Partij-Vergaderingen Meetings JAN VLEMINX DESSELGEM SWEVEGHEM BRUGGE Gedenkt den Strijdpenning DE NIEUWE KRIJGSWET In ons schrijven van over 14 dagen zegden wij tot de bazen, indien dat ze de werklieden de gevraagde verhooging niet toestonden en dat ze voort inhielden van vlas te rooten de werklie den van de streek zouden vertrokken hebben, en elders naar werk zouden uitzien, liever dan alhier te blijven en te moeten honger lijden. Het is dit dat wij nu zien gebeuren, en van deze week zullen reeds verschillige werklieden- stakeis, naar de walestreken gaan om ginder den oogst te doen en het vlas te slijten, en zeggen dat het juist al de leiewerkers zijn die in staking zijnik hoor reeds verschillige onzer lezers vragen, zijn er dan eindelijk onderkrui pers gekomen, ja, beste lezers er zijn er geko men van elders, er zijn hier ook reeds verschil lige werklieden toegekomen van Wielsbeke, om de stakers te vervangen, er zijn f-r zelfs die niet het minste verstand hebben vin het leiewerk, het is nu met zulk volk dat onze bazen trachten voort te krasselen. Waarom zijn er werklieden gekomen van Wielsbeke, hoor ik vragen Hewel weet ge dan ook niet dat daar evenals in vele plaatsen van Vlaanderen een kasteel staat, en bewoond door den oud minister baron Vanderbruggen, en dat de werklieden in de schaduw van zijn kasteel nog niet een loon kunnen winnen gelijk onze leiewerkers hier verdienen, het is ook maar daarom dat ze nu de plaatsen der stakers komen innemen, om alzoo te beletten dat de bazen van hier hunne daghuren zouden opslaan, en den strijd van langs om lastiger en moeielijker te maken. Allons, Mijnheer Vanderbruggen, toont ne keer uw volkslievend karakter waarvan ze op Wielsbeke zoo spreken, en belet dat er onder kruipers komen, kunt ge dan niets doen voor de werklieden nogtans zijt ge niet een Volks vertegenwoordiger van Thielt; en zijt gij geenen dank verschuldigd aan de werklieden die voor U kiezen, ik geloof van ja, daarom verhopen wij dat ge nu ook een woordeken ten besten zult doen voor onze werklieden. Onze bazen waanden zich ook almachtig en meenden te mogen doen met de werklieden wat ze wilden, daar wij verleden week vernamen dat er eenen baas zijn gegeven kontrakt wilde ver breken met zijne werklieden, maar deze werklie den hebben hunnen baas voor den werkrech- tersraad gebracht, waar hij geheel gemakkelijk moest hooren dat er niets te verbreken viel, wat hij eenmaal gezegd had, en bij zijne te huis komst dan kreeg er een werkman opzeg van zijn werk omdat hij ook in de vereeniging was, en er wilde in blijven tegen de goeste van zijnen baas. Was het ook in die zelfde poort niet dat er een onzer beste propagandisten, over een drie tal weken al moest hooren wat bij wilde, omdat hij de werklieden die daar aan den arbeid waren een meeting briefje wilde geven, geluk kig dat hij ook niet vervrozen was, en wel wist wat antwoorden aan madam, of anders het hadde er nog kunnen stuiven. We hebben ons ook laten gezeggen dat er een baas zoude gezegd hebben, dat hij sedert het begin der werkstaking al meer dan duizend frank schade heeft, aan zijn vlas welnu baas, dit is juist uwe schuld haddet gij uwe werk lieden het loon gegeven dat ze vroegen, gij en hadt geen schade gehad, maar ge hadt misschien al eenige honderden fr. meer moeten betallen aan loon, wat is dit in de evenredigheid van de schade die ge nu lijdt, vertrekken uwe beste werklieden nu ook niet naar den vreemde achter werk We komen nu ook nog te vernemen dat er reeds 2 kleine bazen toegegeven hebben aan den eisch hunner werklieden, ea wij hopen dat er van de weke nog zullen zijn die toegeven, enkel de groote bazen blijven koppig en weige ren alle onderhandeling met de afgeveerdigden der werklieden. De groote bazen zeggen ook nog dat de kleine bazen meer kunnen betalen dan zij, daar het werk daar met meer zorg gedaan wordt. Welnu bazen, als ge dat denkt dat ge meer profijt zoudet doen met kleinen baas te spelen, waarom doet ge het dan niet we vragen niet beter of dat gij veel geld verdient, als ge ons maar een redelijk dagloon laat winnen. Want ge weet gij ook zoowel als wij dat het veel gemakkelijker is voor een grooten baas, kleinen baas te worden, dan voor