Ragnhlld Hveger De zwemster met de 32 wereldrecords Sportpraatje uit Oostende IET GEHEIM OM EEN GOED VOETBALLER TE WORPEH 14 Gunnel Soederberg vestigt een nieuw Zweedsch record Boksen "s HET ALGEMEEN NIEUWS r WOENSDAG 17 JULI 1MO. SPORTWERELD Ze xou er aan denken zich uit de wedstrijdsport terug te trekken, om als zwemleerares op te treden Voorzeker zijn er weinig zwemsters in Europa, noch in de Vereenigde Staten die op een recordlijst kunnen bogen als de bekende Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die naar het heet 32 wereld records op haar actief heeft. Wé weten niet of deze jeugdige zwem ster inderdaad 32 titels heeft veroverd, maar waar we wel van overtuigd zijn, is dat Ragnhild Hveger op zwemgebied groote daden heeft verricht, die recht geven op bewondering en waardeering. Maar zooals goede voorbeelden steeds na volgsters vinden, zoo mogen we er ons aan verwachten dat andere meisjes, mede onze landgenoote Caroen, weldra vele harer re cords zullen aanvallen en verbeteren. het ook een rol te doen spelen op het gebied van de zwemsport voor vrouwen. Voorloopig heeft ze besloten nog aan wedstrijden te blijven deelnemen, doch op 10 December wordt ze 19 jaar en dan wil ze voor goed on der haar zwemloopbaan een streep zetten. Dat zou beteekenen, dat het beroemde wereldrecord van Willy den Ouden over 100 meter voorloopig nog op naam van onze oud kampioene zou blijven staan, want het is niet aan te nemen, dat het Deensche meisje er thans in zal slagen dat record te verbeteren. Op welken ouderdom moet men aan zwemwedstrijden deel nemen Ragnhild Hveger heeft o.m. ook verteld, RAGHNILD HVEGER, de Deensche kampioene, gereed voor den start Zelfs werd de Deensche kampioene enkele dagen geleden geslagen door de 15-jarige Grete Jörgensen en wel op de 100 meter rug. Dat is niet bepaald de specialiteit van Ragnhild, maar toch heeft ze ook op dit nummer wel goede prestaties verricht. De kleine Jörgensen won in 1 min. 19.8 sec.; Ragnhild had er 1 min. 20 sec. voor nocdig. Op de 100 en 400 m. crawl wist Ragnhild echter de overwinning te behalen. Op het oogenblik moet ze zich overigens tot het deel nemen aan enkele wedstrijden in Denemar ken bepalen, daar de Deensche autoriteiten het uitkomen op wedstrijden in het buiten land voorloopig hebben verboden. Een reporter van het blad Der Mittag had een onderhoud met de Deensche kam pioene. dat we interessant genoeg oordeelen om het hier af te drukken. Uit het bewuste artikel nlijkt, dat Ragnhild Hveger thans 18 1/2 jaar is. De schrijver van het artikel trof haar midden in den schoon maaktijd. die in Denemarken even ernstig wordt opgevat als in ons land. Zij was druk aan het schuren en poetsen. Blijkbaar was dit echter slechts tijdelijk, daar ze anders op het kantoor van een groote bierbrouwerij werkzaam is. Verder blijkt dat de Deensche kampioene er aan denkt, zich uit de wedstrijds{X>rt terug te trekken. Ze vertelde tenminste, dat ze graag in Duitschland zou willen werken b.v. als zwemleerares bij den Duitschen bond voor lichaamsoefeningen of als leidster van de dames-afdeeling zwemmen van een groote vereeniging. Ze is van meening, dat Duitsch- gfrid over voldoende materiaal beschikt: om dat de meeste meisjes feitelijk te oud zijn als ze aan wedstrijden gaan deelnemen. Een zwemstertje met aanleg moet in staat zijn reeds op een leeftijd yan 14 tot 16 jaar aan groote international'»vedstrijden met succes deel te nemen, waatWtj Hveger ook wees op het Nederlandsche voorbeeld. Het Duitsche blad is echter van meening dat de achterstand op het gebied van het zwemmen van de vrouwen in Duitschland niet bepaald geweten moet worden aan het feit, dat de Duitsche meisjes eerst op latei- leeftijd aan zwemwedstrijden gaan