Sehandige Geldverbrassing Thielt UIT ROLLEGHEM DESSELGHEM Anseghem De volksbeweging in Europa En van 't goddeloos en zedeloos Viankrijk, mijnheer Onnoozele praat I M. Verhaegen, die in zijn antisocialitischen bond van Gent de concurrentie doet aan Vooruit in't kweeken van gaaien, was mis als hij meende hier ook met gaaien te doen te hebben hij werd niet weinig belachen. Hij heeft den indruk nagelaten van een flauwe kerel te zijn en dat is hij ook. Het nieuw argument uitgevonden tegen onze vlaamsche moedertaal is dat een taalver wantschap met Holland, dat Protestansch is, gevaar oplevert voor den godsdienst. Er zijn menschen die soms met een spreuk de maat geven van hun verstand of van hun kennissen en zoo met een slag hun waar en echt portret de wereld onder de oogen leggen. We hebben zoo twee vlaamsche volksvertegenwoordigers gehad, die in drij woorden voor altijd hun roem als redenaars boven dien van Cicero en Demo- thenes hebben gesteld. Quoique je susse, zoo begon eens een brugsch volksvertegenwoordiger met name Soenens. Qu'est ce que vous sucez (wat zuigt gij) riep Bara. Le lait du parle ment (de melk der kamers) spotte de oude Coomans en de ongelukkige volksvertegen woordiger, die op zulke ongelukkige wijze het werkwoord savoir (weten), vervoegd had heeft van zijn leven den mond niet meer opengedaan evenals zijn confrater die riep Fermez la porte il tire ici (het trekt hier). M. Buysschaert heeft over twee jaren die heeren trachten af te steken met zijn fameus Je suis de Mouscron, (ik ben van Moescroen) iets waarover de stad Moes- croen weinig fier schijnt te zijn, en verduiveld met veel reden. Mgr. Waflelaert en na hem M. Verhaegen die zich altijd aanstelt niet als de dienaar maar als de platte lakei der hooge geestelijkheid omdat hij langs daar wil omhoog klimmen, hebben zich ook willen onderscheiden met het vlaamsch als een gevaar voor te stellen voor den godsdienst en een vergemakkelijking voor het overgaan tot Protestantismus. Wij gelooven niet dat Mgr. Waflelaert door deze uitspraak zijne faam van verstandig man zal doen rijzen, wel integendeel. Sedert honderd jaren is het derde der bevol king van Holland katholiek en welke zijn de beste katholieken deze van Holland of deze van Belgie, vooral deze uit de hooge standen van Brugge die in de onmiddelijke nabijheid van den franschgezinden Mgr. Waflelaert wonen Voorzeker de Iiollandsche en dat verre uit. En waar is 't Katholicismus in Belgie het meest verzwakt Daar waar 't fransch meest invloed heeft. Bijgevolg indien Mgr.Waflelaert meer bekommerd was met de ziel zijner onder danen dan met de gunst der rijke franschgezinde standen, dan zou hij hevig flamingant moeten zijn. Dus Monseigneur heeft die ezelarij ver kondigd (en g...lekker Verhaegen na hem) 't zij uit verachting voor den Vlaming die dom genoeg is om eene katholieke partij te steunen waar geestelijke en wereldlijke kopstukken hem miskennen, ofwel uit gebrek aan verstand. Wij gelooven aan de laatste oorzaak. De sterkst ingerichte katholieke partij is on tegensprekelijk de Duitsche en zij was vooral sterk geworden omdat zij op wereldlijk gebied zich onafhankelijk hield van de geestelijke over heid. Diep en rechtzinnig godsdienstig, wilden de katholieke duitschers op politiek gebied meester zijn ook niet enkel katholieken maar ook talrijke protestanten stemmen voor het Duitsch centrum (katholieke partij). De macht der duitsche katholieke partij is dan ook uiterst groot. Er kan om zoo te zeggen geen ministerie meer bestaan in Duitschland zonder de hulp van de katholieken. Daarvan hebben zij gebruik gemaakt, om veel goede wetten voor den godsdienst te doen stemmen. Doch niet daarmede zijn sommige bisschoppen en vooral daarmede is men te Rome niet te vreden en nu komen de Jesuiten en eenige priesters en dan eenige andere, van de soort van onzen Verhaegen, die invloed en eigen vooruitgang zoeken met zich plat te leggen voor de machtige geestelijkheid, met voorstellen strekkende om het centrum onder de voogdij te stellen der bisschoppen. Altijd 't zelfde liedjen men verzaakt aan de wereld om er zich meer dan ooit mede bezig te