De kwestie van den Congo TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ De politiek van 't Ministerie a) koolmijnen DE CHRISTENE VOLKSPARTIJ Zondag 19 April 1908 't Blad 5 centiemen 15" jaar Nr 16 HET RECHT Vo&r Qoé en Volkl Alles voor Vlaanderenl Vlaanderen voor Christus1 Inschrijvingsprijs voor Belgenland Een jaar fr. 3.oo. Negen maanden fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie maanden fr. 1.00 Voor buiten het land, de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN i Bekendmakingen, per drukregelfr. o.a5 j Reclamen, op de 4* bladzijde. b 0.45 9 3* 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak* I waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. i Hoe meer fouten men bedrijft hoe onbeschaamder men roept dat men weldoet. Zoo handelen ook de verdedigers van 't ministerie. Sedert i83o heeft nooit een bestuur zulke groote fouten opge stapeld als dit. I. 't Hiift zijn beloften gebroken en de lasten vermeerderd 't Beloofde vermindering van krijgs lasten deze zijn met een derde ver meerderd. De forten van de Maas alleen i slorpten 80 millioen op, en verleden jaar komt het ministerie 100 millioen uit te steken voor de uitbreiding der j versterkingen van Antwerpen. Deze I 100 millioen zullen als naar gewoonte groeien tot 25o millioen. De dienst werd van 10 jaar tot i3 en zelfs tot i5 jaar verlengd. Belastingen Al de nieuwe belas tingen door de behouders gestemd wegen op het volk genever, douane rechten en vergunningsrecht. De ni,euwe vergunningswet zal nogmaals de ledige schatkist moeten vullen. Een groot getal werkmanshuizen, die vroeger geen grondbelasting betaal den, werden op de rol gebracht. De openbare schuld van Belgie is tot 3,3oo millioen gestegen.' We betalen 110 millioen 's jaars aan intresten voor de Staatsschuld alleen. Deze schuld verhoogt regelmatig met 100 tot 120 millioenen 's jaars. De finantiëele markt is zoodanig opgepropt met Belgisch papier dat onze Belgische schuldbrie ven van 99 fr. tot q3 fr. 80 gedaald zijn en alzoo de fortuin van kleine burgerij, kleine boeren en werklieden met 160 millioenen verminderd hebben. En nog altijd spreekt men van nieuwe forten (Brussel volgens onze generaals moet nu versterkt worden) en men begint te gewagen van eenige oorlogschepen om den Congo te ver dedigen Om geen nieuwe schuldbrieven te moeten uitgeven heeft de minister van finantiën 40 millioen geleend tegen 4 °/0 aan fransche bankiers en onze Belgische rentehouders geven ze maar drij II. 't Heeft onrecht gepleegd In onze Kempen liggen volgens Le Patriote en volgens Mgr Keesen voor 80 milliards kolen. Wat heeft het belgisch Staatsbestuur gedaan Het heeft ze onder vorm van ver gunningen weggegeven aan maatschap pijen van rijke geld verschieters. Het ministerie weet nogthans dat kolenmijnen veel opbrengen. Het kapi taal der koolmijnen van Belgie en Vrankrijk is sedert vijftig jaren meer dan 5 malen aan de geldverschieters terug gegeven, en niettegenstaande dat zijn sommige aktien nog tien en twintig, sommige tot honderd en eenige zelfs duidend maal zooveel waard als ze in 't begin gekost hebben, bij yoorbeeld die van Wasmes, Anzin en Courrières. Dat weet ons bestuur en 't is daarom juist dat zij ze weggegeven hebben aan vrienden en kennissen, die ons volks vertegenwoordigers en ministers com missarissen en bestuurders zullen maken van die maatschappijen en voor hun verraad jegens het land hun hooge traktementen zullen geven. Waarom heeft Belgie niet gedaan zooals Duitschland nu doet en zooals Holland het doet een groot deel der mijnen aan hem gehouden. Belgie heeft millioenen tonnen (ton is 1000 kilos) laat hij den overschot. Nooit kan de kolen noodig voor zijn ijzerenwegen, 5 Congo eene goede kolonie worden, besturen en paketbooten. Bij iedere! 