Partij-ilergaderingen JAN VLEMINX Christene Volkspartij PARTIJ-CONGRES O te Wevelghem GEEN BETER BOEKJE Het voorstel Snoy Strijdpenning Tweevoudige moord te Ingelmunster. Antwerpsche Kempen Het CONGRES is yastgesteld op Zondag 14 Februari om 2 1/2 ure, in het lokaal der Democraten, te Denderleeuw. dagorde Inrichting der partij. Het bureel zal samengesteld zijn als volgt: de heeren B. Minnebo, E. H. Fonteyne, Daens, Stoumon, Boriau, Weekers, Van den Brucle, Gillaert Roosens en Robiéfoid. Verders zullen alle gekende partij gangers toegelaten worden. Namens het Inrichtingscomiteit De Schrijver, Victor Bocqué. Zondag 7 Februari OM 4 i/a URE NAMIDDAG IN DE COÖPERATIEF GENT Dinsdag 9 Februari, vergadering van het comiteit. Dagorde Maatregelen voor den Arrondissementsbond, Wij doen een vurigen oproep tot de vrien den. Allen hebben beloofd minstens een nieuw lid mede te brengen wij moeten allen ons woord houden. Talrijk, zeer talrijk moeten wij opkomen. Dit geeft moed en vertrouwen. We moeten minstens met 50 aanwezig zijn en onze bond moet minstens 100 leden tellen. Om iedereen toe te laten aanwezig te zijn, hebben wij besloten de vergadering 's namid dags te houden om a 112 ure. Dus eersten Zondag van Maart, vergadering van den arrondissementsbond te Gent, in het Hotel de Russie aan de statie. MEENEN Vergadering voor de Propagandisten op Zondag 14 Februari, om 3 ure namiddag, bij Favoreel, Schanstraat, Barakken. Alleman op post. Opletten I wij beginnen juist om 9 ure. Dagorde: 1. Toestand der kas. 2, Kiezing van een nieuw bestuur. 3. Andere belang rijke punten. Het Bestuur. Deerlijk Op eersten Zondag van Februari, onmidde- lijk na de Mis van 71/2 ure, dringende bijeen komst voor al de ingeschrevene leden van de vakvereeniging, bij Henri Caveye. Er zijn zeer gewichtige mededeelingen te doen en besluiten te nemen, waartoe aller tegenwoordigheid wordt vereischt. Wij verhopen dus dat niemand zal ontbreken, Het Bestuur. Op Zondag 21 Februari, om 5 ure namiddag vergadering voor den propagandakring bij Henri Caveye, in Prins Boudewijnop de plaats. Dagorde 1Aanduiding van drie afgeveer- digden voor den arrondissementsbond. 2. De propaganda in het omliggende. Het Bestuur. Christen Volksbond van Brugge Om reden van allerhande beletsels, heeft de maande'iijksche vergadering van Januari geen plaats kunnen hebben en zal de eerstkomende bijeenkomst op eersten Zondag van Februari placxto hebben, om 8 ure 's avonds in 't Volks huis, Garenmarkt. Dagorde Bespreking over onze democra tische instellingen, zooals de Ziekenbond, de Koolbond, Spaarafdeeling Volksbibliotheek, Propagandaclub, enz. Aan de voorzitters van ieder der democra tische instellingen wordt vriendelijk gevraagd tegen dien datum een verslag hunner afdeeling op te maken. De lidkaarten voor 1909 zullen in deze ver gadering ook overhandigd worden. Het bestuur verhoopt dat de leden zullen talrijk opkomen naar deze belangrijke vergade ring. Het Bestuur. Jonge Wacht van Brugge Alle Zaterdagen, van 9 tot 10 ure, ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle Zondagen van 11 i[2 tot 12 i{2 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. Zondag, om 10 ure 's morgens HerhaliDg voor de Trompettersclub. Demooratische Ziekenbond, Maatschappij van Onderlingen Bijstand Zondag 7 Februari, om 3 ure stipt, jaarlijk- sche algemeene vergadering in de herberg De IJsput, buiten de Kruispoort, op boete van 5o centiemen. Dagorde Jaarlijksche rekening en aller hande mededeelingen. Beveren-Desselghem De vrienden die wekelijks het blad begeeren kunnen het bekomen bij Odiel Verstraete, van den Zaterdag morgen en den Zondag te Des- selghem na de 2e mis. De vrienden van Des- selghem die naar de 2e mis niet kunnen komen en wekelijks het blad begeeren kunnen den verkooper eene plaats aanwijzen waar hij het ter hunner beschikking kan leggen. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. over de aanstelling eener commissie voor de leger hervorming Wij geven hier deze uitslag van de stemming in de verschillende afdeelingan der Kamers. 1e Afdeeling. Verworpen met 14 stemmen tegen 5. Verslaggever M. Bertrand. 2t Afdeeling. Aangenomen met i5 stem men tegen 9 en 1 onthouding. 3e Afdeeling. Aangenomen met 9 stern en tegen 7. Keeling. Verworpen met 13 stemmen :gea 8. Verslaggever M. Hymans. 5e Afdeeling. Aangenomen met 10 stem men tegen 7 en 1 onthouding, Verslaggever M. du Bus de Warneffe. 6C Afdeeling. Verworpen met 12 stemmen tegen 8. Er waren in de afdeelingen 55 stemmen voor en 62 tegen. BELANGRIJK ONTWERP Bij den aanvang der zitting van heden heeft generaal Hellebaut, minister van Oorlog, een wetsontwerp neergelegd waarbij dadelijk een crediet van negen millioen wordt uitgetrokken voor de bewapening der Antwerpsche forten. MEENEN, Van 3 pokketooten, o.35 fr. Een lied gezongen dcor Edm. V. bij Favo reel, i.5o fr. De vrienden worden verzocht goed op te komen naar de vergadering om 3 uren namid dag. o.5o. De smid Jan De Laere, 45 jaar, en zijne meid Romanie De Smet werden Maandag avond vermoord. De misdaad werd Dinsdag morgen ontdekt. Jan De Laere werkte met verscheidene gasten. Men vertelde dat hij geld bezat. Sinds de dood zijner moeder woonde hij alleen met hunne 33jarige meid R. van St-Baafs Vijve. De ongelukkigen werden doodgeslagen met ijzeren staven. Jan moet zijn getroffen gewor den terwijl hij met een lantaarn in de smidse kwam kijken. Wat tot de misdaad aanlei ding gaf, weet men nog niet. Toen Jan De Laere geslagen werd door den of de moordenaars, slaakte hij een kreet ge- Voord door de meid en ook door Constant De Laere, zijn broer die naast hem woont de andere broer, Henri, woont aan den anderen kant. Constant dacht dat de kreet kwam uit het huis van zijn broer Henri en liep daar heen om te weten wat gebeurde. Daar is niets, zei deze, en ik, ik heb niets gehoord. Ik wel, hernam Constant. Duidelijk hoor de ik smartkreten, geslaakt door een man. Beide broers gingen buiten. Niets ongewoons ziende, dachten zij er niet aan en ieder ging naar huis. 't Was toen 8 uren 35. Dinsdag met Lichtmis werkte men niet. Een der werkers van Jan ging voorbij de smidse en zag rond 7 uren de luiken nog toe. Hij dacht dat zijn baas wat lang uitgebleven was, en Constant en Henri De Laere dit eveneens ziende werden ongerust. Zij stampten de deur in en zagen toen een vreeselijk schouwspel. Hun broer, Jan, lag dood ten gronde, in een bloedplas. De veldwachter werd bijgehaald en onder zocht dadelijk het huis. Nabij de keukendeur vond hij 't lijk der meid. Dan ging de veldwachter naar boven waar de brandkast stond. Er naast eenige voorwer pen en op 't hout sporen van geweld. De moor denaar had het slot niet kunnen openbreken, en dus ook niets kunnen stelen. De gebroeders De Laere en een 33jarige neef, die 't huis van zijn oom had verlaten kort voor de misdaad, werden door 't parket onder vraagd, doch deze ondervraging leverde geen nieuws op. De meid, Romanie De Smet, is 33 jaar oud. ZooaL i meester werd ze met een zwaar ijzeren voorwerp op 't hoofd geslagen. Maandag avond, rond 9 en half uren, heeft een treinoverste licht gezien in 't huis der mis daan, op het verdiep. Turnhout. Op Zondag, 7 Februari a. s. zal in de ruime zaal De Spiegel alhier, een groot liefdadigheidsfeest gegeven worden, ten voordeele der schamele armen van Turnhout, medewerking van het muziekkorps der Konink lijke Nederlandsch fabriek van muziekinstru menten (J. H. Kessch, Tilburg), alsook e heeren H. De Vogelaere en Forton, tenor, zangers der Kunstconcerten te Brussel, en den heer H. Rutten, pianogeleider. Heerlijk pro gramma. Aan de kunstliefhebbers en de edel moedige zielen warm aanbevolen. Gheel. Zaturdag werd door de rechtbank van Turnhout, met gesloten deuren, de erge zaak van Gheel behandeld. De daarin betrokken geneesheer werd veroordeeld tot 2 jaar gevange nis, het meisje tot 8 maanden en de vader tot een