BEHANDELT DE DIEREN MET ZACHTHEID Leest en verspreidt ons blad Rechtzinnigheid in betrachting Brief uit het arrondissement Dendermsnde TE LAAT Voorteekens Arrondissement Gent STRIJDPENNING Een belangrijk en verpletterend stuk voor de Oud-bewaarders Tïiielt titels vielen hen ooit ten deel zij waren niet koopbaar, noch door kapitalist noch door Koning. Uit hunnen mond klonk in de Kamers onze moedertaal zoo veracht, zoo misprezen omdat ons volk zelve zoo diep vernederd ligt en zelve te weinig moed heeft om zijn rechten te verde digen. Eene partij alleen kan Vlaanderen doen ont waken en or s volk op de hoogte brengen der andere volkeren onze christene volkspartij. De katholieke partij kan dat niet zij zit in handen der rijke standen, die ons vlaamsch verachten en belang hebben bij de uitbuiting van ons volk. De liberale partij kan dat niet ze is neg autokratischer dan de katholieken en ikzucht en baatzucht waren hare kenteekens. Zien we hare kopstukken in zake van leger en Congo niet samenspannen met de vijanden hunner partij om 't wil van de gunst des Konings De sccialistische partij kan het niet hare propagande is gesteund op haat en nijd haar doel is onderwerping en revolutie. Opentlijk wijst zij als haar heiligen uit de schavotmannen van 1792 en de petroolgasten der commune van Parijs. Dat is de weg niet tot vrede en geluk, maar tot anarchie met de autokratie van een Napoleon als slot. Wie opbouwen wil moet sterke grondvesten leggen godsdienstige gevoelens niet leidende naar superstitie en verslaving lijk of 't ongeluk kiglijk te vee! 't geval is, maar geleid door ont wikkelde rede en vrij karakter. Voegt daarbij geest van vooruitgang en onderwijs, gepaard met een vasten en onwrik- baren wil om te strijden voor zijn mcdemeDsch, zijn wortels schietende niet in den haat voor anderen, maar uit liefde voorden evenmensch. Dat zijn de grondslagen, de grondvesten onzer partij en op zulke grondvesten kan er gebouwd worden. H. Plancquaert. Behandelt de dieren met zachtheid, ziet men langs alle kanten op de hoeken der straten prijken, maar stelt men eens de oogen op de werkerschaar, dan zoude er wel mogen nevens staan behandelt den werkman als mensch. Zien wij niet dagelijks menigen armen zwoeger geladen, zou men met reden mogen zeggen, met eene paarden- vracht, de eene straat uit en de andere in trekken, bijna onkennelijk door afge matheid, des zomers in de heete zon en des winters door regen en sneeuw Wat moet er dan in het hert van dien zwoeger omgaan, wanneer hij t' einden adem, een weinig rust nemen de, op den eenen of anderen hoek van eene straat, boven zijn hoofd ziet staan behandelt de dieren met zachtheid. Zekerlijk voelt hij medelijden voor het arme overladen dier, want hij ook weet wat het moet lijden. Maar zoude er dan ook niet al te dikwijls eene ver vloeking in zijn hert opwellen tegen over die grooten, die, terwijl hij werkt en zwoegt om het noodige Voor vrouw en kinderen te winnen, zich om het lot huns werkers maar weinig of niets be kommeren, maar integendeel zich meer en meer met het zweet des zwoegers verrijken, en hunne driften in bras- partijen en wat weet ik al, den vollen teugel geven, terwijl hem, den armen slaaf, het noodige ontbreekt. Ja, eene maatschappij tot bescher ming der dieren is eene schoone instel ling, en verdient den lof van iedereen, maar kwam er eene maatschappij tot stand voor doel hebbende den werkman te beschermen en te doen eerbiedigen zoowel op straat als in de werkhuizen, dat ook zou den algemeenen lof be komen van alle werkmangezinde lieden en eene edele maatschappij genoemd worden. Werklieden, gij die nog verstooten blijft van uwe rechten als mensch en als burger, gij die gebukt gaat onder den last van het leven en met moeite door langen en afgemattenden arbeid nog bijna het noodige niet verdient voor vrouw en kroost, neemt moed, gaat