Prophetie Niet geheel juist Een beetje schijnheilig M. Arthur Buysse opgepastl Vlaamsche Gazet Aalst Na lijden komt verblijden DE SENAAT Propagandacomiteit voor Weezenhuizen Tliielt bij de laatste gemeentekiezingen van 1400 stemmen vielen op 85o III En te Lebbeke? De liberalen bekwamen nog het derde der stemmen, terwijl zij vroeger soms de meerderheid hadden. En te Baesrode en te Appels liberalen geklopt. Er is nog een liberaal bestuur in 't arron dissement te Cherscamp, doch moesten de demokraten er de band afdoen, 't lag er ook. Dc liberale partij kan niet vooruit in Vlaan deren zij is te kleingeestig, te oneerlijk, te weinig volksgezind. Voor iemand die 't arron dissement kent, is 't zonneklaar dat het arron dissement Dendermonde hoogstens 6,000 libe ralen en 2,000 socialisten telt 1 (In 19 o, hadden liberalen en s ocialisten te samen maar 5,75o stemmen), en hoeveel honderden, mis schien duizenden matige liberalen gaan er niet voor de demokraten stemmen of wel een wit briefje insteken om 't wille van de oneerlijke handelwijze van Van Damme en van de liberale associatie Daarom demokraten moed 1 Wij zijn altijd eerlijk geweest en wij zullen het altijd blijven. Doch altijd zullen wij onver biddelijk zijo jegens wie ons bedriegt. M. Van Damme heeft ons bedrogen, de libe rale associatie heeft ons bedrogen. Zij moeten gestraft wordenWerkt, en werkt met ons; slecbts eerlijke partijen kunnen 't land nuttig zijn. Leve de christene demokraten. Weg met den woordverbreker Van Damme, de oneer der liberale partij. Denderaar. Ik heb aan M. Van Damme voorspeld dat de liberalen zelve hem zouden veracht hebben. Dit wordt reeds waarheid. Verleden Vrijdag op de beurs waren er te Gent een gansche groep liberalen, die publiek M. Van Damme afkeurden en wenschten dat hij zou vallen. Wacht eens wat later omtrent de kiezing. En dan als wij onmiddellijk op Yperen zullen vallen? M. Nolf, die toekomenden keer als kandidaat zal vervangen worden door M. Lippens van Gent (dat is reeds beslist), heeft nog i5oo stemmen te veel. Zijn opvolger zal er binnen twee jaren i5oo te kort hebben en dat dank aan de oneerlijkheid der liberalen van Dender - monde. Onthoudt dit goed, Heeren liberalen. H. Pl. M. Ducatillon beweerde te Denderbelle dat het was omdat hij schreef in 't Laatste Nieuws, dat hij uit de partij gezet was. Reeds toen hadden wij hem doen opmerken dat het onze partij belachelijk maken was met aan 't hoofd te willen staan eener partij en in liberalejjazetten.ónsteEcjye zün Doch ïfegfe 'waters wii g2 zijne pÜTOj J5?iSv!?^)pen als redacteur van het hoofdorgaan der socialisten en wat zagen wij M. Ducatillon stelde zich aan als kandidaat om die plaats, 't Is dan dat de partij gezegd heeftMei wie meent die heer te lacheD, en men heeft hem aan de deur gezet. Sedert vier jaren had M. Ducatillon niets meer gedaan voor de partij zelfs had hij ze te Brussel in 't bedoken bekampt, omdat men hem de tweede plaats op de lijst niet had willen geven. Wij willen mannen uit een stuk. M. Vtrcauteren heeft in zijn meeting twee maal gesproken over christelijkheid men zou gezegd hebben, dat hij en de liberalen van Dendermonde christelijker zijn dan de geloo- vigen zelve. Waarom hemelen de liberalen dan de kloos- tervervolgiug in Vrankrijk op M. Van Damme sprak ook zoo over vier jaren en wat zegde hij in de kamers de politiek van Combes is de goede politiek. Uw woordbrekerij, heeren liberalen, heeft u reeds genoeg verlaagd in de oogen van alle eerlijke