Uit de Pers - De operaties in de Middellandsche Zee Wedervaren van een Vlaamsch onder-officier in Bretanje DE TOLDIENST IN WERKING TUSSCHEN HET BEZETTE EN NIET-BEZETTE FRANKRIJK Een voorstel voor een gemeenschappelijke vlootpatroelje van alle Amerikaansche Staten Be verliezen der Italiaansche oorlogsvloot Nog hoogere belastingen in Engeland Een Duitsche stem over de kentering in de buitenland- sche politiek van Turkije HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 19 JULI 1940. Door het Fransche Krijgsgereeht tot de doodstraf veroordeeld Ter elfder ure nog aan de terechtstelling ontkomen Tot de vele bewogen voorvallen der jongste weken behooren stellig de erva ringen van een inwoner van Roeselare, den h. Bouckaert. Het argeloos gebruik van een zaklantaarn bij een roeitochtje bezorgde hem zes dagen gevangenisstraf en veroordeeling tot de doodstraf. De zaklantaarn bleek later echter slechts de aanleiding te zijn. Zijn grootste misdaad wa» echter dat hij vlaamschgezind is. Indien de h. Bouckaert slechts als eenvou dig soldaat had dienst gedaan, zou hij wel licht nimmer in de situatie gekomen zijn, waarin men hem op den zesden dag van zijn celstraf te Ploërmel de lugubere mededee- ling deed Morgenochtend om zes uur wordt gij terecht gesteld Uit hoofde van zijn functie van sergeant, en vooral omdat hij het vertrouwen van de Vlaamsche solda ten der compagnie had weten te winnen, werd hij echter van stonde af gewantrouwd. Twistgesprekken aan tafel over de beteekenis van den Vlaamsehen strijd deden vooral ver denking op hem wegen. Om zijn flamingantisme noemde men hem wel eens een familielid van Grammens Hij glimlachte hierbij, doch toen het ernst werd bleek dit- inderdaad een deel van de aanklacht te vormen. De roeitocht bij avond Zijn geval werd bedenkelijk toen het regi ment in een kamp in de buurt van de Bre- toensche stad Ploërmel was ondergebracht, met name in het dorpje Montertelot. De h. Bouckaert was zich voortdurend bewust gebleven van de plienten, welke zijn functie als sergeant hem oplegden; hij had onder alle omstandigheden bijgedragen tot het handhaven van orde en rust. De lange dagen, waarin geen ander tijdverdrijf geboden werd. zocht hij te slijten in gezelschap, en bij een dergelijke gelegenheid kwam hij ook in con tact met den dorpsschoolmeester. Hij bleek met hem ten aanzien van den toenmaligen toestand van meening te verschillen. Hij be schouwde deze gesprekken louter als leerrij ke debatten; zij zouden echter den grond vormen van de rechterlijke aanklacht... Op een fraaien zomeravond maakte hij op het meer een roeitochtje in gezelschap van drie Waalsche militairen, twee sergeanten cn een soldaat. Men sprak van boeken en gedichten, sneed waterleliën. Om de plaat sen, waar zij langs voeren, bij te lichten, gebruikte de h. Bouckaert eeiï zaklamaarp.- Ergens aan den oever, waar men bezig was in een bivak koffie te bereiden, legde hij het bootje aan. Uit het duister trad een Bel gisch luitenant naar voren en vroeg Is sergeant Bouckaert hier Hij kwam ter stond naar den luitenant toe. Deze verzocht hem even te volgen. Benige meter verder sloot zich een Fransch officier bij hen aan en toen zij een straathoek omsloegen, spron gen twee 'Fransche gendarmen met geladen geweer naar hem toe. Wat verder wachtte een auto. Hij was aangehouden... IN DE GEVANGENIS VAN PLOERMEL Er was dit gebeurd de dorpsschoolmeester had hem in het bootje zien stappen en de zaklantaarn zien gebruiken. Na de politieke twistgesprekken liet deze handelwijze volgens den Franschen onderwijzer geen twijfel meer, dat de h. Bouckaert een spion in dienst van Duitschland was, belast met het geven van lichtseinen. Hij gaf