Herziening der kiezerslijsten1 Partij-Vergaderingen Een woord tot het volk De strijd om het maatschappelijk leven Treurig, anstig bilan Miljoenverbrassers Leest en verspreidt ons blad De Aalstenaars te Brugge UIT BRAZILIË Desselghem De wet op de Zondagrust M. Tibbaut in Congo Van alles wat De hedendaagsche politieke strijd is de strijd van ons volk, dat aan het volgens de Datuur- wet gewaardeerde maatschappelijk meoschelijk leven niet deelzaam is 't is de strijd van de nederige menschenklasse, die den rang in de samenleving eischt welke haar toekomt die haar natuurlijk maatschappelijk leven ontwringt uit de ijzeren klauwen der beheerschers van natiën en volkeren. De maatschappij is rijk a3n voortbrengselen, de natuur schenkt onuitputbare schatten. De samenleving is rijk aan kennis en wetenschap is rijk aan vernuft en uitvindingen en een streven naar algemeen maatschappelijke wel vaart en ongestoorde vrede ligt vast in den aard der menschheid, als een verscholen ideaal. Een algemeen maatschappelijk leven ligt dus be sloten, enkel en alleen in 't gemeenzaam genot van hetgeen de samenleving bezit geen hon gerlijders in een rijken staat. Doch, hier treden wij niet in de theorie van het socialistisch collectivisme of algemeene persoonlijke onteigening ten' bate van alge meene Staatseigendom wij prediken geen ge lijkheid van-bezit aan voor elk voor wat betreft den algemeenen eigendom wij willen enkel de twee maatschappelijke kapitalen, fortuin en arbeid, als twee factoren vair algemeen men- schelijk maatschappelijk leven doen optreden. Het menschelijk vernuft, de wetenschap en kunst der menschheid, schept ons weer en betere werktoestellen, brengt ons de zelfbe- weegkracht ter vervanging der menschelijke lichaamskracht, niet met het doel den nijveraar, den fabrikant of gelijk welken werkgever in fortuin te bevoordeeligen door hem 't ont- 1 sparen van dagloonen aan de hand te doen, maar met het natuurlijke doel de menschelijke arbeidstaak in 't algemeen te vergemakelijken. Doch hier wordt de wetenschap van haar doel afgeleid door de bezittende klasse die het maat schappelijke richtsnoer aan de hand hebbende, de vruchten der wetenschap aanwendt tot eigen- bate alleen, terwijl een gedeelte der werkende menschheid erdoor van den arbeid wordt ver drongen en een ander gedeelte aan het kunst werktuig wordt vastgebonden, zooniet zijne lichaamskracht, toch zijne geesteskracht uit puttende door de aanhoudende aandachtinspan ning die onafgehroken wordt vereischt, terwijl hij als loon niet genoeg ontvangt om zijn lichaam tegen de dagelijksche opslorping te sterken. Kan zulks doorgaan als menschelijke maatschappelijk leven volgens den zin van het woord Zoo is de wanverhouding der maatschappij onder alle oogpunten even groot. De samen leving bezit onderwijsgestichten van allen aard die voor het overgroote gedeelte der menschheid ongenaakbaar zijn alleen de fortui nbezitter strekken zij ten nutte, of beter alleen zijn zij in zijn bezit -zonder dat deze klassen van menschen het er in beslotene nut, dat ten bate der samenleving moet strekken, er in putten of bewerkstelligen, gedeeltelijk uit luiheid, gedeel telijk uit persoonlijk klassenbelang, terwijl er zoovele geesten, vatbaar voor onderwijs en wetenschap, verscholen en verloren liggen onder de edele ridderlijke werkersklasse ver nuftige denkerszielen die, ware het voedsel des geestes hun ten goede gekomen, de samenleving tot hooger nut zouden strekken dan het grootste gedeelte onzer geldbarons en kasteelheeren. De ontwikkelde menschheid in 't algemeen tracht, niet alleenlijk naar landelijken vrede en gewestelijke orde, maar wenscht den alge meenen maatschappelijke vrede over de gansche