LK DER CHRISTINE VOLKSP iRflJ Een wetsvoorstel over plaatsvervanging Tlxielt; Zondag 24 Januari 1909 centiemen 1 6* jaar Alles voor Vlaanderen I Vlaanderen voor Christmt Hoofdopsteller H. RLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en ij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd wordei naar het bureel van het blad COUPUREREÏ, BRUGGE AANKONDIGINGEN Befendm^Lingen, per drukregelfr. o.ai - Reclamen, op de 4* bladzijde. 0.45 3e 1 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notaritsen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. i Volgens dien oud officier moeten zij dus van leger worden vrij gelaten om de eenvoudige ccn -rareff toer te spelenxtoctx- houding geeft toch ook stof tot eenige opmerkingen. De houding der katholieken in dit geval bewijst dat al 't lawaai, dat ze maken van revolutionair gevaar, van onteigening, vernietiging der familie en van den eigendom niets anders is dan een krijgslist. Door overdreven uitvallen op de socialisten jagen zij de burgers den schrik op 't lijf, om ze voor hen te doen stemmen. Ware 't gevaar zoo nakend en zoo dreigend voorzeker zij zouden hunne hand niet leggen in deze der socialisten. Wat de katholieken ook zeggen de verheffing van Anseele en Cambier tot schepen der groote stad van Gent verheft het socia- lismus, is een triomf voor 't Gentsch socialismus, zal het gezag der socialisten doen groeien in de oogéu-van de werk lieden. De ware overwinnaars zijn de socia listen. De katholieken hebben 't groot genoegen de liberalen omver gekegeld te hebben, zij zullen nu alle gelegenheid hebben de papieren van 't stadhuis goed te doorsnuffelen en ook al den eenen of anderen opentlijken of bedek ten politieken vriend te bevoordeeligen. Doch de socialisten alleen zullen er een duurzaam voordeel uit trekken. Eens zullen de katholieken uit 't schepen- collegie vliegen, dat is zeker, doch de socialisten nooit, Anseele en Cambier zullen als schepen der stad van Gent sterven. De liberalen hebben op tast bare wijze moeten voelen en gevoeld dat zij zonder de socialisten niets kun nen. Hun politiek van hoogmoed, ikzucht, slokop heeft een welverdiende straf ondergaan enkel mits rechtzin nige toegevingen aan de socialisten zullen zij ooit kunnen besturen zij wilden dit hier te Gent niet herkennen, zij hebben de miskenning duur betaald En deze die de socialisten recht streeks geholpen hebben om hun macht te kunnen doen voelen en te bewijzen dat zonder hen de antiklerikale stad van Gent niet op antiklerikale wijze kan bestuurd worden, zijn juist de zelfde katholieken die sedert tien jaren gansch hun politiek steunen op 't so cialistisch en revolutionnair gevaar 't Is onbetwistbaar, hier ligt een zwak punt voor de katholieken. Ofwel zij gelooven aan 't socialistisch gevaar, en dan is het eene misdaad voor hen van de macht van 't socialismus te vermeerderen en de socialisten meester te maken van den toestand in eene der grootste steden van 't land. Ofwel zij gelooven er niet aan en alsdan moeten zij bekennen oneerlijke politiekers te zijn en echte ridders van de leugen en den laster. Een groote les dient ook uit deze voorvallen getrokken te worden voor het volk. Wij, christene demokraten, werden uitgemaakt voor slechte menschen, op roermakers, enz., omdat wij de be langen van den werkman en den boer verdedigen. Omdat wij onverpoosd strijden yoor de vrijmaking van ons vlaamsch volk. Nu wat doen de katho lieken Als zij zien dat zij eenig voor- 5 - deel kunnen trekken met al on dei-de ^en dat aj er een slecht leven zouden.leideP: x„r 1 1 aai zij er zich niet zouden goed eei tafel eens zachtjes op der ,niet 3B tll*£eken van jSSTde J hunner overheid;-'zij zouden er opstai duwen en hun achtS^S^deur de hand te reiken en te omhelzen, dan doen zij het onmiddellijk. Twee schepenzetels zijn daartoe een voldoende prijs. En gij, werklieden en boeren, gij die alle belang hebt hand in hand te gaan met de christene volkspartij, gij laat u daar bedotten door 't geschreeuw van Volks ken en Landwacht. Ziet gij niet