Op wandel door Brussel Vermakelijkheden te Brussel ■IT HET GEHTSCHE RECHTSZAKEN BRUSSELSCHE KRABBELS Wanneer eens weer een Vlaamsch Poppenspel fr BRANDHOUT DE KINDEREN JOS. ROMBOUTS TOONEEL Auto mef vluchtelingen omgeslagen te Brussegem De kinema's te Brussel De heropening van «Oud-België» Zaterdagavond had, zooals aangekondigd, de heropening plaats van de gekende en geliefde music-haL-zaai der -Steenstraat, te Brussel, Ancienne Belgique Van bij het binnentre den vond men de atmosfeer van vroeger terug, met de oude stadszichten in fresco op de mu ren. Ue geruite tafelkleedjes, het gezellige en sympathieke uitzicht der gansche zaal. Ook mochten we met genoegen vaststellen dat het Eubliek de heropening met vreugde moet heb- en begroet, want zoowel de bovengalerij als de benedenzaal was druk bezet. Toen kort daarop het orkest, onder de kun dige en bedreven leiding van maestro Emile Deltour l06dreun.de, vergat men meteen het leven daar buiten dié zaal, met zijn bekom mernissen en zorgen, en voelde men zich terug opgenomen m de atmosfeer van blij, onschul dig genieten eener welügheid, van dewelke men nadien denkt Waarom kan zulks niet blijven du:en De verschillende nummers van het zeer-ge- varieerde programma waren daarbij best ge schikt om in ons dat welzijn en dat behagen te onderhouden «n te sterken, zooals de i Sta- tis met nuh evenwicjït-oefeningen aan den polsstok; de a Amory zangeres met goed-ge- «HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 17 JULI 1340."S- De laatste trams Er wordt voortdurend gejammerd dat de c laatste trams toch zoo vroeg zijn. Na half tien kunt ge bij voorbeeld niet meer naar Schaarbeek, hoewel dan nog anderhalf uur mag op straat vertoefd loorden. Men heeft ons op de klachten, die we des tijds aan de bevoegde besturen overmaakten, steeds geantwoord dat sommige lijnen zoo danig uitgestrekt zijn en het traject zoolang duurt dat men wel om halftien moet van het eene eindpunt vertrekken wil men nog tijdig het andere bereiken en dan nog de stelplaats kiujnen inloopenvermits men toch de leden van het personeel ook de gele genheid moet verschaffen vóór elf uur thuis te zijn. We meenen dat dit principieel kan aan vaard worden, maar dat het toch niet belet ten kan dat het gansche vraagstuk aan eene nieuwe herziening wordt onderworpen, des te meer daar eerlang de dagen zullen aan het korten gaan en de verlichting vroeger zal intreden. Aangezien aan de verduistering volstrekt niet mag worden getornd, zien we met belangstelling uit wélke maatregelen in het verschiet staan. Onze Trams en de School- abonné's Nog een vraagske aan het beheer van onze Brusselsche Tramwegen de schoolabonne- menten vervallen g&voonlijk op 15 Juli. Dan is ook in normalen tijd het schooljaar ten einde. Dit jaar echter begint de vacantie eerst op 27 Juli. Wat moeten de schoolgaan de kinderen, die den afstand per tram afleg gen en natuurlijk een abonnement namen, doen Aangezien zoovelen door dc eene of de andere omstandigheid dagen lang hun abonnement niet hebben kunnen gebruiken (sluiten der scholen, vlucht, enz.) ware het misschien mogelijk het abonnement te laten dienen tot de vacantie begint Het ware in elk geval vanwege het trambeheer eene schoone daad, die stellig algemeen zou gepre zen worden. De papieren-oorlog duurt voort Wij hebbenhier destijds melding gemaakt van den oorlog die is ontstaan tusschen de dagbladventers en de kioskenhuurders de eersten loopen met hun bladen eenvoudig de andere, die zich immers niet kunnen ver