een kleinen grooten baas te spelen, dit is ook eene redeneering die geene steek kan houden bazen, want zoo eene redeneering is te recht kinderachtig. Nu, voor aleer te sluiten moeten wij hier nog een woord van dank toe sturen aan deze 2 bazen die toe gegeven hebben, en wij wenschen er hun proficiat mede. Mochten welhaast de groote bazen ook de noodzakelijkheid inzien van toe te geven, willen ze niet hebben dat al de beste leiewerkers van de streek vertrekken. V. S. Donderdag van verleden week heeft hier de uitbetaling plaats gehad van de pensioenen van 65 fr. aan de oude menschen. Gelijk andere jaren waren daar weer menschen te zien die op verre na het zoo slecht niet stellen als veel lieden, die in de gratie niet staan en het pen sioen geweigerd worden. Onder andere was daar nen man met zijn vrouw ook aan het gapen om die centjes op te vagen, niettegenstaande deze vent over eenige maanden zijn huis heeft gekocht voor het smakelijk sommetje van twee duizend franken. Ehwelvriend lezer, moet ge met mij niet bekennen dat er doorvoor konkelfoes van noode is om zulke mannen pensioen te doen bekomen als andere, die niet begoederd zijn franco staan en niets verkrijgen Maar, wat doen onze dompers al niet om stemmen te winnen V. Droevig nieuws voor de Bruggelingen Wij lezen in 't Brugsch Handelsblad. 11 Het gaat nog te goed I Men meldt dat de papierfabriek der heeren Delplancke, nabij de Ezelpoort gelegen, aldaar gaat verdwijnen. Zij wordt naar Brussel over gebracht en alzoo zullen de 120 werklieden, die er thans gebezigd worden, broodeloos ge steld worden. Wij weten niet wat de oorzaak daarvan is. Ja, het gaat nog te goed in Brugge en men ziet dat het gedurig betert. Dat is hier vooruit gang op zijn lijndraaiers. Dit nieuws heeft onder de werkersbevolking een droevigen indruk gemaakt, want met het verdwijnen van dit nijverheidsgesticht, dat zeker wel het oudste is dat in Brugge bestaat, vallen een aanzienlijk getal werklieden zonder broodwinning. Men noemt verschillige huisvaders met 7, 8 tot 10 kleine kinderen die daardoor werkeloos zullen zijn. Wederom groote ellende en armoede i in vele werkmanshuisgezinnen. I Met het sluiten dezer fabriek, zullen ook 'i menige koopmans in vodden, stroo, kolen, voerlieden enz. die al de benoodigheden voor 'i dit nijverheidsgesticht leverden, dien kalant kwijt zijn en dus eene merkelijke vermindering in hunnen handel zien. Zekere geruchten loopen in stad als zou het gemeentebestuur daar de grootste oorzaak van zijn, daar sedert meer dan twee jaar dit fabriek allerhande moeilijkheden tegenkwam vanwege de stad, die nu het bestuur der fabriek het be sluit deed nemen uit Brugge te vertrekken. Naar 't schijnt zou 't volgende veel schijn van waarheid hebben en dit de reden zijn waarom de stad deze fabriek weg wilt De fabriek Delplancke ontsiert het kerkhof van het Stübbenkwartier, waar men niet en bouwt om reden -van de schrikkelijke hooge bouwtaksen maar de stad zou beweren dat het is omdat deze fabriek daar staat, en denkt dat na het verdwijnen van dit nijver hei dsge sticht de Bruggelingen daar eenige kunstgevels en lustprieelen zullen bouwen om gerust te leven met den overvloed van rijkdommen die de Bruggelingen sedert eenige jaren verzameld hebben met onze haven. Met de werklieden die zonder werk en brood zullen zijn, zitten die heeren weinig in, deze moeten maar werk naar den vreemde gaan zoeken of om eten naar 't armbureel gaan wij zullen ze dan te gemakkelijker meester zijn, zeggen die politiekers I Ziedaar, Bruggelingen, eene nieuwe weldaad van die knappe bestuurders 1 Onthoudt dit goed I Arrondissementsbond van Kortrijk Zondag 18 Juli 1909, om 9 ure 's morgends, algemeene vergadering in Prins Baudejvijn, Groote Markt te Kortrijk. De dagorde is zeer belangrijk, bijgevolg rekenen wij op de tegenwoordigheid van alle afgeveerdigden en bijzonderlijk van deze die reeds eenige vergaderingen hunnen plicht ver zuimd hebben. Hei Bestuur. SWEVEGHEM Op heden Zondag, 18 Juli, om 5 ure namid dag, vergadering van den propagandakring in 't gewoon lokaal. Wij verhopen dat al de vrienden zullen tegen woordig 2ijn. Dagorde de propaganda in 't omliggende met De kristen Democraat. Het bestuur. DEERLIJk