UIT DE PERS 9e geheimzinnige moord van Hamms-Zogge Da h. Ganshof van der Meersch koos zijn verdedigers De jacht dit jaar uitsluitend voor de Duitsche militairen voorbehouden De houding der Duitsche bezetting is zeer correct Voor het binnenhalen van den oogst in Denemarken Toeneming der Japansche bevolking in China De Engelsche strijdkrachten in het Nabije Oosten en de Middellandsche zee Onderhandelingen tusschen Japan en Nsderlandsch- Indië Het zijn de oud-stafhouders Mrs Thomas Braun en Craux Wij vernemen dat de oud-auditeur-gene raal Ganshof van der Meersch ais verdedigers heeft gekozen de oud-stokhouders der Brus- selsche balie. Meesters Thomas Braun -en Graux. Het arrest, dat reeds Dinsdag door het Hof van Verbreking in verband met de klacht tegen den h. Ganshof van der Meersch ge veld werd, verzendt deze naar de Kamer van inbeschuldigingstelling van het Hof van Be roep te Brussel. Het Hof van Verbreking had zich echter niet over den grond van de zaak uit te spreken, maar gaf alleen het gerechte lijke gevolg aan de klacht, die door senator Van Dieren en Kamerlid Romsée tegen den hoogen magistraat werd ingediend. Intusschen werden de h. Ganshof van der Meersch en andere leden van de staatsveilig heidsdiensten door de bezettende Duitsche overheden aangehouden. Naar verluidt zou den de gewezen auditeur-generaal en ande ren, die in de gevangenis te St. Gillis werden opgesloten, reeds geboeid voor onderzoek naar het gerechtshof zijn gebracht. Ten slotte is er het onderzoek in verband met den kaakslag, die op het justitiepaleis aan den h. Ganshof van der Meersch door senator Van Dieren werd toegediend. Dit onderzoek, waarbij ook de parlementaire onschendbaarheid gemoeid is, werd vertraagd door de aanhouding van den h. Ganshof van der Meersch. Het wild zal moeten betaald worden De jacht is dit jaar uitsluitend voor behouden aan de Duitsche militairen. Een regeling is hier echter ook getroffen, waarbij in de eerste plaats het bestaande jachtrecht in zekeren zin zal moeten nage leefd worden. Bepaald is onder meer dat het geschoten wild zal moeten betaald worden aan de ge- meenteoverheid, die op haar beurt do be dragen aan de eigenaars van do jachtgron- den zal ter hand stellen. Gezien het in sommige gevallen vooral voor de jacht in het vlakke veld soms moeilijk is uit te maken op welke eigendom- --voorziet do nieuwe regeling dat in bepaalde omstandig heden de toelating om te jagen kan geweigerd worden In een interview over de jacht in 1940, heeft baron Ch. de Woelmont, Voorzitter van den Beroepsjagersbond erop gewezen dat, op bevel van de Belgische overheid op 10 Mei 11.. al de jachtgeweren waren ingeleverd gewor den. Velen ervan werden niet eens door de gendarmen of gemeenteoverheden aanvaard en werden zoo maar... in een of anderen waterloop geworpen. De andere wapens wer den dan nog steeds niet terug bezorgd. Baron de Woelmont hoopt de jacht .vet in België te doen herzien en bewerkt naar den geest van deze die in Duitschland bestaat, welke hij verre uit de beste noemt en welke er naar streeft de jacht niet een sport te heeten voor rijke lui, zooals vroeger alhier gebeurde, maar een beste openluchtsport, ge lijk het alpinisme, het paardrijden, het kam peeren. Politiek eenheidsstreven in Nederland De Nieuwe Rotterdamsche Courant breekt in- volgende bewoordingen een lans voor de concentratie van alle nationale krachten. Om het lot van Nederland naar een nieuwe toekomst te richten, zal de grootst mogelijke concentratie van krachten moeten worden nagestreefd. Dan bestaat ook de kans, dat de stem van Nederland in het nieuwe Europa zal worden gehoord en ver hoord en dat ons land de plaats zal her krijgen. waarop het ook in het nieuwe bestel krachtens zijn historische roeping en zijn aardrijkskundige ligging aanspraak mag maken. Er zijn teekenen welke er op wijzen, dat in ruimen kring het verlangen naar zulk een organisatie van