Partij-Vergaderingen JAN VLEM1NX DESSELGEM DEERLIJK Gedenkt den Strijdpenning Antwerpsche Kempen Schandelijke houding r vlasbazen tegenover de werklieden Op het einde van verleden zomer gaven de demokraten alhier eene nieeting over de vak- vereenigingen der vlasbewerkers. Er waren nogal eenige menschen, Joch in evenredigheid van het getal vlaswerke.'? die er hier in het omliggende zijn liet de opkomst veel te wenschen uit oorzaak d*t de menschen daags voordien bedreigd geweest waren zoo zij er gezien waren van den maandag zonder werk gesteld te zijn, en deze die nog waren opge komen, de stoutste, dier^en zich toch nog niet laten opschrijven tot hit stichten eener vakver- vereeniging van vlaswerkers. Korten tijd daarna begon de pastoor der parochie met eenige andere -th /iieken eene vakvereeniging te stichten, overtuigd als zij waren dat zoo zij zelf dezen weg niet insloegen al het werkvolk voor de katholieke partij ver loren liep. Nu, dat vi d niet al te goed in den smaak der bazen vlaslfendelaars, maar het volk aangezien de pastoor hier aan 't hoofd stond, was toch wat stouter cm zich te laten inschrijven dan het geweest wa-j met de christen demo craten. Toch trachtten de vlasbazen ze te ver nietigen, langzamerhand met hunne werklieden te bedreigen enz., w'parin een zekere persoon de kroon spant boveP alle andere. Door aan houdende bedreigingen van zonder werk ge steld te worden w'aren bijkans geene zijner werklieden meer djè nog ia de vakvereeniging betaalden, toen hij over een drietal weken een zwingelaar, die zich koppig hield en de vakver eeniging niet wdde verlaten, zijn werk afnam. Door het bestuur der vereeniging wierd deze onverdraapzaarrie baas verplicht dien werkman zijne acht dagen te betalen, die volgden op den opzeg van zijn Verk. Terwijl nu deze acht dagen verliepen was hij aanveerd bij een ander vlashandelaar. Zich zelf vereenigingen om de belangen van hunnen handel te bespreken, zich onderling verstaan om zoo kleine ioonen mogelijk te betalen aan hunne werklieden, dat doen de vlashandelaars, terwijl zij niet dulden dat de werkmenschen zich vereenigigen om het middel te vinden voor hun deugdelijk en lastig gezond- heidskrenkend werk een loon te bekomen die hun kan toelaten als mensch te leven met hun huisgezin. Daarenboven hebben vlas werkers nog vele andere onrechtveerdigheden te lijden. Talrijke vlashandelaars .houden herberg of winkel, of beiden te gelijk of hebben familie leden, zoons of dochters die dit bedrijf uit oefenen. Wie nu het meest geld verteert in die herberg of het meest koopt in dien winkel krijgt het beste vlas te zwingelen en bekomt in de fabriek de beste planken. Zelf gaat het zoo verre dat er gebruik maken van den zaterdag avond te betalen in de herberg of in een achter keuken van den winkel om de menschen zede lijk te verplichten een deel van hun weekloon te verteeren of in den winkel te laten. Hetgeen nu verleden zaterdag is voorgevallen dient steeds als getuige van hetgeen wij hier, alsook nog voordezen hebben aangehaald, Die zelfde vlasfabriekant, die eenige weken ge leden een zijner werklieden er van doorzon 1 omdat hij deel maakte van de vakvereeniging, wierd in overtreding genomen terwijl hij bezig was zijne werklieden te betalen in de herberg van een lid zijner familie, door de gendarmen van Waereghem die, bij toeval ofwel over de zaak verwittigd, juist de herberg binnen kwamen. §§;De vakvereeniging die bier op Desselgem bestaat is ingericht dank aan de demokraten die hier het eerst daarover kwamen spreken, want vroeger bekommerde men zich niet over 't lot der werklieden, men stond liever goed met de bazen. Zoo de demokraten maar aanhouden te werken langs deze streek zullen zij met de toekomende kiezing machtig vele stemmen be komen van de werklieden. Dat M. PiaDcquaert aanstaande zomer maar soms eens afkome langs de leie, zooals wij vernemen dat