menschen, gaat ge du nog de schijoheiligaards er bij spelen. H. Plancquaert. De Poll der liberale associatie van Gent heeft een nieuwen kandidaat onthuldden heer Boddaert Henri (pour les dames) een wel gekend vrijmetselaar, zeer wel, zeer goed, en zeer goed gekend in de stad. M. Buysse, past op een eerste logieman, M. Mechelynck, minister van fioantien voor het toekomstig liberaal ministerie van 't jaar een, is reeds over uwen rug gesprongen M. Boddaert met behulp der loge zal 't zelfde doen; ge moet er niet aan twijfelen, M. Arthur gij zult 4e kandidaat blijven, 't is te zeggen dat ge kans hebt van gekozen te zijn binnen twintig jaren. Van de eerste maal komt M. Boddaert vijfde uit den Poll, doch hij staat zijn vijfde plaats af aan de kandidaten van den buiten. Hoe edelmoedig hé, een plaats afstaan waar ge toch niet kunt gekozen worden 1 Welke baatzuch tigheid 111 Doch als door 't een of 't ander toeval de derde plaats eens zal openvallen, dan zal het iets anders zijn. Tegen M. Boddaert (Henri) kan M. Buysse niet op. Aan al de kiezers zal M. Boddaert een tx-jmplaar zenden van zijn reisje naar Spanje.'t Is zoo schoon geschreven, er is maar iets in vergeten uit welke deur hij naar de statie gevlogen is om een specialen trein te commandeeren voor Madrid, 't Is oprecht spijtig, M. Henri, als ge iets schrijft ge moet beginnen van het begin, vooral als dit begin zoo interessant is. Wat zoude uw boek succes gehad hebben bij 1 de gevoelige harten van onze stad. Wat is de liberale lijst tcch prachtig II Als we eens tijd u hebben zullen wij ze eens analyseeren. Verax. Beste Vrienden, gelooft toch geen woord van 't geen de Vlaamsche Ga\et en 't Laatste Nieuws over Dendermonde schrijven. Ze liegt dat het klettert. Van nu reeds zijn de liberalen het herte in. De liberalen willen 't kiezerskorps wijs maken dat zij kaDS hebben van 2 zetels cte ver overen. Dat is volstrekt onmogelijk. Liberalen en socialisten hebben samen 14.200 stemmen. Zij zouden er moeten minstens x8.000 hebben om twee gekozenen te hebben. Dan zou geen enkel liberaal mogen weigeren voor de liberale- socialistische lijst te stemmen. Nu gewoonlijk verlaten tien per honderd der liberalen hunne partij als er kartel gemaakt wordt met de socia listen zie de kiezing van Dendermonde in 1900 en deze van Sint-Nikolaas in 1904. Hoe kunt ge dan aannemen dat niet enkel ai de liberalen voor de kartellijst zullen stemmen, maar zelfs dat er 4.000 demokraten op 9 5oo, 't is te zeggen omtrent de helft, voor de libe ralen gaan stemmen Dat is belachelijk. 't Verstandigste voor liberalen en socialisten die niet willen dat een katholiek gekozen worde, is van de lijst der demokraten te ver sterken met hen eenige honderde stemmen te geven. De kartellijst zal toch in alle geval drij duizend tot vier duizend stemmen te veel hebben. Dat is de ware en eenige praktische taktiek. In 1900 hadden de liberalen en socialisten elk afzonderlijk strijdende 10.700 stemmen. De kartel in 1904 bekwam 9.400 stemmen. In 1894 waren er 8.100 liberale stemmen te Dendermonde. De kartellijst bekwam ia 1900, 5,75o stemmen. Nog enkele dagen scheiden ons van de wet gevende verkiezingen. IedereeD, ouderlingen, jongelingen tot zelfs vrouwen en kinderen, elk in zijnen huiselijken kriDg spreekt al eens, hoe en ten wiens gunste 't kiezerskorps gaat stem men. ZOO I hoort men spreken, ZOO I hoort men schimpen, ZOO I hoort men aanvallen, werkerslaven ondereen krakeelen, spotten, vechten aleens, en tieren in