Verzoek aan da Briefwisselaars Ronse Audenaerde Leupegem Ronse De Christen Democraat JAN VLEMINX Gedurig aan beginnen de menschen dat oude slavenleven der fabriek, waarmede zij niet ge noeg winnen om hun huisgezin te onderhouden moede te worden, en om zeggens overal bestaat er in de herten der werkmenschen eene neiging om het mogelijk te doen om bun levenstoestand te verbeteren, om een meer menschelijk leven te veroveren. Ook onder de werklieden der katoenweverij van de heer en Ovelacq, hier te Deerlijk, bestaat er gisting voor een hooger loon. Die menschen hebben groot gelijk dat zij voor zulk vuil ongezond werk meer willen win nen dan arme twee frank per dag, en waren zij allen bij eene vakvereeniging aangesloten voor aleer drie maanden verloopen zijn zouden zij alreeds bekomen hebben hetgeen zij vragen. Te veel plaats zouden wij in Het Recht moeten innemen om deze zaak verders te bespreken, doch toekomende week zulléö '"ij daarop terug keeren. Wij hebben daar dingen over vernomen, die eens dienen besproken te worden. t Vervolgt), Guust Klauwaert. 1. Niet wachten tot den Donderdag voor het zenden hunner artikelen. 2. Klaar en duidelijk schrijven. Men vergete niet dat de letterzetters hunne oogen gansch hun leven noodig hebben. 3. Alleen schrijven op een kant van 't papier. De andere zijde wit laten, a. u. b. Op eersten Maart 1908 deed ik voor de eerste maal een oproep aan de bevolking van 't arron dissement Audenaerde En nu 21 Maart 1909 hebben vele menige vrienden onzen oproep beantwoord Dus na één jaar, na één gansch jaar onver - moeibaren iever door gansch onzen propaganda - kring zijn wij er in gelukt ons streven ver wezenlijkt te zien. Dat bewijst eens te meer dat de aanhouder winten wie op de bres springt voor waarheid en rechtveerdigheid, vindt vroeg of laat steun bij 't volk, vooral onder 't volk dat verdrukt en vernederd wordt om zijn miskend recht. Goddank, na lijden komt verblijden. En dat hebben wij gezien, en waren er tegenwoordig op de eerste bijeenkomst met onze vrienden van Audenaerde Leupegem. Waarlijk om over deze bijeenkomst of ver gadering te schrijven, moet eerst een bedanking geuit worden, aan de vrienden van Ronse, die zich de moeite niet ontzagen dien uitstap te wagen Bach I ne visscher werpt ook zijn netten niet altijd om met één trek rijk te worden n En ook een woord van dank aan de opgekomene vrienden van Audenaerde en Leupegem om hunne welwillende medehulp. 't Was 41/2 ure wanneer wij de broederlijke hand drukten, en ons samen aan tafel zetteden om onze gedachten uiteen te zetten En na twee volle uren over de christene volkspartij te hebben geredeneerd, kwamen wij tot het besluit: Om van nu af samen te werken, samen te strijden, samen middels te zoeken om meer en meer de propaganda geldelijk te steunen. Ook werd besloten den Zondag 4 April eene bijeenkomst te hebben te Nukerke, waar wij wederom meer volk en vrienden zullen ontmoeten, en zoodoende er toe zullen komen op iedere gemeente kennissen te maken, en te geraken tot het stichten van een machtigen en bloeienden sterken gewapenden arrondisse- mentsbond. Aan 't werk dus, beste vrienden, samen werken is sterk werken, 't is toonen aan de steeds nog ongewapenden, ongeorganieseerden, onontwikkelden, dat wij macht en moed bezit ten 't is tonnen dat we de broederhand geven aan vreemdelingen,die denzelfden God kennen I 't Is toonen dat we allen ten strijde trekken voor recht en brood I Daarom, nu dat we zijn begonnen, laat ors voort werken, laat ons door