Partij-Vergaderingen Meetings 1 Kiezerslijsten DESSELGEM SWEVEGEM BRUGGE Met deze brengen wij onze Vrienden van Stad en Buiten ter kennis, dat de aanvraag om de Kiezerslijsten te bekomen, moeten gedaan worden vóór i Juli aanstaande. Ziehier een formuul tol aanvraag GEMEENTE Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen Mijnheeren, Met deze neem ik de eerbiedige vrijheid mijne aanvraag te doen tot het bekomen van een kiezerslijst, tegen betaling der vereischte som, voor het jaar 1910. Aanvaard, Mijnheeren, mijne oprechte groeten. Naam en Voornaam Straat, nr Sedert verleden week is hier werkstaking uitgebroken onder de leiebewerkers. Alhoewel de eischen der werklieden meer dan gegrond waren, schijnen de bazen toch geneigd niet toe te geven. Ten einde onze lezers te laten oor- deelen over de kwaadwilligheid onzer bazen, zullen wij hier de eischen onzer werklieden eens voor oogen leggen. Daar ze de bazen verwittigd hadden per brief 8 dagen, op voor hand, en daar deze zich nog niet eens geweer- digd hadden er een klein antwoord op te geven, zelfs noch van afkeuring of weigering, moeten wij hier rechtuit zeggen dat het mannen zijn zonder hert, niet weerdig van te leven in een beschaafd land, waar de slavenhandel geheel en al afgeschaft is. Ik zeg het nogmaals de eischen onzer werklieden zijn meer dan gegrond. Ziet hier wat ze vraagden in hunnen brief die de bazen ontvangen hebben. Ze vroegen eerst en vooral eenen werkdag van x 1 uren en een loon van 2.75 fr. en verders zegden ze nog zich bij deze eischen te zullen bepalen en geen andere eischen meer te zullen stellen dezen zomer. Neen, bazen, onze werklieden zijn eerlijker dan dat, ze gingen woord houden, en daar ze vast overtuigd waren dat ge hunne eischen gingt inwilligen besloten ze eerst nog acht dagen te werken, maar gewaar wordende dat gij aan hunne eischen geene voldoening gint geven, en dat gij uwe hekkens liet gaan, en alzoo doende het werk verminderde besloten zij dan eindelijk in werkstaking te gaan. Nu zij hier terloops gezegd daar ze op de streek van Cuerne tot Meenen voor eenen dag van x 1 uren 3 frank ontvangen, meenden onze werklieden dat zij deze zoo kleine verhooging gemakkelijk gingen bekomen te meer ook nog daar ze op een half ure van Desselghem 't is te zeggen op Bavichove en Hulste een loon ontvangen van 2.75 fr. meenden ze niet dat zij tot de werkstaking zouden moeten overgaan om deze kleine verbetering te bekomen. Ja Bazen houdt toch op van uwe werklieden -uit te schelden voor luiaards, nietweerds en nog meer andere liefelijke namen die mijne pen zelfs niet toe laat hier neer te schrijven. Of hadden onze werklieden in plaats van een hooger loon, misschien moeten bier en genever vragen, daar Vrijdag nanoen 2 a 3 bazen hunne werklieden een halve ton bier gegeven hebben een zelfs 14 flesschen genever omdat zijne werklieden in staking niet hadden gegaan? Neen, onze werlieden vragen brood maar geenen drank, of hebt ge misschien gemeend de eischen der werklieden door drank te kunnen versmooren. Ja, Bazen ge zegt ook nog dat het niet noodig was voor de werklieden in staking te gaan dat ge wel de loonen van zelfs zoudt opgeslegen hebbenwacht er naar van eten. Ik stel nu hier de vraag wie heeft de werk staking gewild? de werklieden of gij bazen? 