TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ Ik ben Kristen Demokraat Onderwijzers oogen open Van alles wat Zondag 27 Juni 1909 't Blad 5 centiemen 16* Jaar N' 26 ET RECHT Voor Qod en Volkl Alles voor Vlaanderenl Vlaanderen voor Chrlstust Inschrijvingsprijs voor Belgenland Een jaar fr. 3.oo. Negen fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie r-anpden fr. 1.00 1 voor buiten het land de vrachtloon daarbij. j Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ton bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van bet blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN Beker 'r. gen, per drukregel fr. o.25 Reclamen, op de 4e bladzijde. 0.45 3e ©.55 Bijzondere voorwaarden voor notarisMB, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma .nd, zetelt onze hoofdman H. Placcquaer vau 9 tot 11 uren in Prins Boudewijn, Groott Markt, te Kortrijk. Kostelooze raadpleging voc de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. Ziedaar wat wij door machtig veel werklieden en tot vervelens toe hooren herhalen. En de manier waarop velen dit doen zou ons weldra de illusie doen koesteren dat waarlijk alle werklieden gestaalde rekruten van het kristen <lemokratisch leger zijn. Dat het zoo niet is, weten wij maar al te wel en dat het nog lang zal duren, en dat het nog veel opoffering zal kosten vooraleer het zoo zal zijn, dit weten wij nog beter. Het ware dan ook niet slecht eens klaar te spinnen, dunkt mij, wie er waarlijk mag zeggen: ik ben kristen demokraat, waarop men in alle omstandigheden mag rekenen. Gewoonlijk zijn degenen die het luidst schreeuwen, die aan elkeen de les zouden willen spellen op eene manier die waarlijk af te keuren valt, dikwijls degenen waarop minst te rekenen valt. Wij hebben daar dikwijls de bewijzen van gehad. Het is bepaald ook niet voldoende van te zeggen dat men voor de kristen demokraten zal kiezen. Elkeen kan dat zeggen en niet doen want dit is een feit welke zeer moeilijk te onderzoeken valt. Ook met nu en dan naar eene meeting te gaan luisteren en daar de sprekers met geweld toe te juichen, en over de daken te gaan uitschreeuwen dat men voor de demokraten is, komt ons niet voldoende voor. Wanneer meer fier den naam van demokraat wil dragen moet men er ook de verplichtingen van aannemen, die aan den naam verbonden zijn. Een kristen demokraat moet eerst en vooral lezer zijn van een blad zijner partij, waarin hij het voedsel moet zoeken om hem te sterken voor den harden en bitteren strijd. Hij moet ook lid zijn van den demokratischen bond zijner gemeente en zoo er geen bond bestaat moet hij er eenen trachten te stichten, om door zijn voorbeeld en door zijnen penning en de medewerking van anderen, den strijd te onder steunen, alzoo mede te werken aan de ontvoogding en ontslaving zijner werk- broeders. Diegene die zulks doet, mag vooral aanspraak maken op den naam van kristen demokraat, en kan handelen en spreken in naam zijner partij. Wie zulks niet doet is een gelegenheids demokraat, die bij den minsten tegenslag terug tot zijne vijanden zal overloopen. Ik weet ook wel dat alle voorgewende redens zullen aangehaald worden om de strengheid mijner stelling aan te toonen maar het grootste gedeelte dezer, zijn naar mijne meening, niets dan inbeel dingen, en getuigen van den weinigen moed der opwerpers. Uitzonderlijke gevallen kunnen er bestaan, doch deze mogen niet opwegen om er een stelsel van te maken en moeten zooveel mogelijk uit de baan geruimd worden. Wat zou onze partij zijn, moesten wij ons allen bepalen, met