plaatsen. in den weg. Deze laatste nu bewe ren dat zij toch dure huurprijzen moeten be talen, terwijl de andere zoomaar leuren zon der taks. Daar er maar geen verandering kwam in dien toestand, hebben de kioskhuurders en ïuinkeliers zich per brief aan de burgemees ters der Brusselsche omschrijving gericht om te vragen dat de vroegere policiereglemen- ten, betrekkelijk den verkoop van bladen en tijdschriften terug zouden worden nageleefd. Dat zal ons toelaten, zeggen de ondertee kenaars. den dag dat ze 't onkomen vra gen, onze belastingen te betalen, onze taksen, onze kósten van onderhoud, ons vuur en licht, ónze huur zelfs. al uitgaven waar van die rondventers zijn ontslagen. De spoedbestellingen te Brussel Het is de telegraafdienst die de inrichting van de spoedbestellingen op zich neemt voor wat de Brusselsche omschrijving be treft. De brieven en postkaarten, die ex press dienen besteld te werden,moeten worden afgegeven in het Middenbureel, Munt; het zou onze vroegere telegramdra gers, die thans gelast zijn de expressbrieven overigens zooals vroeger ten huize te brengen. Wat de dienst der posterijen betreft, men weet dat de eerste brievenbestelling thans plaats heeft rond 10 uur 's morgens. Het be heer der posterijen onderzoekt echter thans de mogelijkheid die bestelling vroeger te doen geschieden, nl. rond huif acht. Dat ware van groot belang voor de handelaars en za kenlieden, die nu een halven voormiddag moeten verliezen met op hunne correspon dentie te wachten. En aldus, stap vóór stap. schrijden we terug naar den normalen tijd. Bij het Beroepshof Maandagmorgen is men te Brussel in het Justitiepaleis overgegaan tot de plechtige aanstelling van den h de Villermont, kamer voorzitter bij de rechtbank van eersten aan leg, als raadsheer bij het Beroepshof. De nieuwe raadsheer werd hartelijk be groet door den Eerste-Voorzitter, diehulde bracht aan de schitterende wijze, waarop de h. de Villermont zich tot heden van al zijne 'opdrachten heeft gekweten. Er wordt natuurlijk in onze hoofdstad wei nig aan Vlaamsche kunst, op gebied van too- neel en zang gedaan in evenredigheid van het terrein dat van Fransche zide alweer eens is bezet. Elke week opent een nieuwe zaal, maar... telkens n 't Fransch. In Pathé-Pala- cewaar bij de opening door den leider der Entr'aide ook een plaats voor de Vlaam sche muziekkunst werd beloofd, moeten we nog 't eerste stukje verwachten en 't optre den van den eersten Vlaamschen zanger of zangeres ligt nog in het onafzienbaar ver schiet. In de Music-Hall's, Cabarets Artisti- ques van allen aard, is het v or ons al niet beter gesteld ons Vlaamsch publiek wordt geweerd, onze Vlaamsche productie eenvou dig genegeerd. Tot met de Poppen, waarvoor er in de Beenhouwersstraat ook al eene zaal beschik baar werd gesteld, is het weeral eens uitslui tend Fransch. En nochtans, eens was er een tijd dat dit spel de hooge vreugde uitmaakte en het ge liefkoosd genot van ons Vlaar.ischsprekende menschjes. Eens zelfs was er een tijd dat Vlaamsche dichters en kunstenaars er zich mee inlieten en er eene echte, Vlaamsche kunst van maakten. Het was in den Ouwe Jan Nr 1 van de Anspachlaan, dat de opvoeringen plaats had den, en telkens voor een talrijk en uitgeko zen publiek. Dat ivas in 1897-1898. Een orizer vrienden, die dezen tijd niet alleen heeft be leefd, maar ook deze periode heeft meege maakt, vertelde ons van de Gezellen van het Poppenspel dat deze niets teeg had den van de kunstenaars, die, naar den eisch van dien tijd, ivanneer