Voor Nr 4 Partij-Vergaderingen Arrondissementsbond -- Koririjk mmmmmmm De landbouwwerkstaking in Italië Ronse XXXXXXXXXXXXXXXX CHRISTEN DEMOCRATEN I xxxxxxxxxxxxxxxx De arbeidsduur in de mijnen Kiest voor Plancquaert GETSTT Zot geworden Erge zaak te Belleghem Nochtans mogen de winners der zes hoogste prijzen, geld verkiezen mits j een verlies van 10 °/0, ten voordeele der j handelaars, leveraars der prijzen En als men aan tien ten honderd de winst rekent, opgestreken door de handelaars met het verkoopen der geringere prijzen, dan vinden wij dat de 1006 winnende nummers te zamen eene winst opstrijken, in geldspeciën van 202,500 fr., hetgeen overeenkomt j met een verlies van 2gjt5oo fr. voor de 1 algemeenheid der loters. Daar er 20 trekkingen zijn, moeten j deze cijfers door 20 vermenigvuldigd j worden en wij komen dan aan den volgenden uitslag. Vernield geld tien millioen frank. Getal winnende loten twintig dui dend honderd twintig of een op vijf honderd Getal verliezende loten negen mil lioennegen honderd negen en zeventig j duidend acht honderd en tachtig Gewonnen geld Vier millioen en j vijftien duizend frank of 40,5 t. h. I Verloren geld Vijf jnillioen negen honderden vijftig duizend frank of 5g,5 ten honderd. In andere cijfers 120 loten de 10 t. h. j afgetrokken winnen twee millioen vijf honderd en twintig duizend frank. I Twintig duizend loten winnen, insge lijks de tien ten honderd afgetrokken één millioen vijf honderd en dertig duizend frank. Negen millioennegen honderd negen en \eventig duidend, acht honderd en tachtig loten \ijn verloren De welsprekendheid dezer cijfers is te klaarblijkend, te tastbaar om verderen uitleg te vergen. Hunne beteekenis is j de volgende Slechts deze koopen loten die geld te veel hebben of hun geld j moede zijn. Daar slechts één lot op vijf honderd prijs wint, moet men meer of onnoozel zijn om ernstig eenen goeden uitslag te verhopen en geen kruisken te maken op het gestort geld. rmri ui 1 li 11 hum» Gouwkiezingen Bravo I Het is beslist 1 De christcne Volks partij treedt in het strijdperk voor de Pro vin - tiale kiezingen van Zondag 14 Julivast en zeker in het eerste kanton Kortrijk, en denke lijk in het tweede ook. De kandidaten zijn reeds aangeduid Het zijn aloude en moedige voorvechters uit Vichte, Kortrijk, Sweveghem en Deerlijk, welke het onbevlekt groen vaandel der partij hoog hou den, en haar menschlievend programma uit al de krachten hunner ziel aankleven en verde digen 1 Een vurige oproep wordt dus gericht tot alle j propagandisten en afgeveerdigden, van nu af i onze kandidaten te steunen en aan te bevelen. De mannen van Kortrijk, Anseghem, Cuerne, Bavichove, Ghyselbrechteghem, Hulste, Lcn- delede, Ingoyghem, Ooteghem, Sweveghem en Vichte, moeten in 't gelid springen, voor het uitdragen der kiesmanifesten en briefjes der belegde meetirigs het inzamelen van strijd- penningen, en het bewerkstelligen van alle mogelijke propagandamiddels hierin moedig ter zijde gestaan door de medebroeders van andere bonden en afdee'ingen. 't ls nagenoeg 40 jaar dat er geen strijd was in 't Kortrijkscke voor de gouwkiezingen. Wij moeten de onrechtveerdige bewaarders den schrik in 't lijf jagen, en hunne tallooze mis bruiken aan de schandpaal spijkeren I... Wij moeten de opkomende socialisten, die onrecht én verraad én slokop pleegden, het onderspit doen delven Wij moeten onze mannen zegevierend uit de stembus doen komen Vrienden partijgenooten, allen op Geene flauwhertigheid, geene onverschillighei j meer 1 Alleman op dek 1... Als iedereen zijn plicht begrijpt en een handje toesteekt, dan