Een Kwakkel STEUNFONDS Leest en verspreidt ons blad Een polieieoffieier en een agent gedood te Gent. iagestort te Meenen. Naphts-ontploffing te Desselhsm. Onschuldig ter dood veroordeeld voor 't arrondissement Kortrijk BEVEREN-LEIE. Rondgehaald in de paanders door A. T. van Deerlijk als volgt Na een boekje gelezen te hebben van Debunne geeft Remi B. o,to fr. voor den strijd der chr. democraten. Een democraat van over ouds die nog in 't kot gezeten heeft voor tabak te planten en daardoor de liberalen en de katholieken heeft leeren kennen, o.io. Van Piet die er ook altijd bij is, o.io. Verders nog o.by fr. maakt te samen 0.87 fr. Overschot van stoelgeld en een pinte bier te min 0.16, O. V. S. DEERLIJK. Omdat Beveren ook in leven komt, F. W., o. 10. MEENEN.Omdat de naasts vergadering wat meer in acht zoude gencrn^n worden bij de propagandisten, o.5o Omdat de oudste strij ders nog altijd de beste zijn, o.35 Omdat Charel niet kan wachten tot het einde der ver gadering, 0,20; Omdat de vrienden van Kortrijk zoo goed kunnen slapen, Edm. V. 0,20 Van een groenen coereur met een witten baie, 0,20; Omdat de baas niet ten achter blijft, 0,20; Om dat Arthur niet meer te laat zoude komen, oi5; bravo, omdat de meeting te Wevelghem opper best gelukt is, Alfons, 0,20 Ia 't kort zien zij ons terug, Ernist F,, 0 20 Weg met de slok- als uit Mecnen, o.i5 Van onzen ouden voor zitter L. F., o.25 Omdat al de vrienden van het arrondissement Kortrijk het voorbeeld zou den volgen van de vrienden van Meenen, 0.40; Omdat Gusten de vergadering zou willen bij wonen toekomende maand, o.ro; De gazet- verkooper Paul V., 0.10. De socialistische bladen van van daag laten een kwakkel op, van allereerste grootte. Zij kondigen aan dat advocaat Plancquaert, de geweldige demo craat, zich terug trekt uit de poli tiek. Zij deelen dit nieuws meê onder de rubriekKortrijk. Wij verstaan dat de socialisten van Kortrijk geern Plancquaert uit hunnen weg zouden zien en hunne wenschen voor de wezenlijkheid nemen. Plancquaert trekt zich niet uit de politiek terug. Plancquaert staat in 't strijd perk, geweldiger en strijdlustiger dan ooit. Plancquaert onderbreekt geen dag zijne edelmoedige werking ten voordeele der kleinen, der nede- rigen. 't Moge nu de socialisten spijten zooveel het wil, Plancquaert is en blijft de kandidaat voor Kortrijk en zal er in Meimaand 1910 een harden strijd voeren. En wij voegen er bij zijne be- nijders en vijanden zullen na de kiezing tandenknarzen, want de bij val dien hij overal bekomt, de groote vooruitgang, welken de demokraten in 't arrondissement Kortrijk doen, alles voorspelt dat hij er een glansrijken zegenpraal zal behalen. FRANKRIJK IJselijke misdaad Eene misdaad, die denken doet aan de euveldaad van Soleiland, werd maandag mor- gend te Marseille ontdekt. Werklieden vonden in een kiosk van den Boulevard Saint-Jean het lijk van een 8 jarig meisje, Maria Bianco ge naamd. Hel kind was eerst ijselijk mishandeld ge worden, en vervolgens de keel afgesneden. In den buik waren niet minder dan 28 messteken toegebracht. De ellendige moordenaar wordt ieverig opgezocht. Alhoewel niets toelaat hem van de misdaad te betichten, heeft de policie zekeren Giovanni Mrt;eo. die bij de moeder van het meisje woonde, aangehouden. Het gerucht loopt dat hij het kind niet lijden kon en mishandelde. Vermoedens Verleden week kwam een vreemdeling, schij nende ronk de 25 jaar oud, een gemeubeld appartement huren bij MM. Van Houtte en Boulaert, apothekers, in de Lange Violetten- straat, te Gent, niet verre van de Zuidstatie. De huurder verklaarde P. Sukaroff te heeten, van russische afkomsthij betaalde 25 fr. per maand. Sukaroff deed zich opmerken door zijne zonderlinge manieren; eiken morgend zond hij de meid van M. Van Houtte naar een der kiosken van de Statieplaats en deed haar de brusselscbe dagbladen koopen. De vreemdeling had zich niet doen inschrij ven in het policieburesl