niet het hoofd gebogen als zoo vele onverschilligen, steeds denkende: het is altijd zoo geweest, het zal altijd zoo blijven. Richt integendeel uw hoofd op, weest niet onverschillig, strijdt voor uwe rechten van bestaan, legt uwe krachten samen, vereenigt u in vrije groepen en vakbonden, en wanneer gij sterk vereenigd zijnde, uwe rechten zult eischen, dan zal men u niet meer ver stooten, niet meer verachten, maar men zal u vreezen, en dan zal de beste uit slag uwe belooning en de toekomst voor u zijn. M. Verscheuren, Brussel. Bij 't ontstaan der demokratie, of beter als wanneer de demokratie of volksgezindheid tot rijpheid was gekomen om zich als alleenstrijden- de macht, als zelfstandige partij te vestigen en zich bepaald van de aristokratie af te scheuren, dan was het hoofddoel van die nieuw ingerichte strijdmacht de zedelijke en stoffelijke verheffing van die zoo oneindig verachterdc menschheid, dc werkersklasse, te bewerkstelligen dan was de begeestering die de herten deed groeien en gloeien van die levenslustige pioniers der zelfs- standige demokratie van d'eerste ure enkel ingegeven door 't reine zuivere ideal, dat ze in de toekomst zagen blikkeren, namentlijk van een te verwezentiijken menschelijk leven naar iichaatn en naar geest. En heden ten dage zijn 't nog die zelfde grondsteenen, waarop de demokratie, de vrije, rust zijn 't nog die zelfde reine rozeu die bloeien in den lcchtiug der jongeren, der nieuw opgekomen, beschenen door de gulden stralen dier heengevarene geesten die van uit den hooge ons levenskracht versterken, moed cn volherding en vertrou wen in de toekomst toespreken. De mensch weer van zijn menschelijke natuur, bijgevolg meer mensch, en meer vol maaktheid in de samenleving, waardoor ee^ nieuw en beter leven volgen zal, ziedaar het oorbeeld dier vrije volkspartij die door den aandrang der demokratie werd in 't leven geroepen. Bij 't eerste opzicht zou men zich afvragen hoe 't mogelijk is dat de demokratie, die voor de werkende menschheid in de zelfde plaats staat als de gezondheids versterkende drank voor den zieke, slechts zoo langzaam vooruit gang doet slechts stapke voor stapkc hare wegen baant en ingang vindt daar waar zij troost en hulpe, licht cn leven moet brengen. Noch geheimzinnig noch bedrieglijk ligt die stronkeisteen verscholen klaar en duidelijk teekent bij af 't is enkel dat geestverdoovend kwaad dat ons ontstaan verwekte, waarop immer onze strijdkracht stuit en botst. Immers, de mensen, arm naar lichaam, 't is te zeggen die een armtierig leven leidt, gedurig inge nomen door zijn ononderbroken arbeid als kind geen onderwijs hebben genoten, nooit de minste voorsmaak hebben gehad van 't leer- en studiegenot, nooit in zijn hert de minste snaar voelen trillen voor kunst of idealistische grootheid, is tevens ook arm van geest en is veeltijds onvatbaar voor de eenvoudigste opvat ting in maatschappelijken zin die moet leiden naar zijne verlossing. Twee groote georganiseerde factoren hebben dus ernstige plichten te vervullen tegenover de arme menschheid, namentlijk de Staat en de reeds ontwikkelde en verlichte menschenklasse zelve. Als eerste plicht geld het voor den Staat te zorgen voor een goed onderwijs voor de jeugd in diens herte de kiem te storten van leerzucht die leidt tot studie, tot ontwikkeling, tot dek ken... en slechts dan, alswanneer die jeugd tut" volwassen menscheid zal opgegroeid zijn, zal de maatschappij, zal de samenleving volop in vervorming komen. In afwachting dat we tot dit tijdstip geko men zijn, hoeft de menschenklasse, die op het terrein van ontwikkeling reeds 'n stap vooruit is, ook haren plicht te vervullen. Net als men de nog onbebouwde in woesternij liggende gronden meer en meer tot voortbrengen tracht te bereiden, zoo ook heeft deze klasse, die begrijpt en beseft, aanhoudend tc arbeiden om de eenigzins