De Kablnetskrisis in Japan Het Spoorwegpersoneel terug aan het werk Frankrijk heeft zware verliezen aan groote passagiersschepen geleden De luchtverbindingen tusschen Zwitserland en Spanje zullen hersteld worden Bevoorradmgsmoeilijk- heden in Fransch Marokko +-++ Rijke tomatenoogst in Nederland Prins Konoye zal vermoedelijk het nieuw kabinet samenstellen Het leger eischt verre gaande binnenlandsche hervormingen y Zullen nu ook weldra weer terug de treinen loopen Zooals in ons blad werd aangekondigd, heeft het personeel van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen verle den Maandag over heel het land zijn werk hernomen. Deze werkherneming die zich in feite op vele plaatsen bepaalde bij het eenvoudige aanbieden van het betrokken personeel bij zijn onmiddellijke oversten geschiedde op bevel van den h. Rulot, Directeur-Generaal van de N.M.B.S. In het desbetreffend dienstorder, aan het Spoorwegpersoneel gericht, zegt de h. Rulot dat het exploiteeren der niet door militairen bezette of gebruikte spoorlijnen, terug is toe vertrouwd aan de Nationale Maatschappij. In verband met'deze werkhervatting ont vingen de verschillende Dienstleiders op dracht zonder verwijl over te gaan tot een grondig onderzoek van den toestand der spoorlijnen en inrichtingen hunner dienst- omschrijving. De gewestelijke Directeurs ontvingen te vens opdracht al de reizigers- en goederen treinen in te leggen, die zij kunnen inrichten. Te dien einde noeiige herstellingswerken van ondergeschikt belang aan lijnen en materieel dienen onmiddellijk door het spoorwegperso neel uitgevoerd. In de stelplaatsen voor locomotieven en de werkhuizen moet dienvolgens alle beschik baar personeel dienen te werk gesteld. Het stationspersoneel ontving anderzijds opdracht passende maatregelen te treffen, ten einde onverwijld het goederenvervoer te kunnen hernemen. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat in gevolge hooger bedoelde schikkingen reeds enkele treinen konden worden ingelegd, o. m. voor het vervoer van steenkolen. In de betrokken kringen werd ons verder verzekerd dat van zoodra vanwege de Mili taire Overheden de noodige toelating zal zijn bekomen tot het vrijelijk benuttigen van enkele belangrijke knooppunten, er mag wor den verhoopt dat het Spoorwegverkeer bin nenkort normaal alhoewel nog in streng beperkten zin zal kunnen worden herno men. BARCELONA, 16 Juli. In welingelichte kringen deelt men mede dat binnen weinige dagen de luchtverbindingen tusschen Zwit serland en Spanje zullen hersteld worden, na onderbroken geweest te zijn tengevolge van den internationalen toestand. TANGER, 16 Juli. De toestand in Fransch Maroxko wordt dagelijks ernstiger, ten gevolge van de moeilijkheden in de be voorrading. Sedert het sluiten van den wa penstilstand wordt de kust van Noord-Afrika door de Engelschen methodisch afgesloten. De Fransche overheden hebben thans be sloten levensmiddelen ten behoeve der blan ke bevolking in te voeren. PRIJZEN TE HOOG VOOR UITVOER NAAR BELG IE BRUSSEL, 17 Juli. De tomatenoogst zal dit jaar iri Nederland zeer overvloedig zijn en wordt op ruim 70 millioen kilo geschat. Hoewel de uitvoer naar Engeland die verleden jaar 14 millioen kilo bedroeg thans geheel wegvalt zijn de prijzen welke de kweekers ontvangen zeer goed. Het binnenland neemt alles vlot af en ook de voor den export goed gekeurde tomaten vinden makkelijk koopers. Weinig of niets ging er in de laatste week naar België. Ook peeën en bloemkool worden op de bin- nenlandsche markt thans tegen een dubbe len prijs van verleden jaar verkocht zoodat de prijzen te hoog zijn voor den uitvoer. Al leen komkommers gaan veel naar het buiten land. Het gemelde verlies van het 28.124 bruto reg. ton groote inelle stoomschip Champ- lain van de Compagnie Générale Trans- atlantique, door een mijnontpiolfing betee- kent voor de Fransche handelsvloot een zwa- 1 HET ALGEMEEN MIEÜWS VWiHDAG 19 JULI 1940. TOKIO, 17 Juli. In politieke kringen alhier is men algemeen van meening, dat de eenige Staatsman, die bekwaam is de heer- echende binnen- en buitenlandsche vraag stukken op te lossen, prins Konoye is. Als beslissend voor zijn verwachte benoe ming tot Minister-president, wordt de hou ding van het leger en van de politieke par tijen aanzien, die zich te zamen ten gunste eener zoogenaamde nieuwe politieke struk- tuur hebben uitgesproken. Naar men verder in politieke middens ver klaart. staat Konoye voor drie