Partij-Vergaderingen Tlxielt WAEREGEM LUIGNE Leest en verspreidt ons Kortrij k; TIEGHEI Antwerpsche Kempen GEEN BETER BOEKE Gedenkt den Strijdpenning Nog iets over den inhi:!diginsstoet. De stoet zal dus gevormd worden op het Hulstplein, wiens geschiedenis zooveel bewijzen oplevert van de dwingelandij en de onbekwaam heid van het katholiek gemeentebestuur. Onnoodig er bij te voegen, dat hij zeer tal rijk zal wezen slechts deze zullen daarin niet gezien worden, welke vrij man zijn, zich onaf hankelijk mogen noemen in den waren zin van 't woord, en voor geen goed ter wereld 'nen leiband om den hals zouden willen gewrongen worden. En daar zoo een kloek ras van menschen in onze stad, even als bijna overal in de vlaamsche gewesten, heden ten dage nog de kleine min derheid uitmaakt, zoo zal Lu-v handelwijze, hunne houding zooveel te schooner, zooveel te edeler, zooveel te verdienstelijker, zooveel te doeltreffender wezen. Bijgevolg, zal men in den stoet drie soorten van wezeDS ontwaren. Eerst en vooral de over tuigden alhoewel deze zich op een dwaalspoor bevinden, welk zij, hopen wij, zoo gauw mogelijk zullen verlaten, om de rechte baan te bewandelen, toch eerbiedigen wij hunne doening, alsook hunne denkwijze, omdat zij rechtzinnig is en omdat rechtzinnige lieden recht op eerbied hebben, zelfs als hunne gé- dachten tegenstrijdig zijn of schijven met de waarheid. Dan zullen wij ook ontmoeten de afstamme lingen of volgelingen van Jonas. Die heeten valschaards, toote of muiletrekkers, speekelek kers, ook al soms pilaarbijters, 't Zijn afstoote- lijke schepsels, met verscheidene aanzichten, welke aan alle eerlijke lieden walg inboezemen, en die alles veil hebben, zelfs hunne eer, als zij denken dat het noodig is om hun doelwit te bereiken. Wij leveren dit volkje over aan het misprijzen van al wie het hart op de goede plaats draagt. Eindelijk, zal de groote menigte samenge steld zijn uit brave, ee lijke, goede medebur gers, die ook al/gelijk eenieder, hunne gebre ken hebben, en wier een der meeste is de vrees. Niet alleenlijk zouden die menschen liever aan den stoet geen deel nemen, maar zelfs, het meeste deel onder hen verwenschen hem met hart en ziel naar de maan. Zij weten, zij gevoelen dat daar hunne plaats niet is en wachten met ongeduld naar het oogenblik der kiezing, om te stemmen tegen den burgemeester dien zij helpen inhuldigen, al ware het maar j om hem d schromelijke verhooging van lasten j betaald te zetten, die het eerste jaar van zijn jj burgermeesterschap kenschetsen Doch die lieden hebben den schrik op het a lijf, zij zijn bang van de snoode vervolging der i katholieken. Die menschen lijden zij zijn benauwd laat ons ze beklagen en strijden wij om hen de vrees uit het lijf te jagen en er kloeke Vlamingen van te maken. Maar wat hooren wij daar Fè, rè, ttè Fè, rè, r'è, tè 1 Hoorns en trompetten schette ren het getrommel weergalmt door de lucht 1 Eene langzame, doch machtige beweging, den baren der zee gelijk, ontstaat onder de menigte- 't Is de stoet, die vooruit gaat recht naar de Fabriekstraat langs de Acht Zaligheden. Moest het rond dit tijdperk wat regenachtig weder zijn, dan zou het eerste gedeelte van den ommegang voor de deelnemers eene bijzondere gelegendheid daarstellen om te kneipen, wij willen zeggen, een modderbad te nemen. Rint het niet, en is het weder droog, dan zullen wij maar aanraden, aan deze die eksteroogen heb ben, aan jicht of'flerecijn lijden, of voor 'nen 1 anderen reden niet al te wel te beene zijn, hunne voorzorgen te nemen, het midden