Twaalf dagen in de hel DE TOESTAND IN FRANKRIJK De vierde Fransche Republiek De Kamer zou volgens een corporatief stelsel samengesteld worden Het dagboek van een Franschman die met zijn wagen uit Parijs vluchtte De Staatsontvangsten in Nederland De moderne Kingsway of koninklijke weg van Haifa, waarover reeds 4000 jaar geleden de Assyrische, Babylonische en Egyptische legerhorden marcheerden. fl HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 20 JULI 1040. De Fransche regeering zou naar het gebied Toulon eenerzijds. en Parijs-Clermont-Fer- van Parijs willen terugkeeren, met- het oog op de moeilijkheden, die de pogingen onder vinden om het economische leven er weer op gang te brengen, zoolang ze op meer dan 900 km. er van verwijderd is Ir. de eerste plaats, aldus de correspondent van de Frankfurter Zeitung te Zürich, moet het vluchtelingenvraagstuk worden opgelost. De Petit Dauphinois zegt, dat de tegen woordige indeeling in departementen niet meer aan den tegenwoordigen toestand be antwoordt. Weliswaar zullen de nieuwe pro vincies niet geheel met de oude overeen komen. De Senaat zal voor een deel uit door den chef van den staat benoemde leden be staan, tot wie vooraanstaande personen uit wetenschap, politiek, diplomatie, landbouw, handel en nijverheid zouden behooren. De andere leden zullen gekozen worden. De Kamer zou volgens een corporatief stelsel worden samengesteld, dat met het in Por tugal bestaande overeenkomst zou vertoonen. De vakvereenigingen zouden verdwijnen De vakvereenigingen zouden in den tegen woordigen vorm vrijwel verdwijnen Het blad duidt den Senaat als een vertegenwoordi ging van de gemeenten, de Kamer in hoofd zaak als een van ber ^epsstanden en gezind ten aan. De beroepssport wordt verboden Ybamégaray, de nieuwe minister voor dc Fransche jeugd, heeft besloten de in Frank rijk ruim verspreide beroepssport, te ver bieden, met name bij voetbal en rugby. Voor de wielersport zou een bijzondere regeling getroffen worden Krachtens een verordening van het Fran sche ministerie van Financiën, zijn Maan dag in het geheele Seine-departement de banken en openbare kassen weer geopend. Tegelijkertijd zijn alle beperkingen ten aanzien van het opnemen van creöieten op geheven. Ook de rer.tedienst alsmede de ren tebetaling op schatkistpapier en oorlogslee- ningen begint weer te functionneeren. Verplichte telling van alle jonge mannen en vrouwen tusschen 14 en 20 jaar De prefect van het departement van de Seine heeft een verplichte telling gelast van alle jonge mannen en vrouwen tusschen de 14 en 20 jaar, die op 1 Juli in het departe ment van de Seine woonachtig waren. Het doel van deze telling is een overzicht te krijgen van het aantal jongelieden, dat voor een beroeps-opleiding in aanmerking komt en in het arbeidsproces ingeschakeld kun nen worden. Men hoopt door dezen maat regel het economische leven weer op gang te kunnen brengen en de werkloosheid onder de jeugd op te heffen. De Tribune de Genève méldt, dat onge veer drie vierden van de bioscopen te Parijs weer in werking zijn. De Fransche Staatsspoorwegen hebben in overeenstemming met de Duitsche bezet tingsautoriteiten het treinverkeer Parijs- rand-Lyon anderszijds weer hersteld. Dit treinverkeer dient in de eerste plaats voor het herstel van het postverkeer tus schen beide zones. Het publiek kan van dit treinverkeer geen gebruik maken. De Fransche secretarissen- generaal Uit Vicliy wordt vernomen, dat de Fran sche regeering thans een besluit heeft ge nomen nopens de positie en de bevoegdheden van de nieuwe secretarissen-generaal. Vol gens dit besluit staan de secretarissen-gene raal aan het hoofd van het bestuur hunner onderafdelingen Bij decreet van de regee ring worden zij benoemd en eventueel op dezelfde wijze ontslagen. Deze ambtenaren zijn slechts tegenover de ministers verant woordelijk. Het aantal posten van secretaris generaal is vastgesteld op 21. De provinciale gouverneurs zullen pas na de onderteekening van hel vredesverdrag benoemd worden GENEVE, 17 Juli.