T.V. BOEIT OOK KINDEREN BLZ. 6 RAAK 2. We moeten nooit Iemand verplichten een be paalde uitzending te vol gen en... hem dan ook ge legenheid geven iets an ders te doen. Dat is vooral van belang voor de gezin nen waar de T.V.-post in de enige verwarmde plaats staat. Het probleem is niet altijd gemakkelijk op te lossen, want noch de kij kers noch de eigen wer kers mogen gestoord worden. 3. Als er bezoekers ko men wordt de T.V. ge doold Hoeveel mensen hebben meer oog en oor voor de T.V. dan voor hun bezoekers Hoe dikwijls heb ik het reeds gehoord Ik ga nooit meer naar Janssens ol Peelers. Ze zien u nog niet staan en ze zeggen geen woord. Al leen de T.V. interesseert hen nog Laten we eer lijk zijnzo iets hebben we allen reeds ervaren bij... een ander. Derhalve op onszelf letten Komen de mensen nu Juist om naar de T.V. te kijken (dat is dan gewoon lijk na afspraak) ja, dan zetten we natuurlijk het programma van hun voor keur op. 4. Geen T.V, tijdens de maaltijden en ook niet het laatste halfuur vóór het slapen gaan. Dan wordt de nachtrust van uw kin deren niet gestoord en de uwe waarschijnlijk ook niet 5. En ten slotteWij moeten er sterk van over tuigd zijn dat het actieve cn vrije spel van onze kin deren de ontspanning en de vreugde die de T.V. hun kan verschaffen in waarde verre overtreft. Ik consta teer met genoegen dat er meer en meèr aandacht be steed wordt aan creatieve ontspanning. met de kinderen zelf. Dus eerst zelf en met aandacht de T.V.-rubrleken lezen in een betrouwbaar blad. Tot op een bepaalde hoogte vind ik dat we de keuze van onze kinderen moeten eerbiedigen. We moeten onze eigen smaak, onze eigen interessen nu predes niet opdringen. Des te ster ker zullen we staan om op een bepaald ogenblik een programma gewoon te ver bieden, als we daarvoor ernstige redenen hebben. 3. Wel moeten we afwis seling in de keuze betrach ten. Als ge ze laat doen zullen sommige Jongens uitsluitend de sport-uitzen- dingen volgen en andere de cow-boy-films plus Ivan- hoe misschien. Een derge lijke eenzijdigheid moeten we m.i. voorzichtig tegen- uitzendingen ln de vroege 3. Het kijken wordt slechts onderbroken om werkelijk dringende of ge gronde redenen. De bood schappen b.v. laten we vooraf doen. de kolen uit de kelder... enz. door Karei Van Hout 4. Het kijken moet niet gestoord worden door on gepaste vragen, voorbarige kritiek of... door over iets anders te beginnen. Dat is trouwens ook een kwestie van hoffelijkheid tegen over mekaar. 5. Als 't enigszins moge lijk is volgen wij de uit- Een ruster-lerares uit het technisch onderwijs voelt zich soms in nauwe schoen tjes doordat vele van haar leerlingen over sommige landen veel meer «gezien» hebben dan zijzelf. Zij zou liever de leerlingen beter kunnen volgen door zelf wat T.V. te kijken. Tot daar mijn «raadple gingen Alles bij mekaar geno men vallen ze erg negatief uit en ik geloof dan ook dat het hoog tijd wordt dat de ouders een bepaalde houding tegenover dit ont zaglijk invloedrijk instru ment gaan aannemen. Moeten zij het voorbeeld van Karei Geldermans vol gen Ik geloof het niet. Het lijkt me niet realis tisch, ook al voel ik in mijn hart veel bewonde ring voor de houding van Ik geloof dat we gerust mogen zeggen dat te veel T.V.-kijken altijd schade lijke gevolgen heeft en dit zowel voor de gezondheid als voor de schooluitslagen van de meisjes en de jon gens. Een kijkduur van twee uur zou nooit mogen over schreden worden. Het moet zelfs een grote uitzonde ring blijven. Natuurlijk hangt hier zeer veel van het programma af. Maar Ik stel in elk geval vast dat na een uurtje kijken de meeste kinderen het warm krijgen, rood worden, en veel moeite moeten doen om te blijven volgen. Hoe dikwijls gaan ze kij ken Best schijnt het mij vooraf een regeling vast te stellen en daar RADI- KAAL bij te blijven. B.v. ze volgen twee of drie uit zending samen met onze kinderen. We kunnen dan eventueel nadere uitleg verstrekken en vooral ach- kende uitzending met hen bespreken. 6. In de loop van een programma schakelen wc niet over naar een andere post. Niets zo vervelend als dat zoeken naar iets beters. De voortdurend wisselende lijnen maken u misselijk en heel het spel wordt ongenietbaar. Als de uitzending iemand niet meer interesseert kan die zich bescheiden terugtrek ken. Het is natuurlijk iets helemaal anders als de uit zending voor iedereen te genvalt of dreigt te ont aarden. Dan... sorry, maar de knop wordt onverbidde lijk ingeduwd, de uitzen ding onderbroken of over geschakeld naar een ander programma. 6. Allerlei. Ten slotte wilde ik nog enkele behartenswaardige wenken geven. 