DE SCHOONZOON Van alles wat DE MESSEN Antwerpsche Kempen te grrrrroote meerderheid ook in den bestuur raad gekomen te worden I Christus, Onze Zaligmaker, heeft gezegd Die \ich verheft, wal vernederd worden Ook zien wij dagelijks dat spreekwoord zich verwezcntlijken 1 I Waar is de tijd niet, dat alles, moest buigen en bersten voor master Papa Boone Alleen- heerscher was hij, en wilde hij zijn 1 Iedereen moest knikken, tot zelfs de gemeenteraads leden I... Bemind was hij niet I Maar wel gevreesd I... Over eenige jaren gebeurde 't nog, dat men nu en dan hoorde zeggen, dat hij goeden administrateur, 't is te zeggen beheerder was. En ik vraag mij af Wat al grrrrroote en nuttige werken heeft hij gedaan ODder zijn burgemeesterschap Werden al d. schoonste eigendommen der stad voor geenen spotprijs verkocht Zooals het collegie, St-Godelieve school I Wiens schuld is het, dat de tram van Wacken langs Thielt niet is gekomen De kans, die de stad had, van jaarlijks eene schoone winst op te strijken, door de uitbating van het gazelicbt, werd van kant geschoven, en de winsten dier uitbating, aan vreemdelingen overgelaten 1 Volgens wij vernemen zou de maatschappij voor de gaze verleden jaar, y °/0 betaald heb ben, en dat is nog maar een begm Wiens schuld is het, dat er voor de markten en feesten niets meer wordt gedaan, dat alles treurt en kwijntAlles sterft uit, geen nering meer I Thielt is een kerkhof geworden 1 En uw slim politiek reglement 1 Voor er io jaren voorbij zijn, zal de helft van Thielt om een pintje, twee minuten en half, na elf uren, te hebben gedronken, in overtreding worden genomen 1 1 1 Zoudt gij niet beter doen, de politie nog van 2 it 3 mannen te versterken, tegen de deug nieten 1 dieven 1 en schurken 11 In ieder stad of belangrijke gemeente, maakt men plannen, tot het maken van nieuwe straten en tot verfraaiing dier stad of gemeente. Maar hier in Thielt, 't is het tegenoverge stelde Daar reeds, waar er zelf straten zijn, zooals de Feestwegel de Kroonstraat enz., waar bonderde menschen dagelijks die straten door kruisen, en waar een groot vervoer bestaat, laat men die straten in eenen erbarmlijken staat liggen, bij \oover, dat men er in de winter maanden, niet tot aan de knoesels, maar tot aan de knieën in het modder \it en men mag niet vergeten dat deze twee hcogergemelde straten in volle stad liggen, langs waar er veel aangelande wonen, en van den oogenblik dat die straten in orde worden gebracht, er vele huizen zouden langs gebouwd worden, die veel werk, nut en verfraaiing aan de stad en aan d'ingezetenen zou verschaffen. Burgemeester Boone moesten wij in uwe plaats zijn, aangezien gij de man niet zijt die Thielt hebben moet, daar gij in den smaak van 't volk niet valt, gij moet het voorzeker reeds duizend malen ondervonden hebben Zoudt gij verstandig handelen, vaarwel aan het politiek leven te \eggen, des te meer, dat het nadeelig is aan de gewondheid... En daar gij reeds allengskens, n'en oude man wordt en voor 't welzijn van uwe mage, raden wij u aan, Pater Trappist te worden, tot uitboeting van het geen gij \oudt kunnen misdaan hebben, en tot meerdere eere en Glorie van God 1 Maar moest het gebeuren, dat gij het onge lukkig gedacht opvat, dat gij hier in Thielt als Burgemeester onmisbaar \jt, dan stellen wij 't volgende voren Uw ontslag van gemeenteraadslid te geven, U te doen herkiezen, man tegen man, het is ons onverschillig wie het is, katholiek, christen