daar telefonisch kennis van aan de overheid van Ploërmel, en bij het aanleggen van het bootje stond men ge reed om tot zijn aanhouding over te gaan. Opgesloten in de gevangenis van Ploermel onderging hij een eerste verhoor Dagelijks ■werd hij daarna viermaal voor de Fransche officieren geleid en ieder maal aan het einae van het verhoor werd hem medegedeeld Morgen krijgt gij zestien schoten door het hoofd. Hij moest een verklaring onderteeke nen, dat hij geen verwant was van den heer Grammens en niet met zijn verblijfplaats be kend. Den zesden dag werd hij voor den krijgsraad gebracht. Een dossier van twee en dertig bladzijden, samengesteld uit zijn ge sprekken met den schoolmeester, de verkla ringen van de Waalsche militairen, enz.. vormden de aanklacht. De uitspraak was «de doodstraf». Den volgenden morgen zou de terechtstelling plaats hebben... VRIJGESPROKEN DOOR DEN BELGISCHEN KRIJGSRAAD Om zes uur werd op de celdeur geklopt. Fransche gendarmen leidden hem weg. Hij had zich op het ergste voorbereid.... In plaats van naar de plaats der terecht stelling overgebracht te worden, leverde men hem uit aan het gerecht van de Belgische 7e D. L Dit bleek zijn redding te zijn. De h. Bouckaert verklaart de houding der Fransche militaire justitie als volgt de troepen hadden zich reeds teruggetrokken slechts de gendarmen werden verplicht te blijven Waarschijnlijk vreesden deze voor de terechtstelling te moeten instaan en zij ga ven er dan ook de voorkeur aan, daarmede de Belgische militaire justitie te belasten. Na negen dagen verblijf in een tot gevan genis herschapen varkenshok, verscheen hij voor den krijgsraad van de Belgische 7e D. I. en toen bleek voor die rechters de aanklacht bepaald onhoudbaar. In een in de Vlaamsche taal gevoerde procedure slaagde sergeant Bouckaert erin zich van alle schuld vrij te pleiten. Het wantrouwen zat echter zoo diep gewor teld, dat in zijn omgeving voortdurend van le détenuof le parachutiste gesoro- ken werd. Men maakte hem het leven tot een hel. Toen rukte hij zich los uit die omgeving en aanvaardde den 1500 km. langen tocht van Dax naar Roeselare, te voet, doch... vrij en in leven. v- Tusschen het bezette en niet-bezette gedeelte van Frankrijk is de toldienst in werking getreden. Op de foto een van deze posten» ROME, 16 Juli. Het oordeel van de Ita- liaansche militaire kringen omtrent de ope raties in de Middellandsche zee, wordt door de diplomatische medewerker van het agent schap Stefa^i als volgt samengevat 1. De Engelsche zeestrijdkrachten die zich bevonden in het Oostelijk- en deze in het Westelijk gedeelte van de Middellandsche Zee, hebber getracht tegelijkertijd de Ita- liaansche kusten te bereiken. Zij werden echter gedwongen zich terug te trekken in Gibraltar en Alexandrië. Aldus verdween de legende o^er e *n onbetwistbare alleen-heer schappij van de Engelsche vloot in de Mid dellandsche Zee. De uitslag van dezen strijd heeft duidelijk bewezen dat Italië met zijn vloot en zijn goed beslagen luchtmacht, even als door zijn uitstekende strategische positie, volkomen in staat is om het centrum van de Middellandsche Zee af te sluiten. 2. Terwijl Engeland gedwongen is zijn le- gerkrachten in twee groepen te verdeelen, tfcnemdë stèunpimten in Gibraltar■■en het nabije Oosten te verdedigen, kan Italië daarentegen ingevolge zijn meesterschop over de zeeëngte van Messina en van het Kanaal van Sicilië al zijn strijdkrachten aldaar con- centreeren in hot Oosten en het Westen. 3. De in Sardinië, Sicilië en Apuli station- neerende Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben het de Engelsche vloot onmogelijk gemaakt, Malta als steunpunt te kunnen be nuttigen, zoodat dit eiland een waardelooze en ten deele ontruimde vesting is geworden. 