zij op zelfrespect stonden, er moesten uitzien als de dood van Ieperen, t, t, z. bleek en geheel gesteld om aan allerhande vreemdnamige zenuwziekten te lijden. Zij integendeel gingen onbekom merd huns weegs blijmoedig, rumoerig in een ongemeenen roes van levenslust en met als grootste eerzucht hun Poppenspel. Daar werkten ze samen als gelijkwaardige elemen ten; wie timmerde, stoelen, tafels en allerlei tooneel-gerief vervaardigde, stond op gelijken voet van wie dichtte, schilderde, muziek schreef, voordroeg of boetseerde, 't waren al gezellen ondereen. Hun optreden, zonder een stormloop naar een doel te zijn, was niet zonder kranigheid en een zekere kracht moest er van uitgaan, want de Patjes staken de koppen bijeen als voelden zij zich bedreigd door de aanspoelende golf van jong geweld. Wat waren die poppen wonderen van dictie en mimiek, murmelde onze vriend in piëteitsvol herdenken. Hoe werden ze met bloemen en toejuichingen overladen' De pop pen zelve zullen lang reeds verpulverd zijn, ze waren trouwens met scheppende handen uit klei geboetseerd Arme speeldingen in kinderhanden Maar wat te zeggen van de jolige gezellen zelf Meer dan een is tot een flink kunstenaar opgegroeid en koestert, zich in de iveldöende zonne der vermaardheid; meer dan één is tot zijn oorsprong terugge keerd en rust in de ongeboetseerde klei der eeuwigheid... Rik Coopman, die er ook bij was, heeft ons in het rijke werk Het Vlaamsch Tooneel dat over 13 jaar verscheen, eenige namen be waard van hen die aan het hoof'" van dat keur gezelschap poppenspelers stonden Wil lem Gijssels. Herman Teirlinck, Fernand V. Toussaint van Boelaere, Frans Mulle, Ariel De JaegherLeonce du Castillon, Hendrik Coopman Thzn. Albert Roelofs die de scher men schilderde. Teirlinck sneed de koppen en Gezéllinnen Julia de Hulster.s en Cla ra Prybiszewska droegen voor. Dat noemt Coopman de S er janszone-periode Willem Gijssels bestempelde het tegen ons als een jongelingstijd icars van gezochtheid en ver waandheid Ligt daar ook thans geen werkterrein voor onze Vlaamsche kunstenaars van allen aard en is het oude Poppenspel niet best geschikt om de begaafden van alle slag in dezelfde liefde voor de kunst en denzelfden dienst van hun volk weer eens samen te brengen O. S. Gekapt hout fr. 4 Blokjes op 15 cm. (om kolen te vervangen ot te verlengen) fr. Mast op 30 cm. voor ketels fr. Beuk op 30 cm. voor open vuren fr. Alles per 100 kg. vrachtvrij thuis ge leverd in Groot Antwerpen. Metaalcoke 20/40 en 40/60 met mini mum 250 Kg. aan Fr. 470.per 1,000 Kg. vrachtvrij in kelder te Antwerpen. 35.— 35.— 40.- 308, TWEEMONTSTRAAT DEURNEN. (Sportpaleis) lelde stem en rijk repertorium, dat zij op de bevalligste wijze voorbrengt, in de nabootsing van de meest-gekende zangeressen van het oogenblik, Fransche. wel te verstaan Su- zy Wanda. de vrouw met de feeën-vingeren, die uit de onbepaalde ruimte allerlei dingen te voorschijn naait, welke men er niet bemerkt of zelfs niet vermoedt; Albert Espagne, die een donder van toejuichingen behaaalde en... ver diende met zijn Tuil van Serenaden op het groote Amerikaansche orgel, welk machtig instrument als het ware een 'heel orkest vormt en dat hij net een onbegrijpelijk meester schap beheerscht; en ten slotte de weerga- looze danseres van het Fellow-ballet al soepelheid en gracie. op maat en met tucht... Eén spijt maar li.et ons deze avond dat hij zoo rap vervlogen was. en dat wij heen moes ten vóór het einde, omdat de laatste tram nu maar eenmaal niet wil wachten