Meetings Uit Duitschland Spanje Hier en daar Congres van Briefdragers Uit Frankrijk Gedenkt den strijdpenning. Leest en verspreidt ons blad Nieuwstijdingen PRIESTER DAENS GEEN BETER BOEKJE ROLLEGHEM (Tombroek) Zondag 8augusti, om 4 ure namiddag, Au Levier, gehouden door Verkam, groote open bare en tegensprekelijke meeting onder voor zitterschap van onzen vriend Ernest Delwante, van het kantonaal verbond van Moeskroen, en waar zal spreken M. H. Plancquaert, eerste kandidaat der kristene democratische partij van het arrondissement Kortrijk. Dagorde ons programma en de politieke toestand. Moskroensohe kronijk BERICHT. Propagandakring. De vrienden die ons verlangen te vergezellen naar de meeting te Rolleghem (T "r h'oek) heden zondag, gelieven te vergadeicn iu het lokaal Klokke Roeland, waar het vertrek zal plaats hebben in groep om 2 ure juist. Dat de standvastigen op post wezen. AALBEKE ROLLEGEM Deze twee meetingen zullen plaats hebben op Zondag 8 Augusti. Sprekers Plancquaert en Jean Ghijssens. Strooibrieven zullen lokaal en uur bekend maken. Het comiteit van Moeskroen. HERSEAUX De twee meetingen belegd door onze vrienden van het komiteit van Moeskroen verleden zon dag in onze gemeente, hebben al hunne ver- wachting overtroffen Begunstigd door het i schoon weder hebben een groot getal kiezers f onzen oproep beantwoord. Onze opofferings- j veerdige kandidaat H. Plancquaert, terecht j genoemd de advokaat der werklieden, heeft j gedurende meer dan eene uur in ieder van deze twee meetings gesproken in zijne gekende mee slepende en warme taal die menigmaal door levendige toejuichingen werd onderbroken. De gewetensvolle kiezers van Herseaux hebben onmiddelijk begrepen dat ons ideaal van recht - veerdigheid en goedheid'het eenige bekwame is om meer broederlijkheid onder de menschen te brengen. Op de eerste meeting op Herseaux-Place alles wel. Maar op de tweede geroep, gehuil en getier zonder einde, en de tusschenkomst van den herbergier was er noodig om de stilte onder deze razende mannen terug te krijgen. Ziedaar heeren leiders der socialisten de vrucht van uwe socialistische opvoeding. Ook zijn ver scheidene toehoorders opgestaan om krachtda dig te protesteeren tegen deze onverdragelijke wijze van discuteeren over de sociale ideën in de werkerswereld. De socialistische keurbende der ballons ge looft onze vrienden propagandisten van Moes ereen den schrik op het lijf te jagen door bedreigingen en door het uitbraken van hun geschreeuw als wilde dieren. Wat bedriegen die mijnheeren zich leelijk want het zijn allen te fiere en vrijmoedige demokraten, doordron gen van hunne overtuiging, en uwe mensche- lijke volmaaktheid, mijnheeren, kan niets dan hun versterken in hun apostelschap voor de toekomst. Een demokraat van Herseaux. Ziehier eenige bijzonderheden omtrent dc nieuwe belastingen gelijk die, na maanden lang sukkelen, eindelijk in eene wet zijn vastgelegd. Op verbruiks artiekelen vallen 310 mil. en indien de liberalen hun zin gekregen hadden, nog 90 mil. meer. Op het be\it komen no mil. dus in 't geheel 410 mil. Wanneer men steeds ze\*n dat jaarlijks 5oo mil. noodig waren rekende men met het wegvallen der belasting op suiker en spoorkaartjes. Door deze te laten zijn dus de 5oo mil. bereikt. Hoe zwaar worden nu de belastingbetalers getroffen A. De belasting op brouw stoffen die 100 mil. moet opbrengen maakt iederen liter bier 2 Pf. duurder. B. De belasting op brandewijn, waarvan men 80 mil. verwacht doet den