1. De Congo is bewoond door wilde aanbesteding wordt het voor minstens ^.volkeren die geen noodwendigheden I fr. de. ton bestolen, omdat de kool- hebben zij hebben kleederen noch I bazen samenspannen. In strenge winters zou het aan de armbesturen aan kosten- den prijs kolen hebben kunnen lev -ren en met de winsten zou het de lasten hebben kunnen verminderen. Doch dat mag niet. En als Belgie de mijnen zelve niet wilde expioiteeren, waarom deed het niet lijk de koning doet in den Congo de maatschappijen krijgen slechts de toelating om de rijkdommen van den Congo te ontginnen op voorwaarde dat zij de helft of het derde der aktien aan den Congostaat afstaan. Zoo hadde de Belgische Staat ten minste zijn deel der winsten genoten nu is alles wegge geven aan eenige liberale en katholieke familien. Het wegschenken der kool mijnen aan de 'rijke finantiers van Belgie is de grootste diefstal van de\e eeuw. 't Is eene ongehoorde schande, die daarom slechts weinig ophef maakt, omdat ons volk teveel aan zijn politieke partijen verslaafd is. b) STEMRECHT Tegen wie bestaan er onrechten Tegen de zwakken. Wilt ge min on recht, wat moet ge doen De zwakken schoenen, noch ge weefsels noodig. 2. De negers werken maar gedwon- j gen. Zij brengen dus niets voort dus j nooit kan de handel zich daar sterk uitbreiden. 5. De Europeanen kunnen er niet j blijven. 4. Een kolonie levert altijd gevaar op van oorlog. Spreekt men niet reeds dat wij oorlogschepen zullen noodig hebben Wat moest men gedaan hebben met het geld van den Congo Handels scholen, landbouwscholen en volks scholen stichten, 't Is ons volk dat men geleerd, goed afgericht en fel moet maken. 't Vervolgt. gelden die wij op het ministerie behaald heb- beD ten voordeele van het volk. (i Of wel de regeering zal kost wat het kosten wil, hare wetten willen doen stemmen, en de rechterzijde zal ze werkelijk aannemen. Maar dan hebben wij in den onvoldoenden tijd en in het gebrek aan inlichtingen eene reden om de katholieke afgeveerdigden alleen te laten JA stemmen, en om bijgevolg de volle verant woordelijkheid van geheel dat waagstuk op hen alleen te laten rusten, b Hoe schoon zullen dan de liberalen dien sprong in de duisternis ten hunnen voordeele kunnen benuttigen De wijsheid en de voorzichtigheid in de politiek vragen dat wij geheel de zaak met omzichtigheid zouden aanvatten, en dat wij den mond der kiezers niet zouden stoppen, met de grootste en de belangrijkste wet, die sedert i83o te berde gekomen is, zonder hun toedoen en zonder ze zelfs eens geraadpleegd te hebben, in volle vlucht af te haspelen. Dat de regeering zelf eens verklare dat zij de Kamers vrij zal laten, ja of neen, de congo- leesche bespreking voor de kiezing te eindigen volgers hunne beliefteDan zal zij in de strikken niet vallen en eenen grooten dienst aan de katholieke zaak bewezen hebben. Volgens gezaghebbende mannen in Engeland beweren moet die zaak bin nen de drie maanden geregeld zijn, of Engeland en de Amerikaansche Ver- eenigde Staten komen tusschen. Dit zou de haast uitleggen, waarmee de belgische ministers de Congozaak uit de voeten willen "ïnaken. Zoo juist voor de kiezingen zal het versterken. Daar ligt de reden om de-' den behoudsgezinden geen voardeel welke algemeen stemrecht goed is. De rijke standen hebben door hun geld, hun goed, hun meerdere geleerdheid kolossaal veel voor bij de kleine boeren en burgers tn werklieden. Met zuiver algemeen stemrecht zouden de land bouwers en werklieden versterken en zoo beter hun recht bekomen. Daarom