— Uit welingelichte krin gen te Vichy wordt gemeld, dat de provincie gouverneurs zeer waarschijnlijk eerst na on derteekening van het vredesverdrag zullen, benoemd worden. Het zou niet mogelijk zijn onder de hui dige omstandigheden een nieuwe administra tieve regeling voor Frankrijk door te voe ren. Van den anderen kant verneemt men in politieke kringen, dat de regeering zeer waarschijnlijk een commissie zal samenstel len. met opdracht te onderzoeken welke vor men aan de voorziene volks\ er tegen woor- diging door de nieuwe grondwet dienen ge geven. Deze commissie bevat juristen, alsook personaliteiten, die in het Parlement voor name functies bekleed hebben. AMSTERDAM 17 Juli. Het Neüerlandsch Staatsblad geeft een overzicht over de Staats ontvangsten op einde Juni. De algemeene ont vangsten bedragen 2,628.000.000 Gulden tegen 3.89i,000,000 in Juni 1939. Belastingen zijn de groote verliesposten. Omzetbelasting over treft de beraamde getallen voor de helft van 1940 met- ongeveer 3.000.000 Gulden. Tabak belasting bracht ongeveer 3.000.000 meer op dan tot'l" Juli 1939. Ook vleeschbelasting gaf meer. Achteruitgang boekten winstbelastin gen en uitvoertolrechten. Het geldverkeer tusschen Nederland en Duitschland weer toegelaten AMSTERDAM, 17 Juli. Naar uit wel- ingelichte bron vernomen wordt, is sedert vandaag het gezamenlijk geldverkeer per post tusschen Duitschland en Nederland we derom toegelaten. Dinsdag 18 Juni. We liggen in een weide aan den ingang van het gehucht Puit- berhault, niet ver van Vierzon. Zooeven had onze familieraad eenparig het besluit getroffen daar te blijven tot de Duit- schers zouden aangekomen zijn. Het Duit sche leger scheen sneller te marcheeren dan het onze en dan wij zelf. Woensdag 19 Juni. Op den weg naar Scheune was ik getuige van een zonderling incident. In een aardappelveld stelden eenige soldaten twee stukken geschut op van 75 mm. Een paar boeren stapten op de soldaten toe. Ik volgde. De best gekleede onder de bóeren kreeg het aan den stok met den sergeant. Ik ben de burgemeester van het dorp, zei de man. Wat voert gij hier uit? Wij plaatsen hier geschut. Het is oorlog. Dat weet ik, maar wie heeft U de toe lating gegeven, hier stukken op te stellen. Bevel van onzen luitenant. Waar is die luitenant. Breng hem maar eens hier! Die komt vermoedelijk pas morgen. Als ik het goed voor heb, moeten deze kanormen dienen om op de Dullschers te schieten. In ieder geval is het niet om op de kraaien te vuren. Als burgemeester der gemeente, geef ik u het bevel hier dadelijk met die kanonnen op te donderen Van hier uit op de Duit- schers schieten om heel het dorp in asch te laten leggen zeker! Neen jongens dat gaat niet. Ik ga van hier recht naar het gemeen tehuis en hang daar de witte vlag uit. Dus jongens geen dwaasheden en ruk op met uw rommel. Na deze woorden lieten de soldaten hun geschut in brand en trokken met den burge meester een herberg binnen. De Duitschers zijn daar Donderdagavond 20 Juni. In den voor- groote weideplaatsen cn een groote school met gevangen overvol. Dat gebeurde bij Vierzon op 100 Km. ten Zuiden van de Loire, in het jaar 1940. Als tolk te Vierzon Parijs, Zondag 23 Jimi. Ik ben gisteren avond om 8 uur te Parijs aangeland. De 200 km die Vierzon van Parijs scheiden, legde ik af in 8 uur. Overal een strenge ordedienst. Aan ieder kruispunt een soldaat met een wit-rood vaantje. 's Vrijdags om 7 uur begaf ik mij te Vier zon naar de Ortskommandantur. Daar was het een drukte van belang. Voor den ingang stonden verscheidene honderden vrouwen, mannen en kinderen in beklagenswaardigen toestand. De nood, de honger, de ellende de zer vluchtelingen schreiden ten hemel. Mijn papieren werden nagezien Fransch man. In April wegens ziekte van mi litairen dienst ontslagen. Alles in orde. Ik kreeg 10 pakken sigaretten. Zoo me iemand. od dit oogenblik, moest gephotografeerd heb ben... De officieren vroegen mij of ik niet als tolk wilde optreden. Ik stond voor het open raam van het ge lijkvloers. Op straat groeide de menig ie steeds aan. Achter mij in de kamer stonden drie officieren. Mijn taak zou hierin bestaan de vragen der menigte voor de officieren te vertalen en dan het antwoord .looi' hei ven ster te roepen. Dat was bizonder pracüsch wijl velen voor dezelfde aangelegenheid kwa men. De eerste mededceling die ik de vluchte lingen had over te maken was de volgende Wanneer er zich onder de menigte een zwangere vrouw bevindt dan hoeft ze niet op straat te wachten. Ze zal onmiddellijk in de kamer hiernaast ontvangen worden. Dat was uiteraard een schikking die de menschen ontroerde. Dan kwam volgend antwoord op honderd middag om 10 uur zat ik nabij een kikker- J gelijkluidende vragen Ieder vluchteling poel niet ver van de straat naar Bourges. In-mag direct naar huis. Het volstaat op het middels kwamen de eerste Duitsche troepen