prijs van 1 liter van 25 0/o gehalte, met 10 Pf. stijgen. C. De bestaande belasting op tabak en cigaretten is met 45 mil. verhoogd. De libe ralen verlangden tachtig mil. Als men dus de cigaren iets kleiner maakt, zal iedereen voor den prijs zijne geliefkoosde merken kunnen rooken. D. De koffie en teebelasting met 37 mil. heeft voor gevolg dat het pond koffie 10 Pf. duurder wordt. De liberalen verlangden 20 Pf. E. Door de verhoogde belasting met 5 mil. van schuimwijnen kosten goedkoopere soorten voortaan 1/2 tot 1 mark meer per flesch en duurder soorten van 2 tot 3 mark per flesch. In 't plenum van den rijksdag hebben liberalen en vrijzinnigen daar tegen gestemd. F. De belasting op gloeikousjes en electrische lampen moet 20 mil. aan de schatkist leveren. Deze belasting is in de plaats gekomen van die welke de regeering had voorgesteld op gas en electriciteit, (kracht en licht). Ieder doosje lucifers zal voortaan ook 1 1/2 Pf. meer kosten en daaruit denkt de schatkist 23 mil. te halen, die belasting is eigeotlijk zeer hoog, maar de Germania hoopt dat men nu spaarzamer en dus ook voorzichter met die gevaarlijke stokjes zal omgaan, zoodat dan waarschijnlijk minder branden voorkomen, en dus veel schade zal vermeden worden Dat zijn dan de belastingen op het verbruik. Komen daarbij als volgt, belastingen op het bezit H. Belasting op de meerwaarde van grond stukken, die echter eerst den 1 April 1912 in kracht zal treden. Tot dan toe wordt bij ver koop van gronden een belasting geheven van 2/3 na 1912 slechts nog i/3 °/0 nog dat de nieuwe belasting de verlangde 40 mil. opbrengt. I. Stempel op de uitgave van nieuwe waar depapieren, actiën, obligatiën en buitenlandsche staatspapieren moet 23 mil. opbrengen. K. Eene verdere belasting op dividenden enz. geeft volgens waarschijnlijke berekening 27 mil. L. Een zegel van 10 Pf. die op iedere schek komt en op kwijtbrieven omtrent uitbetaling van op de bank staand geld, zou i3 mil. aan de schatkist bezorgen, wat echter sterk betwijfeld wordt. M. Ook op de wissels heeft men de belasting verhoogd en wel naarmate ze langeren verval termijn hebben. Met dit eindresultaat, zegt de Germania, kunnen we tevreden zijn. En dat tegelijkertijd de blok uit elkaar is gevallen, en Bülow moest heengaan, kunnen we ook niets anders dan eene blijde gebeurtenis noemen. In heel Spanje is de staat van beleg afgekon digd. Die ééae mededeeling zegt meer dan al de bijzonderheden overigens op zichzelf reeds ernstig genoeg die de regeeriDg gelieft door te laten wanneer in een land algemeen de staat van beleg wordt afgekondigd, dan moet het er al heel hachelijk gesteld zijn, en we kun nen er gerust van op aan, dat er een toestand is, aan een opstand zeer nabijkomend. Zoo heeft de veldtocht bij Melilla tot stand gebracht, wat de oorlog van 1898 niet volbren gen kon zij heeft de gelegenheid geboden aan de revolutionnaire elementen zich meester te maken van de volksstemming. Want hel schijnt wel het gansche Spaansche volk te wezen, dat zich met geweld verzet tegen dezen moordda- digen oorlog, die den mannen en vaders bij bondertallen het leven kost en die in de mee ning van het volk alleen op touw gezet werd ten behoeve der speculanten. En inderdaad, men vraagt zich af, waarom anders Spanje dit onzinnig avontuur begonnen kan hebben. Spanje heeft nooit eenige heer schappij bezeten over de Kabylen van het Rif en heeft zich altijd beperkt tot het bezit van Melilla en Ceuta, de zoogenaamde presi dio's. Totdat