Uit Gent Honse SWEVEGHEM Het I O-centiemen Wereldporto j Thielt Gedenkt den Strijdpenning Verzekeringsmaatschappijen MILITIE-ZAAK Hoop in de Toekomst Leest en verspreidt ons blad Brief uit Turnhout Rookt niet meer en drinkt water, menschen I Hebt ge daar vrede meê, 't is toch dc wensch van de katholieke Landwacht. Al is de strijd der democraten hard en lastig, toch verschaft hij meestal veel genoegen, en dat is vooral het geval als de behouders zoo goed den bal worden gewasschen door Plancquaert. Rookt niet meer en drinkt water, menschen En gij, likeurstokers, drankhandelaars, herber giers, tabakplanters en tabakhandelaars, rolt maar uw matten op. Gij hebt trouwens, volgens dc Landwacht, geen reden van bestaan. Die brave, voorbeeldige katholieken houden meer aan de socialisten, die zij tot schepenen van de stad Gent verheffen. Een Arbeider. Katholieke leugenaar "betrapt Het gewezen Tappcnblad of 't Volk van Ronseweet waarlijk niet van welk hout nog pijlen gemaakt I Reeds verscheidene malen hebben wij moeten bestatigen dat zijn plan van zich als Democraat aan te stellen teenemaal mislukt is. Nochtans zijn aanhangers, ver koop'rs, opstellers en lezers (toch velen) stellen zich aan in de ware gedaante van demokraten, alhoewel ze wel wc-tcn dat ze zich aanstellen als schijnheiligaards. Zoo onder andere zien we die Farceurs des Zondags van d'eene kerk naar d'ar.dere om hun Leugenaarken aan den man te brengen zeker aan menschen zoo dom als zij zelve want die wil zijn centen, zijn eer en zijn reputatie behouden kan zulke bladen en vrienden missen, want 't is tcch maar schijn alzoo democraat te zijn Nu dat het blad wat verre gaat nut Pieter Daens en Hector Planc quaert, leiders en strijders der vrije christene democratie, aan zijne lezers als echte volks vijanden voor te stellen, zullen wij ons er voor dezen keer bij bepalen 2 vraagskens te stellen. i° Van af het ontstaan van den kristen volksbond, waart ge zijn verdediger. Waarom nu op heden zijn vijand 2° Welk verschil bestaat er tusschen ons, vrije kristene demokraten, en u en uwe vrien den Antwoordt ge niet, Volk van Ronse, wij zullen het zelf doen. En dan zullen wij zien waar de schoen u nijp'Tot wederziens, en onze oprechte demokratische groeten. Rik us. -«WOKSBB-.w-» Wat is er niet geschreven over het partijdig toekennen der pensioenen Ge moest op onze gemeente zijn, de dagen dat men de pensioenen mag gaan trekken, om te zien hoe er zich daar aanbieden, die geld en goed bezitten. Wie is er tcch zoo goed om welstellende menschen een persiocn te geven, terwijl andere, ware noodlijdende dutsen er van beroofd worden Weet ge wat sommige kiesdravers zeggen, al lachen 't Is door onze werking dat die en die een pensioen hebben. Dat is zooveel stemmen gewonnen I Als men sommige weldoeners hoort praten men zou waarachtig denken dat het op Sweveghem een luilekkerland is voor de armen. Helaas 1 Wat is de werkelijkheid Kon men 'het hoofd binnen steken in sommige huizen, men zou er van verschieten 1 Een Sweveghemnaar. DEERLIJK Verleden Zondag had de gewone maand-ver- gadering plaats van den propagandakring. Nog maals heeft deze vergadering bewezen dat de aanhoudende werking der Deerlijksche demo kraten vruchtdragend is, naar vooruitgang en overwinning leiden moet. Bijna al de leden, op zeer weinige uitzouderingen na, waren aanwe zig. Nog vier nieuwe leden lieten zich inschrij ven, en verscheidene namen de verbintenis op zich voor de toekomende vergadering elk nog een nieuw lid mede te brengen. Spijtig dat alle demokraten, dat elke gemeen te en stad van ons arrondissement geene getuige kan zijn van den geestdrift en den iever die zulke vergaderingen teweeg brengen onder de partijgenooten, of geen enkele demokraat zou nog willen onvereenigd blijven, zou nog zijn persoonlijk doelloos verzet kunnen stellen boven de weldoende vreugde zelftevredenheid die heerscht