van de vierde wijk. Over eenige dagen bood zich een politie agent bij M. Van Houtte aan om de identiteit n zijnen huurder op te nemenSukaroff weigerde eerst bij den agent te komen cn bleef te bed liggen. Op het aandringen van den policieman kwam hij toch eindelijk te voor schijn; hij gaf insgelijks den naam van Pieter Sukaroff op en verklaarde student te zijn. In den loop van verleden week kwam het MM. Van Houtte en Boulaert voor dat Sukaroff veel weg had van een der kerels, die verdacht werden eene bom gelegd te hebben in een bouw te St-Joost-ten-Noode. M. Van Houtte had het portret van den jongen rus gezien in een dag blad. Ook de policie had vermoedens en er werd besloten dat men Maandag avond een bezoek zou brengen aan den zoogezegden rus- sischen student. Men had bijna de zekerheid dat men zich in tegenwoordigheid ging be vinden van Vladimir Seiiinger, geboren te Tiraspol den 10 Februari i885, in kamer, in een huis der kleine Museumstraat te Brussel, men al gevonden had is om bommen te bereiden chloraat van tassium, solfer, vitriool, glazen buizen, Seiliger had reeds talrijke namen aangenomen Schernov, Miguel, Hartenstein, David, Socolof en Alexander. De policie was overtuigd dat Seiliger er de man naar was om hardnekkigen weerstand te bieden aan de policie. Toen hij nog in de Kleine Museumstraat te Brussel woonde, opende hij nooit de deur zijner kamer zondr dat hij een Browningrevolger gericht hield op den persoon die aangeklopt had. Het drama Maandag avond, rond 61/2 ure, begaf M. de policiekommissaris Florent De Smet zich naar de Lange Violettenstraat, vergezeld van den bijzonderen agent Arthur Priem en van de policieagenten van eerste klas Joseph Gyssels en Gustaaf Tydgat. M. De Smet vroeg aan den zoon Van Houtte eens te gaan zien of de kamer van den rus gesloten was. De jongeling kwam weldra terug, zeggende dat de deur met eene spleet open stond. De kommissaris klom in allerijl naar het tweede verdiep en drong in de kamer de rus, die wij nu maar Seiliger zullen noemen, zat aan zijne tafel. Eensklaps sprong hij op hij hield de rechterhand onder zijne vest en riep tot M. De Smet Wat wilt gij van mij De kommissaris wilde hem eenige vragen stellen, doch hij had er den tijd niet toe, Seiliger haalde eensklaps den revolver, dien hij onder zijne veet had, te voorschijn en hij wierp de lamp om, zoodat het in de kamer volslagen duister was. Op hetzelfde oogenblik loste de schurk acht revolverschoten M. De Smet werd in den onderbuik getroffen door twee kogels. De policieagent Gyssels, die zijnen overste ge volgd was, werd door vijf kogels getroffen, waarvan drie in volle borst en twee in den arm. Toen wilde Seiliger vluchten hij wierp zich tusschen de andere agenten om zich een door tocht te banen. Zelfs wilde hij over de trapleu ning springen, doch de twee agenten, die niet gekwetst waren, grepen hem bij zijne vest, Seiliger, die zeer sterk is en een krachtdadige kerel moet zijn, trok de agenten mede tot op het gelijkvloers daar begon eene vreeselijke worsteling, De agenten werden gestampt en geslagen en de moordenaar kon zich losrukken; bij vergiste zich echter van deur en kwam in den aanpalenden merceriewinkel. Ongelukkig lijk voor den vluchteling bevond zich een gebuur, M. Karei Vanderveken, die door de schoten aangelokt was, in den merceriewinkel. De moedige man sprong op Seiliger toe, greep hem bij de keel en hield hem in bedwang tot de komsf van de twee agenten Dezen deden den gevangene de handboeien aan en leidden hem naar het policiebureel. De worsteling wes zeer hevig geweestook had gansch dit tooneel in de woning van MM. Van Houtte en Boulaert eene onbeschrijfelijke ontroering verwekt. in het policiebureel Toen de anarchist in het policiebureel aan kwam, ging hij tegen den muur staan. Hij was doodsbleek en liet het hoofd op den borst zinken hij hield voortdurend de oogen ge sloten, zelfs dan als men hem verplichtte het