Eens vreemde Zonde Over het Huwelijksbootje TOLK DER CHRÏSTENE VOLKSPARTIJ Ons land is to klein. Onze rijke Congo. Kiesstrijdblad PENSIOENEN. Zondag 28 Februari 1909 't Blad 5 centiemen 1 6"jaar Nr 9 HET RECHT Voor Qod en Volk! Alles voor Vlaanderen1 Vlaanderen voor Christusl 4- Inschrijvingsprijs voor Belyenland Een jaar fr. 3.oo. Negen m- ien fr. 2-25 Zes maanden fr. x.y5 Drie maanden fr. i.00 j voor buiten het land de vrachtloon daarbij. Hoofdopsteller» H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureeie van dit blad en bij alle postmeesters eu brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het ureel van het blad COUPÜREREI, BRUGGE I Alle eerste en derde MAANDAGEN der maand, zetelt onze hoofdman H. Piancquaert van 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroote Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadgleging i voor de leden onzer bonden en al wie door ken 1 wordt. Is de werkman die veel kindere heeft niet meer slaaf dan een ander-/ Zijn.het deze menschen niet die dj»* dan een ander het hoofd moetarv* en kruipen Zijn zij I voor broodroof en vervolging te v"3». hebben Is 't niet bij middel hu kinderen zelve dat men hen dwingt' TT 1 Een burger zelve ondervindt hij niet Z. H. de aartsbisschop van Mechelen ks nadeel he(. ,g ÏOQrJ hem spreekt m zijn_ vastenbulle over Unden» te hehbec Wie aal AAN KONDIGINGEN j BekenumaiougeG, per drukregel fr. o.a5 Rechmen, op de 4e bladzijde. 1 0.45 3^ 3 9 0.55 j Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. droeve zeden welke in Belgie in gebruik komen. Hij bestatigt met verdriet dat het hier wordt zooals in Vrankrijk en dat vele familien 't getal hunner kin- ders moedwillig beginnen te beperken Voor eenige weken heeft ook een Luiksch katholiek blad over die kwestie geschreyen. 't Luikerland wordt inge nomen door Duitschers en door Hol- landsche Limburgers, alsook door de Vlamingen Z. H. spreekt waarheid; de fransche zeden dringen in Belgie, zelfs in Vlaan deren veel werklieden reeds beginnen de hooge burgerij na te apen. De be perking der kinderen komt meer en meer algemeen in de zeden. Onze geestelijke overheid is nog al gereed om de zedelijke kwalen aan te randen. Er is iets echter dat zij altijd vergeet, 't is van de ware, de eigentlijke, de wetenschappelijke echte oorzaken na te speuren en dan zelve 't eerste voor beeld te geven van bestrijding der aan geduide kwalen, 't Is hier wederom hetzelfde men roept miserie maar men durft den wortel van 't kwaad niet aan pakken De groote redenen zijn 't overdreven belang gehécht aan stoffelijke welvaart. Elkeen wil rijk leven of genot hebben van 't leven. 't Gevoelen van plicht jegens God is verzwakt men mag zelfs zeggen dat roepee. Ons officieren reizen (men zegt Diet ;enoeg heeft, 't Is bewezen dat i3 klassen soldaten geven. eval van oorlog heeft men recht neg bij te vragen. Daarenboven irde-civieken die de forte- nnen bewaken, ïnboveo is de weg van Duitschland ankrijk versperd door versterkte steden en Luik. Luik kan niet ingenomen zonder dat men .gebruik make van Hollandsch grondgebied cn Holland kan ook 200,000 man te been brengen. Daarenboven hebben al de mogendheden op hooger aangeteekend Staan bij de j laatst-, kongr.s van der. Haag batoofd onze j j. j j 11» onzijdigheid te eerbiedigen, geestelijken deze die door den last j dan die wjgslasten ten2ij zijner kinderen belet wordt zijn fortuin om den hoogmoed van den Koning en onze te vergrooten dan deze die met 't getal miiitaire pluimdragers te vleien. H. Pl. zijner kinderen te beperken rijk wordt? - Natuurlijk deze laatste, 't Is moeilijk eene deugd in voege houden als deze deugd niets anders medebrengt dan nadeel en als de tegenovergestelde on deugd leidt naar rijkdom, gemak en gezag. Stoffelijke macht heeft te veel in vloed, te veel gezag zelfs we zouden ongelukkiglijk mogen zeggen, vooral bij de geestelijken. Wilt ge dus de verspreiding