onder de partijgenooten op zulke ge*- zeliige avonden. .g Na de vergadering werd door de vriem leggen op zijn huisraad, eene zekere som eischende als zoogezegde vergoeding, daar hij weigerde de premiën te blijven betalen waartoe hij zich had verbonden voor een zekeren termijn op het leven van zijne kinderen. Welnu, hetzelfde komt deze week voor te vallen te Deerlijk. Twee jongelingen, die met een ouden vader alleen huishouden, hadden over een paar jaren elk eene verzekering aange gaan aan eene en dezelfde maatschappij. Het bedrag der premiën liep nogal hoog, en daar alles van het drinkgeld moet komen gewoonlijk, besloten zij dat de eene de betaling zou staken om alsdan gezamentlijk de betaling van de andere polis voort te zetten. De eene gaf dus zijne polis aan den agent terug die hem opzond naar den zetel der maatschappij. Korts daarna ontvangt hij een brief van de maatschappij, die hem aanzet van zijn besluit terug te komen, zooniet dat zij zullen verplicht zijr. tot rechts vervolging hunne toevlucht te nemen. Een tweede dergelijke brief volgt korts op den eerste, waarvan wordt kennis gegeven aan den agent. Deze stelt de met vervolging bedreigde gezamentlijk een bezoek gebracht aan de J \>ersoon geiust zeggend dat zulks eene fout bergiers-leden van den bond, alsook a£ -rf:'.' 'v wt Tiin iron crlininAr dor moatcrliunnil herbergiers die eiken Zondag Het Recht en het ter lezing in hunne herbersL werden de liederen der kri$t^>< zongen dat het klonk. Door*"N partijgenooten werd de wensch uitgedn vermits de voorraad 1 iederenboekjes is uitg^fc er zoo spoedig mogelijk eene nieuwe uitg1! zou verschijnen. Op algemeen verzoek^ De Schrijver, R. Vanderschelden. '\>et zijn van den schrijver der maatschappij Lij dat wel zal kunnen effen stellen. Deze Lésven waren in 't vlaamsch, doch eenigen jog een derde brief, ditmaal rop weinig acht werd ge- jppr Meer dan een jaar verloopt en door [Eit en door uitgetredene verzekerde wordt ^rneend dat alles nu in den haak zit. Mis. 'erleden maandag komt de deurwaarder met eene dagvaarding, in 't fransch om te ver- t schijnen Vrijdag van deze week voor de recht- bank van Schaarbeek, ofwel ten langste tegen Onderstaande gegevens zijn ontleend aan een maatschappij en iets boven de 10 frank kosten, art. van de Kin. Vlksztg. n° 7. Voor 34 jaren i Welk besluit leiden wij daaruit af Mogen werd op voorstel van Duitschland het wereld- j wij daardoor de rechtzinnigheid dier maat- porto bepaald op 25 centiemen (20 Pf). Dit schappijen in twijfel trekken betreffende hare systeem kreeg echter in 1898 reeds een grooten verbintenissen die zij aangaan met personen knak toen Engeland het 1 penny-porto invoerde om ze na een aantal jaren eene zekere som uit voor al 2ijne Koloniën. Men begrijpt derhalve te betalen Geenzins, dat is de kwestie niet, maar zeer slecht hoe een Londensch koopman i alhoewel vele menschen dergelijke maatschap tien jaar 'arg zulk een onhoudbaren toestand pijen met een wantrouwend oog aanzien. Doch kon verdragen die hem dwong anderhalf maal wat niet ernstig, niet rechtzinnig, niet eerlijk zooveel porto te plakken op een brief naar is, is het volgende de menschen, gedreven Oostende of Kales, als op een naar Bombay of door de bekoriDg eens een net sommetje te naar Kaapstad. Ook tusschen Amerika en j trekken, gaan een verbintenis aao, die zij niet Engeland is sinds eenigen tijd het penny porto j goed genoeg overdenken, zoo het hun zal ingevoerd. mogelijk zijn te blijven betalen, en na eenige Ook Duitschland heeft van een soortgelijken maanden kunnen zij het niet volhouden, wantoestand te lijden. Tusschen het rijk en de Welnu, de maatschappij heeft de reeds be- Donau-moDarchie bestaat sinds lang het 10 Pf. taalbare premiën binnen en is ontslagen van hare verplichting tegenover dergelijke per sonen. Daarenboven komt gij dan nog eene zekere som eischen, die men niet