Met den koers van het Verrebroek-Park te Mechelen is het nieuwe seizoen voor renners en toeschouwers op de heerlijkste wijze ingezet De lokomotieff Rijmenants aan de boorden van de Maas te Luik BYRRfl 116 «HET ALCEMEEN NIEUWS WOENSDAG 17 JUL! 194S. SPORTWERELD Herrijzenis Elkeen heeft het zeker wel al honderd kee- ren gezegd en bedacht Deze oorlog is toch een wonderlijk iets. Er zijn van die dingen, die hij van ons heeft gescheiden en die aldus als op een afstand van duizend jaren lig- gen; en van een anderen kant is alles weer met zoo'n duizelingwekkende snelheid ge gaan dat we voor nieuwigheden staan van voor pas twee maanden, metdewelke we echter zoo vertrouwd zijn geworden, dat het ons percies lijkt of we die al heel ons leven kennen Yn sport voelt men dat misschien nog het best van ai. Wanneer we Zondagnamiddag in het Vrijbroek-domein van Mechelen de wedstrijden bijwoonden, eerst voor juniors en dan voor beroepsrenners, leek het ons in den aanzet alsof het een eeuw geleden was dat we nog per fiets hadden zien rijden... wel te. verstaan, in een welgemeenden strijd. Maar het duurde niet lang of we waren te rug opgenomen in dien roes, in die vaart, in die beweging, die ons toch zoo goed bekend was en die ons na enkelen tijd voorkwam als hadden wij pas gisteren den laatsten koers bijgewoond. Te Mechelen, bij dezen eersten koers uit wat we zullen noemen de nieuwe pe riode van onze beweging, hebben we dade lijk weer ervaren dat ook voor de sport dat kruimige woord geldt ze kan slapen, maar sterven... dat niet Onder oude kennissen Er was aan deze eerste belevenis nog een andere ervaring verbonden. We ontmoetten er niet alleen dezelfde inrichters van vorige jaren, bij de Sportminnaars van Meche len, met Louis Kerselaers, Lode Van den Brand. Van Hesdoeck, Cluppens, Heyninckx, De Mulder e.a. die weer eens eere kwamen halen van hun werk, schoone. welverdien de eere van kranig, welgeleid werk; we ont moetten er ook dezelfde neerstige en toege wijde sportleiders als de hh. Van Vaerne- wijck, Stant De Deken, Van Landeghem, De- winter, enz.; we vonden er ook zoovele van ouds-bekende renners terug, van dewelke we nochtans allemaal mogen denken en zeggen dat ze, de eene wat meer dan de andere, hun paart hebben geleden van de oorlogsverschrik kingen. hetzij door de vlucht, hetzij in 's lands verdediging, hetzij ook eenvoudig door het... thuis blijven, dat ook wel met zekere idems ging gepaard. En het schoon ste. het opbeurendste, het treffendste van al trtiis wel dat al die jonge gezichten daar weer ÜÖl'&hS ojfblonlcén zonder nog één zweem van leed of smart, zonder ook maar één vroege plooi van levensmoeheid of bekommernis, maar integendeel vól en open als zonnen- zelf. met oogen die schitterden van levens lust en ongebreidelden drang naar hooger. Met even stevigen klauw brachten ze hun stalen paard naar de startlijn, hun rilde lijf rok als het ware nog hooger en feller uit naar den kamp die hen wachtte, en hun vranke blik keek de bane tenden, langswaar ze zouden heenvaren, en die hun eerste in spanningen zou zien in den nieuwen strijd voor het leven, dien ze gingen aanvangen. En laatste elukkige tegenlcomste op de weerdij van deze goede twee maanden de zelfde renners die blijk gaven van de hoogste verdiensten en zelfs dezelfde aanspraak op de overwinning deden gelden. We denken hierbij in de eerste plaats aan Staf Van Overloop dien we mochten volgen in den laatsten koers van het vroegere tijdvak, namelijk de Ster der Juniors begin der maand Mei j.l. ver reden. en waarvan voor velen Staf de groote favoriet was. Stat heeft niet de Ster gewonnen; hij bepaalde er zich toe den der den en laatsten rit op zijn actief te nemen. Maar de heele Ster cloor had hij zich toch zoó bedrijvig getoond en was steeds een der onstuimigste aanvallers geweest. En den 7 Mei j.l. schreven we van hem c We