De werkstaking der Leiwerkers Demoeraten, opgepast Ronse Eene lafheid Vrije demokratische federatie van vakbonden van Belgie Tlxielt ••••••••«••••••a PRIESTER DAENS van ongeveer 5oo millioenen in Duitsch- land, schrijft de Flandre Libérale dat dit tekort te wijten is aan het leger, de vloot en de koloniën. Waarom willen dan zooveel liberalen alleman soldaat lijk in Duitschland En waarom hebben ze dan geholpen om ons den Congo op de nek te schuiven? H. Pl. 't Is dus beslistde bazen zijn koppig ge bleven. De werklieden zijn verplicht geweest in werkstaking te gaan. 't Zal dus immer waar blijven dat de rechtvaardigste eischen der werk lieden nooit zullen ingewilligd worden met goedheid, dat iedere stap vooruit zal moeten gedaan worden ten koste van opofferingen en van strijd. 't Is 't eerste dat de werklieden moeten ont houden van dezen strijd niet de minste ver betering is te verwachten door goedheid of door enkele redeneering daden moeten er bij zijn. Wij vragen ons af wat de werkgevers nu nog zullen in te brengen hebben tegen de werk lieden De botheid, de grofheid der socialisten heb ben dikwijls een schijn van reden gegeven aan de patroons. Kon men beleefder, deftiger, gematiger te werk gaan dan de werklieden van Desselgem Geen enkel krenkend woord werd de bazen toegerichtgeen enkele onbeleefde uitdrukking. En de eisch zelve was bij overdreven De werklieden van Desselgem vragen 2.75 voor 1 x uren werk. Een kilometer verder geeft men even veel wat hooger de rivier op geeft men drij franken voor min uren werk. Zijn de werklieden van Desselgem slechter Zijn zij luier Zijn zij min bekwaam dan andere Neen, volstrekt niet. Waarom bijge volg moeten zij min betaald worden Doch van een anderen kant trekken de bazen van Desselgem niet meer profijten van hun werkvolk dan elders Bestaat daar niet meer dan elders de onrechtstreeksche verplichting in de herberg of den winkel van den baas of zijn familie, drank en winkelwaar te koopen Wordt daar niet meer dan elders de wet op de betaling der loonen overtreden Dus de handelwijze der bazen is onverdedig baar al het ongelijk is langs hunnen kant komt er meer spanning in de betrekkingen van baas en werkman 't is hunne schuld komt er vijandschap tusschen werkman en baas, 't is hunne schuld wordt de strijd tusschen werk gever en werkman scherper, 't is hunne schuld. Alwie op Desselgem onpartijdig wil spreken i zal moeten bekennen dat al het ongelijk langs den kant der bazen is. Vergeefsch zullen de bazen de werklieden op den rug geven van luiaards, moeilijke men- schen, onhandelbare menschen, menschen zon der manieren, roervinken, ruziestokers en meer andere schoone namen uitgevonden om den werkman hatelijk te maken in de oogen der burgers en der boeren. 't Feit staat vastde vlasbazen van Dessel gem willen leven op 't zweet en bloed der werklieden. Of zijn zij het die arm geworden zijn door hun handel Hoevelen hunner zijn niet rijk geworden Wordt hun dat misgund door de werklieden En indien zij niet meer winnen en geen dubbele loonen kunnen betalen, wiens schuld is het Laten zij zich niet pluimen lijk kiekens door het verbond der Engelsche fabriekanten Welke pogingen doen zij om zich tegen dat verbond te verdedigen Zij vinden het beter de werklieden kleine loonen te betalen en lang te doen werken. Hewel, heeren vlasbazen, 't zou wel lukken dat uw koppigheid en uw harteloosheid een ander uitwerksel hebben dan 't geen waarop gij rekent. Gij hoopt de werklieden te kunnen verplet- teren, gij hoopt dat zij het niet lang zullen kunnen uithoudengij rekent ook al op verraders. Zij zullen mis zijn, niet waar, werklieden van Desselgem Gedenkt u dat eene der grootste gaven van ons volk de vastberadene volharding isde strijd is begonnende werk lieden hebben vrede gewild. Men heeft hen geantwoord door oorlogverklariDg. Hewel 't zij nu zoomaar een kinderspel zal het niet zijn. Wij geven het niet op vóór de slag gewonnen is en gewonnen op gansch de linie. Verraders