politieke krachten sterk leeft en dat het binnenkort zijn uitdrukking zal vinden in een politieke concentratie. Dit streven wordt mede gedragen door hen, die zich tot dusver van deelneming aan de poli tiek hebben onthouden, maar op wier samen werking op grond van karakter, bekwaam heid en maatschappelijke positie prijs moet worden gesteld. Zulk een herleving van den publieken geest is het, waarop het thans aankomt. Wil ons politieke leven werkelijk in nieuwe banen worden geleid, dan mag nie mand, die in zulk een toeweging een plaats verdient, zich van samenwerking onthouden. Vereenigingspunt voor zulk een samenwer king moet zijn een program, dat op de echt- Nederlandsche grondslagen van zelf-doen en verdraagzaamheid den tijdgeest tot uitdruk king torengt. Van Duitsche zijde is thans belangstelling getoond voor zulk een politiek eenheiis- streven. Daarbij wordt herinnerd aan de ver klaring van den Rijkscommissaris, dat aan het Nederlandsche volk een leven naar eigen aard gewaarborgd zal zijn. In overeenstem ming hiermede wordt van Duitschen kant de politieke organisatie een Nederlandsch vraag stuk geacht, dat ons volk voor zich zelf en op zich zelf moet oplossen, zoodat van deze zijde ook geen voorkeur voor eenigerlei richting wordt getoond. Deze verklaring is van verheugenden aard. Daartegenover mag zeer zeker worden ver wacht, dat van deze vrijheid van politieke organisatie een gebruik zal worden gemaakt, dat ligt binnen de ruime grenzen, welke de bezetter voor de ontwikkeling van ons maat schappelijk leven heeft getrokken. Het ge drag. dat iederen Nederlander individueel on der de tegenwoordige omstandigheden past, geldt in niet mindere mate voor elke groeps vorming. De overgroote meerderheid des volks wenscht op den grondslag van geijkte Neder landsche waarden aan een nieuwe toekomst te bouwen. De belangstelling voor een ont wikkeling van ons politieke leven, welke aan deze lotsbepa i in g richting geeft, kan moeilijk worden onderschat. NEW YORK, 15 Juli. Volgens een be richt van een nieuwsbureau te Madrid, ver klaarde de ambassadeur van de Vereenigde Staten. Bullitt, tijdens een onderhoud met de Pers, dat de houding der Duitsche bezet tingstroepen in Frankrijk zeer korrekt is. Ik ken niet één ge ral. ging de ambassadeur voort, waarbij een Amerikaan in Frankrijk ergens de geringste moeilijkheden zou onder vonden hebben. KOPENHAGEN. 15 Juli. De Deensche regeering heeft verschillende maatregelen getroffen teneinde over een voldoende aan tak arbeidskrachten, met het oog op den aan staanden oogst te beschikken: aldus werden de nijverheids- en handelsondernemingen, welke landbouwarbeiders in hun dienst heb ben. aangemaand deze vrij te geven om hen toe te laten aan den oogst mede te werken. PEKING, 15 Juli. Sedert den Chineesch- Japanschen oorlog, is de Japansche bevol king in Noord-China met 260.000 koppen ver meerderd. Er zijn thans 302,000 ingezeten Japanners in de Noord-Chineesche gebieden 42,000 Voor den oorlog. De neutraliteitspolitiek en haar wijzigingen Het begrip neutraliteit is niet steeds zich zelf gelijk gebleven. Wat met het woord- te beduiden wordt gegeven, laat zich moelijk in een abstracte formuul vatten wijl zijn be gripsinhoud hoofdzakelijk wordt bepaald door de stroomingen van een bepaalden tijd. Over de ontwikkeling van het neutraliteits begrip in de pers na den- oorlog, schrijft Karl Heinz Riidiger in de National soziar listische Monatsheften het volgende Uit deze in *t kort behandelde wijzigiDgen van het neutraliteitsbegrip valt af te leiden hoe verscheiden de rechterlijke en feitelijke positie der neutralen in het leven der volke ren is, en hoe moeilijk het valt de principes /ast te leggen die een zekere beoordeel ing toelaten in veibaiy met de zoogenaamde on partijdigheid in oorlog en vrede. Het is derhalve heelemaal niet* verwonder lijk dat na den werelaoorlog waardoor iedere neutraliteitspolitiek