DE RICHTSNOEREN VOOR ORIËNTATIE DE NIEUWE ECHO'S s Fietser door auto aan gereden en op slag gedood te Dikkebusch 11 JULI-HERDENKING Leeningen van het Gemeentekrediet Een aanvullend brood rantsoen voor zekere categorieën van werklieden Churchill's rede wekt verwondering in Amerika De Duitsche minister van Geldwezen en Verkeer in ons land Doodelijk anto-ongeval te Lichtervelde strekken, soms tot aan den horizon toe. Van af Hemiksem, langs Schelle, Niel, Boom, Terhagen, tot aan Rumst toe, over een af stand van ongeveer 20 km. wordt het aspekt van de streek door de loges beheerscht. De toestand na 1918 Voor den wereldoorlog van 1914-1918 was de steenbakkerij nog een handwerkbedrijf, na 1918. toen 's lands heropbouw en de mo derne bouwpolitiek in het buitenland, met name Nfederland, een groote vraag deed ont staan, werd hierin om aan de bestellingen te kunnen voldoen, geleidelijk het mechanisa- tieproces doorgedreven. Met de omzetting van handwerk in machinale fabricatie waren uiteraard vele jaren gemoeid. Toen zich dit ten slotte vrijwel geheel voltrokken had, was de steenbakkerij een specifieke zomerarbeid geworden. Weliswaar was het dit ook reeds, toen de steenen nog geheel met de hand ver vaardigd werden, doch toen kon de winter nog besteed worden aan voorbereidende wer ken als het klaar maken van den kleigrond, hetgeen door de machine uitgeschakeld werd. Er ontstond dus in de steenbakkerij een periode dat de arbeiders volledig werkloos waren, en op zijn hoogst 4 maanden bedroeg. De nijveraars hebben door een stelsel van z.g. roulement. de fnuikende gevolgen van sei zoenwerkloosheid zooveel mogelijk ^trachten tegen te gaan, doch desniettemin is er voor steenbakkers nimmer een vol jaar werk. Bloei en verval van den uitvoer Inmiddels mocht in de Rupelstreek het bedrijf zich in een grooten bloei verheugen. Tot 1932 toe duurde de periode van voor spoed. waarin van de totale productie, onge veer 2/5 bestemd was voor den uitvoer naar Nederland en Engeland. In 1932 kwam echter de keer. Het begon met den val van het pond sterling en of schoon het bouwprogramma in 1933 in En geland weer een grootere vraag naar de Rupelsteenen deed ontstaan, herstelde het bedrijf zich toch niet meer ten volle van den schok dien de Engelsche muntdevaluatie had gegeven. Een tweede storing van be teekenis vormde de Belgische muntdevaluatie in 1935, waar van de bouwnijverheid niet het profijt trok. dat de zware metaalnijverheid er wel uit haalde, terwijl uit vrees voor dumping, En geland een nieuwe prijzenregeling ten na- deele van de Belgische nijveraars eischte. Ernstiger echter nog was het wegvallen van Nederland als afnemer in 1937. Ter be scherming van eigen nijverheid had Neder land den Belgischen invoer met 1 gld. per 1000 steenen belast, hetgeen de Belgische steenen de gelegenheid tot concurrentie ont nam. Geleidelijk was de situatie voor de Bel gische steennijverheid dus minder gunstig geworden. De invloed van de machine Terwijl het afzetgebied inkromp en ter- zelfdertijd minder loonend werd, voelden de nijveraars zich toch gedwongen tot de op voering van de productie over te gaan. In de mechanisatie van het bedrijf was in middels nl. nog meer geperfectionneerd door de toepa&ing van machines waarbij de steen direkt door stoom en niet meer langs natuur lijken weg gedroogd wordt. Met minder be drijfskosten en in grootere hoeveelheden kon den de landen, waar deze fabricatie in prac- tijk kwam, de productie op een sterk concur- reerend peil brengen, hetgeen de nijveraars in de Rupelstreek er toe dwong, de productie op te voeren. Dat bracht een geregelde toe name van bedrijfsonkosten met zich, uitbrei ding van hangars, aanleg van nieuwe sporen enz. Het resultaat was dat toen in 1938 de Euro peesche horizon door wolken verduisterd werd, en de dreigende situatie zich dermate toespitste, dat de bouwnijverheid tot werk loosheid werd gedoemd, de steenbakkerijen met een overschot zaten. In den zomer van 1939 is er dan ook nog