Geen beter Soekje JAN VLEM1NX ronse Nieuwstijdingen Antwerpscke Kempen krisis onder alle stielen en vakken werzeloosheid neemt van dag tot dag eene grootere uitbreiding. Zoodat de werkersbevolking in noode tijden ver keert. Wij, als kristen Demokraten, steu nen 't onrechtveerdige' kapitaal niet, maar noch min sommige strijden van 't socialisme, 't Is ons aller weerdig een kapitaal te bezitten, maar 't kapitaal moet zijn plicht als democratisch aan zien, en zorgen den arbeider naar waarde te schatten. Op eenige uitzon deringen na is het onder de rijke standen in 't algemeen dat men de plegers van 't onrecht vindt. Katho lieke heeren, die hunne g ondienstige overtuiging vergeten, maken er gebruik van om hun princiep te herscheppen in echte dieverij Broeders en zusters, die tijden van voorheen zullen en moeten eindigen. De banvloekers der democratie moeten wij doen inzien dat hun rijk uit is wij moeten hen doen gevoelen dat niets dan bedrog huist in hunnen dwangre- giem, wij werkers, moeten eene macht vormen van democraten, niet zooals deze van 't slach Renkin-Verhaegen, maar broeders, overtuigde kristenen van den stijl Priester Daens, enz. die met godsdienstige gevoelens bezield zijn, naastenliefde gevoelen voor hunne verdwaalde broeders, en zoo zal het rijk eindigen der eeuwenoude plaag Bedrog en onrecht op groote schaal Ronse. Henricus Vrije kristen demokratiesche propagandekring Zondag 9 Augusti, onmiddellijk na de mis van 8 uren maandeiijksche vergadering in 't gewoon lokaal. Dagorde 1Verslag der rekening, reis naar Aalst op i3 September, zijnde de onthulling van 't gedenkteeken Priester Daens. 2Buiten gewone besprekingen. Wytschaete. De landbouwer Emiel Planteèver 45 jaar, gehuwd en van zeven kin deren, wonende op het gehucht Vier Koningen, op de grens van Waesten. kwam dinsdag morgend van het veld gereden met zijne ledige kar, waaraan een rol vastgemaakt was. Hij had niet gezien dat er een automobiel achter hem afgereden kwam. Het peerd versrhrikte eens klaps en sprong op zijde de landbouwer greep het bij de teugels, doch ophetzeljjde oogenblik word hij omgeworpen door den steenweerder van den automobiel en de kar en de rol reden hem over het lichaam, De eihenaar van den automobiel. M. Adolf Castelein. spinner, te Wanbrechies, zond zijn stofer onmtddelijk den doktoor van Waesten halen, terwijl hij en de twee damen die hem vergezelden den gekwetste verzorgden. De dok ter Goemaere was weldra ter plaatse, hij be- statigde dat de landbouwer verscheidene won den had aan het lichaam doch vooral aan de beenen. De geneesgeer denkt dat het slachtoffer ook inwendidgekwetst is. M-Castelein is voort gereden naar Veurne, na beloofd te hebben dat hij zich het lot van den gekwetste zou aan trekken, Grotten van Han en van Rochefort weergaloos reisje sedert de wonderbare veran dering van het electrisch licht en de beklimming an de rotsen van Faule door den ijzerenweg er grotten. (Statie Rochefort). Gondregnlea. Dinsdag morgend heeft men op den zoom van een bosch het lijk van een ouderling gevonden. In den reiszak stak een mes, eene verdroogde broodkorst en een getuigschrift van goed gedrag op naam van Oscar Bur ion, landbouwwerkman, wonende te Opbrakel. De ongelukkige ziet er rond de 70 j. oud uit. De geneesheeren denken dat hij van honger gestorven is. Schaerbeek. Dinsdag morgend vond de policieofficier Deulit, op de trappen van het gemeentehuis, eene gansche familie, bestaande uit de vader, de moeder, en vier kinderen, waarvan het oudste nog geen vijf jaar telt. Zij waren dood van honger en vermoeienis. De man verhaalde dat zij te voet van Luik ge komen waren