van de fransche zeden te keer gaan, dat men beginne met ons vlaamsch volk zijn eigen aard, zijn eigen zeden te laten en zijn taal te beschermen, en ten tweede dat al wie katholiek is beginne te toonen dat geld en rijkdom niet alles zijn op de wereld. H. Pl. Dat zegt men. Doch 't schijnt dat er toch nog maatschappijen genoeg zijn om zich met andere zaken bezig te houden dan de ver dediging van 't land. Onze koning stumt nu de officieren van ons leger naar vreemde landen om te gaan onderzoeken waar vooideo-lige ijzerenwegen zouden kunnen aangelegd worden of winstgevende nijverheden in 't leven ge- het bij veel menschen niet meer bestaat 't Is ongelooflijk hoe weinig menschen, onder de zich katholiek noemenden, er zich om God bekreunen. Buiten de vrouwen en de lagere klassen bijkans niemand, 't Stoffelijk leven, stoffelijk genot slorpt bijkans alles op. Er zijn toch no^ andere reders ook. Een der eerste is de invloed van Vrankrijk op Belgie. 'tZijn de fransche zeden die Belgie binnendringen en zelfs de katholieke familien komen ver pesten. En wie is daar de groote schuld van 't Verfranscht onderwijs onzer kolle- giën en pensionnaten De strekking van onze onderwijsge stichten is de ontvlaamsching van ons Do Abir is een der grootste sociëteiten die eigen vlaamsch volk. Sedert vijf ?n opgericht werdeu om den Congo te ontgin- - twintig jaren zoekt men vooral in de j en besteele8en gronden werden kollegiën van priesters en jesuiten, en fl ?es aan" op wiens kosten) naar Rusland, Brazilië, Argentina, enz. Wierden de uitslagen dier reizen aan iedereen bekend ge maakt, 't kon cr nog door, zoo zouden die official en nog van eenig nut zijn aan 't land. Doch de Koning houdt de uitslagen dier reizen zorgvuldig voor hem't zijn dus maar de fioantiëcle sociëteiten waar hij deel van maakt die er uit trekken. Waarlijk 't is zoo gemakkelijk rijk worden Eerst perst men de negers uit ais citroenen ais de beste profijten opgestreken zijn, schenkt men den Congo aan Belgie en dan maakt men van de bc'gische officieren commis voyageurs. Onze Koning is slim, zegt men. Ik vind eerder dat hij onbeschaamd is en ons belgisch volk schandelijk slaafsch. H. Pl. dan nog veel meer in de gestichten voor meisjes, het fransch den bovenzang te geven. De gehechtheid aan onze vlaamsche zeden is verdwenen met onze taal, en onze rijke standen en onze jufvrouwen uit de burgerij, gevoed met fransche romans en fransche blaai, hebben ook hun afschrik verloren voor fransche zeden. Onrechtstreeksch hebben nog andere oorzaken medegewerkt. Wat heeft ons katholiek ministerie ooit gedaan voor de menschen die tal rijke kinderen hebben Heeft het ze geholpen Heeft het ze ooit afslag gegeven van lasten Heeft het ooit gepoogd die menschen aan te moedigen door hen eenig voordeel toe te staan Was het eerder geen nadeel kinders te hebben Inderdaad, hoeveel menschen hebben zich 't pensioen van 65 fr. niet zien weigeren omdat zij verscheidene kin deren goed hadden opgebracht No;.; 14 maanden scheiden ons van de Kamer- kic/ing, die alle voorgaande in kracht en hevig- heid zal te boven gaan. Het ministerie neigt van langs om meer tea va'. De partij der oude pruiken, ges'eund op onrecht en volksbedrog, zai alle middelen aanwenden om nog een laatste redplank aan dat ministerie toe te schuiven, en uit al hare krachten, bij middel van den gods dienst vooral, ons, kristene demokraten valsche- lijk bekampen. De socialisten met de liberalen overtuigd zijnde dat zij zonder de demokratie niets vermogen, den tweeden zetel niet kunnen behouden, en vooral de zekerheid hebbende voortaan op de medehulp van ons niet meer te kunnen rekenen, zullen gcene middelen te laf, te oneerlijk vinden om ons te bestrijden. Daar om is het van 't hoogste belang ons in staat van verdediging testellen or.s geschut te laden en onzen post te belegeren. Met de eerste dagen van April dus verschijnt het eerste nummer van