hoofd op te lichten. De kerel bleef stom als een visch. no eloohfoffa»-.; De geneesheeren Spaey, De Schrijver en Leva kwamen de gekwetsten aanstonds ver zorgen. De E. H. Delghulst, onderpastoor van Ste-Anna, diende den agent Gyssels, de H. Olie toe. M. de policiekommissaris De Smet werd dan naar de schuilplaats der Heilige Familie, op dc Fabrieksplaats o vergebracht M- De Smet was weduwnaar, De agent Gyssels had nog zijne vrouw. Beide waren vader van vier kinderen. De twee slachtoffers zijn dinsdag morgend aan de gevolgen hunner wonden bezweken. Over veertien da-jen werd het oudste kind van den policieagent Gyssels, een 16 jarig meisje, in het gasthuis een been afgezet. Het parket Het parket, samengesteld uit MM. Vander Straeten, prokureur des konings, Morel, onder zoeksrechter, en De Roeck griffier, begaf zich maandag avond nog naar de apotkeek Van Houtte en Boulaert. Eene nauwkeurige huis zoeking werd gedaan, welke een goeden uitslag opleverde. Talrijke dokumenten, dagbladen, vlugschriften en allerlei andere druksels werden aangeslagen. Daarenboven vond men nog tal rijke papieren, door Seiliger beschreven en waarin hij uitleggingen geeft over de fabriekatie van bommen. Verklaringen van M. Boulaert M. Boulaert verklaart dat hij zeer wantrou" wig was tea opzichte van Seiliger, en zulks reeds van het eerste oogenblik dat deze in zijne woning verbleef. De rus liet, met ongehoorde onverschilligheid, op zijne tatel een aantal anarchistische vlugschriften liggen, opgesteld in 't fransch en in het rnssisch. Verscheidene dier vlugschriften handelen over de fabrikatie der bommen, met de afbeeldingen er bij. In een boekje waarin Seiliger aanteekeningen deed stond alles geschreven aangaande het maken van bommen, zelfs de minste bijzonderheden ontbraken er niet. Seiliger moest medewerker zijn aan een anarchistisch dagblad. Hij ont ving brieven en postkaarten in schijferschrift, verzonden uit Rusland, Duitschland en Frank rijk. Ee rus bi-schikte in zijne kamer over eene kas en een lavabo met laden slechts eene dier laden was met een sleutel gesloten. Daarin vond het parket eene groote partij suiker en een flescbje met een tot hiertoe onbekend vocht. M. Boulaert verklaarde verder dat Seiliger dikwijls het bezoek ontving van twee onbekende jongelingen. Deze, twee Vlamingen, zijn ge en aangehouden maar reeds vrijge- ts tegen hen bevonden zijnde. Kortrijkschestraat te verbreeden heeft onlangs te beginnen van de Kerkstraat verscheidene huizen onteigend om af te breken hetgeen sedert gedaan was, behalve een huis, het Estaminet Suissewaarvan nog de muren van het gelijkvloers rechf stonden. Zondag avond, om 5 1/2 ure, speelden ver scheidene kinderen rond de puinen van het huis toen eenklaps de muren met groot gedruisch instortten de kinderen vluchtten, huilende van schrik, weg. Seffens snelden de geburen, de policie en de pompiers ter plaats, Iedereen sprak van de kinieren, die onder de ingestorte muren begra ven waren gelukkig was dit zeer veel over dreven. Een enkele knaap, de 4 jarige Roger Vandaele, was half onder de puinen begraven en werd na verlossing naar zijne ouders, her bergiers in La Tête d'Or in dezelfde straat gedragen, waar hij door dokter Dequinemaere verzorgd werd. De jongen was de linkerbil gebroken, had kwetsuren aan het hoofd beko men, en kloeg over inwendige pijn. ündertusschen onderzochten de pompiers, de puinen om Helena Duponthieux, 9 jaar, en haar broertje, Gabriel, te ontdekken, die men zegde insgelijks onder de instorting begraven te liggen. Drie kinderen hadden daar inderdaad gespeeld, doch waren in tijds kunnen vluchten en waren ongedeerd, doch vol schrik bij hunne ouders, in de Kerkstraat, aangekomen. Zoodat er gelukkiglijk slechts één slacht offer is. 3 personen erg verbrand. Zondag namiddag, rond 3 ure, had op onze gemeente eene geweldige ontploffing plaats, welke door geheel de gemeente gehoord werd. Weldra was het gekend