zullen en moeten wij overwinnen 1... Gedenkteeken Priester Daens De afgeveerdigden, welke nog inschrijvings- lijsten in hun bezit hebben, moeten weten dat het inrichtingskomiteit van Aalst, dezelve binnenvroeg ten langsten tegen vrijdag i5e ver leden. Zij gelieven dus onverwijld die lijsten met het bedrag in te zenden aan den schrijver van den arrondissementsbon 1, welke gelast is het bedrag derzelve gezamentlijk op te sturen, en noodzakelijk deze taak volbrengen vóór 't einde dezer maand. Buitengewone vergadering Voor Zondag 24 Mei, om 2 1/2 ure, wordt er eene belangrijke vergadering belegd ten hoofdlokale Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Onze hoofdman H. Plancquaert zal aanwezig zijn, en de dringendste maatregels zullen genomen worden voor 't beleggen der meetings, uitdeelen der manifesten en alle mogelijke propagandamiddels. Niet alleen de afgeveerden der bonden, maar alle vrienden en partijgenooten moeten stellig aanwezig zijn. 't Is met een de dag der kamerkiezingen, en alle uitslagen zullen aldaar ingewacht worden. Alleman op post En dat ieder lid een vriend medebrenge Steunton' s voor Dnndermondo De arrondissementsbond lreeft eene bijdrage stemd, tot .ondersteuning van onzen hoofd man, in zijnen moedigen strijd te Dendermonde. Elke bond of afdeeling moet onmiddelijk lijsten van slrijdpenning in omloop brengen 't geldt een huldeblijk, een bewijs van dank en aanmoediging voor onze onversaagden voor vechter Plarcquaert, die zoo schaamteloos bedrogen werd te Dendermonde en te Kortrijk. Wij moeten hem wreken, hem steunen, hem fel met hand en tand verdedigen Het steunfonds voor Aalst geeft de prachtigste uitslagèn wij mogen niet ten achter blijven Allen iets bespaard, als strijdpenning in Het Recht vermeld en onmiddelijk opgezonden. C. N., Schrijver. De CHRISTEN DEMOCRATEN moe ten nu opletten wat zij doen. Zij werden, zij de rechtzinnige voor den zot gehouden door de valsehe liberalen en socialisten. Zij gaan in den niet verdwijnen, voorts belachen en bespot, als zij zich niet wreken in de toekomende kiezingen. Weest mannen, demoeraten, weert u en toont geen lafheid. Toont dat gij u niet straffeloos laat bedodden en bedriegen door ONEERLIJKE POLITIEKERS, wreekt den hoon en de schade u aange daan. Wij hebben reeds verscheidene malen ge sproken van de werkstaking, die tusschen de de landbouwers in de provincie Parma is uit gebroken, en waar de socialisten nu ook weer kwaad vuur pogen te stoken, om wanordelijk heden en revolutionnaire betoogingen te ver wekken. Wij moeten doen opmerken dat de toestand der landbouwers in die provincie geheel anders is dan in ons land. Er bestaan daar bijna geene landbouwers, die eigenaars zijn van hunne hofsteden en gronden. Deze hooren toe aan groote land eigenaars, en de wijze van uitbating is zeer eigenaardig. Er bestaan verschillende soorten van werklieden, die zich elk op eene bijzondere bezigheid toeleggen. Zoo heeft men de spesati 't is te zeggen degenen die het vee verzorgen. Zij hebben vaste werkuren, trekken 600 fr. 's jaars en hebben recht op eene woonst of eene vergoeding hier voor. De obbligati zijn daglooners, die den grond bewerken, en aan welke de meesters werk voor gansch het jaar moeten verzekeren, zij trekken 1 fr. 20 x fr. 80 daags. De vaccari heipén de spesati om het vee te verzorgen en winnen 700 fr. 