De aanvallen der Italiaansche vliegtuigen op de Britsche lucht en vlootbasses in Palestina Het Duitsdie legerbericht Het Italiaansch legerbericht De haven van Haifa had het hard te verduren Groots drukte te Vichy Het partij-congres der Amerikaansche demokraten Corde! Huil geen kandidaat- president' of onder-president van de Vereenigde Staten De Hood en de Ark Royal opnieuw zwaar getroffen? Worden de Engeisch- japansche onderhandelingen afgebroken 1*3 SU lil li' .'I Gebrek aan geoefende vliegeniers in Engeland Voor de heropleving van hel1 economisch leven in Frankrijk DE VERÖEEÜNS van PAlESTtNA PAMASCUSi m&:,. ;AFfA lEGUZAtEMS HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 19 JULI 1940. BERLIJN, 17 c'ikli. Het opperbevel van de Weermacht deelt mede De aktiviteit van het luchtwapen was ge ring wegens het slechte weder. öuitsche vliegtuigen vielen in Noord- Schotland de haveninrichtingen van Thurso aan en zetten een handelsschip in brand door middel van bommen. Bij Scapa Plow werd een Engelsch leger kamp suksesvol met bommen bestookt. De vijand heeft Duitse lil and niet overvlo gen. Verschillende plaatsen door de Italianen bezet in Oost-Afrika ROME. 17 Juli. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Een Italiaansche duikboot heeft in het Oosten der Middellandsche Zee een groot tankschip gekelderd. Tijdens een luchtge vecht boven het eiland Malta werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een Italiaansch vliegtuig is niet terugge keerd. De haven van Alexandrie (Egypte) werd wederom doeltreffend met bommen bestookt. In Noord-Afrika heeft het Italiaansche luchtwezen de vlieghaven en de loodsen van Marsa-Matruk en Sidi Barram, met doeltref fendheid gebombardeerd. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn weergekeerd. De vijand ondernam en hevigen aanval op Italiaansche stellingen ten Noorden der ver sterkingen van Capuzzo, onder inzet van on geveer 50 pantserwagens onder dekking van een kunstmatigen nevel. Deze aanval werd door de Italiaansche troepen moedig afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben op de ha ven van Tobruk opnieuw nachtelijke aanval len ondernomen, zonder ergens schade aan te richten. 9 In Oost-Afrika hebben de Italiaansche inlandsche troepen Ghezzun bij Kurmuk be zet, waarbij wapens en één Engelsch vlag bemeesterd werden. De bevolking heeft vol geestdrift de Ita liaansche heerschappij erkende. In Kenya is in den loop der operaties in de streek van Mojale de Engelsche stad Mojale bezet. Vijandelijke luchtaanvallen op Agordat, Asmara en Assab, hebben slechts geringe schade veroorzaakt. Een vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten. Een Italiaansche duikboot is niet naar zijn basis weergekeerd. Er bevinden zich ook vroegere Belgische ministers GENEVE, 17 Juli. Een correspondent geeft in Le Journal de Genèvozijn in drukken weder over het overbevolkte Vichy. Buiten de vluchtelingen, is de stad vol ambtenaren en dagbladschrijvers, die jacht maken op nieuws, en politiekers die rond de regeering draaien. Op hotels en scholen werd beslag gelegd, om de ministeries en administraties onder te brengen. Men is niet in staat een stap te doen in de Georges Ciemenceaustraat, of onder de platanen van het casinopark. of men ont moet bekende parlementaire figuren, leden van de vroegere Belgische regeering gevluch te bestuurders van uitgeverijen, bankiers, industrieelen, beroemde schrijvers, talrijke vrouwen uit het Parijsche gezelschapsleven en- bekende kinemasterren. Roosevelt zou als kandidaat worden uitgeroepen CHICAGO, 17 Juli. De democratische partijdag werd op voorstel der groep Roose velt verdaagd tot dezen namiddag. Senator Byrnes, de grootste propagandist