werd uitgeschaxeld, zjch een neutraliteitsafkeer manifesteert, gevoed door de eenzijdige Engelsche proDagarda wier strafideologie in den wereid»rk>g ieder neutraal land tot een vijand der menschheïd schandvlekte wanneer dit land zich weigerde aan te sluiten bij d*n oorlog der volkeren tegen Duitschland Later werd met verwijzing naar het Kel logg pakt,, waarbij de oorlog in de ban werd geslagen, verklaard dat daarmee ook het recht der neutralen zijn zin had verloven. De Volkenbond was niets anders dan een poging der Westersche nogendheden om hun neut raliteitsaf keer te vereeuwigen. In de kollectieve veiligheid en de Ondeelbaar heid van den vrede werd de formule ge huldigd die een nieuwe neutraliteitspolitiek onmogelijk maken zou Desondanks werd de neutraliteitspolitiek nooit heelemaal verdron gen. Zwitserland sprak zich onverholen tegen de strafideologie van den Volkenbond uit. Door de Amerikaansche Monroe-doctrine werd de koaliseerende tusschenkomst van den Volkenbond over een groot gebied uitgescha keld. Sovjet-Rusland beproefde het met een stel niet-aanvajs- en neutraliteitspakten een nieuwe neutraliteitsformule ingang te doen vinden. De wedergeboorte der neutraliteit nam eerst een aanvang toen het Fransche bondgenoot schappen-systeem en de Volkenbondsidee grondig werden aangekant. Het keerpunt was de sanctie-oorlog tegen Italië toen dit Abes- sinië den oorlog aandeed en het verlaten van den Volkenbond door de groote Staten Duitschland, Japan, Brazilië en Italië. Duitschland en de nieuwe orde De rol door Duitschland in dezen oorlog vervuld, is van het allergrootst belang voor alle volkeren van beteekenis die tot de Euro- peesche gemeenschap willen behooren. Du is, aldus het Hamburger Tageblattnog eens duidelijk, gebleken uit het verloop der mili taire en politieke dingen die zich de laatste weken in Europa voordeden. Het blad voegt er aan toe Meer en meer wint op het vasteland de overtuiging veld dat het groote uur voor Europa heeft geslagen en dat er zich nieuwe vormen eener politieke en economische -or ganisatie moeten en zullen ontwikkelen. Maar het staat bij cie volkeren eveneens vast dat Engeland geen aandeel kan hebben in dezen nieuwen stand van zaken. Duitsch land voert inderdaad dezen, oorlog voor gansch Europa om dat het coel is de defi nitieve uitschakeling van tie Britsche ploe- tocratie. Dat zal men ten siotte ook te Lon den inzien. De koerswijziging in Zwitserland Ook in Zwitserland heeft zich, ingevolge het verloop der militaire en politieke gebeur tenissen, een wijziging voltrokken die zoo wel voor de binnenlandsche als voor de eco nomische politiek van het land van beieeke nis is Hierbij merkt de «Frankfurter Zeitung aan Door dat de politiekers die verstoord zijn ©ver het verloop der dingen, zich thans af zijdig houden, wacht een zeer zware taak de verantwoordelijke instanties. Deze moeten thans handelen want de gebeurtenissen vol trekken zich snel. Men moet zich naar hun rythmus schikken, zoo op politiek als op economisch gebied. Wat de laatste weken tot uiting kwam in den volksmond, heeft de Bondsraad thans in een tormule uitgedrukt de tijd van de redevoeringen en van de ja renlange beraadslagingen en van bet ge sjacher der partijen is gedaan. Alle besluiten moeten nu snel en op grond eener volmacht worden getroffen. In het politieke kader zijn er velen die zoowel lichamelijk als psychisch verouderd zijnde en die alle verantwoordelijkheidsgevoel mis send, niet meer opgewassen voor de zware op gave van den tijd. Dit werd onlangs duidelijk uitgedrukt door een Zwitsersch militair journalist. Dit is ongetwijfeld een harde en strenge uitla ting. Andere uitingen op hetzelfde thema toonen duidelijk aan dat. van een terugkeer naar de politieke gewoonten van -vroeger, geen sprake meer kan zijn De vrijmetselarij boet er haar macht en invloed bij in De Europeesche vrijmetselarij heeft door de oorlogsgebeurtenissen