niets, noch door vrees, noch door spot tegenhouden. Vooruit nanr overwinning, vooruit naar de verheffing onzer vrije, edele christene volkspartij. C. H. N. B. Wij hopen op eene heugelijke bij eenkomst heden Zondag, om 4 uren, ter gemeente Nukerke en wij rekenen dat alleman zal op post wezen. ELLENDIG EN LAAG Vervolg Laat ons nu eens zien wat het ellendig ge- zeever van het lasterschrift waard is, waarvan wij in ons vorig schrijven gesproken hebben. Vooreerst wordt M. DaeDs daarin verweten dat hij even als de andere volksvertegenwoor digers zijne 4000 fr. trekt. Hierop zullen wij antwoorden dat, indien er vele kamerheeren zijn, die deze som inderdaad niet verdienen, men ze aan M. Daens niet benijden moet want wie past beter de zittingen der Kamer op dan hij Zonder gegronde reden is hij daar nooit afwezig. Wie neemt daar een werkzamer deel aan al de besprekingen, bijzonderlijk wanneer het kwesties geldt die ons volk aan belangen Wie stelt daar meer vragen ten voordeele van het werkvolk en in het bijzonder der reizende werklieden en kleine bedienden In een woord, welk volksvertegenwoordiger vervult daar met zooveel iever en nauwgezet heid de taak hem door zijne kiezers opgedragen? Voorzeker geen enkele... En wilden wij nu eens eene vergelijking maken met andere volks vertegenwoordigers, zooals b. v. deze van ons arrondissement, het verschil zou, dunkt ous, nog al groot wezen. Dezen immers wonen maar de zittingen bij als het hen past. en doen daar bij zelden eens den mond open. En nogtans zij weigeren ook hunne 4000 ballen niet, of werpen ze ook niet te grabbelen. Nu een 2de punthet naamloos lasterschrift wil vervolgens Mr Daens doen doorgaan voor een schatrijk man, vooreen kapitalist van eerste klasse, en om dit te bewijzen rekent het uit hoeveel hij wel wint met zijne gazetten, met zijne drukkerij, boekhandel, enz. Kan men nu iets schaamteloozer en onbe- schofter uitdenken Die mannen hebben jaren lang alles aangewend om Mr Daens en zijne familie te ruinee'en en ten onderen te brengen geene middelen waren daartoe te slecht, noch vervolging, noch laster, noch broodroof, niets werd tot dit doel gespaard noch verwaarloosd en indien zij daar niet totaal in gelukt zijn, indien zij er niet in geslaagd zijn Mr Daens gansch op het strooi te brengen, dan is het enkel omdat hij ondersteund werd door de ge negenheid van het volk. En nu dat die mannen in hun helsche plannen niet gansch gelukt zijn, nu willen zij hem daar een grief van maken, nu willen zij hem in a'oogen van 't volk doen door gaan als een ikzuchtige rijkaard. Maar dit alles is nog niets Niet alleen willen zij hem doen doorgaan als een schatrijk man, maar ook nog als een uitbuiter en ver drukker van 't volk, door te beweren dat hij zijne drukkersgasten te weinig betaalt. Laat ons nu eens zien wat er daar van is In eene gemeente rond Aalst was men aan het uitvoeren der werken eener trambaan. De werklieden vroegen 35 cent. per uur, doch de ondernemer wilde slechts 3o cent. geven, M. Daens en andere democraten, ondersteunden hardnekkig de werklieden, ten einde het eerste cijfer te bekomen doch dan kwamen de zoogezegde katholieke democraten stokken in 't wiel steken dooi het werk aan 3o cent. te aanvaarden. Om hunne lage onderkruiperij en hun schandig verraad eenigzins te verbloemen voor de oogeu van het werkvolk, begonnen zij dan dien schandigen veldtocht, waarvan wij zooeven spraken. En welke ernstige redens konden zij tegen hem inbrengen Niets anders dan het volgen de M. Daens