tot we on ze handen hebben moe-geklapt aan het adres der gansche onderneming en de gezamenlijke aruistew. Tentoonstellingen Zaal Pan Korte Meire, (jent. Collectie ve Tentoonstelling van Gentsche stadszich- ten, door hedendaagsche kunstenaars. Open tot 3 Aug aanstaande van 10 tot 12 u. 30 en van 14 u. 30 tot 18 uur). Kleur en FleurUniversiteit. Volderstr GentTentoonstelling van werken van Oost- Vlaamsche kunstenaars. Open alle dagen tot 28 Juli van 10 tot 18 uur. Ingang 1 fr. (geeft recht op een biljet voor de tombola). Onze studenten op ronde voor de Sociale Hulp De laatste dagen togen onze knappe Vlaamsche studenten op ronde voor het in zamelen van allerhande giften ten bate van het uitstekend werk Sociale Hulpwaar van de bureelen gevestigd zijn Huize Mac Leod, St. Pietersnisuwstraat, te Gent. Alhoewel de tijden hard zijn en het voor menigeen moeilijk valt zijn gewonen.steun aan het werk te verschaffen, mochten onze studenten die zich welwillend met de om haling hebben gelast, zich toch in een goed onthaal bij de bevolking verheugen. Talrijke behoeftige en arme lieden zullen dank zij Sociale Hulp alweer kunnen bijgespron gen worden. Huurrijtuigen, zooals in den ouden tijd Sedert dat de auto's zoo schaarsch gewor den zijn en de benzine zoo moeilijk om krij gen is, wel te verstaan als het geen levens noodwendigheden van eersten rang betreft, zijn de oude huurrijtuigen opnieuw te voor schijn gekomen. Men ziet ze in alle richtin gen de stad doorkruisen en op sommige plei nen en plaatsen der middenstad zijn er zelfs die op stationnement staan. Van den typi- schen Gentschen koetsier van vroegere jaren, met zijn versleten hoogen hoed en dito lan gen overjas is echter geen spoor meer te vin den. Thans heeft menig jong taxi-chauffeur zich uit noodzakelijkheid des gebods koet sier moeten maken Taxis zijn inderdaad te Gent nog niet toegelaten en 't zal nog voor de eerste dagen niet zijn dat hier verande ring in komt. De herstellingswerken aan de Telefooncentrale Onverpoosd wordt door Duitsche specialis ten gewerkt aan het herstellen der Telefoon centrale in de Posthoornstraat, welke bij het terugtrekken der Belgische troepen op 23 Mei 1.1., door deze laatsten tot springen werd gebracht op bevel der Fransche militaire overheid. Naar verluidt zouden reeds een aantal ap paraten hersteld zijn en binnen afzienbaren tijd in gebruik worden gesteld. Hier ook zal voor wat de a boonenten betreft, rekening worden gehouden met de beroepen of instel lingen die van eerste nut zijn voor de be volking. Rijksuniversiteit te Cent LABORATORIUM VAN ALGEMEENE SCHEIKUNDE Dr. C. Smeets, werkleider. houdt zich ter beschikking der studenten, in het laborato rium. Prof. K. Verlat deelt mede dat hij voor de verschillende door hem gedoceerde vakken (Econ. Encyclopedie - Handelspolitiek en sta tistiek (le lie.) Econ. konjonctuur - Verzeke ringswezen (2e lie.) herhalingsoefeningen zal houden voor al de studenten, die daar voor ingeschreven zijn, op Vrijdag 19 en op Vrijdag 26 Juli a.s., van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. BRUSSEL De revue '1 Is niet gezccvcrd in de Folies-Bergère Ernest Verryck stond gewis niet voor eeu gemakkelijke taak om ui deze tijden zijn schouwburg ce openen en daarm een revue ce monteeren. Maar Verryck is niet van een kie.n gerucht vervaard en is ai dikwijls gelukt, waar anderen schipbreuk leden. Hij heeft Zijn revue op zeer verstandige wijze in iiet teeken van den ace uwen tijd weten te plaatsen den tijd van wede opbouw, van