's jaars. Eindelijk de braccianti de eigenlijke landbouwwerklieden, winnen 23 centiemen per uur. Zij zijn het talrijkst en werken voor elkeen, die hunne diensten vraagt, 't Zijn eigenlijk daghuur werkers. De landeigenaars beweeren dat zij sedert verleden jaar, 3 miljoen frank meer aan werk- loonen moeten betalen. Daar er in de provincie Parma 40,000 landbouwwerklieden zijn, zou dat dus een opslag van 20 centiemen per dag en per man uitmaken. De werklieden beweeren dat de beloofde I opslag niet betaald wordt, en er is ook nog een geschil ontstaan over de afhouding die gedaan wordt voor de boerenwoningen welke ten dienste der spesati gesteld zijn. De grondeigenaars wilden het geschil aan een scheidsgerecht onderwerpen. De werk lieden weigerden en den 1 mei werd de alge- meene werkstaking uitgeroepen. Een nieu* tarief De Arbeidskamer van Parma heeft een nieuw tarief voor de loonen der verschillende soorten van werklieden voorgesteld. Alles wordt daarin juist geregeld de werkuren, het loon voor de mans en de vrouwen, het buitenwerk, het zondagwerk, enz. Voor de <t spesati wordt eene jaarwedde van 660 frank gevraagd, met het genot ecner woning, bestaande uit keukeu, slaapkamer, zolder, kelder, een verkenskot en een hofje er zou hun daarvoor 60 fr. 's jaars op hun loon mogen afgehouden worden. De obbligati zouden in de maanden mei, juni, juli en augusti 2 fr. 80 daags moeten winnen van september tot 1 fr. 80. Voor de 3o dagen van den oogst zouden zij 100 frank moeten trekken. De meesters zouden hun ook eene woonst met hof en varkenskot moeten bezorgen. Tot nu toe hebben de eigenaars dit nieuw tarief niet aanveerd. De werkstakende boeren, in de omtrek van Parma, kwamen maandag morgend om den arbeid te hernemen, doch zij werden door de bazen niet aanveerd. Werklieden uit andere provincies zijn aangekomen anderen worden nog verwacht. De rechterlijke overheid heeft de sekretaris- sen der handelskamers van Parma en van Borgo San-Domino gedaagd om voor haar te verschijnen. De pachters van Montegalda Te Montegalda, in de omstreken van Vicen- zo, hebben erge onlusten plaats gehad. Een zeker getal pachters, afhangende van het be stuur eener groote bijstandsinrichting van Vicenzo, hadden vernomen dat de huurprijzen gingen verhoogd worden, en dat de boeren, die er zich niet zouden aan onderwerpen, zonder schadevergoeding zouden uitgedreven worden. De voorzitter der inrichting, markies Manzoni, vergezeld van zijn sekretaris, was naar Monte galda, gegaan om de rekeningen gereed te maken. De boeren, denkende dat hij kwam om de bedreigingen uit te voeren, kwamen bijeen 0111 hen te gemoet te trekken. Bedreigd van j dood geslagen te worden, moesten de markies en zijn gezel zich gaan verschuilen in de bureelen van het bestuur der pachthoeven. Een hagel van steenen deed al de ruiten der bureelen in stukken vliegen. Een deel der boeren gingen dan in den omtrek hooi halen om het huis in brand te steken, terwijl de anderen de noodklok luidden. Gelukkiglijk kwam de 1 burgemeester aaD, die het volk tot bedaren kon brengen, nadat de twee gevangenen eene ver klaring geteekend, waardoor zij zich verbonden de verkregen rechten der boeren te eerbiedigeD. Na vier uren doodelijken angst doorstaan te hebben, konden de markies en zijn sekretaris eindelijk vertrekken. Reeds sedert geruimen tijd beerscht er eene echte krisis in de wei knij verheid alhier. Talrijke werkloozen loopen dagelijks langs de straat van het eene werkhuis naar het ander ten einde werk te vinden, om het onderhoud voor hunne vrouw en kinderen te kunnen voorzien, maar meest altijd zijn zij teleurgesteld. Spreken zij aan den patroon van werk, het antwoord volgt, wij hebben te weioig werk voor onze tegen woordige werklieden. Het is oprecht droevig en denkt gij dat onze patroons of andere rijken medelijden