hij het van z'nne is te doen, hij zal zijn werk niet vruchte- loo* doen. Een democraat. De socialisten willen zich eens inlaten met de kristene demokraten van Deerlijk. Welnu, als die jongens daar vermaak in vinden dat zij zich maar nu en dan eens trachten te verzetten, wij demokraten, van onzen kant hebben meer dan de helft van de leute voor ons deel. Even wel, zij het ons toegelaten te zeggen dat het maar aardig staat voor ernstige menschen, waarvoor zij altijd willen doorgaan, zoo glad weg den neus in een andermans zaken te willen steken. Wij demokraten, bekreunen ons niet om de zaken der socialisten en wij raden hen aan daarin ons voorbeeld te volgen en hunne zaken te bcreddereD, daar zullen zij niets dan gemak bij vinden. Zij beweren dat wij te weinig de werkende klasse verdedigen, en om hunne bewering te staven spreken zij van een demokraat die tijdens de werkstaking van verleden zomer bij M. Van- denberghe zich veel te stil zou gedragen hebben. Welnu, dat bij de socialisten altijd alles onbe- zonen en met overdreven geweld moet ge schieden, dat men moet tempeesten en lawijd maken vooraleer als krachtdadigen goeden socialist te kunnen doorgaan, dat weten wij, en dat weten alle menschen die eeDigzinds met de socialisten bekend zijn Doch, of dat wel het gepaste middel is tot verovering van 's werk- mans recht en loon, dat betwisten wij. Wij demokraten houden aan verstandige bezadigheid, aan kalme krachtdadigheid, en wij zijn er fier over dat de socialisten zelf moeten bekennen dat onze partijgenooten zich ver standig hebben gedragen daar waar zulks van hen niet gezeid worden. Wij zouden te weinig de werklieden verde digen en te weinig de grieven aanklagen die in de fabrieken bestaan. Welnu, lang reeds voor aleer de socialisten te Deerlijk waren binnen gebroken zooals zij boffen, hebben wij menig maal gehandeld over de lage loonen die te Deerlijk werden betaald aan de fabriekwerkers, niet alleenlijk bij M. Vandenberghe, maar ook elders waar de dagloonen maar twee frauk be dragen aan de daguurwerklieden en die daaren boven in tijde dat het werk ontbreekt moeten 't huis blijven zonder werk en schier zonder eten. Ware het niet de groote onverschilligheid der werklieden aangaande hun levenstoestand, sinds lang zouden zij vereenigd zijn en de fabriekanten hunne cisehen mogen stellen. De socialisten spreken van jaloerschheid der democraten. Weineen, de demokraten hebben de socialisten in Deerlijk niets te benijden. zijn. Doch, vele democraten die overtuigd zijn van het schoone hunner partij, denken te veel dat de menschen vanzelf zullen democraat worden. Immers waarop hebben de socialisten hier te wijzen in Deerlijk Op eenige afgevallen liberale pluimen die er fier op zijn 's zondags geene mis te hooren 1 En omdat zij uit de kerk blijven, alhoewel zij niet weten waarom zij er uit blijven, zijn het natuurlijk goede socialisten. Wij democraten, houden staande dat wij goede kristene menschen kunnen blijven en leizeifdertijd onze rechten en onze belaDgen als werkman kunnen verdedigen beter nog dan de socialisten. R. Vanderschelden. B- Degene die zich willen laten in schrijven als lid van de vrije vakvereeniging, kunnen zich wenden tot Remi Vanderschelden, eiken zondag morgend na de tweede mis in 't lobaal der demokraten ob de plaats. Jonge Wacht van Brugge Alle Zaterdagen, van 9 tot xo ure, vergade ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle ;en van 11 i;a tot 12 112 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. Zondag, om 10 ure 's morgens Herhaling voor de Trompettersclub. GENT Dinsdag 14 Februari, vergadering van het comiteit. Dagorde Maatregelen voor den Arrondissementsbond, \Vij doen een vurigen oproep tot de vrien den. Allen hebben beloofd minstens een nieuw lid mede te brengen wij moeten allen ons woord houden. Talrijk, zeer talrijk moeten wij opkomen. Dit geeft moed en vertrouwen. We moeten minstens met 5o aanwezig zijn en onze bond moet minstens 100 leden tellen. Üm iedereen toe te laten aanwezig te zijn, hebben wij besloten de vergadering 's namid dags te houden om 2 i[2 ure. Dus eersten Zondag van Maart, vergadering van den arrondissementsbond te Gent, in het Ho te de Russie aan de statie. Arrondissamentsbond van Kortrijk Op Zondag 21 Februari 1909, om 91/2 ure voormiddag, bijzondere maandvergadering, in het hoofdlokaal Prins Baudewijn Groote Markt, te Kortrijk. Dagorde 1. Nazicht der kas en algemeene rekening. 