De werkstaking te Desselghem Van alles wat Ronse Tïiiölt; Anseghem DEERLIJK Geheel goed, wij zij ook altijd van dat ge dacht geweest en daarom was het dat wij in 1906, zelfs tegen den wil van verscheidene partijgenooten en vooral tegen den wil van vele onze kiezers, het kartel toetraden dat wij wisten er noodig te zijn, en dat nog voor lange jaren, om een zetel van de oude katholieken te kunnen ontnemen. Daarom was het dat het een volstrekte noodzakelijkheid was dat de twee partijen, socialisten en kristen democraten bevredigd waren en elk hunne rechten be kwamen. Alle pogingen moesten alsdan daartoe geleid hebben, dat wisten de socialisten ook maar de politieke en vooral de persoonlijke baatzucht had bij hen de bovenhand en maakte dat het kartel onmogelijk werd voor de toe komst. En nu, dat de toestand zoo is, willen zij dat wij alles vergeten en vergeven en ons zelfmoorden. Heeren socialisten, gelooft ons vrij, 't is aan M. Plancquaert alleen niet dat het liegt dat de kristene democraten voortaan den strijd alleen voeren 't is de meerderheid onzer partijleden die hier beslist, niet één man. Verstaan Debunne Hoeveel keeren hebben wij dat nu al geschreven om het u te doen verstaan En hoeveel keeren zult gij het nog moeten gezeid worden om het te kunnen onthouden? Moesten wij nu nog kartel sluiten 't zij met socialisten, 't zij met libereralen of met deze twee partijen tegelijk welke mensch zou de kristene volks partij nog als eene ernstige partij kunnen beschouwen Daarbij twijfelen wij sterk of dat kartel den uitslag zou opleveren die het voor doel heeft. Immers, in 1906, door de werking van Debun ne, bekwam de kartellijst het getal stemmen niet die zij anders kon en zou bekomen hebben. De katholieken met de geestelijken aan het hoofd vonden er al de gewenschte macht in om er stemmen aan te ontnemen. Overal gingen zij tot de geloovige kiezers om te zeggen dat niet Plancquaert maar Debunne zou gekozen zijn en op die wijze trokken zij vele kiezers die voor den kristen democraat zouden gestemd hebben, van de kartellijst af die terug naar de katholieke lijst zijn over geloopen, hetgeen voor gevolg heeft gehad er nauwelijks stemmen genoeg op de kartellijst waren uitgebracht om den tweeden gekozene er door te krijgen. Wel nu, ditmaal ware het wellicht nog slechter. Wij zullen dus werken uit al onze krachten om eene vrije kristene volkspartij in ons arron dissement op goeden grond te vestigen, wij verhopen dat alle rechtzinnige vrijheidsminnen- de lieden ons daarin zullen steunen en bij treden. R. VAnderschelden. (NietH. Plancquaert, August). Met eene echt vlaamsche hardnekkigheid, met een moed die eikendeen moet bewonderen houden de Leiebewerkers van Desselghem den strijd vol. Als een man blijven zij de belangen der werklieden getrouw zij wijken geen duim, geen haar. Bravo, dat is wel, dat is prachtig I Op onzen vlaamschen buiten zijn er dus ook reeds helden, die durven ontbering lijden om tot hun recht te komen. Dat belooft voor de toekomst. Woorden wekken, maar voorbeelden trekken, en 't voorbeeld door de werklieden van Desselghem gegeven zal voorzeker vruchten dragen. i° Nu kunnen de werklieden zien welke macht er ligt in de vereeniging. 't Is dank aan de vereeniging dat gedurende weken en weken de werklieden van Desselghem den strijd kun nen volhouden. 