Op den vooravond van een groote vernieuwing De aanpassing van den H. Stoel bij het nieuwe Europa Belangrijk Bericht De voedselvoorziening in België 40 40 De terugkeer van de Seigisohe krijgs- gpanpiiit leer lilkslanselier Hitler bevolen Eiken dag komen te Antwerpen 1509 tot 5000 krijgsgevangenen toe T*r DAGBLAD Algemeene richtlijnen voör de toekomst Enkele categorieën van gevangenen zullen momenteel nie van den maatregel genieten ÏÏ,n.r ZïïinBTiïe Eerste Jaargang Nr 55 Zaterdag 20 Juli 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em Jacomainlaan. 125A, BRUSSEL Beheer en Redactie 117. EM. JACQMAINLAAN. 127 BRUSSEL PRIJS CENTIEM Wat binnen een korte tijdspanne van amper zes weken in het ivestelijk deel van Europa gebeurd is, heeft ongetwijfeld een vein de grootste sociaal-economische en poli tieke omwentelingen van de wereldgeschie denis ingeluid Een tragische periode hebben wij doorgemaakt, dagen van nameloozen angst, onzekerheid en lijden, te verbijsterend opdat allen zich reeds van meet af een ge dacht zouden kunnen vormen van den be- slissenden ommekeer die zich voor onze oogen begint te voltrekken. Een tijd van bezinning is thans voor velen na de eerste algemeene verwarring aange broken. Stilaan leert ook de man uit het volk de teekenen van den nieuwen tijd en van de onvermijdelijke ineenstorting van een ver ouderd regiem begrijpen. Vele voor oor deelen, dis slechts de vrucht waren van een verkeer de maatschappelijke opvoeding, dienen op geruimd. Nog talrijker vergissingen, leemten en misbruiken moeten worden goedgemaakt. De problemen dieses volks bestaan bsheerschen Waren alle vroegere krachtinspanningen en verwezenlijkingen dan vruchteloos en blijft er ons niets anders over dan "en pijn lijke ontgoocheling Er bestaat geen reden tot wanhopen. Reeds geruimen tijd voor de ineenstorting hebben durfkrachtige en klaarziende werkers ook in ons land de wonden aangetoond aan dewel- ken het liberaal-democratisch regiem, dat tenslotte slechts een spotbeeld geworden was van zich zelf, onvermijdelijk moest doodbloe den. En in de plaats van de verouderde op vattingen en instellingen hebben zij nieuive denkbeelden en ontwerpen gesteld, die den weg voor de komende levensorde moesten voorbereiden. De versterking van het gezag, de organische ineengroei van de gemeenschap door de bedrijfsorganisatie, de opwekking tot nationaal zelfbewustzijn, volksverbondenheid en tuchtziedaar eenige kostbare elementen, welke ons jaren lang door sommige eilaas te laat begrepen leiders en organen leer den voorgehouden en waarop thans verder moet looiden gebouwd. Indien wij terug een taai, veerkrachtig en welvarend 'volk willen worden, mogen wij niet langer lijdzaam toe kijken en de ontwikkeling der gebeurtenis sen afwachten Nu de eerste verdooving voorbij is Wij moeten nu de eerste verdooving van den vreeselijken slag voorbij is en wij stil- aan een duidelijker panorama krijgen van den huidigen toestand, ook stelling dur vennemen ten opzichte van de voornaamste problemen die thans ons volksbestaan belieer- schen. De toekomst van ons volk zal afhan gen van de mate waarin wij de eischen van dezen tijd hebben begrepen en van onze po- gingen om de staatkundige en maatschappe lijke ordening aan de iijdseischen aan te passen. Daarom ,van nu af aan. aan den arbeid Arbeiden volgens een wel bepaalde richting, waarbij alle partijpolitieke opvattingen en (Zie vervolg op bladz. 2). Z. H. PAUS PIUS XII haarSstc&„^Ps1"d wor^n"" "e ber<*P*>nc!erofficieren, naar hun gezondheidsdiensten, dat eerst na het volbrengen van zijn taak huiswaarts /«i worden gestuurd. Eveneens zullen de eenheden der Belgische ffenifrtroenln d?a ingevolge de kap.tulatie gelast ziijn met de opruiming van nUh^n en nnd»r mijnde plaatsen, eerst hun werk dienen op te knappen J .