Tentoonstelling van het Gulden Vlies De wijnbouwstreken in Frankrijk Gedenkteeken LAMBRECHT Moescroen Nieuwstijdingen aan om voort te gaan met kloppen, dat er wel zou opengedaan worden, en dat hij alles in het werk zou stellen voor de verbetering der banen, welke een scboone hervorming zijn zou daar het tot nut zou strekken van den kleinen/ man en voorzeker min gevaren zou opleveren: Na het feest gaf de velomaatschappij De Zwaluw van Gent een prachtig concert op de groote plaats. Vorig bedrag fr. 357.18 GENT. Opdat de liberalen van Dendermonde toch wat meer eer gevoel zouden hebben en geen valschheid aan vriend Plancquaert zouden betonnen DEN HERWIN DEKE. Lijst i3g P.V.D. P.V.G. BRUSSEL. Wynants, Lijst 87 MOORSEL. Lijsten 3o en 3i Macharis. 88.61 Samen fr. 757.25 Het comiteit in vergadering te Ninove, Zondag 11. heeft besloten Smid Lambrecht een gedenkteeken op te richten overeenkomstig met zijn leven. We doen een allerlaatsten oproep aan' de vrienden, indien er nog iemand is die een penning wil bijbrengen dat hij zich haaste, want de rekeningen en inzamelingen moeten gesloten worden. We verwachten de lijsten die nog achter blijven tegen toekomende week. De inhuldiging is voorloopig vastgesteld op Zondag 8 September. Allons, democraten van Belgie, maakt u gereed tegen dien dag. Gij hebt allen smii' Lambrecht gekend, ge weet wie hij is geweest komt allen naar Ninove op 8 September o een laatste blijk van genegenheid te toonen den held, die bezweken is uit liefde voor /het volk. J Dien dag moet het er in Ninove zijn zboals in Denderhautem, wanneer het gedenktpeken De Backer werd ingehuldigd. Wie vergeet dien dag? Ook zulk een zdp van volk moet Lambrecht komen groeten. Democraten van Brugge, Kortrijk, Anfl pen, Gent, Brussel, Thielt, in het kort al de democraten van het Vlaamsche land, naar Ninove op dien dag 1 Het Comiteit. N. B. We danken al de vrienden van Moorsel die zoo mild hunne liefde toonden voor Smid Lambrecht. Ook dank aan den heer Macharis die zoo ieverig de gelden inzamelde. Daar de ledenlijst te lang is, is 't ons onmogelijk hem mede te deelen. De vrienden van Moorsel zullen het ons niet ten kwade duiden. PropagandaKring van Deerlijk Vergadering voor den propagandakring op Zondag 23 Juni, om 5 ure namiddag, gewoon lokaal. Gewichtige dagorde. Wij verhopen dat niemand zal catbreken. Het Bestuur. Democratische Jonge Wachten van Belgis Zondag 21 Juli, om 2 ure namiddag, ver gadering voor al de afgeveerdigdee in 't Hótel de Russie, aan de groote statie, te Gent. DAGORDE: 1. Dood van Priester Daens. Inschrijvin gen voor een Gedenkteeken. 2. Gedenkteeken Smid Lambrecht. 3. Storting der jaarlijksche bijdrage door de afgeveerdigden. 4. Regeling der dagorde voor 't aanstaande Congres. 5. Onze strijd tegen het militarisme van het verloopen jaar. 6. De toestand der partij. 7. De werking der Jonge Wachten. Daar deze vergadering zeer belangrijk is en het middenbestuur er aan houdt dat al de afge veerdigden de vergadering bijwonen, hopen wij dat er geene thuisblijvers zullen zijn. De afgeveerdigden die volstrekt niet kunnen komen, moeten de reden per brief aangeven. Namens het Middenbestuur De Schrijver, De Voorzitter, Gustaaf Merlier. Jos. De Backer. Zondag laatst was het de vergadering van den propagandakring, en het was met groot genoegen dat wij mochten bestatigen hoe talrijk de leden opgekomen waren ook verscheidene nieuwe leden lieten zich inschrijven om in het strijdperk te treden voor onze geliefde christene volkspartij. Vergadering voor den Studiekring op Dinsdag avond, om 8 ure, in het gewoon lokaal. Dagorde De onafhankelijke vakvereenigin gen. Het Bestuur. Dinsdag avond, ten 8 ure, is te Brugge uit Spanje de verzending in een grooten verhuis wagen toegekomen voor de tentoonstelling van het Gulden Vlies. De schat, die verzekerd is voor zes en half millioen, stond gedurende de reis onder de hoede van twaalf hellebardiers. onder bevel van kapitein Ignacio Maestre. Onder