JAN VLEMINX Gedenkteeken Pr. Daens Provincieraad van Oost-V'! anderen Van alles wat Nieuwstijdingen Leest en verspreidt ons blad Antwerpselie Kempen Aan de Partijgenooten Er is geld voor het bronzen borstbeeld en geld voor het gedenkteekendoch er ontbreken rond de 3oo fr. voor de medaillon en het in richten der plechtigheid. Die nog gelieven in te schrijven, zijn verzocht niet langer uit te stellen. Ook berichten wij de vrienden die nog in 't bezit zijn van inschrijvinglijsten, dezelfde zoo haast mogelijk af te zenden. Het Bestuur. Dinsdag heeft de raad zich bezig gehouden met het voorstel van M. P. Verhaegen en anderen, strekkende om aan de hoogeschool van Leuven eene toelage van i5,ooo fr. te verleenen. De bevoegde kommissie heeft het voorstel onderzocht en het met algemeene stemmen aangenomen. M. De Saegher, liberaal, bekamptehet voor- stel. M. Verhaegen, daarentegen, verdedigde krachtdadig het verleenen van de toelage M. Baets zegde dat de hoogeschool van Leuven elk jaar vier miljoen frank uitgaven heeft. Bijgevolg vindt hij dat het voorstel, om eene toelage van i5,ooo fr. te verleenen, ge wettigd is. M. Verbessem legde een dagorde neer, vra gende dat de kwestie zou verdaagd worden en dat men de bestendige deputatie zou gelasten de noodige inlichtingen te nemen. Dit dagorde werd verworpen rechter- tegen linkerzijde. De besluitselen van het verslag werden aan genomen door al de katholieken tegen al de liberalen. Op 20 September aanstaande zal te Brussel het eerste nationaal congres der treinoversten en treinwachters der belgische staatsspoorwegen gehouden worden. De minister van spoorwegen, de volksvertegenwoordigers en senateurs zijn er op uitgenoodigd. De nieuwe sneltrein tusschen Brussel en Antwerpen zal officieel ingehuldigd worden op Maandag aanstaande, 27 Juli, door M. Helle- putte, minister van spoorwegen. Den eersten Donderdag van elke maand worden in een groot getal streken van Europa oplatingen gedaan van ballons, geladen met wetenschappelijke instrumenten, en hebbende voor doel een regelmatig onderzoek der boven ste schichten van de lucht. De toekomende op lating, van bijzonder belang, zal bij uitzondering eenige dagen vroeger plaats hebben. Er zal ge durende zes dagen, van Maandag 27 Juli af, dagelijks eene oplating gedaan worden. Ons land neemt deel aan deze proefnemingen en ten einde de terugkomst der instrumenten te verzekeren, verleent de weerkundige dienst van het koninklijk observatorium, eene belooning van i5 franken aan dengene die de ballons vindt en de aanwijzingen volbrengt, aangeduid op den korf die de instrumenten bevat. Het groot lot van i5o,ooo frank der trekking van Gent, is gewonnen door een inwoner van Antwerpen. De man is gehuwd en vader van acht kinderen hij was reeds tamelijk welstel lend. Het schijnt dat het parket van Brussel in de laatste dagen de handen vol had. Men zegt, inderdaad, dat het gerucht van een aanslag tegen het leven van den koning in omloop ge komen was en dat de policie zeer strenge maatregelen genomen bad. Men spreekt zelfs van aanhoudingen van verdachte kerels, gekend voor hunne betrekkingen met anarchistische groepen Bij de kiezingsn voor 't bureel van 't Senaat die, ten gevolge van het overlijden van graaf de Merode zullen moeten geschieden, zal er eene plaats voorbehouden worden aan een senateur, die de vlaamsche taal machtig is, waarschijnlijk eene plaats van ondervoorzitter. Ramp in de duivenwereld VaD de 3,194 duiven die zondag morgend, ten 8 uren, te Dax opgelaten werden, waren er maandag avond ten 7 ure, nog maar 5o thuis gekomen. De duivenliefhebbers zijn er gansch door te neer geslagen. De eerste aangekomen duif is die van den heer Vital Randour, van La Louvière. Zij is maandag ten 11 ure 5o in den kijker gekomen, en heeft dus de 890 kilometers afgelegd in 27 u. 5o m., hetgeen eene gemiddelde snelheid vertegenwoordigt van 32 kilometers per uur. 