hebben, met deze ongelukkige werklieden Wel integen deel, katholieke zoowel als liberale patroons maken van de krisis gebruik om de nog wer kende lieden te tergen met gedurig aftrok op aftrok te plegen, ten einde de werklieden te dwingen in werkstaking te gaan, bloot te stellen aan den hongersnood en zoo hunDe slaven van te maken. Wij zouden een werkhuis kunnen noemen, waar de Verviersche artikelen gemaakt worden zooals Caraé, Cheviotte en nog andere, welke men in Verviers 22,10 cent. tot 28,80 ct. den meter betaalt of 22.xo fr. tot 28,80 fr. de 100 meters. Bij ons betaalt men dit werk 8,1/2 tot 9,20 centiemen of 8,5o tot 9,20 fr. de honderd meters, dus een verschil van i3,6o fr. tot 19,60 fr. de honderd meters. Bij een werd een nieuw werk gegeven, met eenen draad ï^otone in, welke men 7 centiemen den meter betaalde. De wevers waren tevreden op voorwaarde dezen draad hieruit te laten. Moest hij er in blijven, ze vroegen 1 centiem den meter supplement. Na lang onderhandelen gaf de patroon een 1 ƒ4 centiem meer, maar op eene konditie dat er geenen enkelen platdraad mocht in den Coupon zijn. Nu, onlangs werd een wever weggezonden, daar de patroon be weerde platdraden in zijn coupon te vinden, eenigc werklieden leggen neer, om te onder handelen en den gezegden coupon te zien, niets te doen de patroon was koppig en wilde van niets weten, zelfs bracht hij het zoover zijn machien stil te leggen, waardoor alleman ver plicht was te staken. Werklieden van Ronse, hoelang zult ge nog buiten de rangen der vereeniging blijven of u laten inlijven in vakvereenigingen, welke den patroon bijstaan. Ziet uw profijt, ziet uwe belangen in en sluit u aan bij de Onzijdige vakvereeniging n De Verbroedering, gevestigd bij Frangois Hantson (Peneel) Groote Markt, RONSE. De leiders zeggen u De liberalen en socialisten heb ben uwen ondergang bewrocht, in den smaad en in den hoon. Zij heb ben eene harde les noodig. Na die les zullen zij nederig wor den en kruipen voor u. Wilt ge het bestaan uwer partij verzekeren. Wilt ge de verheffing uwer partij. Wilt de zegepraal der groote hervormingen, diegij uit den grond uwer ziel betracht, doet de oneerlijke VAN DAMME's en de sehaamteloozen, die ze helpen, tui melen. WREEKT U WREEKT U De maeht in de toekomst is voor u, als gij u man toont en handelt. De kommissie gelast met het onderzoek over den arbeid in de mijnen, en de gevolgen eener gebeurlijke vermindering van den arbeidsduur, is Woensdag morgend bijeengekomen onder het voorzitterschap ran M. Francotte, gewezeh minister van arbeid en nijverheid. De vergade ring had voor doel te zien hoever de werken der kommissie staan. Er werd besloten dat de verschillende verslagen zullen geëindigd zijn in de maanden Juni en Juli. De geneesheeren, die van de kommissie deel maken, weigeren een verslag op te stellen. Zij houden staan dat het mondelingsch onderzoek ni«£ voldoende was om een beredeneerd verslag te geven. De kom missie zal die verslagen niet afwachten om de slotverslagen op te maken, maar zij heeft den wensch uitgedrukt dat de minister van arbeid en nijverheid een onderzoek zou bevelen, dat later zeer nuttig zoude kunnen zijn. Kiezers, van 't Dendermondsehe, let op nummer 4. Deerlijk - Propagandakrirg Vergadering op Zondag 17 Mei, na de mis van 71/2 ure, bij Henri Caveye. Dagorde: Bijzondere bespreking, propaganda- voorstel door een lid. Uitnoodigingskaarten zullen niet rondge zonden worden. Het Bestuur. Vichte Op Zondag 24 Mei vergadering voor den bond van Vichte onmiddelijk na de tweede mis, bij Jules Vandenbogaerde in de Casino. Dagorde Provinciale kiezing. Zondag 17 Mei wordt in Mioardschouwburg gespeeld om 2 ure namiddag en 's avonds om 8 ure SCHOOLMEESTER het stuk van M. Alf. Sevens. 