Partij-Hergaderingen SWEVEGHEM Waereghem Onderstand aan de werkaloozen in Engeland Vrije Christen Demokratische Federatie VAKBONDEN VAN BELGIE Nood Meeting te St Genois Pier. Ja bij de socialisten zeker wij heb ben gezien hoe het daar was, 't en is nog zoo lang niet geleden Jan. Ja maar, Pier, en de demokraten dan, welke op de markt 2ijn Strijden deze niet goed daar zijn geene groote mannen die daar iets in te zien hebken en zij doen hun best om te strijdendaarom denk ik van daar in te gaan, wat zoudt gij zeggen, Vriend Het woord werd tot mij gericht. Vervolg toekomende week. De Luistervink. De meeting van Zondag laatst is opperbest gelukt en zeer veel volk. Vriend Buysschaert van Kortiijk, nam eerst het woord en zette bijzonderlijk het nut en de noodzakelijkheid van de vakvereeniging uit ecD, daarna kwam de vriend Moeyaert van Brugge, aan 't woord welke gedurende meer dag één uur aan 't woord bleef, hij verdedigde, met even veel kracht de vakvereeniging als de vorige spreker, hij deed ook bijzonderlijk 't nutïuitschijnen en de macht welke de kiezing in handen geeft van de werk lieden, boeren en burgers, die er doorgaans zeer weinig op denken daarvan gebruik te maken. Hij bracht ook vele grieven aan het daglicht welke xuet veel aandacht aanhoord werden door de toehoorders. Beide sprekers werden meermaals daverend toegejuicht, alsook den brief van H. Plancquaert welke op dezelfde uur eene meeting moest geven te Waereghem. Het algemeen verlangen van het volk van Sweveghcm is ook om binnen koit beide spre kers met den hoofdman Plancquaert wederom te hooren in een nieuwe meeting te Sweveghem. Na de meeting is de propagandakring bijeen gekomen in hun lokaal, waar wij met blijdschap bestatigden dat de bond verdubbeld is in leden tal. Veel nieuwe inschrijvingen werden reeds gedaan van in de meeting ook werd eene vakvereeniging gesticht, waarvan de mannen ons beloofd hebben van binnen 14 dagen elk met 2 a 3 nieuwe leden binnen te komen. Bravo Sweveghemnaren, alzoo moet gij werken, eene sterke vakvereeniging moeten wij hier hebben, welke den toestand van ons ver latene werkvolk gedurig onderzoekt, nevens eenen sterken christen demokratischen bond. Tegen Mei aanstaande moet Sweveghem trach ten aan 't hoofd te staan van ons arrondisse ment, daar er waarschijnlijk eene groote feest zal ingericht worden te Sweveghem op eersten Zondag van Mei aanstaande. Dus, mannen, de handen uit de mouwen en allen eendrachtig aan 't werk. Balthazar. Verleden Zondag gaven wij meeting te Wae reghem. Voor de eerste maal dat wij daar spraken mag de meeting als wel gelukt aanzien worden. We hebben reeds verschillende goede vrienden op Waereghem. Het stichten van een bond is verzekerd reeds een twaalftal werk lieden en burgers hebben ons hunne toetreding toegestaan. Vooruit, vlaamsche jongens, vooruit I Er valt veel te doen voor ons volk en met goeden wil en eenige kloeke mannen vermag men veel. H. P. De Kamer der Gemeenten heeft verleden woensdag, te Londen, in eene zitting die ge duurd heeft tot 8 IJ4 ure 's avonds, de kwestie van den onderstand aan de werkeloozen behan deld. M. Keir-Hardy en andere, hebben stout moedig het gouvernement aangevallen en het verweten dat het veel geld verbrast, in onder nemingen voor vliegtoestellen, enz. Wij willen meer hebben da 1 beloften, wij willen daden, heeft hij gezegd. M. Lloyd George, minister van nijverheid en arbeid, heeft doen uitschijnen dat zijn ont- we-p maar eene tijdelijke remedie is. Eindelijk is het krediet van 2,5oo,ooo fr. voor onderstand aan de onvrijwillige werkeloozen met i5g stemmen tegen 70 gestemd. Wanneer zal men in Belgie hetzelfde doen Argus. VAN ALGEMEENE VERGADERING VOOR 'T COMITEIT, op Zondag 21 Maart, ter hoofdlobale in het Hötel de Russie aan de Zuidstatie te Gent, om 1 1/2 ure stipt. Dagorde Aansluiting en overwicht van 't Reglement. Wij verhepen stell'g de afgeveerdigden van veie nieuwe Vakvereenigingen te zien en hunne aansluiting te hooren vragen. Mannen, allen op post. Het Bestuur. SWEVEGHEM Ik twijfel er niet aan dat uwe