j stadhuis een gedrukte formulier in te vullen uit Bourges en rukten Vierzon binnen. In en dit hier te' laten afstempelen, het voorbijrijden wenkten zij ons vriendc-1 Honderden mcnschen ijlden daarop naar lijk goeden dag toe. het .stadhuis. Kort nadat de Duitsche troepen de stad Een groot aantal vluchtelingen was onder waren binnengerukt kwamen van overal de weg zijn fiets kwijt geraakt. Ieder dezer Fransche soldaten te voorschijn. Eerst wa- personen kreeg kosteloos een fiets, ren er honderd, dan duizend, en al gauw wa-deelde ren zij niet meer te tellen. Wie nog een geweer had gooide het in de gracht en zoo ging net al het ander oorlogs tuig. Een half uur later speelden de kinde ren met gasmaskers. Hoffelijk vragen de soldaten aan de voor bijrijdende Duitschers den kortsten weg naar het kamp. Deze laatsten gaven vriendelijk antwoord en nog een sigaret daarbij. Alleen al om de sigaret benijdden de burgers de sol daten die in gevangenschap mochten gaan. Toen rond den middag het bericht de ronde deed dat in het gevangenenkamp goeie war me soeo werd uitgedeeld, kwamen nog meer Fransche soldaten zich aanmelden, in den namiddag staken verscheidene boerenhoven. nog veel andere dingen mee. Ondertusschcn kwam de menschenzwerm van het stadhuis terug. Passen hadden ze niet. Het zou nog wel drie of vier dagen aan slepen eer die zouden klaar zijn. Bovendien was het twaalf uur en dan wordt het stad huis gesloten. Een poos dan. De officieren bespraken het geval. De straat zag zwart van het volk. Een officier gaf mij een beschreven pa piertje en verzocht mij den- tekst aan de menigte bekend te maken. Op het papiertje stond Ieder vluchteling kan terug naar huis. Er is geen bewijs noodig Hadde ik een zak vol goudstukken door het raam geworpen, de menigte zou niet anders gereageerd hebben. Tegen den avond was ik zoo heesch als een kraai cn zweette als een paard. Dc hoe ren dankten mij en vroegen mij of ik niets te wenschen had. Schuchter en zonder de geringste hoop zei ik Ja. zoo ik benzine kon krijgen zou ik morgen graag naar Parijs rij den! Op staanden voet kreeg ik een bon voor 50 liter benzine. Zaterdag in den we op. vroegen morgen braken De Spil koud en terughoudend tegenover de vierde Fransche republiek De I'Ol'OIO D'TAI.IA bespreekt heden den huldigen toestand van Frankrijk. De Spilstatcn. zegt het blad. hervormen het Europeeschc Vasteland, volgens hun po litieke en ekonomische beginselen, andere volkeren kunnen door hun belangen gedwon gen worden zich bij dit nieuwe tijdperk aan te passen, indien zij van hun tijd willen blijven. Tegenover het gejammer der Vierde Re publiek. blijft de Spil koud en teru-- houdend. Voor de voorname figuur van den grijzen Maarschalk Pétain. heeft Eerli n evenals Rome een zekere achting. Dit hco- ben zij bewezen met hem door de voorwaar den van den wapenstilstand zijn taak te vergemakkeli jken.'Meer wil en kaii de «Spil» echter niet doen. Indien Frankrijk erin geslaagd is op het oogenblik van den Vrede, zich politiek en geestelijk in harmonie te brengen met den nieuwen tijd. dan zal het het voordeel hebben, zich spoedig bij de nieuwe Euro- neesche orde In te schakelen, om onmiddel lijk zijn nieuw bestaan te beginnen. De pogingen der Fransche pers, de poli tieke hervorming van Pétain een nationaal- revolutionnair uithangbord te geven, kun nen de spilstaten die weten wat een echte revolutie is niet overtuigen. Voor het oogenblik is de nieuwe regee- rlngshervorming meer een reactie van den strijd om zelfbestaan tegen de vuilnissen der voor de nederlaag verantwoordelijk» Derde Republiek. De Vierde Republiek Is ln feite uit 0» lamlendigheid en de lafheid van het Parle ment der Derde Republiek ontstaan. Nu Haifa, de drukste havenstad van Palestina, door de Italianen op vele plaatsen gebombardeerd is geworden, geven wij hier een modernen verkeersweg van deze aloude handelsstad. Men merkt er ultra-moderne winkels met glazen afdaken, goed onderhouden parkjes en practisch aangelegde auto-standplaatsen. Deze weg loopt van Selencia. langs heen de Middellandsche Zeekust, naar Egypte. Eeuwen geleden was Haifa een der drukst» handelshavens van het Oosten, de Arabieren brachten er een zekeren slenter in, tot deze stad door de olietanks en pijpleidingen, banken, ce- mentnijverheid, machinefabrieken en sigarettenfabrieken weer tot een der meest bedrijvige steden uit het Oosten werd.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7