2. Kiezing van de schatbewaarder. 3. Bijdrage der bonden. 4. Uitgave van een Maandblad. 5. Meetings en propaganda middels. Al de afgeveerdigden en vrienden worden stellig verwacht op aanzoek van den hoofdman. MEENEN Vergadering voor de Propagandisten op Zondag 14 Februari, om 3 ure namiddag, bij Favored, Scbanstraat, Barakken. Alleman op post. Opletten I wij beginnen juist om 9 ure. Dagorde: 1. Toestand der kas. 2, Kiezing van een nieuw bestuur. 3". Andere belang rijke punten. Het Bestuur. Deerlijk Op Zondag 21 Februari, om 5 ure namiddag vergadering voor den propagandakricg bij Henri Caveye, in Prins Boudewijn, op de plaats. Dat jaloerschheid tenTndere'zijde^ duTbiJdé I di ^orde: V Aanduiding van drie afgeveer- socialisten zelve, kan worden vastgesteld, zie- 'g daar de waarheid. Zij weten dat onze bladen op zijn minst genomen het drijdubbcl ia getal worden verkocht Gan de hunne dat onze bond talrijke leden telt en van maand tot maand aan groeit, iets waarop zij in 't geheel niet kunnen wijzen, en dat maakt hun nijdig en jaloersch. Bezaten de democraten in alle gemeenten den iever om aanhoudend te werken voor hunne partij zooals deze van Deerlijk, de socialisten zouden het ons nog meer benijden en jaloersch len voor den arrondissementsbond. 2. De propaganda in het omliggende. Het Bestuur. Beveren-Desselghem De vrienden die wekelijks het blad begeeren kunnen het bekomen bij Odiel Verstraete, van den Zaterdag morgen en den Zondag te Des- selghem na de 2e mis. De vrienden van Des- selghem die naar de 2e mis niet kunnen komen en wekelijks het blad begeeren kunnen den verkooper eene plaats aanwijzen waar hij het ter hunner beschikking kan leggen. Alle giften hoe klein ook, worden in dank ontvangen bij Remi Vanderschelden te Deerlijk. De winner van het groot lot. M. Noir- falise, de verkensbeenhouwer van Chênée, die het groot lot van 100,000 frank der tentoon stelling van Brussel gewonnen heeft, is 47 jaar oud, doch ziet er veel jonger uit De echtge- nooten Noirfalise-Gardisalle zijn sinds twintig jaren te Cbênée gevestigd. M. Vanden Smal- men, bouwmeester van hovinren, gehecht aan de tentoonstelling, en te Brussel wonend, is gehuwd met de zuster van mad. Noirfalise. De beenhouwer kocht gewoonlijk gansche reeksen loten van tentoonstellingen. Tijdens de tentoonstelling van Luik had hij voor 80 frank biljetten gekocht. Dit maal bezat hij maar een enkel biljetje, dat bij, zooals men weet, van zijuen zoon, die briefdrager is, over drie maan den gekocht had. De gelukkige winner zal stil zijnen handel voortzetten. Dinsdag verklaarde hij aan zijne vrienden Het is niet omdat ik thans negentig duizend frank bezit, dat ik mij rijk waan I Zijn eenig plan voor de toekomst is nu een peerd te koopen om de bestellingen bij zijne kalanten rond te voeren. Turnhout. Het groot Liefdadigheids feest, verleden zondag, gegeven In den spie- ïl met medewerking van het beroemd Koninklijk muziekgezelschap J. K. Kesch van Tilbry, uitermate goed gelukt, de maat schappij heeft een uitstekend en verrukkelijk Concert uitgevoerd, een talrijk en uitgelezen publiek vervulde de ruime zaal van n Den spie gel het feest, ten voordeele van den schame- len armen gegeven, heeft de belangrijke som van io5o fr. opgebracht. Onze inboorling E. H. Hendrik De Vocht, doctor in Wijsbegeerte en Letteren, professeur