uitgestrekte wereld, zulks in het belang van handel en nijverheid, in 't belang van mensche lijke vrijheid en maatschappelijk leven. Door de grillen van keizers en koningen, die in naam van beschaving en maatschappij regeeren, worden de eisch der beschaving, die uitdrukke lijke wil, der maatschappij met de voeten ge- getreden. Niettegenstaande het onachtzaam verzuim der groote standen jegens de min dere, toch hebben de eeuwen besef en ontwik keling mede gebracht voor deze laatsten, die nu als vrije demokraten den strijd voor het algemeen menschelijk maatschappelijk leven strijden. R. Vandersciielden. Voor a5 jaar, waren in de Belgische Bede laarsgestichten 2,857 vagebonden, nu zijn er 4,781. In de Correctiescholen waren 648 verloopen kinderen nu zijn er 2,221 1 In de gevangeniseen zaten 3,yo5 ongeluk- kigen, nu, in 1908, 5,077 Voor de gevangenissen en de gerechtskosten betaalt 't belgisch Gouvernement ruim 71 mil joen frank, 't is te zeggen 11 miljoen meer dan voor het lager onderwijs I Is dit niet droevig en betreurenswaardig En dan boft men op de hedendaagsche ver fijnde beschaving 1 Treurig, angstig bilan Theodoor. Eertijds voor eenige maanden, hebben wij hier nog gesproken over de wijze waarop onze huidige ministers met de zuurgewonnen pen ningen der 7 miljoen Belgen omspringen. En wij spraken over den Knoeiberg, de Midden statie en de Militaireschool te Brussel, over den tunnel in het park te Laeken, enz., enz. In de Kamerzitting van 7 Juli 11. gaf M. Woeste, de leider der katholieke partij in de Belgische Kamer ons gelijk. Hij heeft toch eens ferm den bol der katholieke ministers gewasschen, die niet weten of die Knoeiberg 58 of 75, of i5o miljoen zal kosten, die niet kunnen zeggen of de Middenstatie zal gebouwd worden, ja of neen 1 Indien gij zoo voortgaat, riep de heer Woeste j verontwaardigd in volle Kamer uit, dan zal het volk van Brussel kasseisteenen uitrukken j om revolutie te maken. Ingevolge de wet, wordt er, te beginnen met eersten juli, op het stad- of gemeentehuis over gegaan tot de herziening der kiezerslijsten die zullen in voege komen voor 1909-1910. De personen die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die het getal stemmen niet bezitten waarop zij recht hebben, mogen van nu af hunne rechten doen geiden bij het ge meentebestuur. Om kiezer te zijn is de eerste vereischte dat men geboren Belg zij, of de inburgering be komen hebbe. Daarenboven moet men nog de volgende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten Mei 1 909 ten volle 25 jaar oud zijn,voor den Senaat, voor de Provintie en vbor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op eersten Juli 1 908 ten minste sedert één jaar ten volle ia de stad of gemeente ver blijven voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op éétie bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op eersten Mei 1909, gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10.000 zielen, 1 10 fr. in de mindere gemeenten, 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat; is deze belasting vastgesteld op ten minste! 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het; loopende jaar en voor het voorgaande. De nietj als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1907 betaald hebben. Voör de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekend is op de belastings- rollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stem De kiezers, eigenaars, sedert eersten Jul 1907, van gronden of huizen gevende eer kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het grootboek der openbare' schuld, of van een renteboekje op de spaarkas,) gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1906. Hebben