4. Tijdens de terugvaart naar Alexandrië is het Engelsch Oostelijk eskader herhaalde malen met gunstig gevolg gebombardeerd ge worden door uit Sicilië, Lybië en de Dodekane opgestegen vliegtuiggroepen. 5. Het Westelijk Engelsch eskader werd niet minder zwaar getroffen. De Hood had na de aanvallen zijn snelheid van 31 moeten terugbrengen op slechts 8 zeemijlen wat op zich zelf reeds het beste bewijs is van den ernst der berokkende schade. 3. De Engelsche eskaders konden noch van uit het Oosten, noch vanuit het Westen het Centrum van de Middellandsche Zee berei ken, zonder te worden opgemerkt door de Italiaansche Zee- en Luchtverkenning. Daar door werd elke verrassing onmogelijk ge maakt. Bovendien bezit Engeland geen dok ken in de Middellandsche Zee, zoodat het geen gelegenheid heeft om eventueel bescha digde schepen te herstellen. Mn kan daaruit tot het volgende besluiten; De eerste, met groote wilskracht doorge- oerde operaties hebben getoond, dat het met de legendarische Britsche HAVANA, 17 Juli. De oud-president van Cuba. Hevia. heeft medegedeeld dat hij aan Roosevelt een voorstel heeft gedaan voor het inrichten van een gemaanschappelijke vloot patroelje van alle Amerikaansche staten. De schepen zouden onder één enkel hoofdbevel Verder heeft Hevia voorgesteld dat ter ver dediging van het Westelijk halfrond een ge meenschappelijke marineschool zou worden opgericht. Hij heeft ook het gedacht geop perd van leeningen door de Vereenigde Sta ten aan andere Amerikaansche Staten te verleenen voor het bouwen van eigen oor logsschepen. Gekwetste Duitsche soldaten worden met het vliegtuig gehaald BERLIJN, 17 Juli. De eerste vliegtuigen voor ziekentransport zijn vandaag uit Duitschland naar het onbezette gebied in Frankrijk vertrokken, om de gekwetste Duitsche krijgsgevangenen terug te halen. Weer Engelsch goud in Amerika aangekomen NEW YORK, 17 Juli. Op Dinsdag liep het Engelsch schip Eastern Prince de ha ven van New York binnen met 52 millioen dollar goud van de Bank van Engeland. Volgens New York Herald Tribune zijn tegenwoordig meer dan 1 milliard 750 mil lioen dollar goud in de kelders der Nationale Bank van de Vereenigde Staten opgestapeld. De stem van het kwade geweteit DE DAG is niet malsch voor de vroegere] Belgische regeering en haar drijverijen tej Limoges. Men oordeele even naar volgende uitlating^ die we knippen aan een stuk dat bovenstaan»? de titel als kop draagt Zijn wij goed ingelicht en we mee» nen alle reden te hebben om het te geloo- ven dan zouden de heer Pierlot' en diens gewezen medeministers, door hun geweten en het heimwee besprongen, op dit oogen- blik al meer dan genoeg hebben van de mis-3 lukte heldenrol, welke zij, bij de Franschen,. meenden te kunnen spelen. Zeer zeker had- J den zij zich hun vrijwillig martelaarschap' geheel anders voorgesteld en hoopten zij d Sainte-Adresse, Le Havre en Parijs van 1914-j 1918 indachtig door den onoverwinbaarj geachten zuiderbuur, zoo lang de beproeving j mocht duren, te worden gesteund. gevoecf.J gevleid en bewierookt. Dat ging nu weer eenaj een tijd van goed leven worden, waarna ze,M in het zog van de zegevierende troepen, als* overwinnaars, triomfantelijk Brussel zouden binnenkomen en er, gelauwerd en met bloe- men omhangen, op het schild worden rond gedragen. Helaas, helaas, driemaal heilaasI, het is verkeerd, jammerlijk verkeerd uitge vallen. De onverwinbare Zuiderbuur is. bij de tweede ronde al letterlijk knock-out geslagen: en de kartonnen helden laten nu. hopelooe ontgoocheld, de ooren en de pootjes han gen. Zooiets hadden ze nu toch nooit of nim mer verwacht, anders