vruchtbare plekjes, waar een zaadje van b:sef en ontwikkeling kan kiemen, tot vruchtbaarmaking te nopen, hoeft daaren boven te overwegen langs waar de naastgelegen weg is om tot de-ontkluistering der gebondene arbeidsslaven te kunnen komen. Volgens de democraten moet men die verach- terde menschenklasse de noodzakelijkheid van den strijd op zich zeiven voor een beter bestaan door betere werkvoorwaarden en hooger loon doen inzien strijd die door hun eigen zeiven moet gestreden worden door de vereeniging. En eens de vereeniging bij den arbeid eene naarkomende algemeenheid geworden zijnde, zal het menschelijk levensrecht, door de wet der natuur ons geschonken, gewaarborgd zijn, dan en dan alleen zal de werkersklasse dat recht zich hebben toegeëigend, zich vrij kunnen bewegen ea ontwikkelen dan zullen de ele menten strevend naar een hooger, naar een meer volmaakt menschelijk leven, als uit den grond oprijzen en slechts de uitzondering nog ten achteren blijven. En als wanneer men nu nagaat dat er in zake van staatkundige huishouding altijd eene kolos sale verdeeldheid zal bestaan dat zelfs naar mate de geesten fijner ontwikkeld worden de gedachten en oordeelen zich scherper zullen afteekenen en steeds 'n hardnekkigeren kamp tegenover elkaar zullen aanvatten doordien dc geleerde werkersklasse niet als de tegenwoor dige daaraan zal onverschillig blijven, maar elk volgens zijne overtuiging in de politieke rangen zijne plaats zal innemen, zou er wel dan reden kunnen bestaan te verhopen dat het nuttig wezen zou de vereeniging die is ontstaan met het uitsluitelijk doel menschelijke arbeidsvoor waarden op te dringen, te verbinden aan deze met zuivere politieke strekking, zoodat deze als zoovele vijandelijke legerbenden malkaar zou den trachten te verscheuren in plaats van één eensgezinde macht te vormen Voorzeker neen. Daarom is het dat onze vrije volkspartij van af haar ontstaan steeds de onzijdige vakbe weging voorstond. Al moest onze partij er zelfs door lijden, de rechtstreeksche belangen der werkersklasse lig gen haar nauwer aan 't harte roem en groot heid, macht en sterkte wil zij niet verwerven ten laste van 't algemeen Volksbelang. De katholieken willen de vakvereenigingen katholiek of antisocialisch om invloed voor hunne partij te oogsten, of beter om 't volk aan hunne partij te verslaven. De liberalen ook willen liberale vakvereenigingen, alhoewel zij de meest antivolksgezindc partij van België is, om de werkersklasse, hadde zij daar nog eenigen invloed op, ook aan hunne partij te verbinden, niet om de werkersbelangen te verdedigen want dit ware rechtstreeks ingaan tegen de be langen der kapitalisten, waaruit om zoo zeggens de liberale partij nog enkel bestaat. Ook de socialisten willen zuiver socialistische vakvereenigingen immer, daardoor heeft hunne partij reeds eenige macht verworven en zij schijnen de hoop te koesteren wellicht eens de gansche werkersklasse te kunnen socialist maken. Wij demokraten, hebben een enkel doelwit in 'toog de eensgezindheid onder alle werkers te betrachten, en daar de middelen toe op te sporen en te bewerkstelligen ten einde ze door die eensgezindheid de macht te verschaffen een menschenwaardig bestaan te eischen voor hun arbeid om ook eenig waar menschelijk genot van dit leven te kunnen genieten. En eens tot daar gekomen, de werkersklasse vrij gemaakt zoodanig dat zij zich vrij kan be wegen en denken, zijn wij overtuigd dat zij zal oordeelen over de rechtzinnigheid onzer be trachtingen in onzen hedendaagschen strijd, en dat zij de groene vaan der vrije demokratie met ons over den lande zal helpen zwaaien. R. Vanderschelden. Mijnheer den Uitgever, Als bestendige lezer van uw geëerd blad Het Recht zoo nemen we thans de vrijheid er een plaatsje in te vragen om eens te handelen over den kiesstrijd in 't Dendermondsche. Wij willen ons heden eens