Partij-Vergaderingen Ceen beter Boekje JAN VLEM1NX Sweveghem Van alles wat Nieuwstijdingen xxxxxxxxxxxxxxxx erfgenamen van denzelfden Hemel, men zegt dat de rechtveerdigheid van hierboven geen onderscheid kent van personen en dat die Goede Vader onder zijne kinderen geene verstootelin- gen kent Troostende, verheffende en ver edelende leering voor het menschdom maar eilaas, die leering geraakt zoo moeilijk uit de kerken en blijft zoo dikwijls stroppen aan den uitgang, bijzonderlijk op deze parochie. Dankbaar en tot later. Anseghem, statie den 10 November 1908. Alois B. Vele christen demokraten, omdat wij niet rap groote macht uitmaken, zouden daarom hun nen iever verliezen en meer of min werkloos worden in onze r- - n. Dat zijn geen redens om onzen moed te laien vallen. Als men waarlijk overtuigd is, en als men weet wat onze leiders al geleden hebben, wat simpele werkmenschen vervolgd, gebroodroofd geweest zijn en als al die menschen, die nooit iets bekomen hebben voor hunnen duurbaren strijd dan spot, dikwijls dezen voor wie zij al die opofferingen deden, en als die mannen roepen spaar ons niet, vooruit voor ons duur baar volk, is er nog een democraatgezinde die kan flauw vallen Beste kameraden van Sweveghem, ziet rond u wat onrecht uw volk al aangedaan is, en al die christen democraat is zal het zijne bij dragen, de eene met zijnen penning, de andere in de fabriek, in de herberg, overal waar het te pas komt, om ons bedrogen strijder in de wet gevende kamer te brengen, waar hij zijne kloeke taal voor de rechten van het zoolang miskende volk zal doen weerklinken. Beste vrienden, in korte dagen houden wij eene vergadering in 't gewoon lokaal, waar onze man Hector Plancquaert zal tegenwoordig zijn. Gij zult daar hem persoonlijk kunnen spreken en zien dat hij nog met meer moed bezield is dan ooit. Het Bestuur. GENT Zondag 20 December, om 11 ure voormid dag, vergadering van den arrondissementsbond. Wij rekenen op eene talrijke opkomst. Belangrijke mededeeling. H. Pl. Aan de Democr. Jonge Wachten van Belgis Zondag den i5 November 1908, om 2 uren 's namiddags, vergadering van 't middenbestuur in het Hotel Russie, aan de groote statie te Gent. DAGORDE 1Openingrede van den voorzitter. 2. Strijdzang der Jonge Wachten van Belgie (Lied der hoop) 3. Het verschijnen van dc KaZoriidwang. 4. Bespreking der verschillige punten voor het aanstaande congres. Wij hopen dus, dat al de afgevaardigden op post zullen zijn. Zoo dus allen naar Gent 1 Namens het middenbestuur De Schrijver, De Voorzitter, G. Merlikr, J. De Backer, Kortrijk. Brugge. Arrondissementsbond - Kortrijk Op Zondag i5 November, om 9 1/2 ure stipt fs voormiddags, belangrijke maandvergade ring, ten lokale Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Bijzondere schikkingen moeten genomen worden en alle afgeveerdigden en vrienden zijn stellig verwacht. De hoofd man zal aanwezig zijn want na die zitting zal den sprekersbond gevormd en in gang gesteld worden. Dus, allen op post I Eiken eersten en derden Maandag der maand zal de hoofdman onzer partij zetelen te Kortrijk in Prins Boudewijn, Groote Markt, van 9 tot 11 uren. De partijgenoten die wenschen hem iets te vragen kunnen hem bijgevolg daar vinden. Hij zal de eerste maal zetelen Maandag 16 November. SPREKERSBDND Op Zondag, i5 November 1908, eerste vergadering van den sprekersbond. Wij ver wachten al de ingeschrevene leden en nog eenige van Anseghem en Sweveghem. Democratische Jonge Wacht - Brugge Alle Zaterdag van 9 tot 10 ure 's avonds, vergadering in het Volkshuis. Dagorde De werkzaamheden voor toeko mende Zondag. Allen op post I J. De Backer. Talrijke vluchten spreeuwen zijn op de oostelijke kust van Engeland neergedaald. De landbouwers hebben hunne herfstzaaiïng opge schorst, daar deze verhongerde vogels al het graan oppikken, op 't oogenblik dat het den grond raakt. De graaf van Turino, neef van den koning van Italië, vergezeld van den markies van Solaroli, is maandag avond te Napels scheep gegaan, voor eene reis in Afrika, die twee jaar zal duren. De graaf van Turino zal te Nombasa ontschepen, de