't Is de tweede maal dat die duif de eerste aan komt in den nationalen prijskamp. Verleden jaar, in den prijskamp van Miranda, won zij den prijs des konings. Hare snelheid was toen 860 meters per minuut. Ten 11 ure 55 is de duif van E. Lcjeune, te Jumet aangekomen ten 12 ure 17 die van M. Baclene, van Wal- courtten 12 ure 24 die van M. Dubois, van Charleroi die-van M. Delmotte, van Brussel, ten 1 ure 56 die van M. Michiels, van Brussel ten 2 ure 19 die van M. Vilain, van Ransart, ten 1 ure 5g die van M. Debroux, van Jumet, ten 2 urt i3 die van M. Mathon, van Yper, ten 2 ure 34die van M. Durvaux van Ransart, ten 2 u. 36; die van M. Mathys, van Vilvoorde, ten 2 ure 28 die van M. Deraemaecker, van Brussel, ten 3 ure 12. RECHTBANKEN Beroepshof van Gent Mr Marquet is Woensdag te Gent veroor deeld tot drie maar 3ooo fr. boete, voor over treding der wet op de spelen, te Oostende. Het beroepshof heeft het vonnis van Brugge, dat hem veroordeelde tot gevang, vernietigd. Volgens men verzekert gaat de speelzaal op nieuw Zaterdag aanstaande open in de kursaal van Oostende. Waregem-Nieuwen hove. Voorrekening van de Eerwaarde Fransche paters Oblaten wordt hier, nevens de kerk eene school gebouwd voor jongens. Dinsdag waren de werklieden bezig eenenpomput te graven, toen zij op zekere diepte twee geraamten ontdekten, die tamelijk wel bewaard gebleven zijn. Van deze vondst werd kennis gegeven aan het gerecht. Men veronderstelt dat deze geraamten voorkomen van het kerkhof, dat daar rond de kerk lag voor 1790 en welke door de Fransche sanskulotten werden afgebroken en vernield in 1793. Brussel. Aan den Treurenberg stonden maandag, toen de lijkstoet van den graaf de Merode daar moest voorbijkomen, een land bouwer, zijne vrouw en hunne kleindochter achter de andere nieuwsgierigen geschaard. De vrouw voelde eensklaps eene hand in haren zak glijden onwillekeurig riep zij Dief 1 Op hetzelfde oogenblik zag hij twee heeren, die dicht bij haar stonden, een kerel vastgrij pen die hem tusschen de menigte uitsleuren een der heeren deed teeksn dat zij hem moest volgen en, eenige stonden later deed de zakken roller zijne intrede in het policiebureel ge volgd van de boerin, van haren man en haren kleindochter. De vrouw vroeg dat men den dief niet zou straffen, aangezien hij toch niets zou kunnen stelen hebben dan hare snuifdoos en haren zakdoek. Doch het kwam zoo niet uit, want de twee rechterlijke policiagenten, die den zakkenroller knipten, zaten hem reeds lang op de hielen, daar zij wel bemerkt hadden dat hij x-an zin was goeden buit te maken. Het bleek weldra dat de aangehoudene zekere Al- bert S... was, wonende te St-Jacs Molenbeek hij is slechts 26 jaar oud, heeft 21 veroordeelin gen ondergaan voor allerlei misdrijven en heeft reeds 10 jaar in het gevang gezeten. De kerel is naar de gevangenis van St-Gillis overge bracht. Maaudag nacht zat een koppel op het terras eener herberg der Ridderstraat. De dame had een handzakje neergelegd. Drie kerels hadden dit opgemerkt zij slopen in de herberg en gelukten er in het handzakje vast te krijgen zonder dat zij bemerkt werden. Toen eindelijk de diefstal bestatigd werd, liep de heer aan stonds een agent verwittigen. Het handzakje, zegde hij, hield 20,000 fr. in. Dat scheen buitengewoon. Ook verzocht de agent het koppel mee te gaan naar het policiebureel om daar uitleggingen te geven. Door de vragen in het nauw gebracht bekende de man eindelijk dat er maar 20 fr. in het zakje stak. Hij had twintig duizend fr. opgegeven, zegde hij, om de policie wat spoediger te doen handelen. Turnhout. Al weerom dit jaar heeft de jeugdige heer Jos. Verreet, zoon van den acht baren heer Emiel Verreet-Verhoeven, onzer stad, schitterende