hebben het hem als een stil verwijt aangerekend dat hij in den eersten rit wat al te veel van achter bleef buitelen, en daar veel -krachten teloor moest werpen om nadien weer naar voren ie klapwieken. Staf heeft dat begrepen, want de twee volgende ritten hield hij zich steeds in de eerste rangen, op dé geschikte plaats om allen aanval te be antwoorden die hem gevaarlijk kon schijnen of om zélf een aanval te u-agen wanneer hij het gepast oordeelde. Daarom heeft hij nimmer overbodige pogingen aangewend; hij heeft vulgair gezegd geen windeieren gefegd, en het was waarlijk ook zijn schuld niet indien de poging, die hij zoo krachtig inzette en zoo kranig doordreef, onder den druk der samengepakte strijdkrachten van zijn tegenstrevers werd te niet gedaan. Het is dergelijke taktiek die hij Zondag te Mechelen heeft aangewend. We verwijzen naar ons technisch verslag ge zult hem nérgens op den kop of bij de wegloopers aan treffen; enkel wanneer de zware koers en de verre afstand de rangen is gaan dunnen en dat er een groepje van negen man samen blijft om de tien laatste ronden af te leg gen. vindt men hem onder de goede ne gen Dezelfde taktiek, zeggen wij bij de ju niors was hij de geduchte, en diensvolgens van dichtbij bewaaktbij de beroepsrenners had hij integendeel zelf alles van de betere stielkennis der anderen te duchten en hield hij zich dan ook liever kalmpjes in, maar tevens wijselijk op zijn hoede. Het heeft hem verre gébracht en heerlijk gediend, want de sprint, die hem zegevierend over de meet bracht, zullen we niet zoo licht vergeten. Van Overloop zat immers op een lijn te vechten tegen Georges Claes en De Lathouwer, met als andere bedreigers Seynaeve en Chris- 4vens. Staf zat totaal langs den buitenkant, HET HUIS Dieudonné Lefèvrestraat, 4, heeft de eer aan zijn geacht kliën- tëel bekend te maken, dat de leve ringen geschieden zooals vroeger en in de mogelijkheid is alle nor male bestellingen te voldoen. 82043 bijna tegen de afsluitingskoorde; eerst lag De Lathouwer voorop, dan was het C'aes... en deze gaf den volledigen indruk te zullen winnen, als plots Van Overloop met alle macht opzette, als het ware zijn fiets uiteen- rok, gelijk een jockey, met breed-opengezette armen zijn paard lossen teugel laat... en het stalen ros aldus een paar decimeter voor Claes over de eindmeet joeg. 't Was kranig, 't was machtig, en ook 't was eerlijk en schoon. Daar heeft Van Overloop een zege behaald waar hij mag fier op neerzien en ivelke ten volle de profecij beaamt, welke wij na de Ster van hem aflegden Van Overloop heeft ens een in druk van macht gelaten als geen een andere deelnemer aan de <c Ster ook van kennis van stiel en van opvatting zijner rol. Het lijdt geen twijfel dat hij deze hoedanigheden evenzeer zou kunnen doen gelden en triom- feeren in getijk welke categorie, die hij zou verkiezen in te gaan. Sindsdien is Staf inderdaad overgegaan om onze voorzegging niet te beschameii heeft hij zijn loopbaan aldaar ingezet met... de zege. Hij doe zoo voort hij kan het best. Men wete dat Van Overloop thans nog een tijdje bij de Onafhankelijken wenscht te Enkele deelnemers voor den start van het Criterium te Luik, waaronder Frans Rymenants (x) de winnaar. Toen Rijmenants in den eersten na-oor- tusschen uit, sprong na een tijdje uit dit logschen koers, waarvan de eer aan St. Ni klaas te beurt viel, op de streep bijna door De Mondt was ingehaald, meende men nog aan een tamelijk gelukkige overwinning te mogen denken Ofschoon de energieke wijze, waarop hij daar tot het bittere einde had volgehouden, na ieder van zich te hebben afgeschud, op zichzelf al een overwinning kon worden genoemd. Doch nu hij, op vrijwel identieke wijze, ook te Luik het veld be roepsrijders en onafhankelijken heeft ver slagen, kan er geen greintje twijfel meer bestaan. Deze van oorsprong Aarschotsche renner, die