groote vraag stukken 1° Het tot stand brengen van een dracht op politiek gebied, wat door alle volkslagen, door het leger en de zakenmid- dens gesteund wordt2° Vorming van een Regeermg, die de nieuwe eendrachtspolitiek weerspiegelt3° Doorvoeren van buiten- en binnenlandsche hervormingen vereischt door den nieuwen toestand in de wereld, en steu nend op eene eenheidspartij in het Parle ment. Vermits de ontbinding van de meeste par tijen reeds een voldongen feit is, en de ver dwijning der Minseito verwacht wordt, mag de stichting van een corporatie op eenheids- politieken grondslag aan het hoofd waarvan Konoye zal staan, tegemoet gezien worden. Deze corporatie zal de vroegere politieke partijen in den Rijksdag vertegenwoordigen Van beslissende beteekenis, heeten de poli tieke kringen de samenstelling van het nieu we kabinet. In verband hiermede wordt verklaard, dat in het algemeen buiten- en binnenlandsche halfslachtige maatregelen, zooals zij door de jongste oorlogscabinetten werden genomen, in dezen tijd niet meer tot de mogelijkheid behooren. Daarom wordt verwacht, dat Ko noye zelf. in de toekomst, het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zal beheeren, totdat volledige klaarheid op gebied der nieuwe buitenlandsche richtlijnen, ontstaan is. In verband met het ambt van Minister van Buitenlandsche Zaken, worden hoofdzakelijk de namen van den vroegeren ambassadeur te Rome. Shiratori, en den vroegeren ambas sadeur te Berlijn, generaal Oshima, voorop gezet. PRINS KONOYE Groot belang verwekt ook de benoeming van den minister van Oorlog, waarvoor de generalen Tojo, Umezu en Tada op den voor grond treden. Als minister van Marine, noemt men benevens den naam van den vroegeren minister van Marine. Ygshida, de admiralen Oikawa en Hasegawa. Konoye zal voorwaarden' stellen TOKIO, 17 Juli. Volgens het blad To kio Nichi Nichi is men in goed ingelichte kringen van meening dat Vorst Konoye slechts de functie-post van Eerste-Minister zal aannemen, indien de militairen zekere voorwaarden aannemen. Daardoor wil Ko noye voor de toekomst eene goede samenwer king met de militairen verzekeren. Indien het leger zou weigeren, zou Konoye ervan afzien een kabinet te vormen. Desgevallend zou dan een overgangs-kabinet worden opge richt. Het bezoek van den Keizer aan de vloot afgelast TOKIO, 17 Juli. Eerste-Minister Yonai werd, volgens Domei meldt, door den Keizei verzocht, tot nader order, in dienst te blij ven. Het bezoek van den Keizer aan de vloot, hetwelk voor 18 Juli voorzien was, werd af gelast. Geen beslissing vóór den terug keer van den Keizer TOKIO, 17 Juli. Ten aanzien van de wijddragende politieke beteekenis, welke aan de samenstelling van het nieuwe kabinet toe gekend wordt, is men hier algemeen van meening dat de beslissing eerst zal vallen na den terugkeer van den keizer in de hoofdstad Naar het schijnt, zoo verneemt men in de politieke kringen, zal daarbij groot belan gehecht worden aan de houding van het leger daarom ook heeft de keizer den minister van oorlog Hata, in verhoor ontvangen om zich omtrent alle vraagstukken te doen inlichten. Naar gemeld wordt hebben de generaals Su- giyama en Terauchi deelgenomen aan de voorafgaande besprekingen nopens de kabi netsvorming welke heden plaats grepen. De Keizer raadpleegt Kido De keizer heeft den lord grootzegelbewaar der, markies Koisji Kido ontboden naar Ha- jama, waar de keizer verblijf houdt, om te vernemen, wie naar Kido's meening de ge schikte persoon voor den post van minister president zou zijn. Kido vroeg een termijn voor de beant woording van deze vraag en keerde daarop naar Tokio terug. Domei meldt verder, dat Kido met het oog op het gewicht van zijn opdracht heeft be sloten morgen een aantal voormalige pre miers, onder wie Konoje. Hiranoema en Oka- da, uit te noodigen en hun meening te vra gen. De keizer van Japan zal vandaag, in ver band met den politieken toestand van zajn zomerverblijf Hayama naar Tokio terugkee- ren. Konoye nam reeds poolshoogte TOKIO, 17 Juli. Naar verluidt zal Mar kies Kido die heden in zijn bureelen ten Kei zerlijken Paleize talrijke besprekingen voerde, reeds heden avond aan den Keizer voorstellen Vorst Konoye met de Kabinetsvorming te be lasten. De Keizer wordt hier heden namiddag verwacht. Vorst Konoye is hier reeds aange komen en heeft reeds voeling genomen met verscheidene staatslieden. In de met Konoye vertrouwde middens is men van meening dat Konoye de