Partij-Vergaderingen ntxielt Nieuws uit Nukerke Desselghem Uit het arrondissement Audenaerde Anseghem kristene demokraten in 't arron dissement Kortrijk. De \ooge\egde kristene demokraten. De socialisten hebben het afgeleerd van de katho lieke bewaarders, die door zoogezegde wilden doen verstaan dat wij het recht niet hadden het woord kristene vóór ouzen naam te zetten. Nu de in twijfel trekkende uitdrukking grootendeels is verouderd en versltten en voor de katholieke van geener weerde meer, nemen de socialisten ze over, niet om het woordje kristenen te betwijfelen, dit is voor hen van geen belang daar zij eene vrijdenkers partij zijn, maar om ons den naam van demokraat te betwisten. Weihoe, Debunne, waarom bestrijdt gij onze partij niet in princiep zooals wij, demokraten, bij elke gelegenheid het socialis tisch princiep bestrijden? Waarom neemt gij het programma der kristene volkspartij niet in hand en bestrijdt gij niet hetgeen er in voor komt dat tegenstrijdig is met de gezonde en ware demokratie Wij hebben het u alreeds zoo dikwijls gevraagd. Dat zou wat meer effekt maken voor zoo een groote député, in plaats van uwe ommewegen In Het Recht van 25 Juli 1.1., zegt het Volksrecht, schrijft Plancquaert eene halve gazette vol om zeer weinig te zeggen. Op het eerste zicht staan wij verwonderd wij herinneren ons niet dat Plancquaert in Het Recht van 25 Juli 1.1. iets schreef over de socialisten in 't arrondissement Kortrijk. Wij nemen nog eens dat nummer in handen en vinden er inderdaad niets in van Plancquaert over de socialisten, tenzij over die domme en belachelijke redevoering in de Kamer van Debunne die al zijne onkunde getuigt. Denkt ge nu dat het een antwoord is dAArop Geenzins. Niemand zou er zich een gedacht kunnen van geven. Tot vandaag heeft de heer Plancquaert nog geen enkel woord geschreven op de voor hem persoonlijke aanvallen der socialisten en onze artikels die wij schrijven in overeenstemming met onze partijgenooten onderteekenen wij klaar en duidelijk met onzen naam. Dus kunnen de socialisten zich wel vergewissen van waar zij uitgaan, van Plancquaert ofwel van een ander demokraat. Doch, Debunne geslacht hier van de pape gaaien, als die beestjes iets hooren beginnen zij het algauw na te doen. Welnu, daar het altijd persoonlijke aanvallen zijn op Plancquaert die in het Volksrecht voorkomen, en daar wij weten dat alles uit de pen van Debunne komt gevloeid, zonder dat hij evenwel zijne artikels onderteekent om ze het voorkomen te kunnen geven dat zij van een ander zijn geschreven en zoo te doen gelooven dat hij talrijke mede werkers telt, zoo schrijven wij onze antwoorden aan 't adres van Debunne en onderteekenen klaar en duidelijk onze artikels, denkende den man te kunnen bewegen ze op zijne beurt te onderteekenen. Doch neen, Debunne houdt er aan de gaaiën die 't Volksrecht lezen en verboden zijn een anaer Diaa m nanaen re nemen, te doen geioo- ven dat hij, de stoeldraaier, in felle discusie is met nen advokaat, zooals hij gedurig herhaalt, en dat hij dien advokaat keer op keer zoodanig plat klopt dat hij niet weet waarin of waaruit. Doch, dat het in plaats van een advokaat een eenvoudige werkman is, een wever, die De bunne, den grooten Député, eenige vragen komt te stellen die den grond der zaak uitma ken en die hij door ommewegen zorgvuldig ontvlucht, een bewijs dat hij ze niet kan beant woorden of er zijn eigen moet in klappen, dat heeft hij liefst verdoken te houden. Van alles wat Debunne op 18 Juli schreef hebben we geen enkel puntje onverlet gelaten alles hebben wij beantwoord en weerlegd en wederom komt de felle man vertellen dat wij niets beantwoord hebben dat wij nevens de kwestie spreken 1 Dat is eenvoudigst en ge makkelijkst voor hem, als hij in 't nauw zit, op onze kritiek niet kan antwoorden omdat hij den grond der zaak niet durft aanraken, dan moet hij maar schrijven dat wij nevens de kwestie spreken, terwijl hij zelf de kwestie niet durft aanraken. Wij laten 't verstandig publiek oor- deelen over die manier van handelen. R, Van der Schelden. Voor de propaganda Wij doen nogmaals