andere bevat de verzending de juweelen van het Gulden Vlies, toebehoorende aan den koninklijken schat van Spanje, deze van de Akademie van San Fernando en deze van de kathedraal van Toledo. De hellebardiers van het hof van Madrid zullen de voorwerpen be waken tijdens gansch den duur der tentoon stelling. Ninove. Verleden week, reed de ge naamde Fr. Wittenberghe met kar en pee.d naar de gemeente Oetinghen. Onderwege, ten- gevolge van eene braak aan het gerij, ging hei paard op hol. Na een tijd wild voortgerend te hebbeD, spande het paard zich uit, en daar Wittenberghe het wilde bij den toom houden werd hij een 200 tal meters voortgesleept. Ein delijk kwam de ongelukkige ia een gracht terecht en bekwam vreeselijke wonden aan het gelaat en armen door de kettingen en harna- suren van 't paard. Het dier ook, door het vallen, heeft afgrijse lijke wonden bekomen Wittenberghe is twee dagen moeten te bed blijvenZijne wreede wonden zullen nog in lange niet genezen zijn. Lovendeghem. De veldwachters hebben op bevel van den veearts M. Van Trappen, van Somergem, vijf honden en eene kat afgemaakt die aangetast waren van razernij. Vier honden en eene kat, van M. Leo De Raets, zandleurder en een hond van den landbouwer Van Dunnen. De burgemeester heeft de razernij kenbaar ge maakt bij middel van plakbrieven. De burge meesters der aanpalende gemeenten zijn ook van 't geval verwittigd. Al de honden moeten gemuileband zijn. Lier. Maandag morgend gebeurde er een erg ongeluk aan Donkerbosch te Lier. Terwijl de barreelwacbster Siegers, haar huiswerk ver richtte, speelden hare drie dochterkens op de spoorbaan buiten hare weet. De trein uit Antwerpen stoomde aan twee meisjes konnen vluchten, de 2 jarige Philomena werd verpletterd l 'Aalst. Zekere G., bandelaar in gist, werd over een zestal weken gebeten door zijn zieken hond, aan welke hij geneesmiddelen toediende. De wonden op voorhoofd en neus waren om zoo te zeggen genezen, toen ze dees dagen weerom met geweld openbraken en hevige pijnen veroorzaakten. Doktoors werden bijgeroepen en de hond werd onderzocht. Men bevond dat hij niet razend was. Evenwel is hij korts nadien gestorven. G. ligt buiten kennis, is of hij lam is en uit den mond loopt er schuim. De H. olie is hem toegediend. Men vreest het ergste. Haeltert. Zondag morgend zijn hier een 20 tal gendarms toegekomen uit de cantons Herzele en Sotteghem om de gemeente te bewaken ten einde de schrikkelijke brand rampen te voorkomen die hier iederen Zondag nacht plaats grijpen. Niettemin zijn er weer twee huizen afge brand op den Keiënberg een half uur gaans van 't dorp. De huizen waren bijgenaamd Bremen hui Men denkt dat men hier te doen heeft met eene wel afgerichte bende, die op kunstmatige wijze, en met eene wonderbare stof het vuur aan de huizen steekt. En toch gelukt de police er niet in de har-d te leggen op die kerels, die hiu" al at.: oac maanden meester zijn en ontelbare bandieten- streken hebben verwekt. Iddergem. Zekere X. ging dinsdag om het erfdeel zijner vrouw en is er mede opge stoken. Hij laat de ongelukkige achter met drie kleine kinderen en o, 40 fr. Hij is er van onder getrokken met 1010 fr. Men denkt dat hij naar Amerika is gevlucht. Langs alle zijden heeft men telegrams gezonden. Beveren-lel. Zondag voormiddag is alhier gedurende de hoogmis de wooing afge brand van zekeren Mieu, vlaswerker. Mieu, was niet te huis en zijne vrouw met hare moeder bevonden zich alleen. Toen zij den brand gewaar wierden hadden zij nog nauwe lijks den tijd om 't kind uit de wieg te snappen en naar buiten te saellen. Eene zekere hoeveel heid vlas, eene som geld, eene schoone geit, verscheidene konijnen, alsmede alle andere huisraad en kleeren zijn in den brand omge komen. Gelukkiglijk bestaat er verzekering. De oorzaak van den brand is onbekend. Bergen. Sedert eene maand klaagde een onderofficier van pijn in 't oor. Het schijnt dat de overheden geen gehoor aan zijne klachten gaven, en hem, in plaats