I ORGAAN VAN DEN KATHOLIEKEN NERING- EN BURGERSBOND VAN AALST tegenover ie Politiek. - Geene Voorrechten. Eendracht maakt Macht. Eerste Jaar l\r 1. 5 Centiemen September 1896. Maandelijkseh Propagandablad ter verdediging van den Middelstand Abonnementsprijs 1 fr. per jaar Abonnementen. Berichten. Plankieren. Reglement- Taks op hel Rondleuren. Wekelijksche Markten HET BURGERSRECHT Alle mededeclingen betreffende den Bond en het Blad, te zenden naar den Zetel van het Hoofdbestuur liet Pavil- iocn, Groote Markt. Alle vakmannen worden dringend verzocht ons hunne grieven kenbaar te maken. De stipste geheimhouding is hun verzekerd. Wie eene inschrijving op het blad neemt voor het jaar 1897, zal hat kosteloos bekomen tot einde 1896. Wij wakkeren elkeen aan zooveel mogelijk zich op het blad te laten inschrijven en het te verspreiden. De Ingczondene stukken of mededec lingen worden niet teruggegeven en blij ven den eigendom van den Boud. De Leden, welke het blad niet regelmatig ont vangen, worden vriendelijk verzocht daarvan ken nis te geven aan het Hoofdbestuur. Bij het verschijnen van ons eerste nummer is het plicht de reden van ons bestaan bekend te maken. Waarom wierd de Katholieke Nering- en Bur- gersbond van Aalst gesticht Op die vraag wordt door Art. II van onze standregels geantwoord De Katholieke Nering- en Burgersbond heeft voor doel a. Het bestrijden en uitroeien der misbrui ken van de Coöperatieven en der Naamlooze Maatschappijen. b. Het bevorderen van alles wat kan strek ken tot den bloei van Nering, Handel en Nijver heid tot het verbeteren van den stoffelijken toe stand van den neringdoenden burger en het ver sterken der banden van genegenheid en behulp zaamheid onder de verschillige standen der Maatschappij. c. Het optreden en deelnemen als ware ka tholieken aan de kiczingen, en van onze gekoze- nén eischen het hierbovenstaande door wettelij ke maatregelen te zullen ten uitvoer brengen. d.Zich onderling verbinden den Nering- doeners, N ij veraars en Burgers, bij den Bond aangesloten, de klandizie te gunnen, elkander broederlijk aan te bevelen en te ondersteunen. Het eerste punt zullen wij in het volgend num mer breedvoerig behandelen. Vooralsnu zal het voldoende zijn de aandacht onzer lezers te trek ken op de uitslagen, die wij bekomen hebben. Ieder weet wat de onmiddellijke oorzaak geweest is der stichting van onzen Bond. Eene naamloo ze maatschappij zou hier ter stede een huis ope nen, waar men alles aan spotprijzen zou te koop bieden die maatschappij scheen zóo machtig te zijn, dat alles zou moeten buigen ervooronze neringdoende burgerij zou den strijd niet kunnen uitstaan en zou moeten hare winkels sluiten bij gebrek aan verkoop. Ieder weet ook hoe die berekening uitgevallen is. Doch laat ons niet vergeten hoe die uitslag bekomen wierd. De neringdoeners zijn wakker geschud gewor den bij het zien van het gevaar, dat hun aller bestaan bedreigde, en stichtten eenen Bond ter verdediging hunner belangen. Door de verbinte nis elkander te ondersteunen sneden zij het gras af onder de voeten der vreemde indringers, en onze wakkere bakkers, met hunne prijzen te ver lagen, ontnamen van den eenen kant alle redens aan de burgers om de voorkeur aan de naamloo ze maatschappij te geven en van den anderen kant, beletten deze de winsten te doen waarop zij gerekend had en noodig waren voor haar be staan. En daarmede is een eerste en groote zegepraal behaald. Want wat de toekomst ook moge mede brengen, langs dien