demokraat of liberaal. Al wat wij vragen en eischen, 't is, dat in dien strijd, d'Heeren geestelijken ^ich ontijdig houden. En ingeval gij herkozen wordt, zullen wij d'eerste zijn om uit te roepen, dat de wil van 't volk moet ge ëerbiedigd worden, en wij beloven u in 't toe komende aan den strijd te verzaken 1 Ehwel, Master Boone, durft gij de hand schoen oprapen n MENGELWERK Op een nacht is hare gestalte van twee duim in eengekrompen. De zilverglanzende haren aan de slapen worden niet meer iederen morgen uitgetrokken, de doosjes met poudre de riz en coldream verdwijnen van haar toilettafel en bescheidene zwarte zijde vervangt de levendig gekleurde kleederen. De dame begint vele van haar gesprekken met de woorden t in mijn tijd of toen ik nog jong was zij vindt er genoegen in, op bals en andere vermaken als gardedame op te treden, zij beschermt jonge lui, namelijk hopeloos verliefden, en oordeelt met welwillendheid over zwakheden en mis grijpen. God zegene ze, de goede oude dames 1 Van dezen kant werd alzoo geen verzet tegen de verbinding van de beide burgerskin deren aangeteekend over het geheel werd zij door 't verstandige deel der Hackelburgers met een goed oog gezien. Terwijl de stad op de vermelde manier de aanstaande gebeurtenis besprak en het huwelijk tusschen twee stadskinderen was, en is nog heden een gebeurtenis in Hackclburg bevonden zich de hoofdpersonen nog tamelijk ver van het doel, ten minste had de doctor nog geen woord van liefde met Marie gewisseld. De ongeduldige mevrouw Eckart had van haren man strikt bevel ontvangen den zoon rustig zijn gang te laten gaan, en zij deed het, hoe zwaar 'c haar ook viel. Daarom liet zij het niet, in gezelschap van mevrouw Engelmann, Of vreest u misschien dat Loontje zou kun nen komen achter zijn Boontje En dal wij zouden zijn gekomen... «an 't eindje I I Wij zullen uw antwoord in den Thieltschen Burger voor zondag aanstaande verwachten I Voor Recht en Vrijheid. Er zijn op de belgische spoorwegen 11 wa gons van i5 ton verloren geraakt. Er is bevel gegeven veertien dagen lang in al de werk plaatsen, staties en hunne afhankelijkheden het materieel na te zien om de vermiste wagons weer te vinden en ze Daar Charleroi te sturen. Dit bewijst, wat wij reeds vroeger zegden, dat het werk in de staties niet altijd met de noodige oppassendheid verricht wordt. Werden de werklieden beter betaald, men zou zich strenger kunnen toonen en zulke nalatigheden zouden zoo dikwijls niet gebeuren als dit nu het geval is. De Vereeniging der aannemers van metsel en betonwerken, dinsdag in de Beurs te Brussel vergaderd, heeft besloten de eischen der werk lieden, 't is te zeggen het minimumloon en een maximum werkuren, eenvoudig te verwerpen. Er valt dus voor eene werkstaking der metsers te Brussel en in den omtrek te vreezen. Ten gevolge van het besluit woensdag na middag door de Kamer genomen van op 9 Mei den zittijd te sluiten, zal er waarschijnlijk in Juni een buitengewonen zittijd plaats hebben, zoodat er over den Congo voor de wetgevende kiezingen niet zal gestemd worden. Het bulletin officiel van den Congo- Vrijstaat deelt in zijn laatste nummer tusschen de wettelijke bekendmakingen, een deurwaar dersexploot mee, waardoor zekere Eali Christi na, eene geboren Batetela, huishoudster te Matadi, de echtscheiding vraagt tegen Loembi Adolf, vroeger in dienst van den CoDgo-Vrij staat, tte Matadi, die haar sedert drie jaar