al ruim een jaar in Antwerpen gevestigd is, moest als een der beste jeug dige krachten beschouwd worden. groepje naar den kop toe en hield toen vol renner bezit. blijventen minste zoolang deze categorie mag samen rijden met de beroepsrenners. Naar onze meening handelt hij daar verstan dig in, maar, moest de gevreesde verandering intreden, dan aarzelen _wij niet ie zeggen dat hij ook als echte beroepsrenner wel zijn weg zal maken. Hij is nu eenmaal van dat gehalte waarmee men kampioenen maakt. Andere Sterretjes die bleven blinken Om nog eventjes bij den koers voor juniors te verwijlen We hebben onder de deelne mers verscheidene jongens gevonden, die ons reeds door hunne kwaliteiten ofdoor hun strijdlust tijdens de a Ster hadden getrof fen. Wanneer we onze nota's over dezen baankoers in drie ritten nagaan, vinden wij daar onder de namen die te onthouden vielen Hakselmans. Hoelkens, Puttemans, Van Verre, Standaert, Blendeman en De Bie: de meesten onder hen mochten ook te Me chelen onder de ijverigsten worden genoemd, terwijl kleppers als Blendeman en De Bie langen tijd den indruk lieten dat zij wel met de bloemen konden gaan loopen. Naast hen vielen op Braecke, Van Stayen, De Boeck. De Bock. Govers, Lornoy, Baetens, Franck en Corthout. Allen hadden werk kracht te koop en lieten het niet aan hun hart komen als een of meerdere renners er van onder muisden. Ze liepen ze vervoegen.., om dan de beurt af te wachten dat zij het zelfde konden doen. Gust Corthout, rilde en rechtlenig en rap als zijn broer Fons, heeft het in een flinken sprint gehaald op acht tegenstrevers, wat een hartelijk oravo verdient. Eerlijk gezegd, hadden we hem tot dan niet veel opgemerkt, daar hij zich voortdurend op den achter grond hield. Maar het feit dat hij zijn oogen- blik wist te kiezen om bij de goeden post te vatten en dan kracht genoeg bezat om het te halen tegen kerels als Hakselmans, De Bie, Baetens. Franck, Putteman, Braecke, De Bock en De Boeck, getuigt te zijnen gunste. Tal van beroepsrenners zijn flink op dreef We hebben in ons technisch verslag met opzet de phasen van den strijd der beroeps- renners zoodanig ingedeeld dat men best kan nagaan Wie zich het felst KON en Dl ERF onderscheiden. We onderlijnen met opzet die twee ivoor den kon en dierf. Want als het eerste een stellig bewijs is van machtis het andere de spiegel van de zelfkennis die een FRANS RYMENANTS, de winnaar, na zijn zege met de bloemen der over' winning gekiekt. Niet aan zijn uitslagen alleen, doch meer nog aan de manier waarop hij hen behaalt leert men een renner kennen. De manier van Rijmenants is in het ge heel niet gekompliceerd, zelfs vrij van alle kunstgrepen of taktische trucjes. De manier is zoo eenvoudig, zoo robust en zoo energiek als de man zelf in zijn houding en optreden. Te Luik ging hij precies als te St. Niklaas, na een veertig kilometer met een groepje er tot... het bittere einde. Toch was er wel eenig verschil. In St. Niklaas bleef hij op het 8 km. lange circuit tenslotte moederziel- alleen over terioijl hij te Luik op de 1600 m. omloop voortdurend renners dubbelde en de aangroeiende sleep steeds aan zijn wiel had hangen. En denkt ge dat hij ook maar één moment aan die renners, welke van zijn tempo profiteerden, vroeg om hem bij te staan Neen, onvervaard en onvermoeid bleef hij op den kop draaien, ronde na ron de, een weg, die haast eindeloos scheen Er is in de ongekunstelde manier van Rijmenants veel dat ons aan Rébry doet denken. Een Rebry, die ook zonder ophou den, in epn op den duur moordend tempo, stuk voor stuk de renners uit zijn wiel reed. Een type renner, dat men in de wielerwereld een lokomotief» noemt. Misschien is de 26-jarige Rijmenants wel de renner, ivelke als de opvolger van Breyer moet aanzien worden, ook al had Rebry een soepeler posi tie en draaide hij lichter. Nu is het ook waar, dat