jaar gevangenis. Baelen op Neeth. Verleden Zaturdag werd insgelijks behandeld het wildstroopers- drama alhier in den loop des jaars voorgevallen. Twee stroopers werden betrapt door den 7ojarigen jachtwachter Pauwels. Twee per sonen werden aangehouden Frans C. en Al- bert E. beiden van Burg Leopold. Na eene lange beraadslaging werden beiden betichten vrijgesproken voor jachtmisdrijf. C... daaren tegen werd veroordeeld tot x maand gevang, voor slagen aan den gendarm Dierchx toege bracht. Eene droevige bijzonderheid is deze, dat tijdens de voorloopige gevangenis, de moeder van den eersten betichte overleden is. Rethy. Tijdens de laatste gemeente ker mis alhier, den 14 Juli, was er 's avonds twist ontstaan tusschen twee personen. Er werd ge vochten en van weerszijden goed getroefd. Zekere Janssens, die eenoog is, werd aan het goede oog zoo erg gekwetst, dat men hem voor verpleging, naar een apotheker van Antwerpen bracht, doch dit baatte niet. Hij heeft ook het gebruik van zijn ander oog verloren, zoodat hij nu totaal blind is. Karei B. in deze zaak be trokken, is voor de rechtbank verschenen die den betichte B. veroordeelde tot i5 dagen ge vangenis en 2000 fr. schadevergoeding aan de burgerlijke partij. Weelde. De zaak van het wildstroopers drama te Weelde werd alsdan door de rechtbank behandeld. De betichte Keiler is beschuldig van jachtmisdrijf, gewapenden opstand en slagen aan de gendarmen toegebracht, die eene ziekte veroorzaakt hebben. De tweede betichte Bole wordt enkel vervolgd voor jachtmisdrijf. De beide betichten worden beiden veroor deeld voor jachtmisdrijf, tot 2 maanden gevang en 400 fr. boete. Keiler word vrijgesproken voor opstand, maar hij wordt voor slagen, die eene ziekte veroorzaakt hebben, tot eene gevangen zitting van 9 maanden en 10c fr. boete. 29 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. De ontvangst was eenvoudig doch hertelij k, zooals ze ge woonlijk is in onze vlaamsche pastorijen. De burgemeester zette zich op de plaats voor hem open gehouden Van Boschvoorde had reeds eene flesch ontstopt en de glazen vol geschonken. Eens geproefd en dan eens geklapt. Tot groote verwonde ring van den burgemeester repte geen een der priesters een woord nopens de meeting of de politiek't was nogthans daarom dat men eens samen kwam doch geen enkel geestelijke wilde de eerste de kwestie aanraken die eenige minuten te voren aan leiding had gegeven tot hevige woorden. De burgemeester begon er eindelijk zelf van. Buiten Jan Vleminx en Victor De Wilde was er bijkans niemand geweest te Houthem doch er werd reeds veel van de meeting gesproken. Dezen morgen hadden Pastoor Daens en De Backer wederom meeting gehouden te Weldert waar 't ker mis was na 't jaargetijde er was eene schromelijke massa volk geweest. Hij was daar een zieke weest bezoeken, hij had het volk gezien, de begeestering was kolossaal geweest. De drij priesters luisterden aandachtig, zagen met de oogen half neergeslagen voor zich. De woorden van den burgemeester maakten geenen aangenamen indruk op den pastoor noch op Van Boschvoorde zij lieten het echter niet te veel blijken. Wouters scheen meer belang te stellen in 't geen de burgemeester vertelde. Weet ge reeds 't laatste nieuws zegde de burgemeester eindelijk en hij bezag de drie priesters op een wijze die klaar liet raden dat hij iets belangrijks wist. De drie priesters keken nieuwsgierig op en alle drij antwoordden ontkennend. Binnen veertien dagen is 't meeting op Volxem. Op Volxem riepen alle drij. Ja hier op Volxem, hernam de burgemeester. Groot, hevige gramschap was op 't gelaat van den pastoor en van Van Boschvoorde te lezen. En waar vroegen alle twee op 't hof van de weduwe Vleminx Neen, in eene herberg Dat zullen we zien, sprak Van Boschvoorde. Wie op onze brave parochie is er zoo slecht om dat toe te laten sprak de j>astoor. 