wetende wat men heeft geteekend verplicht is te betalen 1 ziedaar hoe de wet toelaat aan die maatschap pijen tot rechtstreeksche geldaftroggelarijen over te gaan. Toen Het Recht eenige weken geleden voor de eerste maal hierover schreef waren sommige porto. Voor 10 Pf. schrijft men dus naar Triest of Hermannstadt, terwijl een brief van Aken b. v. naar Luik juist het dubbele kost. Sedert 1899 geldt het Duitsch-binnenlandsch porto ook voor zijne Koloniën (en in den laatsten tijd ook voor Amerika wanneer de brieven uit Duitsche havens vertrekken). Is nu eigenlijk voor de Europeesche landen eindelijk de tijd niet gekomen om het io-csn.' tiemen porto te veralgemeeneu De-opw^ptn^-~^?-oterij waaronder onzer vrienden, demo- De peerdefeeste van Thielt, de vroeger zoo gekende en wijdvermaarde jaarmarkt, behoort tot het verledene. Wij herinneren ons nog de bedrijvigheid en de nering tot dewelke deze markt voor een vijf en twintigtal jaren aanleiding gaf. Herbergen en gasthoven waren opgepropt met verbruikers, niet alleenlijk den Dinsdag, maar ook reeds den Maandag de afspanningen waren te klein en men vond geene plaats genoeg om menschen en paarden te laten vernachten. Hier en daar bleef men zelfs den ganschen nacht op, om het steeds toestroomend volk te bestellen. En wat is er van die schoone feeste overge bleven Niets anders dan eene lotiDg en een onnoozelen toondag. Wij beschuldigen ten rechte het stadsbestuur dc noodige voorzorgen niet te hebben genomen om den val der peerdemarkt te vermijden of tegen te h uden. Naar doelmatige middelen werd niet getracht om aan de neringdoenders dezen dag van necring en tering te bewaren. Om de verdwijning der Thieltsche peerde- feest te bestrijden vond men geene ander red middel dan eene tombola, die voor gevolg heeft gehad den laatsten koopman van de markt te jagen, 't Zijn de kooplieden die de markten maken, en hoe wil men hier die handeldrijvers aanlokken, als wanneer van de tien peerden, welke naar de markt geleid worden er nog geen één te koop is. Die heeren, en zij hebben gelijk, niet meer als andere menschen, worden niet gaarn belachen. En zoo is de staat der peerdefecst van jaar tot jaar bedenkelijker geworden. Wij vreezen dat het tc laat is om ze herop te beuren maar toch diende men niet te wan hopen al het gejammer, al het geklaag kan tot niets ba'en. Men zoeke naar afdoende midde len om hier de vreemde kooplui weer aan te trekken en m -n richte hier allenzins de eene of andere feest in, om aan de neriDgdoenders terug te bezorgen, wat zij verloren hebben. Nu met de nieuwe katholieke lasten, 't zou hen wel te pas komen. dat de inkomsten van het postbeheer zouden verminderen schijnt niet zwaar te wegen. Men zie b. v. naar de ondervinding. Van af 1 Octo ber 1902 bestaat het 10 Pf. porto tusschen Duitschland en Luxemburg. Volgens de Rijks- post-statistiek werden in 1901 uit Duitschland naar Luxemburg verzonden 1.721.500 brieven. In igo3 was dit aantal reeds tot 21/2 mill, gestegen, en in 1907 telde men 3.526.5oo stuk. In 5 1/4 jaar was dus het aantal brieven om de helft gestegen of eens zoo groot geworden. Natuurlijk is niet alleen de vermindering van porto daaraan schuld. In hoever echter dat wel het geval is, zal blijken uit eenzelfde verge lijking met Belgie. Naar dit onder opzicht van handel en industrie zeer hoogstaand land, en dat daaren boven veel geschikter is voor verkeeisootwikke- ling dan Luxemburg werden van uit Duitsch land in 1900 verzonden j.5 mill, brieven. In 1907 was dat aantal gestegen tot 12.2 mill. Dus van het dubbel aantal zijn we na 7 jaren nog tamelijk ver verwijder terwijl dat voor Luxemburg na 5 1/4 jaar reeds bereikt werd. En eenmaal tot het dubbel aantal gekomen, is het portoverlies gedekt. Is Belgie eigenlijk niet het meest geschikte land om met Duitsch land zulk een postovereenkomst tc sluiten. Iudien de zaak met dit land gelukt, dan kan Holland dat volgens de pers van zulke overeenkomst met Duitschland niet wilde weten nauwelijks langer meer aarzelei Waarschijnlijk wordt ook Zwitserland bei gevonden. Op Frankrijk schijnt men hooge verwachtingen te mogen stellen. 