voor een derde ambtstermijn van Roosevelt, riep on der toejuichingen, uit, dat de partijdag he den avond zijn voornaamste taak. de aan stelling van Roosevelt als candidaat, zou volbrengen. Leidende personen in de partij zijn algemeen van oördeel dat na de uiteen zetting van gisteren, Roosevelt als kandidaat zal uitgeroepen worden en dat hij, gezien het eenparig akkoord van de partij de kandida tuur zal aanvaarden. Roosevelt's verklaring wordt onduidelijk geacht NEW YORK. 17 Juli. De onduidelijke verklaring van Roosevelt, in verband met zijn kandidatuur voor het presidentschap, lokt in verscheidene bladen kritiek uit. o.a. in New York Times en New York Herald Tri bune WASHINGTON. 17 Juli. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Huil. logenstraf te verleden Dinsdag, meermaals dat hij zich zou beijveren om tot President- of onder president van de Vereenigde Staten te wor den verkozen. Een panorama van Haïffa, waar de pijplijn van Mossoel uitmondt. ROME, 17 Juli. Belangwekkende bijzon derheden aangaande de aanvallen door Italiaansche bombardementsvliegtuigen op belangrijke Engelsche lucht- en viootbases in Palestina, en op het uiteinde van de voor Engeland uiterst gewichtige pipe line de haven van Haïfa, worden door den specia- len korresponden t van het Stefani Agent schap verstrekt. Bij dezen aanval, zoo luidt het in het be richt, moesten er ten minste gedurende vijf uur over de open zee worden gevlogen; ver volgens moesten de Italiaansche bommen werpers er vooral opletten, niet in het-zich t- veld van het eiland Cyprus te komen. Daar bij veroorzaakten de geringe zichtbaarheid en subtropicale temperatuur groote moeilijk heden. Volgens de zeer groote militaire beteeke- nis van Haïfa, werden de Italiaansche vlieg tuigen aanstonds door de langsheen de kus ten en rond de stad op de hoogten, opge stelde afweerbatterijen hevig beschoten. Spijts dezen tegenstand, gingen de Italiaan sche bommenwerpers tot den aanval over od de groote petroleumtanks, de haven en het vliegplein. Alle objectieven werden door bommen van middeloaar en zwaar kaliber getroffen. Toen vijandelijke jagers tot den tegenaan val opstegen, was het reeds te laat. vermits de suksesvolle aanvallen der Italiaansche bommenwerpers reeds ten einde waren. Met dezen aanval, is het Italiaansche luchtwapen tot een Engelsche basis in de Middellandsche Zee doorgedrongen, basis die door de Britsche admiraliteit, wegens de af stand van honderden kilometer, welke ze van Italiaansche luchtbasissen scheidt, als onbe reikbaar werd aanzien. De Italiaansche vliegers hebben eveneens het bewijs geleverd, dat zij in de Middel landsche Zee naar goeddunken handelen en tegenaanvallen tegen de verst afgelegen vijandelijke basissen kunnen ondernemen. Tijdens hun terugkeer konden de beman ningen der bommenwerpers nog gedurende langen tijd, de sporen van hun zegevolle ROME. 17 Juli. Uit La Linea wordt ge meld dat Gibraltar Dinsdag opnieuw gebom bardeerd werd. Uit het Britsche slagschip Hooden het vliegtuigmoederschip Ark Royaldie voor kort zwaar beschadigd de haven zijn binnengeloopen, stegen groote rookwolken op. zoodat vermoed wordt dat deze schepen opnieuw zwaar werden getrof fen. Te La Linea werden meerdere personen door granaatsplinters van 't Britsch afweer geschut getroffen. STOCKHOLM. 