Partij-yergadsringen JAN VLEMENX Oproep aan al de vrienden van het kanton Moeskroen Strijdpenning ENGELAND De Tien geboden van de Vrouw. gen waar er meest kindtrs sterven in het eerste jaar zijn allen vlaamsche, en de dertien waar er minst omkomen allen waalsche gauwen. Onder de elf andere omschrijvingen tellen wij vijj waalsche, vijf vlaamsche en een duit- sche. De dag, dat de vlaamsche ouders zullen weten, hoe zij kinders moeten opkweeken, en dat zij de middelen zuilen bezitten om zulks te doen, zal de dageraad in het oosten schimmeren der vlaamsche grootwording. Want dan zal het geene eeuw meer duren vooraleer bijna garsch Belgie vlaamsch zij geworden. Eene mededeeling nopens de Gazekwestie. Te Elsene, eene voorname voorstad van Brussel, heeft de Gazefabriek eene verlengmg aan het Gemeentebestuur gevraagd en bekomen van vijftien jaar, mits de volgende voorwaarden. De Gazefabriek moet in de gemeentekas storten de somme van een millioen en half en voor iederen verbruikten kubieken meter gaze ééne centiem vergoeding betalen aan de stad. De gaze wordt den bijzonderen aangerekend aan 14 centiemen. Dat zijn mij andere voorwaarden niet waar, dan deze door het Thieltsch stadsbestuur beko men, en nogthans hebben katholieken en socia listen hardnekkig de gevraagde ve»lenging be streden en zij hebben wel gedaan. Want te Elsene als te Thielt ware de zelfuitbating voor- deeliger geweest. EEN NOODZAKELIJK WERK Onze vrienden van het kanton van Moes kroen, zullen zich zeker willen aansluiten bij de vurige bewerking, die dezen tijd gedaan wordt door de democraten van het vlaamsch deel van ons arrondissement. Deze laatste geven het voorbeeld van een hardnekkig propaganda. Hoe zwaarder de taak wordt des te meer moed spannen zij in om ze te volbrengen- Het is noodzakelijk dat men in het kanton Moeskroen, eenige vrienden vinde, die zich vereenigen met onze propaganda-groep, welke vergaderen alle Zondagen van 9 tot 10 ure 's morgens in ons midden-lokaal (Klokke Roeland. Wij moeten talrijker zijn dan ooit om onzen moedigen, onberispelijken strijder zonder vrees, onzen eerbiedigen hoofdman H. Plancquaert, te helpen in het grootsch werk, van den demo- cratischen strijd, die hij sedert jaren onder nomen heeft in ons arrondissement. Hoe zou iemand van ons mogen spreken van (ons democratisch strijdwerk) indien hij er zich niet aan toelegt, door eene vaste en welgemeen de propaganda. Voor het democratisch comiteit van Moeskroen, J. G. BERICHT. Het propaganda comiteit van het kanton Moeskroen, belegd voor den "an ZONDAG VAN APRIL 's namiddags, eene Groote Openbare Vergadering met woord vrij. Waartoe al de kiezers van het kanton zullen ontboden worden, alsook al de vrienden van het arrondissement. VICTOR DILIGENT, advokaat en voor zitter van den Sillon dêmocratique n van Roubaix, zal er spreken over het kristendom en het socialismus. HECTOR PLANCQUAEBT over den politieken toestand van het land. Ultnoodiging. Zondag 21 Maart, om 5 uren stipt s' avonds ter herberg Au soleil CouchaDt gehouden door Henri Bondroit, Meenschestraat. Vergadering van het Comit-.it van het kaï.ton Moeskroen. Dagorde Bereiding der Kiesbewerking van ons kanton in het zicht der Kiezing van 1910. Al de afgevaardigen van Aelbeke, Luingne, Herseeuw eu Rolltghem zijn er bijzonderlijk ontboden. GENT Ik had niet gedacht dat erop ai Maart eene belangrijke vergadering was te Kortrijk. De vergadering is dus uitgesteld tot tweede Paaschdag. Wij hebben reeds veel bijtredingen bekomen. Elkeen zal verwittigd worden. H. P. Christen Volksbond van Brugge Zondag 21 Maart, om 11 ure 's morgends, algemeene vergadering in 't Volkshuis. DAGORDE 1Verslag der laatste vergadering. 