herbergen, op straat, in werkhuizen, en fabrieken. Ik ben katholiek ik ben liberaal ik ben democraat, of socialist, enz. Zijt gij werkman, boer, neringdoener, of in een woord onder de werkersmassa medege- rekend, die oplossing is niet moeilijk, dit *u eens belwijzen 1 'AV an Deer htph de voor al de belgische parlementsleden plaats Wie stemde den datum dier kiezing Wanneer en wie der tegenwoordige parlementsleden wijzigen, stemmen, oi. maken wetsbepalingen ten voordeele der werklieden Wanneer en wie maakt wetten ten voordeele van 't kapitaal Wij, werkers, wij maken de macht van 'tvolk, wij bezitten de kracht om te werken, wij ook moeten de plicht op ons nemen om mannen te kiezen die willen werken voor ons bestaan als schepselen Gods.Stemt maar voor de katholieke bewaarders, stemt maar voor de liberale kapita listen, zij zullen ons lot, ons arme of miskende toestanden verbeteren, ons doen zwoegen en slaven, doen wroeten en zweeten, ons doen buigen en kruipen voor hun voeten. Dcor hunne schuld, van 10en 12 jaar naar de fabriek, naar den boerenstal, naar den werkwinkel, 20 jaar geworden de miütiewet dwingt ons de de schoonste jaren onzer jeugd te gaan slijten in die vervloekte pestholen voor hen, die intusschen zich vrij van het soldatenjuk kunnen koopen; nogmaals alle Belgen zijn gelijk voor de wet waarom die ongelijkheid onder die stemmenverdeeling WIJ, arbeiders hebben één stemmeken ZIJ, hebben er vier. De werklieden, die naar 't fransche een bestaan moeten gaan zoeken, die hunne kloeke gezond heid moeten gaan te pande stellen, om hunne eigene huisbazen of grondeigenaars te kunnen betalen, verliezen hun stemrecht, want de kiezing is gesteld op 't einde der maand Mei, als 5o,ooo menschen in den vreemde de centjes gaan verdienen, waarmeê zij den guren winter in 't vaderland kunnen overbrengen. Gaan wij blijven lijden, vrienden, aan die plaag van ongelijkheid Gaan wij voort op die baan die ons leidt naar armoe en verdrukking 1 Aan ons moet 't ordewoord zijn hand aan hand en gewerkt voor vrijmaking van ons en leve de kristene volkspartij. Ronse. C. H. Zitting van woensdag 8 April REFERENDUM Men gaat over tot de bespreking over de inaanmerkingneming van het wetsvoorstel van M. Hanrez, vragende dat het belgisch kiezers korps, bij middel van een referendum, uit spraak zou doen over de kwestie der overname van Cougo. M. Hanrez ontwikkelt zijn voorstel. Het referendum, door hem voorgesteld, is niet zoo als men er reeds in andere landen gezien heeft, 't is te zeggen dat de bevolking van het land, door eene openbare stemming, eene gestemde wet goed of afkeurt. Neen er is hier maar kwestie aan het belgisch kiezerskorps te vragen: i° of het voor Belgie noodig is den Congo over te nemen met gebruik te maken der rechten, door het koninklijk testament van 2 augusti 1889 en door de overeenkomsten welke dit testament volledigen, gegeven 2* of de over name van Congo onderworpen kan zijn aan de voorwaarden, die aangeduid zijn in het trak- taat van 5 maart 1908. Alhoewel vijandig aan het meervoudig stemrecht, zegt spreker, wil ik j nogtans niet vragen dat men voor de stemming gebruik zou maken van het zuiver algemeen stemrecht. Ik wil gaarne toegeven dat men door het meervoudig stemrecht late oordeelen, alhoe wel men aldus zeker is dat het juist de hoogero standen zijn die het overwicht zullen hebben. Doch, er moet gezorgd worden dat in ieder arrondissement een zeker getal kiezers het recht hebben getuigen aan te stellen voor den