad hem onbruik baar te maken ten behoeve van militaire doel einden. Dit bleek uit de electrische leiding, die er als lont voor eenige ladingen spring stof was aangelegd geworden. Het zal wel altijd een geheim blijven ten gevolge waarvan het contact voor de ontplof fing niet tot stand is gebracht. Een feit is dat Zaterdagmorgen om 10 uur telefonisch een electricien van de brandweer verzocht is geworden de electrische leiding onklaar te komen maken. Een hachelijk werkstukje, dat de man echter behouden wist te volbrengen. Nieuws over vluchtelingen in Frankrijk Peersman, autobestuurder en mecanicien te Dendermonde verblijft met zijn vrouw en tweë kinderen welvarend te Bethmale in de Pyreneeën. Jozef Dabe, douanier te Muneau, verblijft met zijn echtgenoote welvarend te Bethmale in de Pyreneeën. De Tollenaere Raymond uit Nijvel ver toeft met echtgenoote, dochter en schoon dochter en nicht uit Sichem, te Castillon in de Pyreneeën. Twee jonge ziekenverplegers uit Mechelen (gebroeders), vertoeven te Bethmale in de Pyreneeën. Te St. Andries-Brugge Op het kerkhof der Abdij Sint-Andries bij Brugge, liggen nog volgende soldaten be graven Een soldaat waarvan alleen de familienaam Bastin bekend is. Hij is gestorven in het hospitaal der abdij. Hij werd gekwetst door granaatscherven aan het hoofd. Een soldaat met naam Raymond J. B. A. Picard, 3e Ardeensche Jagers, stamnummer 110/88104, te St-Andries gestorven. Een soldaat van het Vervoerkorps, gevon den met schedelbreuk op den weg naar Eek- loo en te St. Andries overleden. Geen papie ren. Alleen op zijn trouwring leest men «Alphonse et Charlotte, 30 janv. 1932». Korporaal Jean Dierickx, le Gren. 7e Cie, gestorven :nn veelvuldige kwetsuren. Geen andere gegevens. Soldaat Edmond Janssens of Janssen 39e Linie, 2e Bat. 6e Cie, geboren op 26 Febr. 1910, te woonachtig te Brussel, gekwetst in den rechter schouder. Soldaat Jean Déas, le Carab., stamnummer 92496. Gestorven toen hij in de abdij toe kwam met open breuk van de dij en wonden op linker been. Geen andere gegevens. Soldaat Marcus Dalevitch, klas 39, le Car., le Cie, stamnr 131/93826, dood toegekomen. Te Konferdam-Steene GEDOODE BURGERS Elvire Saevs-De Lathouwer, Oudegem, 38 j., Jozef Saeys. 8 j., Oudegem. DE DADER VOOR VIJF JAAfi GEÏNTERNEERD Op 24 Mei 1.1, bracht zekere Kamiel M., 47 jaar, wonende Steenakkerstraat te Gent, tijdens een onbeduidenden twist erge slagen en verwondingen toe aan zijne echtgenoote. Hij werd aangehouden en ter beschikking van den heer onderzoeksrechter Jacquard gesteld, die hem na onderhoor aan een ge neeskundig onderzoek deed onderwerpen. Dit onderzoek, waarmede de wetsdokter h. Verstraeten werd gelast, komt uit te wijzen dat betichte onverantwoordelijk is voor de daden welke hij heeft gepleegd. De raadkamer der Gentsehe Rechtbank heeft hem bijgevolg verwezen om voor een termijn van 5 jaar te worden geïnterneerd in een gesticht van gcesteskranken Zondag 14 Juli, in St-Marlinuskerk, om 10 