DE SCHOONZOON TE DENDERMONDE De wanordelijkheden te Leupeghem Programma der Christene Volkspartij W OTA Antwerpsehe Kempen linkerwijsvinger gebeten. Wat er toen gebeurde is moeilijk om te schrijven de menigte, die intusschen bijgekomen was schoot in woede tegen den aanvaller. De landbouwers Labeeuw en Van Essche gingen de veldwachters Vergote en Debucquoy verwittigen. Toen deze, rond 12 1/2 ure, ter plaatse kwamen, lag de onbe kende badend in zijn bloed en met samenge bonden beenen tegen de mijt. Door de veld wachters ondervraagd, kon de ongelukkige slechts zeggen Jules Nys, wonende barreel van de Linde, te Toerkonjc De veldwachters deden den gekwetste naar het gasthuis dragen de man stierf echter rechtover de woning van doctor Sobry. Het onderzoek. -- Het parket Maandag morgend, ten 7 ur», kwamen er vier gendarmen van Kort. ij.. aar Belleghem en stelden aanstonds een onderzoek in. Ten 3 ure namiddag kwam het parket van Kortrijk ter plaatse, vergezeld van den wetsdoktor Peeters. Terwijl de magistraten in het gemeente huis talrijke getuigen ondervroegen, onderzocht doktor Peeters het slachtoffer. De ongelukkige had 22 messteken bekomen, het meerendeel in de beenen, drie in den rechterarm, een in de kin daarenboven was hij letterlijk overdekt met wonden, voortkomende van stampen en stokslagen. De lijkschouwing werd verdaagd tot dinsdag. Zeven aanhoudingen Ten 7 1/2 ure 's avonds keerde het parket naar Kortrijk terug, na verloopig zeven aan houdingsmandaten afgeleverd te hebben tegen de volgende personen Henrie Loncke, wever Emiel Van Essche, Pieter Labeeuw, Jules Lampe, landbouwersPieter Hennekens wever; Renilde Nonckele, echtgenoote van den land bouwer Jules Caby, en Remi Vanneste, herber gier. Rond 8 ure werden de gevangenen, met een omnibus van een vrachtvoeder uit de gemeente, begeleid van vier gendarmen en van de twee veldwachters, naar de gevangenis van Kortrijk gevoerd. Eene groote en teneer ge slagen menigte woonde het vertrek van de gevangenen bij. Het is te veronderstellen dat het meerendeel der aanhoudingen niet zullen bekrachtigd worden, doch dat er integendeel nog anderen zullen gedaan worden. De echt genoote van den landbouwer Caby is moeder van zes kleine kinderen en haar man ligt ziek te bed. Zooals men wel denken kan, heeft die erge zaak eene groote ontroering in de streek ver wekt. Zooals wij hooger zegden was de landlooper reeds van in den avond in het dorp gezien ge weest. De man zag er uit als een dronkaard ofwel als iemand die niet in het volle bezit van zijne verstandvermogens is. Over omtrent een jaar werd Jules Nys ge kwetst, toen hij knecht was bij M. Delannnojr, aannemer, in de Pintstraat, te Toerkooje. Hij meende dat hij eene groote som geld zou ge kregen hebben der verzekeringsmaatschappij, doch hij werd in zijne verwachting bedrogen want hij ontving slechts een pensioen van 45 centiemen per dag. Dit speelde de man in het hoofd en zijn verstand werd er door geschokt. Nys verliet dan ToerkoeDje, omdat hij er zijn logement niet meer kon betalen hij verklaarde dat hij naar Luigne ging bij zijne bloedver wanten. Twsede bezoek van het parket Het parket van Kortrijk, vergezeld van de wetdoktoors Peel en Peeters, is dinsdag na middag, ten 3 ure, voor de tweede maal ter plaats geweest. De magistraten begaven zich naar het gemeentehuis om er het onderzoek voort te zetten. De lijkschouwing Intusschen waren de wetsdoktoors naar het gasthuis gekomen, waar het lijk van den onge- lukkigeu Jnles Nys lag, om er over te gaan tot de schouwing. i5 MENGELWERK Daar was bijvoorbeeld doctor Faust in Leipzig, in Auerbach's kelder hangt zijn beeld dat was een groote geleerde hij had de boekdrukkerskunsten het buskruit uitgevonden, en daarenboven was hij nog om zoo te zeggen vervloekt. Wanneer