houden en vooral om er den baas te kunnen spelen. Van daar groot rumoer, sommige bisschoppen de klaarziende, houden het met de oude katho lieke duitsche partij en achten de voorstellen der Jesuiten en hunnen aanhang gevaarlijk en noodlottig. Veronderstel dat de Jesuiten de bovenhand krijgen en dat de katholieke partij van Duitsch land onder de voogdij gebracht wordt der bisschoppen, wat zA het gevolg zijn honderd duizende stemmen zullen voor de katholieken verloren gaanDoch daarop zal men niet zien men wil meester zijn, heerschen en dat is de val der kerk zij is geen geestelijke macht vooral zij wil de wereldlijke macht zijn met de geestelijke om er te komen. Eens dat tenge volge der toenemende ontwikkeling van het volk dat plan klaarder zal worden voor het volk, moet de katholieke kerk onvermijdelijk talrijke leden verliezen, 't Ware niet moeilijk dat door de hedendaagsche geschiedenis te bewijzen. In de katholieke wereld wil men de stem (het middel voor wereldlijke macht) eerder dan de ziel. Groot nieuws te Leuven. Mgr. Hebbe- lynck, overste der Hoogeschool, heeft zijn ontslag genomen en is vervangen door mgr. Ladeuze, een Waal. Mgr. Hebbelynck was een Vlaming. Mgr. Mercier, kardinaal van Meche- len en de baas der katholieke Hoogeschool, is een Waal en lijk alle Walen vijandig aan de Vlamingen. Alhoewel Mgr. Hebbelynck zijn ontslag heeft genomen om reden van ziekte laat geen enkel klaarziende Vlaming zich begoochelende maatregel genomen door den aartsbisschop is een maatregel tegen de Vlamingen. Mgr. Ladeuze is veel te onbeduidend om rector te zijn van een Leuvensche Hoogeschool, doch 't is een krachtig man. Hij is dus in de oogen van den vlaamschhatenden Mgr. Mercier de geschikte persoon om de vlaamsche studenten te temmen. Allons, Vlamingen, zijt als dan katholiek! Gij houdt het katholicismus recht in Belgie en de macht van 't katholicismus wordt gebruikt om u te kleineeren en te dooden. Wanneer zullen de vlaamschgezinden eens de oogen openen en zien dat eene vrije zelfstandige partij alleen Vlaanderen kan redden H. Pl. De katholieke gazetten van ons land zelf, verheffen zich tegen de sehandige geldverbras sing, die tegenwoordig, onder militarisch oog punt, in ons land gebeurt, een land eeuwig onzijdig en onafhankelijk verklaard, door 5 groote Europeensche mogendheden. Ziehier wat de Patriote, een der best opgestelde en machtigste katholieke organen van Belgie, schreef in de maand December 1908. Men heeft thans, in den Antwerpschen Polder, grond onteigend, die in de handen der regeering is overgegaan, met het oog op de uitbreiding der haveninrichtingen. Aan 7000 fr. gemiddel per hectaar, maakt dit reeds meer dan 20 miljoen frankdie aldaar verzwolgen wordeD, en die gedurende lange jaren onvrucht baar zullen blijven. Men had anderzijds gezegd, dat de verster - kingswerken der Maas, 64 miljoen frank hebben gekost. Er is daar eene kleine vergissing de forten kosten 75 miljoen frank, de bewapening kostte 15 miljoen frank, de aanleg der wegen 3 miljoen, dit maakt te samen g3 miljoen, als- wanneer men eene uitgaaf van 25 miljoen had laten voorzien Men spiegele zich daaraan, om uit te rek men, wat ten slotte het nieuw vei sterkt kamp van Antwerpen zal verben, waarvan de kesten geraamd worden op 100 miljoen I... Had onze oude en onvergetelijke Coomans, die 48 jaar lang de eer had het arrondissement Turnhout in de Kamer vertegenwoordigde, geen honderd maal gelijk als hij destijds in La Paix schreef, dat de landbesturen geene kunst bezaten dan om de volkeren, door het overdre'-ene militarismus, naai de bankroet te leiden En de katholieke senator de Lants- heere, zegde verleden jaar, in het Senaat gaat men zoo voort met verkwisten en schulden te maken, dan valt ons klein landeken in den af grond en is er geen redden meer aan D.