een beroep op de wel willendheid, op den iever en de verkleefdheid onzer vrienden jegens hunne partij om mede te werken aan de propaganda. Gedurig aan, zonder ophouden, moet er gewerkt worden met onze schriften. Al wie de kristene vrije demo kratie genegen is moet dat zich als plicht reke nen hieraan mede te werken. Wij tellen iever- ige jonge propagandisten, doch zij hebben het lastig, hun getal zou nog moeten verdubbelen. Dat al dus die een handje wil toesteken om onze schriften uit te dragen zich aangeve in den arrondissementsbond of aan gelijk welke partijgenoot en hij zal zijne broeders en zijne partij een grooten dienst bewijzen. De arrondissementsbond. Beernaerls rede in de Correctie Wij wachtten met nieuwsgierigheid, ja, met een zeker ongeduld de redevoering af, welke de heer Beernaert wou uitspreken op het feestmaal, door de katholieke partij in de Correctie opgedischt, ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan der behoudsge zinde regeering. De man heeft gesproken, en wij hebben het verslag zijner rede in de Gazette van Thielt gelezen, daar de heer Beernaert, even als zijne medekamerleden der rechterzijde, voor ge woonte heeft het woord te voeren in plaatsen, waar de tegenspraak niet geduld wordt. Zoo is het heel gemakkelijk men mag dan lucht geven aan den onnoozelsten zeever en rijmram niemand mag tegenspreken; in de oogen van d'onnoozele kudde staat men verheven, als een j groot man. t einden het jaar hun pacht te kunnen betalen. Gij sticht bonden zooals koei,- honden,- Laat ons de rede van den staatsminister in j geiten,- konijnen en in 't korte kattebonden. enkele woorden samenvatten Over 25 jaar, j Wel, wat zeg ik, kattebonden met ketens om waren de liberalen meester, en de katholieken het dier vast te leggen uit vrees dat het een hadden niets te zeggen. Nu zijn de katholieken sinds het vierde eener eeuw baas, en dank aan hen, heeft het land veel vooruitgang gedaan. Zij hebben het kiezerskorps vermeerderd en vele sociale wetten gestemd de openbare welstand is geklommen. Daarna heeft de redenaar de mogelijkheid niet kunnen verbergen van den val der katholieken en van de groote verdeeld heid ietwat gewaagd, welke in de katholieke gelederen heerscht. En 't is al 1 Wij zullen eerst en vooral doen opmerken, dat de heer Beernaert verzwegen heeft, dat de haas of konijn zou kunnen vangen, welke onze landbouwer den kost moet geven, om er veel schade door te lijden, en schiet of stroopt hij een, zijne hazezonde te boeten in het gevang. De heeren willen van alles de baas zijn, daarom stichten zij bonden, liever banden om het volk onder den hiel te houden met eenige prijzekens, uit de groote geldbeurs van Jan en alleman, veel glazen bier en wat genever. Zal ons Volk niet beginnen zien dat wij voor den aap gehouden en gepaaid worden met beloften' Ja, vrienden, in de verte reist de zon vermeerdering van het kiezerskorps uitsluitelijk i op, de democratie, eene nieuwe Maatschappij, te danken is aan de wilskracht des werkenden j de kristene volkspartij, die de redding zal zijn stands, aan den geest van opstand die de werk i van het volk, die strijdt voor God en Volk, lieden bezielde, en die bijzonderlijk losbrak in recht en brood. Een landbouwer. de jaren 86 en q3. Vele zwoegers werden tijdens den strijd voor algemeen stemrecht door den t kop geschoten, en hun bloed kleeft nog aan de handen der behoudsgezinden. De sociale hervormingen zijn aan dezelfde oorzaak toe te wijten de steeds aanwassende macht der demokratie mag daar aanspraak op maken, terwijl de katholieke regeering, met behulp van eenige liberale behouders, deze hervormingen zooveel mogelijk heeft bekrompen. Ea voor wat de openbare welvaart betreft, de heer Beernaert weet zoo goed als een andere, dat de aangroei dezer welvaart een algemeen verschijnsel is, waarop de katholieke partij het recht niet bezit, den minsten lof te bouwen. Maar hoeveel belangwekkende dingen zijn er niet, welke de heer Beernaert onaangeroerd heeft gelaten, alhoewel zij nogtans rechtstreeksch j wonderen nog uit onze gemeente Nukerke eene het katholiek bestuur aangaan. democratische stem te hooren. Als wijlen Zoo heeft de minister van state geen woord priester Daens en H. Plancquaert hier onder gerept j 't volk, bij ons, te Nukerke, kwamen, om hun iNoch van de overgroote vermeerdering programma te verkondigen, was er beweging der staatsschuld. 