zijn de behouders voe r de drij en vier stemmen. Evenredige vertegenwoordiging. Een machtig middel om misbruiken te vermijden dat is van in alle besturen menschen te brengen van verschillende partijeD. Dit bekomt men door de E. V. Daarom wil het behoudersbestuur van geen E. V. voor de gemeente en de provintie weten. Ook ziet eens in hoeveel gemeenten er misbruiken be staan En in de provintie De schulden der provintie zijn verdubbeld sedert tien jaren 't jaarlijksch verteer is ver- drijdubbeld en de provintiale lasten ook. Daarom zijn wij voor algemeen stemrecht met E. V. Het tegenwoordig bestuur wil daar niet van weten omdat die hervormingen te rechtvaardig zijn. c) DE CONGO Wat gaan de behouders doen Hem overnemen tegen slechte voorwaarden de koning en niet Belgie blijft er de oppermeester. Het toezicht aan de Bel gische Kamers verleend is onvoldoende. Waarom moeten wij 140 millioenen den 24 Mei aanstaande. Dat begrijpen sommige katholieke gazetten, die verlegen zijn van de stemming. Ten bewijze het volgende artikel, dat wij deze week in een hunner lazen OPGEPAST Het plan der liberalen en der socialisten voor al hetgeen de overname van den Congo aangaat, wordt hoe langer hoe duidelijker zij willen de ministers bij het vuur zetten en ze door hunne dubbelzinnige handelwijze op eene reusachtige manier foppen. Ter zelfder tijde begeeren zij geheel de verantwoordelijkheid der overname op de katholieke partij alleen tc laten wegen, om na de kiezing de kastanjen, die wij uit het vuur zouden gehaald hebben, voor zich zelf te behouden en ze op hun gemak op te smullen. Opgevast bijgevolg 1 Anders vallen wij in hunne looze strikken. Ziehier hoe het spel der liberalen ineen zit. Eenige heeren der linkerzijde, doch op verre na niet allen, geven luidruchtig hunne goed keuring aan de congoleesche wetten, die door de regeering voorgesteld zijn en zoo doende, moedigen zij de katholieke ministers aan om de bespreking en het stemmen van het traktaat en van de koloniale wet te bespoedigen, en nog voor de kiezingen van mei af te haspelen. Alzoo heeft M. Hymans zich ten volle ééns verklaard met de leden der rechterzijde, die de Congopolitiek ondersteunen. Van den anderen kant weten die heeren zeer goed dat de overname van Congo een gevaar lijk vraagstuk is, dat d.-; j immerlijkste gevolgen voor België zou kunnen medeslepen, cn bijge volg dat hunne kiezers hun die congolievende politiek misschien duur zouden doen bekoc.p.n. Wat nu gedaan, om ter zelfder tijde de noodige voorzorgen te nemen ten opzichte hunner betalen om iets dat ons toekomt en j kiezers, en ook" om de katholieke partij voor dat ons nog veel honderde millioenen gaat kosten De oorlog tegen de Herreros, een klein volk van Zuid-Afrika, heeft aan de Duitschers 1 milliard gekost en acht duizend soldaten. Kan zoo iets ook niet in den Congo voorvallen De koning heeft er milli oenen vergaard ja, maar hoe Met de dertig millioenen menschen, die er wonen, voor hem als slaven te doen werken. Met honderd duizende negers zijn door overdaad van werk gestorven, zoodanig dat gansch de beschaafde wereld aan Belgie's koning schande spreekt. Doch zal 't Belgisch volk dat stelsel voorts kunnen voeren Neen, want de andere landen verklaren luid dat zij het niet zullen dulden. De koning is met 't beste weg ons goed in verlegenheid te brengen Die liberale heeren spelen daarvoor eene dubbele rol, trekken een dubbel gezicht, en spreken eene dubbele taal. Drijft uw congo- leesch voorstel door, zoo zeggen zij aan de katholieke ministers, gij weet dat gij op ons moogt rekenen, en dat wij ook voor den Congo zijn. Onder malkander echter zeggen zij Alhoewel wij