kant is het gevaar niet groot meer. De vleugels zijn geknakt. Langs een anderen kant ook zagen wij ons streven reeds bekroond. Klachten gingen langs alle kanten op tegen de leurderij. Aan deze wordt j paal en perk gesteld door het Reglement door onze Stadsoverheid uitgevaardigd, reeds door de Bestendige Afvecrdiging goedgekeurd en die nog alleen de goedkeuring des konings noodig heeft om in voege gesteld te worden. Die goedkeuring mogen wij eiken dag verwachten. In ons blad van heden wordt dit reglement opgenomen. Zoodra dit reglement de goedkeuring des ko nings bekomen heeft, zal het Bestuur van den Bond ervoor zorgen, dat soortgelijke reglemen ten in al de omliggende dorpen in den omtrek van 3 tot 4 uren gesterad en uitgevoerd wor den. Eens dat zulk net zal gespannen zijn, kunnen wij gerust zijn over de concurrentie, die naam looze of andere maatschappijen nog zullen ko men doen aan onze neringdoende burgerij. Blijkt het dan later dat die taksen niet hoog genoeg zijn, dan zal de Bond de noodige stappen aan wenden om ze te doen verhoogen. Wij moeten er toe komen de leurderij onmogelijk te maken in meest al de kantons der Zwitsersche Repu bliek zijn de taksen zóo hoog dat de leurderij er feitelijk afgeschaft is ó^n maakt uitzondering, het kanton Genf (Genève), waar de toestand dan ook zóo slecht is, dat de faillieten tot de aiie- daagsche gebeurtenissen behooren. Het beperken uer leurderij is een maatregel die de beste uitslagen moet opleveren voor den j bloei van de stedelijke nering. Andere maatrege len zijn door de stad ook nog genomen geworden, namelijk het afleveren in eetwaren der onder steuning aan de behoeftigen in plaats van in geld; de regeling der standplaatsen, enz. op de open bare markten is in bespreking en zal naargelang de omstandigheden het toelaten ten goede veran derd worden. Ook ligt in onderzoek het vraag stuk der beperking der plaatsen op de openbare markten. Dit zijn de eerste stappen, die gedaan of nog te doen zijn ter verbetering van den stoffelijken toestand van den neringdoenden burger. Meer andere zullen volgen, want veel is er te doen, veel te veranderen, veel te verbeteren. Maar Rome en Parijs zijn niet op éenen dag gemaakt, zegt het spreekwoord zoo ook kan alles in deze zaken niet op eenen dag in orde gebracht wor den. Wij doen een oproep tot al onze medeburgers, opdat ze hunne opmerkingen en wenschen zou den bekend maken, hetzij in ons blad, hetzij aan het Bestuur van den Bond. Alle ontwerpen, alle mededeclingen zullen met welwillendheid en aan dacht onderzocht en besproken worden hoe meer betrekkingen er zullen ontstaan tusschen de leden en het Bestuur, hoe beter voor de toe komst van allen. Doch laat ons vooral de aandacht trekken op het vierde punt van ons doelwant in het on derhouden van dit punt ligt de welvaart onzer stad en van heel de streek besloten. Wij moeten die zaak niet langs den kleinen kant beschou wen maar wij moeten ons wel doordringen van deze gedachte Het is volstrekt noodzakelijk den omloop van het geld in onze stad en onze streek te behouden. Van den anderen kant moeten wij elkander zoowel binnen als buiten en zoowel buiten als binnen de' stad, overal waar het pas geeft, overal waar er gelegenheid toe is, broederlijk aanbeve len en ondersteunen. Dat gaat samen met wat wij zoocven schrevenelkander de klandizie gunnen. Bij nadere gelegenheid zullen wij dit vraag stuk verder ontwikkelen. Het derde punt van ons doel gelooven wij hier niet te moeten uitbreiden onze houding in dc laatste provinciale kiezing heeft bewezen wat wij zijn en blijven Katholiek zonder bijnaam. Wij hebben vertrouwen in onze gekozenen, gelijk zij vertrouwen hebben in ons. Wij zullen strijden voor hen, en zij zullen werken om onze wen schen tot.wezenlijkheid te maken. D- S.