't Schijnt dat de baas van den Witten Leeuw gisteren avond zijn lokaal aan Jan Vleminx heeft toegestaan. (i Ha, zegde Van Boschvoorde die goed de parochie kende 'k geloof het. De baas is een oud liberaal. Hij gaat maar naar de kerk uit oogverblinding en hij laat dansen in zijn huis. Gisteren avond, ging de burgemeester voort, zijn Jan Vleminx en Victor De Wildt^B^geweest. Zij hebben er van de meeting van Houthem gesprokén en zelve ook al wat meeting gegeven. De baas heeft gezegd dat hij seffens zijn lokaal voor eene meeting zou durven toestaan, men heeft hem op zijn woord genomen en 't werd onmiddelijk beslist voor binnen de veertien dagen. Er volgden eenige oogenblikken stilte. Zou er veel volk naartoe gaan vroeg de pastoor. Mogelijks ja. antwoordde de burgemeester, 't Is iets nieuws en 't volk is nieuwsgierig. Ja, zegde Van Boschvoorde dubbend, ge zoudt kunnen gelijk hebben doch in alle geval we zullen zien vervolgde hij de lippen bitsig tegen elkander nijpend. Zouden er hier reeds demokraten zijn vroeg de pastoor, a Weinig, zeer weinig, meende Van Boschvoorde. «Ja weinig, antwoordde de burgemeester, doch er valt op te passen, Jan Vleminx is gaarne gezien en Victor De Wilde is goed ter tile. 't Gesprek rolde langzaam voorts ieder woord scheen eenige sekonden goed overdacht. Wie denkt ge zoo al, burgemeester, vroeg de pastoor met belangstelling. We hebben vooreerst de misnoegden, lijk of er overal zijn. «Ja een herbergier geboet voor te spelen of dansen zei Van Boschvoorde. Ja, ging de burgemeester voort, of een boer die slechte zaken doet enz. We hebben dan ook franschmans. En de burgerij van 't dorp, vroeg de pastoor wat dunkt uf De handelaars, de welstellende burgerij, wat dunkt u Van die is niets te vreezen, meende Van Boschvoorde. En van de boeren ook niet. Zij hebben werkvolk, de demokraten spreken te veel van 't werkvolk volgens hun goesting. 't Is waar, antwoordde de burgemeester, doch Jan Vleminx telt veel vrienden onder de boeren en vooral onder de boeren zoons. Vergeet niet dat er te Van Utenhovens veel kinderen zijn, ze hebben al hun kameraden en.. En Jan Vleminx schikt met de dochter te trouwen, ver volgde Van Boschvoorde. Dat is nogthans iets anders de ouders vooral de moeder zullen misschien zoo licht niet toe stemmen.» Van Boschvoorde scheen volkomen op de hoogte te zijn van deze zaak. «We hebben dan ook nog, en hier aarzelde de burgemeester een weinig, hier en daar een oud liberaal. De burgemeester dorst niet opkijken. Hij zelf was een oud liberaal; doch na 1884, ziende hoe diep de liberalen waren ge vallen, was hij allengskens katholiek geworden. Hij had talrijke kinderen te plaatsen. Wat meer is, gaarne zou hij burgemeester van Volxem geworden zijn en als liberaal was dit niet mogelijk. De omwentelingen en de gewelddaden der socialisten in 't Walenland kwamen hem wel te pas. Al wie voor orde en vaderland was kon niets anders dan zich rond het katholiek vaandel scharen, 't Socialistisch gevaar gaf hem de gelegenheid een reden te vinden voor eene onbeschaamde kazakkeerderij Daar hij rijk was en nog al invloed genoot op de gemeente werd hij met open armen door de priesters ontvangen en eene oude katholieke familie werd op zij geschoven om zijn baatzucht te voldoen en hij werd burgemeester. Sommige dezer zullen ook mede doen, knikte Van Bosch voorde, uit haat voor hun oude vijanden. Doch al te samen ge nomen geloof ik niet dat het getal democraten groot zal zijn. Eigentlijk personen van invloed zullen zij onder hun vaandel niet werven. Wie weet zei de burgemeester nadenkend, men kan soms bedrogen zijn. Zou er een goede burger te vinden zijn die als demokraat zou durven opkomen vroeg de pastoor zienlijk ongerust. Opkomen, opkomen, dat juist niet, maar zoo in 't geheim mededoen, onderduims. Allons zeg het maar lijk 't is valschelijk, schijnheiliglijk, sprak de pastoor. Ja, zoo, alzoo. Wien bedoelt ge vroegen Van Bosch voorde en de pastoor te gelijk. Zij konden niet denken wie dit mocht zijn.

Het Recht | 1909 | | pagina 3