streek der Groote Meeren en Congo doortrekken en zich naar Banana ge geven. waar hij opnieuw zal inschepen om de reis naar de Kaap der Goede Hoop te onder nemen, van waar hij een nieuwen tocht dwars door Afrika zal doen, tot aan den Opper-Nijl en Egypte. De keizerin moeder van China is zoo erg ziek, dat het gerucht harer dood reeds in omloop gekomen is. De keizer, die sinds veer tien dagen door eene ingewandziekte aangetast is, verkeert ook in bedenkelijken toestand. Hij weigert vreemde geneesheeren te raadplegen. Ondanke zijne groote zwakheid heeft hij, dinsdag, de leden van den Grooten Raad ont vangen. De openbare zaken zijn opgeschorst tengevolge der ziekte van de keizerin-moeder. Er worden erge bijzonderheden gemeld over de wijze waarop Tammany-Hall, 't is alzoo dat het kieskomiteit der republiekeinsche partij te New-York geheet en wordt, naar den naam van het gebouw waar het zetelt, de propa ganda voor de presidentskiezing heeft ingericht. Hare partijgangers oudersteunen en bescher men benden kwaaddoeners, die over eenige maanden wel 6ooo man sterk waren, en die geweld gebruikten om stemmen te winnen voor hunne beschermers. Men schat op 20,000 het getal stemmen den dag der kiezing door deze kwaaddoeners gekaapt, n Er bestonden verschillige tarieven voor 0 be wezen diensteD eene goede rammeling, 10 frank twee blauwe oogen, 20 frank neus vermorzeld, 5o frank, en zoo voorts, tot grof werk, dat niet minder dan 5oo frank betaald werd. Door grof werk moet doodslaan verstaan worden 1 De policie beloofd op acht dagen tijd deze benden te zullen uitroeien indien men haar vrij laat begaan. M. William Carmack, oud senateur van de Vereenigdo Staten, opsteller van het dagblad Tenesseam te Nashville (Tenessen) werd maandag door geweerschoten gedood in een americaansch tweegevecht door M. Duncan Cooper en den zoon van dezen laatste. M. Carmack had verscheidene dagbladen in de Vereenigde Staten gesticht. Het tweegevecht was het gevolg van politieke twisten. Prins Albert en eenige zijner vrienden zijn Dinsdag morgend gaan jagen in het Kapucienen- bosch te Terveuren. Omtrent twee honderd jongens uit den omtrek, onder het bestuur der boschwachters, dienden als kloppers. De jacht heeft tot 4 ure namiddag geduurd, doch de prins was rond 1 uur vertrokken. Er werden 212 stuks wild gedood, waaronder 17 ree bokken. De verbeteringswerken in de hal der Noord statie te Brussel zijn thans geëindigd. De stuit- blokken der lijnen 8, 7, 6 en 5 zijn achteruit- geschoven tot aan het inlichtingsbureel de afgeschafte banen zijn aangehoogd, en zijn thans vervangen door eene ruime kaai van 60 meters lang. M. Vandervelde heeft in de Kamer aan den minister der koloniën gevraagd of de Congo- Vrijstaat zijne archieven aan Belgie heeft over gelaten. Bij koninklijke besluiten van 29 October worden de gemeenten Mechelen-aan-de-Maas, Eysden en Vucht gemachtigd, omtrent 735 heet. grond en bosschen te verkoopen aan de naam looze maatschappij Charbonnages Limbourg- Meuse d om er koolmijnen in te richten, woningen voor het personeel, scholen, kerken, gasthuizen enz. te bouwen, en wegen, openbare plaatsen en hovingen aan te leggen. M. Woeste heeft in de Kamer een wetsvoor stel neergelegd, strekkende om de miliciewet te wijzigen, voor wat de aanneming der be- roepsvrijwilligers. der vrijwilligers met premie en der plaatsvervangers betreft. Daarin wordt bepaald dat de weigeringen, door de korps oversten gedaan, voor de herzieningsraden moeten verzonden worden, met de noodige uitleggingen. De herzieningsraad moet binnen de maand uitspraak doen, en de vrijwilliger mag zich bij het onderzoek doen vergezellen door een ge neesheer, dien hij zelf mag kiezen. Dat zal misschien een einde stellen aan de misbruiken, die thans bij de keuring der vrijwilligers be- igaan worden. BRUGGE. Vorig bedrag 59.73 fr. Van G. D. B. o.5o fr. Voor net geld van één Demokraat kunnen wij er twee drukken, 0.25 Rondgehaald op de vergadering van den Volks bond, 0,82 Wekelijksche bijdrage van C. H. 5.00 fr. Blanken berg he. De ongelukkige Cam. Verplancke, het slachtoffer van