Th.ielt GEDENKPLAAT te Zeebrugge WAEREGEM. staan met den toon van eigenwaan, waarmee zij spreken en schrijven. Alleen mocht echter Dr D.elany niet blijven. Al de Jezuïeten moeten mee den Calvarieberg op. Hoort de veroor deeling van colonel Maurice Moore, die in Hooger Leven wordt voorgesteld de volgende woorden uitgalmendDe Jezuïeten zijn een cosmopolitisch gezel schap, dat ijvert voor het katholiek geloof zonder aanzien der nationali teit. Ongetwijfeld, zoomin als andere geestelijke ordenzoomin als de Roomsch Katholieke Kerk zelf, is de Jezuïeten orde uitsluitend bestemd voor één provincie, of één land. Zij gevoelt den drang, waarvan reeds de H. Augusti- nus sprak den drang der liefde, die de grenzen harer werkzaamheid steeds verder wil uitzetten dilatentur spatia charitatis. Maar het is geenszins waar, dat die geest der liefde, die katholieke geest, of van de Jezuïeten zei ven, of van anderen het offer vraagt van hun nationaliteits-gevoel. Kinderen van één gezelschap blijven zij, in alle landen, de zonen van bun afzonderlijk vader land, met de plichten en de rechten daaraan verbonden. En waar men die mocht krenken, zullen ook zij het fier verzet laten hooren Wij zijn zonen van den lande Civis Romanus sum. Sommige lieden van de Gaelic League beelden zich in, zoo meent Mgr Clancy, dat Ierland lijdende is aan een aanval van Anglomanie, en daarom willen zij het bull-dosen met geweld medicijnen ter genezing inpom pen zooals de Amerikanen doen met zieke runderen maar zelf handelen zij alsof ze geslagen waren met razernij in den vorm van Anglophobie Het Episcopaat heelt dan ook niet geluisterd naar de bedreigingen van die lieden. Daar pas brachten ons de Engelsche nieuwsbladen het besluit van de Iersche bisschoppen aangaande het hier bespro ken onderwerp. Het is te lang om het nu hier mee te deelen dat kan, zoo men begeert, de volgende week ge schieden. In alle geval het luidt ont kennend Wij zien uit, zoo zeggen de bisschoppen, naar den dag, dat de Iersche taal wederom overal in het land zal gesproken worden... Nu is het te hopen dat daarmee de bedreigingen zullen ophouden en de opgestoken vuisten zullen neergaan, opdat de nieuwe Universiteit niet wederom worde voor het Iersche volk een ijdele gunst. J. Van Mierlo Sr, S. J. NIEUWE LASTEN Heel zonderling mag het heeten, maar toch is het waar, dat de Gazette van Thielt het leggen van nieuwe lasten door het katholiek gemeentebestuur niet afloochent, en zelfs niet langer verzwijgt. Die lasten zijn sinds verscheidene maanden gestemd, en dit was tcch wel een bijzonder nieuws, alles behalve aangenaam, 't is waar maar juist om dien reden nog gewichtiger voor hare lezers. Wij hebben dezen katholieken koeke, be streden en bekampt, zooveel het in onze macht lag. Ophefmakende plakbrieven werden op alle hoeken der straten uitgehangen, en de tolk der katholieke partij bleef zoo stom als een visch. De Gazette wist waarom de laatste daadzaak van den heer Boones bestuur, kon niet ver dedigd worden I Doch langer zwijgen was niet meer mogelijk; de lastenbefalers zullen binnen enkele weken hunne lastenbricven ontvangen en dan zullen boeren en r.eringdoeners kunnen bestatigen hoe de katho'ieke gemeenteraadsleden, door hen gekozen, aan hen gedacht hebben en welke belooning zij voor hen voorbehouden hebben. De Gazette tracht die lasten, door de katho lieke raadshecren, erinbegrepen haar hoofd opsteller, gestemd, te veischoonen. En om dit doel te bereiken, komt zij op den voorgrond met tweederlei reden. Als eene jonge lieflijke deerne eene pert uitmeet, en deswegens door hare ouders bekeven wordt, zal zij nog al dik wijls zich verontschuldigen