ons Kiesstrijdblad voor racet K'»-«ijk. In den beginne zal 'riet lie twee maanden verschijnen, doch eer lang maandelijks om alsdan, eenige maanden voor de kiezing alle Veertien dagen, wellicht ook alle weken te verschijnen. Da partijge- nootec, die verlangen een artikel te laten in verschijnen, zijn gehouden hun opstel mede te brengen'naar de vcrgadeiing van den arröndis- seqi'-'Btsbond. Het bedrag van een abonnement van nu tot M;i 1910 is een frank. Al wie een frank opstuurt voor hei steunfonds wordt aan zien als geabonneerde op ons blad. Partijge- nooten, werkt voor uw blad 1 Demokraten, steunt uwe strijdende broeders I Voor inschrijvingen evenals voor 't steun fonds gelieve men zich te wenden tot Rami Var.derscheiden te Deerlijk. 't Is een aardig, een heel aardig ding, dat boo'je I Wil men een uitstapje te water wagen, dan is men voorzichtig genoeg eerst te onderzoeken of het niet te licht is, en gemakkelijk omkan- l telt, of men goede roeispanen heeft om tegen den stroom op te varen. Met het huwelijksbootje gaat het gewoonlijk anders. Men springt er maar losbollig in, zon- der naar iets om te zien. Was men er dan nog met een nat pak van af, are het nog zoo erg niet, maar in dit bootje telt het pompen of verdrinken I n er eens in, dan moet men varen willen want men kan er niet meer uit. gebrek aan die voorzorg, of voor- te schrijven dat zooveel huwelijks zijn dat wil zeggen dat er zooveel :zinnen bestaan, die ongelukkig zijn, waar /rede, noch geluk, ncch wederzijdsche ide, ncch eendracht heerschcn. Natuurlijk lijk alle congosocieteiten was verplicht de helft harer aktiëu aan den af te staan. Al met eens werd er geroej de groote winsten die deze sociëteit dee< haar aktiën stegen tot i3,ooo fr. Elkeen moes; aktiën hebben van den Abir. De bc'.gische kiekens, pardon, de belgische burgers kochten Abirs dat het een plezier was. S f Huisgezinnen, waar man en vrouw zich Ze staan nu 180 fr., zegge honderd en tach- verstaan, zijn waarlijk diep beklagenswaardig, tig frank. he* is een groot en onherstelbaar ongeluk voor Hoeveel heeft er de Koning nog? Of zou die j iedereen, zoowel voor rijken als voor armen, edelmoedige ziel ze soms als ze zeer hoog Voor de arbeidende klas is evenwel dit stonden niet aan zijn lieve onderdanen hebben ongeluk nog prooter, dewijl de man buiten opgeofferd of tegen klinkende munt verkocht 2ijn werk, in den schoot zijns huisgezins zijne Maar als in den Congo om mijnen of bos- voornaamste uitspanning, zijn rus., zijne vol- schen te ontginnen eerst en vooral de helft der doening en zijn genoegen moet vinden, aktiën moeten afgestaan worden aan den Staat Gelukkige, duizendmaal geiukkige huisge- 't is te zeggen den Koning, waarom heeft het zinnen waar dit alles te vinden is 1 aantrekkelijk en aangenaam te maken. Vandaar thans dat er hedendaags zoovele ongelukkige bestaan. Dat iedereen in zijne omgeving maar eens rond zie, en hij zal vele huishouder s vinden, waar slordige en ongelukkige vrouwen zijn. Wat gebeurt er De man krijgt afkeer van zijn huishouden, 't walgt hem en bij zoekt andere plaatsen, waar het zindelijk is maar helaas waar hij langzamerhand aan den drank geraakt. De man is bedrogen aangeland vóór het huwelijk was zijne uitverkorene, flink in orde, en thans men zou ze niet meer erkennen. Haar fortuin is gemaakt, zeggen kortzichtige huis vrouwen. Neeu, neen,-, het is enkel aan ver keerde opvoeding toe te schrijven. In een ander huis is de vrouw lui en vadsig. Wanneer de man, nu van vermoeiendeu arbeid te huis komt, is bij soms verplicht, nog zelve voor zijn eigen eten te zorgen. Dit steekt hem tegen en weldra gaat hij drinken het huiselijk geluk, dat bij gedroomd had, bestaat voor hem niet, en daarom zoekt hij buiten huis, tevreden heid en genoegen. Niet mind.r ongelukkig zijn de huishoudens, waar snoepachtige en pronkzieke vrouwen zijn. Alles wat de man met hard werken gewonnen heeft, om in de