onderscheidingen ontx'angen in de koninklijke academie van schoone kunsten te Antwerpen. Behalve den prijs de Keyzer, won Verreet, voor het middelbaar onderwijs, schilderkunst, 4® graad, den prijs van uitmun tendheid ie teekenen van figuur, naar de natuur den 2e prijs in schilderen, figuur naar de natuur den ie prijs in ontleedkunde den ie prijs in algemeene geschiedenis, kostuum en antiquiteiten, den i° prijs in doorzichtkunde den 1c prijs in geschiedenis der kunst, en den ie prijs in vlaamsche letterkunde. Onze hartelijkste en welgemeendste geluk- wenschen aan den jeugdigen laureaat en zijne achtbare familie. Wij vernemen met genoegen dat onze stadgenoot, heer Florent De Volder in den provincialen wedstrijd te Gent, onder de be scherming van Prins Albrecht, bekroond is met een medalie en 2 eere diploma's voor hout- en marmerschildering, tusschen 3o mededingers, waaronder specialisten. De werken zijn ter plaatse, onder toezicht, uitgevoerd. Aan den jongen bekroonde,en zijne achtbare familie, onze beste wenschen en hartelijk proficiat. Het festival der Onafhankelijken van Zondag 26 Juli belooft allerbest te zullen luk ken. Niet minder dan 16 maatschappijen nemen er deel aan. De stoet wordt gevormd ten 11 ure in den hof der maatschappij, daarna optocht door de stad. Daarna feestzitting in de zaal en uit voering eene prachtige gelegensheids cantate. Om 2 ure begint de uitvoering der opgegeven stukken door de deelnemende maatschappijen in den Hof. Om 7 ure uitreiking der medalien en uitloting der premiën in de zaal. Bra-sur-Llenne. Een klein dorpje na bij Verviers, woont de weduwe Haet, die een winkel houdt van allerlei koopv/aren en ook drank verkoopt. Voorlaatsten woensdag nacht, zij weet niet op welk uur, schrikte zij op uit baren slaap door twee mannen, die voor haar bed stonden er ook geld eischten, met den revolver inde vuist meer dood dan levend wees de vrouw haar geld aan. Dan zag zij dat het drie roovers waren, en zij von i5o tot 160 frank geld, alscok voor 400 tot 5oo fr. koopwaren medenamen. De gendarmen van Lierneux, 's morgens verwitiigd, gingen op zoek naar de bandieten en volgden hun spoor tot aan het gefcuch Halice. Daar was een herbergje open, waar muziek gemaakt werd en waar drie paren dansten. De herbergier verklaarde aan de gendarmen dat hij geene personen, volgens de gegeven beschrijving, had gezien. De gen darmen vertrokken de roovers, want het waren zij die dansten, verlieten nog denzelfden nacht de streek en lieten in het bosch een zak met koopwaren achter. Het zijn drie vlamingen van 3o tot 35 jaren oud, leurder van beroep. Onze ieverige policiekommissaris, de heer De Bisschop en ook zijn adjunkt, M. Lewinnes, hadden die diefstallen in de gazetten gelezen, onze policiehoofden deden daarom een verder onderzoek. De-ontvangen inlichtingen kwamen overeen met de signalementen van drie verdachte personen van Turnhout, de twee gebroeders L... en J. Smets, het befaamde drietal, die gansch onze streek onveillig maken. Er werd onderhandeld met het parket van Verviers en de onderzoeksrechter zond dinsdag een bevel van aanhouding tegen drie genoemde schelmen. De gebroeders L.werden reeds dinsdag avond aangehouden, maar de derde, J. Mets, die de Thurnhoutsche policie reeds zooveel spel heeft geleverd, blijft onvindbaar. Donderdag vertelde men dat de beruchte vluchteling aan den procureur des konings zelf een schrijven had gericht, meldende dat hij zich zeif zal komen aangeven. Verleden week heeft onze rechtbank de volgende vonnissen uitgesproken Jan Marie Hendrik V. D. smidgast te Turn hout, was beticht, 1" bij middel van braak en beklimming een diefte te hebben gedaan ten nadsele der gehuisschen Lambrecht, Polstraat, 2e opstand te hebben gedaan bij middel van geweidaden en bedreigingen tegen de policie agenten die hem aanhielden, 3e de zelfde agen ten te hebben gesmaad door woorden. Hij werd verwezen tot 5 jaar, i5 dagen en nog i5 dagen gevangenis en 26 fr. boete. L. A. Ed. werkman, wonende te Turn hout, wordt in den nacht van 24 tot 25 Juni betrapt, bezig zijnde stroppen te leggen op het goed van baron de Brcquevllle, te Vossel. L. zijnde in staat van hervalling, werd verwezen tot eene gevang.