om werk te zoeken. Zij waren van alles ontbloot en hadden sedert 24 uren niet meer geëten. In afwachting dat de sukke laar werk vinde, heeft de policie die onge- lukkigen een onderkomen bezorgd. Harelbeke. In de olieslagerij van mad. wed. Lefevre, begon maandag avond, rond 9 ure, plotseling het elektriek licht uit te gaan. Men ging naar de machienkamer om den ma chinist, Ferdinand Courtens, 71 jaar oud, te verwittigen, dochjjmen zag hem niet. Eindelijk vond men den ouderling dood op een hoop liggen hij was bezweken aan eene hartziekte. Ferdinand Courtens was weduwnaar met groote kinderen. Anseghem. De echtgeuoote van den landbouwer Noreilde was bezig de koei te melken, toen het dier, getergd door de vliegen, zich op de vrouw liet vallen. De echtegenoote Noreiide slaakte een schreeuw en verloor het bewustzijn de geburen snelded toe, haalden haar vae onder het zware dier uit en verwittig den den geneesheer. Na eene halve uur werken kwam de arme vrouw tot bezinnig zij kloeg over inwendige pijnen en moest berecht wor- Thans is haar gestand verbeterd en hoopt men haar te redden. Terdonck. De genaamde Jan Van Nieu- wenhuvze reed Dinsdag morgend per velo naar zijn werk te Langerbrugge. Hij botste op een hinderpaal en stuikte in de vaart hij had zich zoo erg bezeert aan den voet, dat hij niet uit het water kon geraken. De drenkeling werd gered door twee personen, die hem met eeri bootje ter hulp vaarden. Doktoor Polfliet, die Van Nieuwenhuyze verzorgde, bestatigde dat de knoesel op twee plaatsen gebroken was. De gekwetste werd naar zijne woning overge bracht. Groote brand te Mechelen Woensdag middag, rond 1 uur, brak er plotseling brand uit in de groote meubelmake rij der Wed. Van Thielen én zonen, wonende O. L. Vrouwstraat, te Mechelen. Hoe het vuur eigentlijk ontstaan was, kan men niet gissen verscheidene werklieden had den gewerkt tot enkele minuten na twaalf ure, en toen had men niets opgemerkt. De familie Van Thielen zat juist aan talel voor het noen maal, toen gebeuren binnengestormd kwamen, roepende dat er in hunne werkhuizen langs den kant der Maalderijstraat, brand ontstaan was. Oogenblikkelijk werd het noodsein gegeven en policie en pompiers per telefoon verwittigd. Intusschen waren talrijke dienstveerdige ge- buren bijgesprongen om eene hand toe te steken, wat'ongelukkiglijk weinig hielp, gezien de groote hoeveelheid droog hout, dat in deze werkhuizen opgestapeld lag. Toen de pompiers met de groote stoomspuit en andere pompen ter plaatse kwamen, stond gansch het grootste werkhuis reeds in laaie vlam het eene gebouw na het andere vatte vuur, bij zoo verre dat spoedig alles een grooten vuurpoel ^uitmaakte. De wakkere pompiers, ondanks hun hardnekkig en verwoed werken, moesten zich ten slotte bepalen de nabijgelegen werkhuizen voor het vuur trachten te vrijwaren. Opeens hoorde men roepen, dat de werk huizen der gebroeders Wellens ook vuur had den gevat en inderdaad het dak van het houtmagazijn stond in brand. Alle krachten werden daar heen gewend en weldra was men dit gevaar meester. Van al de schoone en prachtige werkhuizen van M. Van Thielen, op eene lengte van 60 a 70 meters en eene breedte van 20 25 meters is niets overgebleven. Machienen, gercedschag der gasten, hout, enz. alles is vernield. Hier en daar staat nog ten brok verkoolde muren. De schade wordt geschat op 70 k 80 dnizend frank. Alles was verzekerd. Het ergste van al, een iootal werklieden zijn door die ramp tijde" lijk zonder broodwinning. Brouwerij te Munich, Pilsen, Bock, Bavière, Faro, Lambic, wenscht in betrekking te komen met Handelaars in Bier. Morckhoven. Vrijdag avond rond 7 