I Welke werkman zou zijn mede werkman willen onderkruipen De mensch zou de verachting verdienen van al zijn medeburgers. Moet de overwinning, in den strijd behaald, niet ten bate zijn van alle werklieden? Moet zij het bewijs niet leveren dat zelfs in onze vlaamsche dorpen 't volk gevoelt dat het een beter lot waardig is en dat het reeds den moed heeft armoede en gebrek te lijden om tot een beter bestaan te komen voor vrouw en kind? En er zouden verraders zijn? Wie zou er nog zulke gemeene kerels willen bezien Hulp, steun, wederzijdsche bijstand, dat moet komen. Werklieden, allen uwe broeders geholpen. Wij, demokraten, zijn bereid in de mate onzer krachten bij te springen als het nood doet. Werkstakers is uw eigene kas ledig, geef het daarom nog niet opdoet een beroep tot uwe vrienden en broeders. De strijd dien gij strijdt is de strijd van al de werklieden van Vlaanderen. We moeten aan de kleine tyrannen van onze vlaamsche huitengemeenten, die meenen dat zij 't werkvolk den mond open houden, een les geven die zij onthouden. Zoodra 't nood doet, een beroep gedaan op de gevoelens va.i broederlijkheid die alle werklieden zouden moeten vereenigen; allen eenige opofferingen gedaan. Werklieden van Desselgem schept moed; duizende Vlaamsche werklieden staan achter u bereid u te helpen, en nog meer duizende hebben de oogen op u gevestigd, vergeet niet dat uw triomf de triomf zal zijn van de werk lieden van gansch de Leie en 't begin van de ontwaking van uwe broeders. Volhardt, wijkt niet voor eenige opofferingen en de zege is aan u. H- Plancquaert. Tot hiertoe wordt uwe hulp nog niet verlangd omdat de kas der werkstakers wel voorzien is. Doch er kan een oogenblik komen dat de hulp van allen ingeroepen wordt. Daarom van nu af aan weest bereid: Deerlijk, Moescroen, Meenen, Swevegem, Kortrijk, enz. moeten gereed zijn met hun komiteiten om onmiddelijk te kunnen rondgaan bij de werklieden der fabrieken van hun gemeente of stad tot onderstand der werk stakers. Ik reken op de wilskracht en de werkzaam heid mijner mannen. Weest niet beschaamd te vragen en te schooien als 't is voor uw broeders. We moeten toonen dat voor den economischen strijd wij het allen eens zijn. Dus van nu af uw komiteiten benoemd Diet uitstellen, niet traag zijn, niet dralen, 'k Zal u Zondag voor de meeting te Iogoygem rekening vragen van uw werkzaamheid. Rap en krachtig aan het werk. H. Pl. Onze vrije volkspartij Onze tegenstrevers van alle kleur zoowpl socialisten als anti-socialisten trachten soms onze leden te ontmoedigen en de menschen van ons verwijderd te houden door gedurig met minachting van onze partij te spreken de democratische partij, zeggen zij, zal nooit tot eene groote partij kunnen opgroeien ;en zal dus nooit eenigen invloed kunnen uitoefenen. Aan zulke stoeffers willen wij vooreerst ant woorden dat, indien onze^ "partij de pretentie niet heeft ooit aan het hoofd van het ministerie te komen of op haar eigen de regeering in handen te nemen, zij toch onvermijdelijk ge roepen is om na den val der huidige regeering, een gewichtige rol in het bestuur van 's lands zaken te vervullen. Immers indien zij alsdan slechts over 3^4 zetels beschikte dan zou dit voldoende zijn om bij de stemming van een wetsontwerp de balans naar de een of andere zijde te doen overhellen. Al is onze partij nog jong en klein toch kan men niet betwisten dat zij hier in Vlaanderen bij het volk ecnen machtigen invloed uitge oefend heeftzij is het immers die het eerst ons volk uit den slaap van onverschilligheid en slaafschheid wakker geschud heeft,, en die het de baan zijner vrijmaking aangewezen heeft. 