hoe die rijke katholieken u voor den aap houden Niemand voor hen is te slecht ■an den oogenblik dat hij hen voordeel en profijt kan doen. Eens dat hij hun belang nuttig kan zijn, reiken zij hem de hand en stappen zij aan zijn zijde. Ze laten de liberalen schreeuwen Hebben is hebben, zeggen zij en krijgen is de kunst. Onthoudt goed de les u door de katholieken gegeven. Als er voor hen geen kwaad in ligt de socialisten aan 't hoofd der stad van Gent te brengen, wat kwaad kan er in gelegen zijn voor u werklieden en landbouwers van tot de christene Volkspartij te komen Wij ten minste zijn een godsdienstige partij, terwijl de socialisten de grootste vijan den zijn van 't geloof en van kerk. Vergeet de schoone les niet van politiek beleid u door de katholieken gegeven. We zullen ze ten andere op tijd en stond herinneren. H. Pl. In eene der laatste zittingen vóór Kerstver lof heeft senator de Merode op het bureel van den senaat een wetsvoorstel neergelegd tot algemcenmaking van den dienstplicht in tijd van oorlog. De afschaffing dus der plaatsver vanging, denkt ge welhaast beste lezers Neen, neeD, dat niet. De oud-officier.senator de Merode wil de plaatsvervanging blijven be houden in tijd van vrede, doch hij wil dat in tijd van oorlog de rijkemanszonen ook worden binnengeroepen Ten eindë ze daartoe geschikt te maken zou hij die troetelkindjes van de lieve rijken eenige weken binnen roepen om den wapenhandel aan te lecren. Blijven wij hier een oogenblik stil alswan- neer er wordt gesproken voor de vermindering van diensttijd is het een onmogelijk iets de troepen moeten goed geoefend worden en daar toe is de thans bestaande diensttijd te nauwer- nood toereikend, enz., alswanneer het geldt den diensttijd bepaald voor de werkmanszonen, doch van het oogenblik dat het rijke jonkers betreft zijn eenige weken daartoe voldoende. Gerust mogen wij ons overtuigd achten dat daarin nogmaals trukken liggen verscholen. Immers, veronderstellen wij een oogenblik dat wij in tijd van oorlog komen terwijl dergelijk stelsel van legeraanwerving zou in voege zijn. De rijke jonkers, die maar eenige malen een geweer in de hand gehad hebben of slechts een paar keeren een kanon hebben geladen, zal men gebruiken voor de minst gevaarlijke dien sten onder voorwendsel dat zij niet voldoende geoefend zijn zal men ze plaatsen daar waar de dienst het minst vervaring eischt buiten alle levensgevaar terwijl wij, die zooveel jaren als zij weken misschien in de forten en de kazernen hebben doorgebracht, aan alle gevaar worden blootgesteld. Dan zou de aap uit de mouw komen zijn waarnaar zelfs de officieren zouden te vreezen hebben 1 Veronderstellen wij een sol daat uit de volksklas. Zooals er nu geeDe andere zijn, die te lijden heeft onder de willekeur van een groote, die wordt gezocht, zooals men zegt, al ware het maar door een korporaalken pas uit de school in het leger gekomen, en die eens vlakweg weigert een bevel uit te voeren, wat zal er gebeuren Voor den krijgsraad zalj-hij verschijnen, in de boetcompagnie zal hij wor den ingelijfd voor eenige jaren zal hij naar de korrektie worden gebannen, doch dat geeft niet, 't is maar een werkmanszoon. De zonen der kapitalisten deze mogen echter in geen gevaar worden gesteld: zij moeten de gelegenheid heb ben t'huis te blijven. Omdat zij van hoogeren stand zijn dan sommige hunner oversten, zou den zij deze bespottep en den loomen tegen stand er van tegen hen verwekken.... Wat moeten die rijkemanskinderen toch slecht van inborst zijn om door een man van hun stand en rang zoodanig beoordeeld te worden Hierin zullen wij den heer de Merode niet tegenspreken want de ondervinding van dien man is tweederlei hij kent vooreerst het in wendige van de jeugd zijner klasse, en als oud officier kent hij de tucht, of beter de dwinge landij die in het leger heerscht en diensvolgens kan hij er uit besluiten welke botsingen er daaruit zouden ontstaan. Door ondervinding ook moet hij weten dat de bevelen door onder officieren en korporalen gegeven dikwijls loom zooals bij