van hem naar het hospitaal te laten gaan, verplichtten zijn dienst voort te zetten. Eindelijk raadpleegde hij een burgerlijken geneesheer, die zijn toestand als onrustwekkend aanzag en eene operatie voorschreef. Eene hersenontsteking ontstond en de onder officier stierf. De vader van den ongelukkige schijnt een onderzoek gevraagd te hebben. Althans men zegt dat er dees dagen eene ondervraging in de Kamers zal plaats hebben. Moord en zelfmoord te Schaarbeek Dinsdag morgend, rond 10 ure, werd de Grondwetstraat in opschudding gebracht door een vreeselijk drama. Eene jonge giletmaakster, mej. Lefèvre, 22 jaar oud, die met hare zuster een appartement bewoonde in gezegde straat, had kennis gemaakt met een handschoenmaker, L. Doutrebant, 29 jaar. Over eenigen tijd had mej. Lefèvre de betrekking afgebroken Doutrebant poogde meermaals het meisje tot eene verzoening over te halen. Daar alles echter vruchteloos was, besloot de handschoenmaker zich te wreken. Dinsdag morgend, rond 10 u., kwam Doutre bant naar de woning van zijne gewezen ver loofde. Hij deed de twee leermeisjes, die zich in de kamer bevonden, heengaan en kort nadien hoorde de bijzonderste huurder van het huis een geweldigen woordentwist, gevolgd van ver scheidene losbrandingen en hartverscheurende kreten. Mej. Lefèvre, door twee kogels getroffen een in de linkerslaap en een in de borst, had, alhoewel zij doodelijk gewond was, nog de kracht de trappen van de twee verdiepen af te loopen. Het meisje snelde de winkel binnen va den bijzondersten huurder, M. De Knyf daa; viel zij badend in haar bloed ten gronde en blic- dra den laatsten adem uit. Intusschen had I>cuti jbandt, die boven gebleven was, zich met he wapen dat tot de misdaad gediend had, een .u de linkerslaap geschoten de dood wal o nblikkelijk. De zuster van het arme slachtoffer was op he: ogenblik der misiaad afwezig; toen zij he> ijseiijk drama vernam, snelde het meisje nriar hu: -. Daar had een hartverscheurend u oneel pi-atshet meisje wierp zich op het li van hare ongelukkige zuster en omhelsde hia-, igdarig. Men had de grootste moeite om het arme meisje te troosten. Een genees heer, die aanstonds ontboden wasj kon slechts de dood van het slachtoffer en van den moorde naar bestatigeo. Doutrebant, die thans zonder werk was, kende mej. Lefèvre van over anderhalf jaar. De moordenaar moet met voorbedachtheid gehandeld hebben, want hij had den revolver slechts over eenige dagen gekocht. Dinsdag morgend bestatigde de bijzonderste huurster van het huis waar Doutrebant woonde, toen zij in de kamer van dc2en laatste kwam, dat de beddelakets en dekens doorboord waren met een revolverkogel. Het is dus zeker dat Doutrebant, alvorens heen te gaan, zijnen revol ver beproefd heeft. Dinsdag, na de zitting der Kamer, ging M. Clemenceau naar het E yseum om M. Fal- lières in te lichten over den toestand in het zuiden. De maatregelen- maandag door het gouvernement genomen, zijn reeds in uitvoe ring. M. Clemenceau is dinsdag nacht in 't mini sterie gebleven. Hij had een bed laten zetten in zijn werkkabinet, ten einde onmiddelijk op de hoogte te zijn der gebeurtenissen die zich in de wijnbouwdepartementen van het zuiden zouden kunnen voordoen. M* Hennion, bestuurder der openbare veilig heid bracht eveneens den nacht in 't ministerie door. De opstand M. Salis, volksvertegenwoordiger, ontving dinsdag avond een brief uit Narbonne,meldend dat, in de gemelde stad, barrikaden in de straten opgericht zijn. De bewoners van fransch Cata- logna komen naar Narbonne, vastbesloten den burgemeester, M. Ferroul, te verdedigen. De vrouwen bijzonder zijn opgehitst. Wielrijders doorloopen de streek en richten overal den weerstand in. 