2. Verslag over 't partij-congres. 3. Onze aansluiting aan de christene volks partij van België. 4. De werking in 't arrondissement. Het Bestuur. Arrondissementsbond van Kortrijk. Op Zondag 21 Maart, om 9 1 /2 ure, zeer bijzondere maandvergadering ten hocfdlokale Prins Boudewijn, Markt te Kortrijk. Dagorde Regeling van het maandblad. Ook uiterst belangrijke beslissingen zijn te nemen, voor artikels, propaganda, meetings, enz., en al de afgeveerdigden worden stellig verwacht. Oudenaorde en Leupeghem Op Zondag 21 Maait, om 4 ure namiddag, vergadering van den propagandakring bij vriend Alphonse de vrienden van Ronse zullen acn- wezig zijn. Alle man wordt op post verwacht. Het bestuur. V. A. BEVEREN-DESSELGHEM Op Zondag 28 Maart 1909, om 5 1/2 ure stipt, algemeene vergadering van den bond in 't gewoon lokaal daar er zeer gewichtige punteu aan de dagorde staan worden al de leden op post verwacht. Nieuwe led n worden ook aanveerd, uit- noodigingskaarten zullen voor deze maand niet rondgezonden worden. Voor het Bestuur. A. Vepstraete. Deerlijk Op zondag 21 maart, om 5 1/2 ure namid dag, vergadering van den propagandakring in 't Katje, bij Gentiel Ovaere. Alle man wordt op post verwacht. Het Bestuur. dig aan Amand Simoens, 0,15 is het mis schien waarheid o,25 dat zij niet durven antwoorden 0,20 hun grootste verdediging is een schimpliedj e maken tegen Amand S., 0,20 omdat de roede van Meenen wederom beginnen op hunne knieën te vallen, 0,20 weg met de broodroovers van Tieghem, werk lieden, vereenigt u, het is uwe macht, 0,10. bijeenkomsten te zien plaats hebben te Man chester, tusschen patronen eu werklieden, onder het voorzitterschap van eene personaliteit, aan te duiden door dc-n heer minister van koophan del en nijverheid. Een nijveraar. MEENEN. Omdat het aalkarteel rot is in het arrondissement Kortrijk, o,25 omdat de roode van Meenen van geen advokaten noch notarissen meer willen weten, o,25 de roode oppergaai van Meenen wilt van geen stoel- vlechten weten, 0,20 omdat hij nooit zijn broek versleten heeft met stoelvlechtend, o,3o hij klapte liever van de duiven dan te werken, 0,20 zouden de blatjens nu al geteld zijn van de boekschens van over verschillige jaren,o,3o de socialisten blijven nog het antwoord schul- ndersteunr aen strlj£fT>Uor reent en loon. Alles wordt in dank ontvangen bij Remi Vander schelde, te Deerlijk. Twee cocflikten, die zich voorgedaan heb ben op eenige jaren, hebben de katoennijver heid in gevaar gebracht, die,ofschoon zij haren bijzonderen zetel heeft in Lankashire, eene nationale belangrijkheid heeft voor Engeland. Eene overeenkomst heeft een einde gesteld aan de laatste werkstaking. Om de terugkeer van dergelijke crisissen te voorkomen, hebben de patronen en de werklieden, in gemeenzamen overleg, hebben hunne afgevaardigden gelast de middelen op te zoeken om een organisme op te-zoeken, dat bestendig is en de verzoening moet bewerken. Eene bijeenkomst heeft plaats gehad in het ministerie van koophandel, onder het voor zitterschap van den minister. Het genootschap van meesterweverijen en van fabricatie waren er vertegenwoordigd door twaalf afgevaardig den. De vertegenwoordigers der drie werk- mansgenootschappen, die de werklieden der katoennijverheid vertegenwoordigen, waren er in gelijk getal opgenomen. Twee besluiten zijn met algemeene stemmen aangenomen. De eerste legt den wensch voor eene rechtvaardige verordening daar te stellen om de daarstelling en de reglementatie der werkloozenDe tweede stelt den wensch, 1. Gij moet de eerste ruzie niet opwekken maar indien zij onvermijdbaar is, ondersteun dan dezelve moedig overwinnaar blijven in de eerste ruzie, zal u verheffen in den geest van uwen man. 2. Gij moogt niet vergeten dat gij eenen man en geen halve-God gehuwd hebt. Vergeef hem dus zijne zwakheden. 