betaalde zijne drukkersgasten volgens den tarief van het drukkerssyndikaat Aalst in de laatste weken hadden de leden van dit syndikaat een opslag gevraagd van 5 jcenticmen per uur. M. Daens heeft dien opslag gegeven even als de andere drukkers, zonder dat zijne werklieden daarvoor hebben moeten in werkstaking gaan, maar hij heeft het ongeluk of beter het ongelijk gehad, den eersten van wege het syndikaat niet verwittigd te zijn geweest. Ziedaar alles 1 Zou men nu die vijf katholieke demokraten, die dit lasterschrift onderteekend hebben, zender er echter hunnen naam onder te zetten, niet moeten decoreeren, voor de vernuftige uitvinding die zij komen te doen Immers ieder rechtzinnig mensch, meende dat M. Daens alles wil ten voordeele van het volk en nu komen die feniksen te ontdekken dat het juist het tegenovergestelde is. En zeggen dat het Volk van Ronse met veel pretentie en zeer ernstig dit gemeen laster schrift in zijne kolommen overdrukt. Wij willen echter aan dit slavenblad hier eenige vraagskens stellen Waarbij komt het dat gij die zooveel belang schijt te stellen in het lot der drukkersgasten van Aalst, het zelve niet doen wanneer het geldt de fabriekwerkers en werkslaven uwer «ne stad Vanneer er eene werkstaking uitbreekt of loóngeschil ontstaat, nooit hebben wij u zien uittekenen hoeveel de fabriekant in kwestie per jaar wel wint, welke sommen en welke intresten hij jaarlijks opstrijkt ten nadeele van zijne werklieden, welk kadastraal inkomen hij bezit. Daar nogtans ligt een uitgestrekt veld voor u open. Maar wij weten dat gij dit wagen zult, immers gij zijt de trouwe slaaf der rijken en der uitbuiters, gij wordt door hen onder- steud om het werkvolk onder den voet te houden. Maar uwen neus gaan steken in zaken die u niet aangaan, die gansch vreemd zijn aan onze stad en hare bevolking, daarvoor zijt gij goed. Even als het ongediert dat overal rond fladdert om uit alle rotte overblijfsels zijn venijn op te zuigen, zoo ook aast gij gedurig op alles wat walgelijk en gemeen is. Nu. om te sluiten moeten wij u geluk wen- schen over het deftig gezelschap waarin gij u bevindt. Daar, tusschen de lage en oneerlijke politiekers van het Saucissenland, zijt gij vol komen op uw plaats zulk gezelschap is ten volle uwer weerdig. A. B. Zangkring Op Zondag 4 April, om 91/2 ure, algemeene herhaling van onze wolksliederen. Wij hopen dat elk lid een nieuwen zanger zal mede brengen. inschrijvingslijst Ten voordeele van den Trompettersclub. Rondgebaald na de vergadering te Audenaerde, i,3o fr. Van Audenaerde naar Ronse, op den trein, 0,20 fr. Te samen i,5o fr. BERICHT Het bestuur van de propagandaclub brengt ter kennis dat er hier eene plaats van gazet- verkooper openstaat, voor stad en omliggende. Verdere inlichtingen te verkrijgen alle Donder dagen van 7 tot 9 ure 's avonds en den Zondag van 9 tot 11 ure 's voormiddags, in ons lokaal bij Fr. Hantson, Groote Markt. Het Bestuur. Andere artikels uit Rbnse zijn verschoven tot volgend nummer. In den loop dezer week verschijnt het eerste nummer van de Christen Democraat ons kiesstrijdblad voor 1910 van 't arrondissement Kortrijk, dat in al de gemeenten van 't arron dissement kosteloos zal verspreid worden. Om aan deze verspreiding mede te werken vragen wij aan al onze partijgenooten, die het waarlijk goed meenen met de christene volkspartij en die soms een zondag voormiddag willen offeren ten goede van hunne partij, zich zoohaast moge lijk te komen aaDgeven in den arrondissements- bond ofwel bij de