1898 is het briefverkeer tusschen Eni zijne Koloniën reeds lang verdubt schijnt dus aan geen twijfel onderhi verlaging van porto eene groote vermeert van het aantal brieven ten gevolge heeft. Merkwaardig is nog het volgende. Als Powland Hill de hervormer van h^T Engelsch postwezen indertijd voorstelde het porto voor Engeland tot op 1 penny (10 cen tiemen) te verlagen, zei de toenmalige Gene raal Postmeester Earl of Lichfield u Van alle phantastischs hervormingsplannen is die van Hill de ongerijmdste 1 Toch is dat alleronge- rijmdst plan reeds door alle beschaafde landen voor het binnenlandsch postverkeer overgeno men, en alles schijnt er op te wijzen dat 1 penny weldra het wereldporto zal worden. Waarom nog wachten Enkele weken geleden schreef den heer Plancquaert in Het Recht over verzekerings maatschappijen, over duistere artikelen die veelal op deze polisen voorkomen en die door vele menschen worden geteekend zonder dat zij eigentlijk weten wat zij teekenen. Hij wees voornamentlijk op eene zaak, die te Waereghem was voorgevallen en waarbij een persoon door een verzekeringsmaatschappij de hand zag üraten, die daar niet al te goed waren mede ingenomen. Welnu, hetzij hier gezegd, wij willen geenzins de goede trouwe van die menschen, van die agenten, in twijfel trekken, integendeel zijn het meest allen eerlijke lieden want de maatschappijen zien vooral goed uit het oog dat zij niet anders dan treffelijke men schen aanstellen als agenten omdat zulks recht streeks met hun belang in verband staat. Doch veelal zijn de agenten zelfs niet goed bekend met de reglementen hunner maatschappij, en de menschen die zich verbinden met eene polis te teekenen neg veel minder. Het is dus hoogst noodzakelijk voor de agenten eens goed aan dachtig de reglementen hunner maatschappij te bestudeeren, ten einde de menschen, die eene verzekering aangaan, te kunnen voldoende op de hoogte stellen daarvan. Doch vooral is het noodzakelijk dat er eene wet kome die aan het recht dier maatschappijen paal en perk stelle die den geringen man van alle hinderlagen vrij ware. R. Vanderschelden. Vier zonen in één huiseen kapitein van het leger had mij gezegd dat de tweede zoon niet vrij is, als de eerste soldaat is geweest en zelfs zijn dienst heeft uitgedaan... Daarover werden mij opmerkingen gemaakt uit Welle en Ninove. Om Hen twijfel weg te nemen, ben ik naar linisterie van Oorlog gegaan en het antwoord Heer volksver- jènwoordiger, de antwoord is JA, de iweede zoon van vier is vrij als de oud ste zijnen dienst heeft volbracht of gaat volbrengen, en dat die dienst niet onderbroken werd door alle andere oorzaak dan onvrijwillige ziekten of wonden, of door een afwezigheid van meer dan 9 maand in den loop der twee eerste dienstjaren.Overigens moet de belanghebbende zijne redens doen gelden voor den milicieraad of het beroepshof. Van 4 zoons kan het leger er 2 heb ben, als de eerste erin valt, is de tweede vrij, maar de derde niet. Vrijwilligers met premie tellen niet voor de vrij stelling van 3 zoons zijn er 2 vrij; van 2 zoons 1 vrij. Van 5 zoons 3 vrij. In geval van onpaar, is de meerderheid altijd vrij. P. Daens. Dat was het gevoel dat Zondag in mijn herte woelde, het gedacht dat mij in het hoofd schoot, als ik ons Volk beschouwen mocht, op het Congres van Denderleeuw In die laatste tijden riep men overal onze partij gebroken, verpletterd, dood; en wij zelf, democraten die jarenlang, zoo geweldig hadden gestreden, en dat met zooveel opofferingen voor ons ge liefde volk, wij hadden eenen stond eenige droeve dagen, terneer gebogen, bijna getwijfeld aan den eindelijken zegepraal Eenige stonden maar