ver laten heeft en spoorloos verdwenen is. De echt scheiding moest den 10 April laatstleden door de rechtbank van Matadi uitgesproken worden. De vertegenwoordigers van de Maatschappij der Zeevaarinrichtiogen uit Brussel hadden woensdag namiddag een nieuw onderhoud met den minister van openbare werken. Men zegt dat de twee belanghebbende partijen op 't punt zijn tot eene overeenkomst te geraken. Het gouvernement zou er in toestemmen het cijfer zijner tusschenkomst in de som die er nog noodig is om het kanaal van Brussel te vol tooien, merkelijk te verhoogen. Zoo het schijnt zou het gouvernement inschrijven voor veertien miljoen akties, in plaats van voor zeven miljoen en half. Te Selzaete viel gausch eene familie, vader, twee zoons en dochter een gebuur, herbergier aan, die zij verdacht eene duif van hen gevan gen te hebben. Zij sloegen en kerfden met hunne messen dat het een schande was-: de heibergier en drie zijner kalanten gebroeders, werden erg gekwetst. Een dezer laatste, Petrus De Zweemer, zou zelfs overleden zijn. Te Belleghem gebeurde een even bloedig tooneel. Vier jongelingen, Rtné Holvoet, 19 jaar, zijn broeder Richard, 21 jaar, J. Lambert en Gustaaf Aelvoet, keerden pratend van Belle ghem,waar zij met de kegelen gespeeld hadden, huiswaarts. Op den steenweg ontmoetten zij vier jongelingen, Remy Pré/ost, 22 jaar, zijn broeder Gustaaf, 23 jaar, J. Hugelier, 22 jaar, en Callens. Remy Pré/ost sprak René Holvoet aan. Deze antwoordde 't Zijt gij, Remy, ik herkeD u wij zijn gedurende vier jaar geburen geweest 't Is waar hernam Prévost, en dan, zonder er een woord bij te voegen, plofte hij zijn mes in de linkerzijde van René Holvoet. aan bedekte toesp-lingen ontbreken. Zoo leidde zij op een Zondagnamiddag hare vrien din door de bovenste, onbenuttigde kamers van het huis en verklaarde, dat haar zoon daar eens zou wonen met zijn jonge vrouw een andere maal, toen mevrouw Engelmann vraagde of de doctor dan gedurende de zomervacantie bepaald naar Italië zou reizen, antwoordde mevrouw Eckart met veelbeteekenden glimlach, dat hij de reis nog wel een jaar zou uitstellen, om haar dan in gezelschap te ondernemen. Wat den held van onze geschiedenis betreft, den dag, dat hij uitgegaan was, om den ontaar den Max Engelmann aan te klagen en een met zijn eigen opstellen gevulde porte-feuille aan trof, had hij bij zich zelf gezeid Marie is geen gewoon meisje. Na het volgende bezoek was hij reeds tot inkeer gekomen dat Marie een geleerd jonge dame was, die bovendien veel gezond verstand bezat, zonder van haar licha melijke voortreffelijkheden te gewagen. Een week daarna was zij reeds de parel van het vrouwelijk geslacht, en weer een paar dagen later zoDg de brave doctor met opgeruimd gezicht tusschen de vier muren van zijn acade mische rommelkamer Ik heb u lief, mijn meisje zoet Gij, mijne vreugd en kwaal, Ik heb u lief 1 En daarom groet Ik u wel duizend maal en daar hij de overige strophen vergeten had, zoo zong hij die eene maar door en immer zoeter, tot het dienstmeisje kwam meldden het eten is opgedischt. Verscheidene malen per week bleef hij het huis van den bureeloverste bezoeken en hield aan de dames voordrachten over Pompcjaan- sche opgravingen in het bijzonder en over de Oudheid in het algemeen. In den beginne nam de vrouw van den bureeloverste ijverig deel aan. Deze bekwam eene afgrijselijke wonde, waaruit dc ingewanden puilden. De gekwetste slaakte een kreet, duwde