hij van zijn jongeDS uit de school kwam en een knappe deerne hem op straat tegenkwam, wip was hij achter haar en zei Mijn mooie juffrouw, mag ik het wagen, u mijn arm aan te bieden en niet een zei neen. Dat moet een mooie Jan geweest zijn, meende vrouw Eckart. Dank den lieven Heer, Hendrik, dat onze Karei niet zulk lichtzinnig mensch geworden is. Een beetje meer ondernemend zou hij toch best mogen zijn, antwoordde meneer Eckart. Zooals ik gezeid heb, dezen avond neem ik hem onder handen. In 't vuur moet hij, naar mevrouw Engelmann moet hij, hij moet weten hoe hij het heeft met Marie. Hendrik, ge zult alles bederven, waar schuwde de echtgenoote. God beware, ik weet hoe Karei moet be handeld worden. Verlaat u geheel op mij, oude. Het onderhoud tusschen vader en zoon vond werkelijk op den gestelden avond plaats en had tot uitslag dat de doctor een der volgende dagen om de hand van Marie ging verzoeken. Met hartkloppingen en bange voorgevoelens was hij de trap van de Engelmann's opgestegen en met vreugdestralend gezicht kwam hij weer naar beneden. Zijn vrees was ongegrond ge- Het lijk erkend Dinsdag morgend, rond 11 ure, is de ge naamde Louis Nys, 36 jaar, fabriekwerker te Neuville-en-Ferrain, naar Belleghem gekomen. De man had vernomen dat de persoon die zondag nacht doodgeslagen werd, alvorens te nog gezegd had dat hij Jules Nys heette. Louis Nys, die een broeder had van dien naam, ver moedde dat het wel deze kon zijn die zoo ongelukkig aan zijn einde kwam. Zijn ver moeden was gegrond, want nauwelijks was hij in tegenwoordigheid van het lijk of hij herkende zijn broeder. Het is wel Jules Nys, 49 jaar oud, wonende in de Lindestraat, teToerkonje, bij M. Delbecque, paardscheerder en herbergier hij is geboren te Dottenijs. Jules Nys, deserteur van het belgisch leger, was over drie jaar getrouwd zes maanden later verliet hij zijne vrouw. Deze laatste, Ursula Nole genaamd, 47 jaar oud, woont in de Baillystraat, te Toerkonje. Planequaert heeft nummer 4. Dus, kiezers,weg met Van Damme en allen gestemd voor Planequaert Maandag avond hebben de lanciers van Audenaerde het erg bont gemaakt te Leupe- ghem. Het buis van Dries Demets, waar Zondag een soldaat mishandeld werd, heeft erg gele den. De vensterluiken werden afgerukt, de ruiten verbrijzeld, de deur ingestampt en gansch de winkel verwoest. Dan zijn de solda ten op het dak geklommen en rukten al de pannen af. De baas Dries Demets was met vrouw en kinderen kunnen vluchten. Het buis, nevens dat van Dries Demets gelegen, heeft hetzelfde lot ondergaan. Het was 3 ure 's morgende, toen de soldaten aftrokken. Ziehier wat aanleiding gegeven heeft tot de wanordelijkheden van maandag en dinsdag. Daar er reeds dikwijls gevochtem werd tusschen burgers en soldaten, werd de gemeente ver boden aan het garnizoen van Audenaarde. Zondag avond, rond 61/2 ure,'kwamen drie lansiers uit de richting van Edelaere een hunner was bedronken. Aan den kruisweg van de Audenaerdestraat gekomen, viel deze laatste op een rijwiel, dat een jongeling van Melden in de hand hield. Hij kon niet spoedig genoeg opstaan, daar de spoor van een zijner botten in een wiel bleef happeren. Hij trok zijn bot uit eu wilde in de herberg van Dries Demets gaaD, om ze weer aan te trekken. De herbergier wilde echter den soldaat niet binnen laten en geholpen door zekeren Olie wonende op den Meldenschen steenweg, zette hij den lansiers op straat. De soldaat viel en werd nogal erg gekwetst aan het linkeroog. Men droeg hem in eene Daburige woning, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Voorzichtigheidshalve heeft de burgemeester van Leupegcm bevel gegeven al de herbergen te sluiten van 11 ure 's avonds. De majoor bevelhebber van het garnizoen van Audenaarde heeft een onderzoek geopend over al