bezig houden met de lijst Van Damme en consoorten. Die heeren zijn volop aan gang. Snuisteren wij eens in hua kiesbladje De ware Wacht. Op de eerste bladzijde van gemeld bladje vinden wij onder meer Zoo een verbond is dan ook alhier gesloten geworden tusschen liberalen en christen democraten. Wel, wel, de christen democraten een verbond gesloten met de liberalen 1 I 1 Wie aanziet men hier voor de christen democraten 1 Is het M. Ducatillon in eenig en eigen persoon Allo, heeren, leg dat eens nader uit Intusschen willen we eens, zoo kortbondig mogelijk, vrij en vrank ons gedacht uitdrukken. Een verbond met de liberalen sluiten die zich tegenover de democraten, aan zulk een v/algelijk politiek schandaal plichtig maakten, dit zou de zelfmoord onzer partij wezen. Dat zullen, dat mogen we nooit. M. Ducatillon kan zoo min on\e kandidaat wezen als... M. Woeste bijvoorbeeld. Indezen strijd vooral moeten we toonen dat we niet geschikt zijn, om, (door welke personen of middelen ook) tot speelbal van anderen te dienen. Gecnc lafheid dus van onzentwege, getoond dat men ons met ééaen wrok den nek niet kan omwringen. Voor de eer van M. Plancquaert, voor de eer van onze partij zelve is het noodzakelijk dat de strijd in 't Dendermondsche hardnek kiger dan ooit voort gezet wordt. Steunen we dan dezen noodzakelijken strijd elk in de maat zijner krachten. Dat M. Ducatillon candidaat is, bij wie ook, dit moet hij weten, doch we gelooven vast dat hij verstand genoeg heeft om thans op de democraten niet meer te rekenen. Christen democraten I Blijven wij dus ge trouw aan onze partij I Plegen we geen verraad. Blijven we getrouw aan onzen kandidaat, M. Plancquaert, een onzer dapperste strijders van het eerste uur, ons aller steun en stem waardig. R. V. Calcken, 12 April 1908. M. Van Damme heeft onlangs gevraagd een brug voor Schellebelle de minister heeft hem geantwoord dat zijne kollegas die vraag al lang gedaan hadden en dat de zaak onder zocht wierd. Onze haas lijk in de fabel heeft te lang ge slapen, hij wil nu beginnen loopen als het te laat is. Alhoewel 't gebof der liberalen begint te ver minderen, vindt men alhier en aldaar nog nen sul, die beweert dat de liberalen gaan gekozen zijn te Dendermonde. Ziehier eenige voorteekens Liberale meeting te Schellebelle, 2 menschen van Schellebelle Cherscamp, 20 a 25 Denderbelle, 80 k 90 man, deze die van Baesrode gekomen waren inbegrepen. Te Buggenhout wel volk.omdatmen wist dat ik kwam tegenspreken doch niet 't minste succes bij 't volk van Buggenhout. Lebbeke, 63 menschen, waarvan 10 katholieken die ge komen waren om te zien. Over vier jaar toen ik met M. Cesar Van Damme meeting gaf, waren er 400 k 5oo. M. Van Damme had M. Buyl medegebracht als sandwichman of reklaam, en nog komen de liberalen zelve niet afalle eerlijke liberalen toonen zich nietdie menschen zijn met reden beschaamd over M. Van Damme. Dat bewijst ten hunnen voor- deele. Moest M. Van Damme .de liberalen van Gent hooren spreken hij zou misschien eindelijk een bedje beschaamd worden. H. Pl. LEBBEKE Verleden zondag was er veel volk op cc meeting der democraten. Verleden Zondag was het vergadering de leden waren talrijk opgekomen. Aan de orde van den dag stond de aanduiding der kandida ten. Gezien M. Plancquaert er aan houdt zich te Dendermonde voor te stellen, werd er be sloten den Heer Moeyaert van Brugge te ver zoeken de eerste kandidatuur te aanvaarden. Wij twijfelen er niet aan of onze vriend zal deze opoffering voor zijne partij willen doen. Op eersten Zondag van Mei, vergadering van den arrondissementsbond. Lijsten zullen ge zonden worden aan verschillende partijgenoo- ten om te zorgen voor de noodige handteekens. Werd ook besproken onze houding in de Senaatkïezing. Algemeen was men van gevoe len dat het handelen ware als een slechte demo craat met zijn stem te geven in deze