ure is de genaamde Jos. Van Noten, een brave en oppassende werkman alhier, bij het man oeuvreeren van den goederentrein, die van Aerschot naar Herenthals stoomde, door de buffers van twee wagons verpletterd. Hem werd de rechterarm teenemaal vermorzeld. Ook zijn de ribben teenemaal ineengedrukt. Na bediend te zijn van de H. Olie, werd de gewonde naar het hospitaal van Herenthals gebracht, waar hij in den nacht bezweek. Hij laat eene troostelooze weduwe achter met 7 kinderen, waarvan de oudste dit jaar heeft gélot en moest binnengaan. Ryckevorsel. De bliksem sloeg verleden dinsdag, gedurende een onweder, in de woning van Philip en veroorzaakte er eenige schade. Bij Lod. Wouters beschadigde hij 't telefoon toestel en verwekte er eenige schade bij Mad. Wc Michiels sloeg hij in de herberg een grooten spiegel in stukken en verbrijzelde er eenige beelden bij M. De Laet kloof hij eene deur midden open van landbouwer Is. Laviyssens stak hij op het veld eenige korenhoopen in brand en tegen den steenweg stak hij eenige korenhoopen in brand. STAD TURNHOUT PRACHTIGE TOMBOLA VAN HET Verbond der erkende Werkelooskassen De nijverheidscrisis doet zich, wellicht meer nog dan in andere steden van ons vaderland gevoelen. Daarom heeft het bestuur van het H Verbond der erkende Werkelooskassen der stad Turnhout, besloten een prachtigen Tom bola te openen, die reeds door den Provincia len Raad is goedgekeurd geworden. Milde giften werden ons reeds toegezonden en menig prachtig voorwerp door hooggeplaat ste personen toegezegd. De loten aan 10 centiemen zijn verkrijgbaar bij de leden van het bestuur. De eerste prijs is bepaald op 5oo fr. in specie, en deze werd geschonken door M. Franz Dufour, schepen onzer stad. Daarenboven zal er iedere maand een geldprijs van 5o fr. verlot worden tusschen de reeds verkochte nummers. Het Bescliermingskomiteit V. Van Hal, burgemeester. Fr. Dufour, schepen. Z. H. Heer V. Adams, pastoor-deken. E. B. Emiel Glénisson, almoezenier. VRANKRIJK Wij hebben destijds breedvoerig de euvel daden verhaald van eene bende grensschuimers te Wattrelos en te Roebaais. Buiten andere misdrijven hadden de schurken een belgischen werkman te To er kou je verblijvend, zekeren Jules Quattanens, uitgeplunderd en hem een tiental messteken toegebracht. De feiten ge beurden den 28 Juni de'gekwetste is thans nog niet gansch hersteld. Een der bandieten, Edmond Bultinck, 22 jaar oud, werd denzelf- nen nacht aangehouden een andere, Charles Cappart, soldaat, ging zijn regiment vervoegen. Dinsdag namiddag werd hij, evenals Bultinck. naar Rijsel overbracht en er gekonfronteerd met Jules Quattanes, die de twee kerels her kende, voor zijne bijzonderste aanranders. Beiden loochenen hardknekkig. Cappart is voorloopig in vrijheid gelaten. De kommissie van 't godshuis van Evreux heeft besloten de Zusters van den H. Vincen- tius k Paulo, die sedert 220 jaar dit godshuis bedienden, weg te zenden. Op al de muren der stad zijn er protestaties aangeplakt tegen dien hatelijken maatregel. MAROKKO Marrakech, de stad die het eerste Mouley- Hafid tot sultan uitgeroepen had, heeft nu Ab dul Aziz tot sultan uitgerotpen. Mouley-Hafid wordt door zijne partijgangers meer en meer verlaten en is reeds met harem, tenten en peerden uit Fez vertrokken. De vreugde in deze stad is algemeen. Men zegt dat de stam der Hyaina's zijn gouverneur, partijganger van Mouley-Hafid, levend verbrand heeft. RUSLAND Verleden week gebeurde iets ongehoord in de stad Toula. Werklieden eener ijzerpletterij hielden eene geheime meeting in een geheim policieagent in hun midden. Deuren en vensters werden onmiddellijk gesloten. De