slechts op heel beperkte schaal gefabriceerd geworden. Talrijke fabrieken waren gesloten: hetgeen sinds menschenheugenis nog niet voorgekomen was. Uiteraard kon de arbeid dit zomerseizoen in het geheel niet hernomen worden, zoodat in de Rupelstreek, waar tal rijke gemeenten op de inkomsten uit de steen- bakkerijbedrijven, vele werklieden volle twee jaar reeds werkloos zijn. De vooruitzichten En de vooruitzichten voor werkhervatting Tal van andere factoren spelen hier een rol. Voor het oogenblik is het werk van de schatting der oorlogsschade nog niet geheel voltooid en wachten de eigenaars van be schadigde wóningen en gebouwen dus nog voor zij de herstellingen laten verrichten. Tevens speelt het vervoervraagstuk ook een rol. Samenvattend kan men dus zeggen, dat er weliswaar een terrein voor de steenbakkerij braak ligt, doch de ontginning daarvan af hankelijk is van de oplossing van talrijke vraagstukken. J. v. 5 het ALGEMEEN NIÉUWS WOENSDAG 17 JUL) 1940, Te Dikkebusch greep een pijnlijk ongeval plaats (Jat het leven kostte aan een familie vader en wel in de volgende omstandig heden. De h. Maurice Suffys, weduwnaar van Ma ria Declerck, echtgenoot van Isa belle Wous- sen, geboren te Vlamertinge den 23 Novem ber 1901 kwam per fiets van de wijk Halle- bast naar de groote baan van Ieper-Belle gereden Een auto daagde plots in volle vaart op. De menner van den auto ontweek vier Fietsers, doch daar hij hiervoor zoo'n groote zwenking had moeten nemen kwam hij te recht op Maurice Suffys. Deze werd met geweld ten gronde geslingerd. Een dokter werd spoedig bijgeroepen, doch gezien de dood bijna oogenblikkelijk was ingetreden kon hij slecftts ervan de vaststelling doen. (Vervolg van lste bladz.) Aan dit gemeenschappelijke economische leven kan iedere staat, hetzij klein of groot, arm of rijk aan kapitaal, agrarisch of in dustrieel, op grondslag van rechtsgelijkheid deelnemen, omdat dit systeem berust op de basis van den arbeid, prestatie en productie en niet op het toevallige bezit van goud en kapitaal. De nieuwe economische denkbeel den raken ook de nieuwe sociale denkbeel den, die het nationaal-socialistische Duitsch- land het nieuwe Europa eveneens ter be schikking stelt. Duitschlanre beoogt niet. an dere volken zijn sociale orde of zijn wereld beschouwingen op te dringen. Het is er ech ter van overtuigd, dat zijn nieuw-gewonnen sociale waarden naar den inhoud van meer dan nationale beteekenis zijn en de uitdruk king zijn van de eischen van de twintigste eeuw. Het is voor Europa ook van beslissen de beteekenis, dat zijn nieuwe ordening ge schiedt onder de eigenlijke leiding van het beste en meest beproefde organisatievolk. Hoewel bij het einde van den wereldoorlog overwinnaar, overwonnene en neutralen door een golf van pessimisme en. negatie werden meegesleurd, kunnen de overwinnaars van dezen oorlog voor Europa een hoopvoller beeld ontwerpen. Snel opkomende welstand Het nieuw Europa van de eensgezinde sa menwerking van allen, het Europa zonder werkloosheid, zonder economische- en valu- tacrises, het Europa van plannen en arbeids- verdeeling. dat de modernste technische pro ductie-apparaten en een gemeenschappelijk uitgevoerd, geheel Europeesch verkeerssys teem ter beschikking staat, zal na het over winnen van economische en nationalistische hinderpalen zijn beveiligde basis en een snel opkomenden welstand vinden. Het biedt aan de Europeesche volken, en niet in het minst aan de kleine, de grootste mogelijkheden voor hun technische, economische en ver- keersmogelijkheden. Of de volken van Euro pa hiervan een nuttig gebruik zullen maken, ligt voor het grootste gedeelte aan hen zelf. In ieder geval heeft de jeugd van Europa een groote kans voor zich. De Berlijnsche medewerker van de Nieu we Rotterdamsche Courant wijst in ver band met deze uiteenzetting er op, dat een van de drie groote vragen, welke rijzen als men tracht te voorzien hoe het nieuwe Euro pa gevormd zal worden, nl. hoe de kaart van Europa er na