-V. Boven de voordeelen in voorgaand artikel op gesomd, heeft de K. N.- en B. B. van het Stads bestuur bekomen, dat voortaan de inwoners het vrij en kosteloos gebruik hebben op merktdagen van de plankieren voor hunne woningen, echter alleen voor hun eigen gebruik. De Gemeenteraad Gezien de art. 75 en 78 der gemeentewet, de art. 8 en 9 der wet van 29 April 1891 en de art. 31, 108, 110 en 112 der grondwet. Beslist Art. 1. Geene toelating wordt verleend om op het grondgebied der gemeente Aelst waren of welke koopmanschappen ook, rond te venten, den visch, de vruchten en groensels, het zand, de dagbladen uitgezonderd, tenzij op voorwaarde dat de belanghebbenden in handen van den Ge meenteontvanger eenen taks betalen, vastgesteld als volgt ïfrajik daags voor dc kooplieden, hunne \ar op zich of in dock of manden dragende. u1~~ u frank~aaags voor de kooplieden, die hunne waar doen rondleuren of die het zeif bij middel van kortewagen rondleuren. c. 3 frank daags voor de kooplieden, die hun ne waar rondvoeren op stoot- of hondenkarten. d. 5 frank daags voor de kooplieden, die hunne waar rondvoeren bij middel van karren en wagens, getrokken door ezel of paard. Art. 2. Ieder leurder en ieder voertuig is af zonderlijk belastbaar. Worden voor leurders gehouden a. Diegene welke hunne waren in de huizen f op de straat aanbieden. b. Diegene welke de openbare aandacht op |zich trekken door fluiten, toeten, bellen of gelijk welk gerucht of uitwendig teeken. Art. 3.Deze gelast met het innen van den laks, zal aan eiken leurder of rondreizende koop man een ontvangstbewijs van den betaalden taks afleveren, welk bewijs op eerste aanzoek zal moeten vertoond worden. Art. 4. Men mag in de straten of op de open bare plaatsen maar rondleuren van 7 ure 's mor gens tot 7 ure 's avonds. Art. 5. De leurders zullen slechts op den openapren weg mogen stilhouden voor verkoop en aflevering, gedurende den volstrekt benoodig- den tijd en het is hun streng verboden de huizen binnen te treden zonder daartoe uitgenoodigd te zijn. Art. 6. Elke weigering van betaling dezer taks, en elk bedrog of poging tot bedrog diesaan- gaande, zal gestraft worden met eene boet gelijk aan het bedrag van den verschuldigden taks en met eene boet gelijk aan een dubbelen taks in geval van hervalling. Daarenboven zullen de waren, die het voor werp van het bedrog of poging tot bedrog ge maakt hebben, verbeurd worden, alsook de va ten, kassen, balen, manden, zakken, tot hun ver voer gebruikt. Niet te min zal de verschuldigde taks geheven 'worden. Alle andere overtredingen van het tegenwoor dig tarief-reglement zullen gestraft worden met de straffen van enkele politie. Art. 7. Het reglement tarief op het rondleu ren van 15 September 1S88 is afgeschaft Art. 8. De huidige beraadslaging zal over gemaakt worden aan den Heer Gouverneur, ten einde de goedkeuring van de Bestendige Afvaar diging en de Koninklijke bekrachtiging te beko- Gestemd met algemcenc stemmen in zitting van den Gemeenteraad van 5 Juni 1896 en goed-- gekeurd door de Bestendige Afvaardiging in hare zitting van 10 Juli daarna. De volgende punten, vastgesteld door het Hoofdbestuur van den Katholieken Nering- en Burgersbond, in zitting van 20 Augusti i8g6, ko men toegezonden te worden aan het College van Burgemeester en Schepenen, metvriendelijk ver zoek aan dezelve gevolg te willen geven ,i. De markten opnieuw voor éen jaar te laten verpachten. 