Uit het Gentsche Brusselsche kroniek RECHTSZAKEN Muziekleven te Brussel Een slachter kocht een varken te Anderlecht Dooclelijk verkeersongeval te Diepenbeek HET ALGEMEEN NIEUWS I VRIJDAG 19 JULI 1949 KUNSTTENTOONSTELLING In het Paleis der Gentsche Hoogeschool, hadden wij het genoegen de tentoonstelling Kleur en Fleuringericht ten voordeele van de kunstenaars, te bezoeken. Verschil lende kunstenaars hebben er aan gehouden hun medewerking aan deze expositie te ver- leenen Wij treffen er schilderijen aan van Marie Ingels, Rafaël De Buck, Bruynseraede, Maurice Sys, Goddron, Berghmans, Oscar Hoge, Piet Lippens, Leonara De Buck, Pol Van Assche, Frederic de Smet, Herman Ver- baere Octaaf Soudan, F. Steyaert, Alice Keelhoff, Karei Van Belle, en andere. Etsen van J. Cantré, J. De Bruycker en A. Van Hoecke; teekeningen van Baron G. Minne en De Keyser; beeldhouwwerk van Baron Minne, Van Den Meersche, Cantré, Sarteel, Domien inghels e.a. De hierboven vermelde namen, en er zijn er aie ontbreken, getuigen van de verschei denheid der tentoongestelde werken. Elke schilderij, teekening of sculptuur afzonderlijk beschrijven zou ons te ver leiden. Een indruk over het geheel geven is naar ons meening, de doeltreffendste critiek die we kunnen uit brengen. Het algemeen uitzicht van de Aula. wat de versiering betreft, mogen wij zeer geslaagd noemen. Op al de trappen stonden er witte en blauwe hortensia's. De manier waarop de kunstwerken tentoongesteld waren, vonden wij minder gelukt. Men kon zich nauwelijks bewegen tusschen de afsluitingen waar men de schilderijen opgehangen had. De werken waren ook veel te dicht bij mekaar geplaatst, zoodat menig doek, dat misschien op zich zelf wel interessant was, niet tot zijn volle waarde kwam. Wij moeten ook vaststellen dat al de artisten niet hun beste werken in zonden. De- werken die meest onze aandacht trok ken waren deze van Baron G. Minne. Ook de etsen van De Bruycker zien wij altijd graag terug. Wij genoten erg van den Karei Van de Woestijne-kop door Cantré gebeeldhouwd. Oscar Hoge zond een raak geteekend en zeer schilderachtig stadsgezicht in. De doe ken van Piet Lippens en F. de Smet zien wij steeds met veel genoegen terug. KRING KUNST EN KENNIS KUNST TOMBOLA TEN GUNSTE DER ARTISTEN De h. Rubbens, secretaris van «Kunst en Kennisdeelde ons mede dat binnen en kele dagen tot de openbare uittrekking van de tweede reeks van de kunsttombola zal overgegaan worden. De derde reeks waarvan reeds verscheidene loten werden verkocht zal binnen afzienbaren tijd eveneens aan de beurt komen. MUZIEKLEVEN Ter gelegenheid van 11 Juli had een mu- ziekrecitaal plaats in de Rotondezaal der Gentsche Hoogeschool. Wij hadden het genoegen de dames Van de Velde-Muyshondt, - pianiste, en Tuypens- Delamare, zangeres, in hiin repertorium té hooren. De uitvoering van liederen, die zeer geslaagd mag worden genoemd, was voor ieder kenner een waar genot. Wij mogen bei de artisten van harte gelukwenschen. Het trio Van Damme trad. op Zondag 14 dezer, in de zelfde zaal, voor het Gentsche •publiek op. Jammer genoeg was de Rotonde der Hoogeschool amper een derde gevuld. De Duitsche Overheid had zich doen vertegen woordigen. Wat wij te hooren kregen was voor de luisteraars een echte weelde. De uitgevoerde stukken waren perfect vertolkt. Spijtig, zoo als wij het ten andere reeds zegden, dat er niet meer volk aanwezig was. M. Op het Justitiepaleis DE VACANTIE De Rechterlijke vacantie is deze week aan gevangen. De voorzitter der rechtbank van Eersten Aanleg te Gent, heeft echter beslo