recht op twee bijgevoegde stejnmen i° Dezen, die alle tweiïde bovengenoemde voorwaarden van huisvader of eigenaar §amen bezitten 20 Zij, die drager zijn van een der diploma's, titels of getuigschriften, opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3° Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die een der amb ten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voormelde wet. Zij, die sedert eersten Juli 1907 eigenaar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens i5o fr., heb ben recht, als eigenaar, op twee bijgevoegde stemmen voor de gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. AALST Op Zaterdag i5 Augusti, O. L. Vrouw Hemelvaart, doet ons muziek Tot Heil des Volks, vergezeld van den Reizigersclub Elk \ïjn Spel, een speelreis naar Brugge. De vrienden die begeeren mede te reizen, kunnen zich /an heden af laten inschrijven in ods lokaal Sint Joorisstraat. De prijs heen en terug is 2.75 fr. voor een of twee dagen. BRUGGE Zondag 9 Oogst, om 8 ure 's avonds, bijeen komst van den Volksbond in 't Volkshuis. Dagorde 1. Verslag der partij vergadering van Zondag 2 Oogst te Brussel. 2. Deelne ming aan de onthulling van 't gedenkteeken van Priester Daens te Aalst. 3. Bezoek der Aalstersche vrienden aan Brugge op 15 Oogst. Wij rekenen op eene talrijke opkomst, om die belangrijke punten te bespreken. Het Bestuur. GENT PROPAGANDAKRING Vergadering te Gent den 2 3 Oogst om 11 1/2 ure 's morgens, in 't lokaal Hotel de Russie. Allen op post. DagordeVerslag der vergadering te Brussel. 2Onthulling van 't gedenkteeken aan Priester Daens. Het Bestuur. Deerlijk-Propagandakring Op zondag, 16 Augusti, om 5 u. namiddag, verplichtende vergadering, volgens reglement op boete van 2 5 centiemen. Dagorde Herkiezing van het bestuur en afgeveerdigden voor den arrondissementsbond. Het Bestuur. Zaterdag i5 en Zondag 16 Oogst zullen een 75tal Aalstersche vrienden, met volksvertegen woordiger Petrus Daens aan 't hoofd, een bezoek doen aan Brugge. Zij koinen te Brugge aan den Zaterdag i5 dezer, 's ..morgens om 8 ure 3g, met hun muziek Tot Heil des Volks. Na eeue wandeling in stad zullen zij samen middagmalen daarna bezoek aan de stad. 's Avonds om 8 ure 27 vertrekken er een 5otal de overige blijven tot 's anderdags om dan rond 9 ure 's morgens een uitstap te doen naar Oostende. Wij wakkeren de brugsche par tijgenooten aan de Aalstersche vrienden zoo gulhertig mogelijk te ontvangen. Over eenige dagen meldde een nieuwsblad dat er spraak was van M. Emiel Vliebergh, professor te Leuven, te benoemen tot minister van landbouw. Het katholiek Handelsblad noemde dit nieuws eene klucht. Waarom Ware M. Emiel Vliebergh zoo bekwaam niet als de ministers van landbouw, die hem voorgegaan zijn? M. Vliebergh, waarvan sprake, is voor 't oogenblik in Brazilië en hij schrijft in een brief uit die streek het volgende wetensweer- dige dat onze lezers kan belang inboezemen Eene eigenaardigheid van de Braziliaansche binnenlandsche steden overal ziet ge boven de steden Urubus zweven, dat zijn zwarte raven, 3-4 keeren zoo groot en dik als onze raven. Ik zag er nog nergens zooveel als hier in Bello-Horizonte. Voor Brazilië is dit een hoogst nuttige vogel evenals de zuiderlingen, zouden de Brazilianen, waar 't op netheid aan komt, nu wel juist den eersten prijs niet weg halen alles wat hun niet meer aanstaat, wer pen zij buiten. De urubus zorgen voor den openbaren reinigheidsdienst. Zij verslinden alles. Ook te lande, waar een dier sterft, bij voor beeld in de weide gebeten door een slang, zijn de urubus erbij om 't lijk niet te laten ver rotten. Eene ander eigenaardigheid, nu wel juist niet van Bello-Horizonte maar van den omtrek