TWEE VRIENDEN Geen beter Boekje He millioenproces van Coxyde Moord te Elsene Nieuwstijdingen 1% Tooneelnieuws Den Zaterdag 21 december, veertien dagen vroeger dan dat 't eerst bepaald was, heeft de rechtbank van Veurne op het gelijkvormig advies van het Openbaar Ministerie uitspraak gedaan in het geding ingespannen door de wettige erfgenamen van wijlen pastor Lootens, allen nederige schamele menschen, tegen den Bisschop van ^Brugge en de kerkfabriek van Coxyde. De rechtbank heeft den eisch der familieleden onontvankelijk verklaard. Er wordt in beroep gegaan door de familie, die benevens de redens reeds door hen aange voerd, nog andere bewijsgronden bezit tot staving van haren rechtwettigen eisch. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. Verleden week werd Mad. Biver, de vrouw van een huissier uit een ministerie te Brussel, vermoord gevonden. De misdaad werd ontdekt 's middags als de man thuis kwam. Alles lag in de kamer het onuers te boven geworpen. Het onderzoek heeft bewezen dat diefstal hier geveinsd was. Ook heeft men den man aangehouden, als verdachte. De man had benevens zijne echt- genoote eene vriendin. De moord Uit het onderzoek schijnt te blijken dat Felix Biver zijne vrouw gedood heeft. Hij zal met haar hevig getwist hebben, toen zij nog te bed was. Woensdag zal hij met den slinger der horlogie, zijne vrouw slagen toegebracht hebben. Dan zal hij haar tusschen het bed en den muur geworpen hebben. Waarschijnlijk zal hij dan haar hoofd onder den linkerarm gedrukt hebben terwijl hij met de rechterhand haar versmachtte met een katoenen voorschoot in hare keel te duwen. Hij was dan gansch gekleed. Eens de misdaad gepleegd, zal hij alles overhoop ge worpen hebben, om aan eene inbraak te doen gelooven. Opdat men zou denken dat de vrouw verrast werd terwijl zij haar toilet maakte, stak hij een naphtevuur aan, legde de ijzers gereed en maakte eenige haarlokken der vrouw los. Dan zal hij het water, waarin hij zijne handen en zijne bebloede kleeren waschte, uitgegoten hebben. De magistraten denken dat de misdaad voorberaamd was. De bloedvlekken Ziehier eenige nadere bijzonderheden over het onderzoek van maandag namiddag. Felix Biver blijtt onverstoorbaar en verliest geen enkel oogenblik zijne koelbloedigheid. Onder vraagt men hem, dan denkt bij eerst langdurig na, uit vrees van zich te misspreken. Van op den dag der misdaad reeds, werd Biver van de moord verdacht nu hebben de magistraten ook verscheidene stoffelijke bewijzen gevonden. Vrijdag avond, toen Felix Biver zich in het kommissariaat van Elsene bevond werden zijne kleederen en het linnen, dat hij droeg, aangeslagen. Op 't eerste zicht kon men be- slatigen dat de kleedingstukken gewasschen waren. Op de borst van het hemd en op den bolhoed vond men kleine roode vlekken. Biver i5 MENGELWERK c Ai... ai... pijn... pijn, laat me Gradus... laat me liggen. a Woi höbt geer 'pien In 't been. I11 't been mè laot mich uch dan ouch dragen, en weer een poging om zachtjes het zwaar neerliggend lijf omhoog te heffen, maar ook thans weer die pijnlijke smartkreten van den gewonde. Verbijsterd blijft Gradus liggen op zijn knieën, steeds turend naar zijn vriend met ver glaasde, strakke blikken niet langer echter plots, als heeft eensklaps een nieuw denkbeeld zich van hem meester gemaakt, holt hij weg, zoo snel mogelijk, duwend, wriDgend zijn lijf door struiken en heesters, in rechte lijn in de richtiDg van het kasteel. In 't hart felle, bonsdreunende mokerslagen het lichaam gloeit de neusvleugels trillen hij snakt naar adem, raar lucht in de dichtge- nepen keel toch voort, altijd voort in ijlende vaart, naar het kasteel de barrière is gesloten 't deert hem niet bij klimt er over, niet voelend de snijdingen in de palmen zijner handen door de scherpe punten van de ijzeren staven verder weer, naar het huisje van den