deel nemen. De oorzaak daarvan ligt iets dieper. Ook Duitschland heeft wel jonge meisjes gehad, die op het gebied van de zwemsport veel belovende prestaties verrichtten. Daar is b.v. Gisela Arendt, die 15 jaar oud was toen ze haar eerste Duitsche kampioenschap ver overde. Ze was echter bijna 19 jaar vóórdat ze de wereldklasse bereikte, wat ze bewees door een derden prijs bij de Berlijnsche Olympische zwemwedstrijden. Men heeft ver der gehad Ulla Groth uit Breslau, Inge Smith uit Spandau en Erika Picheida uit Duisburg, meisjes van 13, 14 en 15 jaar, die aanvankelijk tijden maakten, welke de besie verwachtingen voor de toekomst wekten. Zij en vele anderen, hebben het ten slotte echter niet tot de wereldklasse kunnen brengen.' Men meent, dat de ooi-zaak hiervan is te zoeken in het feit, dat in Duitschland het zwemmen voor vrouwen eigenlijk geheel ondergeschikt is aan het zwemmen voor man nen en ook niet die groote belangstelling trekt als elders. In Nederland en Denemar ken is dat anders. Daar stelt iedereen belang in de prestaties der meisjes; dat moedigt blijkbaar deze meisjes aan. Er wordt in die landen ook veel meer zorg aan de opleiding van de zwemstertjes besteed. Men is in Duitschland van meening. dat de Duitsche meisjes ook wel tot groote dingen in staat zouden zijn, indien men meer aandacht aan hun zwemmen gaf en er voor zorgde, dat ze zich onder bekwame leidsters zouden kunnen voorbereiden. Een andere oorzaak is de omstandigheid, dat men aanvankelijk er in Duitschland niets voor voelde meisjes van 11 en 12 jaar reeds aan wedstrijden te laten deelnemen. De voor beelden uit Nederland en Denemarken heb ben echter doen zien, dat deze opvatting niet juist was en er is dan ook reeds verandering in gekomen. Den laatsten tijd heeft men dan ook bij de kampioenschappen voor vrouwen een groot aantal schoolkinderen, die uitste kende prestaties laten zien en die records weten te maken. In het voorjaar werden twee Duitsche meisjes van 14 jaar kampioen en wel Inge Smith bij het borstzwemmen en Liesl Weber bij het rugzwemmen. Vermoede lijk zal ook dit voorbeeld wel tot navolging wekken, zoodat men veel meer jonge meisjes aan den start zal zien komen. Voetbal Op voetbalgebied heerscht er rouw en on zekerheid nopens het lot van meerdere gun stig bekende spelers. Vooreerst moeten we met spijt melden dat Maurits Delrue, een goede reservespeler van A S. Oostende, op 24 Mei te Bissegem sneuvelde, tijdens den zelfden aanval, waarbij de bokser Barbary als slachtoffer gevallen is. Het stoffelijk over schot van den ongelukkigen jongen werd deze week naar Oostende overgebracht en op Vrij dag 12 Juli had een plechtige dienst te Ma- riakerke plaats. Een niet minder wreed ongeval trof Mar cel Vandenbroucke. die de sportsmannen en inzonder de voetballeis wel zeker beter zul len kennen, vermits hij sedert jaren de spil- plaats bekleedt in de eerste ploeg van A. S. Oostende. Marcel Vanden broucke die opge roepen werd, werd tijdens een aanval op 24 Mei te Zeeveren bij Deinze zoo erg ge kwetst. dat hij in allerijl naar het gasthuis der Zusters van Liefde te Brugge moest over gebracht worden, waar hij thans nog in be handeling is Den ongelukkigen jóngen moest een voet afgezet worden, maar een stuk gra naat drong hem tevens in de zijde en raakte de longen, zoodat een operatie noodzakelijk is. Deze kon op heden echter geen plaats heb ben, wegens den uiterst zwakken toestand van het slachtoffer dat zeer veel bloed verlo ren heeft. Iedere sportsman zal met ons ho pen dat Marcel Vandenbroucke er moge door komen, al is zijn bedrijvige en veelbelovende carrière natuurlijk met den slag voor goed gebroken. In de middens van A. S. Oostende heerscht er op heden nog bange onzekerheid over