zegt en bot zijn, doch waar is de reden te vinden die ten goede pleit om de eene klasse van menschen er ongenadig onder te doen plooien terwijl men er eene andere klasse zorg vuldig van vrijmaaktGJinnre onderofficieren dbor dié kenschetsende 'uitdrukking van den heer de Merode erg zullen gevleid zijn be twijfelen wij ook eenigzins ware het een anti militarist die dit woord loomen naar hunnen kop slingert, het ware een beleediger van onze, S o zoo dappere, vlijtige, onderofficieren, maar als het maar geldt om een stelsel te verdedigen verwenschen zijn zij zeer bevoegddaar zouden de or^ste vischwijven nog moeten aanleeren. Ook zijn wij ten vollen overtuigd, dat de heer ~*oone, ware hij nog in leven, om zijne vrien- vonden. Moet men dit staaltje der katholieke behou derspartij gelooven, dan zijn wij onbeschofte rikken, lafhertige eerroovers en lasteraars, lijkenontgravers en God weet wat al. Binst dat die katholieke persschavuiten dit schreven, zijn zonder twijfel bij hen de haren te berge gerezen en waren hunne lippen met het schuim der razenden bedekt. Onnoozele dompers 1 Waarom al die scheld woorden Waarom al dat helsch gedruisch f Waarom die gemeene houding, welke zelfs aan het minste onderpastoorken der onbeschaafdste parochie van Vlaanderland het schaamterood op de wangen zou doen verschijnen Eenvoudig omdat wij waarheid spraken omdat wij zegden en bewezen, dat de heer Boone de wonder burgemeester niet was, voor denwelken de katholieke bladen hem zoo onbe hendig wilden doen doorgaan maar dat er integendeel onder zijn burgemeesterschap vele daadzaken voorgevallen waren, welke voor de stad schadelijk mogen en moeten geuaamd wor den, zooals onder ander het verkoopen aan een spotprijs van gemeenteeigendommen, het ver zuimen van openbare werken, de tegenkanting ten opzichte van den tram naar de Leie, de overeenkomst nopens de verlichting met eene vreemde vennootschap, de netelige toestand der stadskas, 't stemmen van zware nieuwe lasten I Wij hebben ook de stoutmoedigheid gehad van den alleenheerschenden geest van den heer Boone te gewagen en de groote misdaad be dreven de vrijheidschendende policieverorde ningen te herinneren en aan te klagen, welke hij, met de med plichtigheid zijner medeleden t ait den. gemeenteraad in voege byacht. En om die eenige heethoofden op hol niet te doen gaan, zouden wij dit alles moeten ver zwegen hebben I Zoo zoo 1 Foei voor zulke verdedigers zul len alle ernstige lieden denkeu. Want, aan weerleggen van ons schrijven, heeft die razende lui niet eens gedacht 1 dat onze hoogere (?Iklasse moet beschermen 5 't Is toch ook waar, dat het moeilijk zou van eene kwellende drukking waar zij schrik vallen de waarheid, de zoo tastbare en helder- van heeft, o dan mogen zij eene kleineering, schijnende waarheid, in twijfel te doen trekken eene beleediging ondergaan onze onderofficiers, en dat de houding van die zonderlinge katho- 't zijn immers ook geen eêlmans. lieke schandaalverkondigers slechts de gegrond- De afschaffing der plaatsvervanging zoowel heid van onze meening kan bevestigen, in tijd van vrede als in oorlogstijd, arm en rijk De waarheid zullen wij steeds verdedigen, gelijk voor ransel en geweer, zoolang dit hatelijk tegen gelijk wien ook, en wij kunnen van nn soldatenspel bestaat, ziedaar wat wij, demo- af reeds verzekeren, dat de NIEUWE burge- kratcnwillen. Willen die heerkens zich niet meester, wie hij ook wezen moge, indien hij de voegen bij den troep, hewel men strekke ze ook voetstappen van den heer Boone volgt, m .t ons eens uit op de planken met een balk tot hoofd- zal af te rekenen hebben. kussen, en zoo zij er niets goeds kunnen bij Ale het de verdediging geldt der belangen, leeren men sture ze ook eens naar hooger voor der rechten en der vrijheden van het Vlaamsche een term net zooals men 't nu doet met de volk, zwichten wij niemand I Se"e5nTm tegetkeu lot1EERBIED VOOR DE DOODEN I scbaffiog van het overdrevene militarisme, om j Ware emi<,der katholieke janhagel gelijk, te komen tot een algemeenen maatschappelijaen