BE OMMEKEER IN FRANKRIJK Een fundamenieeie wijziging der buiten- landsche politiek vereischt in Japan Het Duiisch legerbericht Het Italiaansch legerbericht Duitsche hulpactie voor kinderen in Nederland Een rede van den Roemeenschen minister president Een nieuw Joodsch nieuws agentschap in Amerika B De anti-Engelsche betoogin gen in Franseh-Marokko, houden aan Essgsland demobiliseert de Egyptische strijdkrachten Demobilisatie van Franscha lichtingen in Syrië Motie van vertrouwen in Pétain in den gemeenteraad van Algiers Belegerd Engeland HET ALGEMEEN NIEUWS n WOENSDAG 17 JULI 1949. BERLUN, 15 Juli. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: For maties van gevechtsvliegtuigen brachten in den loop van een gewapenden verkennings tocht boven het Kanaal uit een Engelsch konvooi drie koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 17,000 br. reg. ton tot zinken. Een torpedojager, een hulpkruiser en vier koopvaardijschepen werden door bommen ernstig beschadigd en gedeeltelijk in brand gestoken. Herhaaldelijk kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Engelsche jachtvlieg tuig-formaties. Gedurende het verloop daar van werden 4 Engelsche jachtvliegtuigen van het type «Hurricane» en twee onzer eigen vliegtuigen neergeschoten. Gedurende den nacht van 14 op 15 Juli vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen havenwerken, vliegterrei nen en militaire uitrustingsindustrieën in het Zuiden van Engeland aan. De uitwerking van de bomaanvallen werd overal bewezen door branden en zware ontploffingen, die vooral in Fa versham van ver af zichtbaar waren. Engelsche vliegtuigen wierpen ook in den nacht van 14 op 15 Juli boven Noord- en West-Duitschland volkomen doelloos bommen neer. De materieele schade is onbeduidend. Door afweergëschut werden twee Engelsche vliegtuigen, door nachtjagers een vliegtuig neergeschoten. ROME, 15 Juli. Het Hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht, deelt mede In het Westelijk gedeelte van de Middel- landsche Zee heeft een -Italiaanschen onder zeeër een vijandelijke torpedojager en een vijandelijke onderzeeër tot zinken gebracht. Nachtelijke luchtaanvallen van den vijand op Tobruk hebben noch schade, noch slacht offers veroorzaakt. In Oost-Afrika heeft de Italiaansche luchtbewapening de vloot- en vliegtuigen steunpunten bij Aden met gunstig resultaat gebombardeerd. Bij een verkenningsvlucht boven de omgeving van Buna, werden vijan delijke troepenverzamelingen met machine geweervuur bestookt en twee vliegtuigen op den bodem vernietigd. De vijand heeft te Assab vergeefsche luchtaanvallen onderno men. Een vliegtuig werd neergeschoten. Zes duizend kinderen naar Salzkammergut AMSTERDAM, 15 Juli. In de rede welke hij te Rotterdam hield, had Rijksminister Seyss-Inquart, rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden, een hulpaktie ten gunste der kinderen van noodlijdende' Nederlandsche families aangekondigd. Thans wordt medegedeeld dat zes duizend Neder landsche kinderen naar Salzkammergut zul len afreizen; de eerste vacantietreinen zul len in de eerstkomende dagen vertrekken. De kinderen zouden aldaar tot begin October verblijven. «-«-O Huip aan de landbouwers BOEKAREST. 15 Juli. Zondagavond hield Minister-President Gigurtu voor den Roemeenschen Radiozender een rede. waar in hij het had over de plichten van de nieu we regeering. Deze toespraak bestond in een oproep tot het Roemeensche volk vertrouwen te hebben in zijn regeering en haar pogingen te steu nen De Minister-President hield zich hoofdza kelijk bezig met de belangen van de land bouwers, die vrijwel het aanzienlijkste ge deelte van de bevolking uitmaken en die nu meer dan ooit behoeven geholpen te worden. Hiertoe zijn spaarzaamheid en economie noodig Een eerlijk en rechtvaardig beheer nioet het Roemeensche volk bij zijn arbeid ondersteunen. Voor landbouwkundige produkten