met te zeggen Vader en moeder, wees zou goed mij vergiffe nis te schenken het is de eerste maal mijns levens, en 't en zal niet meer gebeuren, i Zoo ook handelt de Gazette van Thielt. Lastenbetalers, roept zij de Thieltenaars toe, ge moet het de katholieken vergeven, welke die lasten op u hebben gelegd 't is toch in de laatste 20 jaar maar de eerste maal, dat er n buiten een taks op de nieuwe herbergen, en nieuwe gemeentelijke lasten gelegd worden. De Gazette vergeet er bij te voegen, dat dit niet belet heeft, dat het inkomen der stad, wegens lasten van allerleien aard, nogthans tamelijk is toegenomen. Het gemeentefonds is aangegroeid. Hondeide nieuwe huizen rezen uit den grond en brengen lasten op. Meer namen zijn opgeschreven in de abonne- mentsrol en andere zijn opgeslagen. En daar de stad voor 20 jaar nog geene tien duizend inwoners telde, en er nu bij de 12 duizend zijn, zoo denken wij dat onze stad in eene hoogere reeks aangebracht staat, en dat bijgevolg de lasten en opcentiemen insgelijks een hooger cijfer bereiken als vroeger. Wij vinden dat het fransche spreekwoord qui s'excuse, s'accuse (Wie zich veront schuldigt, bekent zijne plichtigheid) hier hare toepassing vindt. Overigens, eenieder weet, dat met pateel stukken men niet veel kan verrichten lasten moéten er noodzakelijk bestaan en wil men morgen nieuwe lasten leggen, daar zullen wij niet t gen opkomen, aan eene dubbele voor waarde, 't is dat $ij eerst en vooral de\e tref fen, die kunnen betalen en ten tweede, dat \ij gerechtveerdigd worden, bij voorbeeld door eene leening, aangegaan met het doel, eene reeks gekende, nuttige en wel bestudeerde openbare werken ten uitvoer te brengen. Doch daarop kunnen de huidige nieuwe lasten, door de katholieken gestemd, c'e minste aanspraak niet maken. De Gazette van Thielt heeft schoon op te sommen al wat er gedaan werd haar schrijven zelf bevestigt dat het katholiek gemeentebestuur de openbare werken verzuimde, en dit zullen wij in ons volge- artikel bewijzen. Tooneelnieuws Puik en heerlijk, voorwaar, mag de vertoo ning heeten ons verleden Zondag door het Roosje Gheblayt in 't Wilde geschonken. De ruime zaal en de gaanderijen van den Schouwburg zaten proppensvol en aan geest drift heeft het niet ontbroken. De heeren Verschoore, Catry en Claeys houden zich aan het haar. Zij blijven voorts de tooneelkunst beoefenen op eene wijze die echte tooneelspelers van beroep jaloersch zou maken. De heer Wattyn is verscheidene sporten hooger geklommen. Zijne rol was tamelijk zwaar en voor een jaar hadde hij er nog niet mogen aan denken deze te vervullen. Hij heeft zich heer lijk uit den slag getrokken nog eenige jaren vlijtige, ernstige en neerstige oefening, en hij zal bij de beste mogen gerangschikt worden. De jonge juffer Vandiedonckt verdient aller lof. Daar kan iets uitgroeien dat wonderbaar is. In de mindere rollen zijn de heeren Declercq, Decroix, Vinckier en Bardoel niet ten achter gebleven om aan gansch het stuk eenen goeden zeer goeden samenhang te verschaffen. Mevrouwen Berodes en Gilbert (deze laatste ia vervanging van mevrouw Daenens, die op het laatste oogenblik belet was) hebben vol komen aan de verwachting van het talrijk en kunstminnend publiek beantwoord - Ea nu drukken wij de hoop uit, dat onze aloude Thieltsche Rederijkerskamer ons toe komende tooneeljaar iets puik zal aanbieden. Zij beschikt over eene schaar allerbeste tooneel spelers, speelsters e kinderen. Zij behoeft maar te willen om telkenmale volk te moeten weigeren De miskenning van Baron de Maere door 't gemeentebestuur, in het weg laten van zijnen naam op de gedenk plaat welke te Zeebrugge