zware klappen ge kregen. Over haar ontwikkeling schrijft de Westfalische Landeszeitung Zooals in April van dit jaar bekend werd heeft de Fransche vrijmetselarij ook ditmaal weer te Parijs een internationaal congres be legd. Op het congres zal de samenbundeling tot een enkel verband van alle vrijmetse- laarskrachten, behandeld worden, verband dat het instituut de mogelijkheid zal ver zekeren den tegen de vrijmetselarij aange bonden kamp het hoofd te bieden Het rondschrijven, dat derhalve aan de loges en vereenigingen van alle riten werd gericht, behelsde o.m. dat op de algemeene vergadering het voorstel zal worden gedaan alle uit het land gedreven of uit hun beroep ontzette Joden, zonder de gebruikelijke for maliteiten in de vrijmetselarij op te nemen. Hoezeer de vrijmetselarij er de laatste ja ren in Europa aan macht bij ingeboet heeft blijkt best wanneer men de dagorde verge lijkt van het internationaal vrijmetselaars congres van 1917 met deze opgemaakt om als leiddraad te dienen voor het congres dat voor 1940 werd voorzien. In 1917 ging het om de oprichting van een libertijnschen Uber- staat der volkenbond terwijl het er den vrijmetselaars thans om te doen is, hun be dreigde positie in Europa te behouden. En wanneer de vrijmetselarij er nu over denkt alle Joodsche uitwijkelingen zonder forma liteiten in haar schoot op te nemen, dan is daarin wel een laat doch veelbeteekenend blijk te zien van nauwe verstandhouding doch niet het bewijs dat de Loge eraan denkt haar wereldhetze tegen de autoritaire staten nog uit te breiden of te verscherpen. Er is vooral een bewijs in T*> zjep var erroote zwak heid. HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 17 JULI 1940. Gedeeltelijke bekentenis van Marie Verdenck, welke in observatie zal worden gesteld Op 16 April jl. waren geburen van het huis gezin De Vleeschouwer-Verdonck van Ham- me-Zogge, verwonderd dat ze den man niet ontmoetten zooals het trouwe dagelijks het geval was. Deze verwonde rin ce zich om in argwaan wanneer kort na oen middag, een der geburen aan de vrouw vroeg waar haar man was, en zij voor antwoord kreeg dat hij 's nachts vertrokken was naar eene kliniek daar hij zich onwel gevoelde. De rijkswacht werd weldra verwittigd en uit het eerste onderzoek bleek weldra dat de bewering der vrouw niet juist kon zijn, daar de kleederen van den man gevonden werden. Het duurde dan ook niet lang meer of men vond in den aalput het lijk van den ongeluk- kigen De Vleeschóuwer, in nachtgewaad. Duidelijk waren sporen te zien op den grond van het wegsleepen van het lichaam. In aanwezigheid gebracht van het stoffe lijk overschot van haar man opperde vrouw Verdonck de gedachte dat hij er 's nachts wel ken in gesukkeld zijnDeze bewering hield geen steek daar de aalput met planken overdekt was. De lijkschouwing bracht licht in de zaak, want hierdoor kwam vast te staan, dat De Vleeschóuwer everleden was op het oogenblik dat hij in den aalput terecht kwam, doch ook, dat het overlijden veroor zaakt werd door vergiftiging. Het gold hier dus wel een misdaad en reeds een paar dagen nadien werd zijne echtge- noote, Marie Verdonck opgeleid. - Uit het eerste onderzoek bleek dat de echt- genooten geen bepaald gelukkig leventje leid den. De vrouw gaf zich over aan-den drank meer dan redelijk was: de man, een goede sukkel, werkte als landbouwer, doch al wat hij aldus verdiende verdween langs het keel gat zijner vrouw, bij zooverre dat De Vleeschóuwer het besluit trof den landbouw- stiel te laten varen en als werkman ergens zijn brood te gaan verdienen. Hierdoor ver minderde de drankzucht der vrouw niet, wel integendeel. Ruzie bleef dan ook niet uit en in de ge buurte was men algemeen van gedacht dat er in dat huishouden «eens iets zou gebeu ren Dat iets gebeurde dan ook in den nacht van 15 April. Aanvankelijk loochende de vrouw* hardnek kig de feiten, daarna beweerde ze zich niets