de feiten. OP POLITIEK GEBIED Algemeen stemrecht en evenredige vertegen woordiging. Wie lijdt onrecht De zwakken. Wilt ge meer rechtveerdigheid, versterkt de zwakken. Algemeen stemrecht en evenredige vertegen woordiging versterken de zwakken. weestde vrouw van den bureeloverste had een paar dikke tranendroppels vergoten, haar schoon kind in de armen van den gelukkigen doctor geleid, en de bureeloverste had van ont roering met moeite zijn zegen kunnen uit brengen. Had de vreugdedronken bruidegom echter gehoord, met welke bewoordingen me vrouw Engelmann het tweegesprek eindigde dat zij na het afscheid van den doctor met haren Theodoor hield, dan zou zijn vreugde eeniger- mate vergald geworden zijn. Zij had namelijk gezeid een musch in de hand is beter den een duif op het dak, en niet onduidelijk te verstaan gegeven, dat zij met de musch doctor Eckart, met de duif echter graaf Csanady bedoelde. Dat in het Eckartsche huis alles in vreugde zwom, verstaat men van zelfs. De bezorgde moeder begon weldra een geweldig rumoeren in alle plaatsen. De oude notelaren kasten werden geopend en een generaalmonstering van linnen, tafelserviezen en dergelijke in een huis houden onontbeerlijke dingen gehouden. De kamers van de bovenste verdieping werden geschrobd, gewit en behangen. Ook kon men de ouders de ruimten zien meten tusschen de vensters, om de grootte van de daar te hangen spiegels, tafeltjes en consoles te bepalen, en meneer Eckart verzuimde soms, wat anders nooit voorkwam, zijn werkuren, om met zijn eega de magazijnen van meubels eu porcelein af te zien. Want nu was het er om te doen aan de vrouw van den bureeloverste, die, zooals men door kennissen vernam, een in de stad nog nooit gezien uitzet klaar maakte, eens te toonen wat de firma Eckart tot stand kon brengen. De bureeloverste zat in zijn tabbaard en pantoffels in de voorkamer. Hij had links een hoop blauw papier van groot formaat, rechts een bundel briefomslagen liggen en beschreef het eene na het andere. Vlaamsch in alle besturen in Vlaanderen. OP ECONOMISCH GEBIED Goede en algemeene inrichting der ouder domspensioenen en der verzekering tegen ziekte en ongevallen. Lasten belasting op den grooten rijkdom en de artikels van weelde. Regeling van den arbeid. Voor de kleine burgersherziening der patenten, inrichting van een sterk vakonder wijs vermindering der proceskosten voor kleine rekeningen. Voor de landbouwers verspreiding van het landbouwonderwijs wetgeving op 't pacht stelsel afsschaffing der jachtwet. Kleine bedienden verbetering hunner pen sioenen en jaarwedden. Verders persoonlijke dienst verplichtend onderwijs met vrijheid van keus der school, enz., enz. Wie eene oneerlijkheid begaat, bedrijft seffens eene tweede. Mijdt u kiezers op het laatste oogenblik voor valsche stukken. Nooit hebben wij aan ons jaar te Dendermonde verzaakt. Tenzij op voorwaarde dat wij te Kortrijk gekozen waren. Vergeet niet dat de liberalen de socialisten bedrogen hebben als ons, met hun woord te ver breken te Antwerpen, te Molen beek en de progressisten te Verviers. Bedriegen is bij hen een gewoonte geworden, vergeet dat niet. BRUGGE Aan de leden van den Democratische Zieken- bond van Brugge De leden die loten gekocht hebben van den tombola der vereenigde werklieden van Meenen, kunnen de lijst der winnende nummers raad plegen in't Volkshuis, 5 Garenmarkt te Brugge. De trekking heeft plaats gehad de xo Mei laatstleden en de prijzen mogen afgehaald worden tot 3i Mei. Turnhout. De schuttersmaatschappij De Edele Handboog die dit jaar door eene groote reeks feestelijkheden haar ioojarig bestaan zal herdenken, komt de vereerende en verheugende tijding te ontvangen, dat haar de titel van <1 Koninklijke Maatsschappij is toe gestaan. VolgeDS wij vernemen zal door het