ten dat voor wat de Boetstraffelijke Recht bank betreft, er gedurende de vacantie zit tingen zullen plaats hebben op volgende da gen Den Vrijdag en Zaterdag van 19 Juli tot 14 September voor de Kamer van drie rech ters en den Maandag en Dinsdag van 22 Juli tot 10 September voor de Kamer van 1 rech ter. Deze maatregel werd getroffen door het feit dal talrijxe dossiers op een beslissing wachten en ook tengevolge der lange reeks zaken met betrekking op de plunderingen, welke neg hangende zijn. In de Advokatenorde De Advokatenorde bij het Hof van Beroep van Gent is overgegaan tot de verkiezing van een nieuwen stokhouder in vervanging van h Mter De Cock, wiens mandaat ten einde is. In zijn plaats werd verkozen h. Mter Oscar Tytgadt. Verder gaf de verkiezing voor de samen stelling van den Tuchtraad der Orde, den vol genden uitslag Mters Albert Kluyskens, Jozef Zenner, Maurits Mathijs. Georges Poll, Renée De Rijcke. Geo Eeckhaut, H De Pot ter, Marcel De Beer, R. De Saegher, A. Van Hoorebeke, Joz. De Cnyf, Albert Haché, F. Duchêne, Leon Hebbelinck. De groote vacantie in de scholen Tengevolge der huidige omstandigheden werd de groote vacantie die gewoonlijk in de eerste dagen van Juli aanvangt, voor een drietal weken verdaagd. Voor de offi- cieele scholen werd zij thans vastgesteld op 27 Juli aanstaande. De vrije onderwijsge stichten hebben den aanvang hunner vacan tie ongeveer rond denzelfden datum vastge steld. Winkeliers en handelaars, opgepast Volgens een verordening van 10 Juni 1940 zijn prijsverhoogingen van alle waren ten strengste verboden Talrijke winkeliers en handelaars schijnen zich om deze verorde ning niet te bekommeren en hebben de prij zen hunner koopwaren aan een gevoeligen opslag onderworpen. Zulks geldt bijzonder voor wat de waren betreft waarin zich een zekere schaarschte laat gevoelen. De stadskommandant, aan wie deze zaak ten gehoore is gekomen, heeft een prijzen lijst laten opmaken zooals ze door het Minis terie van Ravitailleering en Volksgezondheid werd vastgesteld. Vergelijkingen zullen ge daan worden met de prijzen welke thans ge vraagd worden De winkels waar vastgesteld zai worden dat prijsverhoogingen op on rechtmatige wijze werden toegepast, zullen onmiddellijk gesloten ivorden en de koop- ivaar welke er zich in bevindt aangeslagen en tot bijkomende voeding aan de armere be volkingskringen verdeeld, in zoover het le vensmiddelen betreft. In hetzelfde bericht zegt de Stadskomman dant verder dat er geen gegronde redens tot prijsverhooging bestaan. Indien elkeen zijn plicht begrijpt en bijtreedt tot de recht matige verdeeiing der levensmiddelen, zal zoowel arm als rijk tegen uiteindelijke econo mische instorting beschut zijn. Aldus zal nie mand nood lijden, want er is genoeg voor allen. De Stadskommandant is voornemens met de meeste strengheid in té grijpen, om paal en perk te stellen aan de reeds ontstane strekking naar prijsverhooging. Politiebericht Vanaf Dinsdag 16 Juli werd het politie- bureel van de 9e Wijk terug van de de Smet de Nayerplaats, 10, naar de Mu^schenstraat overgebracht. De werken aan St. Niklaaskerk terug hernomen Maandagmorgen werden de herstellings werken aan de oude St. Niklaaskerk, op de Korenmarkt, terug hernomen. Zulks ge schiedt ingevolge het plan dat door het Stadsbestuur werd afgekondigd ter bestrij ding der werkloosheid en dat een reeks bouwwerken voorziet waarover wij eerst daags gewaagd hebben. Bericht aan de fruit en groentenhandelaars Bij deze worden de fruit- en groentenhan delaars uitgenoodigd tot het bijwonen der vergadering welke doorgaat in café Astoria, Korenmarkt. 