't Was rond 10 ure 's avonds dat de be volking van Narbonne barrikaden oprichtte op de Groote Markt en in twee aanpalende straten M. Ferroul sprak tot het volk. Ik wil geene barrikaden, zegde hij. Indien men naar mij niet luistert, dan ga ik mij aan den prokureur der Republiek gevangen geven. Ik wil niet dat et bloed vergoten worde. Ten 11 ure 's avonds eischte M. Ferroul dat d* barrikaden zouden afgebroken worden en hi; begon zelf de afbraak. De menigte gehoor- ze amde en al de ongeworpen barrikaden waren et middernacht verdwenen. Volgens een telegram uit Toulouse, zou generaal Rouvray, bevelhebber van het 17® legerkorps, verleden zondag in de kazerne op geschreeuw en gefluit onthaald zijn, zoowel door de soldaten als door de burgers. Te Toulouse is eene inschrijving geopend om aan Marcelin Albert uit dankbaarheid eene gouden medalie aan te bieden, met langs den eenen kant, zijn afbeeldsel en langs den anderen kant de namen der steden, waar meetingen gehouden werden. In den omtrek van Narbonne De inwoners van Coursan, die men tusschen de meest opgewonden mag tellen, hadden sedert eenige dagen opgemerkt dat de post meester gedurig telefoneerde met de overheid van Narbonne. Zij maakten daaruit op, dat de man alles verklikte wal er te Coursan gebeurde en zij sneden den telefoondraad over. Daarna trok een troep naar den ijzerenweg, met het inzicht de gemeenschap af te snijden. Zij stelden zich evenwel tevreden met een sein om te werpen en stuk te slaan. Zij keerden daarop terug naar het dorp en begaven zich naar de woning van den postmeester. Deze had zijn huis versterkt. Terwijl de woelmakers de deur wilden inbeuken, kwamen eenige vredelievende voorbijgangers tusschendie de mannen konden overhalen om den postmeester gerust te laten. Het gerucht was in omloop, dat er troepen in aantocht waren naar Narbonne. Aanstonds was gansch Coursan te been. De bevolking bleef den geheelen nacht waken, 's Morgends werden eenige ruiters in de verte opgemerkt. De noodklok werd geluid, de klaroenen schet terden en de trommels roffelden. De menigte trok de ruiters te gemoet. Het waren eenvoudig officiersoppassers, die met de peerdsn uit wandelen getrokken waren. Zij werden ncchtans gedwongen terug te keeren. Doch 't was vooral op den postmeester dat de inwoners van Coursan het gemunt hadden. Voor de tweede maal gingen zij het huis bestormen en beukten eene deur in. De aan komst vac M. Ferronl kwam ter gepaster ure de gemoederen stillen. De prokureur der Republiek van Narbonne heeft zich naar Coursan begeven om een onder zoek te doen over de erge feiten die er gebeurd waren. Hij dietf zich evenwel niet in het dorp wagen en deed den wachtmeester der gendar merie ontbieden, waarmede hij in de statie een kort onderhoud had. Hij bleef slechts eene halve uur en keerde weer met den eerstvolgen- den trein. Aanhoudingen M. Ferroul, burgmeester van Narbonne, is woensdag morgend aangehouden. De kurassiers o-gen het volk uiteen, dat in de straten van rbonne verzameld was de bijzondere kom- aris droDg in de woning van M. Ferroul en toonde hem het aanhoudingsmandaat. M. Ferroul maande het volk aan, kalm te blijven en liet r'ch gewillig aanhouden. Hij werd naar eene naburige statie gevoerd, onder het geleide van 15o ruiters. Vandaar werd hij naar Mont- pellier gebracht. De stad is kalm. MM. Senty, Bourges en Cabane, leden van het komileit van Argelliers, werden aangehou den. Er hadden geece onlusten plaats. MM. Marcelin Albert, Cathilin, Richard en Renard zijn onvinbaar. Zij worden door de gendarmerie opgezocht. Eene houten brug, nabij A'gelliers, werd verbrand De troepen Het 17e regiment voetvolk heeft dinsdag nacht, ten 12 ure, bevel gekregen Beziers te verlaten eo, met dagreizen, naar Agde te ver trekken. Van daar zal het regiment per ijzeren- weg naar eene nog niet gekende bestemming vertrekken. In den dag waren reeds verscheidene treinen met troepen, voor de wijnbouwstreken bestemd, langs de statie van Toulouse gekomen 's nachts kwamen nog andere militaire treinen voorbij deze statie gestoomd. Honderd gendarmen van de Gironde en van de Charente zijn dinsdag naar 't zuiden vertrok ken. De plaats waar zij moeten uitstappen werd geheim gehouden de gendarmen zelf wisten