3. Gij moet altijd over geen geld spreken met uw- r?T. Integendeel, tracht te besparen op hetgeen hij u geeft. 4. Indien gij gelooft dat uw man geen hart bezit, weet toch dat hij eene maag heeft. Door goede kleine maaltijden, goed bereid en fijntjes opgediend, zult gij er eindelijk in gelukken zijn hart te trtffen. 5. Laat hem van tijd tot tijd het laatste woord. Hij zal er blijde voor zijn, en dat zal U geen kwaad deen. 6. Gij zult de dagbladen en de Tijdschriften lezen, maar niet datgene wat alleen de verschil lende tijden en de schandalen betreft. Uw man zal aangenaam verrast zijn als hij zal zien dat hij over kunst en zelfs over politiek met zijne vrouw kan spreken. 7. Gij moogt nooit ruw en aanvallend zijn in de oneenigheden die gij met uwe man zoude kunnen hebben. Gij moet hem altijd als uwen overste beschouwen. 8. Neem van tijd tot tijd aan dat uw man meer weet dan gij, en dat gij, en dat alles samen genomen, gij niet onfaalbaar zijt. 9. Indien uw man een intelligent persoon is, en weinig gebreken heeft, wees zijne vrien din. Indien hij het niet is, wees terzelfdertijd ■zijne vriendin en zijne raadgeester. 10. Gij moet altijd den grootsten eerbied hebben voor de bloedverwanten van uwen man, vooral voor zijne moeder. Gedenkt altijd dat zij hem verzorgd en bemind heeft, langen tijd voor u. Carmen Sylva. Groote Werkstaking In Parijs, en verscheidene groote steden van Vrankrijk, is 't algemeene werkstaking onder de postbedienden en telegraf jufvrouwen. Het verkeer met het buitenland, voor het zenden van depechen, is onderbroken geweest. Minister Clemenceau heeft mannen uit het leger gehaald om de werkstakers te vervangen. Dreigende Oorlog Tusschen Oostenrijk en Servie verslecht den toestand. Oorlog dreigt. RECHTBANKEN Het beroepshof van Luik heeft op 28 Februari 11. het vonn:s bekrachtigd door de boetstraffelijke Rechtbank van Hasselt, tegen de genaamdeD J. T. en A. L. beschuldigd den maandag van Hoppe-Kermis, den heer L. B. winkelier en herbergier te Beverloo, zoo vree- delijk mishandeld te hebben, dat men langen tijd voor zijn leven vreesde, en dit omdat hij had durven roepen Leve Peten. Zooals men weet werd de eerste veroordeeld tot drie maanden gevang voorwaardelijk dui zend frank schadevergoeding tegen zijn slacht offer, die zich als burgeiijkc partij had aange steld, en de twee derden der kosten van het prcces. A. L. werd verwezen tot 26 fr. boete, voor waardelijk, 20 fr. schadevergoeding, en een derde der kosten. 33 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. Nu gaven de drij tegenstanders van Wouters blijken van verontwaardigde verbazing. Vooral de Pastoor en Van Boschvoorde konden hun ooren niet gelooven. Wat onrecht konden de kerk of de geestelijken bedrijven en dat jegens nietswaardige menschen als de demo- kraten Was de kerk, waren zij niet aangesteld om te leiden, te be velen en al de andere menschen beschikt om hun te gehoor zamen Wat onrecht konden zij dus begaan Ja ja, hernam Wouters, ziende welken indruk zijn woor den op de drij andere personen gemaakt hadden, een onrecht, een groot onrecht 1 Allons done, hoe is 't mogelijk, sprak van Boschvoorde Waar gaat de wereld naartoe Izuchtte de pastoor die nog nooit in gansch zijn leven zulke ketterijen had hooren vooruit- zetten en als om zijn aandoening binnen te spoelen, ledigde hij zijn glas tot op den bodem. Herinnert u 't geen voor vier vijf jaren in Belgie is voor gevallen Bloed, vuur, tientallen van menschenlijken. 