„„J teru®keer yan krijgsgevangenen die vóór de kapitulatie naar uiterh- land gevoerd werden, zal geschieden volgens de transportmogelijkheden Fr is reeds een aanvang mede gemaakt. "«"»i™rimogeiijgneoen. Er is Al de ontslagenen zullen zich bij hun terugkeer loeten aanhieven plaatselijke Kommandantur, waar ze hun verlofbrief' moeten voorleggen On den verlofbrief zal van deze formaliteit melding worden gemaakt. P Een Duitsche militaire muziek vóór het zendstation van Radio Paris te Parijs. De vroolijke wijsjes worden door een zend-wagen in den aether gezpnden, want het radiostation zelf werd onklaar gemaakt. ANTWERPEN, 18 Juli. Het imiform der Be.gische troepen verschijnt weer in de Ant- werpsche straten, men loopt op jongens uit Brussel stoere kerels uit de Vlaanders en luidrucjttige soldaten uit de Walen. Eiken dag brengt een nieuwen toevoer van Belgische krijgsgevangenen. ca5,uli-ii?ntal schommelt tusschen 1500 en oooo. Zij komen te Antwerpen langs de haven toe, want de Duitsche overheden maken ge bruik van de binnenscheepvaart, daar de spoorwegen in het Oosten van ons land niet hersteld zijn. De terugreis onzer jongens verliep uitste kend. In het algemeen zijn ze blakend van gezondheid. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat ons blad van morgen af op groot formaat verschijnt. BERN, 18 Juli. Het blad Corricre del Ticinodeelt een bericht mede van zijn correspondent 'uit het Vaticaan over de «aanpassing; van den Hei ligen Stoel bij het Nieuwe Europa De cor respondent zegt onder meer De Heilige Stoel moet er op voorbereid zijn niet op den kant te staan, wanneer de overwinnaars de hoofdlijnen der nieuwe regeling in Europa zullen vastleggen. Dit is voor hen een ge wichtige taak, die jaren werk zal vergen. Het einde van dezen oorlog zal niet alleen een groote verandering op dè landkaart van Europa en op die van de Europeesche over- zecsche bezittingen, maar ook een diepen sociale geestelijke en ethische ommekeer te weeg brengen. Met de kracht van zijne geestelijke en godsdienstige bedrijvigheid moet het Vati caan thans de voorbereidselen treffen om aan millioenen zielen de kracht en den geestelijken grondslag te geven, die hun in staat moet stellen om in het belang der kui tuur een houding tegenover de nieuwe levens- nonnen aan te nemen. Het bereidt er zich ook op voor om aan de overwinnaars de medewerking van zijn duizend-jarig evenwicht te verzekeren. De politieke vormen der Staten, die thans ten onder gaan en daardoor bewijzen dat hun historische roeping thans vervuld is, zijn door de Kerk steeds als toevallige en voorbijgaande verschijningen beschouwd ge worden. Zij heeft heel de laatste eeuw door, tijdens dewelke dit regiem triomfen heeft gekend, steeds op hare verkeerde onvaste stellingen gewezen. Men kan gerust zeggen dat de geschiedenis der Kerk tijdens de laatste eeuw een voort- du renden strijd is geweest tegen de grond beginselen der Fransche revolutie en dat de sociale politiek der Kerk erop gericht was deze princiepen te overwinnen. Vele katholieke denkers, die in nauwe voe ling zijn met de politieke kringen van licl Vaticaan, willen een zeker parallelisme ont dekken tusschen de bedrijvigheid der Kcrfc op sociaal gebied in de laatste jaren en d« bijzonderste verwezenlijkingen van het na tionaal socialisme en het fascisme op sociaai gebied. Deze verwezenlijkingen zijn volgens dezf middens niets anders dan de uitwerking zon der de noodlottige vernielende schokken, var dat wat in het socialisme voor de oprichting van een nieuwe maatschappij bruikbaar was Alie rogge zal tot brood verwerkt moeten worden BRUSSEL, 18 Juli. De Belgische over heid houdt zien op 't oogenblik ernstig bezig met de voedselvoorziening van dc bevolking. In hoofdzaak moet voorkomen worden dat de prijzen stijgen en in het bijzonder wordt alics in 't werk gesteld om stijging van den brood prijs te voorkomen. Zooals bekend wordt het brood thans samengesteld met tarwe die voor 160 fr. de 100 kg. van de boeren wordt ge kocht. De broodvoorziening van de bevolking zal het noodzakelijk maken, dat ook alle rogge tot brood verwerkt wordt. Deze rogge zal tot een prijs, die slechts een weinig onder die van de tarwe ligt van de boeren worden ge kocht. Dc overheid heeft tegelijkertijd de bepaling van een aantal maximumprijzen voor levens middelen in studie genomen en in het bij zonder die voor varkensvleesch. Hierbij zal worden rekening gehouden met de beschik bare voeders en de behoeften van het rund vee. De prijs van het varkensvleesch zal zo® worden gesteld dat zij de varkenskweek zal doen verminderen, zoodat de goede graan soorten die andeis voor het vetten van zwij nen gebruikt worden nuttiger gebruikt kun- aen worden vcor de volksvoeding.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1