't volk werd ontroerd en de partij won aan- 2 Noch van de opzichtwekkendc verzwaring hangers. Overtuigden zijn er altijd gebleven. AALST Democratische wijkclub, Zonder Eendracht, geen Macht, Nieuwstraat, Aalst, doet op Zondag 22 Augustus haar jaarlijkschen uitstap naar Kortrijk. De vrienden die verlangen de reis mede te doen, wenden zich tot den schrij ver, Jan Ceymeulen. Gentschssteenweg, 98. Vertrek uit Aalst om 6.40 ure. De prijs is 2.35 fr. De SchrijverDe Voorzitter, Ceymeulen De Smet. Beste vrienden, misschien zal het u der lasten. 3. Noch van de begrooting van oorlog, welke reeds tot honderd millioen is geklommen door de stemming van de katholieke klucht spelers van Niemand gedwongen soldaat. Geen cent, geen man, geen kanon meer. 4. Noch van de nieuwe krijgswet, die nog maals de krijgslasten merkelijk gaat vermenig vuldigen. 5. Noch van de millioenen, die met gansche dozijnen in den kolk der vestingen van Ant werpen werden verzwolgen. 6. Noch van de versterking der Maas, eerst j geraamd op dertig millioen en die tachtig mil- lioen kosten. (De heer Beernaert moet deze I wel kennen, daar zij onder zijn ministerie werden gestemd). 7. Noch van het ongelooflijk getal millioenen verbrast aan het paleis van den koning, dat kromme Spore, evenals aan haren wrjsgeengen Het bewijs is mijn schrijven om u, vrienden van Ronse, Audenaerde, Leupegem, Worte- hem, Cruyshautem, Nederbrakel, enz. in uw strijden aan te sporen. In afwachting dat we elkander persoonlijk de hand drukken, zal ik binnen kort nog eenige regelen zenden, voor- loopig onbekend om mij niet in de klauwen te werpen dier leeuwen, die zoeken het christen democratisch volk te verscheuren, dat zijne hoop zoekt te verwezenlijken op een beter, een menschwaardig bestaan. Een democraat van Nukerke. schreven hebt om eenen vreemden, onbekenden, overgewaaiden persoon te prijzen en aan te bevelen aan de bevolking van Anseghem, en durft nu de beschrijving geven over de benoe ming van den burgervader in een tiental arm tierige reekjes alhoewel M, Valcke een oud gekende Anseghemnaar is, die heden tot het hoogste ambt geroepen is. Wat moet een wel denkende persoon daar nu terecht op antwoor den Min geschrift was vroeger beter van pas, maar nu 1 't Is ongetwijfeld voor uwe 100 reekjes reklaam, dat gij op 2 Sinxendag uwe leerze hebt mogen vullen bij uwen volksredder en de diné's van 't vreemde waarop gij zoo klein geestig en spotachtig zinspeeldet hebben nu plaats op het dorp zelf en dat niet ver van 't ovenbuur, opgeluisterd door uwe kluchtige tegenwoordigheid. Wat zijn de tijden veranderd 1 O Tempore O Mores I Gij ook dus ondervindt alreeds, dat al wie zich zei ven of zijn partij- vrienden zoekt te verheffen met zijnen naaste te willen bemodderen, gewoonlijk zelf den put vult, die hij zoo nijdig voor zijne vrienden dolf. Wiesten. deze zelfs nooit bewoont, aan eene nutte- looze Kiijgscnooi, aan eenen onderaardscnen j gang voor Leopold en zijne Caroline. 8. Noch van het half millioen vereischt en door het katholiek ministerie gevraagd om S dezen gang te verlichten en in gebruik te stellen. 9. Noch van den mangel aan eergevoelen, i die sinds eenigen tijd het katholiek ministerie brandmerkt, daar het de eene kaaksmeet na de andere zonder pinkoogen opstrijkt. j 10. Noch van al die honderde millioenen door j de katholieken aan nuttelooze zaken wegge- worpen, terwijl de Thieltenaars vier jaar I moesten wachten, om een vijftigtal duizende j franken te bekomen, tot oprichting van eenen onontbeerlijken post. xi. Noch van het te kort van tien millioen in de staatskas ontdekt Over dit alles heeft de heer Beernaert ge zwegen als vermoord 1 Zijn stilzwijgen is de veroordeeling der katholieke regeering, waarvan de heer Beer naert den val heeft voorzien. Die val is onver mijdelijk en