een paar maanden geleden opeens groote troepenzendiDgen naar Noord-Afrika werden gestuurd en een expeditie buiten Melilla werd uitgerust, naar men zei ter be vestiging van Spanje's macht in het Rif Waarom Spanje's macht daar bevestigt moet worden Nieuwe koloniën heeft Spanje, dat zijn eigen grond zelf nog zoo erbarmelijk slecht exploiteert, waarlijk niet noodig. De veronder stelling ligt voor de hand, dat het volk gelijk heeft, wanneer het beweert, dat de oorlog alleen gevoerd wordt ten grieve van speculanten in mijn-concessiën van Noord-Afrika. Alle berichten wijzen erop, dat de toestand van de Spanjaarden uiterst gevaaalijk is. Vele berichtgevers spreken de meening uit, dat de officieele Spaansche verslagen niet de volle waarheid melden. Wat de uitslag der laatste gevechten is, valt er door allerlei tegenstrijdig heden niet met zekerheid uit op te maken. De Kabylen vechten verwoed en zijn met de modernste geweren gewapend. Daarentegen meent men uit het groote getal officieren te moeten opmaken, dat de Spaansche soldaten maar flauw hun plicht doen. De regeering te Madrid erkent, dat haar macht bij Melilla veel te klein is tegenover den vijand, die maar steeds in aantal toeneemt. In het land zelf moet de stemming zeer ge drukt zijn. Overal heerscht bezorgdheid over het lot van bloedverwanten. De Koning, bevreesd voor zijn vel, heeft de hoofstad Madrid verlaten. De stad Barcelona heeft verscheide dagen in oproer gestaan, honderde menschen zijn er dood geschoten. De belgische vlieger Eudcre Qainet heeft 2ich laten inschrijven voor den prijskamp van vliegmschienen, waarvooreen prijs van 25.oco franken uitgeschreven is door de Aéro Club van Oostende. M. Quinct zal aanstaande week de proefnemingen beginnen met zijn machien, in den aard van dit van Blériot. Het 0 Staatsblad van Dinsdag deelt een koninkiijk besluit mede van 23 Juni, waardoor aan de navermeide gemeenten de toelating ver leend wordt om zeebadaiensteu in te richten op het strand, mits de erbij bepaalde taksen aan den Staat te betalen. Adinkerke, op eene lengte van 2,5oo meters aan zee, r, eci.e jaarlijksche taks van 10 fr. Coxyde, 1000 meters, 5 fr. Oostduinkerke, 1000 meters, 5 fr. en 2000 meters voor de inrichting van Nieupoort-Baden 200 fr. Lombartzijde, 5oo meters, 5 fr. Westende, 800 meters, 10 fr. Middelkerke, 3,664 meters, 400 fr. Oostende, 6,800 meters, 7,700 fr. Breedene, 5oo meters, 5 fr. Clemskerke, 1,000 meters, 20 fr. Wenduyne, 55o meters, 100 fr. Blankenberghe, 3,286 meters, 4,oo5 fr. Brugge, 1,620 meters, i5 fr. Heyst, 4,200 meters, 1000 fr. Knocke, 5oo, meters, 200 fr. De belanghebbende gemeenten zijn verplicht eenen reddings- en hulpdienst voor de drenke lingen in te richten. Het gebruik van vuur wapens zal, gedurende het badseizoen, binnen de grenzen der zeebaden en in onmiddellijke nabijheid verboden worden. Het verkeer der voetgangers op het strand zal nooit mogen verhinderd worden. Maandag morgend kwam de sneltrein 277 Brussel-Parijs de statie van Creil (Erankrijk) voorbijgestoomd, toen er opeens een vogel ia het aangezicht van den stoker vloog en dan aan zijne voeten neerviel. De vogel, eene reisduif, was niet dood de stoker nam het diertje op, verzorgde het, en sloot het in een mandje, dat hij afgaf in een policiebureel van Parijs. De duif droeg aan een pootje eenen ring met het opschrift Antwerpen, 69,899 B. V. n. 6o. Het verbond der belgische briefdragers telt thans 2800 leden. Minister Helleputte, in opene Kamer