20 De bazen zien nu dat de tijd uit is dat zij met de werklieden doen konden wat zij wilden. Zij weten nu dat als zij den strijd aangaan met het werkvolk dat het een ernstige strijd is en zal zijn. De tijden zijn veranderd staakte vroeger de werkman eens het werk, hij dronk twee, drij dagen en keerde dan als smeekeling terug. Nu doet hij het anders nu handelt hij ver standiger hij vereenigt zich, zorgt voor een goed voorziene kashoudt zich kalm en deftig, doch wijkt geen voet. 3" De strijd der werklieden van Desselghem zal den eerbied der burgers voor de werklieden doen stijgen. Hier zijn geen gendarmen noodig; hier moet men geen bijzondere maatregelen nemen. Geweld en dwaze onredelijke over drevenheden laat men over aan de socialisten dat baat tot niets en doet slechts de werkende klas aanzien als een hoop wilden of als een hoop schavuiten. Onze werklieden zijn christenen zij weten tot waar hun recht gaat en zij hebben geweten genoeg om er niet buiten te gaan. Doch als de bazen denken daar een bewijs van zwakheid in te vinden zijn zij mis. Hoe kalmer de strijd, hoe meer hij ook beredeneerd is. Wij hebben goed gemeten eer wij den sprong ge maakt hebben we kennen onze macht en we kunnen de'bazen verzekeren dat het er niet bij zal blijven. Steviger dan ooit zullen wij ons aaneen sluiten, meer dan ooit zullen wij pro paganda maken onder onze werkbroeders en na korte jaren zullen wij niet meer met hon- derde, maar met duizende en duizende ver- eenigd zijn. De vakvereeniging der vlasbe werkers moet de sterkste vakvereeniging worden van Vlaanderen een levend voorbeeld voor alle werklieden de grondslag waarop het volk van rond Kortrijk verbetering van loon en van werkvoorwaarden zal bouwen. Geen moed verloren, vrienden van Dessel- gem. De strijd is te prachtig De overwinning moet volgen. II. Pl. Geen sterker strijdmiddel dan ONZE STRIJDhet boekje64 bladzijden be slaandevan Priester Fonteynedat aan 10 centiemen te verkrijgen is bij den drukker C. Moeyaert, Coup ur er ei Brugge. Het is nu een jaar dat we volop den strijd voeren in 't Kortrijksche. Wij hebben ontegen sprekelijk veel vooruitgang gedaan. Verleden jaar werden er omtrent 3oo Rechten verkochtdit getal is gestegen tot 8oo, een schoon getal voor een politiek weekblad. Wij hopen tegen toekomende jaar de i5oo te be reiken. Ook onze bonden gaan goed vooruit. Op verscheidene gemeenten zijn wij stevig inge richt. We mogen zeggen dat de christen demokratie wortelvast zit in 't arrondissement Kortrijk. Dezen winter dapper gestreden en we mogen zeker zijn dat de uitslag van toekomende jaar schitterend zal wezen. 't Senaat heeft eens willen toonen dat het ook iets te zeggen had in 't land. Doch dc wijze waarop de Senaat dit gedaan heeft bewijst niet ten voordeele van 't verstand van de Hoog- kamerheeren, wel integendeel. De Senaat had de wet op de koolmijnen, den negen uren arbeid bepalende, gewijzigd. Immers onder de senateurs zijn er velen die groote be langen hebben in de koolmijnen en de nij heden die er van afhangen. 1 De Kamer wilde de wijzigingen door den Senaat aangenomen niet aanvaarden en stemde nogmaals den negen uren arbeid. De Senaat nam dit op zijn affront. Wat, de Kamer wilde geen rekening houden van 't geen ons oude pruiken doen Wacht eens 1 En de oude heeren dreigden van zich kwaad te maken. Hun wil moet er door, de eer van den Senaat hangt er van af. Niet de eer van den Senaat, maar de belangen van den geldzak. De Senaat heeft den oogenblik slecht ge kozen om zijn gezag te doen gelden, 't Is heel klaar dat er hier niets anders in 't spel is dan geldbelang. Immers in Vrankrijk en Engeland bestaat de acht