't Is een flink stuk, goed ineengezet met treffende tooneclen die een diepen indruk maken. 't Is de strijd van een onderwijzer om het volk te ontwikkelen en Vlaanderen te ver heffen. De schoolmeester wordt verpletterd onder de macht der rijke standen. Iets gansch in den zin van den strijd der christen demo- kraten Wij kunnen onze partijgenooten niet genoeg aanzetten dit stuk te gaan zien, zij zullen het zich niet berouwen. H. P„ Zekere Middernacht, een herbergier van St. Amandsberg, had te Gent zijne kandidatuur gesteld voor de Kamerkiezingen van 24 Mei. Vrijdag had hij zijne lijst ingediend. M. Middernacht was sedert eenige dagen reeds in ongewonen toestand; van toen zijne lijst neergelegd was scheea hij niet wel meer bij het hoofd. Algemeen werd er gezegd dat hij zich dat had laten opvijzen door een aantal kameraden, onder het drinken van bier en likeuren. Maandag, ter gelegenheid van de Negenmei- markt had M. Middernacht alle mogelijke vrienden en kennissen uitgenoodigd op een glas champagne; hij had 3,000 sigaren doen komen, welke spoedig uitgedeeld waren, 's Nachts was de handelwijze van M. Midder nacht zoo zonderling, dat zijne vrouw niet dierf blijven. De man liep wel 5o keeren den trap op en afdinsdag liep hij barrevoets dfen Dendermondschensteenweg af, met een bloem tuil in de hand. Hij wilde dezen aan een kat geven, in het gedacht dat een zijner vrienden zich in eene kat veranderd had om hem des te beter te kunnen vervolgen. Mad. Middernacht deed ten slotte doktoor Vercauteien komen; deze bestatigde dat M. Middernacht volslagen zinneloos was en oordeelde het noodig hem naar een gesticht te doen overbrengen. Daar M. Middernacht niet wel gezind was omdat hij zich had laten overhalen zijne kandidatuur te stellen, zegde men hem dat hij bij den voor zitter van het hoofdburecl moet komen om zijne kandidatuur in te trekken. De ongelukkige stapte dan gewillig in het rijtuig waarmede men hem naar het Strop overgebracht heeft. Landlooper doodgeslagen Zondag nacht gebeurde er te Bellghem eene ongemeen erge zaak. Ëen persoon, die er ver dacht uitzag, werd doof de menigte letterlijk afgemaakt met stampen, stokslagen en mes steken. Rond 10 ure 's avonds werd een man, schijnende rond de 45 jaar oud, armoedig ge kleed, betrapt toen hij poogde de grillie open te breken van het kappelleke der H. Maagd, in de Mandputstraat. Men weet niet of de man het gemunt had op de offerblokken. Een kwartuurs nadien vond men denzelfden persoon in eene afhankelijkheid der woning van de weduwe Van Oosthuysse, in dezelfde straat. De kinde ren, denkende dat de man kwam cm de geit te stelen, riepen om hulp de geburen snelden toe en de onbekende nam de vlucht. Hij drong in de pachthoeve Caby, juist toen de dienstknecht Paul Lefebvre, thuis kwam deze deed den indringer opmerken dat hij handelde als een kwaaddoener, doch de knecht kreeg voor alle antwoord eenige stokslagen. Twee geburen, Pieter Hennekens, wever, en Pieter Vanhuysse landbouwer, snelden op het hulpgeroep van Lefebvre toe de landlooper nam de vlucht, doch weldra kwam hij terug eu bracht Henne kens twee slagen op het hoofd toe met een stof, dien hij uit eene haag gerucht had. Dan liep de kerel naar eene strooimijt, niet verre van de hoeve Caby, trok er twee schooven uit, ging ten gronde liggen en bedekte zich met het strooi. De landbouwer Pieter Labeeuw lichtte een der schooven op, doch hij werd in den

Het Recht | 1908 | | pagina 2