en van geheel Minas onder de priesters hebt ge zeer veel halve negers. De aartsbisschop zelf van Marianna is een kleurling. Ten andere, overal in Minas en ook te Rio de Janeiro komt ge zeer veel kleurlingen tegen negers of halve of toch gekleurde. Den eersten dag dat ik te Rio was meende ik dat maar schaars de helft der menschen die ge ontmoet zuivere blanken waren maar dan ben ik gaan tellen en wij, zuivere blanken, zijn toch in Rio in meerder heid. Ook in Bello Horizonte is het zoo in zoo eene nieuwe stad is de bevolking natuurlijk een samenstel van vele nationaliteiten Italianen en Portugeezen zijn er als vreemdelingen, het meest. Ik ontmoette ook een Vlaming die hier lange jaren is en hier als bouwmeester goede zaken doet. Hij kon nog Vlaamsch spreken, maar moest toch naar zijne woorden zoeken. Vroeger was Ouro Preto eene gekende stad. Hier werd veel goud gevonden, zwart goud, van daar de naam Ouro Preto zwart is het eigenlijk niet, maar donkerder dan 't gewoon goud dat we kennen. Er steekt er nog in de bergen, hier dicht bij, zei me de bestuurder der Escola de Minas, maar een der grootste moeilijkheden is de eigendomstitel van den grond. Verschillende personen maken er aanspraak op; er is al spraak geweest dat de Staat er zou tusschenkomen en den grond onteigenen voor openbaar nut. O ver de Escola de Minas, de Mijnbouw- school, zal ik niet veel schrijven dat is, even als eene mijnbouwschool bij onszij heeft hier in Brazelie grooten naam en 't bezoek maakt den besten indruk. Men was juist bezig met proefnemingen om ijzererts te smelten met elec- triciteit. Kon dat practisch gedaan worden, 't ware voor Braziliën van 't allergrootste be lang. De machines worden hier meest met hout gestooktkolen waren er niet nu beweert men dat er in Zuid-Brazilië gevonden werden; maar watervallen om goedkoop electriciteit voort te brengen zijn er hier genoeg. Verleden Vrijdag heb ik hier iets gezien en gehoord dat ik u moet vertellen 't Was eerste Vrijdager waren eenige men schen te communie geweest, meestal vrouwen, waaronder vele zwarte. Na de mis zaten er verscheidene op hunne knieën, bijeen in groep jes van 3 of 4. Zij doen samen hunne dankzegging zei me de pastoor. En zoo was 't eene las voor, uit den kerkboek. Ook zoo onderzoeken ze dikwijls hun geweten voor de biecht voegde de pastoor er bij ze zijn er niet te veel beschaamd over dat een ander weten zou waarvan ze zich moeten beschuldigen. Ze zeggen bij hen zeiven dat deze niet beter is dan de andere. Zou het gebeuren dat ge in die groepjes eens hoort lachen, dan is 't dat ze bij een onder hen iets buitengewoons ontdekt hebben 1 Einde der Abonnementsrol Albers Camille 4 Deketele Jules We 4 Vandendriesche August 4 Vanderbeken kin ders 40 D'Heedens Camille 5 Decoster Jules i3 Bekaert kinders 90 Van Dorpe Jules 6 Vanniere Augnst 4 Nolf, Camille 3; Verhelst 40 Vanboutte Jules i5 Vanhoutte Camille 40; Nuyttens August 3 Tremmerie August 10 Tremmerie Adolf 5 Degrave Jan 26 Vanhackere 5 Lavaert Jan i5 Lamijn 5 Declercq Camille 8 Vancompernole Frans 2 Coorevits Cyrille 5 D'Heedens Richard 2 Cnockaert Hector 2 Braet Remi 20 Bekaert Karei 16 Vanhoutte Theoflel 5o Bekaert Alfons 5 Vandenbossche Bruno 15 Vanden- bossche Jules 65 Carpentier Frederic 10 Delobelle Jules 12 Decoster, Petrus 2 Van- acker Henri 5 Albers Frans 21. Men weet dat zekere belgische handelaars maar weinig tevreden zijn over de wet op de zondagrust. Ook ontvangt de regeering talrijke afzonderlijke of gezamentlijke verzoekschriften, uitgaande van handelaars of van handelsbe dienden. De minister van nijverheid en arbeid stuurde al die schriften aan den Hoogeren Arbeidsraad, om er zijn gedacht over te ken nen. De eischen