ver klaard hebbende dat de staatsbedienden zich moqen vereenigen in onderlingen bijstand, ziekenkas, enz., is het te verwachten dat dit getal nog aanzienelijk zal toenemen. Op 2e zondag van October houdt het verbond te Brussel een Congres van briefdragers. En om dit Congres voor te bereiden houdt de provinciale groep van West Vlaanderen eene vergadering te Brugge, op Zondag aanstaande, 8 Augusti, om 3 ure namiddag, in den Gouden Arend, Munteplaats te Briand, de minister van Justicie, heeft dus het nalatenschap van minister Clemenceau aan vaard. Het moge zonderling schijnen, maar niette min is het 't geval, dat over het optreden voor de eerste maal van een socialist als eerste minister van Frankrijk slechts de partijen van het gematigde radicalisme werkelijk tevreden zijn. Nu is het waar, dat Briand reeds sinds lang uitgestooten is uit de partij der geuni- fieerde socialisten (die door Jaurès en Guesde wordt geleid), maar niettemin noemt Briand zich nog steeds socialist, hoewel dan ODfhanke lijk. En behalve hem telt zijn kabinet nog twee socialistenMillerand, den bekenden socialistischen minister uit het kabinet Waldeck Rousseau, en Viviani, min-ster van arbeid onder Clemenceau. Toch, niettegenstaande de deelneming aan de regeering van deze drie mannen, die zich ronduit socialist noemen, verheugt zich de gematigde linkerzijde meer over het kabinet dan de uiterste vleugel. De oorzaak daarvan is in hoofdzaak de be noeming van militairen tot ministers van oorlog en van marine en die van Cochery tot minister van financiën. Belangrijker is de benoeming van den laatste; het staat gelijk met de intrekking van het ont werp inkomsten-belasting van minister Cail- laux en dat vooral heeft den socialisten ver droten. De socialist Briand heeft zijn taak opgevat: een verzoeningskabinet, dat de scheuren zal moeten heelen door Clemenceau's heftigheid in het republikeische blok geslagen. Of Briand daar in slagen zal Wie zal het zeggen I In Frankrijk is de politieke toekomst nog héél wat moeilijker te voorspellen dan elders. In elk geval, dit kan men nu reeds zeggen een regeering van een socialistischen minister in socialistischen geest zal het kabinet Briane niet kunnen en waarschijnlijk ook niet willen voe ren. Want Briand's socialisme is in den loop der tijden meer en meer afgestomptde strijd vaardige revolutionnaire oppositie-man van eenige tientallen jaren geleden is eerst overge gaan in een kalm-socialistischen staatsman en staat thans op het punt een schitterenden premier te worden. SPANJE Dat de beteugeling van den opstand te Barce lona verschrikkelijk geweest is valt niet te betwijfelen. Er wordt thans gezegd dat meer dan 3ooo revolutionnairs gemitraljeerd werden, en gansche benden woelmakers in de brandende gebouwen gedreven, en levend verbrand zijn. Twee honderd vijftig gevangenen zouden in de vesting van Montjuich door den kop ge schoten zijn. PHILIPIJNSCHE EILANDEN De E. Pater Ballanas del Rosario, van de orde der Augustijnen, pastoor te Escalante, is over eenige dagen in zijne kamer vermoord gevonden. De misdaad moet gepleegd zijn door een handlanger der sekte, die de geloofspredi- king op de Philippijnsche eilanden wil belet ten. De moordenaar is ontsnapt. Pater Ballanas was te Berceo geboren den 17 November 1869. VEREENIGDE STATFN Naar het schijnt gaan de gebroeders Wright, te Bayton, in den staat Ohio, groote werk huizen inrichten voor den bouw van vliegma- chienen. Reeds zouden de bestellingen van overal