de verdeeldheid, de onuitwischbare tweedracht der katholieken is eerder het gevolg van dezen toestand, dan de oorzaak En al is het, dat de heer Beernaert den 25 Juli hier ter stede in de Correctie de een dracht aanpredikte, stemde hij zelve, eenige dagen later, met verscheidene andere katholieke i kamerheeren, tegen het katholiek ministerie. Arm Vlaanderen! hebben wij wel honderd maal geschreven in Het Recht-, nergens is de droeve toestand zoo slecht voor de werklieden dan in de omstreken van Wanneghem, Lede, Mooreghem, Elseghem, Oijcke, Nokere, Huisse, Mullem, Peteghem enz. Als men denkt dat de arme kristelijke werklieden daar voor dagloon ontvangen van 's morgens om 5 ure tot 's avonds om 7 tot 8 uren, het manvolk 0.65 fr., het vrouwvolk o.5o fr., in den grooten arbeid van den Oogst 1 fr., daags en de kost. En dat er Heeren zijn die voor dag loon geven 1.40 fr. tot i.5o fr., en thuis moeten van eten gansch het huisgezin. Gij, rijken onzer streek en rijke landbouwers, hebt gij de woorden vergeten van onzen Paus Leo XIII zaliger, die zegt in zijne wereldbrief dat er nog zoo veel menschen zijn die leven in onverdiende ellende, en dat die droeve toestand zoo gauw mogelijk moet verholpen. Neen, daar denkt gij niet aan, maar wel aan uw eigen geldkoffer, aan de mandaten in gemeente, provintie en kamers, om de beste brokken te nemen en plaatskens te bezorgen voor kozijntjes en nichtjes en kiesdravers, om den kleinen landbouwer en werkman er van te verstooten, hem groote pachten te doen betalen en kleine loonen te geven, zoodat die menschen ter nauwernood een stukje spek mogen eten en alles van hof en land moeten verkoopen om Vijgen achter Pasehen Ziedaar de echt vlaamsche spreuk die aan de schrijver, mag toegepast worden. Inderdaad do officieölo benoemine van den heer Theophile Valcke dagteekent van Vrijdag 23 Juli de serenade met het muziek ook te laat wierd gegeven Donderdag 29 Juli, en het wekelijksch kwezelgedruksel deelt het belangrijk en blijde nieuws enkel mede in zijn nummer van Zondag laatst, zijnde 1 Oogst, terwijl betere ingelichte weekbladen, zooals Het Recht acht dagen vroeger, die lang gewenschte tijding geern aankondigden. De scheeve spore mag van heden af haar opschrift veranderen met dit van Het Laatste Nieuws, zulke titel zou beter passen. Want onderzoekt ernstig dit centen- bladje, en, gij zult u gemakkelijk kunnen over tuigen, dat al de nieuwstijdingen, gewone uittreksels zijn van andere prulgazetten. Gij ziet nu hoe de geduldige lezers van dergelijke schimpbladjes 2 maal dezelfde spijs opgediend worden voor hunnen cent. 't Is onverstaanbaar maar toch zoo 1 Wat iedereen verwonderd heeft, 't is dat zulk eene gewichtige en welverdiende benoe ming, toch zoo droog, koel en kortweg meêge- deeld is geworden door de dweersdoor katho lieke spore. Uwe ieverige lezers, broeder Wannes, waren meer gewoon en hadden iets beters verwacht uit uwen vernuftigen en fijnen koker. In plaats van ten minsten eenen betame lijken artikel, en wat nieuws over die verhevene gebeurtenis, paait gij uwe geduldige lezers met vijgen achter Paschen. Hetgeen hier voornamelijk in de oogen springt en aanleiding tot verdere gesprekken geeft, 't is dat ODze fameuze Wannie de gewichtige reden niet laat kennen, waarom hij zoo kaal weg, de beschrijving doet over dit schoon en welgelukt voorval. Men ziet vooral in zulke plechtige omstandigheden de levens beschrijving ophemelen van de personen, die tot een hoog verheven ambt geroepen worden of een edele zending te vervullen hebben, te meer, dat hij een dweersdoor katholieke burge meester mag genoemd worden die immers bewijzen geleverd heeft over zijne katholieke princiepen terwijl uw dweersdoor katholieke doctoor zulks dient nog te bewijzen woorden Zijn geen oorden 1 Gij herinnert u toch zeker nog heel goed, welgekende Sporekrabber, die ellen lange artikels, die gij in de Spore aaneengefletst hebt, den 27 Februari en den i3 Maart, om uwen rondgezochten en aangelanden Specialist op te hemelen, om integendeel, een bekwamen, volks- gezinden geneesheer, hier sedert lang geacht en