zal geplaatst worden, heeft de tongen der Brugge lingen los gemaakt. Het artikel van 't Vrije Woord van Zondag, dat door duizenden Brugge- lingen werd gelezen, verwierf een ongehoorden bijval en alle dankbare Bruggelingen waren het eens om te bekennen dat het stedelijk bestuur een grooten misstap had begaan en dat de miskenning van Baron de Maere moest hersteld worden. Alle mogelijke pogingen werden door het collegie aangewend om de zaak te verduisteren en te verzwijgen. Na eenige gemeenteraadsleden die had den willen M. Minnebo ondersteunen in den gemeenteraad het slot op den mond te hebben gezet, bebben zij nu verbod gegeven aan hunne plaatselijke politieke en onpartijdige bladen over de zaak te schrijven. (Waar is nu die onafhankelijkheid van Burgerwelzijn en 't Handelsblad die vroeger de Maere lof en eere toezwaaiden en denkmalen en standbeelden voor hem voegen Enkel de Palrie officieële moniteur van 't schepencollegie, roert de zaak aan. Dit blad immers zal de ruchtbaar heid niet ver drijven, want zij blijft ver van 't volk, dat van die schandige mis kenning van denweldoener van Brugge, niets mag weten. En om den misstap te verrechtveerdigen en te verschoonen komt de Patrie voor den dag met de huldebetooging van 1907 op 't graf van Baron de Maere en drukt de redevoe ring door burgemeester Visart, ter dier gelegenheid afgelezen. Omdat men daar op dit graf hulde bracht aan hem die men in zijn leven reeds miskend had, was er geen de minste reden om hem later opnieuw te miskennen met hem onweerdig te achten aan 't nageslacht te laten kennen als de man die Brugge wilde herop- beuren door eene Zeehaven, en door aanhoudendheid en werkzaamheid erin gelukte. Wat zou men zeggen van een kind dat eens zijn vader liefhad en dankbaar was om de groote diensten door hem bewezen, en dan later, uit jaloezie of vrijwillige miskenning, hem niet meer weerdig achtte hem als vader te erken nen. Dat het een ondankbaar kind is, niet waar Ehwel zoo handelt het stedelijk bestuur va:i Biugge. Op het graf van M. de Maere, sprak burgemeester A. Visart, gedurende de inhuldigingsfeesten eene lofrede uit, waarin wij onder andere, de volgende zinsneden in vinden Hij die er de Held van is, heeft recht aan al onze hulde. Wat geluk indien hij de verwe zenlijking zou gezien hebben van zijn gedacht, dat zijn leven bezig hield. 't Is M. de Maere die ons dit punt aangeduid heeft, het eenigste waar eene diepe haven kon gebouwd worden. Het grootsche werk dat heden uitgevoerd is, is dus de verwezent- lijking van 't geniaal gedacht van M. de Maere. Brugge-Zeehaven zou een schoone droom gebleven zijn, eene ijdele hoop, indien M. de Maere daar niet geweest was, om er de voorstaan der en dè verdediger van te zijn. Hij was tweemaal de oorsprong cn de Vader van Brugge-Zeehaven. En zoo voorts. En nogthans, nu 2 jaar later, mag zijn naam daar niet aangewezen worden op de haven te Zeebrugge, als de ont werper en onvermoeibare kamper van Brugge-Zeehaven Kan men ondankbaarder te werke gaan dan op zulke wijze eenen zoo verdienstelijken man te miskennen en te willen in den vergeethoek schuiven, opdat andere de kroon van zijn werk zouden kunnen op hun hoofd gezet worden Ja, indien men de redevoering van burgemeester Visau afgelezen in 1907, op 't graf van Zaliger Baron de Maere, aan 't volk ter lezing gaf en dat het dan moest hooren dat het zelfde stedelijk bestuur den naam van dien man weg laat op de gedenkplaat aan die haven een algemeene kreet van verontweerdi- ging zou oprijzen en het volk zou geen harde woorden genoeg hebben voor de ondankbaren. Doch, nog altoos kan die misstap hersteld worden, en wij