het lot van meerdere spelers die nog niet terug keerden. We vernoemen onder hen Wats, Pincket, Deboodt, Frans Depauw, Depooter. Deweerdt, .en een paar anderen uit de eerste ploeg. Zijn reeds terug Aspeslagh, Hinderyckx, Calemyn, Vandierendounck, L. Martens, de vroegere speler van C. S. Brugge D.» Bie, De- schacht. Van het bestuur ontbreken nog voorzitter F. Moreaux, schatbewaarder R. Tournoy en Servais. Het bestuur is reeds bijeengekomen verle den Maandag en er werd beslist dat de oefe ningen zullen aanvangen op Donderdag 18 Juli. vanaf 18 uur. op het terrein van A.S. Oostende oat onbeschadigd is gebleven. Bij het V. G. heerscht er alleszins een op gewekter stemming, vermits bijna alle spe lers terug zijn. Vermelden we o.m. Dass-e- ville die misschien bij S. C. Anöerlecht zou gespeeld hebben: Lauwers. Zwaenepoel, Van Houcke, Berten, Hubrechsen, Vandenbussche, Lens. Alleen ontbreken nog op dit oogen blik keeper Marcel Huwaert, per boot ver trokken; soldaat Vandenbenghe en Gosselin, die een Franschman is. Ook het bestuur is op heden bijna voltallig en vergaderde reeds in de beste voorwaar den. De Oostendsche voetballer Will/ Van Loo, spelende bij U. S. Centre, wordt nog steeds vermist. DIT DER 300 MET. VRIJE SLAG DAMES Tijdens een zwemfeest, gehouden te Stock holm, wist de zwemster Gunnel Soederberg andermaal een Zweedsch record te breken, thans over 300 m. vrije slag. in 4 min. 23 sec. 2/10. Voegen we hier ter vergelijking aan toe dat het Belgische record door Fernanda Ca- ROGER BARBARY, de ex-lichtgewichtkampioen van België, die sneuvelde te Bissegem. Hier heerscht er groote rouw. Iedereen weet immers reeds dat Roger Barbary, ex- lichtgewichtkampioen van België, op 24 Mei te CBissegem sneuvelde.- We deelden den lezer hieromtrent reeds nieuws-mede, alsmede van de teraardebestelling van den ongelukkigen kampioen. Karei Sys en Theo Vanhaverbeke waren een der eersten thuis, evenals All Ge rard, Maar laatstgenoemde vertrok opnieuw naar Brugge, en sedertdien is men zijn spoor hijster. Zijn verder terug de beroepsboksers Furrer, Wimme, Everaerfc, Asseloos. alsmede talrijke hef hebbers. Worden nog steeds ver mist de beroepsboksers Albert Willems (krijgsgevangen), Winne en Declercq, als mede de liefhebbers Taecke en Marly. Reeds werd verleden Maandag een bijeen komst gehouden in het Sportpaleis ten ein de den huidigen toestand na te gaan. Reeds koestert Theo Vanhaverbeke plannen om op nieuw te Oostende wedstrijden in te richten met de voorhanden zijnde elementen. De ma nagers die zouden willen in verbinding ko men met den Oostendschen inrichter, kunnen schrijven op zijn adres Sportpaleis, 48, Ro- gieriaan, Oostende. Wielrennen Dat Romain en Silvcer Maes reeds terug te Gistel zijn, weet iedereen reeds lang. Beide kampioenen houden zich steeds te Gistel op. waai" ze er een bloeiende café op na houden. Ook Pol Maes, Maurits Maes, Demeulenaere, Pol Decloedt en Pylyser hebben we reeds ontmoet. Van Raepenbusch zit krijgsgevan gen en van den oud-renner Rene Tack weet men op heden nog geen nieuws. Melden we verder dat de gewezen renners Juul Van Hevel. Staf Van Slembrouck en Odiel Van Hevel het goed stellen. Het bestuur van de V. C. De Zeemeeuw is opnieuw bijna voltallig en reeds wordt al les te werk gesteld om de wielersport op nieuw ih beweging te steken. Derhalve zal binnenkort waarschijnlijk een eerste Vërga- dering worden belegd. Wat de zwemsport betreft Caroentje heeft Oostende niet verlaten, niettegenstaan de op haar wijk. aan het Hazegras, menige brand, en andere bommen, vielen. Mon Eve- raerts, wiens huis gansch plat ligt, reisde af naar Frankrijk, maar is reeds teruggekeerd. Atleen Vandekerckhove ontbreekt nog op het appel. Het meisje reisde met hare ouders