met de handen de gapende wonde toe en vluchtte in de richting der ouder lijke woning, in de wijk Ruddervoorde. Zijne krachten begaven hem echter spoedig en hij zakte in de armen van zijn broeder, die hem naar huis droeg waar hij welhaast stierf. Een der vrienden van het slachtoffer, G. Ael voet, verweet den moordenaar zijne laffe daad, en deed opmerken dat niemand hem een woord had gezegd. Wacht, zegde Remy Prévost, 't is nu uwe beurt I En samen met zijne drie gezellen zette hij Aelvoet achterna. Deze vluchtte door het veld, maar werd spoedig achterhaald. De laffe kerels brachten den onge lukkige twee messteken tos in het hoofd en overlaadden hem met vuistslagen en stampen. Vervolgens namen zij de vlucht. De aanranders, uitgenomen Callens, zitten vast. Lu!k. Een huisgezin, bestaande uit den vader, de moeder en twee kinderen, had Maandag te Luik den tram genomen die van de Theaterplaats naar Wandre rijdt. Aan de Coronmeusekaai gekomen stapten allen af, rechtover de rue Sainte-Foi, en gingen over de sluisbrug. Wat verder, op eene verlatene plaats, bleven zij staan. Wat er dan eigenlijk gebeurde weet nien niet doch eenige voorbijgangers zagen van in de verte de moeder met een der kinderen, een meisje, op den kant der Maas gaan en in den stroom springen. Dan ging de vader op zijne beurt, met het zoontje in de armen, op de kaai staan, gereed om in het water te springen. Liet de man zich door het gesmeek van zijn kind verteederen, of gevoelde hij wroegiog Men zag hem in alle geval plot seling wegvluchten als een waanzinnige. Men heeft hem nog niet kunnen ontdekken. De twee lijken werden nog niet weergevonden. Turnhout. De twee brutale diefstallen, binnen de acht dagen, te Oud-Turnhout ge pleegd, met eene verregaande stoutmoedigheid, hebben aldaar bij de inwoners veel onrust gebaard. Het parket van Turnhout heeft zich Zaterdag namiddag naar Oud-Turnhout be geven om een naarstig onderzoek te doen. Men dacht op het spoor der misdadigers te zijn, maar het onderzoek heeft bewezen dat men op een valsch spoor was. Oud-Turnhout. Sedert lang klaagt men in de stad Turnhout over het vervalschen der boter. Een boerinneke van oud-Turnhout, dat verleden Woensdag met haar geladen korf ter markt kwam, werd verzocht met haar waar ten policie bureel te komen. Aldaar werden stalen genomen harer boter. Gewoonlijk hos duurder, hoe slechter I Opgepast. De policie zal voortaan een oog in het zeil houden. Herenthals. In den nacht van Donder- 1 dag tot Vrijdag heeft er alhier in de statie een j stoutmoedigen diefstal plaats gehad. Gansch een wagon, met goederen geladen, die Donder dag uit Turnhout was verzonden, is leegge- plunterd.Van verscheidene handelshuizen onzer stad werd aldus geroofd. Westerloo. Graaf de Merode de Wester- loo, voorzitter van den Senaat, is verleden Donderdag, 2 dezer, te Lausanne, in Zwitser land geopereerd. Vrijdag 3 April, heeft Mev. de Gravin, aan M. Simonis, ondervoorzitter van den Senaat, een telegram gezonden, mel dende dat de toestand van den doorluchtigen lijder zeer geruststellend is. Boersse. Door onbekende oorzaak ont- stond brand in de woning van Jos. Sneyden, op het Heilaar alhier. Aangewakkerd door een hevigen wind, stonden weldra huis en stal in volle vlam. Spoedig waren pompiers en gebu ren ter plaats, en konden nog gelukkig een gedeelte der meubels en het vee redden, doch huis en stal met stroo cn hout, zijn de prooi der vlammen