17 Juli. Het dagblad Dagens Nyheter deelt uit Londen mede, dat de diplomatieke kringen van de Britsche hoofdstad het afbreken van de tot nu gevoer de Engeisch-Japansche onderhandelingen als een waarschijnlijkheid aanzien. Deze opvat ting spruit voornamelijk uit de berichten no pens de kabinetsvoiming te Tokio en op de verklaring van Hull over het verzet van de Vereenigde Staten tegen het sluiten van den weg ovei Burma. «A 't li; h— UGCNDA t' t uM0XM STMT 'CO i>'<T GZ3) mtsat u.iWT Het kaartje van Palestina, waarop men de Engelsche basissen ziet die door de Italiaansche vliegtuigen werden gebonv bardeerd. Van deze basissen is Haifa, eindpunt van de gewichtige pipe line de belangrijkste. actie, door hoog oplaaiende branden, gade slaan. Zware rookwolken boven de brandende petroleumopslagplaatsen bewezen hoe juist de Italiaansche vliegers hun doel wisten te treffen. Vijftig petroleumtanks xouden in brand staan VAN DE SYRISCHE GRENS, 17 Ju!i. Het bombardeeren van Haifa door de Italia nen heeft onder de bevolking van Danrus- kus groote geestdrift uitgelokt. Ook Frau- schen in uniform namen deel aan de mani festaties, welke te Damaskus en ook te Bey routh onder den vorm van samenscholingen en opmarschen spontaan plaats grepen. Op de bergen aan de grens tusschen Liba non en Palestina, staan vele menschen te kijken naar de reusachtige rookwolken voortkomende uit de brandende raffinade rijen. Naar het schijnt, werd de nieuwe raf finaderij. welke in allerhaast opgebouwd en juist voltooid was, in hare bijzonderste dee- len verwoest; men gelooft zelfs dat ze vol ledig vernield werd. De vlammen slaan op uit een vijftigtal petroleum-tanks. Moest de wind, die op het oogenblik uit het Westen waait, naar het Oosten draaien dan zou heel de stad in den rook gehuld zijn en misschien zelfs moeten ontruimd worden. Toen de Engelsche toestellen van Haifa lucht kozen, hadden de Italianen hun taak reeds volbracht en waren zij op den terug weg naar hun basis. Zij konden echter nog vaststellen dat zij de petroleum-tanks in brand geschoten hadden Het sukses dezer onderneming is vooral te danken aan de verrassing. De Britsche ad miraliteit achtte Haifa zoover van de Ita liaansche basissen (rond de 1,000 kilometer), dat de vijand nooit aan een zoo ver afge legen aanval zou denken. De Italiaansche vliegtuigen bleven meer dan vijf uren boven de zee en bewezen aldus dat de Middellandsche Zee voor hen slechts nog een uitgestrekt meer is, en dat zij alle vijandelijke havens kunnen bereiken. EEN TELLING VAN ONGE MANNEN EN VROUWEN IN HET SEINE-DEPAR- TEMEMT BEVOLEN PARIJS, 17 Juli. De prefekt van het de partement der Seine heeft een verplichte telling bevolen van alle jonge mannen en vrouwen van 14 tot 20 jaar, die op 1 Juli in dit departement woonden. Ket doel van genoemde telling is. de jonge lieden te bereiken voor de noodige beroeps voorbereiding en vorming. Men hoopt door dergelijken maatregel, het heropleven van het economisch leven en een wapen ter bestrijding van de werkeloosheid waardoor vooral de Jeugd zwaar getroffen wordt, te bekomen. Een beroep op Amerikaansche piloten NEW YORK. 17 Juli. Er schijnt in En geland reeds zulk gebrek aan geoefende vlie gers te heerscnen, dat de Engelsche over heden Amerikaansche piloten verzoeken dienst te nemen bij hun luchtwapen. In de pers te New York, verschenen giste ren eensluidende meldingen uit Londen* waarbij onder juiste aanduiding van wer- vingsbureelen in Canada, bekwame Ameri kaansche vliegers, met voorkeur, zij die min stens 250 vlieguren volbrachten, gevraagd werden om bij het Britsche luchtwapen dienst te nemen. De vrijwilligers, zoo meldt het blad HcralcL Tribune, zijn zelfs niet verplicht den eed van trouw aan de BriLsche Kroon af te leg gen. Ook wordt de samenstelling van zelf standige Amerikaansche luchtkaders beloofd, indien de Amerikanen zich in voldoend getal aanbieden. Benevens piloten, schijnt Engeland ook grondpersoneel en radiotelegrafisten drift- gend noodig te hebben, vermits bovenver melde aanvraag ook tot hen gericht wordfc

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3