zouden ze de dwazo goevernementeele en parlementaire parodie,' waaraan zij zich te Limoges bezondigden, niet hebben uitgehaald, anders zouden zoj ook niet zoo dom als lichtzinnig en zelfs i misdadig hebben geoordeeld over militaire aangelegenheden, waarvan ze niet het min-J ste verstand en zelf6 niet eens een duidelijke besef hadden. t d Tegen een Angel-Saksische jy coalitie ^gg Onder den titel Federaal Verbond neemt j 't dagblad HAMBURGER FREMDENBLATT^ stelling tegenover de Engelsche doeleinden; strekkende tot het oprichten van een Angel-* Saksische coalitie. ij i Wat ook deze ontwerpen in den huidi-, gen toestand mogen inhouden, kunnen ze enkel de mobiliseering van de buiten-Euro- peesche wereld 1»fgen het Europeesch vaste land beteekenen. Is het niet kenschetsend voor een wereld zonder vrede, die onderwor pen is aan de politieke grondbeginselen van een Engelsche wereldopvatting, dat de Brit sche politiek, nadat ze haar stellingen m Europa verloren heeft, een politiek wereld karakter tracht te geven aan den aanvan- kelijken strijd tusschen Duitschland en do Westersche mogendheden. De Duitsche op- vatting van een toekomende wereld steunt op een sterk en tevreden Europa midden een wereld, waarin zich, z/'oals in de Vereenig de Staten andere groote staten hebben ge vormd. die dezelfde doeleinden van vrede en welzijn nastreven. Wat de aanhangers van de Angel-Saksi sche Unie wenschen is, dat de Amerikanen hun eigen Mónröëleer, fcooate-zijno$ jongst- leden-door-."President Roosevelt werCr uiteen gezet, 'zouden' prijs geveil. Btiifëh" "EiTropat?' moet men zich van nu af met de gedachte vertrouwd maken dat het zijn eigen ge-; rechtelijken levensloop volgt, zooals Amerika deed die, dank zij de Monroëleer, zich tot een wereldstaat heeft opgewerkt. De Duitsche kamp tegen de Westersche machten heeft van den beginne af geen eigen| doel beoogd, maar wel het scheppen van?, een bloeitijdperk op het Vasteland, dat, met den tijd, merkelijk interressanter zal zijn voor de Vereenigde Staten en Zuid-Amenka dan de wereldpolitieke hersenschimmen van eenige Engelsche leiders, die nu reeds den oorlog verloren hebben en nooit een wereld vrede van gerechtigheid nagestreefd heb ben. ROME, 17 Juli. Het Opperbevel der Weermacht maakt de eerste lijst van Ita liaansche oorlogsvloot-verliezen bekend In den strijd tegen Frankrijk en Engeland, vielen 322 officieren en manschappen, even als 3 personen behoorende tot het burgerlijk personeel; 283 officieren en manschappen, evenals één persoon behoorende tot het bur gerlijk personeel worden vermist; 149 offi- voortaan uit is met ue legeiiuai iöuiic mansr-vinnen werden eewond overmacht in de Middellandsche Zee en dat eieren en manschappen weiaen gewona. verder Engeland niet ongestraft zijn schuil hoeken van Gibraltar en Alexandrië kan verlaten. STOCKHOLM, 16 Juli. Dj dagelijksche Engelsche oorlogsuitgaven van negen en half millioen Pond eischen een nog hoogere be lasting op het inkomen dan de reeds be staande 40 proce.-t en de 100 procent oor logsbelasting. meldt de Goeteborg Posten uit Londen. De Britsche Minister van Finan- tiën heeft verklaard dat de belastingen nog moeten verhoogd worden indien Engeland niet tot gevaarlijke leeningen zijn toevlucht neemt. Men vraagt zich van alle kanten af wat de Minister met zijne hoogere belas tingen bedoelt. In de City verwacht men een nog hoogpre inkomstbelasting, wat voor gevolg had een onmiddellijke baisse op de Londensche Beurs. Velen denken dat het vroeger reeds be raamde plan van een combinatie tusschen belasting en bankleening nu door de regee ring zou uitgevoerd worden. Men zou ook het geheele stelsel der omzetbelastingen willen