PMVO IPEM En bijna legcadarisdi figunr in da alMetiekwereld Een schitterend looper, maar een slecht tacticus Twee soorten tactiek op de lange afstanden beste maniei om stijl te leeren Goed nieuws voor de Draversliefhebbers HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 19 JULI 1940. n nc l MLUcmtcn niKwii» j* .w SPORTWERELD In ons nummer van 7 Juli wezen we er reeds op hoe het kleine Finland, met zijn vier millioen inwoners, de derde plaats inneemt in de rij der beste ath- letieklanden ter wereld. Thans willen we één en ander vertel len over den Fin Paavo Nurmi, een bijna legendarisch figuur in de athletiekwe- reld en die dit jaar nog van zich deed spreken door een propagandareis naar Amerika te ondernemen in gezelschap van de huidige Finsohe ster Maki. Zóó werd Nurmi vaak door zijn tegenstan ders bestempeld. - Nu het moet gezegd dat Paavo een nerveu ze natuur was. Door deze zenuwachtigheid trachtte hij vaak zoo gauw mogelijk een beslissend resultaat te verkrijgen. Wanneer hij in slechten vorm verkeerde en m zwaren strijd geraakte, slaagde hij er niet in zijn tactische eigenschappen te too- nen. maar dat hij na enkele jaren wedstrijd sport een der beste tacticussen ter wereld was. zullen volgende regels bewijzen. De eerste eigenlijke wedstrijd, naar wel ken men zijn tactische eigenschappen beoor deelde. was de 5000 meter te Antwerpen, die hij verloor door zijn eigen foutieve tactiek. Het was de kleine Franschman Guillemot die als onbekende nieuweling het pleit won, daar waar Nurmi als groot favoriet was ver trokken. De m hun voorspellingen bedrogen sportkromekers scholden den Fin "dan ook uit voor een slecht tacticus, wat Nurmi echter in een blad deed verklaren Indien ik den Franschman geslagen had, zouden diezelfde sportreporte^s. ^gezegd hebben, daar hebben wë nii dén werkelijken tacticus, dié' door zijn snelheid zijn tegenstanders er weet onder te krijgen. Op de lange afstanden volgde Nurmi ge woonlijk twee soorten tactiek. Verschillende athleten, die over een zwakke spurt beschik ken, probeeren reeds midden in den loop hun tegenstanders een stuk voor te komen, ter wijl anderen, de snelleren in de sprint dus, aan de trage loopers blijven hangen, waarbij zij hun grootere kracht in de spurt op het laatste rechte stuk kunnen aanwenden. Loo pers van die laatste categorie worden veelal als echte tactici beschouwd, ofschoon er niet veel verstand noodig is om vlak achter een ander te blijven loopen. Ten einde de zucht naar sensatie van het publiek te bevredigen en ook met het oog op' de in den regel beslist zwakkere tegenstan ders, heeft Nurmi in zijn wedstrijden vaak het prmcipe der langzame loopers moeten toepassen door van meet af aan er tusschen uit te gaan met een snelheid di: den best mogelijken tijd geeft. Tegen gelijkwaardige onbekende tegenstanders paste hij evenwel de tegenovergestelde tactiek toe. Aan de slechte tactiek van den Engelschen looper Wide had Nurmi het te danken dat- hij op de 3.000 meter te Stockholm-ternau wernood aan de nederlaag ontsnapte, en deze op de 5.000 meter te Amsterdam kende, toen hij beide -kee-en het systeem van niet blij ven hangen toepaste. Te Amsterdam had' Nurmi nochtans het meest zijn landgenoot Purje gevreesd en hem zelfs als favoriet beschouwd. Zulks was dan ook een reden voor Nurmi om bij de start onmiddellijk de leiding te nemen, ten einde aldus te trachten Purje er door zijn groote snelheid zoo haast mogelijk uit te loopen. Dat gebeurde dan ook onmiddellijk na het weerklinken van het startschot, maar tegelijkertijd werden zijn beenen, die toen niet in orde waren, op het laatst zoo stijf... dat de eerste plaats en meteen de gouden medaille naar Ritola gingen. Nurmi bekende zelf onmiddellijk na den kamp, dat hij beter had gedaan achter Ri tola te blijven hangen om pas tegen het ein de met zijn harde spurt op te komen zetten. Terloops willen we er hier ook de aandacht op vestigen dat de Finsche loopers nooit onderling de overwinningen verdeeld heb ben, zooals vroeger wel eens werd beweerd. Steeds verdedigde iedere Fin, zelfs bij de Olympische spelen eerlijk zijn kans tot het uiterste en 't was de beste die immer het pleit won. Toefc gij een