gang van de kiezing en van de stemopneming. M. Hanrez verklaart verder dat de gedachte aan dit referendum bij hem opgekomen is, toen hij zag dat de regeering de overname van Congo kost wat kost wil doordrijven. Die overname kan schadelijk zijn aan onze onaf hankelijkheid zij kan ons in moeilijkheden brengen met de naburige landen, met dewelke wij thans zulke goede betrekkingen onder houden. Daarbij, men weet nog niet eens of de Congo ons voordeel zal opleveren, 't is bewezen dat de caoutchoucoogst merkelijk verminderd is, evenals de voortbrengst van andere gewas sen. Men zegt ons In Congo zijn er rijke mijnen van allerlei delfstoffen. Dat alles is goed en wel onze landgenooten weten dat er hier in België onlangs ook koollagen ontdekt zijn in Limburg. Men begon aanstonds de weerde te schatten, welke volgens de berekeningen mil jarden bedraagt. Doch, dat is nu reeds jaren geleden cn tot hiertoe is er nog geen enkele belg die voordeel getrokken heeft uit de nieuwe ontdekking. Zoo zal het in Congo hetzelfde zijn de rijkdommen kunnen bestaan onder den grond, doch men zal jaren en jaren moeten wachten om aan de uitbating te kun nen beginnen. De Congo is eene kwestie welke aan België honderden miljoenen gaat kosten. Wij weten wat er van is als men ons komt zeggen dat zal maar zooveel kosten gewoon lijk als het te laat is, zien wij dat men ons beet gehad heeft. Bewijs daarvan het koninklijk paleis te Brussel, dat maar 41/2 miljoen ging kosten, niets meer welnu, men heeft nu reeds het zesde miljoen opgeëten en het paleis staat er nog niet 1 Ten slotte zegt M. Hanrez dat België geen enkel voorrecht heeft in Congo. Men laat België de zorg over, het zwarte land gansch in te richten op degelijki n voet als al dc kosten zullen gedaan zijn, dan zal de concurrencie komen van de andere kolonies en België zal er aan zijn voor zijne moeite en voor een groot deel van zijn geld. Tot hiertoe leefden wij in ons land in vrede wat zal het zijn als men den Congj overneemt De toekomst zal het ons leeren doch in dit laatste geval zou er een dag kunnen komen waarop België zijne onbe zonnenheid bitter zou kunnen betreuren. M. Vande Walle zegt dat bij een overtuigd partijganger is van de overname van Congo. Niettemin is hij ook partijganger van het refe- fsndum, en vindt dat de Congo er hoegenaamd iiet zal door lijden. Diti referendum zou moeten "geschieden buiten allen partijgeest, omdat er in zulke belangrijke kwestie geene spraak mag zijn van politiek, nog min van personen. Ik zal, vervolgt spreker, mijne collegas niet volgen als zij beweeren dat de tegenwoordige Kamers geen mandaat hebben om de kwestie op te lossen. Volgens mij hebben zij niet alleen het recht, maar is het ook hun plicht, want men mag niet langer talmen om bezit te nemen van eene kolonie, welke geroepen is om een over wegenden invloed uit te oefenen op den belgi- schen handel en nijverheid. Het referemdum, zegt M. Vande Walle ver volgens is volgens mij noodig alleen om te weten wat het algemeen gevoelen is stoutweg mag men de kiezers oproepen. Allen zullen zich ten voordeele van de overname verklaren, alhoewel zekere dagbladen allerlei bewijsredens aanvoeren, zelfs de meest ongegronde, om de bevolking vijandig te maken aan de overname. De Belgen hebben door hun werk, door hunne volharding, door hunne krachtdadigheid, recht verkregen rang te nemen tusschen de bijzonder ste landen met kolonies. Laat ons dus zonder vrees den uitslag van het referendum afwach ten de