zal men trachten rendeerende prijzen vast te stellen. Verder hield de Minister-President zich dan nog bezig met de speciale werken, die zijn regeering voornemens is te doen uitvoe ren. waarbij hij deed uitschijnen dat het bouwen van wegen noodwendig is. Hij besloot zijn redevoering met een hulde van het Roemeensche volk aan den Ko ning. NEW YORK, 15 Juli. Onder de bena ming Overseas News Agencv werd hier een nieuwsagentschap gesticht'hetwelk voor al berichten wil leveren nopens het lijden der minderheden, die tengevolge van het oorlogsnieuws in den vergeethoek zijn ge raakt. Directeur-generaal van deze onderne ming is de Joodsche beursman Jacob Blau- stein. bestuurder van de Panamerikaansche Petroleummaatschappij. Verder is een van de eigenaars, de Joodsche Uitgever van het blad New-York Post George Baker, wiens blad op tusschenkomst van Amerika in den oorlog aanstuurt. Onder de geldschieters dei- onderneming bevinden zich de firma Kuhn, Loeb Co., alsmede Lehmann Brothers, de bioskoop direkteur Samuel Goldwyn, even als de filmsterren Douglas Fairbanks Jr., Fred Aslaire, Alfred Lunt en Myrna Loy. De straten, door dewelke de Führer, bij zijn terugkomst te Berlijn vóór enkelen tijd kwam, waren door een enthousiaste menigte met bloemen bestrooid. De democratie bezweken Het zou niet moeilijk zijn tegen de Fran- sche democratie een rekwisitorium op te stel len, uit Fransche stukken, geschreven en ge sproken, samengelezen. Het regeerstelsei is aan verval van krachten bezweken. De mo kerslagen van de Duitsche weermacht heb ben niét anders gedaan dan een natuurlijk proces verhaasten. Onder krachten van bui ten is een vermolmd stelsel ingestort, dat zich had uitgehold en overleefd. Reeds lang was de oppermacht van het parlement, hoeksteen van de constitutioneele wetten, tot een fictie geworden. Telkens als de. wetgevende motor vastliep werd ze tijde lijk buiten werking gesteld, doordat de regee ring zich de volmacht liet geven besluitwet ten te nemen onder voorbehoud, dat de tek sten binnen een bepaalden termijn aan de Kamers t.er goedkeuring achteraf zouden worden voorgelegd. Met zulke kunstgrepen werd het eene rookscherm na het andere ge spannen en getracht, de ontevredenheid in de linksche groepen te sussen. Dat het een wassen neus was zag ieder in, maar om den toeleg te laten slagen was een samenzwering van de stilte vereischt. Noodverordeningen werden voornamelijk geboden door periodieke misbruiken, door de uiterste linkerzijde in tijden van schijnbaren overvloed met demagogische bedoelingen van de openbare penningen gemaakt. Een op ver sleten lessen der groote revolutie steunende ideologie kwam met ingeboren zuinigheid en spaarzucht in botsing. Den laatsten tijd wordt vaak op deze kleinburgerlijke eigenschappen afgegeven. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat ze in hun tot kramp verstarde uitwassen voet geven aan de be schuldiging van aan elementair sociaal besef vijandige zelfzucht. Het renteniersideaal was het nationale ideaal gebleven. Op de ver wezenlijking hiervan is in alle lagen van de samenleving een zich geen rust gunnende, met de uiterste zorgvuldigheid volgehouden bedrijvigheid gericht. Eer dan in een, van alle innerlijke rem men ontdaan industrieel proletariaat, vindt men die eigenschappen in den burger- en boerenstand. Men behoeft maar een blik te slaan op wat gene, met name de vrouw, in winkels, wat deze in den zuren arbeid op den akker, dag aan dag en lange dagen verricht, om zich van dit vermogen, zich nagenoeg alles te ont zeggen, te doordringen. Het zou dwaasheid zijn dit uitsluitend uit den drang naar luieren en daaruit voortspruitende behaaglijkheid te verklaren. De verwoede individualist, die de Fransche burger is, wenscht een otium cum dignitate, het is hem een gruwel van open bare of particuliere liefdadigheid te leven. Hij hecht aan zijn geboortedorp, zijn ge