arbeid en van nieuwe, levensvreugde. De proloog van de revue, die den typischen naam draagt van a 't Is niet gezeeverd plaatst ons al onmiddellijk ip den tegeuwoordigen t.jd, die gekarakteriseerd wordt door de rantsoenee ring, de zegeltjes en de vermageringskuur. Maar ais iemand komt roepen 't fólieke her opent en daarop de zoogenaamde lieve a ratjes of de Folies-danseressen eenige dans passen komen afleggen, zitten wij onmiddellijk in liet eerste gedeelte van de revue, waarin hu mor, ironie en ook sentimentaliteit schering en inslag zijn. Hoeft het gezegd dat heel deze revue gedra gen wordt door Frits Vaerewijck? Jammer dat deze artist in een paar scènes eenige dubbelzinnigheden moet deblteeren. d;e tot de waarde tan de revue niet bijdragen. Do geneele revue is breed en degelijk genoeg op gezet, om dergelijke dingen te kunnen missen. Wij kunnen ons nog altijd niet inbeelden or er onder het publiek wezenlijk mensclien zijn, die naar zulke dingen vragen en of die wézen lijk tot de essentie van een revue behooren. 't Is niet gezeeverd zou geen revue ge weest Zijn, wanneer het vluchtelingen-vraag stuk er niet in geuren en kleuren uitgespon nen was. Dit worclt dan ook op koddige wijze gedaan. De scène met de stokagenten moet er niet voor onder doen. Van de vrouwelijke altisten dienen vooral Mariette Or ban en Jeanne Winterberg vermeld. Ook Lil Georges (Lilian) die met José Morrison de rol van commére en compére hielden. Alle overige artisten het is niet. noodig hun na men afzonderlijk te noemen, kweten zich per fect van hun taak. Een klgine opmerking. Wij vinden dat de re vue op het einde wel een beetje in een zak valt. Verplaatsing van het einde van het eerste gedeelte Hoop in de toekomst, enz. naar het einde van het tweede gedeelte zou daarin totaal verhelpen. SCHOUWBURG PATHE-PALACE Dinsdag 16 Juli. om 19 u. 30 zeer stipt groot symfonisch concert onder de leiding van den h. Rene Defossez. met de medewerking van Mad. Alice Ram bert. soprano van den Kon. Muntschouwburg. Op het zelfde programma komt het lieve opera-comique voor Les Noces de Jeannette van Victor Massé. ver tolkt door Mevr. Tina Baritza, Lisecte benio en den n. Georges God a. Zondag 21 Juli, in namiddagvertooniner Barbier de Seville van Rossini. Matige prijzen. Verhuurbureei zonder ver- booging. alle aagen van 10 tot 18 uur. aan do winketten van den schouwburg. OUD-BELCIE Music-hallprogramma met de Statis. perchls- ten; Mel.e Amory de Fellows en hun ballet; Suzy Wanaas jle vrouw met de tooverrmgeu; Albert Espagne. aan het orgel. Groot orkest van Ouci-Beigië onder leiding van d/?n. Deltour. -i Alle dagen, van 19 tot 22 Ulir;' Maandag, Dohdèrdag ert' Zhtèl'dag. 'évëV^eiè^.s ft^ftodTgs. te 15 u. 30. s Zondags doorloopend vanaf 14 u. 30. ALHAMBRA Alle avonden, music-hallprogramma met al lerlei attracties en balletten. Orkest onder de leiding van den h. Roeis. Boetstraffelijke Rechtbank van Mechelen VOOR DE RAADKAMER. Zekere V.J.L. autovoerder te Lier, welke aangehouden was voor misbruik van vertrouwen en diefstal, verscheen voor de Raadkamer, waar hij zijn aanhoudingsmandaat hoorde bekrachtigen en verlengen voor een maand. De landbouwer De R. Ph. Alb., 23 jaar, wonende te O. L. Vrouw Waver, die aange houden is wegens zware poging tot diefstal, verscheen eveneens voor de Raadkamer, die zijn aanhoudingsmandaat voor een maand verlengde. JAC HTM ISD RIJF. Zaterdag stonden te recht F. Lodewijk, meubelmaker te Meche len; De R. Jan, handwerker te St. Katelijne- Waver Van der