't is toch zeker wel gij, bazen, daar de werklieden niet beter vragen dan te mogen werken, maar niet in de voorwaarden gelijk of gij wilt, 't is te zeggen zonder verbetering in hun lot. Of hebt gij nu, bazen, den tijd van vroeger ver geten, toen gij even als uwe werklieden nu, met uw pulle op den rug en uwe boterhammen in den zak ook aan de Leie ging werken, en wat zegdet gij toen We wachten geheel gerust uw antwoord af. Of denkt gij misschien, moest gij aan uwe werklieden nu deze loonsverbetering toestaan, dat ze dan na eenige jaren ook een schoon kasteel of schoon huis zouden gaan bewonen I Werklieden, hebt gij nog de beloften ont houden, die de bazen kwamen doen voor de laatste gemeentekiezing. Hewel ja, als ze dan toekomenden keer zich nog eens willen voor stellen, wij zullen hun dit wel op tijd en stond herinneren, want we vergeten dit zoo licht niet, en den strijd van vandage zullen wij ook goed onthouden. En alvorens te eindigen, doe ik een beroep op de Boeren cn Burgers van Desselghem opdat zij zooveel mogelijk de werklieden in hunnen strijd zouden ondersteunen, 't is immers een strijd waaruit gij allen voordeel zult trekken, indien de werklieden hem kunnen overwinnen. Daarom hand in hand met de werklieden, en wij zullen er u voordanken. Ja mochten wij welhaast vernemen dat het werk hernomen wordt tot ieders voldoening van Bazen en Werklieden. Ja, mochten wij ook vernemen dat de werkstaking geëindigd is bij 't verschijnen van ons artikel het is ons eenige wensch. Daarom, Werklieden, den moed niet verloren, het hoofd fier naar omhoog als vrije Vlamingen, houdt stand in 't kort of in 't lang zullen de bazen tcch aan uwe eischen vol doening geven. O. V. S. Vrienden van Swevegem denkt gij op de werkstakers van de ijzerdraad fabriek van uw dorp? Vergeet niet u\fr werkbroeders bij te springen met woord en daad. Zullen de werk lieden van Swevegem eindelijk het nut der vereeniging verstaan? Terwijl in andere landen de loonen gestadig rijzen^ wil men ze hier in Vlaanderen nog doen dalen I Werklieden elkander gesteund, 't Is in zulke omstandigheid dat ge toonen moet dat volksgezindheid geen ijdel woord is. Gij moet elkander ter hulp springen en elkander steunen. H. Pl. DE ZEEHAVEN Over zeven, acht maanden schreven 1x7 koolhandelaars van Brugge tegen den verkoop van kolen, die rechtstreeks van de schepen in de zeehaven gebeurde aan leurders, bijzonderen enz. enz. 't Is de havenmaatschappij die moet verbod geven, zegde het stadsbestuur. 't Is de schuld van het stadsbestuur, ver klaarde de havenmaatschappij. Acht maanden duurde het krakeel en 't is nog niet uitgestreden, naar blijkt van een stemming, die Zaterdag in den gemeenteraad plaats had, van een brief, door M. Nyssens- Hart van de havenmaatschappij geschreven en een antwoord, waarin de kolenhandelaarsbond M. Nyssens verwijt rond den pot te draaien. Verleden Zaterdag werd de leening, waarin de stad Brugge voor de helft, 't zij x millioen 125 duizend frank moet tusschenkomen, in den gemeenteraad besproken. Die leening werd voorgestaan door de heeren Visart en Schramme, terwijl ze door verscheidene raadsleden beknibbeld werd, onder andere door den christen demokiaat Bernard Minnebo, die te recht deed opmerken dat er in die zaak der zeehaven gebrek aan rechtzinnig heid bestaan heeft en nog bestaat, dat men de brugsche bevolking betreffende belangrijke pun ten moedwillig onwetend gelaten heeft en nog laat. Zaterdag is 't eene nieuwe bijeenkomst van den gemeenteraad, 't Lijdt niet den minsten twijfel dat de leening zal gestemd worden. 't Moet overigens gezegd worden dat het schepencollegie de groote middels gebruikt het stelt de kwestie van vertrouwen geen leening toegestaan, ontslag van 't schepencol legie. 