't Walen land was in oproer en moeten wij alle geweld en eiken opstand afkeuren, 't is bewezen, 't is ontegensprekelijk bewezen dat de werklieden te lijden hadden aan miskenning, aan veel onrecht. Niet alleen 't Walenland maar gansch Europa daverde onder de schokken der internationale en 't proletariaat ingericht door de socialisten dreigde een oogenblik alles omver te werpen en een tweede schrikbewind in te voeren. Een man, een genie, een groot vernuft gepaard met een menschlievend en heilig hart, zag niet alleen het gevaar maar ook 't onrecht dat de eerste en ware oorzaak was van 't gevaar. Paus Leo XIII vaardigde zijn ver maarden wereldbrief uit, die meer eer zal aan doen aan de katho lieke kerk dan al de vroegere encyclieken die sedert 't begin van 't christendom het daglicht zagen, te samen En waarom dat meende van Boschvoorde Omdat, zoo luidde 't antwoord, hij ingegeven is door een waren geest van rechtvaardigheid, nog versterkt door echte christelijke liefde omdat hij gekenteekend is door die stoutheid, die onverschrokkenheid, die onbevreesde onwankelbare vastbe- radendheid welke de Übermensch gevoelt als hij 't onrecht meester ziet en in zijn bovennatuurlijke ziel de onweerstaanbare stemme hoort die hem oproept en gebiedt den strijd aan te vangen en door te voeren voor waarheid en recht. De drij anderen zwegen en Wouters ging voort. In de katholieke landen werd de encycliek van den Paus beantwoord met geestdrift en de katholieke maatschappelijke werking ontstond. Doch 't gevaar ging voorbij en onmiddellijk wat zag men het kapitaal, de aristokratie die zelfs als ze katho liek is, de zending baar door God opgelegd, de hand te reiken tot de kleineren om ze op te helpen en niet er den voet op te zetten om ze te verpletteren, vergeet en miskent, het kapitaal en de aristokratie, bang van te moeten toegeven, vernedert van nevens hen minderen en nederigen in geld en fortuin te zien opkomen, begon de strijd tegen die kathqlieke volksbeweging Zij hadden de machtDe slimsten en de jinst rechtzinnigsten zagen het wel.De Helleputten, de Verhaeghen, de gentsche antisocialisten, al die kwakzalvers der demokratie. Ah ah I riepen de drij andere, elkander verbaasd beziende Die kwakzalvers der demokratie, bonden het volk van achter aan den konservatieven wagen, 't zij uit gemis aan moed om den strijd door te voeren, 't zij (en dit zal wel voor 't meeste deel de ware reden zijn) op hoop van belooning. De stoelen kraakten, zoo draaiden en keerden en wrongen zich Wouters gezellen, en de inhoud der glazen zoodra zij ge vuld waren vervloog met verbazende snelheid. Slechts eenigen bleven 't ware ideaal getrouw, en daar zij arm waren, zonder gezag, gingen zij eerst onopgemerkt voor bij, doch hadden zij weinig geld zij hadden overtuiging en moed en 't geloof in hun recht dat ten laDge laatste toch alles overwint. Gij weet allen wel dat er voor korte weken nog menig priester de christen demokraten niet vijandig was. Allengskens wonnen zij 't vertrouwen