17, Gent, op Vrijdag 19 Juli, te 18 u. 30, ten einde te vernemen hoe in de toekomst hun gedragslijn zal moeten zijn, en welke de verplichtingen zullen zijn van eenieder die dit beroep uitoefent. Ten einde Uwe toekomst te waarborgen moogt U niet nalaten op deze vergadering aanwezig te zijn. Bericht aan de kruideniers Hierbij worden de heeren kruideniers er van verwittigd dat, op Maandag 22 Juli a.s„ te 18 u. 30, in het lokaal Astoria, Koren- iharfct;>T7, Gerit," rde"Twèsè&ealgémê(mexVer- gadering plaats grijpt, voor al deze die het beroep van kruidenier uitoefenen. Alle kruideniers worden hierbij uitgenoo digd deze vergadering bij te wonen. WAARHEEN VANDAAC Tooneel FOLIES-BERG ERE Alle Zaterdagen. Zondagen en Maandagen., te 19 uur, en 's Zondags, ook te a uur de Brusselsche revue 't Is niet gezeeverd met Fritz Vaerewijck, José Morrisson, Mariette Orban. Jeanne Winterberg, Liliane, J. Didier. K. Immers, O. V. d. Gaer, J. Berodes en V. Zief- fer; het orkest van Henri De Boeck, de Folies- Girls met het danspaar Luc eti Lily. Regie Gust Borgers. Prijzen van 2 tot 7 frank. OUD-BELG 1E Muslc-hallprogramma met de StatLs, perchis- ten; Mei ie Amory de Fellows en hun ballet; Suzy Wanaas de vrouw met de tooverringen; Albert Espagne. aan het orgel. Groot orkest van Ouu-België onder leiding van den heer Deltour. Alle dagen, van 19 tot 22 uur; Maandag. Donderdag en Zaterdag, eveneens s namiddags, te 15 u. 30. s Zondags doorloopend vanaf 14 u. 30. ALHAMBRA Alle avonden, music-hall programma met al lerlei attracties en balletten. Orkest onder de leiding van den h. Roels. PATHE-PALACE Zondag 21, ln dagvertooning, de Barbier van Sevilla van Rossini, met Jw M. L. Flo- riaval en Prick, H.H. Steny, Andrien, Van Ob- bergh, Rodia en Lefevre. Groot orkest en koo- ren van den Koninklijken Muntschouwburg onder leiding van M. René Defossez. Prijzen der plaatsen zeer gematigd. Plaatsbespreking zonder kosten, alle dagen van 10 tot 18 uur in Pathé-Palace. Kinema's Programma's voor de week van 19 tot 25 Juli CHRISTINE, Laken. Een Java. met Ginette Leclerc. La Lol Vlole. politiefilm. Actualitei ten Ufa Kind. geweigerd. FILM AC, Brussel-Noord. Goed voor alles, goed voor niets, met Stan Laurel en Oliver Hardy. Slotakkoord, muziekfilm. Actualitei ten Ufa. Kind. toegel. KINOX, St-Jans Molenbeek. De Laatste Kaart, met Ricardo Cortez. De Groote At- traktie, cirkusfilm Journal Ufa, in le week België. Kind. geweigerd. LEOPOLD, Molenbeek. André Hardy. Cow boy, met Mickey Rooney en Lewis Stone. Daarbij klucht, documentaire en Journal Ufa in le week. Kind. toegel. NOVA, Anderlecht. Louise, met Grace Moo re en Georges Thill. Een Paard dat Geld wint. avonturenfilm. Kind. toegel. REX, Chaussée d'Anvers. Face au Destin. met Josseline Gaël en J. Aquistapace. Tango, avonturenfilm. Kind. toegel. RIO, Laken. De Schoone Cabaret: lère. met Jeanette Mac Donald en Nelson Eddy. Daar bij klucnt, teekenfilm en documentaire. Kinderen toegelaten. i n0, Anderlecht. Louise, met Grace Moore en Georges Thill Mr Dynamite, avonturen- j film. Kind, 'toegelaten. Boetstraff. Rechtbank te Cent DIEFSTAL VAN KOOPWAREN. Vrouw Emma H..., uit St-Amandsberg. welke zich op 21 Mei laatstleden plichtig had gemaakt aan diefstal van koopwaren, hoorde zich ver- oordeelen tot 3 maanden gevangenisstraf en 300 fr. of 15 dagen. STRENGE STRAFFEN VOOR PLUNDE RAARS EN HELERS. Voor de Gentsche Rechtbank verschenen de volgende personen die betrokken zijn in een reeks plunderingen aan de Gentsche