dat het bij den land bouwer Steelandt was men sprak zelfs van dooden, dat is gelukkiglijk overdreven. Ziehier wat er gebeurd is. Jules Steelandt, wonende wijk Leikant, is tevens zwingelaar en heeft een naphtemotor welke drie zwingelplan- ken in werking houdt. Daar men dacht dat het naphtevat dat buiten ligt leeg was, schudde men er aan en hoorde men dat er nog wat van dit gevaarlijk vocht in was vrouw Steelandt gelastte haren zoon een solfertje te halen om te zien hoeveel naphte er nog in het vat was. Het zoontje, Gentiel, 10 jaar oud, lichtte met het brandend wiekje bij terwijl zijne moeder in het vat keek. Opeens had eene schrikkelijke ontploffing plaats het vat sprong met groot geweld aan stukken de moeder en 2 zoontjes werden erg door het brandend vocht getroffen en ten gronde geworpen. Tersïond snelden de geburen ter hulp, die klein begin van brand bluschten en de slacht offers in huis brachten. De echtgenoote Steelandt had erge brand wonden aan de rechterarm hekomen haar aangezicht was geheel met brandwonden over dekt en haar hoofdhaar was gedeeltelijk ver schroeid. Het zoontje Gentiel werd den rechter arm stuk geslagen, bekwam brandwonden aan den het aangezicht het haar werd ver ouden in het gelaat. *an de drie personen werd ook het haar van wenkbrauwen en oogschelen verzengd. Dokter Isebaert van Deerlijk, in allerhaast ontboden, diende de drie slachtoffers de beste zorgen toe'. Gelukkig zijn de oogen niet geraakt. De zoon Gentiel, die de doos stekjes in de hand hield, kreeg een dezer op het voorhoofd zoodat een stekje in het hoofd gedrongen was en door den geneesheer moest uitgehaald worden. Een der stukken van het naphtevat was op eenen schelf gevlogen een ander werd op omtrent 3oo meters afstand teruggevonden. Twee jongelingen van de gemeente Ryme- nam zitten reeds van over drie in het groot gevang van Leuven, waar zij eene dubbele mis daad uitboeten. Den 8 december igo5 werden de genaamden Frans Vermeylen, rond de 20 jaar oud, ter dood en Henri Ventose, een landbouwerszoon, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Beiden waren plichtig erkend aan moord op twee oude renteniersters, de jufvrouwen Janssens, wonen de te Rymenam bij Mechelen. Het drama, dat gansch de gemeente in opschudding bracht en dat nu, zooals het op de wereld gaat, reeds vergeten is, kon niet verschoond worden er I was voor die misdaad geen enkele dier drijfvee- ren welke soms door de gezwoornen aanzien worden als verzachtende omstandigheid. De mlsdead Op een morgend der maand augusti 1905, kwam eene dorpelinge naar de pachthoeve, be woond door de gezusters Jeanne en Rosalie Janssens zij was verwonderd de deur van het woonhuis nog gesloten te vinden. De venster blinden waren geopend en, toen de bezoekster aan het venster ging kijken, zag zij jufvrouw Jeanne Janssc-ns gansch bebloed te bed liggen. De vrouw verwittigde den burgemeester, die met den veldwachter ter plaatse kwam. Juf vrouw Jeanne Janssens, 79 jaar oud, was dood; hare rnstw Rosalie, 82 jaar, ademde nog, doch zij had ae kracht niet meer om op de gestelde vragen te antwoorden. Beide vrouwen waren op het hoofd getroffen met een kapmesvolgens het onderzoek van het parket moest de misdaad gepleegd zijn tusschen middernacht en 1 uur. De moordenaars hadden slechts een iootal frank kunnen stelen. De openbare meening beschuldigde den ge naamden Henri Ventose, soldaat bij het derde jagers te Doornik, die in verlof gekomen was bij zijne ouders te Rymenam, deftige land bouwers die de algemeene achting genieten. Eenige dagen later werd Ventose aangehouden en weldra deed hij bekentenissen hij beschul digde zijn makker, Frans Vermeylen, hoeve knecht bij de ouders Ventose. Hij beweerde dat Vermeylen hem voorgesteld had den slag te doen, dat zij te zamen naar de woning van de gezusters Janssens gegaan waren, doch dat het zijn gezel was die de dubbele moord gepleegd had. Hij zelf had slechts buiten de wacht ge houden. Vermeylen hield krachtdadig staan dat hij onschuldig was gedurende gansch het onderzoek hield hij zonder de minste aarzeling staan, dat hij voor niets in de misdaad was be trokken, en dat hij den nacht in de woning zijner ouders doorgebracht had. Voor het assisenhof bekende het openbaar ministerie dat hij niets begreep van de houding van Vermeylen. 