het sluiten van den vrede uit zal zien. nog niet voor beantwoording vat baar is. Al komen hierdoor Megerle's conclu sies in zeker opzicht in de lucht te hangen, zij blijven toen van beteekenis, omdat men er de richtsnoeren voor een nieuwe oriëntatie in kan vinden. Wat de politieke oriëntatie betreft moet men in verband met bovengenoemden factor een grooter voorbehoud in acht nemen, dan met de economische oriëntatie, doch daarin kan men het met Megerle eens zijn, dat in het nieuwe Europa, hoe ook ten slotte zijn Staatkundige verdeeling zal zijn, een over- 1 winnend Duitschland en zijn spilgenoot Ita lië den toon zullen aangeven. Voor de landen in Noord- en West-Europa, welker belangen van oudsher nauw met die van Duitschland verbonden zijn, komt het er dus vooral op aan hun betreKkingen met dit Rijk op een basis te stellen, welke een vruchtbare samen werking mogelijk zal maken. Daar deze lan den reeds in economisch opzicht op deze sa menwerking zijn aangewezen, moet het zon der groote bezwaren mogelijk zijn ook in politiek opzicht de samenwerking op een öuurzamen en gezonden grondslag te plaat sen. Aldus wordt ook dit vraagstuk voor een deel tot het economische herleid, al moet men Megerle toegeven, dat de vereischte her ziening óm tot dit doël te geraken van velen pijnlijke offers zal vergen. De kern van het probleem, voor zoover wij dit thans kunnen overzien, zal dus voor dit deel van Europa van economischen aard zijn, waarbij de sociale ordening tevens als ge wichtige factor moet meetellen. -De Berlijn sche medewerker van de N. R. C. vestigt er de aandacht op, dat men met de erkenning van deze realiteiten alleen er nog niet is. Zij vormen, als het ware, om in medische ter men te spreken, de diagnose, maar daarmee is de therapie nog niet aangeduid, m.a.w. al onderkent men de kwaal, daarmee is de ge neeswijze nog niet vastgesteld. Het eene li chaam reageert anders op een geneesmiddel dan het andere en in vele gevallen zal men. gen rekening moet worden gehouden. An ders dreigt een stoornis in het maatschappe lijke leven, welke thans meer dan ooit on- wenschelijk zou zijn. Duitschland, schrijft Megerle, stelt Europa nieuwe economische denkbeelden en een be proefd economisch systeem ter beschikking. Dit beteekent zekere afzetgebieden, recht vaardige prijzen, stabiele valuta, een bestand zijn tegen crisis en voor iedereen bereikbare, van de kapitalistische overmacht vrij zijnde handelsmethoden. Hiervoor geldt nu, wat wi; zooeven schreven, Duitschland stelt een ge neesmiddel ter beschikking, dat in een be paald geval beproefd is en doeltreffend is gebleken. Men kan er zich intusschen van verzekerd houden, dat Duitschland zich thans reeds op grondige wijze voorbereidt op een nieuwen internationalen staat van zaken, waarbij met behoud der beproefd gebleken beginselen nieuwe wegen moeten worden in geslagen. Geldt dit voor Duitschland, voor de Staten, die na den vrede in nog hoogere mate dan tot dusver op samenwerking met Duitsch land zullen zijn aangewezen, geldt het in dubbel opzicht. Zij zullen niet alleen een nieuwen weg in moeten slaan, maar zij zul len zich dien nieuwen weg zelf moeten ba nen. Overleg en samenwerking met Duitsch land zal geboden zijn, maar met een for meel overnemen van vormen en denkbeelden uit het Duitschland van voor dezen oorlog zullen zij er niet zijn, omdat die vormen en denkbeelden door de resultaten van den oor log eveneens veranderingen zullen onder gaan. Dit zal de inspanning des te grooter maken, doch tevens de kans op het scheppen van iets duurzaam beters verhoogen. Te Dendermonde Door de Vereenigde Vlaamsche Kringen uit Dendermonde werd dit jaar de 11e Juli herdenking op touw gezet. De Leeuwenvlag wapperde aan den voorgevel van het stad huis. 