Op Zondag 25 Juli aanstaande (ommegang Zondag), om 3 uren namiddag vergadering van den propagadakring in Prins Boudewijn, bij H. Caveije. MEENEN Er is beslist geweest op de laatste vergade ring een klein uitstapje te doen naar Reckem, Lauwe en Wevelghem. Op Zondag 25 Juli om 1 uren namiddag vergadering voor de leden bij Alphons Favoreel, Schanstraat, Barakken. De propagandisten zouden het als een plicht moeten rekenen dezen uitstap mede doen. Kanton Aveigem Op heden Zondag, 18 Juli, om 4 ure na middag in 't gekend lokaal te Aveigem, verga dering van den kantonalen bond. Wij verhopen dat de vrienden die hunne medewerking beloofd hebben allen zonder fout zullen aanwezig zijn, er is belangrijk werk te verrichten ROLLEGEM (Tombroek) In de zaal van de herberg Au Levier ge houden door August Verhaerae, op Zondag 18 Juli, om 6 ure 's avonds, groote openbare meeting. Sprekers H. Plancquaert en Ernest Del- wante van Moeskroen. AALBEKE Ter herberg In den Gravier, bij Mijnheer Rondeier, op Zondag 2 5 Juli, om 4 ure, groote openbare meeting. Sprekers H. Plancquaert en Ernest Del- wante van Moeskroen. DEERLIJK Op Zondag 25 Juli aanstaande, ommegang, om 5 ure namiddag, groote openbare meeting ter herberg In 't Katje, bij Gentiel Ovaere. *Öagorde 1. Onze strijd in de aanstaande kamerkiezing. Spreker, H. Plancquaert. 2. De strijd tegen 't militarisme en stichting van antimilitaristische bonden van oud soldaten. Spreker, A. Vandenbruele. De democraten van Deerlijk verhopen op dezen dag talrijke vrienden van Desselghem, Sweveghem, Vichte en andere omliggende ge meenten te mogen ontvangen ten einde meer en meer malkaar te leeren kennen en te ver broederen om malkaar te kunnen behulpzaam zijn in den veelbelovenden strijd die gedurig meer en meer toeneemt. Het bestuur van den propaganiakrin. sche linkerzijde bijeenkwam in die der 5e af- deeling. In de twee vergaderingen is de bespreking hevig geweest, dcch ten slotte stelde men zich t' akkoord om in de zittingen van de afdeelin- gen der Kamer, welke 's namiddags moesten gehouden worden, eene dubbele verklaring af te leggen. De verklaring der socialisten In de verklaring der socialisten wordt gezegd dat het stelsel een soldaat per familie mis schien te verkiezen is boven de loting, doch enkel het toeval der geboorte in de plaats van het toeval der loting stelt. De verklaring der liberalen De liVr-1°n van hunnen kant, verklaren dat de peiü.v ...ijke dienst de grondslag der leger- inrichting moet zijn. Zij vinden dat de afschaf fing der loting met het behoud der plaatsver vanging geen rechtveerdig stelsel is. De afdeelingen der kamer Ten 1 uur vergaderden de afdeelingen der Kamer om het wetsontwerp der regeering en het voorstel Bertrand (afschaffing der plaats vervanging) te onderzoeken. De uitslag Er waren 17 afwezigen - al leden der rech terzijde. Het voorstel Bertrand heeft 78 stemmen be komen (de linkerzijden en MM. Levie, Mabille en Carton de Wiart) tegen 70 (rechterzijde) en 1 onthouding, M. Huyshauwer. Doch gezien de samenstelling der afdeelingen is het VER WORPEN door 4 afdeelingen tegen 2. Het ontwerp der regeering bekwam 63 stem men (rechterzijde) tegen 81 (linkerzijden en MM. De Winter, Versteylen, Segers, Hende- rickx, Biart, Van Reeth en Colfs) en 5 onthou dingen (MM. Wauwermans, Standaert, Lefeb- vre, Raemdonck en Woeste). Doch gezien de samenstelling der afdeelingen werd het eveneens VERWORPEN door 4 afdeelingen tegen 2. Men heeft eene pointeering gedaan waar uit blijkt dat in de Kamer het ontwerp van de regeering gevaar loopt met vier stemmen ver worpen te worden, en er voor het voorstel Bertrand geene meerderheid bestaat. De vergadering der linkerzijden De liberale linkerzijde der Kamer heeft j Woensdag morgend eene vergadering gehouden j in de zaal der 3C afdeeling, terwijl de socialisti- te Deerlijk. u^Enkontvangen bij R. Vanderscheldtu 46 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. GESCHEIDEN Jan Vleminx gevoelde wel dat bij de Van Utenhovens dezelfde gevoelens niet meer bestonden jegens hem lijk vroeger. Leonie ging naar de markt te Ninove niet meer. Als hij 's Zondags na de hoogmis de broeders van Leonie in de eene of de andere herberg ontmoette waren