het vreeselijk ongeluk van Maandag, is denzelfden avond nog overleden. Verplancke was gehuwd en vader van negen minderjarige kinderen. Kort voor het ongeluk had Verplancke bericht ontvangen dat zijn vader op sterven lag. Hij was van zin er naartoe te gaan, toen hij onder zijne kar ver pletterd werd. Mechelen. Woensdag morgend, rond 91/2 ure, kwam het 20 regiment kannonniers door den Bruel gereden. Opeens vielen twee peerden ten gronde. De wachtmeester E. Claes, die onmiddellijk volgde, viel met zijn peerd over de twee andere en brak de beide beenen. Het slachtoffer werd naar het krijgsgasthuis gebracht. Zijn toestand is zeer erg. Bormenville. Dinsdag, gedurende eene klopjacht, droeg een knaap het geweer van eenen der jagers. Door de onvoorzichtigheid, haalde de knaap den haan over, en het schot trof den trakker August Goffart in volle borst. De ongelukkige Goffart, 49 jaar oud, weduw naar en vader van 4 kinderen, werd op den slag gedood. Internationale konfrontatie op r e grens Dinsdag namiddag, ten 3 ure, had er op de frausche grens, ter plaatse gezegd Den Kuras sier, op La Marlière, eene internationale konfrontatie plaats, tusschen de parketten van Kortrijk en van Rijssel. 't Was om licht te brengen in eene zaak van diefstal, over 18 maanden gepleegd te Moeskroen. Ten nadeele van Mej. Hovine, in de Sint Pietersstraat, te Mouskroen, was er een diefstal gepleegd met bezwarende omstandigheden. De veimoedeDS vielen eerst op de dienstmeid van de bestolene en op haren verloofde, J. Berten, 3o jaar, schilder, afkomstig uit Wervicq. Daar deze het gebruik van zijnen tijd kon opgeven, werd hij niet verder lastig meer gevallen. Onlangs maakte Berten, die in Frankriijk aangehouden was voor banbreuk, in het gevang kennis met zekeren Planckaert, die gevangen zat voor smokkelarij. Beiden vertelden elkaar hunne lotgevallen. Berten werd naar de grens geleiden door belgischegendarmeugeknipt, daar er drie aanhoudingsmandaten tegen hem afge leverd waren. Hij werd in het gevang van Kortrijk opgesloten. Planckaert had intusschen aan een bewaker pau nee gevaug vc-lelü, Oai lOeilcu dcu diefstal bij mej. Hovine gepleegd had. Het belgisch gerecht werd verwittigd en zoo werd de kon frontatie besloten. Planckaert was naar La Marlière overgebracht evenals Berten, de eerste door de gendarmen van Rijssel, de tweede door dezen van Kortrijk. De konfrontatie duurde niet lang Berten loochende hardnekkig terwijl Planckaert krachtdadig bevestigde dat hij hem bekend had den diefstal gepleegd te hebben, en zulks met zooveel bijzonderheden dat er niet aan de plichtigheid van Berten te twijfelen schijnt. Onuoodig te zeggen, dat er veel nieuwsgieri gen toegestroomd waren om de konfrontatie bij te wonen. Spoorwegramp. Drie dooden Dindag avond, rond 7 ure, is een schikkelijk longeluk gebuurd teMont-sur-Marchienne. in de provincie Henegouw. Eene ploeg werklieden van den staatsspoorweg kwam van La Sambre, eene kleine statie op de lijn Walcourt, en begaf zich naar Montigny-le-Tilleul om daar de lijn te gaan herstellen. Om den weg te verkorten v°[gden zij de spo irbaan, daar zij dachten dat het verkeert op de lijn onderbreken Was. Toen zij aan de fabrieken AUard gekomen waren, kwam een reizigerstein aangestoomd en verraste de werklieden langs achter, Drie der ongelukkigen werden op den slag gedood het zijn de genaamdeo Pierre Dhondt, 24 jaar Eugéae Van der Bruggen, 19 jaar en Achille Vanderstraeten, 24 jaar. Twee andere werklie den, Eugénd Stevens en Peirre Van der Brug gen. werden erg gekwetst. De werklieden van de fabrieken hadden dc noodkreten der slacht offers gehoord en kwamen hun ter hulp. De machinist van den trein had zelfs het on geluk niet bemerkt, misschien uit hoofde der dikke duisternis De opschudding, in de streek, verwekt door dit droevig ongeluk, is onbeschrijfe lijk. DUITSCHLAND De E. H. Vogel, pastoor van Rotsbach, had Zondag een zijner kollegas van een naburig dorp, die ziek is vervangen. Toen hij 's avonds naar Rotzbach terugkeerde, werd hij aangerand en met eenen stok doodgeslagen. De vermoede lijke dader is aangehouden. Het is een brou wersgast, Roeder genaamd, onlangs uit het gevang ontslagen, waar hij zeventien jaar, voor moord, verbleven had. Roeder had eene plaats bekomen, doch werd afgedankt toen men zijn verleden kende. Hij schreef ten onrechte deze wegzending aan den pastoor toe. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Een lang stilzwijgen volgde deze woorden. Victor De Wilde deed wat mogelijk was om zijn aandoening te over meesteren en Jan voelde dat het verhaal van al die vernedering, dat lijden waar hij vroeger nooit op gedacht had, hem zeiven diep getroffen had. Het beeld zijner moeder wisselde zich in zijn verbeelding af met dat van de moeder en de broeders en zusters van Victor beschaamd en gefolterd zittende te midden fanatieke dorpelingen. 't Is waar, vriend, sprak hij eindelijk; men is wreed en wild geweest jegens u in die tijden. Doch vergeet niet de omstandig heden in dewelke zulks voorviel. De twee politieke partijen van Belgie leefden dan om zoo te zeggen in staat van oorlog. Wie dan het grootst ongelijk had dat zal ik nu niet beslissen. Onze strijd is gansch anders. Onze strijd vloeit rechtstreeksch voort uit den godsdienst. Indien wij, christen demokraten, opkomen voor het volk waarom is het De eerste bron, de eerste oorzaak van dien strijd moet ge zoeken in de grondbeginselen zelve van den godsdienst: wij strijden voor de armen, voor de verdrukten, omdat men ons van jongs af geleerd heeft den arme lief te hebben en 't onrecht te bekampen. Wat is de encycliek van den Paus Leo XIII die voor eenigen tijd zulken ophef maakte Zij is niets anders dan de toepassing van onzen godsdienst op de tegen woordige toestanden. En wat doen wij? Die encycliek in prak tijk stellen. Meer niet. En gij denkt daarom aan vervolging te ontsnappen sprak De Wilde. «Ik kan mij niet voorstellen dat men ons toch ooit zal be handelen lijk vroeger uwe familie, men weet toch dat wij katho lieken, dat wij geloovigen zijn. 't Is daarom juist dat de razernij tegen u zooveel te grooter zal zijn. Waarlijk ik versta u niet. Ik voel het wel Jan; gij zijt jong, geestdriftig en naaief. Juist omdat gij gelooft, juist omdat gij godsdienstig zijt, zal de haat jegens u te scherper zijn en de vervolging des te hooger. Jan schudde twijfelend het hoofd. Luister, Jan, vervolgde Victor De Wilde. In Vlaanderen bestaan veel misbruiken 't Volk is niets, de burger heeft weinig te zeggen, ons nationaal gevoelen wordt miskend. Uwe partij komt opstegen de misbruikenen aangezien al uw hoofdmannen gekende strijdende geloovigen zijn, dat zij in de oogen van ons verkwezeld volk geen gevaar opleveren voor den godsdienst, zoude uwe beweging, Jan, zoude zij moeten lukken. Moet zij lukken, Victor. Neen. neen, daar ligt juist de reden waarom zij met meer woede en razernij zal aangevallen en gelasterd worden dan welke partij ook. Gij Jan, gij zijt rechtzinnig en eenvoudig. Gij beeldt u nog altijd in dat 't geen de katholieke partij beoogt de redding is van de ziel en gij hebt nog geen ondervinding genoeg om te beseffen dat God en de ziel veel meer de middel zijn om de macht dier politieke partij met al de stoffelijke voordeelen die deze macht aan de kopstukken schenkt, te versterken en te verzekeren, dus het eigentlijke doel. Nu gij christen demokraten wat doet gij? Gij neemt de goede grondbeginselen van 't oud liberalismusgij neemt het praktische uit het programma der socialisten. Gij wilt aan het volk vrijheid geven en onderwijs en een beter bestaan met godsdienst op den hoop toe, maar dat is de ruïne van de alleenheerschappij in Vlaanderen I Men wil hier knechtenmen wil hier slavenalmoezen wil men geven die den mensch afhankelijk maken; rechten niet, want die maken vrij. Daarom zal men uw geloof, uw eerbied voor den godsdienst doen aanzien als een masker, als een schaaps vel door wolven aangetrokken, en aangezien dit een leugen is zal men zooveel te heviger, te woedender en te razender moeten te werk gaan om 't volk van u af te houden en door u 't over laden met beleedigingen en laster hatelijk te maken in zijn oogen.

Het Recht | 1908 | | pagina 3