's Avonds had een herdenkingsvergadering plaats in de zaal Box.v Er was veel volk aanwezig. Na een woord van den h. Macha. ris. voorzitter van V.T.B., voerde het V K C koor, onder leiding van De Hauwere, het Vaarwel mijn Broeder uit. Daarna wis selden de opvoeringen van het koor af met eene spreekbeurt gehouden door h. De Pal- menaere. welke in een weldoordacht betoog een vergelijking maakte tusschen de Vlamin gen van 1302 en dezen van heden. Daarna werd een film, De Heerscher afgerold en de vergadering werd besloten met het zingen van De Vlaamsche Leeuw en het Wilhel muslied. VOOR DE HANDELAARS IN TABAK, SIGAREN, SIGARETTEN Bij deze worden de handelaars in tabak, sigaren en sigaretten uitgenoodigd op Don derdag e.k. 18 Juli tegenwoordig te zijn in het lokaal Astoria» Korenmarkt, 17, Gent, te 18.30 uur, ten einde te vernemen hoe in de toekomst hunne gedragslijn zal moeten zijn, en welke de verplichtingen zullen zijn van eenieder die dit beroep uitoefent. Ten einde uwe toekomst te waarborgen, laat niet na op deze vergadering aanwezig te zijn. HET PERSONEEL DER SPOORWE GEN WEER AAN HET WERK Maandag werd over heel het land het personeel der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen weer te werk gesteld voor zoover zulks in de huidige omstandig heden mogelijk is. De meeste diensten wer ken evenwel van heden af terug normaal, wat nog niet beduiden wil dat de treinen onmiddellijk zullen loopen. Dit zal vermoe delijk nog een poosje aanloopen. BIJ DE VLAAMSCHE INGENIEURS VEREENIGING Het bestuur van de V.I.V. heeft gemeend de gewone bijeenkomsten terug te moeten beleggen den eersten en derden Woensdag der maand, van 18 tot 20 uur, in de Taver ne Sirius op de Ad. Maxlaan. SV,„UWJ Het dringt aan opdat er een groot aantal hoe doortastend men overigens ook moge Je(*en. zou aanwezig zijn heden Woensdag, zijn, behoedzaam zijn weg moeten gaan, je_varl ffdeeling te be- nauwkeurig alle symptomen in het gene zingsproces moeten gadeslaan. Elk land heeft zijn eigen sociaal-economischen opbouw, waarmede bij het voltrekken van veranderin- De koepons worden uitbetaald aan maximum 300 frank per maand De vervallen koepons van het Gemeente krediet zijn betaalbaar in den zetel van de inrichting. Het maximumbedrag waarop aanspraak kon gemaakt worden is 300 fr. per maand. Deze wijze van betalen geldt ook voor de koepons die na 1 Juni en in de toekomst zul len vervallen. Voorloopig zijn de trekkingen geschorst en zijn de uitgelote effekten van vroegere lotin gen niét betaalbaar. Maatregelen zijn getroffen opdat de per sonen. die niet te Brussel verblijven, eerst daags ter plaatse, hun koepons zouden kun nen innen. spreken gedurende de volgende maanden. Er zijn overigens belangrijke mededeelingen te doen. DIENSTEN VAN DE ALG. SPAAR EN LIJFRENTKAS IN DE PRO VINCIE Er wordt ter kennis gebracht dat, in af wachting van de hervatting der normale ver richtingen in de postkantoren, de dienst van de Spaarkas en die van de betaling der ren ten van de Lijf ren tkas in de provincie reeds konden verzekerd worden door 34 agentschap pen van de Nationale Bank op 41. In de volgende agentschappen worden thans ver richtingen gedaan Aalst, Aarlen, Aat, Ant werpen, Bergen, Brugge, Charleroi, Dender monde, Dinant, Doornik, Eekloo, Hasselt, Kortrijk. La Louvière, Leuven, Luik, Mar- che, Mechelen, Namen, Neufchateau, Oosten de, Oudenaarde, Péruwelz, Roeselare, Ronse, St. Niklaas, Tienen, Tongeren, Turnhout, Verviers, Veume, Waver, Zinnik. Daar het gemakkelijker wordt speciën in de provincie te bezorgen, zijn al de agent schappen van de Nationale Bank er thans toe gemachtigd 1.000 fr. per maand terug te betalen. Er wordt gewezen op een herneming van stortingen op spaarboekjes in verschillende streken van het land. In den loop van de maand Augustus zal de dienst van de Spaajkas in de postkantoren, zooals vroeger, hervat worden. In het Staatsblad is een Kon. Besluit ver schenen betreffende de uitgifte van brood zegels voor sommige categorieën van werk lieden. Het luidt: Artikel 1. Er wordt overgegaan tot de uit gifte van een ravitailleeringszegel dat recht geeft op een aanvullend broodrantsoen, even groot als het gewoon rantsoen. Dit zegel heeft denzelfden vorm