2. De overdekte markt alleen te laten gebrui ken voor hop- en botermarkt. 3. De eiermarkt bepaald aan te wijzen langs het gebouw der Eerw. Broeders en de kramen, die deze markt nu belemmeren, bij hunne soort te plaatsen langs den Noordkant der Keizerlijke Plaats. 4. De markten afzonderlijk aan te duiden en de kramer te verplichten, op straf van wegzen ding, de marktplaats aangewezen voor zijn be drijf, alleen te mogen gebruiken. 5. De liggende gelijk de overdekte kramen den zelfden taks te doen betalen. 6. De graanmarkt aan te duiden als markt plaats voor alle ccrcnleu, colonial? waren en brood. 7. Nieuwe en lagere taksen of plaatsgeld te stemmen voor de fruitmarkt. 8. De kramer verplichten schriftelijk zijne .*UuV'~üug te-Sïinen cutn uv Commissie, vooi" 'Tc verkrijgen zijner standplaats. Onzijdigheid tegenover de politiek wordt nog al eens aangeprezen door sommige vereenigingen van neringdoeners als zijnde een hoofdzakelijk raiddel tot het bereiken van hun doel. Die oude kwestie van liberaal en catholiek, wat komt dat maken in het verdedigen van stoffelijke belangen waarover wij het allen eens zijn Kunuen wij die armzalige haarkloverijen niet vergeten om ons allen te ver eenigen en machtige bonden te stichten, die zouden van sterkte ziju dc doodende mededinging der naamlooze maatschappijen en coöperatieven te be strijden en zoo den kleinhandel en de neringen we der op te beuren Maakt niet de eendracht macht Om deze vraagpunten te beantwoorden stellen wij ons voor eens grondig te onderzoeken 1°) Wat politiek eigenlijk is. 2°) Hoeverre politieke onzijdigheid mogelijk is. 3°) Tot hoeverre een onzijdig vaandel ons tot de overwinning kan leiden. 4°) Wat, ons duukens, dc verschillige politieke gezindheden voor den kleinhandel eu de neringen doen kunnen, als ze maab willen. 1°) Wat is dus depolitiek inderdaad? Is hetniet de samenvatting van alles wat betrek heeft met bet bestuur van den Staat En bestaan de ver schillige politieke partijen onkel op princiepen, die geen ander doel hebben dan het bewerken der stoffelijke belangen van een land, volgens ouder scheiden goeddunken, wel is waar, maar streven de nochtans uitsluitelijk naar een en het zelfde einde, 'tis te zeggen naar een goed staatsbestuur Indien het feitelijk zoo bestond dan ware de politiek echte politiek en niets zou zoo gemakkelijk zijn dan eene rechtzinuige overeen komst .van verschillige politieke gezindheden no pens punten van algemeen belang, steunende op algemeen aangeuomenc grondbeginselen. Maar, helaas, niemand is zoo weinig bekend met de poli tieke geschiedenis der laatste helft dezer eeuw, dat hij niet wete, dat er onder voorwendsel vaupolitiek geheel iets anders werd beoogd dan een degelyk staatsbestuur, door do liberale partij die over een zestigtal jaren voor goed is opgestaan. Wij weton maar al te wel dat hetgene de liberale partij haar politiek noemt, niets anders geweest is, niets an ders is en wellicht nooit iets anders zijn zal dan eene gedurige en hardnekkige oorlog aan het catholiek geloof. Het liberaal politiek moest het staatsbestuur veroveren slechts om des te gemak kelijker den Godsdienstoorlog voort te zettcu eens aan het bewind konden de liberaleu in de

Het Burgersrecht | 1896 | | pagina 1