noodwendigheden van het huis houden te voorzien, is niet voldoende om de grillen der echtgenoote te bevredigen. Heerscht gebrek in huis, de man verliest den moed ia zijn huishouden vindt hij het geluk niet, waarna hij haakte, cn hij gaat zijn verdriet en zijne teleurstelling in den drank trachten te vergeten. Veel zou er nog bij te voegen zijn begrijpen wij enkel, dat het ongeluk van vele huishoudens te wijten is aan de verkeerde opvoeding der dochters, en ook wel aan de overijling der mannen, om in het huwelijksbootje te treden. Is men eenmaal zoover, dan moet men varen; de kapitein wil niet werken of hij drinkt te veel borrels, eakau hei 'O-i niet rechth'judcliOfwel hij gedraagt zich s&chf cn men werpt hem over boord hij zit zonder werk, en er komen dan lekken in het bootje schulden komen als water binnen, en het pompen van de vrouw helpt niet meer... Doch gebeurt het ook dat de vrouw wil kapitein zijn en a?.u het roer zit. De kapi tein heeft niets te zeggen, en ais hij iets zegt, dan is mond toe 1 Wat nu gedaan, om niet te verzinken Ten eersteene goede verdeeling van zorgen, lasten en arbeid eene geregelde verdeeling is de grondslag van den huiseüjken vredede vrouw de huishouding,de man de kostwinning. Een tweede dikwijls den blinds spelen een blinde ziet de gebreken van een ander niet en daarom is hij meestal zachtmoedig, zoo ook moet de man de gebreken zijner vrouw over het hoofd zien, en vooral toonen dat hij de verstan digste is. Mocht de vrouw de hare hebben ca wie hetft er gcene bedenk dan dat zij uwe wederhelft is. Niemand zegt de apostel baat zijn eigen vleesch. Te.n derde raden wij de vrouw de beschei denheid aan. Gelijk de man soms den blinde, zoo moet de vrouw dikwijls den stomme spelen en denken men vangt meer vliegen met een druppel hooiug dan met een vat azijn. Daarom goed uit de oogen gezien, alvorens in het bootje te stappen eens erin, dan is het noodig dat men van weerszijden de noodige deugden bezit om elkanders fouten en kruisen van het leven geduldig te verdragen. Want, jonge lui, mannen en vrouwen, ver geet noo t hst eeuwenoud vlaamsch spreek woord, dat eeuwig waar blijft Als de bruid is in de schuit, Dan is het lachen uit 1... Dr Slim. katholiek bestuur de koolmijnen van Limburg weg gegeven voor niets en ook riet geëischt dat het land de helft der aktiën moest hebben. H. Pl. OORLOG. 't Katholiek blad Le Patriote doet dezelfde opmerking die wij voor 14 daden gedaan hebben nopens de geruchten van oorlog, 't Is een list der militaristen. Men zou ons gaarne 't onder houd van een groot leger en van eenige duizende nultelooze officieren op den nek schuiven. De Patriote bewijst dat Belgie meer dan sol- hoogst noodzakelijk zijn, om het huiselijk leven In het algemeen wordt het meisje der volks klas, de toekomende huismoeder, in huis of school weinig of niet voorbereid tot de ver hevene rol, welke zij later in de maatschappij te vervullen heeft. Worden de meeste niet opgeleid buiten alle kennis van huishouden Wordt er door velen wel aangedacht, ze spaarzaam, oprecht, zedig en deugdzaam te maken Helaas 1 neen, duizendmaal neen en waarom 't Is omdat de vrouw verkeerd opg .voed is, ca dat zij de hoedanigheden niet bezit, welke Veel menschen vinden zich niet wei nig teleurgesteld. Deze die na 1843 geboren waren dachten dat mits in drijmaal 18 frank te storten zij op 65jarigen leeftijd recht hadden op een pensioen van 65 fr. Dit had velen genoopt op de pensioenkas te storten. Doch nu zij meenden hun 65 fr. te trekken stonden zij geheel verwonderd 1 zij trekken niet 65 frank maar drij vier fr. Om recht te hebben op 65 fr. moet ge eerst doodarm zijn er bij. Maar als ge nu doodarm zijt waar zult ge 't geld vinden om voor uw pensioen te storten En zeggen dat die dutsen nog stem men voor de behouders Dat alleen geelt ons een gedacht van de domheid die nog heerscht in Vlaan- deren. H. Pl.

Het Recht | 1909 | | pagina 1