verzekeren dat de zaak nog meer dan eens op de dag orde van den gemeenteraad zal ge bracht worden, tot dat er eindelijk aan de plicht van dankbaarheid zal gevolg gegeven zijn door eene gedenkplaat aan de Maere den vader van Brugge-Zee haven. Een dankbare Bruggeling. BRUGGE Verslag over den toestand der Brugsche Afdeellngen Zondag hield de Christea Volksbond eene zeer nuttige en belangrijke vergadering in ons lokaal het Volkshuis Garenmarkt. Een kort overzicht over de werking van den bond werd gedaan door de voorzitter. Hij sprak bijzonderlijk over de vaste inrichting en de voordeelen welke de Volksbond in het ver- loopen jaar bewezen heeft. De inkomsten en uitgaven van het verloopen jaar werden bekend gemaakt en vervolgens 2 afgeveerdigden aangeduid om de afdeelingen van Brugge te vertegenwoordigen op 't Partij congres dat op Zondag 14 Februari te Dender leeuw zal gehouden worden. Daarna werden de ledenkaarten voor 't jaar 1909 aan de leden besteld. Vervolgens werd verslag gegeven over den toestand van den Democratischen Ziekenbond, onze maatschappij van onderlingen bijstand, gesticht den 3 April 1897 en die thans 101 leden telt. De inkomsten beliepen in 1908 tot 645.49 frauk en in uitgaven tot 490.65 fr. Het bezit van den bond op 3i December laatst, bedroeg 2i52.8ofr. er is een vooruitgang op het ver loopen jaar, van 154,84 fr. De ondersteuningen van Staat en Provincie beliepen tot 54 ff Den toestand van deze afdeeling is zeer bloeiend en zij bewijst aan hare leden veel dieDSten- Dan gaf de voorzitter van de Spaarmaat- schappij verslag over de werking dezer afdee ling. Hij meldde dat er dezen winter aan de i5o leden n5 duist kilo kolen werden ge leverd aan 1,15 fr. de 5o kilo. Aan eenige leden werden ook aardappelen besteld. De stortingen der leden beliepen tot 2664.68 fraDk. Er is een overschot op de inkomsten en uitgaven van 3,14 fr. 't Vorig jaar weiden 58 duist kilo kolen ge leverd dus is het zakencijfer verdubbeld. Met Maart begint men opnieuw te sparen en wij kunnen de partijgenooten niet genoeg aan wakkeren van deze nuttige instelling deel te maken. Na deze verheugende mededeelingen nam de verslaggever der Jonge Wacht en Propaganda- club het woord en vermelde de bijzonderste werkzaamheden der onvermoeibare jongelings- kring. Ziehier eenige voorname punten uit dit merkweerdig en nauwkeurig verslag In 4 maanden verzamelden zij meer dan 200 fr. voor den strijdpsnning alle maande werden door de Jonge Wacht, 10 duist strijd bladen, onder den titel van De Democraat, in het arrondissement uitgedeeld; 10 duizend nummers van het propagandablad De Bloedwet werden in het Vlaamsche land uitgedeeld ver- schillige meetingen werden in de omliggende gemeenten van Brugge gegeven, enz. Onder het bestuur van den Volksbond en onder de leiding van de Jonge Wacht, is er in het Volkshuis eene kostelooze boekenzaal inge richt, waar een óootal boeken van allen aard tc bekomen zijn den Zondag van 11 1/2 tot 1 ure. Ingang vrij en kosteloos. Eene andere groep, deze van de Trompet- tersclub komt weer in volle leven en onder de leiding van den wakkeren leermeester worden wekelijksche oefeningen gehouden die zeer wel bijgewoond worden. De toestand onzer afdeelingen is dus onder alle oogpunt genomen, zeer bevredigend. Wij houden eraan dit verslag te drukkeu, om de vrienden gerust te stellen die zouden door onze tegenstrevers wijs gemaakt worden dat onze instellingen in ijver en werkzaamheid vermin deren. Het bovenstaande verslag is het bewijs van het tegenovergestelde. Partijgenooten aan het werk voor den vooruitgang der volksgezinde gedachten. De Verslaggever, Bern. Minnebo. Sedert