veranderen. De arbeiderspartij en enkele konservatievea zijn over dit stelsel ontevre den. BERLIJN, 17 Juli. De koers van de bui- tenlandsche politiek van Turkije wordt be handeld in een artikel van de Berliner Boersen Zeitung Het blad stelt vast dat de merkwaardige buitenlandsche politiek welke Turkije zich liet opdringen, daar waar zij zonder de min ste nationale noodwendigheid haar eigen lot met dat der Westmachten verbond, merk waardige gevolgen had aldus is het opval lend dat Turkije nadat het tot hiertoe de verdediger was van het statu quo op den Balkan, nu plotseling en op opvallende wijze, begrip toont tegenover de Bulgaarsche eischen aan Roemenië en Griekenland; zulks geschiedt zoogezegd in het belang van eenen langdurigèn vrede. Maar in werkelijkheid meent het blad, geschiedt zulks slechts ten aanzien van niet meer te veranderen mili taire en politieke werkelijkheden op het vas teland, ten einde het mistrouwen te vermin deren dat alle grootmachten welke in den Balkan belangen hebben, tegenover Turkije koesteren. De Boersenzeitung is van meening dat de houding van Turkije echter weinig in druk maken zal omdat ze tamelijk laat komt en eene afkeering vormt van de politiek wel ke tot hiertoe gevolgd werd. EngetancTs verantwoordelijkheid voor den oorlog Het. blad L'CEUVRE schrijft aangaande de oorlogsschuldvraag De verklaringen die zooeven te Vichy door Bonnet aan de parlementairen gedaan werden, toonen duidelijk dat de oorlog had kunnen vermeden worden; zwaar is Enge- lands verantwoordelijkheid De oorlogsver klaring aan Duitschland werd aan de Fran sche kamers afgetroggeld Het woord klinkt niet te sterk. Ook PARIS-SOIR legt uit, dat de oorzaken van de mislukking der laatste Italiaansche vredespogingen te Londen dienen gezocht. Het Britsche Kabinet verlangde namelijk als voorwaarde voor de door Mussolini voor gestelde conferentie, dat de Duitsche troe pen uit Polen móesten teruggetrokken wor den. een voorwaarde die door den Fuehrer nooit kon aangenomen worden, zooals men trouwens on voorhand wist. Frankrijk waag de het toen niet met zijn bondgenoot af te breken. De oorlog en Egypte's streven naar onafhankelijkheid De NIEUWE ROTTERDAMSCHE COU- RANT heeft het over den steeds scherper wordenden strijd van Egypte voor onafhan kelijkheid en gaat als volgt de positie van dit land na in de huid ge oorlogscor.jonctuur Wel brak Egypte de diplomatieke betrek kingen met Duitschland af en stond het Engeland toe havens en vliegvelden te ge bruiken voor zijn strijdkrachten, maar het streefde er niettemin toch naar buiten den oorlog te blijven. De slechte gang van den oorlog voor de Geallieerden maakte het volk nog beduchter om in den oorlog gewikkelo* te worden en daarmee rees het aanzien van het nationalisme, dat nog steeds in de Wafd vertegenwoordigd is. Italië's deelneming aan den oorlog maakte deze strooming zoo sterk, dat de regeering erdoor werd weggevaagd, en na Frankrijks capitulatie is het streven cm baas in eigen huis te worden en zich buiten den strijd te houden nog verscherpt. Zooals reeds gezegd, heeft dit niet belet, dat Egvpte. tengevolge van de aanwezigheid der Engelsche vloot en luchtmacht toch reeds van oorlogsgeweld te lijden heeft gehad. Nu de strijd der mogendheden van de spil tegen Engeland pas goed begonnen is en het doel daarbij is Engelands wereldheerschappij te vernietigen, kam het niet anders of Egypte moet door het oorlogsgeweld getroffen war den; zijn betrekkingen met Engeland, ho^ zeer ook door het nationalistische volksde# gehaat, maar meer nog zijn ligging op do* weg van Europa naar Indië en Oost-AXrUB* maken zulks onvermijdelijk.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7