van 't volk en van daar nijd en afgunst bij de alleenheerschende klieke. Ah ah, riepen nogmaals de andere. De alleenheerschende klieken onzer politieke kringen uit vrees dat er hun eenige mandaten mochten ontsnappen. En ge meent dat dat de redenen geweest zijn om dewelke de geestelijke overheid partij heeft getrokken tegen de demo kraten vroeg Van Boschvoorde zenuwachtig. Men heeft bij de geestelijken overdreven, gelogen en aan gezien wij veel verschuldigd zijn aan de oude katholieken, heeft men misschien wel wat licht en vooral wat gaarne geloofd. Zoo werd, die beweging die als oorsprong even als tot gronslag de encycliek zelve van den Paus heeft, verwezen, afgekeurd, en aangezien het er nog niet mede ging gebanvloekt. De hoofden er van, al oude overtuigde geloovige katholieke strijders, op 't leven van geen enkele ervan is tot nu toe de minste vlek te vinden, werden gelasterd, vervolgd, gebroodroofd. *t Wordt van dag tot dag erger en ik noem dat een onrecht, een groot, een schreeuwend onrecht. Een lange stilte volgde. Wat Wouters zegde was immers waar. Nooit misschien had een partij zuiverderen oorsprong dan de christene volkspartij. Welk volk lag dieper en ligt nog dieper dan het Vlaamsche volk Nergens zijn de loonen lager stelsel matig werd het onwetend gehouden zelfs de kleine burgerij onzer dorpen staat op een ongemeenen lagen trap van ontwikke ling een vrij man, een vrij karakter worr't er zelden onder de geloovenden gevonden overal schijnheiligheid, verslaving men moet den eersten strijd voor de christene volkspartij mede gemaakt hebben om te weten hoe laag het karakter van ons volk gevallen was. Wie voor algemeen stemrecht was, werd aange- teekend en aan het volk voorgesteld a's socialist als tengevolge van hongerloonen deze in veel plaatsan soms maar acht of negen frank per week voor volwassen personen bedroegen, de werkman het werk dorst staken, o dan zoudt ge moeien hooren hebben, hoe die bevolking opgevoed in christelijke liefde en wien het achterhouden van het loon der werklieden als een wraakroepende zonde, aangeleerd werd, de ongelukkigen uitschold voor luiaards, oproerlingen en hun honger cn ellende wenschte. Wat baat de schoone christelijke leering waarover 't katholicismus zoodanig boft, wanneer de gansche macht der kerk, verhuurd voor goud en wijn aan aristokratie van naam of geld en tengevolge van den hoogmoed en de heeischzucht der priesters, den vrijen man verplet die de christene grondbeginselen op maatschappelijk gebied wil toepassen. Zelfs het nationaal gevoel van den Vlaming wierd onderdrukt, zijn taal werd miskend, veracht zijne nationaliteit werd onder mijnd. Zelfs deze die voor zijn volk op zuiver nationaal gebied dorst strijden, werd met een slecht oog aanzien, 't Geloovig Vlaanderen mag geen ideaal hebben, want een ideaal leidt tot werkiDg en tot vrij handelen, tot miskennen van onrecht plegend gezag het christen Vlaamsche volk moet blijven eene levenlooze eene doode massa, een gewillig werktuig in de handen van geeste lijkheiden door hen van geldmacht en aristocratie. OpVlaanderen meer dan op eenig ander land pasten de woorden der encycliek het volk lijdt aan onverdiende ellende hier immers was en is nog stoffelijke en misschien nog meer zede lijke ellende. Eu tegen dien toestand, uit liefde voor bun volk, uit geest drift voor de heropbeuring van Vlaanderen en uit liefde voor den godsdienst door 't socialismus bedreigd, ontstond de christene volkspartij

Het Recht | 1909 | | pagina 3