geworden. Aug. Nees, handelaar in limonade, bevond zich in rijtuig, met zijne vrouw en eenige honderde flesschen drank, te Beersse aan het classieke onderhoud, na eenigen tijd echter gebeurde het dikwijls, dat zij door huiselijke bezigheden tot haar spijt belet was, en de doctor bleef dan met de schoone Marie alleen. Dan gebeurde het soms, dat de geleerde heer eensklaps den draad van zijne rede verloer en aan stotteren ging a's zijne schooljongens, wanneer zij slecht voorbereid waren of het kwam voor, dat zijne hand, terwijl zij de lijnen van een Etrurische vaas volgde, plots de kleine hand van zijn aandachtige leerlinge aanraakte, waarop beiden verschrikten en rood werden. Voor de jonge lieden was de tijd gekomen, waarvan de dichter wenscht dat hij eeuwig zou blijven bloeien. Blozend vervolgde hij haar spoor, wanneer zij uitging om breiwol of muziekstukken aan te koopen eo hij juist geen les moest geven het schoone zocht hij op de weiden of veelmeer hij kccht de duurste rozen- en cameliaruikers, die hem de horeniers maar konden leveren en tooide daarmee onrecht streeks zijne li fde, rechtstreeks echter de beide oude porseleinen vazen van mevrouw Engel mann. En Marie Zij stak zich bij het naaien in den vinger, brak in een week drie borden en las 1 Het verloren Handschrift van Gustaaf Freytag, ofschoon zij het reeds eens gelezen had. Wij moeten, voor wij dit hoofdstuk sluiten, nog met een paar woorden den jongen Engel mann gedenken. Max was geensdns zooiboos- aardig, als de welwillende lezer misschien gelooft, 't Vriendschappelijke verkeer tusschen zijn leeraar cn zijne familie, zoowel als het zilveren zakuurwerk (het was een ankerhorloge met een merkglas) hadden in zijn gezindheid tegenover den doctor een verandering ten gunste van den laatste teweeggebracht. Daar hij den toonaangever onder zijne mede- den tram. Bij het voorbijrijden van den tram verschrikte het paard, begon te steigeren en achteruit te kruien, waardoor er eene botsing i ontstond. Paard, rijtuig en inzittenden werden omgeworpen. De man kloeg hevig van inwen dige pijnen de vrouw kwam er met weinig letsel van afhet paard had ook kwetsuren maar kar en de 400 flesschen limonade waren verbrijzeld. RECHTBANKEN De brouwerin van Mechelen, die haar man wilde doen vermoorden, werd deze week ver oordeeld. De uitspraak luidde: Mad. Feremans, 3 jaar gevang en 3oo fr. boeteVictor Feremans, zoon, 1 jaar gevang en 100 fr. boete vrouw Dreumont, de kaartlegster, 3 jaar gevang en 3oo fr. boete Louiza Herremans 1 jaar gevang en 100 fr. boete. De burgerlijke partij bekwam 1 fr. schadevergoeding. oostenrijk Graaf Potoki gouverneur van Galicie is ver moord. SiezyDski, demoordenaar van M. Potoki is 24 jaar oud hij is de zoon van een schis matiek priester, Hij nam deel aan al de be toogingen en woelingen en werd verscheidene malen aangehouden, onder andere na de ver nieling der meubelen van de Hoogeschool van Lemberg. Sedert eenigen tijd had hij het gedacht opgevat. De dood van een boer, ten gevolge van een twist met een gendarm, op een kiezingsdag, versterkte hem in zijn voornemen. Vooraleer de misdaad te bedrijven, kocht Siezynski een portret van den gouverneur, ont leende de beste redingote aaneen zijner vrienden en bood zich aan in het paleis. Hij werd in het bureel van M. Potoki gebracht en loste, zonder een woord te zeggen, vier revolverschoten. De gouverneur werd getroffen aan het linkeroog, den arm, de hand en den voet. De