aan het St Pieters Collegie en den Ecole Com- merciale Conculaire et Coloniale, der Universi teit van Leuven, verleden week voorden Jurij van het Gouvernement een der twee studie beurzen (4000 fr.) heeft behaald. Hartelijk proficiat aan den hekroonden laureaat, wiens eer terugstraalt op zijne geboortestad Turnhout. - Op 14 en 28 Februari, 7.14 en 21 Maart, zal de kundige en bekwame hofbouwbendigen Ed. De Bruyne, telkens om 11 ure voormiddag in de lokalen van Stads-Meisjesschool Gemeen- straat, alhier door de zorgen van het verdien stelijk Kruidkundige genootschap Dodcenea.» Alle liefhebbers, damen en heeren, zijn vrien- de uitgenoodigd. 3o MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. De burgemeester had verscheidene kinderen een zijner zonen deed zijn studiën voor doktoor en zou weldra in staat ge weest zijn hem te vervangen. Doch voor een jaar had zich een jonge geneesheer te Volxem geplaatst en alzoo de klienteel, die vroeger groot was, eenigzins verdeeld en verbrokkeld. Weet ge wel wie onze jonge doktoor is vroeg hij zonder nogthans de oogen te durven opslaan. De jonge doktoor, gromde de pastoor. Als er iemand uit de burgerij Jan Vlemim zal-steunen, 't zal hij zijn. Hij is nog al dikwijls met Vleminx in gezelschap hij heeft voor hem veel genegenheid en wat hij in Leuven was weet iedereen. Van Boschvoorde scheen in 't geheel niet onthutst door 't geen de burgemeester zegde de pastoor wel. De jonge doktoor, hernam de burgemeester, nu en dan de oogen eens opslaande, was te Leuven altijd een haantje vooruit. Hij was gekend als bezield met vooruitstrevende om niet te zeggen met revolutionaire gedachten, onder voorwendsel van vlaamschgezindheid dierf hij zelfs in 't publiek bisschoppen en priesters aanraoden en 't slot van een zijner redevoeringen op een studentenvergadering wordt nog dikwijls onder studenten herinnerd. Was het zoo erg dan burgemeester, vroeg de pastoor. De burgemeester fronsde het voorhoofd, en zijn drij makkers beurtelings beziende, zegde hij, bedenkelijk met het voorhoofd knikkend. Ja, zeer erg. Allons done gromdede pastoor. Op Van Boschvoorde schenen de woorden van den burge meester nog altijd weinig indruk te maken. Er was spraak van 't katholiek vlaamsch volk, dat volgens hem zoo laf was in 't verdedigen van zijn taalrechten, van de bisschoppen, en ook van den koning. >1 Ik wensch, zoo eindigde hij zijn redevoering, aan ons lafhertig volk van Vlaanderen een half millioen kozakken om het met de hielen te verpletteren en het domme hoofd in den modder te duwen aan ons franschgezinde bisschoppen en kloosters nen Napoleon om hun hoogmoedigen verraderskop tot in 't zand te doen buigen en onzen koning om zijn smeerig gedrag nen kolos salen'k zal uit eerbied voor u 't woord niet uitspreken doch 't lu.dt al verre lijk 't fransch woord beschaving. De burgemeester keek op om te zien welk uitwerksel die vreeselijke woorden op zijn toehoorders hadden gemaakt, 't Was weinig aanmoedigend voor hem. Van Boschvoorde bleef onbe weeglijk de pastoor bromde wat tusschen de tanden en Wouters loeg dat hij schokte. Hoeveel pinten bruinen had hij dan wel binnen, burge meester en hoe laat was het i Studenteuklap, burgemeester, studentenklap. 'k Had het nog erger verwacht, 'k Meende dat er bommen en dynamiet gingen tusschenkomen, en Wouters lachte nogmaals doch met een lach die wel wat gemaakt kon zijn. Als hij gehoord had dat de jonge doktoor nen vriend was van Jan VlemiDX had hij genegenheid voor hem gevoeld. Hij wilde door zijn lachen den indruk der woorden van den burgemeester op den pastoor verminderen en verdooven. «Ja studentenpraat, gromde de pastoor, doch voor een student der katholieke Hoogeschool zeer misplaatst. «Ja misplaatste woorden, zatten klap drinkpartijen, voegde Van Bosch voorde er bij. De burgemeester had zijn doel gemist hij wilde vooral bij Van Boschvoorde 