uren arbeid in de koolmijnen. In Duitschland als de warmte in de mijnen 26° graden overtreft mag men zelfs maar zes uren wei ken. En hier zou men onze werklieden willen 10 en elf uren blijven doen werken Is het zoo dat de Senaat zijne zending ver staat Wilde de Senaat eens toonen dat hij nuttig was hij heeft andere en betere gelegenheden gehad. Waarom heeft hij niet eens de eene of andere wet die onrechtvaardig was, verbeterd naar de Kamers terug gestuurd Bij voorbeeld de wet op de partijdige toepassing der E. V., de kieswetten, enz. Dan zou de Senaat mogen aanspraak maken hebben op eerbied doch lijk nu gebruik maken van zijne macht om de mijnwerkers eenige uren per dag langer in 600, en 800, ja tot 1000 meters diep onder de aarde te houden, dat is enkel geschikt om de Senaat in de achting van alle menschlievende burgers te doen dalen. volgt, indien hij het huwelijk aangaat, een onophoudende strijd tusschen hem en zijne liefde voor zijne vrouw indien deze ikzuchtig is en zijn strijd niet verstaat. Zoo is het een mensch die den strijd aan vangt voor een moeilijk te bereiken ideaal, is honderd malen vrijer, onafhankelijker, en kan dus ook stouter optreden voor zijn gedacht als bij rond hem geen andere wezens heeft die ook recht hebben op zijne liefde en die door zijn optreden tot armoede of minstens tot een moei lijk, lastig en vernederd leven gedoemd zijn. En de katholieken van Vrankrijk hebben in deze woorden van Mare Sanguier stof gevonden om hem te doen verdenken van een soort van ketterij. Ze mogen onze katholieken van Belgie de hand reiken; les deux font la paire; arcades ambo. II. P. Sedert de laatste algemeene werkstaking welke hier in Ronse plaats had in het jaar 1908 hoorde men onder de werkersklas van niet andeis spreken of er zoude moeten eene over eenkomst bestaan tusschen al de vereenigingen. Den dag van heden zijn wij zoover gekomen een gemengd komiteit samen te stellen om alle geschillen, gelijk in welke fabriek, te onder zoeken, om dan gezamentlijk op te treden en alle misslagen te vermijden. Zoo moet het zijn willen wij onze rechten veroveren en onze loonen niet zien verlagen. Ongelukkiglijk hebben wij deze week iets aan te stippen, dat in zekere gevallen, de eendracht zou kunnen verbreken, en dat door eenige fanatieke socialisten werkzaam in de fabriek van Eex. Het geval is dezel Een werkman (eenige weken vereenigd in den vrijen democratischen vakbond) was in het bovengemeld fabriek aanvaard om te werken. De werkman verplicht zijnde versche boomen op te leggen, moest hierdoor de hulp zijner werkgezellen inroepen, doch kreeg van allen weigerend antwoord, (en dit omdat hij verleden jaar eenen misstap had begaan in de werkstaking de Rudder). Wij vragen ons afis dit redelijk en broederlijk gehandeld? Nu dat de verschillige besturen overal eensgezind optreden, zoo ook zouden alle werklieden moeten eensgezind zijn. Door dit feit is eene werkstaking of beter gezegd een uitsluiting uitgebroken op dinsdag 10 dezer maand en door wiens schuld. Wij van onzen kant zijn benieuwd te weten hoe zulke fanatieke mannen zullen aanvaard zijn bij hun bestuurof het hun handelwijze zal goed keuren? en wat zij zullen doen om in andere fabrieken dit te vermijden Later nog meer hier over. Het bestuur van den vrijen democratischen vakbond. Van 't legerontwerp van minister Schollaert is niet veel meer te hooren. Velen denken dat minister Schollaert er wel zou kunnen over vallen. Maandag 16 Oogst komt prins Albrecht aan van zijne reis in Congo te Antwerpen. Prins Albrecht heeft getoond dat hij moed had. 