overname van Congo zal zonder den minsten twijfel zegevierend uit de stembus komen. M. Schollaert, minister van binnenlandsche zaken, zegt dat de regeering zich verzet tegen de inaanmerkingneming van het wetvoorstel. M. Hanrez heeft vooral voor doel de bespreking over Congo zoolang mogelijk achteruit te houden, omdat hij effen af vijandig is aan de overname. Als wij het referemdum toelieten, en het volk zich voor de overname zou verklaren, dan ;nog zou M. Hanrez er tegen zijn en weer andere stokken in het wiel zien te steken. M. Hanrez vraagt dat de kiezers zouden ant woorden op twee vragen welke hij zelf stelt. Is dat een referendum Neen dat is effenaf een onderzoek, een parlementair onderzoek, eene ondervraging. Zijn de vragen, door M. Hanrez gesteld, wel geschikt om het oordeel der kiezers te kennen over de overname van Congo Hoegenaamd niet overigens, de grondwet laat niet toe dat men de kiezers ondervrage over een wetsvoorstel dat in het parlement ter bespreking voorgelegd wordt. Maar al te dikwijls vergeet men zulks gansch deze bespreking ware ver meden geworden indien de voorsteller rekening gehouden hadde van het artikel der grondwet. M. Schollaert bedankt vervolgens M. Vande Walle voor zijne verklaring dat de Kamers het recht hebben de Congokwestie thans reeds op te lossen. Daarin had M. Vande Walle gelijk wij hebben het recht tot de bespreking over te gaan in de Kamer en, 't is juist daarom, dat wij van ons recht willen gebruik maken. Ik vraag dus aan den Senaat, zegt M. de Minister: welken uitslag zou het referendum opleveren Ik ben, evenals M. Vande Walle, van gevoelen dat de groote meerderheid van 't land zou stemmen voor de overname. Dus, als men dat erkent, waarom dan het referendum vragen Laat ons dan onafhankelijk blijven, wezen wij volkomen rechtzinning, stemmen wij elk volgens ons geweten, voor het welzijn van ons land. Dien moed is men verplicht te hebben als men een openbaar mandaat vervuld buiten den wil der kiezers heeft men nog zijn eigen wil, die zeker en vast mag en moet meetellen. Als ik mij tegen het referendum verklaar is zulks alleenlijk omdat het niet logiek is en door de Grondwet verbodea wordt, en ook omdat men geene stokken in het wiel moet steken, daar waar het niet noodig is. (Zeer wel 1 rechts.) M. Schollaert zegt vervolgens dat M. Hanrez tot die groep behoort welke zich altijd het meest tegen de koloniale politiek verklaard heeft. Zoo verblind is hij dat hij zelfs beweert dat de regeeriag nooit duidelijk uitleggingen durfde geven over de voo-waarden der over name. Welnu, dat is onjuist, iedereen weet zulks in de commissie der XVII, in de dag bladen, in de verslagen uitgedeeld in de Kamer en overgenomen door de dagbladen, heeft men genoegzame uitleggingen gevonden. Wat dient er meer gedaan te worden Gansch de belgische bevolking kent het voor en het tegen dat men ons dus niet beschuldige uitleg te weigeren. Het is juist omdat het belgisch volk eens is op de overname, dat men ze thans moe: door- drij*ren. Ik ben overtuigd dat de Senaat dit gevoelen zal dealen en niet dulden dat men den gang der zaken nog zal willen vertragen. (Zeer wel, rechts). M. Goblet d'Alviella zegt dat het land tot hier toe zoo rustig was, dat het waarlijk een lust is in België te leven. Vindt men misschien dat die rust te lang geduurd heeft, daar men ons nu iets op den hals wil schuiven dat zeer gevaarlijk kan worden voor het land Spreker zegt dat hij hoegenaamd niet tegen de over name van Congo