toestroomen. Eene vliegmachien zou afgeleverd worden aan den prijs van 37,5oo fr. ITALIË Dinsdag morgend, ten 7 ure i5, heeft men te Brancaleone, in Calabrië, eene aardbeving gevoeld, voorafgegaan door een geweldig godom- mel. Er werd geene schade aangericht, doch de angst tusschen de bewoners was groot. PORTUGAL Maandag namiddag heeft men te Lissabon twee geweldige aardschokken gevoelder werd evenwel geene schade aangericht. Te Santarem was de aardbeving veel heviger. De bevolking was ten uiterste verschrikt. DUITSCHLAND Maandag avond, ten 6 ure 20, werd de be stuurbare ballon «Zeppelin II n boven Roland- sock gezien. Later werd het gevaarte te Siuzig waargenomen het volgde stroomafwaarts den Rhijn tot aan Oberwinter. Daar werd de ballon door een orkaan achteruit gedreven. De Zeppeling dreef een uur lang boven Siuzig en zette vervolgens de reis achteruit, in de richting van Leutesdorf voort. Ten 8 ure 5o is de ballon, zonder ongeval in de tentoonstelling van ballons, te Frankfort, geland. De Zeppe ling werd met kanonschoten begroet. De ballon, die uit Friedrichshafen vertrekken was, wilde de reis tot Keulen voortzetten, doch de storm verplichte hem te Frankfort te dalen. Dinsdag morgend wilde de Zeppelin zijne reis voortzetten, dcch nauwelijks was hij tien minuten ver of een der achtervleugels brak en viel op den grond. De ballon moest landen. Drama der zinneloosheid te Celles Zondag avond werd de rustige gemeente Celles bij Doornik in opschudding gebracht door een vreeselijk drama der zinneloosheid. Op het einde van het dorp wonen de echt- genooten J.-B. Dubois Decock, sedert een jaar gehuwd cn die een kindje van eenige maanden hadden. De man werkt in een kalkoven te te Calonne, doch sedert Dinsdag was hij niet meer weg geweest, daar zijne vrouw ziek was. Zij kloeg van vreeselijke pijnen in het hoofd en in de lenden. Zondag avond, rond 8 ure, was J.-B. Dubois eenige oogeublikken in den hof gegaan opeens hoorde hij binnen kermen. Hij ging aanstonds zien en vond zijne echtgenoote verhangen aan de bedsponde op den grond lag haar kind dood met verbrijzelden schedel. De verschrikte man sneed aanstonds de koord door de vrouw leefde nog. Zij had hare vreeselijke daad ge pleegd in een aanval van zinneloosheid en moet het kind herhaaldelijk tegen den grond of tegen den muur geslagen hebben. De gendar men kwamen ter plaatse en ondervroegen vrouw Dubois zij verklaarde dat een onbe kende in huis gekomen was, het kind gedood en vervolgens gepoogd had haar te verwurgen. De vrouw had eene ijselijke wonde aan het hoofd, veroorzaakt door een val. Het onder zoek deed al spoedig bestatigen dat er niemand kon in huis geweest zijn, en dat vrouw Dubois zelf haar kind dood geslagen had. Maandag namiddag is het parket van Door- nijk ter plaatse geweest met de wetsdok- toors, die de lijkschouwing deden van het ongelukkig kindje. Vrouw Dubois werd door een geneesheer verzorgd en wordt van nabij bewaakt door de gendarmen. De droefheid van J.-B. Dubois grenst aan wanhoop. Maandag namiddag, ten 5 ure,werd het slachtoffertje van het vreeselijk drama begraven. Vrouw Dubois, geboren Anna Decock, is afkomstig uit de West-Vlaamsche gemeente Kerkhove en 26 jaar oud. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement" Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzijden die elke ware democraat zal willen lezen en in die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost lo centiemen.

Het Recht | 1909 | | pagina 3