boortehuis: zoo eenigszins mogelijk wenschcn velen daar het leven te eindigen en bij de voorouders te rusten. Fransche zelfcritiek Deze zin voor traditie onthult zich ook bij on- of weinig geloovigen in den doodencul- tus de eers-te Novemberdagen of in de be hoefte, de kinderen de communie te laten ontvangen. Men vindt ze evenzeer in het ver langen dezen iets tastbaars, hetzij effecten, een handelsvoorraad, een stuk grond, na te laten. De razernij, waarmee velen de onge- rentheid van dit erfdeel verdedigen, veroor deelt zich zelf. Hierbij kan worden aange stipt. dat arbeiders, en anderen, revolution- nair begonnen, en naderhand tot zekere wel vaart gekomen, van deze zucht tot behoud fel ler dan wie ook getuigen. Blum van wiën-men mocht verwachten, dat niets van wat de ar- beide rsmassa, beweegt hem vreemd zou zijn, stond in 1925 ongeveer versteld te bemerken dat taxibestuurders en met hen gelijk te stei- len handwerkslieden, in de Temps regel matig de koerslijst raadplegen. De strijd, die in menig Fransch gemoed woedde tusschen trouw aan de leerstellingen van 1799 en de... portefeuille, is voörloopig j ten nadeele van de eerste beslecht. De viering I van de Revolutie het vorige jaar was een armzalige vertoóning. Men hooide woorden, maar het geloof ontbrak. Het was een kaar tenhuis, waarin men zich verweerde tegen het hand over hand zich verhelderende besef, dat de democratie, wilde ze blijven bestaan, het goede van de autoritaire stelsels zou moe ten overnemen. Onder dezen gezichtshoek be schouwd, is het wantrouwen omtrent de vlucht j> van het ambtelijke Frankrijk in een regime met zulke trekken begrijpelijk. Zoo lang mogelijk had men naar buiten het gezicht van de democratie gespaard: Daladier heeft Frankrijk de laatste schans van de vrij heid en de Temps de groote revolutie van levend gebleven, onsterfelijke realiteit ge noemd. Dit nam niet weg. dat professor Bar- thélémy. wekelijksch medewerker van dit blad overtuigd liberaal, vastberaden demo craat en onverbeterlijk parlementariër» naar zijn eigen zeggen, schreef: c alle fundamen ten van onze geijkte beschouwingen, waarop we al loO jaar stoelen, zijn op losse schroeven gesteld En dan de venijnige boetpredicaties van Tardieu: het is een leugen als men het volk voorhoudt het 't algemeene kiesrecht gegeven te hebben, omdat drie vierden niet zijn stem kon laten gelden of als men het van vrijheid en gelijkheid spreekt, want de staat leeft onder het stelsel van willekeur, baan- tjesjagerij en aanbevelingen Versterking van de uitvoerende macht is al lang het wachtwoord, door velen met des te meer klem naar voren geschoven naar mate ze daarin een alibi meenen gevonden te hebben om zich het geweten in slaap te sussen en met een minimum aan technische herzieningen te kunnen volstaan. De vele Franschen, mannen en vrouwen, die. onte vreden. riepen om een mystiek als een nationale verbondenheid en met het natio- naal-socialisme coq tietteerden, zullen zich deszelfs verwezenlijkingen anders hebben voorgesteld ROME. 15 Juli. (D. N. B Naar Stefani meldt berichtten vluchtelingen uit Gibraltar die aan de Spaansche grens werden aan getroffen dat in Casablanca. Mogador. Rabat en andere centra gelegen in het Fransche protectoraat de Franschen, onmiddellijk na het vernemen van den Britschen aanval bij Oran. de straat opliepen en daar manifes teerden tegen den vroegeren bondgenoot. De Engelsche staatsburgers werden in deze ste den onder luide verwenschingen bedreigd. De vluchtelingen vertelden dat de anti-Britsche betoogingen in Franseh-Marokko aanhouden. De door de Franschen uitgedreven Engel sche staatsburgers wachten in Casablanca en andere havens op schepen die hen naar Gi braltar vervoeren zullen. Om zoo spoedig mogelijk een nieuwe ordening in Azië te verwezenlijken TOKIO, 15 Juli. Japansche officieele en officieuse kringen, eischen, naar de dag bladen Tokio Nichi