der kalsijde te zwichten en de zandkanten te benut tigen. Want, in gansch Belgeniand ligt ér geen slechter steenweg, dan deze, die loopt van de kazerns naar de Hoogstraat langs de Hulst. En om dien toestand te wijzigen wat heeft het katholiek bestuur gedaan, alhoewel men langs dien weg veel gerij ontmoet van karren en wagens En terwijl de deelnemers dit zullen overden ken en overwegen, zullen zij de Fabriekstraat ingaan. Ach 1 die Fabriekstraat I de arme ver- stootelinge de verlatene I waar het niet moge lijk is, dat iemand, met gezond verstand be gaafd, ooit denke een huis te bouwen zoolang zij zich in den ellecdigen, erbarmlijken toestand bevindt, waarin de katholieke gemeentebazen ze sinds altijd gelaten hebben. Gelegen in den bouwkring der stad, schijnt zij er nochthans geen deel van te maken men houdt ze afgezonderd, alsof zij een toevluchts oord ware van melaatschen. Zij is zeer lang en daarbij zeer welgelegen want zij verbindt de groote baan van Gent met deze van Aelter- Ruysselede. Met de binnenstad is zij slechts vereenigd bij middel van eenen slordigen darm, die óp het stadhuis den luisterrijken naam draagt van Schependomstraat, maar dit door het Volk met eenen vuilen bijlap werd gedoopt, omdat men daar bijzondere zaken verricht, die het duwen van 'nen zakdoek voor de neusgaten onontbeerlijk maakt. Vroeger in de middeleeuwen bestond er een uitweg loopende van de Hulst langs de tegen woordige Kernmelkstraat regelrecht naar de Fabriekstraat voorbij het plein der Sint Joris- gildel; later werd deze wegenis opgeslorpt in den aanpalenden eigendom, waar vroeger eens de heer Jacobus Coussens woonde. Waarom, met het oog op de verdere, regelmatige uitbrei ding der stad, dezen weg niet hersteld en de Kernmelkstraat niet doorgetrokken. Waarom verder ook de Vijverstraat niet ver lengd tot aan dezelfde Fabriekstraat Beide openbare werken geven wij den deelnemers aan den stoet ter overweging zij zullen besluiten, dat zij onontbeerlijk zijn of zullen worden, en hoe vroeger men ze zou uitvoeren, hoe genade- lijker het zou wezen voor de stadskas. DE NIEUWE LASTEN. Burgers en landbouwers Neringdoeners, Herbergiers, Ambachtslieden Gij hebt in de laatste dagen uwe lastenbrie- ven ontvangen I Vergelijkt ze met deze van verleden jaar 1 En gij zult zien dat uwe lasten merkelijk ver hoogd zijn 1 Wie heeft deze verhooging gestemd De katholieke gemeenteraad. Op voorstel van wie Van het katholiek schepenkollegie. Wie maakte er deel van den gemeenteraad De Iieeren Boone (overleden), Vandevijvere, Goemaere, De Brabandere, Minnaert, Colle, Vandaele, Persyn, Verkindere, Meirhaeghe, Dinneweth, Impe, Vandewalle. Wie maakte er deel van het schepencollegie? De Heeren Boone (overleden), Goemaere, en Vandevijvere. Dezen laatsten gaat men in het korte inhul digen als burgemeester. Aan geestdrift zal het heel en gansch ont breken bij dit feest, daarvan zijn wij verzekerd, en niemand zal dit kunnen beletten. Laat allen dwang ter zijde, en het inhuldi- gingsfeest zal een fiasco wezen. I onrecht dat in ons land op de schouders van den arme drukt te doen ophouden, en meer welstand onder de werkersklas te coen heerschen. Hij eindigde met de hoop uit te drukken, dat allen met ons moedig zullen mede werken en elk het hunne bijbrengen, om met de toekomende kiezingen, onzen ijvervollen en nooit vermoeiden Plancquaert, die sinds zoo lang de groene vrijheidsvaan hoog verheven houdt, naar de kamers te zenden, waar hij, de dappere volksspreker, met klank de taal van recht en vrijheid zal doen