TOLK DER CHRISTENE VOLKSPARTIJ iZïZZZZL Herziening der Een oog in 't zei! 'T IS NU DE TIJD CHRISTENE VOLKSPARTIJ Van alles wat Zondag 1 Oogst 1909 't Blad 5 centiemen 1 6* Jaar N' 31 HET RECHT Voor Sad en Volk! Inschrijvingsprijs voor Belgenland Een jaar fr. 3.oo. Negen mp~-.den fr. 2-25 Zes maanden fr. 1.75 Drie me-uióen fr. 1.00 i voor buiten het land de vrachtloon daarbij. I Hoofdopsteller H. PLANCQUAERT. Men schrijft in ten bureele van dit blad en bij alle postmeesters en brievendragers Alles moet vrachtvrij gestuurd worden naar het bureel van het blad COUPUREREI, BRUGGE AANKONDIGINGEN BekenJ. ..^en, per drukregel fr. o.«5 Reclamen, op de 4® bladzijde. 0.45 3e 0.55 Bijzondere voorwaarden voor notarissen, zaak waarnemers. Afslag voor herhaalde invoeging. Alle eerste en derde MAANDAGEN der ma,nd, zetelt onze hoofdman H. Plancquaert vau 9 tot 11 uren in Prins BoudewijnGroott Markt, te Kortrijk. Kcstelooze raadpleging voer de leden onzer bonden en al wie door hen gezonden wordt. l Ingevolge de wet, wordt er, te beginnen met eersten Juli, op het stad- of gemeentehuis over gegaan tot de herziening der kiezerslijsten die zullen in voege komen voor 19101911. De personen die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die het getal stemmen niet bezitten waarop zij recht hebben, mogen van nu af hunne rechten doen gelden bij het gemeentebestuur Om kiezer te zijn is de eerste vereichte dat men geboren Belg zij, of de inburgering be komen hebbe. Daarenboven moet men Dog de volgende voorwaarden ver enigen Om kiezer te zijn voor dc Kamer op eersten Mei 1910 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op eersten Juli 1909 ten minste sedert één Jaar ten volle in de stad of gemeente ver blijven voor de Gemeente, sedert ten minste drie Jaar. Hebben recht op ééne bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op eersten Mei 1910, gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10.000 zielen, 10 fr. in de mindere gemeenten, 5 fr. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loopende jaar en voor het voorgaande. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1908 betaald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aangeteekend is op de belasiings- rollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stem 5 De kiezers, eigenaars, sedert eersten Juli 1908, van gronden of huizen gevende een t kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het grootboek der openbare 1 schuld, of van een renteboekje op de spaarkas, i gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest - van honderd frank en bestaande sedert eersten Juli 1907. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen i° Dezen, die alle twee de bovengenoemde voorwaarden van huisvader of eigenaar samen bezitten 2° Zij, die drager zijn van een der diploma's, titels of getuigschriften, op gesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3° Zij, die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die een der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een j der beroepen uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel 19 van voormelde wet. Zij, die sedert eersten Juli 1908 eigenaar zijn van onroerende goederen, hebbende een kadastraal inkomen van minstens i5o fr., hebben recht, als eigenaar, op twee bijgevoeg de stemmen voor de gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Vrienden, 't is nu de tijd om uw stemrecht na te gaan Of ge op de kiezerslijsten staat. Of ge uw getal stemmen toegekend zijt, waarop ge recht hebt. Dat moet ge nu in de enkele weken, waarvoor ge daartoe tijd hebt, nagaan. Nu vordert ge uw recht zonder eenigen onkost. Later vraagt het geld. Nog later, in kiesstrijd, als honderde menschen komen klagen, is het te laat: dan kan men met den besten wil van de wereld niets meer doen. Zorgt dus nu, vermits het nu de tijd MIDDENBESTUUR Op Zondag i5 Oogst, om n ure stipt voormiddag, zal het Middenbe stuur vergaderen in het lokaal Oude Karper Hoek Wol yen gracht en War- moesberg, nabij de Muntschouwburg, te Brussel. Al de leden moeten aan wezig zijn. ALGEMEENE LANDSRAAD Om 21/2 ure namiddag, in 't zelfde loVaal, vergadering voor de afgeveerdig- den van al de aangesloten af deelingen. Geene enkele afdeeling mag verwaar- loozen hare afgeveerdigden te zenden. DAGORDE Herinrichting der partij, bepaalde- lijke stemming der standregelenVoor gestelde wijzigingen. Kiezing der afgeveerdigden bij het Middenbestuur, een per Arrondissement met plaatsver vanger. Kiezing voor een jaar van den voorzitter van het Middenbestnur, Algemeene raad en Congres. Vor ming door het Middenbestuur van het bureel. - Regeling van het Congres. Wetgevende kiezingen van 1910. Verschillige mededeelingen. Wij verwittigen eene laatste maal dat de Vereenigingendie nog niet aangesloten zijn, voor 1 Oogst hunne bijtreding dadelijk moeten zenden aan den d.d. schrijver Van der Borgthstraat, 26, Koekelberg, opdat de kaarten voor de afgevaardigden bijtijds zouden kunnen verzonden worden. De d.d. schrijver, Karel WECKERS. 