policieman werd gebonden en onder een plethamer wegen de 3o,ooo kilos (3o tOD^i gelegd. Het toestel werd in werking gesteld en de zware hamer viel met bliksemsnelheid op den armen agent die letterlijk vernietigd werd. Na dit kortge- recht werd de meeting voortgezet alsof er niets gebeurd ware. ITALIË De rechtbank te Rome heeft dinsdag uit spraak gedaan in het proces, ingespannen tegen de anarchisten, die in de maand april erge woelingen uitgelokt hadden op de Jesusplaats. De rechtbank heeft drie der betichten vrijge sproken de 17 auderen werden veroordeeld tot straften verschillende van 4 maanden tot 2 jaar opsluiting. Toen de veroordeelden de uitspraak hoorden begonnen zij de Internationale te zingen, terwijl het publiek, meestal vrienden van de anarchisten, de rechters uitjouwden. OOSTENRIJK In het dorp Nnybbegy (Hongarie) verliet maandag, de landbouwster Marie Nemet voor eenige stonden hare woning en liet hare twee kinderen, anderhalf en drie jaar oud, op den koer. Opeens hoorde zij een geschreeuw. Zij kwam naar den koer gesneld en zag de verkens, die uit hun hok ontsnapt waren, bezig de arme kinderen te verslinden, De vrouw verloor het bewustzijn en kwam slechts verscheidene uren later tot bezinning terug. Het parket zal de landbouwster vervolgen voor nalatigheid in hare moederlijke plichten- Dinsdag namiddag is op den spoorweg van Ketszeg naar Karansebes, dien men aan 't leggen is, nabij laatstgenoemde stad een trein ontriggeld waarmede werklieden vervoerd wer den. De mecanicien en drie werklieden werden gedood. Talrijke andere werklieden werden min of meer erg gekwetst. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. 5 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Dat is nog al natuurlijk, zoo antwoordde Jan eene moeder heeft zoo gaarne hare kinderen en vooral hare dochter bij haar. Moeder ook, hoe gaarne zij mij zou zien trouwen, zegt ook dat het haar zoo veel leed zal doen als ze van mij zal moeten scheiden. Doch ik ben nu rond de dertig jaren of liever om alle drooge redenen op zij te laten en het te zeggen lijk of het is ik bemin u en voor iemand die bemint is iedere week, iedere dag die men van elkander moet leven te veel. Is dat ook niet uw gevoelen, Leonie Het hoofd van het meisje zeeg neder en 't rood, dat haar gelaat kleurde, klom hooger en hooger over haar voorhoofd. Haar beide oorkens langs achter door de zon beschenen geleken twee doorschijnende purperen lapjes bevallig aan haar hoofd onder haar dikke blonde lokken gezet, en de blanke hals ver schoot zijn kleur onder den stroom van warm jeugdig bloed dat in de aderen kwam toegevloeid. Denkt gij niet zooals ik vroeg Jan nogmaals. 't Meisje hief eens het hoofd omhoog, keek met haar heldere blauwe oogen in die van Jan, en na eens geknikt te hebben sloeg zij wederom de oogen ten gronde. Beide zwegen eenige stonden. Luister Leonie, sprak Jan den vinger op 't voorhoofd zettend als hadde hij er een gedacht in gevonden binnen korte dagen moet ik eens uw vader spreken nopens zaken. Hij noodigt mij gewoonlijk uit om eene pijp te rooken en een glas bier te drinken en wat te praten, 'k Ga eens van verre voelen wat hij en uwe moeder wel denken, 'k zal u verwittigen wanneer ik kom. Zult ge t'huis zijn 't Meisje verschrikte. Moet ik daarbij zijn, Jan, dat durf ik niet. Maar neen, zei Jan al lachende, ge moet gij daar met bij zijn. Ge denkt toch niet dat ik zoo maar van de eerste maal vlakaf mijn plan ga voorleggen. We moeten voorzichtjes te werk gaan. Veel ouders zien hun kinderen niet gaarne trouwen ofwel zijn hoovaardig als ze schoone dcchters hebben en vinden er een streeling in