weergalmen. Na een beroep op de tegenspraak die onbe antwoord bleef, werd de meeting te midden van den algemeenen geestdrift geheven. Wij vertoefden nog eenigen tijd, met in bijzondere gesprekken onze gedachten te ontwikkelen, waarna wij huiswaarts keerden, tevreden over ons uitstapje en met de innige overtuiging, dat wij dien avond wel besteed hadden, voor onze geliefde volkspartij. Klaas. Vrijman. Vrijdag der verledene week is alhier eene gedeeltelijke werkstaking uitgebroken in de weverij van den heer Gernay, uit oorzaak van loonaftrok. 9 der beste wevers uit de fabriek, die elk op twee getouwen werkten verlieten hun werk, niet omdat zij opslag van loon vroegen, maar omdat men hun het gewoon loon niet meer wild? betalen omdat men wilde afslaan. Zoo wij goed zijn ingelicht konden die menschen nogal aan eene redelijke daghuur geraken, met natuurlijk vele uren per dag te werken en wei nig te rusten, zelfs met te weinig tijd om op hun gemak te eten. Onmiddelijk nadat de werkstaking was uitgebroken heeft de heer Gernay, bij middel van gedrukte brieftjes die hij deed ronddragen,doen kennen wat die men schen wonnen in zijne fabriek. Hij maakte de rekening op van een dier werklieden die het werk verlaten had, van deze natuurlijk die het meest gewonnen had, en volgens wij vernemen kwam het aan omtrent gemiddeld 20 fr. in de week. Welnu, zoolang hij dezelfde prijzen bleef betalen, waren die menschen tevreden, alhoe wel het nog geene winst was om op 20 4 25 jaren schatrijk te worden zooals M. Gernay het geworden is, docb. van het oogenblik af dat men aftrok pleegde, konden die menschen aan hun gewoon daghuur niet meer komen en daarom staakten zij het werk. Niet alleenlijk stond die wever, waarvan er sprake is de strooibriefjes van Gernay, de hoogste in winning van de 9 stakende wevers, maar hij was de eenige uit de geheele fabriek die gedurende eenige maanden gemiddeld 20 fr. per week had kunnen berei ken. Daar zijn wevers in deze fabriek die niet 20 fr. maar i5, 12, 10, 8, 6, en zelfs maar 3 of 4 fr. per week winnen. Laat ons nu voor een oogenblik aannemen dat zij ten minsten 10 a 12 fr. verdienen, wat kan een huishouden daarmede verrichten Het is 20 k 7.5 jaren dat deze fabriekant op Waereghem zijne fabriek heeft ingericht. In den beginne was het een klein fabriekje met eenige band we vers. Nu is zij groot, nevens eene prachtige woning. Wie heeft dat gewonnen, hij zelfs of zijne werklieden En die honderde werklieden die gedurende 25 j aren afwisselend in zijne fabriek gewerkt hebben, zou er wel één onder hen te vinden zijn die iets heeft kunnen ter zijde leggen om in zijnen ouden dag gemakkelijk te leven. Wij antwoorden gerust van neen. Niet een van al deze werklieden heeft eens iets anders gekend dan te kort. En nu dat M. Gernay schatrijk geworden is en een werkman vindt in zijne fabriek die mits van den vroegen morgen tot den laten avond op gesloten zit, 20 fr. in de week kan verdienen, kan hij dat niet lijden bij moet afslaan En het bestuur der kristene vakvereeniging die hier over eenige maanden wierd ingericht blijft stom en beweegloos. Wij hebben het geschre ven meer dan eens die katholieke vakbonden zijn niet vrij handelend op te treden in 't be lang der werklieden zij staan onder den in vloed der katholieke heeren en fabriekanten zelf, zij hebben alleenlijk voor doel het volk van de goede vereenigingen waar het hulp kan vinden in tijd van nood af te houden, om zoo doende de fabriekanten zelf in de hand te werken. Zoolang de werkmenschen niet willen ver staan dat zij