't ls Ongelooflijk zegde het orgaan der wet, dat Vermeylen, na vier maan den voorloopig gevangzitting, nog zoo onver schillig gebleven is, dat hij nog altijd stellig loochent zonder dat hij in opstand komt tegen de beschuldiging van zijn gezel, zonder dat hij er een oogenblik aandenkt kwaad met kwaad te vergelden en op zijne beurt den last wil afschudden met Ventose te betichten. Toen wendde het openbaar minisrerie zich tot deze laatste en bezwoer hem gansch de waarheid te zeggen aan Vermeylen vroeg hij aan 't licht te brengen wat hij van de zaak zou kunnen weten. Een hartroerend tooneel gebeurde dan voor het assisenhof. Ventose stond op en weenend riep hij Ik moet staan houden wat ik ge zegd heb ik deed eene beestigheid met aan den diefstal deel te nemen, doch ik heb niet gemoord.En op Vermeylen wijzend, riep hij uita ziedaar degene die gemoord heeft I n Vermeylen sprak geen woord hij bepaalde zich met een teeken te doen alsof hij niets van de zaak zou weten. De gezwoornen namen verzachtende om standigheden in aanmerki g voor Ventose, die tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld werd. Vermeylen werd tot de doodstraf verwezen. Een nieuw feit. Over eenige dagen beleedigde Ventose een der bewakers van het gevang van Leuven en werd daarvoor in de strafcel gesloten. Hij be weerde dat hij onschuldig gestraft was en hij verklaarde Wat moet het hard zijn als men onrechtveerdig gestraft is I Reeds lang lijdt er een onschuldige door mijne fout I Vermeylen, die door mij beticht werd, is de moordenaar niet van de juffrouwen Janssens van Rymenam. Ik zou nog meer zeggen, indien ik de zekerheid had dat men mijne straf niet zou kunnen ver- hoogen. De gevangene schreef aan den prokureur- generaal en deze gelastte den prokureur des konings van Leuven met de ondervraging van Ventose, die zijne verklaring aangaande zijnen gezel hernieuwde. Vermeylen werd van dit nieuw feit verwit tigd. Hij bepaalde zich met op uiterst rustigen toon te zeggen Ik heb wel gezegd dat er eens licht zou komen in de zaak. De veroordeelde wacht nu op het gevolg dat aan de zaak zal gegeven wordenhij heeft volle vertrouwen in het gerecht. Een advokaat der Leuvensche balie, M. Henri Thirion, gaat zich met de zaak bezig houden en weldra zal er een uv..-u.u8 uw, lUgCUlCUU worden. Het valt nu te zien of Vermeylen wer kelijk uit het gevang zal kunnen verlost worden, daar alles af hangt van Ventose. Gaat hij in zijne verklaringen volharden Altijd zeker is het dat Vermeylen slechts veroordeeld werd op de beschuldiging van Ventose en dat er geene andere feiten ten zijnen laste ontdekt werden. Er waren wel eenige getuigen die ongunstig kwamen spreken over Vermeylen, doch zij waren niet stellig in hunne verklaringen en verscheidene hunner steunden zich op vertelsels. De kleederen van Ventose droegen de sporen van bloedvlekken op die van Vermeylen werd hoegenaamd niets ge vonden. Al de noodige pleegvormen voor de her ziening van het proces zullen vervuld worden. Zullen zij tot een goeden uitslag Vomen en zal Ventose zijne verklaringen bekrachtigen Is de wroeging niet geveinsd Dit zijn al vragen welke nu gesteld worden en welke slechts kunnen opgelost worden door Ventose, die nu voor de tweede maal het lot van zijn vroegeren vriend in handen heeft. In alle g val, voor de eer van het gerecht is het noodig dat het proces herzien worde, want zoo Ventose waarheid gesproken heeft, dan bevindt men zich hier voor een ongelukkige die reeds ruim drie jaar boet voor de misdaad van een ander.

Het Recht | 1909 | | pagina 3