het niet op 't oogenblik van hun vertrek. Voor de aanhouding Ferroul deed aan het volk zweeren kalm te zullen blijven. De barribaden, dinsdag aan den inkom der Rtchtestraat en de Republiekstraat, te Narbonne opgeworpen, waren gemaakt van balken, die uit eenen bouw gehaald waren. Men had deze balken, op eene lengte van 200 meters, opeen en dooreen gelegd. Toen Ferroul dit zag, werd hij razend kwaad en riep Breekt dat eens siffens af, hoop schavuiten die ge zijt I Wilt ge mij dan tien jaar dwang arbeid op den hals halen I Men weet dat de menigte gehoorzaamde en de barrikaden ge zwind afgebroken werden. Rond 11 ure 's avonds kwamen de eerste militaire treinen te Narbonne aan. Het publiek juichte de soldaten toe. Toen Ferroul de komst van de troepen vernam, verklaarde hij Er zullen er nog meer komen. Ik moet het gouver nement bedanken voor de bijzondere genegen heid die 't mij bewijst en de eer die 't mij doet mij door een legerkorps te vervangen I 1 Aanhouding van Marcal'ia Albert M. Marcelin Albert werd woensdag namiddag aangehouden. RUSLAND Muitarij te Kiew Na een sein, gegeven bij middel van aen geweerschot, hebben vijf honderd soldaten van een bataljon sapeurs hunne geweeren gegrepen. Zij maakten zich vervolgens van de schild wachten meester, vernielden den depot en stolen oorlogkardoezen vervolgens losten zij verscheidene salvos. Kapitein Akouloff, «lie van dienst was, toegeloopen en poogde de soldaten terug tot bedaren te brengen, doch vruchteloos. Er werd dan een geweervuur gewisseld tusschen de muiters en de trouwgebleven troepen. Drie mansschappen en kapitein Akoutoft werden gedood. Men verzekert dat er een zestigtal go- kwetsten zijn en dat 25o muiters aangehouden werden. Honderd drie en negentig muiters zijn ge vlucht. In de stad werd er gevochten tusschen muitende soldaten en manschappen van het regiment van Selinginsk. Daar waren geene slachtoffersvier aanhoudingen werden gedaan. Men heeft in eene tent van vrijwilligers drie bommen gevonden. Volgens andere inlichtingen zouden de voorvallen te Kiew veel erger zijn dan het door de officieele telegrammen gemeld wordt. RECHTBANKEN Rechtbank van Kortrijk Het drama van Deerlijk. Theofiel Christiaens,, van Deerlijk, was beticht aldaar op 18 Maart 1907, een revolverschot gelost te hebben op Oktaaf D'Hooghe. Christiaens was in twist met de D'Hooghe's hij ging naar huis, en vader D'Hooghe en Oktaaf achtervolgden hem. Christiaens, ziende dat hij ging ingehaald worden, keerde zich om en schoot Oktaaf dwars door den buik. Oktaaf is thans genezen. Het meerendeel der getuigen zijn ten voor- deele van den betichte. Het openbaar ministerie hield staan dat Christiaens had moeten vluch ten, of liever eerst in de lucht schieten, in plaats van het eerste schot op Oktaaf D'Hooghe te richten. De advokaat van den betichte deed uit schijnen dat het noodzakelijk is dat deze eenen revolver draagt, want het gebeurt somwijlen dat hij des nachts moet uitgaan om vee te koopen, en ook soms zijne vrouw moet verge zellen, die vroedvrouw is. De rechtbank heeft Christiaens vrijgesproken. Beroepshof van Gent Het gebeurt heel dikwijls dat personen, die in eenen winkel eene printkaart koopen, aan den winkelier of winkelierster vragen om er eets het adres te willen opschrijven. Dat kan zeer gevaarlijk zijn, als de printkaart oen be- leedigend karakter heeft. Zoo had onlangs eene vrouw beleedigende print kaai ten doen zenden door een familelid, bij welke zij zich dezelve had aangeschaft. De bestemmeling diende eene aanklacht in. Hij had nog andere zulkdanige kaarten ontvangen, die gemelde vrouw gekocht bad bij eenen win kelier der stad en waarop de echtgenoote van dien winkelier het adres bad geschreven. Allen zijn gestraft in eersten aanleg en door het Beroepshof. De winkelier en zijne vrouw, als mededaders, zijn elk veroordeeld tot 5o fr. boete of 15 dagen gevangzitting, zonder voor waarde, alsook samen tot beroepskosten.

Het Recht | 1907 | | pagina 3