zich moeten aansluiten, niet bij katholieke of socialistische vakbonden, maar bij vrije en niet verslaafde vakbonden, zullen zij in hun neteligen toestand voort blijven leven. Schandelijk en omnenschelijk worden de fa briekwerkers hier te Waeregem uitgebuit. Toekomende week zullen wij hier verder over handelenR. Vanderschelden Vast besloten in ons voornemen te volher- den, eene ernstige progaganda in ons kanton te maken, trokken wij Zondag laatst met eenige partijgenoten uit Moescroen, naar Luigne, waar wij eene meeting belegd hadden. Onze vriend Delwante opende met eenige korte, doch welgepaste woorden de voordracht, en gaf vervolgens het woord aan den vriend GeysenS. Na een kort overzicht over den toestand der huidige maatschappij, toonde de redenaar, met die welsprekendheid hem eigen, aan die menschen d e voor de eerste maal, onze gedachten in bun doip hoorden vooruitzetten, welke de middels zijn, die wij kristene demokraten willen in 't werk stellen, om het de krachten mocht men er in gelukken het vuur te bemeesteren. De schade is onmogelijk te schatten. Honderde hectaren schoone heiden en mast- bosschen zijn vernield. Aan het moedig op treden der pompiers van Raevels is het te danken dat de prachtige en welgekende mast- bosschen Het Raevelsch kamp van i83o gespaard bleven. Een beetjen goeden wil, a. u. b. In,onze stad wordt het geld met hoopen ver brast' aan nuttelooze werken terwijl wij ods schoon volkspark het Plein hebben, waar het gras bijna al verdwenen is, als men het alzoo voort laat liggen, binnen enkele maanden zullen al de grasperken ook in wandelwegen veranderd zijn. Men heeft toch zeker wel geld genoeg, om dit eens om te ploegen en te vetten, en er goed gras met steenklaver in te zaaien, dan zou het voor lange jaren goed en schoon zijn ofwel dat men het in bloemperken zet, de bloemen zullen er wel groeien en dit zal nog aangenamer zijn aan onze ziekelijke menschen, welke aldaar hunnen dag komen overbrengen onder de schoone lindeboomen. Ofwel zijn de inwoners van den Gentsche wijk zooveel niet weerd Terwijl wij spreken van het Plein vragen wij ook wanneer wij een concert zullen hebben op onze kiosk, wij zijn bijna Juni en hebben nog niets daarvan vernomen nogtans mij dunkt dat het stadsmuziek geld genoeg kost aan de lastenbetalers, om aldaar eenige concerten 't en ware het daarvoor in state niet ware, volgens onze stadsbazen Balthazar. BIJZONDER BERICHT De vrienden verkliedeD, welke begeren in hun stad of gemeente eene vrije vakvereeni ging tot stand te brengen, hoeven maar te schrijven om een rxemplaar van het reglement naar den sekretaris der demokratische federatie, G'érard Buysschaert- Gentsche steenweg 38, te Kortrijk. Voor de stichting of andere inlich tingen mag men op ons rekenen. Dus mannen aan 't werk. G. B, Bravo 1 mannen van Tieghem, gij geeft het goede voorbeeld, de vrije vakvereeniging groeit en bloeit er. Zondag laatst is het vast bestuur gekozen uit goede vooruitziende manneD, wekelijks schrijft men nieuwe leden in. Wij hopen dat gansch de werkersklas van Tieghem zich daarin zal vereenigen, want dat alleen zal n macht geven. Ons syndikaat was pas ingericht, wanneer er wederom een geschil kwam met eenige werklieden van de fameuze fabriek van Tieghem. De werkliede 1 kregen op enkele uren voldoening, omdat de bazen zagen dat zij vereenigd waren. Dus, werklieden, gij ziet dat de vereeniging u het meesterschap in handen geeft, volgt dit voorbeeld en sluit u aan. Wekelijks komt de bode ten hnize ont vangen. Wanneer volgen de andere