-nis van 32 dagen, en eene geldboete van 400 fr. of 3 maanden gevang daarenboven eene gevangzitting van 8 dagen 'voor het opgeven van een valschen naam. Brouwerij te Munich, Pilsen, Bock, Bavière, Faro, Lambic, wenscht in betrekking te komen met Handelaars in Bier. NEDERLAND De moordenaar Veltman, die tot 14 jaar gevang veroordeeld was voor kindermoord, is u!t het zinneloozengesticht van Medemblik, waar hij opgesloten was, ontsnapt. De kerel had 2ijne lakens en dekens aaneengeknoopt en had zich zoo door het venster laten afzakken. Beneden wachtten hem vier vrienden, die hem klecderen bezorgden. Veltman nam eene spade en begon op het veld werken. De gendarmen die hem opzochten, kwamen aan hem zelf vragen of hij geen vluchteling gezien had.Toen zij weg waren, spoedde hij zich naar Amster dam, waar hij den trein genomen heeft naar Belgie. RUSLAND Admiraal Rodjestvensky is Maandag nacht te Neuheim bezweken aan eene hartziekte, ver oorzaakt door eene wonde, bekomen in den zeeslag van Tsuchima, waar het russisch smal deel door de oorlogschepen van admiraal Togo vernield werd. Men weet dat admiraal Rodjest vensky, die opperbevelhebber was van het russisch smaldeel, gevangen genomen werd, terwijl hij, erg gekwetst, poogde te ontsnappen aan boord van een torpedoboot, na zijn admi raalschip dat bij aa gansch vernield was, verla ten te hebben. 3 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Jan bloosde lichtjes en keek zonder opzien in het nieuws blad dat hij in zijn handen had. Mina glimlachte schalk terwijl vrouw Vleminx verwonderd opkeek. Christen democraten, wat zijn dat, Jan vroeg vrouw Vleminx nieuwsgierig. Wel moeder dat is eene nieuwe politieke partij die opkomt. Zij heeft voor doel ons Vlaamsch volk op te beuren en de wet gevers te verplichten wat meer op de boeren en op de werklieden te denken, En gij doet daar in mede vroeg vrouw Vleminx. a Zoo ja en neen, moeder die partij ziet er mij zoodanig slecht niet uit. Gij moet het niet verduiken Jan, viel Mina in, ge zijt een christen demokraat. Vrouw Vleminx, onthoud het eens, onze Jan zal nog een politiek man worden. Dat moet hij weten, zegde vrouw Vleminx, van politiek d?»ar ken ik niets van dat is goed voor mansvolk. Jan was nog immers lichtekens rood en scheen niet te dur ven opkijken. Mina zat nog altijd schalk te glimlachen doch ziende dat Jan immer zonder opzien zijn gazet voortlas verdiepte zij zich wederom in de lezing van Klokke Roeland. Er heerschte eenige minuten stilzwijgen.Jan zag eens naar de horloge, 't Was drij uren. Hij stond op, klom boven naar zijne kamer en verscheen weldra terug gansch op zijn zondags uitge- doscht. Dag moeder, zegde hij naar de deur gaande. God beware u Jan, antwoordde vrouw Vleminx. Pas toch in alle geval op, jongen, dat ge in geen moeilijkheden komt. Wees gerust moeder, zegde Jan bedaard. Dag Mina. Dag Jan, antwoordde Mina. Kalm en ijverig zette zij de ontleding voort van Klokke Roeland. II. OP WEG NAAR DE MEETING Max was zijn meester gevolgd. Uitgelaten van vreugde pakte hij zijn staart in zijn muil en draaide rond tot hij kop over teen in 't gras tuimelde. Dan liep hij blaffend rond en sprong op zijn meester met genoeg kracht om een onverwittigd man op den grond te doen tuimelen. De vreugde van den goeden Max was echter van korten duur. Aan 't hekken gekomen schudde Jan drij viermalen het hoofd. Max verstond dat hij niet mocht