uur, jaarlijksche gelegenheidsmis. Te Brugge Men meldt ons uit Brugge dat de jaarlijk sche mis in O. L. Vrouwkerk, ter herdenking Van den Gulden Sporenslag, vastgesteld is op 14 Juli M-;"te 11 u. 30. André Gevaert, Ruiselede, le Art., nummer 151/38850; Jacobs Alfons-Henri, 44e Linie, 6e komp. nr 107/11299, Heindonksche Steenweg 95, Heffen; Vinck Petrus-Joh., 24 A., 16e D. I., Nr 158/12931; Geldhof, 83, Aalst; Buyl Alfred, P. A. matr. V. K./14 I.D., nr 192/8372, Dendermondsche Steenweg, 174, Gent; Serg. Vanderkelen, gen.wielr., 18 D.I., uit Terhul pen, Rue de la Halpe, 45, Rosièrés, gesneu veld 23-5-40; Mathieu Jos., 16e Art., 2e Groep, nr 165/17493, Wougingestr., 72, Dworp, gesn. 26-5-1940; Jan-Jos Schees, 156/19205, Dworp, gesneuveld 27-5-40; Quinet, 2e Jagers te voet, 11e Komp. Staehn. 2734; Janssens J.-G. stam nummer 23151/2854; Tombois Julien, 2e Ja gers te voet, 11e Komp. nr 2735, gesneuveld 28-5-1940; Pouleur, 2e Jagers te voet, lie K. nr 2735; Onbekende, gesneuveld 28-5-40. KRIJGSGEVANGEN IN DUITSCIILAND De Muyt Georges, 18e Linie; Dc Sloover Maurice. 18e Linie; Wijckstand Michel, 18e Linie; De Fauw, 18e Linie: Cuvelier Omer, 3e G<ren. Aalter. BURGERLIJKE SLACHTOFFERS Irènc Gevaert, Ruiselede; Germaine Ge vaert, Ruiselede; Vijf onbekende vluchtelin gen. ie Scheldewindeke BELGISCHE SOLDATEN ALIIIER BEGRAVEN Frans Cluytens, Mechelen; Benoni De Mey, Antwerpen; Armand Schroef, Mechelen; Emiel Van de Sompel, Wetteren; Emiel Craen, Berchem-AntwerpenRich. Van Dam me. Opbrakel. Een onbekende. Te Borgerhout OFFICIEELE LIJST DER GESNEUVELDEN Frans Leten, 5 Linieregiment, gesneuveld te Humbeek op 17 Mei 1940, Beukenstr. 23; René Hodister, waarnemer van de S.R.A., echtgenoot van Regina Auwers, gesneuveld te Heule op 25 Mei 1940, Jozef Posenaerstr. 2; Pierre Van der Wee, sergeant bij het 36e Li nieregiment, gestorven te Genk, St Janshos pitaal op 21 Mei 1940, Fonteinstr. 5: Francois Van der Straete, 8e Linieregiment, gesneuveld te Ingelmunster op 27Mei 1940, Turnhoutsche baan. 224; Frans Van Mierlo. gesneuveld te Kwatrecht-Wet teren op 24 Mei 1940, Flora- straat. 132: L;:on Torbeyns, 31e Linieregi ment, gesneuveld te Passchendale, op 27 Mei 1940, Bleekerijstraat 31; Robertus Ludovicus Van Roosbroeck,*1 wachtmeester 8e Artillerie, overleden in de kliniek St Vincentius le Ant werpen op 17 Juni 1940, echtgenoot van Leo- narda Oostima, Zonstraat, 84; August Sntets, echtgenoot van Elisabeth Baeten, gesneuveld te Geluwc op 26 Mei 1940, Sergeyselsstraat, 3 Edward An toon Leonard Van Vlierberghe, 12-111, T.S.F., echtgenoot van Carolina Adia- na Eggers, Albrecht Rodenbachstraat, 15. Zij werden begraven in een eerepark door het gemeentebestuur op het kerkhof van Sils- burg ingericht. Mej. Germaine Van Wijnsberghe, school bestuurster, Gijselsstraat, 66. René Fairon, Reuzenstraat 24. Maria Sophie Gcysels, Gijselsstraat, 102. k Petrus J. C. Verrecht, Mertenastraat, 9.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 6