dan £(m hel w00rdeken jcAaamte, uit het vrede. Doch dit eerste werk is het werk dier menschenklasse die er tegenwoordig onder lijdt, 't is bijzonderlijk het werk van ons oud-sol daten, die ons moeten vereenigen in dien zin die moeten bonden stichten op eigen hand tegenover deze der militaristen die ons het leger willen doen verheerlijken. R. Vanderschelden. woordenboek moeten geschrabt worden. De doening van dat volkje zou gek heeten, indien ze niet walgelijk ware Weihoe, wij allen, tegenstrevers van den heer Boone, misnoegde katholieken, demokra ten, liberalen en socialisten, toonen ons vol eerbied voor dezes stoffelijk overblijfsel I In zijn privaat leven roeren wij niet, want voor dit bijzonder bedrijf, laten wij den alleenhandel over aan zekere katholieke behoudsgezinde bladen wij schrijven enkel in gematigde woor den, te gematigd, hebben ons katholieken ver klaard, wat er al onder het burgemeesterschap Pas was de Thieltsche Burger verledene van den heer Boone is voorgevallen, en bewij- week verschenen, als reeds die oude volks- zen daardoor dat de heer Boone.de burge spreuk hare toepassing had gevonden. i meester niet was, die Thielt paste. De katholieke kranten hadden waarlijk wat a En dat katholiek uitschutsel durft ons ver- DE WAARHEID KWETST te veel op hunnen burgemeester geboft, dat ging toch over zijn hout en zoo eene vervalsching der Thieltsche geschiedenis, mochten wij geen wortel laten schieten, al ware het enkel ge- Volgens den heer de Merode zouden zij, de weest in het belang der waarheid, rijkemanszonen, slechte elementen zijn voor Bijgevolg was het ons recht en ook onze het leger, tengevolge van hunne opvoeding, plicht in den heer Boone, den pohtteken man van hun onderwijs, van hun geld, enz. Nooit 5 en den burgemeester naar waarde te schatten. zegt de heer de Merode in de toelichting die zijn i- wetsvoorstel vergezelt, zullen zij voor de onderofficieren en korporalen ondergeschikten zijn, en den steun, dien zij zullen vinden in een land waar in alles politiek steekt (zooals men eens heeft gezegd) zullen hun dikwijls doen vreezen en haten door de officieren zelf. Wat zal er van de tucht geworden die altijd de sterkte des legers is geweest, is en zal zijn, als jongelieden van hoogeren stand dan sommige hunner oversten, door de ontwikkeling welke zij door vruchtbare studiën bekomen hebben, Dit hebben wij gedaan op eene deftige wijze in zeer gematigde bewoordingen, volgens de getuigenis zelve van katholieke behoudsgezinde burgers. Verscheidene katholieken hebben ons daarover geluk gewenscht. Doch dit stond eenige losse heethoofden niet aan En als die soort van onbeschaafde men schen iets hooren, dat hen niet heel aangenaam in de ooren klinkt, dan gevoelen die Don Qui- chotteriddeis lust eenige staaltjes te geven van hunnen ellendigen geestestoestand en ook van hun gemis aan eerlijke opvoeding, wat echter er hun vermaak zullen in vinden ze belachelijk /als geen goede aanbevelrag kan gelden voor de te maken en tegen hen den loomen tegenstand 1 scholen, waar zij eenige dozijnen broeken op de der overheid zullen verwekken. S banken versleten hebben. In het verwijten en wijten en uitschelden voor lijkenontgravers I juist lijk de dief, die, op heeterdaad betrapt zijnde, zich de voeten afloopt om te ontvluch ten, immer roepende Houdt den dief I denkende op die wijze voor een treffelijk per soon door te gaan en zoo dan zijne straf te ontsnappen. Wij drukken den vurigen wensch uit, nooit zoo eene soort van guiten onder onze aanhan gers te tellen. Eerbied voor de dooden 1 huilt dat katholiek goedje en hunne vingers zijn niet verbrand bij het neerschrijven van dezen kreet. Maar wie gedroeg zich hier als schurkenras ter gelegenheid der begraving van den heer Francq Katholieken. Wie heeft de gewoonte nooit het lijk van gelijk welken afgestorvene te groeten Katho lieken. Wie scheldt eerlijke overledenen uit voor honden Katholieken. Wie durft schrijven dat de honderdduizende slachtoffers van Italien het voorwerp geweest

Het Recht | 1909 | | pagina 1