't Is ook nog die kleine en in schijn zwakke partij, die in vlaamsch België het hardnekkigst gestreden heeft voor de rechten en belangen van het werkvolk, voor algemeen stemrecht, voor het pensioen der oude werklieden, enz., 't zijn hare leiders en hoofdmannen die het meeste voordeel gedaan hebben aan de fransch- mans, de reizende werklieden, de kleine staats bedienden, enz. Eindelijk, 't is ook nog die partij die het moedigst gestreden heeft voor de rechten der vlaamsche taal 't zijn hare vertegenwoordigers die onze moedertaal in de belgische statenkamer hebben doen binnendringen. Daarvoor alleen verdienen zij de eeuwige dankbaarheid van het vlaamsche volk. En welke politieke partij heeft ooit een zoo j schoonen, edelmoedigen, belaDgloozen strijd gevoerd dan de vrije christene volkspartij En wie heeft zich meer opofferingen getroost, wie is er meer gelasterd, vervolgd en gebroodroofd geweest dan de leiders en aanvoerders dier partij 1 En zulke partij die nog zoo jong zijnde, reeds zulk schitterend verleden achter zich heeft zou volgens het zeggen van sommige zwetsers, gedoemd zijn te verdwijnen of steeds machte loos te blijven. Neen, dit kan, dit zal niet zijn de laatste kiezingen hebben het genoegzaam bewezen dat onze partij trots alles vooruitgaat. Daarom roepen wij onze leden toe, geenen moed verloren, moediger dan ooit den strijd gevoerd en propaganda gemaakt door woord en schrift, opdat ook eens hier, in het arrondisse ment Oudenaarde, de groene vaan zegevierend i uit den strijd zou komen. D. Mocratus. Het katholiek kruipersblad 't Volk van Ronse dat wekelijks een beknopt overzicht geeft van de werkzaamheden der Kamer, vindt daarin de gelegenheid nu en dan op de gemeenste wijze onzen volksvertegenwoordiger M. Daens aan te vallen en te beleedigen. Zoo was het weder het geval in zijn nummer van Zondag 11. Het blad dreef de onbe schoftheid zoo verre te durven spotten met de ziekte, waarvan M. Daens gedurende ver scheidene weken het slachtoffer geweest is. Kan men nu iels walgelijker en gemeener vinden voor een katholiek en christelijk (r) blad Is er iets dat meer strijdig is met alle regels van beschaafdheid en welvoegelijk- heid dan spotten met ziekelijke of gebrekkige menschen Aan zoo iets zal voorzeker niet een eerlijk mensch, die eenige opvoeding genoten heeft, zich plichtig willen maken. Zoo heeft men gezien dat al de ernstige dagbladen van alle partijen, die over de ziekte van Daens gesproken hebben, dit gedaan hebben met deelneming of ten minste met beleefdheid. Het zijn alleenlijk eenige verkochte slavenbladjes zooals 't Volk van Gent en 't Volk van Ronse die uitzondering daaraan gemaakt hebben en welke in die omstandig heden jegens onzen volksvertegenwoordiger, zich zoo gemeen hebben durven aanstellen. Dit komt dus nogmaals te bewijzen dat het, gelijk wij het nog gezegd hebben, bij de katholieke bewaarders de knechten zijn die gelast zijn het vuil werk te doende meesters zouden er beschaamd van zijn. Wat ons in dit alles ook nog zonderling voorkomt dat is, dat het Volk van Ronse meest gebeten is op den éónigen volksvertegen woordiger die in de kamer regelmatig Vlaamsch spreekt, terwijl het zich plat op den buik gaat leggen voor een verbasterden edelman als een de Gellinck, voor dien snooden verrader die de heiligste rechten der Vlamingen miskent, voor dien meineedige, die de beloften aan zijne zijne kiezers gedaan met de voeten trappelt. Dit zelfde blad heeft ook nog de schaamte loosheid op eene spottende wijze te spreken over de welsprekendheid van M. Daens. Maar wij zoeken reeds zoolang in dit blad om een staalken te vinden van de welsprekendheid onzer twee katholieke volksvertegenwoordigers maar tot nu toe hebben wij nog niets gevonden. Het schijnt dat de heeren daar zoo goedkoop mogelijk hunne 4000 ballen trachten te ver dienen. In alle geval zwijgen is het zekerste middel om voor geen zeeveraar uitgescholden te worden. Groening. Algemeene vergadering voor 't comiteit op Zondag 4 Juli 1909, te Meenen, ter herberg in De Trombone, (Barakken), om 9 uren tot 12 ure voormiddag. 