te zeggen dat wij kristen demokraten zijn, en maar verders nievers naar om zien. Van waar zouden dan de noodige geldmiddelen komen in onzen strijd zoo noodig Nog andere zijn er die zich bepalen met te zeggenik ben kr. demokraat, en met hun programma op den zak blijven loopen. Hadde priester Daens, adv. Debacker, smid Lambrecht van zaligere gedachtenis, onze moedige kamper en strijder H. Plancquaert en zoo vele andere er zich moeten bij bepalen met te zeggenik ben kristen demokraat, weest er zeker van, beste lezers, onze partij zoude al lang niet meer bestaan hebben en men zoude er misschien al niet meer van spreken. Het is daarom, beste vrienden, willen wij vooruitgaan, dat we ons daar niet meer mogen bij bepalen met enkel en alleen te zeggenik ben demokraat wij moeten voor onze partij werken, en al voor doen wat wij kunnen opdat wij dan later de vruchten van onzen zoo langen arbeid mogen plukken. Wie zich voortaan kristen demokraat noemt moet er mede durven vooruit komen, er durven voor strijden, er zich voor offeren, overal waar het past zich krachtdadig verdedigen, wanneer we aangevallen worden, van alle inrich tingen der partij deel maken, alles aanwenden dat hare grootmaking kan bespoedigen. Wie daar buiten blijft is enkel een toeschouwer die altoos gereed staat het vaantje naar den wind te hangen en die, even als een schooljongen die vooreen onoplosbaar cijferraadsel staat, geen positie^durft kiezen. Dit is maar mijn persoonlijk gedacht en ik beweer dat het juist is. Ad. Verstraete. Vrijdag 18 dezer, vergaderde de middensectie om het wetsontwerp BUYL te onderzoeken. De heeren D'allemagne en Hoyois waren af wezig (een bewijs dat die 2 katholieke heeren de onderwijzers zeer genegen zijn). Op voorstel van M Carton de Wiart en Buyl (deze laatste verdedigde het wetsontwerp met vuur) heeft de middensectie beslist aan het gouvernement eene vragenlijst te over handigen over de gebeurlijke uitgaven die de toepassing ervan zouden kunnen veroorzaken. Zij zal tevens aandringen zoo spoedig mogelijk deze inlichtingen te bekomen. Er loopt gevaar gelijk wij in een voorgaand nummer geschreven hebben, dat de Staat zoo lang zal wachten, die inlichtingen te verschaf fen, dat het onmogelijk zal wezen die brokke wet dit zittingsjaar nog in de Kamers te brengen, want, katholieke onderwijzers, ge denkt het wel, uwe kamerheeren zijn u maar genegen, als zij uwe stem en propagandawerk noodig hebben. Hier in Belgie is de lagere onderwijzer als eene caoutchoupop, laat hij ver zuchtingen hooren om verbeteringen, de pop wordt door Staatshand neergedrukt, moeten er statistieken prijken in de wereldtentoonstel lingen, de pop springt op, want de drukkende hand laat los om met plechtige gebaren te be vestigen, dat de onderwijzer een man van ver dienste is, de steunpilaar der samenleving, en ons Staatsbestuur denkt dat met dien eerenaam, een hongerloon en slechte behandeling moet betaald worden. O neen, de onderwijzer vraagt geen duizenden, hij wenscht enkel of liever de samenleving, voor het heil der volgende ge slachten moet éïschen, dat hij een kommerloos bestaan hebbe, opdat hij zich aan het onder wijs enkel en alléén zou kunnen toewijden. Hoe een onderwijzer nog voor de katholieken kan stemmen is moeilijk om te verstaan, men ziet in hunne baEquetten en feestvieringen nooit geen enkel woord ten voordeele van de verbetering voor hunnen stoffelijken toestand. Integendeel zij spreken van niéts anders dan van gelijkstelling der scholen, zij spreken van eene beweging te dien voordeele en petitiën