1 roep geen man meer en van 1880 tot 1907 bestatigen wij eene vermeerde- ringvan 64.557 man! Met zulke wetten, en zulke mannen aan 't hoofd kunnen wij begrijpen wat er ons voor de toekomst te wachten staatin andere woorden, zijn wij met lijf en ziel aan de sabelslepers geleverd Bij de verzwaring der krijgslasten zullen de Woestisten, nog kost wat kost, het behoud eischen van de voorrechten van de rijkemanskinderen, van den geldzak I Neen, neen de rijke menschen mogen 't Vaderland niet dienen, 't is genoeg voor hun, dat zij ervan genieten! Maar den ransel opnemen voor twee, drij jaar en naar de kazerne op trekken, dat gemeen werk is goed voor 't arme volk Daarom willen ze de plaatsvervan ging behouden, opdat de rijkaards, met een handvol geld, dat nog zeer dikwijls van pachters of werklieden werd afgeperst hunne zoontjes zouden kunnen vrijkoopen, en laten... teren j en smeren, ter eere van 't Vaderland 1 Dat voorrecht van den geldzak zullen J de Woestisten, als naar gewoonte niet laten schieten. In korte woorden, de nieuwe leger- wet zal zijn of wordt meer dan ooit al dat arm is, den ransel op en naar de kazernen en al dat rijk is, vrij, en in weelde en plezier I Priester Fonteyne. 't Is toch werkelijk schoon de socialisten die alzoo donderen op de ikzucht der kapita listen, doen persoonlijk voordeel, stemmen voor hun familie en die afgrijselijke katholieke kapitalisten doen niets stemmen voor hun per soon, maar voor hunne werken. Zijn er tegenwoordig meerdere slaven dan de GeDtsche socialisten Er heeft daar niemand meer iets te bassen. Bijkans al de bekwame mannen en vooral al de vrije mannen zijn buiten geroefeld; de over schot zwijgt, buigt en kruipt. Wij hadden durven verhopen dat de legerhervorming op de grondbeginselen der rechtvaardigheid en der broeder lijkheid zou ingericht worden. Wij hadden dat gedacht, omdat er j menig jong katholiek, op dat gebied onze democratische gedachten begint te deelen. Maar ongelukkiglijk het zijn eens de oude verstokte bewaarders ge- ij dachten, en de militarische strekkingen die boven komen en zullen meester/ spelen. 't Wetvoorstel van de regeering i gewrongen en zeer duister op veel plaatsen, en hoe verder wij het uiteenl zetten, hoe meer dat wij vinden dal kwaad achter schuilt. Voor mij, ziet er de nieuwe wet t| wege, slechter uit als de oude, want de onrechtveerdigheden blijven bestaai en wij voorzien voor de toekomst, eei schreeuwende verzwaring der krijgs belasting. Een oog in 't zeil Verzwaring van krijgslasten, daar geen twijfel aan Eerst en vooral de nieuwe wet is er voor gemaakt om de getalsterkte der manschappen te verhoogen. Daarbij met het stelsel van een man per familie moet men volgens berekeningen van het groot katholiek dagblad Le Patriote er noodzakelijk toekomen in de toekomst, tot 20 a 25,000 man nen, dus vele duizenden meer dan nu en aangezien de regeering, volgens den zin der nieuwe wet, vrij blijft naar willekeur den dienstduur te bepalen en de voorwaarde der vrijstelling vast te stellen, zoo heeft de koning soldaten zooveel hij wil Wat de inzichten betreft van Koning en de ministers, zijne hovelingen, die kennen wij. In 1884, als de katholieke bewaarderspartij opgekomen is, en aan 't bestuur gebracht, was het met den 't Is altijd een groot bewijs van waarheid als ge bij uwe tegenstrevers de bevestiging vindt van 't geen gij hen ten laste legt. De ongehoorde kosten van't koninklijk paleis j hebben alle lieden die nog een weinig belang stellen in hnn land, verontwaardigd. In igo3 vroeg het ministerie dan voorgezeten door j de Smet de Nayer die door den koning den titel i van graaf verkreeg, een krediet van een millioen om de herstellingswerken aan 't paleis van den i koning te beginnen dit werd toegestaan op de uitdrukkelijke belofte dat de herstellingswerken niet meer dan 3 1/2 miilioen zouden kosten. Doch van nu af aan reeds is er betaald 5,862,717 fr. 3g cent.; er blijft nog voor reeds gedane werken te betalen 2,126,076 fr. 09 ct., Ite samen 7,988,793 fr. 48 cent. Er zijn nog te verrichten voor 4,500,000 bijgevoegde werken! j Wij van onzen kant houden staan dat als alles j heer Verhaegen, prullen, 't Is weer 't katholiek bestuur, altijd hetzelfde. Hebben dezelfde mis rekeningen niet plaats gehad voor de forten van den Maas, de kazerne der