verbond der christen vakverecnigingen binnen 't kort eene tombola ingericht worden ten voordeele der werkeloozen kassen. Alles doet vooizien dat dezelve schitterend zal gelukken. Op Zondag 17 Mei, zal de maatschappij De Onafhankelijken onzer stad, op plechtige wijze de inhaling vieren van twee vlaggen, te weten eene voor de fanfaren, de tweede voor de koorafdeeling. Terzelfde tijd zullen de heeren Leonard Van Ael, muziekbestuurder, Frans Van Ael en Jan Tbys, als Jubilarissen van 25 jaar deelneming plechtig gevierd worden. Des middags zal er eene feestzitting plaats hebben tot herdending van het 25jarig bestaan der maatschappij M erxplas. Zondag namiddag, rond drie ure, is ter gehucht Koekhoven, onder Merxplas, een groote brand uitgeborsten. De boerderij Daar niets ons belet den schrijver boven den schouder te zien, zoo kunnen wij de met mooi gekrulde letters geschreven regels lezen De ondergeteekenden hebben de eer Meneer N. N. met Mevrouw en Juffrouwen dochters op eerstkomenden Woensdag om vier uur 's namid dags tot een familiefeest uit te noodigen. Hoogachtend, Bureeloverste Engelmann en Mevrouw Engelmann. Was zulk een blad geëindigd, zoo werd het dadelijk in een omslag gedaan en het adres er op geschreven. De bureeloverste zette daarbij een zeer vergenoegd gezicht er is echter ook geen aangenamer werk voor een vader, dan de uitnoodigingen tot het verlovingsfeest van zijne dochter te schrijven. Den volgenden Woensdag was de geboorte dag van mevrouw Engelmann en de beide familiën hadden eenpariglijk besloten de ver loving van het jonge paar tot dezen dag te verschuiven. Aan het huis van den bureelover ste paalde, zooals wij weten, een hofdaar zou «het feest gevierd worden. De bureeloverste had dien inval gehad, en daar zijne Eulalie hem als gelukkig beoordeeld had, zoo had de gevleide echtgenoot in stilte reeds de omvattendste voor zorgen genomen om aan de uitgenoodigden iets wonderbaars te zien te geven. In den beginne had hij het plan gekoesterd, met opoffering van een ouden druivelaar, die sinds dertig of meer jaren aan den muur van het achterhuis sukkelleefde, een soprt wijnoogst met motierschoten en vuurwerk in te richten. Hij was daar echter van teruggekeerd, daar de vijf druiventrossen nog veel te jong en te gioen waren en bovendien zoo hoog hingen dat de wijnoogst slechts door middel van halsbrekende ladders mogelijk warea geweest. toebehoorende aan Stoffel-Verstrickt, is door eene onbekende oorzaak in brand geraakt en met de toebehoorende gebouwen gansch in asch gelegd. Eene koei eu een verken zijn in de vlammen omgekomen. Alles is verzekerd. Een stoute diefstal is ten huize van J. Gysbrechts, beenhouwer en herbergier, in den nacht van Zaterdag tot Zondag gepleegd. De zoon en de dochter waren rond i 2J2 ure opgestaan, om eene vleeschkar te laden, welke zeer vroeg vertrekken moest. Bij het uitgaan hadden zij niets ongewoons bespeurd, doch toen de dochter weer in huis keerde, bemerkte zij dat de lade der kas, die in de slaapkamer staat, open stond en eene som van 200 fr. verdwenen was. De dief moet in zijne slechte daad verrast zijn geweest, want de juweelen en eene belang rijke som in bankbiljetten, die zich ook in de laad bevonden, zijn onaangeroerd gebleven. Gheel. Donderdag avond, in de verle- dene week, brandde alhier in de wijk Pogel, de woning met stal, van den landbouwer August Van Reusel Belmans af. Al de voorwerpen, alsmede hooi en stroo bleven in den brand. De brand moet ontstaan zijn op de schelft van den stal. St-Pieters-Lille. Door onbekende oor zaak ontstond brand in de woning der weduwe Mostmans alhier. De pompiers vielen moedig het vuur aan. Gelukkig heeft men het vee en de voornaamste meubelen nog kunnen redden. Door het overslaan der vlam is ook de woning van gebuur