Vakvereeniging goed vooruitgaat gelijk gij beloofd hebt, en dat gij mij op den gevraagden tijd zult inlichten eenige weken goed en dapper gewerkt en gij staat wortel vast. Gér. Buysschaert. De nood sloop binnen in de werker! familie. Hertelooze katholieke heer en kwamen uit Kortrijk naar een onzer buitendorpen eene fabriek bouwen in de hoop zco gauw mogelijk hunnen droom van spoedig schatrijk worden verwezentlijkt te zien. Zij betalen aan de menschen van Tiegem en omliggende echte spotloo- nen, hongerloonen, 18 20 fr. per veertien dagen kunnen de beste wevers verdienen Meer dan twee jaar reeds werkten die menschen voor zoo een loon voor die bittere almoes die een ontwikkelde, een bewuste werkmensch geen enkele week zou willen aanveer 'en, zou doen wal gen. Eindelijk ook liep de maat over. Eene werkstaking brak los. Een zestig tal werklieden van de omtrent honderd die in die fabriek werkten verlieten het werkhuis. Wij, als vrije volkspartij, gingen onze broeders inden arbeid gaan bezoeken. Wij hoorden hunne klachten en spraken hun moed in. Bij deze ge legenheid toonden wij hun aan de noodzakelijkheid der vereeniging. Wij beloofden hen het mogelijk te doen ter ondersteuning, opdat zij den strijd zouden kunnen volhouden hebben tot dat men zou verplicht geweest zijn toe te geven Deze, ziende dat het volk eendrach tig was, begon een plan Op een voor middag zagen de menschen dien heer het omliggende atloopen als een jacht hond. Hij ging van begoeden burger tot begoeden burger. Hij ging bij sche penen en gemeenteraadsleden. Hij ging bij armmeesters en bij pastoor. En 's namiddags kregen een groot deel der werklieden waar M. de pastoor meende invloed op te bezitten een bezoek van deze met verzoek hun werk te herne men kregen een groot deel werkmen- schen het bezoek van den eigenaar met gebod terug naar de fabriek te keeren of wel te zullen moeten verhuizen kregen ook behoeftige lieden den raad van het armbestuur te gaan werken ofwel onder stand kon achterwege blijven. Wie is nog getuige geweest van zulke schande Daardoor werd door een groot deel der stakers het werk hernomen aan de oude prijzen en bleven er nog slechts een twintigtal over. Natuurlijk waren alle onderhandelingen tot verhooging nu on mogelijk geworden. Dank aan dc medehulp der begocde burgerij, der armmeesters en van den pastoor dolven de werklieden het onderspit en kregen de twintig volherders in den strijd hun werkboekje terug. Op voorstel van M. Plancquaert werd besloten een voorschot te doen uit de kas van ons steunfonds voor den kiesstrijd om, voor zooveel het mogelijk was, die slachtoffers in den strijd om het leven eene helpende hand toe te steken. Aan die twintig menschen werd al de dagen der verledene week een frank per dag ter hand gesteld, maakt de somme vaqJhonderd en twintig franken. Een klafcgheid voor elk wel is waar, nogal iot voor ons. Naderhand werd een beroep te doen op het ge- elk die den strijd om het |urt van onze vrije volks- werkende men scheid, ten Tn de maat van zijn vermogen Te dragen tot het dekken dezer en ons in de mogelijkheid te stePm verders de werkeloozen nog te ondersteunen. Partijgenooten, gelijk van welk arron dissement, gelijk van welke stad of dorp, keurt gij ons handelend optreden ter steuning goed, van de menschen die waren in hun eersten strijd voor hun recht op loon voor hun werk Ja, niet waar Wenscht gij uwe partij in 't arrondis sement Kortrijk den beslisten grooten strijd voor leven en bloei en grootheid met voldoende kracht te zien door voeren Wij twijfelen er niet aan 1 Welaan dan, laat dan zien dat er broederlijkheid en onderlinge liefde heerschtdie zooveel kan teweeg brengen op elk gebied. Wij richten ons ook tot onze vakver eenigingen. De wevers van Tiegem stonden daar machteloos, onvereenigd in dat verachterd vlaamsch gewest. Deze ondervinding zal hun tot les dienen om het besluit dat zij reeds ge nomen hebben van zich te vereenigen ten uitvoer te brengen. Reikt hun eene hand tot steun de eerste broederhand. Gij ook werklieden van de steden die vereenigdzijt, de