't Schijnt dat hij verrukt is over 't geen hij gezien heeft in den Congo. Natuurlijk doch wij, Belgen, zijn in 't geheele niet ver rukt, we weten wat die verrukking ons zal kosten. Te Gent lacht men niet weinig met de socia listen, die altijd aan iedereen beweren de les te spellen. Sedert Anseele zijn broeder heeft doen noemen als hoofdonderwijzer voor zijne beurt en sedert de socialisten uit erkentelijkheid 1000 fr. hebben gestemd voor de katholieke scholen, zijn de socialisten diep in de algemeene achting gezonken. Men vindt de handelwijze der socialisten te schandaliger, daar de plaats vooral toekwam aan M. Toch, een onderwijzer gekend als pro gressist, dus als bondgenoot der socialisten. Doch als het op geld en plaatsekecs aankomt, dan kennen de socialisten geen princiepen meer. Hebben is hebben, zeggen zij, en voor eenig stoffelijk voordeel reiken zij de hand uit zelfs naar de katholieken om iets te bekomen. En wie durft er piepen Niemand. Zwijgen of buiten, dat is bij de socialisten de leus. 't Zou iets gelijken waren die kerels meester I Verleden Zondag hielden wij meeting op Tombroek tusschen Rollegem, Moescroen en Dottignies. Er is daar veel te winnen. Daar woont eene vrije onafhankelijke bevolking. Wij hopen dat onze vrienden van Moescroen daar goede propaganda zullen maken. Een krachtig ras van christen democraten is in Vrankrijk opgestaan. Natuurlijk dit behaagt niet aan de oude royalisten, bonapartisten en katholieke behoudsgezinden die dank aan hun ikzucht en kortzichtigheid den katholieken godsdienst in Vrankrijk gedood hebben lijk of onze belgische katholieke behouders bezig zijn met hem te ondermijnen. Lijk hier trachten de behouders de christen democraten te doen door gaan als een soort van ketters en schismatieken. Mare Sanguier, de hoofdman van de christen democraten, had op een congres gesproken over het huwelijk. Ziehier wat hij gezegd had Iedere kunstenaar, iedere dichter, iedere strijder, iedere apostel is machtig en beschikt over eene scheppende kracht dan alleen als hij hart en geest wijdt aan de zaak die hij voor staat. Indien hij zijn kracht tot beminnen be perkt tot eenen engen huiselijken kring, tot een rustig en gemakkelijk leven, wordt hij onbe kwaam iets grootsch voort te breDgen. Daaruit BADEN 't Is als eene omwenteling in het geluchte Vóór eenige dagen heerschten koude en natte, en nu, is eene onuitstaanbare hitte de baas. Zwoele dampen jagen den menschen het zweet uit het lijf. Het fijne stof, dat dwars door de kleederen dringt, mengt zich er mede, en dit mengsel van stof en zweet houdt de huid gaatjes dicht gesloten tot groot nadeel voor de gezondheid. Het lichaam dient nogtans rein gehouden te worden, en dit doelwit kan slechts bereikt wor den, 't zij door het wasschen, 't zij met het nemen van baden. Nu, meer als ooit, dringt zich dus de nood zakelijkheid op, bijgevolg ook de plicht voor het gemeentebestuur, hier ter stede eenen zwemkom in te richten. 