is, doch niet in de voor waarden welke nu gesteld worden. Het land is niet bij machte de aangegane verplichtingen na te leven, die zijn gansch boven zijne krachten, 't Is juist daarom dat al de kiezers van België hun gevoelen zouden moeten doen kennen, om te weten of zij al of niet hun vaderland in gevaar willen laten brengen. M. Vandenpeerebo jm Da rechterzijde is het volkomen eens om de regeering te onder steunen. Het voorstel van M. Hanrez is ongrondwettelijk het is dus redelijk dat men er de inaanmerking van weigert. Overigens het voorstel van M. Hanrez is veel te laat gekomen de Kamer heeft reeds de kwestie der overname van Congo in handen. Moest het gevraagde referendum toegestaan worden moest de uitslag gansch tegen Congo zijn, dan nog zou de bespreking in de kamer doorgaan, aangezien het voorstel neergelegd is op het bureel. Ea nog zou de overname gestemd wor den door alle partijgangers, trots het gevoelen van hunne kiezers en niettegenstaande zij hun mandaat zouden kunnen verliezen. Dus, nog maals, de meerderheid van den senaat weigert de inaanmerking neming van het voorstel Hanrez. (Zeer welrechts.) M. Wiener vraagt ook dat men het kiezers korps zou laten uitspraak doen over de kwestie der overname. In dat geval zou men 't gevoelen kennen van de officiers en van al de heldhaftige mannen;die sedert jaren werken aan 't bescha vingswerk in Congo. Vroeger heeft men wel referendums toege laten waarom zou men dat nu niet meer kunnen Overigens, er zijn in Congo al te veel zaken waarover wij te weinig weten, om zoo maar vlakaf, zonder de minste raadplegipg oazèr kiezers, ons gevoelen te doen over kennen. De inaanmerking neming van het voorstel Hanrez wordt verworpen met 47 stemmen tegen 20 en 1 onthouding. De zitting wordt ten 5 ure i5 geheven. Woensdag, 8-4-08. Waarde Heer, In uw blad van 5 April 11. stelt ge mij voor als schrijver eener beoordeeling over A. Sevens' werk r Schoolmeester sDe bespre kingen onder de rubriek van letteren Waar van ge eenige regels hebt ontleend, worden geschreven door J. d. C. De rubriek van let teren 1 moet ge niet verwarren met de rubriek Idcën over letterkunde Alleen, wat onder deze laatste verscheen, is van mij. Ik verzoek u dus uwe vergissing in het eerstvolgende num mer van uw blad mede te deèlen. R. Hardeman. S. J. Minderbroedersstraat, ix, Leuven, Op zondag 12 April om 11 ure voormiddag, in den Gouden Hoorn, Simon Stevinplaats, te Brugge, vergadering van de afgeveerdigden der brugsche maatschappijen, met het doel Onmiddelijke vorming van een werkdadig propaganda-komiteit, met het oog op de mogelijke stichting van twee gemeentelijke weezenhuizen te Brugge. 'T BEGIN... VAN 'T EINDE III Wij komen uit goede bron te vernemen, als dat De Wel Edele Heer Fritz Boone, uit tredend bestuurlid der Handboogmaatschappij 0 De Vrede op eene bijzondere en buiten gewone manier, zij a ontslag als bestuurlid van hoogergemelde maatschappij, Zondag laatstleden per brief heeft gegeven! 1 Gij moet weten, die Wel Edele en Hoog geachte Fril{, maakt sedert eenige jaren deel van het bestuur van hoogergemelde maat* schappij, ea iedereen die in Thielt woont en leeft, weet maar al te wel, dat al wat Boone is, altijd, overal en in alles, het haantje van 't kot willen zvn'' Bij zooverre, dat de menschen indien ze 't wilden gelooven, zouden moeten dacsen en springen gelijk zij schuifelen I Ja, het gaat zelf zooverre, dat Fritz zich inbeeldt dat hij onderburgemcester .islll

Het Recht | 1908 | | pagina 2