ons als voordeelig aan den Congo gebaren, zullen wij tcch voor de regecring Diet stemmen, onder voorwendsel dat wij nog niet - volkomen ingelicht zijn, en dat wij voor de kiezing den noodigen tijd niet hebben om de zaak grondig te bespreken. Een van twee dingen zal dan gebeuren. Of wel de ministers zullen er inderdaad niet in lukken dc congo leesche kwestie in de korte weken, die ons nog van de kiezing afscheiden, volgens bunnen zin op te lossen en dan zullen %vij ons voor de kiezers als de ware v. rdedigers van de belgische belangen kunnen voorstellen, en als vrienden van betere en volledige inlichtingen. Wij zullen dat als eene eerste victorie kunnen laten De kiesstrijd is daar. Als er eene partij is die voor 't kiezerskorps mag verschijnen met opge heven voorhoofd is het wel de christene volks* partij. Veertien jaren strijdt zij. Welk democraat heeft een persoonlijk voordeel bij gewonnen Rijkdommen mee vergaard Zelfs een karig bestaan mee verworven Geen. Onze strijd is een lange kruisweg geweest van vervolging, miskenning en lijden. Menigmalen werden wij onthaald op het gehuil cn de verwenschingen van deze zelve die wij eene helpende hand kwamen reiken. Ons volk onderwijzen op politiek gebied zijn geest tot hiertoe verslaafd aan deze zeive, die vijand waren van zijn vooruitgang en zijn welzijn, den blinddoek outnemen het vrij onafhankelijk maken en door versterking van zijn wil en zijn karakter hem de kracht geven om den strijd met ons te voeren voor de verbe tering der werkende standen dat wilde de christene volkspartij, niet door geweld, niet door nijdige ophitsing jegens de gelukkigen der wereld, maar langs wettelijken en zedelijken weg door onderrichting cn geredeneerd ge bruik van 't stemrecht. Wie heeft er jaar uit jaar in de verholenste hoekjes van Vlaanderen doorloopen om 't goede woord te gaan verkondigen De christen demokraat. Wie heeft er gestudeerd en geschreven om 't volk op zijn beurt iets te kunnen leeren De christen democraat. Wie heeft er aan onze oude menschen de pensioenwet van Duitschland leeren kennen Aan ons buiten werkvolk de diiitsche wet op de ongevallen, de ziekte De christen demo kraat. En meer dan eens heeft hij door zijn geduldige propaganda, den katholieken behou der de vrees op het lijf gejaagd en hen genoopt, niet uit litfde, doch minstens uit belang toe te geven en eeDige brokskens verbetering ten ge schenke aan 't volk. En onze volksvertegenwoordigers Waren zij niet altijd op de bres voor het volk Haal een enkel woord aan, door hen gesproken en dat niet luidde ten gunste van lanibouwer kleinen burger of werkman Wie deed den trein afslaan voor de fransch- mans Wie vroeg gestadig voor hen konsuls die vlaamsch zouden kennen om hen in Vrank rijk b j te staan Wie sprak er ten voordeele der hoppeboeren van Brabant Wie vroeg er een goed vlaamsch landbouw onderwijs zoo noodzakelijk aan onze boeren Wie protesteerde in de Kamers als de boeren ergens te veel schade leden van het wild Wie stond op de bres om werkmanstreinen te bekomen op gepaste uren voor den werk man Wie protesteerde er tegen alle nieuwe ver hooging van krijgslasten Wie verdedigde er de belangen der toeko mende wcrkmenschen van de koolmijnen van Limburg Wie klaagde met verontwaardiging den 00- gchoorden diefstal aan van de milliards in Limburg onder vorm van kolen in den grond bedoLetJ, en schandelijk verdeeld ondereen dertigtal rijke familiën Onze christen demccratische volksvertegen woordigers. Dikwijls alleen stonden zij man moedig op de bres en boden zonder vrees het hoofd aan de overmacht der behouders. Geen kruisen, geen ridderorden, geen eerc-

Het Recht | 1908 | | pagina 1