1. Af en toe op een ge waarde van een gevolgd programma. Wat denkt gij ervan Waarom vondt ge het goed of... minder goed Daar is het middel om het oordelen ob jectiever. gegronder, voor zichtiger te maken. X. Het wordt in elk geval ernstig. Feitelijk was die discus sie in onze studiekring nogal onnozel aangeko men. Plet Selleslaghs ver telde met brio dat hij 35 op zijn nieuwe T.V.-post had gekregen en... Karei Geldermans deelde met een zekere verontwaardiging mee dat hij zijn T.V. voor een appel en ei verkocht had. De kinderen studeer den niet meer, en Karei had er dan maar radicaal een einde aan gesteld. Daarmee zat het spel op de wagen... die wagen ging aan 't bollen en... zal aan deze discussie wel ooit een einde komen Ik heb stillekens geluis terd en niets gezegd. Maar 'k dacht zo bij mezelf ik ga eens aan enkele men sen uit 't onderwijs vragen hoe het nu op 't ogenblik gestaan en gelegen is met de invloed van de T.V. Ik heb dat dan ook ge daan en ziehier wat ik ver- Een onderwijzer uit een eerste leerjaar zegt mij dat meer dan de helft van zijn leerlingen zeker tot negen uur naar de T.V. kijken en praktisch alles Een onderwijzer uit het achtste leerjaar vertelt mij dat zijn jongens praktisch allemaal T.V.-kijkers zijn en dat hun voorkeur zeer duidelijk naar de speel films gaat. Uit vele steek proeven weet hij dat ze van hun ouders alle films mogen zien, ook die welke duidelijk als voor volwas senen aangekondigd wor- Een leraar uit een zesde latijnsc ondervindt bij zijn jongens de grootste be langstelling voor de cow boyfilms. Twee van zijn collega's uit vijfde en vier de latljnse stellen vast dat de studenten 's avonds veel minder werken dan vroe ger. Karei. Want ik weet dat hijzelf graag de T.V.-pro- gramma's volgde. Zijn hou ding was dus volledig in gegeven voor het goed van zijn kinderen. 2. De ouderverenigingen Om een bepaalde hou ding te kunnen voorstel len heb ik de laatste weken zowat alles gelezen wat over T.V.-kijken in het ge zin gepubliceerd werd. Het beste althans van wat in mijn handen viel was m.i. een brochuurtje uit gaande van de Nationale Confederatie der Ouderver enigingen en getiteld Ra dio en Televisie In het ge zin (1). Deze confedera tie geeft tevens een folder uit waarop de meest mar kante raadgevingen over 't algemeen zeer concreet zijn. Ik kan moeilijk aan de bekoring weerstaan om aan de hand van deze folder mijn ervaringen 3. Leeftijd en kijkduur. Ik heb reeds meer dan een T.V.-kljker horen zeg gen Ik word er suf vanEn wie zou durven te beweren dat hij er lïele- maal frisbij blijft Vooral als de uitzending wat lang uitvalt Er is dus ten eerste en kwestie van kijkduur. Die kijkduur hangt vanzelfsprekend sa men met de leeftijd. Kin deren onder de vier jaar volgen geen T.V. Ze zijn daarvoor noch lichamelijk noch geestelijk bekwaam. Kinderen die minder dan negen jaar zijn hebben veel last om gedurende een half uur een programma werkelijk te volgen. Ze be kijken. kunnen moeilijk blijven zitten. Het wordt hoog tijd dat men öe knop Induwt Wat nu voor de andere kinderen zendingen per week. Zeker niet meer. Dat aantal wordt nooit verhoogd. Wie begint met uitzondering te maken is verloren. De pro gramma's worden in 't be gin van de week gekozen op grond van inlichtingen, die in een betrouwbaar blad verschijnen. Men kan daar gerust eens over dis cussiëren met de kinderen. Verschillen ze te veel in leeftijd dan zal men meer uitzendingen moeten kie zen, maar altijd zó, dat ieder kind toch maar twee of drie uitzendingen volgt. In de loop van de week moeten ze dus niet meer afkomen om dit of dat er nog bij te doen. Wij blij ven bij het vastgestelde radikaal 4. De moeilijke keuze. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke radikale be perking de keuze soms erg moeilijk maakt. Iedereen kent wel eens Tembarras du choix», ook ln vele an dere zaken. Die moeilijk heid mag ons dus geens zins van de getrokken ge dragslijn doen afwijken. In verband met de keuze wilde ik het volgende zeg gen 1. Wij gaan om te begin nen het voorbeeld geven. Ik ken mensen die onrus tig worden tegen dat het zeven uur wordt. De T.V. moet dan opgezet worden, wat er ook gebeure En ze kijken... tot 't gedaan is, nogmaals wat er ook ge beure Ze hebben er nu eenmaal voor betaald! Der gelijke T.V.-slaven geven aan hun kinderen het slech te voorbeeld. Ook wij moe ten ons een zekere tucht opleggen en met verstand kiezen. Of gaan we slechts slikken al wat men ons voorschotelt 2. De keuze van de pro gramma's voor de kinde ren bespreken we zoals we daar juist zegden geen T.V. In normale om standigheden zou het huis werk moeten af zijn en de lessen gekend vóór de be wuste uitzending begint, maar dat zal wel niet altijd mogelijk zijn. Er zijn in derdaad soms interessante

Het Algemeen Nieuws | 1944 | | pagina 8