afgevaardigden die hunne gemeente in den arrondissementsbond vertegen woordigen. R. V. "-ir—r. N. B. Al wie een frank op stuurt voor 't steunsfonds, 't zij van binnen als van buiten het arrondissement, zal regelmatig het blad met den post ontvangen. Vanderschelden, te Deerlijk. Voor de Werkstakers van Tieghem Aan de werkstakers van Tieghem is uitgege ven geweest de som van 120,00 fr. die is ver schoten geweest door de kas van het steunsfonds voor den kiesstrijd van 1910 in 't arrondisse ment Kortrijk. Tot nu toe is binnen gekomen de som van 7i,5i fr. Er blijft dus nog tekort bestaan van 48,49 fr. Wij verhopen dat onze vrienden van gelijk welk arrondissement hier nogmaals het mogelijke zullen doen om de kracht, die wij in den strijd om recht en loon met de werklieden van Tieghem, verloren voor den kiesstrijd en de propaganda onzer kristene Volkspartij in 't arrondissement Kortrijk, ten volle weder aan tè vullen. De kiesstrijd zal met buitengewone hardnek kigheid gevoerd worden door de vier partijen. Van nu reeds wordt er gewerkt als ingewone kiesstrijd eene maand voor de kiezing. Hoe meer de kiesstrijd in woeling komt, hoe meer de kieziDg nadert, hoe meer dat wij, democraten, gevoelen welke buitengewone bijval wij be komen in 't arrondissement. Van laDgzaan meer zijn wij overtuigd dat, zoo wij den kiesstrijd met de noodige kracht kunnen doordrijven, wij een verrassenden schoonen uitslag zullen be komen. 't Is dus in 't belang der kristene volks partij in 't algemeen, in 't belang van 't vrij demokratisch ideal, de partijgenooten van het arrondissement Kortrijk in de mogelijkheid te stellen den strijd krachtdadig door te drijven. Aan wilskracht ontbreekt het hun niet. R. Vanderschelden. KORTRIJK Men vraagt een goeden GAZETVERKOOPER om wekelijks het Recht te verkoopen. Vast salaris. Zich te wenden bij G. Buysschaert, Gentsche Steenweg, 3o, Kortrijk, ofwel bij de gekende leden van onzen Christen Dem. Bond. BISSCHOP De broeder van onzen wakkeren democraat en propagandist Cyrille Huys, de eerw. heer Gustaaf Huys, sedert 11 jaren missionnaris in Congoland, is hulpbisschop benoemd van Mon seigneur Roelens, den oppersten kerkvoogd van België's colonie. Onze gelukwenschen 1 KUNST VOOR HET VOLK Maandag 5 April, ten 7 uren 's avonda in den grooten Schouwburg VOLKSCONCERT van 't Conservatorium, onder de leiding van Meester Karel Mestdagh. Solist: M. Adolf Vlaemynck, professeur van cello aan 't Conservatorium. Orkest en Koor a5o uitvoerders. Algemeene ingangprijs 3o centiemen. Bruggelingen, allen naar 't Volksconcert op Maandag 5n April. 35 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. BI] BOER UTENHOVE. Vrouw Utenhove, vrouw Utenhove, zie eens ginder is een pastoor, hij komt recht naar hier. Hij komt zeker naar ons hof. n Vrouw Utenhove die aan 't venster zat te naaien keek op en herkende seffens onderpastoor Van Boschvoorde die zijn brevier al lezende recht naar het hof kwam. Zij sprong in aller haast op. Rap, Treezeken, steek de vensters der beste kamer open slaat het stof wat van de tafels en stoelen. Oh God, er staan ook nog eenige teelen en potten op den vloer. Trien steek eens een handeken toe. Waar is Leonie Leonie is naar den meersch de hooiers koffie gaan dragen antwoordde Trees. Zie als er iets op 't onverwachts gebeurt zal alles tegen gaan. Ware zij hier geweest ze kon een hand toesteken. En vrouw Utenhove, Trees en Trien maakten in aller haast de beste kamer klaar. De vensterluiken vlogen open, 't stof werd haastig wat