's Namiddags, om 1 1/2 uren, voortzetting der vergadering ter herberg in den Karpel, Brugstraat; om 5 uren in 't zelfde lokaal, open bare voordracht door verscheidene sprekers, waaronder M. Plancquaert. Onderwerp de vakvereeniging. N. B. Wij verwachten veel afgevaardigen, want er is een bijzonder dagorde te bespreken. Alle man moet het dus als plicht aanzien tegen woordig te zijn. De afgevaardigen worden ver zocht het uur van aankomst aan den secretaris bekend te maken, alsmede of zij zullen daar noenmalen. Verdere inlichtingen kan men ook aldaar bekomen. DEMOCRATEN OP I De vergadering der vakvereeniging van Meenen moet één zegedag wezen voor onze vrije gedachten, daarom er mag geen onver schilligheid bij ons bestaan wij moeten het allen als een plicht aanzien daar tegenwoordig te zijn, geen stad of gemeente mag er ontbreken wij moeten toonen aan de werklieden, dat wij waarlijk den rechtveerdigen eisch van 't volk betrachten zonder politiek doel, tegenover het vereenigd kapitaal De Secretaris, G. Buysschaert. Rond de Inhuldiging van den Burgemeester De muziekmaatschappij Amicitia heeft vroe ger een tijdperk beleefd van volksbegeestering en bijval, zooals zulks nooit in Thielt eener maatschappij, tot den dag van heden, is te beurt gevallen. Toen was dit toonkundig gezelschap bij geene enkele politieke partij aangesloten. De uitgangen geleken aan zegetochten, en eenieder herinnert zich nog den terugkeer uit Blankenberghe ten jare 1897, toen duizenden al zingende, dansende en juigende, Amicitia tot op de Markt vergezelden. Aan PAUL ROBBERECHT was het meestendeels te dan ken, dat Amicitia zich op zoo eenen bloei mocht roemen 1 Of de katholieke bewaarders daarvoor grijnsden en knarsetanden, behoeven wij niet te zeggen willekeurige en tergende politieverordeningen werden gestemd, onder andere door den huidigen burgemeester, heer Emiel Vandevy vere. Ware op dit oogenblik de maatschappij Amicitia op eene krachtdadige en tevens doel matige wijze bestuurd geweest, deze maatregels zouden hun doel niet bereikt hebben, en had den integendeel voor de leden als een spoorslag daargesteld om nog beter te doen. Doch die doelmatige krachtdadigheid ontbrak. Intusschen werden de standregels maar al te dikwijls, om niet te zeggen altijd, over het hoofd gezien het getal leden zakte van jaar tot jaar. Verschei dene ontslagen werden icgediend, en dat nog van wegens de ieverigste leden. En bij anderen ging de ie ver om zeep. Een zeker dag, nogmaals in strijd met de standregels, voegde Amicitia het woordje liberaal bij haren naam. 't Was volstrekt het beste middel niet om ze heroptebeuren. Het tegenovergestelde deed zich voor en de tegen kanting der geestelijkheid verminderde niet, alhoewel verscheidene liberalen, meer dan eens wijd hunne beurs openden, tot ondersteuning van katholieke werken. De behoudsgezinde kopstukken deden voorts wat zij konden, om het volk af te frekken van het lokaal l'Espérance, dat Amicitia niet is, maar waar Amicitia hare herhalingen mag houden, en waar de leden dezer laatste, op enkelene uitzonderingen na, maar zelden te ziene zijn I Van op den kansel of predikstoel werd Ami citia niet gespaard. Men vergete insgelijks niet, hoe het katho liek gemeentebestuur, waarvan de heer Vande- vyvere deel miek, handelde ter gelegenheid der begraving van een lid van Amicitia en hoe schandalig dan het gedrag was van het katho lieke janhagel op den doortocht van den stoet Het zal ook niet van nut ontbloot zijn, eeDS de lieflijke benamingen te herdenken, welke de Gazette van Thielt, tolk der thieltsche katho lieken, de liberalen naar het hoofd slingerde na het herdenkingsfeest van den 24 September igo5 door Amicitia ingericht. Den 3o September igo5 schrijft het katholiek thieltsch weekblad, eerste bladzijde, derde kolom, van de liberalen gewagende, het volgen de 't Is een gemeen boelken geworden of het was om weezekinders en oude menschen te bespotten, 't had er toch den schijn van In eene herberg kwamen een groep betoogers luidruchtig binnen, zagen het kruisbeeld hangen, gingen het aan 't bespotten, en wilden de beeldtenis van den Zaligmaker verbrijzelen Intusschen werden ook gemeene liedjes ge zongen, zoo