kiezing aan een liberaal of een socialist. Wij hebben die beide partijen broederlijk de hand gereikt tot het veroveren van verschillende democratische hervormingen en beide hebben ons, demokraten, schandelijk bedrogen. Ten andere binnen kort vergadert de mid- denraad die een krachtig besluit zal nemen dat onmiddelijk aan al de demokraten zal bekend 'gemaakt worden. Demokraten, wij moeten ons doen eerbiedi gen en dat kunnen wij slechts met onze stem te weigeren aan partijen die oneerlijk jegens ons handelen. Voor den strijd van Dendermonde mogen de strijdpenningen gezonden worden i° aan H. Plancquaert, Bennesteeg, 29, Gent, 20 aan G. Buysscbaert, In de ton, voorstad Kortrijk, 3° aan C. Moeyaert, Brugge. VOOR DENDERMONDE Van een christen democraat, o.5o En ouden getrouwen vriend, o.5o De baas van het lokaal, o.5o Omdat H. Plancquaert zoo moedig strijdt tegen de oneerlijke liberalen, o.25 Voor den klop van M. Van Damme, o,xoOmdat Van Damme zoude vallen, o.5o Omdat ik den meineed veracht, Oct. Schamel- hout, 0.20 Een vriend van Staceghem, o.3o Om de buis van Van Damme te helpen koopen, o. 10 Van de bazin, o.o5. In April 1890, ochreef men uit ToDgeren aan Het Volk van Gent Onze St. Lucasgilde groeit steeds aan ook was onze vergadering van verleden Zondag levendig en plechtig wij hebben ons immers ingericht volgens de heil zame wenschen der Encycliek Rerum Nova rum. Daarom is onze bond een werkmansbond samengesteld uit werklieden en patronen alleenlijk kuunen de patroons bijtreden als eere- of beschermende leden, geenzins als wer kende en kunnen in geen geval beraadslagende stemmen genieten, noch zich rechtstreeks in het bestuur der maatschappij binnendringen. Ziehier de letterlijke vertaling van den Itali- aanschen tekst van het Antwoord des Pauzen aan ons adres van gelukwenschen N* 11493. Zeer Doorluchtige Heer, Zeer minzaam heeft de Heilige Vader de gelukwenschen aanvaard tot Hem gericht ter gelegenheid van zijn Bisschops jubelfeest, door uwen bedoelden werkmansbond. Zijne Heiligheid heeft vernomen met eene bijzondere voldoening door het betrekkelijk adres, dat gezegde Bond het vast voornemen heeft genomen van zich te schikken naar alle onderrichtingen, begrepen in de Eocycliek Rerum Novarum Derhalve heeft zijne Heiligheid met een groot hert zijnen Aposte- lijkcn zegen geschonken aan U, eerwaarde, aan ieder lid der voornoemde maatschappij en hunne respectieve familie. U, Eerwaarde, bietvan verslag gevende, heb ik het genoegen mij te verklaren, met de gevoelens eener bijzondere achting. Van U w Eerwaarde De zeer verkleefde en dienstvaardige M. Cardin. Rompolla. Rome, 3i Maart 1893. Aan den Eerw. Heer JosefVan den Buscb, Tongeren. Dit merkwaardig stuk, destijds door Mgr Vau den Branden de Reeth, uit Rome toege zonden,berust nog heden ten dage bij den heer Lodewijk Lontings, voorzitter der Christene Volkspartij, te Tongeren, ter inzage der be langhebbende. J-<-D. R. 'T BEGIN... VAN 'T EINDE Wij hebben in vorig nummer geschreven, hoe, en op welke Ingénieuse Manier, de wel edele heer Fritz, zijn ontslag indiende, als bestuurlid der handboogmaatschappij De Vrede en hoe hij, in de herkiezing, niet eene enkele stem bekwam Lang moest het niet duren, of de aanwezige leden waren het eens, om den heer Jules Donego, den volksvriend, en eender oudste en ieverste leden, in zijne plaats te doen kiezen, en gelijk er nog twee andere plaatsen van het bestuur open waren, wierden ook gekozen, de heeren Joseph De Coster en Ai mé Waelkens, beiden ook ware volksvrienden van iedereen geacht en bemind I Wij zouden ook willen weten, hoe het komt dat, ieder maal er eene groote vergadering in den Tap is, d'eene of d'andere kieming voor het bestuur plaats heeft, Papa en Fritz Boone altijd door hunne afwezigheid schitteren of denken, of vreezen zij misschien, door eene *1

Het Recht | 1908 | | pagina 2