afgekuischt, potten en teelen en ook al een mand die men in de beste kamer gezet had waren op eenige oogenblikken in de achterkeuken gesleurd, 't Was alsof Van Boschvoorde wist dat zijne komst zekeren troebel op 't hof zou verwekt hebben en eenige toebereidselen vereischtj bleef op korten afstand van 't hof eenige minuten al lezende staan en kwam dan recht naar 't hekken. a Vrouw Utenhove hij komt zeker om geld was 't eerste gedacht van Trees. Neen hij is hier voor vier weken om St Pieterspenning geweest. Hij weet dat ge rijk zijt, vrouw, en ge zult hem wat te veel gegeven hebben. Wilt ge wedden dat hij om geld komt. Waarom zou hij anders komen zegde Trees. Wie weet of 't voor Jufvrouw Leonie niet is, meende Trien. Er is eene plaats open in den raad der congregatie. Vrouw Utenhove glimlachte, bij al deze opmerkingen die haar hoogmoed streelden, schikte haar kleederen een weinig op, keek in den spiegel en zag met zeker welbehagen dat niettegen staande haar vijftig jaren en talrijke kinderen die zij ter wereld had gebracht, zij er nog frisch en blozend uitzag. De onderpastoor opende 't hekken en kwam op het hof. De groote hofhond, die geen onderscheid maakte voor al gelijk welken vreemdeling die zijn meesters hof betrad, baste en rukte aan zijn keten om alles stuk te trekken. Doch seffens ging de huisdeur open en de verwijtende stem van vrouw Utenhove deed hem weldra drupneuzend met den staart tusschen de beenen doch al grommende en grollende in zijn kot kruipen. De onderpastoor had algauw den koer die gewoonlijk tusschen het hekken of de poort onzer boerenhoven en de eigentlijke boerenwoning ligt, gedwarst. Aan de deur stond vrouw Utenhove met een glimlach van tevredenheid om de groote eer die nu de onderpastoor haar aandeed en groette hem met eene stem waarin terzelvertijd eerbied en gemoedelijkheid in lagen. Van Boschvoorde stapte in de keuken. Altijd netjes als gelekt dacht hij, toen hij zag hoe alles schoon geveegd en gekuischt was. Vrouw Utenhove stak de deur der beste kamer open. Wel vrouw Utenhove ge maakt complimenten we zitten hier in de keuken ook zoo goed. O neen, M. de onderpastoor, alles ligt hier zoo vuil en overhoop en de meiden moeten hier gestadig rondloopen. Kom binnen als 't u belieft. Van Boschvoorde trok de beste kamer binnen en zette zich naast de tafel. Een schoone kamer, vrouw Utenhove, en alles zoo net. We zien wel dat Jufvrouw Leonie eens een goede huisvrouw teweeg is. Waaraan is een moeder gevoeliger dan een klein komph- ment over hare dochter vooral als die dochter huwbaar wordt 1 Ja, M. de onderpastoor, net en proper is ze. Ze kan niets verkeerd of verdraaid zien liggen. Zulk een tronk, zulk een jong, zegden ons voorouders, vrouw Utenhove, zou sprak de onderpastoor. Brave oppassende moeders hebben ook brave oppassende dochters. Ge zijt te goed, mijnheer de onderpastoor, zegde vrouw Utenhove, meer en meer gevleid maar wat mag ik u aanbieden? Een goed glas wijn Neen, neen, dank u, dank u. Waarom niet, 'k heb goeden. Ge weet mijn mans oudste broeder die jongman was gebleven is over diij jaren gestorven. Nonkel Jan had een goeden kelder. ft Hewel 'k zal eens express komen om hem te proeven,doch voor vandaag had ik liever een glas bier. Na den onderpastoor nog wat te vergeefs gepraamd te hebben, om een glas wijn te aanvaarden, riep vrouw Utenhove aan Trees een kan bier te halen doch de onderpastoor moest be loven dat hij eens express zou gekomen hebben om den wijn te pro even.

Het Recht | 1909 | | pagina 3