crapuleus als het maar zijn kon... Aan het GildhoJ (alias de Correctie) uitbersting van geuzenwoede de vuisten werden gebald en verwenschingen geuit't Is crapuleus ge worden men kan Diet meer... het liberalisme heeft doen walgen... het gevoelen van alle thieltenaars, 't is diepe walging voor zoo een crapuleus gedoen... Achteruit, gemeene geuze- rije I Nummer van 7 Oct., 28 bladzijde, 3® kolom: Het is hier te Thielt alleene niet, dat de liberale betoogers zich op eene crapuleuze wijze hebben gedragen Nummer van 14 Oct., a® bladz., 3e kolom De processie van den Rozenkrans was eene plechtigheid tot herstelling van de lasteringen uitgebraakt, in onze straten, tegen God al machtig en tegen zijne heilige moeder Maria... Schande, eeuwige schande aan het klein, het nietig gettib thieltenaars, die de$e walgelijk heden hebben uitgelokt Wij zouden nog meer aanhalingen kunnen bijbrengen, doch vinden dit voor het oogenblik onno-dig, om te toogen, met de bewijzen in de hand, wat de katholieken van Thielt denken van de liberale Amicitia en hare vrienden. Vergenoegen wij ons met te herinneren, dat de feesten van den 24 September voorgezeten waren door den heer Adolf Verschoore, en dat de heer Richard Deoys, ten dien tijde, voor zitter was der maatschappij Amicitia. Of beide heeren ooit de lastertaal, welke tegen hen en hunne vrienden gericht was, gelezen hebben, weten wij niet. Doch wat zien wij nu gebeuren De heer Vandevyvere zal als burgemeester ingehuldigd worden. Reeds toonden wij hoe deze heer, in zijne hoedanigheid van lid des gemeenteraads, zich gedroeg ten opzichte van Amicitia, betref fende de verordeningen I Als wij nu een blik werpen op den feestwijzer bemerken wij, dat een der bijzonderste num mers, de maaltijd, plaats grijpt in de Correctie 1 in een lokaal dat uitsluitelijk politiek is I Toen de gouwheer, vrijheer Bethune zijne plechtige intrede in Thielt ging doeD, wierd hij gewaar, door een schrijven van den Thieltschen Burger, dat een bezoek aan de Correctie deel miek van de ambtelijke ontvangst. Het stads bestuur kreeg oogenblikkelijk bevel den feest wijzer te wijzigen en te veranderen. Nu zijn onze stadhuisbazen alleen meester en zij willen zulks laten zien. Allen moeten naar de Correctie 1 Een zeker getal liberalen, nagenoeg de twee derden der eereleden van Amicitia, waren goedzakkig genoeg om in te schrijven op het maal. Nu voelen zij, dat men ze voor den aap heeft willen houden en ver scheidene hebben reeds hun inzicht kenbaar gemaakt zich In de ketel, in de marmiet niet te laten gooien, en beklagen hunne licht- geloovigheid I Naar duizend duivels 1 Wat zouden de leden der liberale Amicitia in die galei gaan ver richten, waar zij op zoo eene willekeurige en onbetamelijke wijze gelokt en gedreven worden? Mogen zij zich verzekerd achten, dat men hun het feest van den 24 September niet zal herinneren, op de wijze der Gazette van Thielll Reeds werd niet een liberaal in het feestbestuur geduld Het Hótel l'Espérance waar Amicitia hare herhalingen houdt, ontving zelfs geen program ma 1 en het zijn somtijds de kleinste, en in den schijn de onnoozelste puntjes, welke de leer rijkste zijn. En dan zijn er nog die denken, na al dien hoon, na al die verachting, dat Amicitia den burgemeestersstoet zal opluisteren 11 N. B. Binnen 8 dagen een Manifest over de nieuwe lasten, alsook over d'ontvangsten en uitgaven der stad Thielt, welke jaarlijks de som bereiken van rond de Honderd Zeven en Vijftig Duidend franken, 't is te zeggen, op 10 jaren, d'ongelooflijke en groote ver balende som, van Een Millioen en Half II... Waar gaat al dat geld naar toe IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen lezen en in die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens-Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJDhet boekje64 bladzijden be slaandevan Priester Fonteynedat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coupurerei Brugge.

Het Recht | 1909 | | pagina 2