en de zelfde afmetingen en draagt hetzelfde merk als de vorige ravitailleeringszegels; het is een vormig zwart gekleurd; de geldigheidsduur er van is onbeperkt. Art. 2. Dit aanvullend ravitailleeringszegel wordt uitsluitend verleend aan de werklieden die gedurende ten minste zes uren per dag, ononderbroken ondergrondschen arbeid in de mijn verrichten. Het wordt verleend in de verhouding van één zegel per twee dagen werkelijken arbeid, met uitzondering van de rustdagen, vrije da gen. verlofdagen en dagen van werkloosheid. Art. 3. De uitreiking en de controle van de ravitailleeringszegels geschiedt overeenkom stig de voorschriften van de artikelen 17, 22 en 23 van het ministerieel besluit van 1 Maart 1940, mits inachtneming van de navermelde modaliteiten. Na voorlegging, door den werkgever, van de echtverklaarde naamlijst zijner arbeiders, te werk gesteld zooals bepaald bij het hooger- vermelde artikel 2, bezorgt het gemeente bestuur hem het vermoedelijk benoodigde aantal zwarte zegels voor een periode van één maand. De werkgever overhandigt de zegels aan de werklieden. Hij is persoonlijk verantwoorde lijk voor de strikte inachtneming van het hoogervermeld artikel 2. Op het einde van iedere maand, maakt de werkgever een inventaris op van de gebruikte zwarte zegels, welken inventaris hij aan het gemeentebestuur bezorgt. Volgens de gegevens van de aldus ontvan gen inventarissen, zendt het gemeentebestuur aan het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering een globalen en specialen in ventaris betreffende de zwarte zegels. Deze voor het ministerie bestemde inven taris wordt opgemaakt zooals voorzien bij de tweede paragraaf van artikel 23 van het mi nisterieel besluit van 1 Maart 1940. Art. 4. Het aanvullend ravitailleeringszegel wordt door den winkelier op het borderel der gewone zegels geplakt. Art. 5. De inbreuken op de bepalingen van dit besluit worden opgespoord en gestraft bij toepassing van de artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 October 1939, genomen om de proviandeering van het land te verzekeren eh gewijzigd bij de besluitwetten van 11 en 14 Mei 1940. Dit besluit treedt in werking op 22 Juli 1940. NEW YORK, 16 Juli. De laatste rede voering van Churchill heeft in Amerikaan- sche kringen een gevoel van malaise en ver wondering verwekt. De vorigè redevoeringen hadden den indruk gegeven dat de Britsche Regeering vast overtuigd was, dat zij de En gelsche kusten tegen alle Duitsche aanvallen kon verdedigen. De jongste verklaringen van Churchill be wijzen dat deze indruk valsch was. Zij too- nen dat de Eerste-Minister niet eens meer op de mogelijkheid eener doelmatige verde diging der kusten rekent, maar dat hij liever geneigd is Londen in puin en asch te ia ten leggen. Zelfs in Engelschgezinde kringen vraagt men zich af, of een dergelijke politiek over eenstemt met de wetten van gezond verstand en menschlievendheid. Men vraagt zich ook af of het Engelsche volk wel beseft welke ge volgen een dergelijke verwoesting van heel Engeland voor de toekomst vail Engeland zou hebben, hoe ook de oorlog eindigt. Men herinnert er aan, dat Pétain op het laatste oogenblik Frankrijk van een derge lijke ramp redde, wanneer Reynaud even eens bij het begin van het Duitscfïe offensief verklaard had Parijs te laten verwoesten. 4 O» BRUSSEL, 15 Juli (Belga). De Minister van Geldwezen van het Rijk, Schwerin von Krosigk, en de Minister van Verkeer Dr Dorp- muller, hebben Zaterdag en Zondag een kort bezoek aan Brussel gebracht. Nadien hebben zij een inspectiereis door Vlaanderen onder nomen. Langs den Koolskampsteenweg, wijk De Oude Melkerij kwam zekere Madeleine Vroegstrate uit de herberg De Potuil per rijwiel langs de velobaan gereden, wanneer zij onverwachts aangereden werd door een onbekende vrachtauto die daarna op de vlucht ging. Het kind werd een tiental meter ver geworpen eiy op dsn slag gedood.: Het parket zoekt den dader op.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2