fabriekanten ontvluch ten omdat zij op u niet alles meer ver mogen, zij gaan hunne prooi gaan zoeken op de buitendorpen tot nadeel van u en van uwe werkbroeders van te lande. Bij het vernemen van hunne pogin gen om het hoofd te bieden aan die schuimers van het werkmanszweet moet uw werkmansherte hun toejuichen, zoude hij ook bereid moeten zijn u eene opoffering te getroosten om uwe mede leden uit de werkersfamilie eenigen steun te bieden. Wij rekenen dus ook iets van u. R. Vanderschelden. ontvangen Vanderschelden, te Deerlijk. GENT Ik had niet gedacht dat er op 21 Maart eene belangrijke vergadering was te Kortrijk. De vergadering is dus uitgesteld tot tweede Paaschdag. Wij hebben reeds veel bijtredingen bekomen. Elkeen zal verwittigd worden. H. P. Propagandakring van Kortrijk Op MAANDAG niest, 15 dezer, cm 6 ure stipt 's avonds, zeer belangrijke bijeenkomst voor de drie verschiliige afdeelingen, ter herbeig bij vriend Albert. De leden werden duidelijker verwittigd door den bode, en niemand mag ontbrer.._, ^m een blijk van genegenheid te geven aan den hoofdman Plancquaert, die zal aanwezig zijn. Arrondissementsbond van Kortrijk. Op Zondag 24 Maart, om 9 1/2 ure, zeer bijzondere maandvergadering ten hoofdlokale Prins Boudewijn, Markt te Kortrijk. Dagorde Regeling van het maandblad. Ook uiterst belangrijke beslissingen zijn te nemen, voor artikels, propaganda, meetings, enz., en al de afgeveerdigden worden stellig verwacht. Deerlijk Op zondag 21 maart, om 5 1/2 ure namid dag, vergadering van den propagandakring in 't Katje, bij Gentiel Ovaere. Alle man wordt op post verwacht. Het Bestuur. Degenen, die begeeren lid te worden van de Vrije Vakvereeniging, mogen zich wenden tot R. Vanderschelden, eiken Zondag morgend Da de mis van 7 1/2 u., in 't lokaal der democraten. Z03STIDA.a- SI MAART Sprekers Adv. H. Plancquaert en andere, over het Programma der Christene Demo craten en de Vakvereeniging. OOTEGHEM Op heden Zondag, 14 Maart, om 4 ure na middag, vergadering van den bond bij Angelus Callewaert. Het Bestuur. M EEN E N Groote propagandavergadering, op Zondag 14 Maart, om 9 ure 's morgens, bij Alfons Favoreel, In de Trombone, 22, Schansstraat, (Barakken). Vergeet de meeting in de Coöperatief te Wevelghem niet. We hopen ook goed nieuws te ontvangen nopens uwen bond. H. P. Jonge Wacht van Brugge Alle Zaterdagen, van 9 tot 10 ure, vergade ring der Jonge Wacht. Iedere Maandag om 8 ure, sprekersbond. Alle Zondagen van 11 i;2 tot 12 i{2 ure 's middags, openbare volksbibliotheek in het Volkshuis, Garenmarkt. ei sieumon Al wie 1 frank opzendt aan R. Vander schelden te Deerlijk wordt aanzien als geabon neerde op ons kiesstrijdblad dat verschijnt met April aanstaande. De pastoor en de burgemeester bezagen elkander en wis selden eenige oogslagen die hun verwondering te kennen gaven over de gevoelens van mijnheer Wouters. Ik spreek van mij alleen andere menschen kunnen andere gevoelens en een andere overtuiging hebben als de mijne, vervolgde Wouters.Wat mij betreft ik aanzie den strijd op maat schappelijk gebied als goed, als noodzakelijk. De tegenwoordige toestand der maatschappij kan geen rechtschapen mensch be vredigen. De hoogere standen hebben nooit vrijwillig aan de zwakken toegegevengeen doortastende hervormingen zijn te verwachten zoolang het volk niet wakker geschud wordt en op zijn eigen eene macht vormt die invloed uitoefenen kan op 's lands bestuur. Gij wilt dus den maatschappe ijken oorlog sprak de burgemeester. Geen groote woorden niet waar, er is hier kwestie noch van revolutie ncch van oorlog. Er is kwestie van 't onbetwist baar recht van het volk om zich binnen de palen der wet en met alle middels in eene vrije maatschappij aan den burger ter hand gesteld, zijn belangen te verdedigen en zijn eigen toestand te verbeteren. In een woord lijk of de demokraten het willen, meende Van Boschvoorde. Ik zie geen kwaad in hun werkingdie menschen maken gebruik van hun recht. Waarom mogen zij geen maatschappelijke en politieke hervormingen voorstaan en verdedigen van