't Is de eerste maal niet, dat wij deze zaak aantasten; reeds voor een twaalftal jaren hiel den wij er ons mede onledig, en meer dan eens keerden wij hierop terug. Doch wij gelooven niet, dat dit vraagstuk ooit ter bespreking is gekomen in den gemeen teraad en misschien zal er nog veel water door de Leie loopen vooraleer het op de dagorde te voorschijn komt, ten ware... het kiezerskorps eindelijk eenige volksgezinden naar het stadhuis sturo. Wie zou echter vermetel genoeg zijn, het nut of de noodzakelijkheid der baden te betwisten deze zijn dus te laken welke door hunne zorgloosheid hei volk beletten of in staat niet stellen zich behoorlijk te reinigen. Men mag immers uit het oog niet verliezen, dat het geenszins mogelijk is, dat eenieder in zijn huis over eene badkamer of eene badplaats beschikke slechts zeer welstellende lieden kunnen daar aanspraak op maken, dus een zeer klein gedeelte der bevolking. Al de andere inwoners, en bijzonderlijk de werklieden, die het meest noodig hebben hun lichaam te zuiveren, daar zij het door hun werk het meest bevuilen, mogen geene baden nemeD; doen zij het toevallig dan stellen zij zich nog bloot aan eene overtreding. In den gemeenteraad zetelen geneesheeren waarom zouden zij het op zich niet nemen hunne medeleden daarover in te lichten Wie weet met gedurig aan te kloppen, geraken wij toch eindelijk tot eenen goeden uitslag 1 Zeer dikwijls is er gezegd en geschreven ge weest, dat het ten hoogste noodzakelijk en van het grootste belang is, dat er in alle besturen, zoowel in een gemeentebestuur, in een provin ce bestuur of in het algemeen bestuur van het land, een minderheid vertegenwoordigd weze, teneinde het konkelfoezen te beletten en om den goeden en in algemeenen zin rechtveerdigen gang der zaken te verzekeren, wel te verstaan als deze minderheid haren plicht weet te ver vullen, 't is te zeggen als wanneer zij de ver gaderingen bijwoont, kontrol houdt, dit be stuur, dat in meerderheid alles schikt en doet uitvoeren, bewaakt en gadeslaat en zorgt dat het volk in 't algemeen ingelicht is over hetgeen in de gemeente omgaat. Een klaar bewijs van de waarheid hiervan vinden wij vooral op Anseghem. Sedert er eene werkzame ernstige en verstandige minderheid deelmaakt van het bestuur weten de inwoners de eene en de andere gebeurtenis aan te halen zij weten wie de echte verdedigers zijn van hunne belangen terwijl vroeger alles in het donkerke geschoteld wierd. Opdat het toezicht nog doelmatiger zou wezen is het noodzakelijk, dat de minderheid ook eene vertegenwoordiging heeft in het schepen collegie waar veel belang rijke kwesties afgehaspeld worden buiten de wete van den gemeenteraad zelf. Ten anderen onze minderheid overtreft de meerderheid, waarom zou zij dan geen schepen niet hebben. Wat meer is de wet verbiedt uitdrukkelijk dat men het ambt van vleesch keurder en schepen terzelfdertijd waarneme, daarom zal er in de eerstkomende vergadering gehandeld worden over deze twee gewichtige zaken. Er moet dus eene stellige beslissing genomen worden. Gij ziet beste lezers dat Het Recht u goed op de hoogte houdt van hetgeen er tegenwoordig ia het gemeentebesiuur gebeurt. Als dank vragen wij niets anders dan uwe medewerking tot het verspreiden van ons volkgezind blad, de spreuk indachtig zijnde Wie mij ondersteunt is mijne ondersteuning weerdig. Adolf. Verleden we.k, op donderdag 3 Augusti 11. is alhier eene werkstaking ontstaan onder de werklieden van den heer Demeuninck. Ziehier de oorzaak Het is het oud gebruik onder de fabriekwer kers hier te Deerlijk evenals elders een dag, in 't begin van Augusti het feest te vieren die men noemt Sint Seran. Hier te Deerlijk wordt het gewoonlijk gevierd op den ge dag van den ommegang, dus dit op 3e Augusti. Welnu, aan de fabriekwerkers van den heer Demeuninck was het verboden dien dag te vieren. In de andere fabrieken is het aloud gebruik dien dag het gewoon loon te betalen en