tuinman forsche bonken op de deur krach tiger, woedender als de bewoners niet terstond komen. Eindelijk een stem uit een geopend venster... wè is dat Ich... Gradus. beweerde dat zij voortkwamen van bespattin- gen, op het oogenblik dat hij zich op het lijk zijner vrouw wierp om het te omhelzen. Des anderendags ontdekre men ook groote bloed vlekken op den winterfrak en bijzonderlijk op den gilet. Een onderzoek en de scheikundige ontleding dier vlekken lieten geen den minsten twijfel over het was menschenbloed. Felix Biver hield zich nog altijd bij zijne eerste be weering. De onderzoeksrechter M. Fromès ondervroeg daarover de personen, die den verdachte verge zelden op het oogenbiik der ontdekking van het lijk. Die getuigen waren M. Van CautereD, policieagent, Mad. Melanie Desmet, keuken meid bij M. Servais, bakker in de Koninklijke Prinsstraat, en de loopjongen dier bakkerij. Allen verklaarden eenstemmig dat Felix Biver niet nabij het lijk zijner vrouw was gekomen. De polcieagent ging de eerste, gevolgd van den man en de twee andere personen. M. Van Cau- teren vond het lijk uitgestrekt tusschen het bed en den muur. Hij bukte zich over het lichaam om te zien of de vrouw nog leefde. Op dat oogenblik wilde de man ook bijkomen, maar de .policieagent verzette er zich hardknekkig tegen, zeggende dat de vrouw dood was en dat nie mand haar mocht aanraken of naderen, vooral eer het parket aangekomen was. Hij versperde den engen doorgang naar het lijk. Het is dus zeker dat de verklaring van Biver, over de voortkomst der bloedvlekken, valsch is. Hij ontving daarover eene stellige logenstraffing van de getuigen, toen hij in hunne tegenwoor digheid werd gesteld, Het onderzoek van dinsdag Dinsdag morgend heeft het parket zich naar den Waverschen steenweg, 106, begeven, om er het slot der zolderkamer, vroeger door vrien din van Biver bewoond, aan te slaan. Vervolgens begaf het parket zich naar de woning van mej. Marie Hardenne, in de Van Aastraat, 23. Eenige werklieden werden gelast opzoekingen te doen in de riolen, om er brieven te ontdek ken, die het meisje verleden vrijdag zou verscheurd en weggeworpen hebben. Het parket heeft het grootste belang aan die brieven, die zouden vernield geweest zijn na het tweede bezoek van Felix Biver. Het wapen der moord De wetsdoktoors Héger en Lets hebben dinsdag morgend^aan den onderzoeksrechter hun verslag overhandigd, over het wapen dat diende om de misdaad te bedrijven. Uit dat verslag blijkt dat de moordenaar zich wel van de slinger der horlogie moet bediend.hebben, om de wonden aan de slapen toe te brengen. Ook M. Van Ingelen/leeraar van scheikunde, heeft zijn verslag neergelegd over de ontleding der maag van het slachtoffer, Het zwartachtig vocht dat in de maag gevonden werd, was niets anders dan bloed. Tengevolge der versmachting had mad. Biver hevig uit den neus gebloed en 't is met te willen ademen langs de neus, dat zij een deel van het bloed opslurpte. In de maag was geen spoor van koffij te vinden. Verdwenen M. Fromés bad dinsdag morgend de vrien din van Felix Biver, Marie Hardenne, in zijn kabinet ontboden. Doch het meisje was sedert twee dagen spoorloos verdwenen en niemand weet wat er van haar geworden is. Opzoekin gen worden gedaan om haar weer te vinden. Den avond dat Felix Biver aangehouden werd, had het meisje verklaard dat, zoo de plichtig- heid van dezen laatste bewezen werd, zij zich zou zelfmoorden. Zou zij haar voornemen ten waarlijk uitvoer gebracht hebben In alle geval, de moeder en de vriendinnen van Marie Hardenne hebben haar sedert zondag niet meer weergezien. Gits. De werkman Camiel De Raedt, die over eenige dagen van de hoogte van 't tweede verdiep viel in het nieuw klooster, waar hij aan den arbeid was, is aan de gevolgen van zijne Doe, hië Maak da's te vortkumps, es de graof dich hië zaog 1 't Kin mich niks verschille... ze