policie van Leopol heeft maandag de drie zusters van den moordenaar aangehouden, alsook een ruthecnsch student. SPANJE Het proces der anarchisten. De rechtbank van Barcelona heeft maandag uit spraak gedaan in de zaak der terroristen van Barcelona. Na de pleidooien vroeg de voor zitter aan de betichten of zij niets tot hunne verdediging bij te voegen hadden. Allen ver klaarden dat zij onschuldig waren. Jean Ruil sprak eene echte redevoering uit. tt Vermits de policie mij bewaakte, waarom heeft zij mij dan niet op heeterdaad van bommen leggen aange houden zegde hij onder andere. Jean en Hermingilde Ruil werden ter dood veroordeeld José Ruil tot 17 jaar dwangar beid Tulla tot 24 jaar Triguelas tot 11 jaar; Burguet tot 4 maanden gevang. Terwijl de heer Tardivel, burgemeester van Chandernagor, met zijne familie aan tafel zat, voor het avondmaal, werd eene bom door het raam in de eetzaal geworpen. De bom, die slecht gemaakt was, ontplofte niet, doch deed eene brandende petrollamp springen, waardoor er schade aan de meubelen veroorzaakt werd. Men denkt dat er eene wraakneming tegen den burgemeester, die eene politieke vergadering verboden had, in het spel was. RUSLAND De czaar heeft aan M. Gourko, oud-onder staatssekretaris van 't ministerie van binnen- landsche zaken, genade geschonken. Men zal zich herinneren dat M. Gourko verleden jaar veroordeeld werd tot het verlies van zijn rang en tot drie jaar uits'uiting van alle openbaar ambt, uit hoofde van bedrog in het leveren van graan voor deslachtoff;:s van den hongersnood bestemd. CHINA De stad Hankeou, aan den samenloop van den Han Kiang en de Yang-Tse-Kiang, wordt sinds maandag dooi eene schrikkelijke over- s rooming geteisterd. Twee duizend chineezen zijn verdronken. Zeven honderd prauwen zijn door de springtij medegevoerd. scholieren was, viel het hem niet zwaar, om aan hunne satire een andere richting te geven, en de maan van den leeraar Werner bood hun daartoe een voortreffelijk mikpunt. Ook had Max een geheimen bond gesticht, waarvan de leden zich den plicht moesten opleggen, een zwart rood-gouden band onder hun vest te dragen en op vrije namiddagen gemeenschappe lijk sigaren te rooken, met sleutelbussen te schieten en springbussen los te branden. VI. De zaak werd op dc iange baan geschoven. De zomervacantie was aangebroken en doctor Eckart was werke ij k niet naar I talie gereisd. Des te onvermoeibaar toonde hij zich in het schik ken van veldpartijtjes, die de bureeloverste regelmatig met de bemerking Het zal een schoone dag zijn, de nevel is opgeklaard 1 begon en met de woorden Dat was werkelijk genotvolle dag 1 besloot. Gewoonlijk ging de doctor met Marie en haar vader te voet. Max vormde de voorhoede en ving tusschenbei keve> s, die hij in een spiritus- glas verdronk. De beide moeders reden in een rijtuig voorop, en wanneer dan het voetvolk moe en verhit het doel bereikte, vond het de tafel reeds gedekt. Ach, dat waren heerlijke dagen I Zoo aan den arm van een bemind meisje door het hars uitwasemend dennenwoud dolen, waar lijsters en vinken slaan, waar boomwortels en andeie hindernissen de hulp van een krachtige hand vereischen, waar, bij het ritselen van een hage- slang of een muis, de zoete last zich dichter aanvlijt dat, meende de doctor, is een zalig heid die al de wonderen van Italië van de schoone Medicis af tot den vuurspuwenden Vesuvius toe niet kunnen bezorgen.

Het Recht | 1908 | | pagina 3