meid Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Dit kost U 6 fr. per plaatsing en Uw annonce wordt door duizenden Belezen. Nurmi kreeg een steeds rijkere ervaring in zake loopwedstrijden en ziehier hoe hij na enkele jaren te werk ging wanneer hij een gelijkwaardigen tegenstander ontmoette die even snel of sneller was dan hem in de eindspurt. Van de start af begon hij met een ge lijkmatige, groote snelheid te loopen. Als hij na drie vierde gedeelte van den wedstrijd merkte dat zijn gevaarlijkste tegenstander nog vlak achter hem was, hield hij in en ging iets opzij, waardoor deze gedwongen werd de leiding over te nemen. Hij ging er dan natuurlijk met een flinke vaart vandoor, daar hij ge loofde dat Nurmi vermoeid was en dat hem aldus de zege niet meer kon ont snappen. Na aldus eenige ronden achter hem te zijn gebleven en nieuwe krachten te hebben verzameld, schoot Nurmi er plotseling met een ruk tusschen uit over een paar honderd meter, wat gewoonlijk voldoende was om -hem zoo ver vooruit te komen, dat de verraste mededinger het achterstel nog moeilijk inhalen kon. Ofschoon soms in slechten vorm, heeft hij op die manier vele loopers geslagen, zoo als Ritola in den veld loop op de Olympische spelen te Parijs. Joye Ray op de Engelsche mijl* bij zijn eersten wedstrijd in Amerika, benevens den Pool Ku- socinsky en den Noor Jörgensen. Indien Nurmi ech ter met loopers te deen kreeg die even taai waren als hij, maar langzamer of even snel in de spurt, dj*n tjiëld hij zich van de Start af ach ter. Als er nog een paar banen te loo pen waren, kwam hij iets naar voren en bleef even naast den meest te duchten te- jg genstander. Op deze wijze probeerde Nur mi zijn kracht te be- oordeelen en te zien, of hij eventueel een spurt zou kunnen beantwoorden, indien hij hem niet scheen te willen volgen, spurtte Nurmi pas de laatste honderd meter in het tegen overgestelde geval spurtte hij de heele laatste ronde. Op deze manier over won hij regelmatig Ri tola en Virtanen. Ten andere op de langere afstanden behoefde niemand te i. Over één En- •0 2 mijl daarente gen (1609 m.) was Wide hem zeker waard en zelfs gevaarlijker door zijn bekende lange spurt, zelf* gevaarlijker door zijn bekende lange spurt. Toch wist Nurmi ook dezen geduchten mijier te overwinnen dank zij het toepas sen van de volgende tactiek. Hij wist dat op zoowel de 1500 meter als de Engelsche mijl de derde ronde de ver moeiendste is, daar alle loopers hier den zwaksten tijd maken. In zijn tactiek maakte hij hiervan gebruik en hield er dezelfde vaart in als in de voorafgaande. Wide was niet gewoon aan dergelijk tempo en zijn krach ten begaven hem na die derde ronde zoo ge weldig dat hij zijn lange spurt niet meer kon ontwikkelen. Kortom Nurmi was een looper die in zijn bloeitijdperk alle hoedanigheden en fouten van zijn meest te duchten tegen standers kende en daaruit de noodige ge volgtrekkingen maakte om te weten wel ke tactiek hij tegenover hen moest toe passen. Ook met de weersomstandigheden hield hij rekening zooals het relaas van volgenden wedstrijd bewijst, in 1926, tegenover dien zelfden Wide te Abo over de 1500 meter be twist. De toeschouwers vreesden een neder laag voor Nurmi en hij zelf was er ook wer kelijk bang voor. Over de baan gierde de storm ir. de lengte richting en vooral bij het ingaan der derde bocht zou hij erg hinderlijk zijn. Nurmi besloot hiervan zooveel mogelijk profijt te trekken. Bij de start, nam hij dus, geheel tegen zijn gewoonte in, NIET de lei ding, omdat hij wist dat elke poging om zijn tegenstander doof een gelijkmatig hoog tem po af te matten, in dezen storjnwibd vruch teloos zou zijn. Pas in de tweede ronde, na den wind in den rug gekregen te hebben, moest Nurmi even de leiding nemen. Zoo waren ze aan de laatste ronde gekomen, de tweede bocht uit. Zoodra hij den tegenwind voelde,-begon Nurmi onmiddellijk langzamer te loopen. Het gevolg was, dat Wide hierop direct met zijn bekende lange spurt reageer de. Het zwaarste deel van den wedstrijd kon Nurmi nu in zijn zog varen terwijl hij zijn krachten uitputte. Op het laatste rechte stuk viel het hem toen gemakkelijk, met den wind in den rug, Wide voorbij te stuiven en