't Werd opgemerkt dat M. Stock, die in de voorafgaande vergaderingen der commissie, zijne mistevredenheid uitsprak dat men her haalde malen den gemeenteraad bedrogen had en nu nogmaals geld komt afdoen, niet tegen woordig was in de openbare zitting van Zater dag. De reden, nog van weinige gekend, is nog- thans eenvoudig de jongen heeft zijn ontslag naar den gemeenteraad gezonden. Waarom heeft het schepencollegie dit ontslag niet mede gedeeld Dit ontslag is het gevolg van de handelwijze van het schepencollegie, die hem gezegd heeft gij zult niet spreken en stemmen volgens uw overtuiging, want valt ons voorstel van leening, wij, schepencollegie, vallen mêe. Hoe dikwijls hebben wij niet geschreven dat er geen vrijheid bestaat bij onze katholieke bewaarders knikken moeten zij, toegeven, buigen, slaafsch en laf... of anders buiten. Het past dat zulks openbaar bewezen wordt door M. Steek, die om zijn onverdraagzame meesters te dienen en te believen honderde malen met slijk en modder naar ons, demo craten, om ons vrij spreken en handelen, ge worpen heeft. Arrondissementsvakvereeniging Kortrijk Algemeene vergadering op Zondag, 27 Juni 1909, ter herberg In Prins Boudewyn, om 9 uren voormiddag niemand mag ontbreken, want alles moet in regel gesteld zijn voor het i coDgres van Meenen. Wij verwachten al de i afgeveerdigden van Sweveghem, Tieghem, Deerlijk, Moen, Desselghem. Kortrijk, enz. Dus, mannen op post 1 De Secretaris, G. Buysschaert. DESSELGHEM Vergadering van den bond in 't gewoon lokaal op Zondag 27 Juni, om 6 1/2 ure na middag. Gewichtige punten zijn te bespreken. Elk wordt op post verwacht. TIEGHEM Op heden Zondag 4 Juli, algemeene ver gadering voor de vakvereeniging, wij verwach- ton or alle man nn nnck dags ter herberg in 't Okerke bij M. Degraeve. M. Plancquaert zal er spreken. G. Buysschaert. MOESKROEN Vergadering van den demokratischen bond van het kanton Moeskroen op Zondag 4 Juli, om 9 uren 's morgens, bij Henri Boudroit Au Soleil levant, Meenenstraat. Dagorde Inrichting der propaganda. Vergaderingen te Ronse Zondag 27 Juni, om 9 ure, verplichtende vergadering van der propagandakring in ons gewoon lokaal op boete van 0.20 fr. Dagorde De rekening, propaganda, de reis naar Denderleeuw. Onze strijd voor 19X2. Het Bestuur. Zondag 11 Juli, algemeene verplichtende vergadering voor al de leden der vakvereeniging op boete van 25 centiemen, welke streng zal zal toegepast worden. Dagorde Verslag der vorige vergadering, de rekening, verslag van het congres, voor dracht door de H. Plancquaert en Buysschaert. Het Bestuur. De vrienden, welke begeeren op Zondag 18 Juli de reis mede te maken naar Dender leeuw, kunnen zich van nu af laten inschrijven in het lokaal of bij een bestuurlid later verdere bekendmaking. Het Bestuur. INGOYGEM Op zondag, 27 Juni, om 6 ure namiddag, groote openbare meeting bij Jules Vandemeule- broucke In de Groene Wandeling. Sprekers Plancquaert en andere. HERSAUX Woensdag 14 Juli, om 11 ure 's morgends, Salie du Café a l'Enseigne, bij de statie, Her- seaux, place, groote openbare meeting. SprekersH. Plancquaert en Jean Gheysens. Op Woensdag 14 Juli, om 5 ure namindag bij Emiel Vandewoestijne, A la Broche de fer, groote openbare meeting. SprekersH. Plancquaert en Jean Gheysens. ROLLEGEM (Tombroek) In de zaal van de herberg Au Levier ge houden door August Verhaeme, op Zondag 18 Juli, om 6 ure 's avonds, groote openbare meeting. Sprekers H. Plancquaert en Ernest Del- wante van Moeskroen. AALBEKE Ter herberg In den Gravier, bij Mijnheer Rondeier, op Zondag 18 Juli, om 4 ure, groote openbare meeting. Sprekers H. Plancquaert en Ernest Del- wante van Moeskroen. DEERLIJK Op Zondag 25 Juli aanstaande, ommegang. Zondag om 5 ure namiddag, groote open bare meeting ter herberg In 't Katje, bij Gèntiel Ovaere. Dagorde 1De strijd tegen 't militarisme. 2. De kiezing van 1910 en onze strijd. Sprekers A. Vanderbruele, H. Plancquaert en andere. HARELBEKE Voortaan is Het Recht regelmatig te be komen van af den zaterdag morgend bij Edmond Vlieghe, ter herberg In Vlaanderen, Staecegemstraat, en wordt ook openbaar ver kocht aan de kerk na al de missen. VIJVE ST. ELOIJ Te beginnen van heden Zondag .zal H Recht eiken Zondag voormiddag - worden na eene van de twee nj'f-' r l®

Het Recht | 1909 | | pagina 3