meer te herinneren, om later tot gedeelte lijke bekentenissen over te gaan. Reeds waren talrijke getuigen gehoord als de oorlog uitbrak. Hierdoor werd» het onder zoek geschorst, doch nauwelijks waren de omstandigheden even verbeterd of onder zoeksrechter Goris zette het onderzoek voort. Vrouw Verdonck, welke in eene afdeeling dr Gentsche gevangenis verbleef, werd naar Dendermonde overgebracht en voor haar werd een bizondere vrouwelijke afdeeling ge vormd, daar haar overbrenging naar Gent te veel moeilijkheden vergde. Uit de laatste getuigenissen bleek weldra dat vrouw Verdonck een verstokte dronkaard was. bij zooverre dat haar geestesvermogèns er onder geleden hadden. Opnieuw bestookt door den Onderzoeksrechter gaf -ze ontwij kende antwoorden waarin zooveel als een be kentenis lag. Hebt gij uw man vergif toegediend Dat zal wel zijn. Hebt gij hem zelf naar den aalput ge sleept Het is bijna niet anders mogelijk. Betichte loochende dus niet meer, gaf toe, maar gaf ook meer en meer den indruk-niet normaal te zijn. Ze verscheen Zaterdag voor de raadkamer der Rechtbank van Dendermonde welke voor gezeten was door den heer rechter Robyns. Marie Verdonck was bijgestaan door haar advokaat, meester Arnold Broeckaert der balie van Dendermonde. Deze had een ver zoekschrift neergelegd ten einde de in-obser- vatiestelling van zijn kliente te bekomen, daar deze duidelijk niet over hare geestes- vermogens beschikte, wat bleek uit haar eigen antwoorden en uit de verklaringen der getuigen. Het was dan ook in dien zin dat de raads man pleitte waarna de raadkamer een bevel verleende waarbij het aanhoudingsmandaat van Verdonck Marie bekrachtigd' werd en waarbij ze tevens in observatie zal geplaatst worden in een psychiatrische inrichting van ROME. 15 Juli De h. Ansaldo richtte gisteren een radio-toespraak tot het Italiaan- sche leger, waarin hij interessante bijzonder heden over de Engelsche strijdkrachten en hun indeeling verstrekte. Volgens hem be dragen de troepen te land in Egypte en Pa lestina. ongeveer 120.000 man, waaronder En- gelschen, Australiërs, Nieuw-Zeclanders en Indiërs. Wat de zeestrijdkrachten betreft beschikt Engeland in de Middellandsche Zee over twee groepen. Een groep in het Oosten en een in het Westen. Zij omvatten 2 vliegtuig schepen, 7 slagschepen. 10 zware kruisers, 7 lichte kruisers, verkenningsschepen ne des troyers. talrijke kleinere eenheden en meer dan löjduikbooten. De Oostelijke groep heeft haar voornaam ste basis te Alexandrië. eenige ook te Haifa en in de havens van een vreemde mogend heid. Dit land, ging h. Ansaldo verder, wil ik niet noemen, maar het zou beter doen zijn h.»vens fcelf te gebruiken. Aan het slot zipner toespraak gaf h. An saldo de laatste bergingen van de Engelsche vloot aan. en drukte de meening uit, dat de Oostelijke greep, nadat zij met de gevaarlijke actie van het Italiaansch luchtwapen ken nis had gemaakt, het plan zou hebben op- TOKIO, 15 Juli. De woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaarde heden, dat er met Nederlandsch Indië onderhandelingen aan den gang zijn, die nochtans nog het stadium niet bereikten, dat toelaat verdere verklaringen af te legeen. De spreker wees er verder op. dat de Re- geering van Nederlandsch-Indië het Japansch verzoek om levering van grondstoffen aange nomen heeft. Er blijven nochtans ging de spreker voort, andere vraagstukken op te lessen aangaande het uitgesproken verzoek van het blad Nichi Shimbun t Japan nau wer met de spilmachten te verbinden. De Regeering is voornemens besprekingen te voeren met alle buitenlandsche landen, de spilmachten inbegrepen. Aangaande den Europeeschen oorlog, blijft de niet inmengingspolitiek van Japan voor- loopig onveranderd. Geen mensch kan nochtans zeggen, hoe zich de toestand in de 'oekoTwst zal ontwik kelen reyat naar het Westen trachten door te areken.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4