höbbe d'n garde champieter in 't bein gc-schote, gèft mich e berrie, dat veer em goon hole. Waat zès te Jao... jao, d'n garde champieter in 't bein geschote... is de berrie in de serre Jao, hooi die mèr ich kom sebiet bie dich. Weer holt hij weg, thans naar de broeikas, om de draagbaar te halen, waarop hij zoo dik wijls met den tuinman de planten heeft vervoerd naar het park. Als hij terugkeert, is de hovenier reeds ge reed ook een andere arbeider, gewekt door het rumoer in den stillen nacht, heeft zich bij hen gevoegd. Met hun drieën keeren zij terug, stil, zonder een enkel woord te zeggen, tot op de plek, waar nog immer Lacroix ligt. Thans wijd open z'n oogen hij kijkt hen aan hoop keert weer terug in de ziel van Gradus en weer vraagt hij wie is et mit uch, garde champieter Slecht, 't been is kapot. En wè is de kèl, dè 't heet gedoon, ter wijl een vurige flikkering sist in zijn oog. Ik weet het niet, m'n jongen ik had Willem Plaats geattrapeerd bij een strik, maar toen ik hem wilde arresteeren, schoten anderen uit de struiken ik heb niemand kunnen zien. Loeders sist de jongen ich zal ze vinje, ich zal ze kapot make, dat vetsprèk ich uch. Stil noe Gradus, böe noe stil, fluistert de hovenier hem toe, da's jao veur later, laote veer noe mèr veur d'n garde champieter zörge en de heivers briDge Zoo zachtjes, zoo voorzichtig mogelijk, tillen 1 wonden overleden. De ongelukkige werd maan dag begraven. De Raedt was gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Kemseke. M. Van Durme, koster en wijnkoopman, was aan 't werk op den zolder van zijn magazijn, toen zijne vrouw, Marie Melis, 29 jaar, in het magazijn kwam om hem te roepen voor het avondmaal. M. Van Dnrme liet juist den ophaalbak met gevulde flesschen beneden. De bak loste en viel op het hoofd van mad. Van Durme de ongelukkige werd den schedel gebroken en was op den slag dood. M. Van Durme blijft met drie kleine kinderen zitten. Wetteren. De genaamde Ed. Desutter, 29 jaar oud, knecht in het klooster van Quatrecht, alhier, ging maandag in den afge sloten hof om vogelen te schieten hij was gewapend met een tweeloopgeweer. Op het onverwacht ging er een schot af en de rechter hand van Desutter werd om zoo te zeggen door de lading verbrijzeld. Men heeft den gekwetste naar het gasthuis van Brussel gevoerd, waar men waarschijnlijk de hand zal moeten afzetten. Brussel.Dinsdag kwam zekere Vander Auwera, aardewerker, wonende te Berchem- bij-Antwerpen, aanbellen bij M. M.... wissel- ageDt op den Grooten Zavel te Brussel. De man werd binnengeleid in het werkkabinet van den wisselagent. Nauwelijks was de aardewerker binnen, of hij voer hevig uit tegen M. M... en verweet hem van hem vroeger titels verkocht te hebben die weinig weerde hadden en waarop hij reeds 12900 fr. verloren had. Vruchteloos poogde de wisselagent den man te doen verstaan dat hij toen slechts gehandeld had in naam van eenen anderen wisselagent uit de stad en dat hij zich bijgevolg tot dien moest wenden. Vander Auwera was niet te bedaren. Op eens zocht hij in zijne zakken. M. M... be merkte een revolver van groot kaliber, die in een der zakken stak. Hij sprong op den man en gelukte erin het wapen af te nemen. Eene vechtpartij ontstond. Gelukkiglijk kwam juist een policieagent voorbij, die den woedenden aardewerker kon aanhouden. In zijne zakken vond men acht kogels. Vander Auwera ver klaarde de wapens gekocht te hebben om M.M. te dooden. Hij werd opgesloten. In den nacht van Dinsdag tot Woensdag, rond 1 1/2 is er een hevige brand uitgeborsten in de Brusselsche bloemmaalderij, gelegen langs de Groendreef. Het vuur nam op korten tijd eene groote uit breiding, en weldra stond gansch het gebouw in lichte laai Al de bloemmagazijnen zijn de prooi der vlammen geworden, maar de gebouwen der machienen zijn door het vuur niet aangetast geweest, daar zij door eene groote opene plaats gescheiden zijn van de bloemmazijnen waar de brand is ontstaan. Ongelukken zijn er niet te betreuren. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade, die echter zeer aanzienlijk is. Zij wordt op 200 tot 3oo,ooo frank geschat. Anderlecht. Tijdens den russisch-japan- schen oorlog verlieten duizenden russen, man nen, vrouwen en kinderen, hun vaderland om elders een onderkomen te zoeken. In de maand October iqo5 kwamen er te Antwerpen talrijke landverhuizers aan daartusschen was er eene oude vrouw, ondermijnd door het lijden en door het verdriet. Haar echtgenoot en hare 2 zonen waren gevallen onder de kogels van de japaners voorzien van eenig geld was de oude diepbedroefde vrouw naar Belgie gekomen. Sedert omtrent twee jaar woonde zij in de Donnystraat en, daar zij 79 jaar oud en bijge volg te oud was om te werken, leefde zij van de openbare liefdadigheid. Het arme oudje wilde voor hare dood nog eens haar vaderland terugzien, en daarom beroofde zij zich van alles, ten einde het noodige geld te kunnen Uitsparen. Dank aan de giften van eenige landgenooten en van andere medelijdende zielen, had zij eene som van 1000 fr. gespaard dit geld had zij uitgewisseld in russisch geld en dit alles verborg zij in haar bed. Eindelijk vond de ouderlinge dat zij genoeg had om de reis aan te gaan beiden hem op de berrie en dan, voorafgegaan door den arbeider, de schommelende lantaarn in de hand, gevolgd door Caro, langs 't bosch pad tot in de woning van Lacroix. Gradus is doodmoe hij kan bijna niet meer amechtig heeft hij zich laten vallen op een stoel naast het bed, waarin zij den gewonde hebben neergelegd. Eensklaps springt hij weer op hij ijlt de deur uit, de richting nemend naar Aken, naar de naastbijgelegen stad. Flauw schemert reeds het licht, als hij zijn doel heeft bereikt nog alles stil, doodsch in den grauwen morgen eindelijk een nevelach tige figuur in het wazig donker, die met rassche schreden nadert 't is een werkman. Kint geer mich zekke, woine dokter woint vraagt Gradus 't moot 'n gooie zien 't kump er neet op aon, waat et kos. Ein Arzt meinen Sie. Jao, 'n gooie. So früh schon 'Jao en er moot sebiet mit. Versuchen 'S mal in Maria Hilf-Spital. Woi is dat Ja, so ganz genau kann ich Ihnen das nicht sagen gehen Sie nur dahin, en hij wijst met vlugge armbeweging in de richting, waarin ligt het voornaamste ziekenhuis van Aken. Dank uch, dank uch en weer ijlt hij voort. Na nogmaals enkele keeren gevraagd te hebben, staat hij eindelijk voor het ontzaggelijk gebouw, midden in den weelderigen hof. Het hek is nog gesloten hij belt met zenuwachtige kracht spoedig een der wach ters, die voor hem opent de barrière. Ich moot 'n dokter höbbe, 'n gooie veer zulle nem betaole. 1 Kommen-Sie nur mit eene wreede ontgoocheling wachtte haar toen zij hare schat wilde te voorschijn halen. Een gewetenlooze schurk had het geld gestolen I Die slag wa^. te geweldig voor de arme vrouw, die van schrik en harteleed ziek viel en bed legerig is. De bijzonderste huurder van het huis heeft de policie verwittigd. De dief is dinsdag namiddag door de policie van St-Joost-ten-Noode aangehouden, op het oogenbltk dat hij in de wandelzaal der Noord statie kwam. Naar het policiebureel der Kruis vaartenstraat gebracht, deed hij volledige be kentenissen. Men vond geen het minste geld meer in zijn bezit. De kerel verklaarde dat hij alles reeds verkwist had. Het is een franschman 20 jaar oud. Hij was sedert twee maanden te Brussel aangekomen, zoogezegd om werk te zoeken, doch hij had er nog geen gevonden. De dief zit nu achter de grendels. Doornik. Francois Nutte, de ontrouwe ontvanger van het Weldadigheidsbureel, wiens aanhouding wij gemeld hebben, heeft sedert zijne vlucht verbleven te Parijs, te Charleroi, te Namen, te Rijssel en te Brussel. In deze twee laatste steden kwam zijne