Rijmenants het groote geluk heeft reeds door de geheim zinnige fee, die men den vorm noemt, met het tooverstokje geraakt te zijn. Want wij stellen, ons voor dat een Staeren. een Dignef, een Marcel Claeys, een Van den Bossche, Geus en andere Michiels' zoo gemakkelijk niet verslagen zouden zijnwanneer zij reeds in conditie waren geweest. Het was in be paalde situaties van den koers duidelijk, dat het hen aan doorzettingskracht mankeerde, dat de fijne sneeer nog niet was. Het zou ook dan niet hebben kunnen gebeuren dat het veld al zoo spoedig uiteengeslagen en gevoerendeeld was geworden, als zich thans heeft voorgedaan. Want men weet overigens zelf ook maar al te goed. dat ge woonlijk een weglooppoging in een kriterium meer een geluksgreep dan een werk van kwa liteit is. Het huidige verschil tusschen Rijme nants en zijn tegenstrevers moet dan wel heel groot zijn, dat hij ieder maal omstreeks de helft al de beslissing kon forceeren. Inmiddels heeft dit kriterium duidelijk laten zien, dat ook in dit gedeelte van het land de bevolking naar een ontspannende gebeurtenis als een wielerwedstrijd verlangt. Rond het parcours aan de boorden van de koele Maas zat wel n drie duizend man, die zich. zelfs bij bepaalde situaties hevig op wond en vrij komische twistgesprekken met wielerofficieêlen voerde. Dit deed aan het gehel niets af integendeel voelde men zich in die sfeer-toeer ais vanouds... En moest het nu zijn dat we daarvoor een specialen prijs moesten uitreilcen, dan gaven wij dien zonder aarzelen aan Georges Chris- tiaens, die inderdaad dien dag op verbluf fende wijze heeft gereden. Hij heeft hemel en aarde verroerd, in de tweede helft van de koers vooral, om alle ontsnappingen nog on mogelijk te maken, en daardoor herhaalde lijk een proef genomen wat het geven zou indien hij zelf eens zoo'n vluchtje ondernam. Georges' strijdlust kan men meten naar de wijze waarop hij zijn petje op den schedel opstelt ligt het plat, dan gaat Christiaans maar liever afwachten; maar dan ineens zet hij het naar voren en het lijkt wel den kam van een Engelsch haantje. Hij droomde er blijkbaar van op het einde den doorslag ie geven... maar het heeft niet mogen zijn, men loste hem niet meer. In elk geval, Christiaens heeft blijk gegeven goed in vorm te zijn... en hadden wij iets te zeggen aan het pronosti- keeren voor ons Criterium van Kortrijk, -op 4 Oogst a.s., we zouden zeker Christiaens een eindje voorop zetten... Naast hem hebben tal anderen zich mees terlijk gedragen, al willen wij uit dezen eer sten kamp na de ervaringen van de laatste tijden, nog geen absoluut besluit trekken, evenmin als wij de andere jongens zouden durven veroordeelen omdat zij den strijd ver lieten of op minder-schitterende wijze ten einde brachten. Maar het past toch een eere-saluut te bren gen aan de verdienste wélke Georges Claes heeft laten gelden, niet alleen in den sprint, welke hem de tweede plaats bezorgde, maar den ganschen koers door, waar hij veeal op' het voorplan stond; andere jongeren als De Lathouwer, Kieivit, Torfs, Van den Broeck, De Coster, ünops, Eugeen Jacobs en vooral Demondt moeten hier worden vermeld als de groote bezielers van dezen wedstrijd, terivijl anderzijds Naeye, Van Simaeys en Cools hoéf den het blijkbaar meer op de premies ge munt, gezien hun sprintkunste de tiveè Brusseleers hebben er den schoonsten oogst opgedaan. Dat is misschien wel het beste... teeken van den tijd. Als besluit een feest waarvan we over- tevreden zijn teruggekeerd, en waarvan we graag de tweede uitgave verbeiden, welke de inrichters ons hebben voorspeld. Alleen zal het dan misschien te prijzen zijn dat de af stand wat geringer weze... ofwel het pro gramma minder beladen, gezien het moei lijke verkeer in deze tijden (ten ware het ihtusschen gebeterd ware). FREE.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 16