't vermoeden doen ontstaan dat de jonge dok toor, de mededinger van hem en later van zijn zoon, ten minste een bedoken demokraat kon zijn of worden. Doch Van Bosch voorde kende den jongen doktoor te goed. Wie was hij De jonge doktoor was de zoon van een welstellenden burger. Hij had gestudeerd te Leuven en had er met een of twee jaren ver traging zijn studiën voltrokken. Hij had er zeer veel pinten Bruinen, Pieterman en Jack-op binnengeslikt veel gevreid met Leuvensche maaske's en pachterskens van den omtrek zonder eigentlijk een losbandig leven te leiden. Hij was echter meer dan eens grof en plat, meer dan 't een katholiek student betaamde, in gesprekken waar kwestie was van vrouwen of liefde en verders lijk of het maar al te veel bij een groot deel der katholieke studenten het walgelijk gebruik is, hij had er veel gevloekt, in oogenblikken van dronkenschap of van ruzie, dikwijls op schromelijke en afschuwelijke wijze gevloekt. Toen hij studeerde was nooit 't verheven gedacht voor zijn geest gekomen welk machtig middel de wetenschap hem ter hand ging stellen om medemenschen te helpen en nuttig te zijn. Hij zag in zijn diploma's niets anders dan een middel om zich een positie te maken hij studeerde dan ook niet om te weten maar om zijn exaam te passeer en. Hij was echter hevig vlaamschgezind 't geen hij bewees door hevige redevoeringen en ook als er ruzie ontstond tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten, met bijzonder hard op deze te kloppen. Doch dat de jonge doktoor eens op een vlaamsche gemeente, voor zijn vlaamsch, voor zijn nationaliteit of voor welk gedacht ook tegen eenig machtig man vooral tegen den priester zou dur ven opkomen, o dat was iets anders. Van Boschvoorde wist reeds lang dat er van den vroeger zoo hevig vlaamschgezinden student niets te vreezen was. Immers de jonge doktoor had zijn studiën gedaan in een bisschoppelijk kollegie. Hij had er latijn, grieksch, enz., geleerd; opvoeding had hij er eigentlijk niet ontvangen. Wat kenden professors van vijf, zes en twintig jaren, die eenige jaren vroeger voor 't grootste deel in een midden leefden dat zelve geen opvoe ding genoten had, wat kenden die menschen van 't hart en 't karakter van den mensch Wie in zijn eigen huis geen opvoeding kreeg loopt groot gevaar er weinig in onze kollegien bij te winnen ge hebt veel meer kans een deel te verliezen van deze die gij bij uwe ouders ontvangen hebt. Ver van karakters te vormen, was gansch de leiding der leerlingen gericht op 't breken, 't vernietigen van 't karakter men moest vooral gehoorzamen. In Leuven, daar was meer vrijheid, men mocht er veel drinken en zich goed amuseeren, en te Leuven mocht men nog al vrij zijn meening zeggen. Doch eens op Volxem zag de jonge doktoor weldra dat hij wederom op een soort kollegie was drinken en brassen mocht men er wel doen, maar vrij sprekeD dat was iets anders dat kon hier duur kosten de gansche toekomst kon er van afhangen. En voor een volk, voor een ideaal zijn leven slachtofferen, waar had men hem dat geleerd Buigen, zwijgen, onder 't laf voorwendsel van 't belang der katholieke partij en van den godsdienst medehuilen met deze die Vlaanderen verachten, en onder den voet hielden, dat was hier het plan. En de jonge doktoor, wiens vroegere vlammende vlaamschgezinde redevoeringen een hardnekkigen vlaamschen kampioen voorspelden, werd een waardig lid van dien karakter - loozen Vlaamschen middenstand, zonder ideaal, zonder gevoelen voor taal of volk, zonder zucht naar recht of vrijheid, zonder gedachten, zonder verhevenheid van karakter, buigende voor geld eD macht, kleingeestig en afgunstig, een der ellendigste produkten die de autokratie der katholieke geestelijken in de wereld heeft voortgebracht. 't Gesprek keerde terug op de toekomende meeting van Volxem en men viel weldra ten volle in de politiek.

Het Recht | 1909 | | pagina 3