gemeenten Busto. Turnhout. De maatschappij Belgica heeft te Turnhout eene nieuwe fabriek doen bouwen. De aannemers beweren dat in de aanneming het grof ijzerwerk niet begrepen was. De maatschappij beweerde het tegendeel. De aannemers spanden een burgerlijk proces in en eischten de betaling van ijzerwerk. De Recht bank heeft de aannemers gelijk gegegen en de verweerders veroordeeld tot de betaling van 10,913 frank Een kantwerk, uit Antwerpen opgezon den naar een kantenfabriekant dezer stad, is op den ijzerweg zoek geraakt, en niet meer terug gevonden. Het kantwerk heeft eene waarde van 600 k 700 fr. Men denkt dat het gestolen is. Een onderzoek is ingesteld. Arnndonck, Woensdag voormiddag heeft een geweldigen brand gewoed in de gemeente- bossschen op de Voorheide alhier. Door een geweldigen wind aangewakkerd breidde het zich spoedig uit. Ongeveer 8 4 10 hectaren, 10 jarigen mast zijn vernield. Ryekevorsel. De bosch- en heidebran den zijn tegenwoordig overal aan het orde van den dag. Op ons grondgebied is insgelijks een geweldige boschbrand uitgeborsten. Daar men met vereenigde krachten erin gelukte den brand te blusschen, zoo is slechts een gedeelte van het bosch in asch gelegd. Raevels. Verleden donderdag ontstond alhier een brand in de bosschen van M. L. Andriessen, te Berchem. Eenige hectaren heide en schaarhout brandden af. Pompiers en inwo ners doofden het vuur uit. Vrijdag ontstond erop nieuw een geweldige heidebrand onder Raevels en Turnhout, op de eigendommen der heeren Ceilemans, Dierckx, Versteylen en anderen. Deze brand nam eene ontzagelijke uitbrei ding. Het pompierskorps van Raevels was oogenblikkelijk ter plaats, en bestreed moedig het vuur. De pompiers van Turnhout, seft-ns verwittigd, kwamen ter hulp, en met vereenig- GENT Op Zondag, 3o Mei, om xi ure 's morgens, in het Hotel de Russie, vergadering van den arrondi ssementsöond Gent-Eecloo Dargorde Gewichtige mededeelingen en strijd te Kortrijk. Alle man weze op post. Wij moeten den heer Plancquaert en de Kortrijksche vrienden bijspringen. De zegepraal haogt er van ai. KORTRIJK Op Zondag 16 Mei, 9 ure voormiddag, alge- meene vergaderi g van den arrondissements- bond in 't gewoon lokaal Prins Boudewijn, op de Markt. Gewichtige dagorde. Het Bestuur. Op Maandag 17 Mei, om j 1/2 ure 's avonds, vergadering met Openbare Voordracht door M. Plancquaert, in de herberg De Zwarte Vos, Voetweg 79, bij Henri Bostoen. De propagandisten vergaderen om 6 ure bij Desire Van den Bulcke op de Gentwijk. Allen moeten aanwezig zijn. DEERLIJK Propagandakring Op Zondag, 16 Mei 1909, om 5 1/2 ure 's namiddags, algemeene vergadering ter her berg Het Katje, bij Gentiel Ovaere. Dagorde De propaganda in 't omliggende. Het Bestuur. DOTTIGNIES Donderdag 20 Mei O. H. Hemelvaart om 6 ure 's avonds zal er eene openbare tegenspre- kelijke meeting plaats hebben met verscheidene sprekers in 't fransch en in 't vlaamsch in de zaal Coussement, bij de Plaats. Sprekers, H. Plancquaert, in 't vlaamsch, en J. Gheysens van Moeskroen, in 't fransch. WAEREGHEM Op 23 Mei aanstaande Groote Openbare Meeting, om 4 1/2 uren 's namiddags, ter her berg Het Logement, Statiestraat, te Waere ghem. Sprekers, Buysschaert, Plancquaert en andere. Onderwerp De politieke toestand en de Vakvereeniging. WEVELGHEM Op Zondag, 16 Met, Groote Meeting, om 6 uren, ter herberg de Coöperatievebij M. De- Paepe, in de PapenstraatOns programma en de Vakvereeniging Sprekers, C. Buysschaert voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag.

Het Recht | 1909 | | pagina 3