Mr Plancquaert met eenige zijner vrienden hier eenige keeren op Waeregem is geweest en Het Recht regelmatig eiken zondag na de misse wordt verkocht, is er blijkbaar alreeds eene gansche verandering, eene geheele omkeering ontstaan in Waeregem. Verschei dene malen is er in Het Recht alreeds gehan deld geweest over den toestand der werkende klasse over de schandelijke uitbuiting der werk lieden door de fabriekanten die op den buiten meer dan in de steden vrijen teugel heeft daar de werklieden in Waeregem nog in de grootste onverschilligheid verkeeren en volstrekt onver - eenigd zijn. De fabriekanten maken daarvan gebruik om zoovele mogelijk kleine loonen te betalen, om vele uren per dag te doen werken zoodanig dat de menschen bijkans geen tijd hebben om een boterham te eten, om kinderen en vrouwen in hunne fabrieken op te nemen die het werk der mannen verrichten tegen een be- spottelijken loon enz... ineen woord om alle meoschelijkheid en wetten te overschreiden ten bate hunner fortuin. Welnu, zoolang er hier op Waeregem geen blad verscheen dat het volk kwam spreken over zijnen teestand dat de menschen kwam voor oogen leggen hoe zij de speelbal zijn der rijke werkgevers was er niet één katholiek van Waeregem die zich bekommerde om het lot der werkenden menigte dat kon hem weinig schelen dat de menschen zich dood beulden en huisge zin honger en koude leed, zij zouden toch wel voor de katholieke partij blijven stemmen heb ben want die menschen wisten van niets beters. Maar nu dat zij meenden dat wij, demokraten, het volk van Waeregem zouden komen spreken hebben over de verceniging dat wij de werk- menschen zouden doen inzien hebben dat zij alleenstaande, niets vermogen tegen de veree- nigde fabriekanten, nu komen zij, katholieken, ook uit hunne schelp gekropen uit vrees dat al het volk naar de kristene demokra'cen zou over- geloopen hebben. Verleden zondag zijn twee mannen van Gent hier het woord komen voeren voor het syndi- kaat der kristene textielbewerkers. Zij spraken juist over de noodzakelijkheid der vakvereeni- ging als de kristene demokraten het doen, zoodanig dat de menschen die daarover niet zijn ingelicht zouden denken dat het demokraten zijn der vrije kristene volkspartij. Hoe jammer dat die mannen niet vrij zijn, dat zij den moed niet hebben zich los te rukken uit de klauwen der rijke katholieke opperbazen dat zij voort durend willen blijven leven onder het gezag, onder den invloed, onder den dwang van de katholieke rijkemenschenpartij en dus ook de werkmenschen die zich bij hun aansluiten er rechtstreeks aan verbinden. Terstond kan men daar ook de overtuiging van opdoen hier in Waeregem al wat maar katholiek is verzet zich da ir weinig tegen de geestelijkheid heb ben zij niet op den nek omdat deze weten dat zulks het eenige middel is om het volk nog eenigen tijd gedeeltelijk voor de rijke katholieke partij te blijven behouden. Van den eersten oogenblik krijgen die man nen eene der schoonste zalen van Waeregem, terwijl de vrije demokraten, die zich van de slavernij der rijke menschen hebben vrij ge maakt, moeten zoeken weken op weken, maan den op maanden vooraleer een herberg te vin den die ons in zijne herberg durft laten komen spreken. In alle geval het volk moet zich vereenigen, alleen staande zal het meer en meer worden uitgebuit en in armoede en slavernij vervallen. Binnen kort zullen de demokraten met Mr Plancquaert voor het volk van Waeregem eene meeting komen geven over de noodzakelijkheid der vereeniging, en daar benevens het verschil doen uitschijnen dat bestaat tusschen de ver schillende vakvereenigingen. R. V.

Het Recht | 1909 | | pagina 2