M. Lod.. landbouwer te Mechelen M. Pieter, handwerker te Meche len R. Frans, timmerman te Mechelen en A. Hendrik, te Mechelen, beschuldigd van jachtmisdrijf met netten, strikken, vuurwa pens, lichtbakken, enz. te hebben gepleegd, in de omgeving van Mechelen, St. Katelijne- Waver en te Muizen, en tevens in bezit ge vonden werden van verboden wapens en voor werpen. De le werd veroordeeld tot 700 fr. boet of 1 maand met uitstel van 3 jaar. De 2e tot tweemaal 700 frank boet of tweemaal 1 maand met uitstel van 3 jaar. De 3e werd vrijgesproken. De 4e tot 2 maal 700 frank of 1 maand gevang 1400 frank boet of 2 maand gevang. De 5e tot 2 maal 700 frank of 2 maal 1 maand gevang met uitstel van 3 jaar. De 6e tot 2 maal 700 frank of 2 maal 1 maand 1 maand gevang. Elk 1/6 dei- kosten. De aangeslagen voorwerpen werden verbeurd verklaard. VIJF PERSONEN GEWOND Vrijdagnamiddag gebeurde er op het rond- plein van den steenweg naar Meysse. te Brussegem een tragisch ongeval. Een auto geladen met vluchtelingen uit Frankrijk en rijdende in de richting van Antwerpen slipte en. sloeg om. Vijf personen werden gewond. De rijkswacht stelde een onderzoek in. Programma's voor de week van 12 tot 18 Juli CHRISTINE. Laken Zulke Vader, zulke Zoon, Wallace Beery. Daarbij klucht, do cumentaire en wereldactUaliteiten. Ufa. Kiud. toegelaten. FILM AC, Brussel-(Noord) Mademoiselle en haar Bébé met Ginger Rogers en David Niven. Mr. Dynamiet met Herman Brix. Actualiteiten KINOX, St-Jans-Molenbeek Marionetten, met Benjamino Gigli en Lucie English Een sterke Cowboy, met George O'Brien. Journal Ufa in le week Kinderen toegelaten LEOPOLD, St-Jans-Molenbeek De Uitgave van Middernacht, met Viviane Romance en George Flament. Daarbij klucht. Documen taire en Journal Ufa in le week. Kind. toegel. Ufa. Kinderen toegelaten. RIO. Laken Metropolitain. met Ginette Leciercq en Albert Prepean. De kogeis die fluiten, met Gene Autry. Kind. geweigerd. HEX Etterbeek De Jonge Dr Kilduve met Lionel Barrymore en Lew Ayres. De wraak van Black King, avonturenfilm Daarbij Journal Ufa, in le week België Kind toegel RIO, Etterbeek De Jonge Dr Kildave. met Lionel Barrymore en Lew-Ayres. Een paard dat geld verdient, avonturenfilm. Daarbij Journal Ufa. in Je week België. Kind toegel. LIDO. Anderlecht Séquoia, met Jeanne Parker Eeue vrouw aan boord, lustige comedie. Kinderen toegelaten RIO. Anaerlecht De Domino der Liefde, met Micnaëi Bartlette. Goed voor alles, goed vo* niets, met Stan Laurel en Oliver Hardy. Jour nal Ufa in le week België. Kiud. loege'l VATLLANCE, Ander'.echt Zumboanga be.t Paradijseiland. De Kleine Colonel met Shirley A. B. C. Mijn Man Godfrey (William Powel?). CAMEO: Honolulu (E. Powell) CAPITOLE: De Vijf Stuivers van Lavarëde (Fernantiel CI GALE Pension voor Meisjes. CINEPHONE Une Fine Mouclie. CINE MONDE: Een aardig mets ie (Darr.eux). CRYSTAL Lamel en Hardy in Far-West. FLORA De Kleine Lord iM. Rooney). FORUM Maskerade <P. Wesseiy) LE ROY: Rijpende Jeugd. LUTETIA Een avontuur van Bufralo-Bill. MADOU: Mister Flow 'iF. Gravey-E. FeuiHiér») METROPOLE: De Avonturier van Parijs. MAX: Confetti. MOVY (Molenb.) Voetbalparade (P Kelly). MOVY (Vorst) Reizend Vo'.kje iF. Rosayj. PALLADIUM: De Moedige Rangers. (Rogers). NORMANDiE Onsterfelijke Walsen. QUEEN'S: Mevrouw en haar Boemelaar (C. Ben net). Zoekt gij een meid Plaats dan een kleine annonce m Het Algemeen Nieuws Dit kost U i fr. per klcir.en regel en Uw annonce wordt door duizi»- deu gelezen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7