Nichi en Tokio As3hi Shimbun melden, een beslissende en funda- menteele wijziging in de Japansche Buiten- landsche politiek, om een definitief einde van het Chineesche konflikt en de verzeke ring van den vrede en de ordening in Qost- Azië ten aanzien van den internationalen troebelen toestand te kunnen verwezenlijken. Het blad Tokio Nichnichiverlangt, in verband hiermede, als hoofddoel van de Ja pansche diplomatie, het afsluiten van een verdrag tusschen Italië-Duitschland en Ja pan, de opgave van de afhankelijkheidspoli- tiek ten overstaan van Engeland en Amerika, zoowel als de vestiging van een nieuwe iecht>- vaardige wereldorde en de stichting in Oost- Azië van een economisch blok. De betrekkingen met Rusland moeten zich, zoo gaat het blad verder, in den zin van een Duitsch-Risssische niet aanvals-overeen- komst ontwikkelen. Japan moet den vrede aan de Noorderlijke grenzen waarborgen, en tezelfdertijd een naar het Zuiden gerichte politiek opbouwen. Aangaande Grcot-Brittannië en de Veree- nigde Staten, schrijft het blad Tokio Nich nichi dat Japan zijn politiek tegenover deze machten totaal wijzigen moet en zich moet loswerken van de huidige economische afhankelijkheid t.o. van Engeland en Ame rika. Zulks be tee kent. schrijft het blad, dat Ja pan in het vervolg, zijn chemische produc ten. machines en andere goederen, niet meer uit de Vereenigde Staten en de Britsche Do minions. maar uit Nederlandsch Indië, Duitschiand en Italië moet invoeren. Proïest vanwege Egypte VAN DE EGYPTISCHE GRENS. 15 Juli. Als reden voor de door Engeland begonnen demobilisatie der Egyptische strijdkrachten wordt docr de Engelsche radio odgëftleveii dat Ehgeland'd* W(V<feno- men heeft het Egyptische vctlk te verdedigen. Daarom rhcéleu de desfyds.&jpr,' aan Egypte gezeverde wapenen ter beschik king staan der Engelsche troepen voói' de verdediging van het land. Deze BriU-hè be wering berust, volgens de Egyptische poli tieke en militaire middens op volkomen vai- sche grondvesten. Egypte heeft zijn oorlogs materiaal aan Engeland niet ontleend, maar tegen hooge prijzen gekocht. De reserves der Egyptische schatkist, welke 35 miliioen pond sterling bedroegen zijn nu bijna heelemaal opgebruikt. Deze gelden werden noodzakelijk aangewend voor de bewapening. De Londensche radio beweerde verder dat Engeland de Egyptische bevolking meet ver dedigen: daarop antwoordt men in de Egyp tische middens dat het Egyptische volk van geen enkele zijde aangevallen werd en zich niet in oorlogstoestand met het r.abijiiggen- de Italië bevindt. Groot-Brittannië verdedigt in de Middellandsche Zee zijn heerschappij. In dezen oorlog, beweert men verder, schijnt thans het bewapende Egypte voor de Britten een groot gevaar daar te stéllen. ROME, 15 Juli. Het Agentschap Stefani meldt uit Damaskus dat het Fransch Opper- kommando in Syrië de demobilisatie heeft bevolen van eenige lichtingen. De reservisten dezer lichtingen behoorden tot het expeditiekorps en waren in verschil lende streken van het Nabije Oosten gelegen. GENEVE, 15 Juli. Volgens de Petit Dauphinois heeft de burgemeester van Al giers aan de gemeenteraad een motie van vertrouwen in Maarschalk Pétain voorgelegd welke eenparig aangenomen werd. NEW YORK. 15 Juli. Belegerd Engo- land zoo luidt de titel van een artikel wc at- in de militaire medewerker van de <r New York Times de toestand van Engeland on derzoekt. De Duitsche luchtaanvallen, zoo schrijft men in dit artikel, zijn waarschijnlijk nu reeds zeer doeltreffend, hoewel bijzonder heden daarover ontbreken wegens de Ehgel» sche censuur Alhoewel deze aanvallen hoogstwaarschijn lijk slechts in hun aanvangsstadium zijn, bieden zij nochtans een wezenlijk gevaar voor Engeland, dat van zijn Europeesche l*- veringsbronnen afgesneden en op een langea zeeweg voor zijn bevoorrading is aaagew*- fcen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3