den oogenblik dat die niet in stiijd zijn met het geloof? Maar zij trekken de katholieke partij in twee antwoordde de burgemeester. Zij zijn ongehoorzaam aan hun geestelijke overheid? voegde Van Bosch voorde er bij. Wij zullen op de kwestie der bevoegdheid der wereldlijke en geestelijke overheid niet terugkeeren,» antwoordde Wouters. Mijns dunkens in die kwestie trekken wij priesters maar al te dikwijls het laken te veel naar ony krant en ongelukkiglijk als ik den tegenwoordigen toestand vlwH^BLatholieken godsdienst in Europa beschouw, kan ik mijf Brag de overtuiging Diet breDgen dat die neiging om ovJr_ vooral politieke zaken te bemoeien en er dc te houden voor- deelig is geweest aan de kerk.\ De burgemeester knikte ov jïg. Zoodanig kwamen deze woorden overeen met zijn vy "^^giberale opvattiDg voor de rol der geestelijken in de politiële* f Vooral in de omstandighedenwij nu beleven zie ik in de tusschenkomst van de geestelijken, ten voordeele der hoogere standen en der behoudsgezinde katholieke partij een groot ge vaar, een groot onrecht. Een gevaar, een groot onrecht 't Zijn dus de priesters die ongelijk hebben sprak de pastoor. «We zullen een brief van verschooning schrijven naar de Klok te Ninove, zegde Van Boschvoorde, met tot slot de belofte van ons te beteren en in alles aan M. Sterkx of M. de Smid Lambrecht te raadplegen. Niet overdrijven, sprak Wouters, ik spreek ernstig en 't geen nu gebeurt is van grooter belaDg als ge meent. Het volk, de werkman en de kleine boer, ziedaar de laatste hoop der kerk. De antiklerikale burgerij is gansch voor de kerk verloren geloof heeft zij niet meer en onder de burgerij die voor de katholieken stemt zijn er velen bij wie het op gebied van geloof niet veel beter is. Het volk alleen geeft nog aan de kerk de massa en van daar gezag en invloed. Hoe hebben wij de burgerij verloren Wij hebben partij gekozen voor de edellieden en de autokratie tegen haar. De geestelijkheid van toen heeft de nieuwe zedelijke en politieke behoeften die de vooruitgang der beschaving in de burgersklas ontstaan niet begrepen cn misschien (de burger meester in zijn eigen meende voorzeker) uit hoogmoed óm de vriend te zijn van den toen nog almachtigen adel, miskend en helpen tegenwerken. Zij had gelijk, meende Van Boschvoorde. Zeker, zegde de Pastoor. Ze had ongelijk, sprak Wouters met klem. Want du beweren de katholieken zelve de groote verdedigers te zijn van de groote vrijheden vroeger door hen bekampt en be vechten. Maar ondertusschen heeft de kerk zich een groot deel der burgerij, in veel landen het grootste deel der burgerij vijan dig gemaakt en staat zij voor eeuwig in de geschiedenis geboekt als een groote struikelblok voor den vooruitgang. Dat kan ons brave buitenmenschen weinig schelen, meende de pastoor. Dat heeft nogthans zijn belang en een groot belang. Hewel nogmaals begaat de kerk dezelfde fout ze staat nu aan de zijde der geldaristokratie tegen het volk. Zij zal de maatschappelijke ontwikkeling misschien vertragen, ze weerhouden kan ze niet de gansche geschiedenis is daar om het te bewijzen. De lagere klassen der maascbappij zullen opkomen, stijgen in macht en ook in kennis, in geleerdheid. Blijven wij aan de zijde der hoogere standen onvermijdelijk moet er een dag komen dat de lagere standen zich van ons ver wijderen. Als 't volk den godsdienst tegen hem gekant ziet als een wapen voor zijn verdrukking of voor deze die zijn rechtmatigen zucht naar vooruitgang en verbetering tegenwerken, moet het van een groot deel ten minste voor de kerk verloren gaan. 't Geen in de nijverheidscentrums gebeurt is er reeds een bewijs van. Maar de geestelijkheid in Vlaanderen is tegen het volk nietl Ze is enkel tegen de oproermakers I sprak Van Boseh- voorde. En de scheurmakers, voegde de burgemeester er bij. Kunt gij dit aan een werkman die verstand heeft, doen verstaan, zooveel te beter, voor u, sprak Wouters doch 'k twijfel er aan. Daarenboven 't geen gedaan wordt tegen de democraten is een onrecht cn een groot onrecht.

Het Recht | 1909 | | pagina 3