geëerbiedigd, alom geprezen bemind bij arm en bij rijk, gewaardeerd en hooggeschat van iedereen, te vernederen en in minachting te brengen hetgeen spijts al uwe nijdige pogingen nogtans vruchteloos gebleven is 1 Die snoode handelwijze is door het vredelievend Anseghemsch volk naar verdienste geschand vlekt geweest, en zal u ten eeuwige dage tot oneer strekken. Als wij ons niet bedriegen telt uw schrijven van den 27 Februari over uwen kandidaat 52 reken, en dit van den i3 Maart 68 reken telt ze maar 52 X68=* 120 reken die gij ge- Het is nu reeds zeven volle weken dat hier de werkstaking onder de leibewerkers duurt, en nog ziet het naar geen eindigen. Veel menschen zijn verwonderd dat de werk lieden dit zoolang kunnen volhouden, zonder weder naar hunnen baas te gaan vragen om te mogen werken. Zijn de werklieden die staken, dan niet vereenigd en zorgt er de vereeniging niet voor, en is hunne vereeniging niet aange sloten bij een centraal verbond Zoo komt het dat onze werklieden het zoo lang uithouden, en de staking zal ook geheel het seizoen duren als ge geen voldoening be komen en toekomende jaar bij 't beginnen van 't leiewerk weêr herbeginnen. Zouden er dan eigentlijk geene bazen zijn die aan de eischen hunner werklieden willen voldoening schenken Er zijn er die geern zouden toegeven, en wij kennen er, maar niemand wil de eerste zijn, en een der koppigsten is zeker wel een der groote bazen, die het niet altijd geweest is. Naar ik vernomen heb van oude lieden zoude hij zijn eerste geld voor den vlashandel ge kregen hebben van pastoor Vuilsteke, alzoo kon hij eenige mannen werk geven, en betaalde ze een klein dagloon, daarbij hield hij nog eenen winkel, waar de werklieden verplicht waren een groot deel van hun dagloon achte- te laten. Dat hij vroeger schermde dat bij katholiek was, is hem eigen; katholiek van partij kunt ge zijn, maar christen zijt ge niet, of verstaat gij uwe kristelijke leering zoo Hij maakt ook deel van de Vincentius gilde, maar wee hem die niet goed geboekt staat met hem. of hij krijgt niets meer, zoo bij zich niet gedwee laat binden. Verleden week beweerde hij een brief ont vangen te hebben van de stakers: zoo hij niet toegaf, dat zijn vlas ging branden daar lacben de burgers van Desselghem mede, en de werk lieden nog meer, zij zijn deftiger dan dat, dat dit een verzinsel is om de werklieden verachte lijk te maken in de oogen hunner medeburgers, gelooven wij beter, of hadden onze werklieden dit eerst moeten doen eer gij wildet toegeven Hoeveel profijt doet ge nu met de mannen van 25 in een dozijn, die de stakers zijn komen vervangen, en die zich nog aan het leiwerk niet kunnen gewennen, want maandag laastleden hadt gij 5 mannen in plaats van 18, want de andere hadden zich vergeten aan den drank, en gij durft nog niets zeggen tegen die mannen, uit vrees dat ze ook niet meer zouden komen. Ten andere wie heeft er de werklieden leeren drinken in 't begin der staking Is 't gij niet bazen, en daar gij nu de gevolgen van begint te zien en mocht gij nog niet spreken en moet gij maar alles verdragen. Ja, uwe werklieden vroegen brood, en gij wildet 't hun niet geven, nu ondervindt gij best waarmede dat gij het meeste profijt doet, zoudt gij het ons niet willen zeggen Guust Veldekindt. «EENEN Vergadering voor de prop igandaclub op Zondag den 8 Augusti, bij Alfons Favoreel, barakken, 's morgens om 9 uren. Wij verwachten al de leden. Arrondissementsbond van Kortrijk Op Zondag i5 Augusti. om 2 ij2 ure namid dag, zal er eene buitengewone maandvergade ring plaats hebben voor al de afgeveerdigden der aangesloten bonden, ten lokale In Prins Boudewijn, Groote Markt, te Kortrijk. Dag orde 1. Regeling van den kiesstrijd 2. pro pagandamiddels 3. Voorname bespreking en mededeelingen. Niemand mag nalaten in die belangrijke zitting aanwezig te zijn, ingezien deze 's namid dags tot meerder gemak plaats heeft. AVELGEM Zondag 22 Augusti, om 4 ure namiddag, vergadering van den kantonalen bond te Avel- gem. Belangrijke dagorde. Wij verhopen dat al de vrienden zullen tegenwoordig zijn.

Het Recht | 1909 | | pagina 2