worden naar de Kamers gestuurd, en die be weging is niets anders dan de onderpastoors cp de kleine buitengemeenten, die van huis tot huis gaan bij de onwetende, brave lieden om hun handteeken te vragen, dat zij natuurlijk niet geweigerd worden. Maar hun eigentlijk doel dat zij beoogen in die gelijkstelling is niets anders, dan de onderwijzers, die tegenwoordig nog vrij en onafhankelijk zijn, ook hunne vrij heid te ontnemen om hen voor de geestelijke macht te doen knielen en slaaf te zijn. Aange nomen en vrije onderwijzers weten daarvan te spreken de pastoor is alles voor die onder wijzers hij benoemt ze, zet ze af als zij wat vrije geest hebben speelt daarmêe als een hond met een kattejong ja alle onderwijzers slaaf zijn daarna streven zij. Dus onderwijzers oogen open binst het nog tijd is en in 1910 gestemd voor de democraten. Een onderwijzer. Statistieken zijn verschenen die be wijzen hoe de Vlaamsche bevolking rasser aangroeit dan de Waalsche. De geboorten in "Limburg, Antwerpen, Oost- en West Vlaanderen zijn van 3o- 32 per duizend inwoners. In de Walen- streken, daalt dat cijfer tot 20 °/0. Als men daarbij rekent dat er nu reeds mjeer dan vier milioenen Vlamingen zijn tegen ter nauwernood 3 millioen Walen dan ziet men dat met de tijd van jaren het getal Vlamingen over wegend moet worden in Belgie. Bin nen dertig jaren zullen er in Belgie zes millioenen Vlamingen zijn tegen drij millioen Walen. Holland zal binnen dertig jaren minstens negen millioen inwoners tel- leh en van nu af aan zijn er reeds meer d^n een half millioen Vlamingen in 't noorden van Frankrijk. Er zullen dus binnen dertig jaren ten minste 16 millioenen vlaamschsprekende in woners zijn in Europa. Als men de vljtamschsprekenden er bij rekent van Zuid-Afrika en Nederlandsch Indie, zal dit getal waarschijnlijk van 20 tot 2p millioenen zijn. Zulke volkeren als ze rijk en be schaafd zijn en bezield met een gezon den nationalen geest, die hen als een band omknelt en vereenigt, mogen reeds onder de groote volkeren gerekend vvorden 't Is de plicht van alle Vlamingen hardnekkig te werken opdat in Belgie en zelfs in 't noorden van Frankrijk 't nationaliteitsgevoelen niet verloren zoude gaan. 't Ministerie is nog geen duimbreed ver in zake militaire kwestie. Het weet noch waaruit noch waarin. De Bieti Public en sommige andere bladen komen nu af met 't volgende stelsel iedere familie zou verplicht zijn een soldaat te leveren zoo zou men komen tot een jaarlijksch cijfer van 18 a 19000 man, dus in alle geval eene merkelijke verzwaring der krijgslasten. De krijgs lasten wegen al zwaar genoeg op het volk het is niet noodig ze te vermeer deren. De toekomende minister van het toekomend liberaal ministerie, M. Hy- mans, heeft te Morlanwelz in de Walen eene groote redevoering gehou den en er gesproken voor alleman sol daat. We zullen zien of die heer zoo iets zal durven voorstellen als hij minister is. Wij twijfelen er aan 't kie zerskorps zou hem een broeksken aan passen naar de mode de liberalen zijn nu reeds gedurende 25 jaren gespeend van 't bestuur van 't land, 't zou dan nog langer kunnen duren. Te Antwerpen heeft men meeting gehouden om te protesteeren tegen de handelwijze van den sabelhouwer Al- brechts. Er was kolossaal veel volk de zaal kon al het volk niet slikken, men was verplicht nog te spreken in twee naburige zalen en deze ook waren stampvol. De Antwerpsche bevolking vraagt de afstelling van dien vlaamsch- hater. Zal men ze bekomen 't Is de Koning, die moet beslissen en dat de Koning niet veel achting