-J. Rulmonde. DE CRISIS Tweede oorzaak de lange werkuren. De lange werkuren zijn helaas overal in voege. Op weinige uitzonderingen na, zijn omtrent alle stielen even gelijk gesteld. Dat de patroons voorstaanders zijn van de lange werk uren behoeft niet gezegd te worden en dat veel werklieden maar al te geern overwerken, is eilaas I ook waar. Dikwijls komen de grootste kopstukken, der katholieke partij, stoeffen met het zoete en rustig familieleven Doch vraagt hun eens naar j het familieleven van die duizende arme werk lieden, die van den vroegen morgen tot den laten avond in de fabrieken zich afbeulen voor hongerlooDen. Spreekt aan diezelfde katholie ken van het schoone van Christus leer Bemint elkander als broeders. Bittere spotternij voor die arme werklieden I Aanschouwd den vroegen morgend, die schaar van vrouwen en kinderen die gedwongen worden zoo vroegtijdig naar de fabrie'ken en elders te gaan zwoegen, omdat hun mans of vaders loon te klein is om in 't onderhoud van het huishouden te voorzien. Spreekt en toont de noodzakelijkheid uit schijnen van de vermindering van werkuren, en met spotternij op de lippen wijzen zij op de concurrentie. Die arbeid van vrouwen en kinderen, aan wiens zweet goudstukken kleven, die u toelaten na enkele jaren prachtige paleizen te bezitten, de werklieden zoo onrechtvaardig bestolen, zal u katholieken eeuwig zwaar op het geweten wegen. Geweten zeg ik, wat bekreunen zij er zich om 1 Men mag het maximum van werkuren niet invoeren, duizendmaal neen I Die zelfde Pharizëers verwijten u arme werklieden, dat, moest gij korte uren werken, gij uw vermaak zoudt nemen in die kroegen, waar de zonen der rijken in braspartijen en wulpheid met ontuchtige vrouwen dat goud verkwisten u onrechtvaardig achtergehouden. Gaat den Zondag naar de Kerk, daar in Godshuis, worden wij die u den weg banen voor een beter leven, edeler streven, gelukkig familieleven, onderwijs voor uwe kinderen, uitgemaakt voor al dat slecht is, en uit den mond van den priester zult gij hooren, dat slechts eene partij recht van bestaan heeft, die u zal redden uit dien modderpoel waarin men u sedert zoovele lange jaren houdt gedompeld, namelijk de katholieke partij. Wij christen demokraten, wij zeggen, geeft aan den arbeid wat hem toekomt, en dan zal die ellende die zoo loodzwaar op de arbeiders drukt, verdwijnen. J. B. Maerheid. Ronse. GEZONDHEIDSLEER Toen wij, verleden week donderdag, de tramstraat afzakten om ons marktwaarts te begeven, kwamen zwoele, en alles behalve goedriekende dampen onze neusgaten storen. Hoe dichter wij den hallentoren naderden, hoe geweldiger en hoe walgachter ons de onuit staanbare stank tegen kwam. Waaruit mocht toch deze pest ontspruiten Doch wij hadden weldra de oplossing van dit raadsel. Men hield vischmijn en daar werden voor eenige centiemen roggen aan den man gebracht, welke rot waren. Deze vorte viscb werd aange kocht door landsche menschen om 's anderen daags, een vrijdag, geëten te worden. De eerste maal is het niet, dat wij daarop de aandacht roepen van deze wien bet aangaat, in andere woorden, van de leden des gemeente- raads, en bijzonderlijk van deze van het schepenkollegie. En eene echte schande moet het heeten, dat onze stadhuisbazen zich zoo weinig schijnen te bekommeren om den gezondheidtoestand onzer stad. Het lijde nu aan mangel aan bekwaamheid, ofwel aan zorgeloosheid, of aan gelijk welke andere oorzaak, een dingen staat vast 't is dat zulke bestuurders dienen gelaakt te worden, en met klank door het kiezerskorps aan de deur gezet. Jammer, dat men die heeien niet eens ver plichte dezen visch voor hun noenmaal op te eten zij zouden dan wellicht doelmatiger maatregelen nemen. PROFICIAT I Verledene week vierde de heer Antoon Strack zijn vijftigjarig lidmaatschap der aloude Gilde Sint Sebastiaan. De heer Strack is een der deftigste burgers der stad, door eenieder geacht en bemind. Wij sturen hem onze warmste gelukwenschen. Zondag 5 Oogst, was het hier meeting van de christen demokraten belegd door onze lieden van Moeskroen, hetgeen voor de eerste maal in ons dorp plaats greep. Talrijk waren de deftige lieden van Rolleghem, opgekomen, niettegenstaande de groote warmte en de ver schil li ge vermaken die plaats grepen in het omliggende. Onze hoofdman H. Plancquaert deed kennen in eenige korte en welgepaste woorden wat een kristendemokraat is en besprak daarna verschil- lige belangrijke punten van ons programma. Verscheidene malen