Gysels beschadigd, die zonder het optreden der pompiers ook de prooi der vlam men zoude geworden zijn. RECHTBANKEN Rechtbank van Bergen Op den buurtspoorweg Bergen-Boussu, door den Staat uitgebaat, had eene dame met een koepon van 2e klas plaats genomen in een rijtuig van x° klas, omdat er geene plaats in 2° klas meer was. Er werd tegen de dame proces verbaal opgesteld. M. André, advokaat van het ministerie van spoorwegen, vertrok dinsdag morgend van Brussel naar Bergen om daar, voor den vrede rechter, de 10 centiemen die de dame voor hare reis in ie klas schuldig was, alsook 10 frank schadevergoeding te eischen I De advokaat hield staan dat de dame aan den stoomtrambe- diende de toelating had moeten vragen om met een 2® klaskoepon in ic klas te reizen dat zij het recht niet had zulks uit eigen beweging te doen. Een andere reiziger die met een 2® klas koepon in een wagon 1® klas waar 't verboden was te rooken, gereisd had, omdat er geen wagons 2® klas voor nietrookers waren, stond eveneens terecht. Hij had den Staat ook voor io centiemen bestolen De uitspraak zal binnen veertien dagen plaats hebben. Men weet dat de machinisten en de stokers van den staatsspoorweg eene groote maatschap pij gesticht hebben met het doel onderlingen bijstand te bieden en, in de maat van het mogelijke, hunne beroepsbelangen te verdedi gen. Zij hebben besloten een proces tegenstaat in te spannen, waarvan de uitspraak eene belangrijke kwestie moet oplossen. Over eenigen tijd werd een stoker, die het ambt van meca nicien vervulde, tijdens de uitoefening van zijn werk gedood. De Staat wilde aan de weduwe een pensioen van 377 frank toestaan, en daarbij nog een klein pensioen voor de weezen, eisch- baar wanneer zij 16 jaar oud zullen geworden zijn. Het beloop dezer pensioenen is vastge steld volgens de bepalingen der kas van weduwen en weezen, voor de werklieden van van den spoorweg ingesteld. De machinisten en de stokers houden staan dat de rechten der weduwen en weezen gekrenkt zijn door de vaststelling van staatswege van het pensioen. Het is deze kwestie die zij wenschen opgelotst te zien. De zaak zal voor de burgelijke recht bank van Brussel opgeroepen worden. Hij had zich iets anders uitgedacht hij wilde een italiaanschen nacht maken, waardoor bij bonte papierlantarens, transparanten en brandende naamletters /erstond. Zijn kamer was sinds twee dagen voor iedereen hermetisch dicht, slechts Max mocht, nadat hij diep stil zwijgen beloofd had, zijn opvoeder bij het knipeen van gekleurde papieren bij de hand staan. Het meest stelde de bureeloverste zich voor van twee groote ballons van zijdepapier, die de namen van het bruidspaar droegen. Nu zat dus de bureeloverste aan de tafel en schreef de uitnoodigingen. Niet ver van hem af had zijne eedgade plaats genomen en contro leerde het werk van haren echtgenoot door de adressen te vergelijken met een lange naamlijst. Een graaf tituleert men weledelgeboren, niet waar, lieve Eulalie O Theodoor, wanneer zult gij eindelijk eens savoir vivre leeren Het weledelgeboren gaat slechts tot den baron, een graaf is steeds hooggeboren. Dan moet ik een nienw omslag nemen. Overigens, openlijk gezeid, lieve Eulalie, ik zie volstrekt niet in, waarom wij den graaf moeten uitnoodigen. Dat verstaat ge niet, Theodoor, dat ver langt de bon ton. Ik geloof niet dat het onzen schoonzoon en zijn ouders aangenaam zal zijn. Trouwens, lieve Eulalie, ik moet u bekcnneD, dat ik harte lijk blij zijn zal, wanneer de graaf eindelijk weer eens zijn reis voortzet. Ik weet niet, of veelmeer, ik weet zeer goed, waaruit het spruit maar iedcrmaal dat hij ons bezoekt, heb ik een onaangenaam gevoel. Dit individu Een graaf is geen individu, Theodoor 1 Ik meende dat ge meer tact bezat I

Het Recht | 1908 | | pagina 3