heeft voor de Vlamingen is klaar. Sedert 79 jaren heerschen de Saksen- Coburg over Belgie en 't is te nauwernood of onze Koning onze taal kent. Hadde hij den minsten eerbied voor ons volk hij zou zich toch wel gewaardigd hebben onze taal orden telijk meester te zijn. Zaterdag is er nog iets gebeurd dat dc gemoederen te Antwerpen nog meer heeft opgejaagd. Een gansche bende I aristocratendie insgelijks onder Albrechts dienden, hebben den Heer Monet, een dagbladschrijver die de handelwijze van Albrechts afgekeurd had, en zijne vrouw, lafhertiglijk aan gevallen, gestampt en geslagen. De daad van Albrechts was lafheid; zijn onderhoorigen moesten volgen. Met vijf of zes een man en eene vrouw aanvallen is voorzeker geen helden daad. Man voor man zouden die men- schen waarschijnlijk zeer voorzichtig zijn doch met zes tegen een man en vooral tegen eene vrouw Niets in de wereld is gevaarlijker en tezelvertijd laffer als een gewapende beslagmaker. Als hij de meeste macht heeft dan slaat hij door; hij zelve loopt geen gevaar. Voelt hij dat het er gaat spannen, hij loopt, 't Is de toestand van veel onzer overheden der garde civiek. Wat gebeurd is met de visschers van Oostende, en te Leuven in 1902 zou de overheden wat voorzichtiger moeten maken. Die garde civieken hebben reeds aan veel menschen 't leven ge kost. En 't zijn de heldendaden niet van een Albrechts, die de reputatie van dapperheid van de garde civiek zullen vermeerderen. Sommige katholieke volksvertegen woordigers zouden er in toestemmen de E. V. toe te passen op al de ge meente en ook op de provinciale kie zingen. 't Ware maar rechtvaardig. Doch juist daarom spuwen sommige katholieke bladen vuur en vlam. Er zijn er die beweren dat het katho liek ministerie de E. V. toch zal toe staan om den slechten indruk, die de nieuwe krijgswet maken moet, ten minste gedeeltelijk weg te nemen. Wij echter twijfelen eraan. We herinneren ons niet het ministerie ooit iets te hebben zien doen omdat het rechtvaar dig was. Een jesuit en een priester, die na tuurlijk 't gevoelen weergeven van vele hunner confraters, hebben sedert eeni- gen tijd de katholieke Duitsche Volks- vereine hevig aangevallen. Volgens hen waren de katholieke Duitsche Volks- vereine te onafhankelijk en niet onder danig genoeg aan de bisschoppen. De Duitsche katholieke Volksvereine hebben altijd bewijs gegeven van een onafhankelijken geest. Rechtzinnig katholiek op gebied van godsdienst, zijn ze niet min vrij op ge bied van politiek. Dit durven ze zeggen en luid op zeggen en dit durven zij be wijzen met daden. De bisschoppen moesten ginder eens hunne verachting toonen voor het volk lijk hier in Belgie in zake der vlaamsche Hoogeschool en in zake van onderwijs der vlaamsche taalmen zou ze een broeksken aan passen. De Volksvereine hebben voet bij stek gehouden. Bijkans gansch de katholieke partij heeft voor de Volksvereine partij getrokken en de aartsbisschop van Keulen heeft zich (waarschijnlijk als hij zag dat de Duitsche katholieken vol strekt onder de roede der priesters niet willen staan) aan de zijde der Volks vereine geschaard. 't Is toch aardig Jesuiten en priesters verklaren te verzaken aan d» wereld en zij kunnen niet dulden dat er op wereldlijk gebied iets gebeure of het moet met hun bijzondere permissie zijn. Als er voorbeeldige katholieken zijn, 'tzijn wel de Duitsche katholieken, doch ze willen wat onafhankelijk zijn op wereldlijk gebied en 't en is nog niet wel. Gelukkiglijk dat ze iel zijn. Sprekende over het jaarlijksch tekort

Het Recht | 1909 | | pagina 1