De gebeurtenissen in de wereld Brusselsche arbeiders vertrekken naar Duitschland 40 40 OVER NATIONALE CONCENTRATIE IN NEDERLAND Prins Konoye gelast met de vorming der nieuwe Japansche regeering Hij heeft tot opdracht 1. Een spoedig en zegerijk einde te stellen aan den oorlog tegen China. 2. Een krachtdadige politiek te roeren ten opzichte der Engelsche en Amerikaansche intriges. De presidentsverkiezingen in Amerika Roosevelt talmt en Cordell Huil weigert iedere kandidatuur De krijgsverrichtingen Engeland meer en meer een belegerde vesting. Britsche lucht- en zeevlootbasis Haifa door de Italianen gebombardeerd. De Hood en de Ark Royal weer getroffen. DAGBLAD HOOG BEZOEK TE BRUGGE Eerste jaargangNr 54W VrifJag 19 fuli 1940] Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em. Jacqmalnlaan. USA. BRUSSEL PRIJS ÏENTIEM^, Beheer en Redactie 127. EM. JACQ MAIN LAAN. 127 BRUSSEL Over de nationale concentratie aldus den heer Janke in de jongste persconferen tie voor de Nederlandsche journalisten be staat nog veel onklaarheid en verwarring. Bovendien is er te veel onderlinge strijd en zou men eigenlijk een concentratie van die concentratiebewegingen moeten wenschen. Bovenal echter is er nog hier en daar te kort aan inzicht betreffende dit belangrijke punt, dat liet een vernieuwings-beweging moet zijn. Men zal de gegeven feiten onder de oogen moeten zien. De nieuwe verschij ningsvorm van het staatkundig leven in West Europa is reeds goeddeels een voldon gen feit. Een ontwikkeling heeft zich voltrok ken, die met ongedaan kan worden gemaakt. Wie de klok terug wil zetten, verstaat den tegenwoordigen tijd niet. Verouderde begrippen, wellicht ook idealen, Kunnen niet langs omwegen of anderen naam door een nieuwe beweging op den voor grond worden gebracht, zonder dat zij zich- zelve daarmede den weg barricadeert. De sultaten van hetgeen tot dusver op het van nationale concentratie op touw werd zet. bewijzen, verklaarde verder de Janke. de' juistheid van deze stelling. De oogde nationale concentratie is niet tot stand gekomen, omdat de werkelijkheid niet vol doende in het oog werd gehouden Zoo ge raakt men niet tót de verwezenlijking van zijn doel Aan Duitsdie zijde sluit men niet de oogen voor het feit. dat het hier om een Ne derlandsche beweging gaat. dat hie een taak on Nederlandsche schouders gelegd is. Maar, ofschoon men zich tot een afwachtende hou ding bepaalt, acht men aan Duitsche zijde toch nu en dan een duidelijk woord ter voor koming van misvattingen op zijn plaats. Overigens was de tijd wellicht nog te kort om reeds op het stuk van de nationale con centratie iets definitiefs op te bouwen. Ook dan echter kan, aldus de hèer Janke, een Düitsch advies over de richting, die ter ver wezenlijking van hen doel ingeslagen moet worden, zijn nut hebben. Ook op de pers rust hier z.i. een taak. Bo ven alles prevaleert het volksbelang, dat niet mag opgeofferd worden aan de verkondiging van min of meer verouderde begrippen en opvattingen van theoretischen of acade- mischen aard. Met opgeruimd gemoed vertrekken Brusselsche arbeiders per trein naar Duitschland, waar het werk hen wacht. Zooals we reeds meldden in een vorig nummer, heeft de Minister van Geldwe- zen van het Rijk, graaf Schwerin von Krosigk, een bezoek gebracht aan ons land. Hij stapte o.m. ook te Brugge of en werd er gekiekt vóór het Breydel- De Coninck-monument op de Groote Markt. Er zijn jongens bij van allen ouderdom, tot getrouwde mannen. We zien een vader en een moeder een afscheidsgroet toesturen aan hun twee jongens, onderscheidelijk 16 en 18 jaar oud. Het zijn moedige jongens. Er wordt geen traantje gelaten Binnen drie maand komen ze terug om dan nog eens voor drie maand te vertrekken. Wat wilt ge, meneer. Hier is toch geen werk voor ons We kunnen toch niet met de armén gekruist blijven zitten. We verdienen ginder 7.50 fr. per uur. Het zijn vooral stielmannen, metaalbewer kers, schrijnwerkers, metsers, smeden, enz. Ook een heele wagen met maneuverwerklie- den. Zij hebben zich uit eigen beweging bereid verklaard in Duitschland te gaan werken te gen het aldaar geldende loon. Zij zijn vol moed en zien hoopvol de toekomst tegemoet. Een laatsten kus een laatsten stevigen handdruk, en... daar gaan ze Zakdoeken en handen wuiven in de verte. Een trein met 548 werklieden rijdt in de richting van Leuven. Daar worden nog 50 man opgenomen; te Aarschot nog 50; te Hasselt nog 50 en te Diest nog 50. Alles is flink geregeld. Goed heil, mannen l Er gaat nu haast geen dag meer voorbij of er vertrekken uit ons land treinen met arbeiders aan wie werkgelegenheid wordt aangeboden in Duitschland. Uit Antwerpen, uit Brussel, uit Charleroi, «ijn reeds enkele treinen vertrokken. Donderdagochtend te 7 uur. hebben we an dermaal het vertrek van een werkliedentrein bijgewoond in het Noordstation te Brussel. Wij hebben bij deze gelegenheid tal van arbeidslustigen aangesproken die hun opge ruimdheid niet verbergen. Het zijn bijna al lemaal Brusselaars. De eene herkent dade lijk den ander «Hé Jef, go je mei, wa 'ne sjansaar Is er nog plosj Het zijn er ofwel uit het centrum, een 17-jarig ketje roept ons toe de rue Rogier niet te vergeten, en uit heel de Brusselsche agglomeratie Ukkel, Laken, Vorst, enz. Ook enkele van heoger op uit de omgeving van Halle en Nijvel. We treffen er zelfs een aan uit Kortrijk -- Van zoover vragen we. De Kortrijkzanen waren met autocars vertrokken, meneer; ik was te laat gekomen. Instappen! wordt er geroepen. Vaders, moeders, vrouwen, broers of zus ters staan op het perron om nog eens Hou je goed te roepen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1