wierd hij onderbroken door de hartelijke toejuichingen dier verstandige lieden, die met aandacht luisterden naar hem eene uur lang. Zoo eene meeting mag men waarlijk goed gelukt noemen. Verschillige persoonen beloof den ons hunne medewerking, en verlangden lezer te worden van Het Recht. Allons vrienden van Moeskroen, er is goed werk verricht geweest, helpt ons nog een weinig en ik durf U verzekeren dat het binnen korten tijd zal mogelijk zijn van hier eenen bond te stichten, die werkzaam zal zijn voor de toekomende meeting en goede hulp zal verleenen voor de toekomende kiezing om de zegepraal der christen demokratie te bewerken. Ernest de Rolleghemnaar Daar er nu weinig of niets meer te zeggen valt over de werkstaking der leibewerkers, en om zoo te zeggen verscheidene werklieden reeds ander werk gevonden hebben, en daar het leiewerk nog enkele weken zal duren, zullen onze werklieden welhaast allen ander werk zoeken. Daar de vlasbazen maar niet kunnen nalaten van op de werklieden die in staking blijven, te schelden en ze verdacht te maken in de oogen hunner medeburgers, zullen wij nu hier van daag een staalke geven van een der bijzonderste bazen van Desselghem om tegen de werklieden uit te vallen. Die baas had 3 mannen aan 't werk, hij en zijn broers zoon die ook ter zei ver tijde deelzaam is in 't vlas, maakt in 't geheele 5 mannen. Er zijn 2 mannen in staking, dus een die gebleven is tot verwondering van alle vlasbe werkers, want die man is heel nieuwloopig daar hij reeds bij al de bazen van Desselghem ge wrocht heeft. Bij hooger genoemden baas hadden er mannen geholpen die voor hun eigen wrochten, en die meenden van alzoo bevriend te blijven, en van als het geval zich voordeed om een plezier te krijgen, het ook gemakkelijk zouden gehad hebben daar zij het beloofd waren. Hewel over eenige dagen deed het geval zich vooren, een vlasschelf viel open, en zij konden hem niet dekken; daar ze voor het oogenblik geene dekking hadden, rekenden zij op de gedane belooften van den baas, die ze ook uit den nood geholpen hadden, en vroegen hem heel beleefd de basierre van hun gewaanden vriend, hetgeen ze geheel onbeleefd geweigerd werden. Broederliefde Gelukkig dat het weer verbeterd is, maar hij zou al dikwijls een peer gescheld hebben. Ook beweert hij al dikwijls aardappels gegeven te hebben aan een werkman, iets dat bijkans on gelooflijk is daar hij zijne werklieden nog geene 25 centiemen daags meer kon laten verdienen, alhoewel zijne werklieden hem beloofd hadden van er zoo veel werk meer voor te verrichten per dag. Overigens almoezen geven uit hoogmoed is geene liefdadigheid, maar enkel en alleen een middel om de werklieden voort onder den dwang te houden, en er voort meester te kunnen over blijven wel wetende dat een vrije werkman zich niet gemakkelijk zijn zweet laat afpersen. Daarom, werklieden, weigert voortaan elke almoes en strijdt liever mede met uwe mede broeders voor verbetering in uwen ellendigen toestand. Leiebroeders, vereenigt u in machtige vak bonden, en uw lot zal verbeteren, en er zal ook meer broederliefde heerschen. Guust Veldekindt. Aan den Heer Plancquart, hoofdopsteller van Het Recht In uw weekblad Het Recht n° 31 van Zon dag 1 Oogst laatstleden is een artikel verschenen getiteld uit Anseghem, en onderteekend Adolf, waarin onder meer valsche zinspelingen, klaar en duidelijk te lezen is, als zou mijne benoeming als Burgemeester van Anseghem, bewerkt zijn geweest en te danken zijn aan de werking der christene volkspartij en wel namen- lijk van haren volksvertegenwoordiger den Heer Pieter Daens. Aangezien gemeld artikel voor doel had, of voor gevolg zou kunnen hebben, de lezers van Het Recht, verkeerd in te lichten over de benoeming die uitsluitelijk het werk is der katholieke partij tot dewelke ik behoor-, moet ik ten stelligste verzet aanteekenen tegen dit schrijven. Nooit heb ik eenige invloed ingeroepen vanwege de democraten, noch zou ik hunne voorspraak geduld hebbenhetgeen overigens onnoodig was, want gelijk gij zelf schrijft lag mijne benoeming gereed, en sedert lang zelf wachtte de Heer Minister op mijne toestemming