echtgenoote hem bezoeken. Zaterdag avond vernam de policie dat Nutte naar Doornik moest komen, doch dat hij, uit vrees van aangehouden te worden, zou afstappen aan de halt van Saint-Maur. Aanstonds werden er maatregelen genomen om den voorvluchtige aan te houden. Nauwelijks was Nutte uit den trein gestapt, of hij omhelsde zijne vrouw die hem op de kaai afwachtte. Op hetzelfde oogenblik naderden M. Thiry, opper- kommissaris van policie, en een agent in burger- kleeding, die den ontrouwen ontvanger aan hielden. Nutte en zijne vrouw werden aanstonds in rijtuig naar het celgevang van Doornik over gebracht, waar zich reeds het parket bevond. Nutte was van Rijssel naar Orhies gereden daar nam hij plaats in een anderen trein om naar Doornik te rijden. De gewezen ontvanger was drager van twee reiszakken, gevuld met mondbehoeften bestemd voor een avondmaal dat hij met zijne familie wilde nemen, vooraleer zich gevangen te geven, Nutte werd twee uren door het parket onder vraagd hij weende overvloedig. Tot hiertoe kent men echter nog den uitslag niet van die ondervraging. Maandag werd de aangehoudene opnieuw door den onderzoeksrechter onder- hoord. Trazegnles. Zondag avond, rond 9 1/2 ure, ontstond er twist in de rue Verte tusschen vlaamsche mijnwerkers. Weldra werd men handgemeen eensklaps slaakte een der vech ters een kreet en viel ten gronde, terwijl de anderen de vlucht namen. De gekwetste, Leop. Fernandez, 18 jaar, afkomstig van Brugge, werd de linkerlong doorboord met een dolkmes. De ongelukkige werd stervend naar het gasthuis overgebracht. Er zijn reeds verscheidene aan houdingen gedaan. Marchlenne. De echtgenoote Botte, 40 jaar, barreelwachtster in de rue Basse, schoof maandag morgend de sluitboomen weg om een brouwerswagen door te laten. Juist kwam er eene lokomotief aangestoomd die op den wagen botste. De echtgenoote Botte werd tusschen de twee voertuigen gepletterd en zoo erg gekwetst dat zij 's middags stierf. Op Zondag 26 Januari, ten voordeele van Schild en Vriend tot onderstand van weduwen en weezen, wordt in onzen stads schouwburg opgevoerd, het zoo mooie tooneel- spel Aan Flarden van mej. Top Naeff, dat stellig als een der beste werken der Nederland - sche tooneelletterkunde aanzien wordt. Wij zijn verzekerd dat alle vlaamsche tooneel- liefhebbers er ten hoogste zullen aan houden de opvoering van dit kunstgewrocht bij te wonen. Vlamingen, geene onverschilligheid voor eigen kunst, allen naar den schouwburg. Kaarten te bekomen bij mev. Wed. Van Hecke, aan de gewone voorwaarden der Vlaamsche vertooningen. Weldra in een kleine kamer hij moet hier maar even wachten, heeft de oppasser hem gezegd. 't Duurt lang dat wachten, heel lang in z'n verbeelding driftig loopt hij in het vertrek heen en weer eindelijk de dokter, die binnen komt, Zeet geer de dokter Ja. En ouch 'n gooie veer zuil e uch good betaole. Ich meine wohl, antwoordt deze met kleinen glimlach om de mondhoeken. K Dan moot geer mit mich goon, sebiet ze höbbe d'n garde champieter z'n bein kapot geschote veer zulle uch good betaole, doa hooft geer neet bang veur te zien, mè sebiet mitgoon, sebiet. 0 Und wo hin d Op den hoof bie Epe. Das ist Hollandisch. Jao, jao, mè 't duit niks veer zulle het betaole, mè gaot noe ouch mit, smeekt hij dringender 't zou angers te laat könne zien. a Nah gut, wir werden doch jepeDfalls ein Wagen nehmen. Jao, good, hiël good, veer zulle 't betaole. Met angstig hoofdschudden heeft de genees heer de wonde onderzocht het beenis door een schot verbrijzeld het zal geamputeord moeten worden. Waat is dat geamputeerd vraagt Gradus, niet kennende, doch in zijn onmetelijken angst voelende beteekenis van dat woord. 's Muss abgeschnitten werden. Aofgesneje... aofgesneje 't bein..nein, dat geit neet, dat is onmeugelik, dan kin er gein garde champieter mië blieven.

Het Recht | 1908 | | pagina 3