per boot af en op heden kregen we nog geen nieuws van haar. Ziedaar een kort overzicht van den hui digen toestand in de Oostendsche sportmid- dens Misschien zat het den lezer wel eenigs- zins interesseeren. FELI. Lichaamsoefening, de hoeksteen dezer opleiding In ons land is voetbal, naast het wielrij- den de volkssport bij uitnemendheid gewor den. Duizenden jongens beoefenen deze ge zonde sport en vele clubs spannen zich bij zonder in om het voetbalspel op een hooger peil te brengen. Ze stuiten hierbij echter vaak cp g*>ote moeilijkheden, daar bij een groot deel der voetbalspelers een goede lichamelijke ontwikkeling ontbreekt. Lichamelijke vaardigheid is een der hoek- steenen van degelijk voetbal en toch voelen onze voetballers zoo weinig voor lichaams oefeningen. Nochtans is het een onomstoote- lijke waarheid dat om een goed voetbalspe ler te worden er drie dingen noodzakelijk zijn een goede lichamelijke conditie, een juist begrip van het spel en een volkomen baltechniek. De meest noodzakelijke hoeda nigheid is wel de lichamelijke gesteldheid. Een speler die de vereischte lenigheid mist, geeft een indruk van houterigheid. Bezit hij niet de noodige kracht in zijn voet- en been spieren. dan is hij niet bekwaam om om hoog te springen en naar een bal re koppen. Wat mag men verder van een speler ver wachten die niet in staat is snel de meest onverwachte wendingen te maken en niet vlug kan starten naar een aanrollenden bal Trots een beste baltechniek, zal hij tot de middelmaat behooren, zoo hij verzuimt zijn lichamelijke conditie te verzorgen. Voor gelijk welke sportbeoefening, staat het thans als een paal boven water, dat het heele lichaam daartoe speciaal moet getraind worden. Zeker er zijn jongens die het in een of an deren sport tak ver hebben gebracht, zonder roen gehouden, slechts 3 min. 47 sec. 3/5 be draagt. Dit record benadert ten zeerste het wereldrecord van Ragnild Hveger, dat 3 min. 46 sec. 9/19 bedraagt. dat ze ooit aan speciale lichaamsoefeningen hebben gedaan. Dit zijn echter uitzonderin gen die slechts den algemeenen regel beves tigen. Het betreft hier menschen die van na- ture over een krachtig en lenig lichaam be schikken, aoodat ze geen afzonderlijke oefe ningen meer noodig hebben. De groote massa der voetballers hebben dit echter wel noodig, omdat ze bij deze sport veel arbeid verrichten. Elke spier is bij hen immers in actie en het is dan ook noodig dat deze berekend zijn voor haar taak, want daarin schuilt de sleutel van soepel voetbal spel. Als men deze eigenschap goed machtig is, kan men ook voordeel van baltechniek en spelbegrip verwachten. Om een goede lichamelijke conditie te ver werven, hoeft de voetballer niet alleen gym nastische oefeningen te doen, maar ook veel vuldig te starten en te loopen. Een voordeel voor diegenen die niet over veel vrijen tijd beschikken is, dat de gymnastische oefenin gen zoowel thuis als op het voetbalveld kun nen geschieden. De oefentijd behoeft niet meer dan 10 mi nuten daags te bedragen, best een half uur na het opstaan, maar nooit vlak voor of na een maaltijd. ^at nu de oefeningen zelf betreft, in iede- ren boekhandel kunnen de clubbesturen zich een handleiding van lichaamsoefeningen voor voetballers aanschaften, liefst zoo een voudig mogelijk opgesteld, waarbij iedere oefening aanschouwelijk wordt voorgesteld door een passende foto. Zoo gewenscht ver schaft onze sportredactie, aan de kleinere clubs uit de provincie, die zulks mochten wenschen. raad bij de keuze hiervan. Nogmaals, jongelingen die goede voetbal lers willen worden, mogen de lichaamsoefe ningen niet verwaarloozen. daar deze den hoeksteen vormen voor hun verdere oplei ding.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 14