grenadiers, de militaire school van Etterbeek, de tunnel van 't koninklijk park van Laeken Ons land is slecht bestuurd de millioenen worden door de vensters gegooid. Men is enkel spaarzaam als 't er op aankomt den toestand der werkende klas te verbeteren en nuttige werken te verrichten. Katholieken en socialisten komen nog altijd goed t'akkoord in den gemeenteraad van Gent. Ze doen hun zaken goed te samen. Over eenige dagen werd de broeder van Anseele hoofdonder wijzer benoemd voor zijne beurt dank zij de hulp der katholieke stemmen. Met behulp der katholieken sproDg Eedjes broeder over vier of vijf mededingers die hem voor waren in jaren en sommige ook nog in verdienste er bij. Uit erkentelijkheid stemden de socialisten een belangrijke subsidie voor een katholiek werk De Waarheid, het blad der Gentsche afge scheiden socialisten, beschrijft op de volgende wijze hoe men het bij de socialisten aanlegt om tot een vet betaald plaatseken te geraken waar men niet veel moet werken <1 Wij zegden dat wij dit sedert lang wisten. Eu inderdaad, nergens bloeit het nepotism meer dan in Vooruit. Weet ge hoe het daar gaat Wij zullen het u eens verklaren. Men heeft vooreerst de hooge posten, als die van secretaris, administrateur, redacteur, mee stergast, opzichter, baas, en misschien nog wat dat wij vergeten. Om daar aan te geraken zijn er twee wegen De eerste en beste is bij elke gelegenheid den hoofdman op te hemelen, al wie dreigt hem te na te spreken aan te vliegen of men hem wil verscheuren, veel de lokalen bezoeken en veel in de winkels koopsn. Is men in een vakvereeniging, daar invloed zien te verkrijgen, veel het woord voeren en altijd maar de plannen van den hoofdman en zijne helpers steunen, en op al wat zij doen boffen en gebaren dat men verstomd staat over hunnen opofferingsgeest, verstand en doorzicht. Dan krijgt men den naam van een intelligent man, en dan is die zijn fortuin gauw gemaakt. De tweede weg bestaat in het voeren van oppositie. In het willen onderzoeken, nazien en uitpluizen, waarvoor de anderen zich zooveel drukte geven onderduimsch opstoken, be knibbelen, en zich daardoor een aanhang zien te verwerven. Dan wordt men gevaarlijk ge acht en a binnen getrokken om grooter kwaad te voorkomen. Maar wie niet genoeg geslepen is moet er niet aan beginnen. Is men eens binnen zooals het heet, en is men gedwee en onderdanig, dan gaat het gemakkelijk om zijne vrouw, zoons, dochters, neven en nichten ook binnen te krijgen d De beste koeken worden daar verdeeld onder enkele familiën zij vormen te samen een ketting, een blok, waartegen elke oppositie zich den kop zou inloopen. De lagere baantjes als brooduitvoerders, kooldragers, gazetverkoopers, winkeldochters, bakkers, letterzetters, enz., gaan vooraf aan de gunstelingen van de gunstelingen, en voor zoo ver er voor deze plaatsen geen kandidaten zijn, wat zelden gebeurt, wordt hetzelfde stelsel gevolgd als voor de vette posten. Zij gaan aan die welke zich onderscheiden in de wijkclubs, door trouw en gehechtheid aan de opper hoofden. Die op vergaderingen de onwilligen uit schelden en met slagen bedreigen, die daarbij veel in de winkels koopen, veel de lokalen be zoeken, gewillig kieswerk verrichten, enz. In de oogen der opperhoofden zijn die alleen bekwaam en waardig bediende te worden. Wet Coremans. Verre van eene Vlaam- sche Hoogeschool te krijgen, loopen de Vlamin gen groot gevaar zelfs de wet Coremans niet te zien stemmen. De Vlamingen hebben noch moed noch karakter daarom worden zij door de rijke katholieken veracht. De Vlaming moet vernederd blijven hij moet gevoelen dat hij niet is in 't land hij moet tot een minder ras gevormd worden, zoo doet men er mede wat men wil. 't Schijnt toch dat eenige katholieke Vlamin gen zich voor goed beginnen kwaad te maken. Ziehier wat Ons Recht schrijft, een katholiek vlaamschgezind weekblad: Dat stekeblinden zich nog berusten in dan rechtvaardigheidszin onzer geestelijke en wereld lijke overheid en zich laten paaien met valsche beloften Wij, wij hebben genoeg van bedelen, om op schokschouderen en misprijzen onthaald te worden genoeg van eerbiedig betoogen onzer rechten, en als oproermakers en scheur makers der katholieke eenheid te worden uitge maakt. Een ander katholiek weekblad On\e Tijd schrijft icsgelijks Wie niet hooren wil moet voelen. Ik roep uit al mijne macht en smeek van den Hemel de gunst af dat die wetgevers van gekauwd papier, aan die bedriegers van het vlaamsche volk in mei 1910 een lesje van belang worde gegeven. De verkiezingsdag van aanstaande jaar weze de laatste oordeelsdag voor eene regeering die gedurende vijf ea twintig jaar op

Het Recht | 1909 | | pagina 1