om dezelfde af te kondigen. Gebruik makende van mijn recht van antwoord volgens art. i3 van de wet op de drukpers, aanzoek ik U en zal U desnoods verplichten, de tegenwoordige in te lasschen in het eerstkomend nummer van Het Recht, op dezelfde plaats en in dezelve caracteren als het bedoeld artikel van 1 Oogst. Aanvaard Heer opsteller mtusschen, de ver zekering mijner achting. Valcke, Burgemeester. Anseghem, 10 Oogst 1909. Wij verstaan zeer wel de houding van den heer burgemeester 't is moeilijk voor hem als katholiek van te laten zeggen dat hij zijn plaats van burgemeester verschuldigd is aan de demokraten. Doch weet iedereen niet op Anseghem dat de katholieke kopstukken liever een ander Heer zouden als burgemeester gehad hebben En waarom heeft men den heer niet durven noemen Omdat dank aan Het Recht, er eene openbare opinie bestaat op Anseghem, omdat Het Recht, als vrij blad had durven protesteeren tegen onrecht. Want indien wij de kandidatuur van M. Valcke verdedigd hebben is het niet omdat wij M. Valcke als demokraat aanzien maar wel omdat M. Valcke de man was aan wie voor zijn gaven en zijn diensten aan de gemeente bewezen deze plaats toekwamomdat deze die men zou willen noemen hebben, alhoewel ook een deftig en eerlijk man, toch zulke uitzonder lijke verdiensten niet had om een bejaarden man op zij te mogen schuiven. Wij zijn in dit geval nogmaals getrouw gebleven aan onzen titelHet Recht en zonder den heilzamen schrikvoor't onafhankelijk en vrij schrijven van ons blad, zou men de oude jaren en de verdiensten van M. Valcke, over het hoofd hebben gezien. Het Recht. In alle landen van Europa, zoowel als in alle landen der beschaafde wereld, heerscht thans eene volksbeweging, welke helaas misschien in een klassenstrijd gaat ontaarden, gelijk thans in Zweden. Overal, in Vrankrijk, in Belgie, in Engeland, in Spanje, in Servie, in Turkije, in Griekenland, overal ontstaat eene volksbeweging, een verwoede strijd tus- schen kapitalist en arbeider, tusschen kapitalist en voortbrenger, tusschen kapitaal en arbeid, maar vooral wat in Zweden gebeurt is kolossaal en kan tot voorbeeld dienen voor al de andere volkeren. Daar ontaart waarlijk de strijd in klassen strijd. Iedereen kent de kolossale beweging welke in dit land heerscht. Volgens de laatste berichten neemt de zenuwachtigheid der be zittende klas van dag tot dag toe de kalmte, de vastberadenheid de goede verstandhonding der arbeiders brengen haar als het waar tot vertwijfeling. De genegenheid van de bevolking tot de stakers neemt van dag tot dag toe. Twee der aanzienlijkste burgersbladen van het land, die in den aanvang aan de zijde der onderne mers stonden, zijn tot het besluit gekomen dat de strijd de schuld der ondernemers is. Van de landarbeiders hebben er zich weer 8,000 in het district Espituna bij de staking aangesloten. Het goederen verkeer ligt geheel en al, door heel het land stil. Wat het personen verkeer aangaat, zijn reeds van zondag af, op al de hoofdlijnen, 15 treinen per dag minder vertrokken. De soldaten zijn zeer misnoegd, omdat zij zich gedurig iu de kazerne moeten gereed houden in het Horr- landt-regiment, te Stockholm, is het zondag 11. reeds tot betooging gekomen. De proklamatie van den Koning Aan mijn Volk die op een poging tot bemiddeling doelde, verscheen nadat de Koning den voor zitter van den werkgeversbond Sydouv, en den voorzitter van het landssekretariaat, Lingoust, van te voren bij zich had ontboden, en hen beiden had gehoord. Als een kenteeken voor de rust in Stockholm is hetgeen de Parijsche briefwisselaar van de Matin aan zijn blad schreefWat zal ik mijn Parijzenaren berichten Er is hier uit Stock holm niets om te seinen, er gebeurt hier niemendal, het is hier te Stockholm een docde slag geworden geen licht, geen dagbladen, geen tramrijtuigen, geen automobielen, geen handel, geen verkoop, geen beweging hoege naamd. Tolin van de arbeidsbeweging reist naar Amerika, om geld in te zamelen voor de zuid- Zweedsch-Amerikanen. Alleen het sckretariaat blijft een blad uitgeven Het Antwoord genaamd. Naar het gerucht, in dit land loopt,

Het Recht | 1909 | | pagina 2