te winnen. Hef geheim van zijn vorm Wanneer Nurmi er op 33-jarigen ouder dom nog regelmatig in slaagde, zij-n jon gere tegenstanders te kloppen, vroegen vele sportlui zich af, op welke njanier hij zulkdanigen vorm had kunnen behou den. Naar hij zelf in dagbladartikels ver klaarde, dankte hij zulks aan zijn stijl, >?,A' De PAVO NURMI. gekiekt in volle actie. De Fin MAKI, de huidige wereldrecordhouder, die als de opvolger van Nurmi mag beschouwd worden en sommige zijner records reeds verbeterde. Deze was zoo gepcrfectionneerd dat hij eiken strijd met een minimum van krachtsinspanning heeft kunnen voeren, terwijl de manier van loopen van de nieuwe loopers van zijn tijd zooals Vir tanen, Kusocifisky, Iso-Hollo, Lehtinen, Jörgensen, Magnusson en Lindgren niet zoo economisch was. Hoort nu jonge loopers wat Nurmi u aan? r$ad>t om met stijl te leeren loopen De beste manier stijl te leeren is eenige mijlen te loopen met ca. 10 kg. zware bepakking op den rug daardoor wordt men gedwongen den meest econo- mischen stijl te zoeken. Een dergelijke training zou niet schadelijk zijn voor ei ken beginnenden middelafstandlooper, speciaal voor hen, die men met gekrom de, naar alle kanten zwaaiende lichamen ziet loopen. In mijn militairen diensttijd aldus Nur mi (het was dan zijn periode van opkomst) heb ik vaak in volle uitrusting met geweer bij wijze van oefening moeten hardloopen hierbij kwamen nog de wedstrijden, die ik altijd won. Wij trainden dan ook regelmatig 3 of 4 maal per week. De grootste prestatie van mijn leven heb ik geleverd, toen ik in een dergelijken wedstrijd op een slechten Octoberdag met volle uitrusting de 15 Km. binnen het uur liep Een vijftiental jaren lang mocht Nurmi zich verheugen in de gunst van het publiek. Zulks had hij voorzeker te danken aan het feit dat hij zich bij eiken wedstrijd steeds geheel heeft gegeven. Overal verwonderde men er zich over dat hij de vermoeiende in spanningen van zooveel wedstrijden jaren lang kon verdragen. Hij verzamelde echter steeds nieuwe krachten in de dennenbosschen vlak bij zijn woning gelegen. Ze gaven zijn zenuwen de hoog noodige rust, terwijl regel matige oefening de soepelheid der spieren onderhield'. De naam van Nurmi zal dan ook steeds in de geschiedenis der topprestaties en records een klank behouden, dreunend als een. klok. Het eerste vereischte immers voor een goed resultaat is een nuttige loopwijze. Hoe sukkelde Nurmi niet vóór 1920. Eerst in dat. jaar vond hij zijn eigen .stijl na de beslissende ontwikkelingsperiode. Hij ontdek te hoe er plotseling een drang ontstond de lengte van zijn pas te vergrooten. Hoe langer de pas, hoe beter, indien hij niet slepend wordt, dat wil zeggen het ach terste afzetbeen moet er zelf toe medehelpen den pas te vormen. Hiervoor zijn natuurlijk krachtige wreven noodig. welke iedereen door eenvoudige oefeningen kan krijgen. In den winter 1920 besteedde Nurmi zeer veel zorg aan de training van zijn wreef iederen dag touwtje springen en hefoefeningen voor het lichaam, dc beenen onder het lichaam kruisen en uit deze zittende houding zonder steun opstaan. De masseurs verwonderden er zich dan ook over dat Nurmi krachtiger wreven en enkels had dan zelfs de beste springers. Op de lan ge afstanden, waar de snelheid minder is, maar waar het er om gaat hoe het lichaam het uit zal kunnen houden, is het om den arbeid van de wreef te verlichten, aan te ra den de paslenete in te korten.. Het Comité der Draf koersen van Waregem heeft beslist Van koersen in te richten te Waregem op 15 Augustus, met 15.000 fr. prijzen, waaron der een van 5.000 fr. voor Belgische paar den. Verders op 21 Augustus, eveneens met 15.000 fr. We kunnen niet anders dan het comité van Waregem geluk vvenschen om zijn durf, en dank zeggen uit name der liefhebbers en eigenaars. Naar we vernamen is de ijverige schatbe waarder van het Syndikaat van Eigenaars en Kweekers, de vriend Artlftir Dewever naar stig aan het werk, met het oog op de koersen van Kortrijk. Van hem vernamen we dat er in de Vlaan ders nagenoeg 200 paarden zijn, bekwaam om te koersen. Drukkerij N V PERIODICA 127. Lm. Jacomainlaan. Brussel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12