Kabinetsvorming op zich zal ne men. Een vertrouwensmotie TOKIO, 17 Juli. Tijdens een vergadering waaraan de voormalige Minister-President, Baron Wakatsuki, Generaal Hayasi, de admi ralen Okada en Hirota. evenals de President van den Staatsraad, deelnamen, werd er een vertrouwensmotie aan het adres van vorst Konoye opgesteld. In aansluiting bij deze conferentie, had vorst Konoye nadien een onderhoud met Mar- kies Kido, gesprek dat algemeen als bevesti ging wordt beschouwd van het feit, dat de laatste heden avond aan den Keizer zal voor stellen, vorst Konoye met de samenstelling van het Kabinet te gelasten. TOKIO, 17 Juli. Het plotselinge ontslag van het Kabinet Yonai was voor Tokio een algemeene verrassing, alhoewel men sedert lang reeds een krisis verwachtte. Men dacht dat Yoni minstens zou ge poogd hebben het huidige ministerie met nieuwe titularissen van Buitenlandsche Za ken en Oorlog voorloopig zou behouden heb ben. Een verzoek aan krijgsminister Hata. zijn opvolger te noemen, werd echter van de hand gewezen na het gezamenlijk besluit der lei dende generalen dat het leger geen andere oorlogsminister in het kabinet wenschte te noemen. Zulks veroorzaakte het gezamenlijk ontslag. De Minister van Oorlog gaf als uitdrukke lijke reden van zijn ontslag ep dat het Ka binet Yonai tegenover de nieuwe politieke struktuur een passieve houding aannam. Een binnenlandsche politieke hervorming is echter noodzakelijk om de steeds stijgende moeilijkheden van Japan te overwinnen. In dien Japan werkelijk wil slagen de geplande nieuwe orde in Oost-Azië in te voeren, moet het krachtdadig de gevolgtrekkingen die nu reeds uit den Europeeschen oorlog kunnen gemaakt worden, uitbaten. De gewichtigste opdrachten van het nieu we ministerie zijn de volgende Ten eerste onvoorwaardelijke aanname van de door volk en partijen geëischte en door het leger gesteunde eenheidsbeweging, als grond voor de autoritaire leiding van den Staat. Ten tweede ve-lkomen reorganisatie van de ekonomie door Staatscontrole. Ten derde klare doeipeilen in de Buiten landsche politiek, vooral om een eind te stel len aan den oorlog met China, als grondslag voor de nieuwe politieke en economische orde in Oost-Azië. De Normandie in de haven van New York. Zooals men weet werd door de Amerikaansche autoriteiten te New York beslag op dit 33,423 ton-groote schip gelegd, ter bekoming van zekerheid van betaling van schulden. ren klap. Met dit schip, aldus de Frankfurter Zeitung, heeft deze grootste Fraiische reede- rij, die zich in de eerste plaats met de vaart op het Noordelijk gedeelte van den Atlan- tischen Oceaan bezighoudt, binnen drie ja ren drie van haar beste schepen verloren. In 1938 werd allereerst het motorschip Lafayette slachtoffer van een brand, zoo dat het schip moest worden gesloopt. Eenige maanden later ging, eveneens ten gevolge van een brand, het moderne snelle stoom schip Paris groot 34,569 bruto reg. ton, verloren. Thans is de eerst in 1932 gebouwde Champlain gevolgd. De reederij heeft in de Noord-Atlantische passagiersvaart slechts nog de beschikking over de helft van haar vloot, namelijk de te New York opgelegde Normandie de in 1927 gebouwde He de France en de oude re in 1924 gebouwde De Grasse Een vernieuwing van de vloot van de ree derij was reeds verleden jaar dringend nood- De tewaterlating van dit nieuwe reuzenschip zou in 1942 en de indienststelling in 1944 ge schieden. Daarnaast is ook de kiellegging van een schip groot 30,000 bruto reg. ton ter sprake gekomen. Aan dit bericht van de Frankfurter Zei tung kunnen wij toevoegen, dat eenige da gen geleden uit Shangai is gemeld, dat de Engelsche autoriteiten te Singapore den Franschen oceaanreus lie de France 43,450 ton bruto, in beslag hebben genomen, toen dit schip op weg van de Vereenigde Staten naar Australië te Singapore binnen liep. De Britten heschen onmiddellijk de Britsche vlag op het schip. Daarvóór was reeds bericht, dat de Amerikaansche auto riteiten te New York ter bekoming van ze kerheid voor betaling van schulden beslag op de Normandie 83,423 ton bruto, had den gelegd. Met de kans op verdere verliezen voor de Fransche passagiersboot moet dus rekening worden gehouden. zakelijk. Vóór het uitbreken van dezen oor log bestonden plannen om ter vervanging van de Paris einde 1940 een zusterschip van de Normandie in aanbouw te geven, hetwelk den naam Bretagne zou krijgen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4