medegaan. Nauwelijks was Jan buiten het hekken of Max zette zijne pooten op een der dwarslatten en stak den snuit door de ijzeren staven. Hij piepte, schreide en jankte om 't ongevoeligste hart te verwurven. Niets baatte Jan keek zelfs niet om. Hij ging den wegel op die naar het dorp leidde en Max, ontmoedigd en ontroostbaar, liet zijn pootjes van de dwarslat ten gronde vallen en ging al grommelend en al knorrend op een beschaduwd plekjen in het gras liggen. Wee hem die 't nu wagen zou omtrent den slechtgezinden thuis blijver te komen 1 Vrouw Vleminx bad aan haar rozenhoedje. Mina las altijd voort doch drij a vier minuten nadat Jan vertrokken was stond zij op en ging in de achterkeuken. Daar hoorde men eenige oogenblikken 't gerammel van potten en pannen dan wierd het op eens stil en wie goed zou opgelet hebben, zou de deur die van de achterkeuken in den hof leidde, stillekens hebben ooren open gaan. Aan 't uiteinde van den groenselhof die achter thuis lag en slechts een twintigtal meters lang was, en de hoek van de haag langs den kant der straat, die voorbij 't hof van vrouw Vleminx voorbijliep, was eene kleine hoogte overlommerd door een treur wilg. Van op dezen berg, zooals men zoo'n molshoop in ons Vlaanderen noemt, zag men ver over akkers en velden. Langs den kant van het dorp zag men bijkans tot aan de eerste huizen. Eens buiten haastte Mina zich naar dien kleinen berg en doorde takken van de wilg die een prieel vormdeD, keek zij met scherpen blik in de richting van den wegel die naar 't dorp leidde. Als wist zij juist de plaats waar Jan moest gekomen zijn na zooveel minuten gaans, onmiddelijk had zij haren jongen meester in 't oog. Lang zaam slenterde hij voort, nu en dan stond hij stil als om de vruchten te bezien. Opeens meende Mina beweging te zien in de richting van het dorp. Zij spande haar oogen strakker. Van het dorp afkwamen drij personen, omtrent Jan gekomen bleven allen staan, 't Frisch blozend gelaat van Mina, wiens schitterende oogen haar zoo levenslustig deden uitzien, werd ernstiger en eene lichte uitdrukking van droefheid verspreidde zich over haar wezen. Zij liet de takken van de wilge vallen en keerde lang zaam naar de achterkeuken terug. Wederom hoorde men een gerommel van ketels en potten en pannen er werd gepompt en water gegoten. Daarna kwam Mina in de voorkeuken terug en aangezien vrouw Vleminx nog bezig was met bidden nam Mina wederom Klokke Roeland en herbegon te lezen. Hare aandacht echter was niet meer op de artikels van De Backer of Smid Lambrecht of Frans Sterck gevestigd. Haar handen met het blad zegen weldra langzaam op hare knieën, lichtjes zonk haar hoofd en haar blik was strak op den hoek der tafel gevestigd dien zij evenwel niet zag. Mina was in diepe mijmeringen gex'allen. Jan was den wegel opgeslagen die naar het dorp leidde. Hij was met Victor De Wilde afgesproken rond vier uren samen te komen in eene herberg gelegen tusschen Volxem en Houtem, ODgeveer twintig minuten van zijn hof. Den weg dien hij volgde was wel juist de naaste niet, doch jonge menschen hebben soms redenen om kleine omwegen te maken. Traag met de handen op den rug stapte hij voorts tus schen de korenvelden. Hij scheen niet haastig nu en dan bleef hij staan. Zijn blikken echter warer. onrustiger en wendden zich bijkans zonder ophouden in de richting van het dorp. Op eens zag hij in de verte drij koppen boven 't koorn uitsteken. Dit oefende grooten invioed uit op zijn wijze van marcheeren. De sterrekundigen maken ons in groote dikke boeken wijs hoe wonder dat de hemellichamen zijn in hunnen dollen loop door het heelal en hoe zij juist en stipt op 't gegeven oogenblik op de plaats komen opduiken, dikwijls jaren te voren uitgerekend, aangeduid en voorspeld door onze geleerden.

Het Recht | 1908 | | pagina 3