haven Duh... Jan, uit GentRachel D..., uit GentJeanette W..., uit GentHendrik De M..., uit GentEmiel Br..., uit Gent en Emiel De B..., insgelijks uit Gent. Zij werden tot de volgende straf fen veroordeeld De eerste, tweede, vierde en vijfde, elk tot 6 maanden gevangenisstraf; de 3do tot 3 maanden gevangenisstraf en de 6de tot 7 maanden gevangenisstraf: DIEFSTAL. Robert G.... uit Gent. aan gehouden uit hoofde van diefstal te Gent. den 23 Mei 1.1. werd verwezen tot 6 maanden gevangenisstraf en 350 fr. boete of 15 dagen. Jacques De S.... uit Gent, die vervolgd werd wegens bedriegelijke wegneming eener som van 3000 frank ten nadeele van Van Hoolegem. uit Gent, wordt verwezen tot 4 maanden gevangenisstraf en 182 fr. boete of 8 dagen, voorwaardelijk voor 5 jaar. AANHOUDINGSMANDATEN BEKRACH TIGD. De Raadkamer der Gentsche Rechtbank heeft de aanhoudingsmandaten bekrachtigd van Jozef G..., 45 j.. uit St-Mar- tens-Latem, beschuldigd van diefstal van al lerhande voorwerpen, en van Maurice Col..., uit Gent, aangehouden wegens diefstal van een fiets. Boetstraffelijke Rechtbank te Kortrijk JEUGDIGE OPLICHTER. Toen het be- vel der regeering werd uitgevaardigd waarbij de jonge weerbare mannen zich naar Frank rijk moesten begeven, vertrok de jeugdige August Justin, kostganger in de verbeterings- school van St Hubert, samen met andere makkers. Hij kon echter, even als vele an dere jongelingen, al niet ver geraken en moest zich te Merville ophouden Hier trof hij na enkelen tijd een inwoner aan van Zwevegem, h. Gomaar Vandendorpe, die een overbrenging van schippers naar Frankrijk had verzekerd en die zich gereed maakte om met zijn auto de terugreis naar Zweve gem aan te vatten. Justin vroeg hem de reis te mogen medemaken hetgeen werd toeges- staan. Het kereltje verbleef enkele dagen in de woning van h. Vandendorpe en werd er goed verzorgd. Dan kwam de kwestie te berde van het terugvoeren naar St Hubert. De jeugdige Justin beweerde dat zijn ouders die, volgens zijn zeggen, een schoenwinkel openhielden nabij de kerk van St Hubert, integraal de vervoerkosten zouden betalen. Toen men inhet stadje aanlandde, bleet écfi- ier, dat. de,.historié van jjéri sctóeri^Akèt ïrit de lucht was gegrepen en Jusnn eenvoudig kostganger was van de plaatselijke Staat s- weldadigheidsinrichting Hier werd het be stuur van het geval op de hoogte gebracht en h. Vandendorpe, na in het bezit te zijn gesteld van de noodige bewijsstukken, kreeg opdracht het kereltje te'*ug te voeren en ter beschikking te stellen van het Kortrijksche Gerecht, waarop wrerd ingegaan. De Rechtbank nam verzachtende omstan digheden in aanmerking spruitende uit de aanwezigheid van de heel special", toestan den en verwees Justin tot een gevangenis straf van acht dagen en een boete van 182 fr. Hij werd terug naar de gevangenis geleid in afwachting zijner wederoverbrenging naar hoogergemeld gesticht Zeggen wij nog dat gedurende zijn kort verblijf bij h Vanden dorpe het kereltje gelegenheid had gevonden om er zich plichtig te maken aan allerhande kleine ontvreemdingen waarover h. Vanden dorpe. uit medelijden, echter geen klacht indiende. TOEN HIJ HET WILDE SLACHTEN WAS DE VETLAP VERDWENEN Er worden thans in de hoofdstad van ons land niet alleen fietsen doch ook varkens gestolen. Dit blijkt uit hetgeen gister te Anderlecht aan de slachthuizen is voorgevallen. De slachter Raymond D..., woonachtig Grootveldlaan te Ukkel had een varken ge kocht in de Ropsy Chaudronstraat. Een on bekende heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt een korte afwezigheid van den kooper om met den vetlap, die een hon derdtal kilo woog en in de hall van het slacht huis stond te wachten, spoorloos te ver dwijnen. De schaamtelooze dief was dadelijk het voorwerp van bedrijvige opzoekingen. De Sporenherdenking te Leuven Door het Katholiek Vlaamsch Hoogstuden tenverbond, in samenwerking met de Vlaam- sche cultureele vereenigingen, wordt op Don derdag 18 Juli te Leuven een Sporenherden king ingericht. Een feest vergade ring wordt te 20 u. 15 ge organiseerd wellicht in de zaal Lovanium, waar door» E. P. Callewaert en door Mter Lagrou het woord zal worden gevoerd. Een eventueele verandering van zaal zai tidig worden bekend gemaakt. REXt Etterbeek. Je chante. met Charles Trenet. Zamboango. document, film. Journal Ufa in le week in Belgiw. Kind toegel. RIO, Etterbeek. Cafe du Port, met Live Viala en René Dary. Zamboango. u vont uren- Mm. Journal Ufa in le week België. K. toeg. VAILLANCE, Anderlecht. Séquioa. met Jean ne Parker. Eene Vrouw aan Boord, klucht film Journal Ufa. Kind. toegel. Jn de Middagconcerten De concerten dezer week werden Ingezet met een recitai door den pianist öcharrea. leeraar aan het Conservatorium. De uitvoering van de Sonate ln Cis kl. t. (Sonata quasi una Fantazia) werd uitgevoerd met een beheersenmg die wei eenigerruate La koelheid oversloeg. Aan het werk van Chopin ontleende de kunstenaar een paar werken vaa mindere beteekenis Een mazurka in Cis Kl. t. en een Impromptu m Ges gr. t. Het is weinig aanbevelenswaardig twee werken ui denzelfden toon op malkaar in een program ma te laten volgen. Na de sonate waarvan do uitgebreide hoekbewegingen bil na bestendig den toon van Cis bewaren, schiep de Mazur ka een indruk van eentonigheid, des te meer daar de uitvoering hoe academisch ook, niet bizonder vermocht te boeien. Met het Menuet Antique van Ravel, kwam. eindelijk wat welkome rantazie ln het pro gramma. Waarom dit menuet antiek genaamd is. blijft ons een raadsel... Het is overigens een mooie evenwichtige en smaakvolle kla viercompositie, die een verzorgde interpreta tie genoot. Tot slot speelde Scharrés een Scherzo fan- tasque van eigen vinding niet zeer dure schittering van virtuoze klaviertrukjesdo vertolking ervan werd op luid applaus ont haald. Dinsdag bood de orkestdirigent René Defos sez met een uitstekend kamerorkest een zeer boeiend programma aan. Het werd ingezet met een Symphonle in Bes gr. t. van Johan Christian Bach Wij kennen, ai te weiipg net werk van dezen hoogbegaaf den zoon van Johan Sebastian, en dat is te betreuren, want hij was een baanbrekend kun stenaar. een overtuigd beoefenaar van den. nieuweren stijl zooals die door Stamitz werd ingevoerd. De hier uitgevoerde symphonle is overigens nauw aanverwant met den stijl van Haydn, d:e de tijdgenoot van den Milanee- schen Bach was. De motleven zijn er vol gees tigheid en gevoel. Het werk heeft vooral een zeer mooi Andante waarvan de melodische snit wel eentgerraate aan de breeue Maendelsche melodiegolving doet denken (vergeten wij niet dat Johan Christian zijn twintig laatste jaren m Lonoen werkzaam is geweest). De fijne Instrumentatie bekoort van het be gin tot het einde. Het tweede nummer van het programma, het beroemde Adagio voor snarenorkest van Guil- laume Lekeu. is wellicht een der somberste en weemoedigst bladzijden die men in de muziek kunst zou kunnen aanwijzen. Het orkest van den H. Defossez gaf daarvan een uiterst diep gevoelde vertolking, die het publiek geweldig te oakken kreeg. Defossez schijnt ons een tem peramentvol kunstenaar te zijn, die in het on der zijn gezag geplaatste orkest iets van zijn eigen gevoeligheid weet over te brengen. Het concert besloot met een prachtige ver tolking van de zoo levendige en opgewekt» Ouverture voor Figaro's Bruiloft van Mozart, die op aandringen van het gehoor moest wor den hernomen. In het Pathé-Palace Voor de operavertooningen ln het Pathé-Par- lace komt net publiek buitengewoon talrijk op. Zoo ging de vertooning van. Zondagnamiddag voor een volledig uitverkochte zaal. Men speel- de Véröl'a.