voor hun hoogmoed iemand te mogen afwijzen, 'k Schik dat zachtjes af te weren. a Maar waarom moet ik dan t'huis zijn Waarom? Wel, omdat ik mij opgewekter en moediger voel als ik weet dat gij omtrent mij zijt. Zie dus dat ge t huis zijt. Ben ik niet altijd t'huis als gij komt Doch overdenk u wel en wees voorzichtig. Vader is een mensch op zijn eigen hij zegt weinig, alles moet zoo volgeDS zijn goestiDg zijn moeder zelve moet toch zooveel geduld hebben. Wees gerust, ik zal zoo Voorzichtig zijn als moest ik tusschen vieren dansen. a 'k ben toch wat bang voor u vervolgde Leonie. nog eenen jongen waart ge reeds een groote stouterik ge waart van menschen noch dieren benauwd, ge kroopt op boomen lijk n kat; ge zat meer in de bosschen dan op uw moeders schoot, en wel tienmalen hebt ge in de beek achter uw hof gelegen met m een kuipken te willen varen. Vlemincx, zegde de meester, als ge hem stout dorst antwoorden, ge zijt een stoute brak van nen jongen Jan lachte dat hij schokte omdat de vieze toeren zijner kinderjaren zoo goed in 't geheugen van Leonie stonden geprent. Was het niet die kracht die van jongs af indruk had gemaakt op 't zachte en zwak karakter van 't schuchter boerenmeisje en de ware oorsprong was harer liefde voor hem Maar wat doet dat hieraan vroeg Jan. Jan, ik ken u moest ik daar zijn ge waart bekwaam op eens uwe muts op uwe oor te zetten, uw armen op de borst te kruisen en te beginnen: boer Verschuere.... en geheel uw liefde geschiedenis te vertellen en mij ten huwelijk te vragen. Zie, moest dat gebeuren waar ik er bij ben, 'k verzonk in den grond van schaamte. Jan lachte nu nog veel luider. Meisje, meisje, ge kent nog niet wel de menschen. Weet ge niet dat er zaken zijn in dewelke de stoutste zich als de vrees- achtigste kinderen gedragen En dat zijn juist de liefdezaken, 'k Heb u drij jaren gevrijd met mijne oogen eer ik u ooit heb durven een woord toesturen. Weet ge nog wat ik dan zegde Neen, Jan, 'k heb het vergeten. Dag Leonie, 't is schoon weêre, niet waar 't Is al wat mijn brein kunnen uitdenken heeft gedurende de tien eerste minuten die ik eens met u heb doorgebracht toen ik in 't begin mijner twintig jaren was. En ge zoudt mij nu van zulk eene heldendaad bekwaam achten En Jan en Leonie lachten beide dat ze schokten. Beide werden nu op eens gewaar dat het reeds zoo laat was. Wat zou Leonie haar moeder gekeven hebben! En Jan ging te laat komen om zijn kamaraad nog te vinden. Voor 't scheiden gaven ze elkander de hand. Doch nauwe lijks hadden hun vingeren elkander geraakt of 't scheen hen dat ze elkander nog 't een en 't ander te vertellen hadden. Zoo ston den ze nog eenige minuten hand in hand gelukkig en 't harte overstroomd van wellust. Nu 't moet er toch eens van komen, men moet toch eens scheiden. Dag Jan zegde Leonie zachtjes in de hand duwende van den jongen man. Hebt ge nog op patrijzen gejaagd Eens dat er eenige malen in eene kudde geschoten werd, zal 't een slimme jager zijn die ze nog naderen kan. Op een aardeklont of op een molshoop staat een lieve gevleugelde schildwachtgestadig gaat 't pertig kopjen rond naar alle hoeken van den wind, en bij 't naderen van 't minste gevaar is de gansche kudde op de vlucht. Zoo rap ging 't hoofd van Jan rond. Leonie's kameraden stonden juist met den mg naar nem gekeerd en in 't gansche veld was er op dien heeten zondag namiddag niemand te zien. Vlug slingerde bij zijn arm rond den hals van 't blozende meisje en gaf haar op 't voorhoofd een klinkenden kus, dan vloog hij als beschaamd, den weg op die naar de herberg leidde waar Victor De Wilde op hem wachtte.

Het Recht | 1908 | | pagina 3