hebben meestendeels betrek op hetzelfde punt. De handelaars doen uit schijnen dat de winkels, waar men in 't klein verkoopt, volgens de zeden van het volk zouden moeten toegelaten worden zondags te werken. De werköian geniet slechts dien dag vrijheid hij moet er bijgevolg van genieten om zijne aankoopen te doen. De kleinhandelaars vragen dus de toelating om hun personeel te doen ar beiden gedurende i3 dagen op 14 of 6 1/2 dagen op 7 Woensdag hield de Hoogere Arbeidsraad zitting in de marmeren zaal van het paleis der Akademies te Brussel. M. Hanquet gaf verslag over de ingekomen verzoekschriften. Hij deed opmerken dat zij uitgaan van een verbond van handelaars, die willen protesteeren tegen de wet op de zondagrust. Bijgevolg vroeg hij dat de vraag der verzoekers zou verworpen worden. Verscheidene redenaars namen deel aan de bespreking welke zeer langdradig was. Er waren verzoekschriften ingekomen uit talrijke steden en gemeenten. Ten slotte besliste de raad, met algemeene stemmen min eene, dat de gevraagde toelatin gen van de handelaars, om hun personeel zondags een halven dag te mogen bezigen, niet mogen verleend worden, daar zij strijdig zijn met de wet. De raad heeft echter den wensch uitgedrukt dat hij door de regeering in eene bijzondere zitting zou bijeengeroepen worden, om te on derzoeken welke wijzigingen aan de wet op de zondagrust kunnen gebracht worden, ten einde voldoening te geven aan de handelaars, welke er over klagen. Men heeft nieuws ontvangen uit Boma, luidend dat M. Tibbaut, volkvertegenwoor diger van Dendermonde, in uitmuntende ge zondheid aldaar aangekomen is. Zoodra zijne aankomst geseind was, hebben verscheidene belgen te Boma, de vlaggen uit gesteken en men heeft M. Tibbaut geestdriftig ontvangen. Na eenige dagen verblijf te Boma heeft M. Tibbaut zijne reis naar het binnenland van den Congo ondernomen. Zooals het verwachten was, zullen nog M.Tibbaut, noch citoysn Vandervelde in Congo veel meer te zien krijgen, dan hetgeen men hun toonen wil. Hunne aankomst is overal aange kondigd, en overal ook zijn er maatregelen genomen om hun alles onder het beste daglicht te doen zien. Er is zelfs reeds bevel gegeven, de maatregelen, genomen om de inboorlingen hunne belastingen in werk te doen betalen, op te schorsen tot na hun bezoek. Het Staatsblad van woensdag bevat een reglement betrekkelijk de voorzorgen, die in acht moeten genomen worden voor alle open bare cinematograafvertooningen. De werken aan Brussel-Zeehaven gaan goed vooruit. De derde afdeeling van Humbeek naar Groot-Willebrouck, is ver gevorderd. De twee sluizen van Capellen en van Willebrouck zullen binnen twee maanden geëindigd zijn. Het onderdrukkingsregiem tusschen de volkeren aller standen en denkwijzen duurde reeds eeuwen. Ten huidigen dage nog is het een strijden om leven en doodKeizers- en koningsgezinden, adeldom en heerschers bestaan nog even als over jaren. Ondanks het gewoel, ondanks het gejammer der schreeuwende massa, naar een beter streven, om een beter rechtveerdiger bestaan, nog zijn er die de verdrukkingsroede der hoogere stan den, der rijke bezittersklasse slepen, en hen wetens en willens laten voort stuwen zooals een machien door de krachten van stoom of electriek. Die ziende, blindendie hoorende, dooven; die krachtelooze lichaamsdeelen, willen niet dat andere, werkslaven zooals zij, hunne eigene broeders, het voorbeeld geven, hun den weg leeren, de baan inslaan naar verbetering, naar vrije menschenwaarde, om door ontwikke ling en organisatie de verdrukking te doen eindigen. In de laatste tijden heeft Ronse eene schoone les ontvangen. Reeds geruimen tijd heerscht in Ronse eene geweldige

Het Recht | 1908 | | pagina 2