nog twee a drie frank drinkgeld daarbij. Mijn- heer Demeuninck gaf nietshij kende dat niet het is van te werken was zijn antwoord. De werklieden evenwel gingen dien dag niet werken en vierden zooals de werklieden van andere fabrieken. Nu, den Woensdag avond daarop volgende, betaaldag, wierden zij dien dag afgetrokken. Des anderendaags 's morgens weigerden zij aan het werk te gaan vooraleer zij hunnen dag betaald waren, of ten minste vooraleer zij c'e zekerheid hadden betaald te zijn en daar zij niet onmiddelijk voldoening bekwamen, gingen zij terug naar hun huis. In den voormiddag kre gen zij het nieuws dat zij zouden betaald wor den en wierden verzocht 's middags terug naar het werk te komen. Dat is nu de tweede maal in minder dan 5 maanden tijd dat hier bij denzelfden fabriekant werkstaking uitbreekt I In Maart 11. als wanneer het werk des avonds overal gestaakt werd wilde dien heer zijne werklieden nog voort doen werken bij het licht zonder ze daarvoor een centiem te betalen De werklieden staakten het werk en na eenige dagen moest Demeuninck toegeven. Nu wil hij den feestdag der fabriek werkers afschaffen I De werklieden staken om hun recht te verdedigen en M. Demeuninck moest toegeven. Wel besteed I Zal hij nu voor toekomende jaar geleerd zijn zal hij nu weten wanneer het werk bij het licht gestaakt wordt zal hij nu den feestdag der fabriekwerkers herkennen Voor fabriekanten en fabriekwerkers ligt hier eene duurzame les in verscholen. Toen dien voormiddag de werklieden wierden uit ge- noodiga het werk te hernemen wierd er eene uitzondering gemaakt voor zekeren werkman die niet terug op het werk werd ontboden. Vernomen hebbende door zijne werkgezellen dat zij verzocht waren 's middags te gaan werken, en meenende dat men hem misschien had vergeten, ging hij ook terug naar de fabriek. Daar gekomen moest hij terugkeeren 1 Naar het schijnt was het volgende de oorzaak 's morgends, toen de werklieden weigerden te werken, drong men vooral bij hem aan om den moteur te doen draaien, hetgeen zijn gewoon werk was, en dat natuurlijk eerst moest uitge voerd worden vooraleer de andere werklieden hun werk konden verrichten. Hij weigerde dit werk te doen vermits zij onderling 't ak koord waren en voor geen verrader wilde door gaan. De fabriekant en zijne meestergasten denkende dat deze persoon de grootste oor zaak was van hetgeen er voorviel, ontnamen hem zijn werk 1 Ook nog een tweede persoon is uit de fabriek gebleven, vrijwillig of onvrij, willig, dit is ons vooral nu nog onbekend. Waarom, werklieden, liet gij uwen werk- broeder buiten de fabriek, op straat, terwijl gij 't werk hernaamt Omdat gij noch niet genoeg de onderlinge broederlijkheid verstaat die onder de werklieden 'zou moeten bestaan. Omdat ge nog niet ten volle op malkaar mocht rekenen in den strijd voor uwe rechten als werkman. Waart gij in eene vakvereeniging aangesloten waardoor gij verzekerd zijt, indien de strijd voort moest duren, ondersteund te worden, gij zoudt altijd overwinnen en gij zoudt nooit geen werkbroeder in den nood moeten laten gij zoudt mogen zeggen tot de bazen zoolang gij ons niet allen terug aan 't werk aanveerdt, zal niemand van ons het werk hernemen. Werklieden, denkt daaraan. Guust Klauwaert. N. B. Degenen die zich willen laten inschrijven in de vrije vakvereeniging mogen zich wenden tot Remi Vande'rschelden eiken Zondag na de tweede mis in 't lokaal der demo- kraten of ook alle dage bij gelegenheid.

Het Recht | 1909 | | pagina 2