-Traiyiata.^g^iig ijet imprq^isato- risch karakter van ffeze operü-organisaLe in een daa*vQO*' maar zaal. d&wijLs met onvoldoende voorbereiding en met de ele menten, die voorhanden zijn en waarmee men zich tevreaen moet stellen', toont het publiek zich gaarne voldaau. Mevr. De Gavre had veel sukses ln de titel rol zij zingt overigens mooi en draagt daar bij schitterende toiletten; de heer Lesens mist de uiterlijke hoedanigheden, die men van een idealen. Rodolphe zou wenschen, de heer An drien echter als vader van dezen al te zwaren jongen heer, maakt den besten indruk. Er was wemig ensemble ln het orkest van den heer Strony. Het ballet was leuk en frisch en had dan ook een niet gering aandeel in :iet sukses. Het is zonderling. In gewone tijden is het volk bijna niet naar de opera te krijgen; nu vecht het voor een plaats, wanneer de ver tooningen noentans op een lager peil staan. Het avondkoncert van Zondag stond onder leiding van Defossez Een flinke uitvoering van de ouverture voor Le Rol d"Vs van Lalo, ee.. bladzijde welke steeds met belangstelling kan worden aan hoord; van het symphonisch gedicht Carnaval te Parijs van den Noorschen toondichter Jo han Se verin Svendsen, vol rijke instrumen tale kleur en origineele gedachten: en tenslotte een orkestsuite. uit Les Errynnies van Masse net waar vooral het mooie Andante bewerkt in een rijk afwisselende instrumentale kleur de aandacht trekt. Als slot van den avond werd een zoogezegd Florentijnsch ballet van Suppé op het tooneel gebracht in een frissche choregrafie van den h. Katchourowski. Zangmtermezzl werden geleverd door den h Rog Lefevre, die met aangename stem doch met zeer weinig muzikaliteit de Legende de la Sauge uit Le Jongleur de Notre Dame van Massenet ten gehoore gaf en in een bisnummer alle pittigheid ontnam aan het bekende lied Villanelle des petits Canards van Chabrier Als vrouwelijke zangsoliste trad op Mejuffer Jeanne Thijs, wier vertolking van de aria «Mon Cceur s ouvre A ta voi*» uit Samson et Dallla van Saint-Saëns, op een hoog artistiek peil stond een vlekkelooze interpretatie, vol scheo- nen klank en diep gevoel. Eug. VAN DE VELDE. Rond half elf 's avonds, had op den steen weg Diepenbeek-Hasselt, nog op het grond- gebeid van Diepenbeek, een doodelijk ver keersongeval plaats. De genaamde Marcel Wilkin Belgisch sol daat, maakt deel uit van d»; genietroepen, waarvan een gedeelte rond Hasselt te werk wordt gesteld aan opruur.irgs werken, het onschadelijk maken van orlploffingssiof ten, enz. Genoemde soldaat was 's avonds een fietstochtje gaan maken, doch bij zijn terugkeer naar Hasselt, werd hij door een vrachtwagen verrast en tegen de straatste nen geslingerd. Met een zware wonde aan het hoofd, die bij nader geneeskundig onder zoek, een schedelbreuk bleek te zijn. werd het slachtoffer een naburige woning binnen gedragen. waar het slechts enkele oogenblik- ken later overleed. Wilkin Marcel was te Luik gehuisvest. Een onderzoek werd in steld.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5