zij wel beleefd, doch nooit vertoefden zij lang bij hem. Zij namen de eerste gelegen heid waar om afscheid te kunnen nemen zij waren gegeneerd in zijn tegenwoordigheid en als zij konden vermeden zij hem zooveel mogelijk. Omtrent het meisje geraken dat was onmoge lijk geworden. In de week als ze ter kerk ging was zij altijd vergezeld van hare moeder en 's Zondags als ze van de congre- gratie kwam waren er nu buiten de meiden altijd andere gezellinen bij haar, vooral de oude bejaarde kwezel uit de ge buurte. Zijn liefde werd tegengewerkt dat voelde hij, doch met, welk gevolg Hoe vast hij ook geloofde aan de genegenheid van Leonie voor hem, toch was hij ongerust. Als een jong meisje nu toch nooit iets anders hoort dan kwaad van een jongeling als zij wist dat de gansche familie vijandig is aan haren bemiude, wat moest zij doen, wat kon zij doen Had Jan Vleminx zelve hoe jong hij nog was geen talrijke voorbeelden kunnen geven van jonge verliefden die van elkaar gescheiden waren door toedoen der ouders, door de tegenwerking der broeders, door de kwaad sprekerij Hoevele voelen maar seffens hare eerste liefde ver flauwen als op een zekeren dag een andere komt, rijker, fijner gekleed, met schooner manieren, bekoorlijker uiterlijk De vrouw immers blijft een zwak schepsel. En Jan Vleminx had alles tegen. De blikken van vrouw Utenhove als hij haar tegenkwam lieten hem genoeg raden hoe zij jegens hem gesteld was. Hij kende ook genoeg haar hoogmoedig hart. Hij wist hoe haar pretentie gerezen was sedert haar man in den kerkraad gekozen werd en sedert er spraak was van hem lid te maken van den gemeenteraad, ja zelfs schepen te maken. Jan gevoelde wel aan haar trotschen blik dat zij hem te gering achtte voor haar dochter. En naar wie luistert de dochter Wie is haar vertrouwe ling, haar leidsman tenzij hare moeder. Zou hij, Jan VlemiDX, de vroegere speelkameraad, weldra ook niet in de oogen van Leonie te klein, te gering worden Een vrouw zonder hoogmoed, waar is die te vinden. En waarop dragen zij vooral hun roem Haar toekomende is rijk ziedaar 't eerste woord dat over de lippen komt. Hij heeft veel geld, is van goede familie, 't is een schoone jongen of nen veistandigen jongen, enz., dit komt van achter hij ziet ze gaarne. Doch hij is rijk of zij is rijk, dat is de eerste hoedanigheid ie in Vlaanderen en misschien wel elders ook opgesomd wordt als er kwestie is van huwelijk. Jan wist daarenboven dat hij nog andere duchtige vijanden had. Hij had vernomen hoe goed de geestelijken bij de Van Utenhovens ten huize waren. De pastoor had er reeds verschil lende malen geweest, dit wist hij, en Van Boschvoorde lag er thuis, geen week ging voorbij of hij sprong twee, drij maal t hof binnen voor lang ofwel voor eenige korte rtonden. Behendiglijk had hij nagegaan bij wie Leonie te biechte ging. 't Was een ontlasting voor hem toen hij vernam dat nog altijd lijk vroeger de Pastoor haar biechtvader was, doch hij wist ook dat sedert eenigen tijd vrouw Utenhove van biechtvader veranderd was, en nu minstens eenmaal per week aan den biecht stoel zat van Van Boschvooide. Zij wist goed de uur uit te kiezen dat er weinig volk was en tot ongehoord spijt, tot onbeschrij fe- lijken nijd en tot ergernis der kwezels zat zij immer lang zeer lang in den biechtstoel. Nadat zij de absolutie had gekregen zaten zij en Van Boschvoorde nog dikwijls te vezelen, en dit konden natuurlijk de kwezels van minder gehalte moeilijk verdragen. Doch 't geen bij Jan Vleminx het meest onrust verwekte was dat na de congregatie Van Boschvoorde dikwijls zoo lange alleen met Leonie sprak en schertste alhoewel hij wel wist, dat er op 't gedrag van Van Boschvoorde zelfs niet 't minste kwaad ver moeden lag, ontstak dit zijn jaloezij omdat hij zelf nooit 't geluk meer had nog een woord tot Leonie te richten. Daarbij hij raadde zeer wel 't inzicht van den onderpastoor. Door zijn bevalligheid, door den voorkeur die hij toonde voor Leonie van alzoo haar hoogmoed te vleien, wilde bij invloed krijgen op het hart van het meisje om daar dien invloed te doen dienen tegen zijn vijand, tegen Jan Vleminx. Dit alles maakte Jan niet alleen ongerust, maar ongelukkig.

Het Recht | 1909 | | pagina 3