van vertwijfe ling want ons oorbeeld, ons gedacht, rechtvaardigheid en broederliefde, ge heel het christendom, te doen heerschen in onze ontwrichte maatschappij, onze arme broeders op te helpen, te verhef fen, uit den poel van armoe en ellende waarin zij verzonken liggen, dat gedacht is te schoon om te kunnen vergaan, die strijd is te edel om te kunnen mis lukken Vergaan eene partij met zooveel bloed en goed, met zooveel ziel en leven be. zield, als onze christene volkspartij eene partij die onzen vlaamschen grond doorploegd en doorvvoeld heeft met eenen arbeid, zoo taai en zoo hard nekkig, dat onze vijanden zelf verstomd stonden eene partij, een arbeid be sproeid met zooveel zweet, bevrucht met zooveel lijden en verdriet, ik zal zeggen met het martelaarsbloed van zoovele helden, op het slagveld bezwe ken, onze hoofdmannen De Backer, Lambrecht, Priester Daens Neen, neen, een gedacht zoo edel en zoo kostelijk bevrucht, kan en zal niet vergaan Dat zagen wij, dat gevoelden wij, Zondag in 't Congres van Denderleeuw. Burger, boer en werkman, oud en jong, al dooreen, een leger helden, met't vuur in d'oogen, bevende en trillende van i begeestering, bereid tot alles, verlan gende en snakkende om op te rukken ten strijde, dat zag ik voor mij, dat voelde ik leven in mijn zielNog eens dat was geen vertwijfeling meer, geene dood maar eene zee van kracht en macht, de verzekering van leven en zegepraal Mannen, vooruit en storm geloopen Wij rekenen op u Priester FONTEYNE. Mijnheer de hoofdopsteller, Ik heb de eer een klein plaatsje in uw dapper en veelgelezen blad te vragen, ten einde eenige regelen over onze stad te schrijven. Voor een viertal weken was eene afvaardi ging opgeroepen van al de maatschappijen der stad, ten einde middelen te beramen om een vastenavondstoet in te richten, maar ingezien de kleine toelage, door het gemeentebestuur aan de afvaardigingen toegezegd (3oo fr.) heeft men aan-het oprichten van eenen stoet afgezien en zijn de vastenavonddagen in de stad Turn hout, heel kalm afgeloopen, maar ook tot schade en nadeel der neringdoende burgerij, die zich in het algemeen bitter beklaagt over de gierigheid en kleingeestigheid van het gemeen tebestuur der stad. Daarom loopt het gerucht in de stad, dat eenige kloeke, vooruitstrevende mannen het gedacht opvatten, per petitionnement, door al de leden der verschillende maatschappijen van alle kleur onderteekend, eene nieuwe beweging op touw te zetten, ten einde eene ondersteu ning van 1000 of i5oo fr. te bekomen, ten einde met halfvasten een prachtigen stoet op te richten, waarvan al de gekende maatschappijen der stad züllen deelnemen, ten einde eenig leven en beweging aan de stad te geven en veel profijt en voordeel aan de neringdoende bur gerij der stad. Verleden Zondag, heeft de gemeente Boom, een prachtigen stoet ingericht, bestaande uit 25 maatschappijen, waaronder 4 harmonie maatschappijen, die eene buitengewone leven digheid en beweging hebben verspreid, tot groot vermaak en voldoening der inwoners, daar de prachtige stoet en het buitengewoon schoon weder eene ontzagwekkende volksmassa van binnen en buiten Boom had te been ge bracht, zelfs de kleine gemeente Deurne bij Antwerpen, had eene prachtige cavalcade inge richt en eene buitengewone volksmassa had uitgelokt. Is het geene ware schande, dat eene belang, rijke stad, van 24,000 inwoners zooals Turn hout geen prachtigen stoet zoude kunnen samenstellen. Wij hopen vurig dat die vooruitstrevende mannen met goede gedachten bezield hun voorgenomen plan zullen uitvoeren, en het gemeentebestuur der stad zal toegeven immers de gemeenteraad der stad is niet door de Chinecren gekozen, maar wel door de inwoners en belastingbetalers der stad. De gemeenteraad der stad heeft geld gevon den voor de ontvangst van Prins Albrecht en voor den huidigen heer Gouverneur, zij zal

Het Recht | 1909 | | pagina 2